No. 1. Negenenzeventigste Jaargang. 1 1877. ZONDAG 7 JANUARI. ©fficiccl (Bcbeeltc Inschrijving voor de Nationale Militie, i§ SSlclkelijfïschc jScvicfttctt BuHschliintï. ISelgle. Frankrijk. L A c NT. 4500 zijn zijn Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 0,@&, franco per post f O.ti O afzonderlijke n.mmers A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende alleen Advertentiën. i i irvnaa BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR In ervaring gekomen, dat de bepalingen der wet van 19 September 1874 (Staatsblad No, 130), houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderenbij de ingezetenen niet algemeen bekend zijn, brengen die bepalingen, luidende: Art. 1. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Art. 2. Het verbod van art 1 is niet toepasselijk op huis- selijke en persoonlijke diensten en op veldarbeid. Art. 3. Wegens overtreding van art 1. zijn aansprakelijk de hoofden of bestuurders der ondernemingen, in of 'Dij welke bet kind in dienst is bevonden. Heeft de inditnstneming plaats gehad buiten weten van de bij het vorig lid aansprakelijk gestelden, en bewijzen deze, dat zij de overtredingonmiddelijk na daarvan kennis te hebben bekomen, hebben doen ophouden, dan wordt degene aansprakelijk gestelddie het kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geld boete van f 3 tot/'25. en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroegere veroordeeling wordt altijd gevangenisstraf toegepast. ter algemeene kennis, onder bijvoeging, dat den Commissaris van Politie opgedragen isop de naleving streng toezigt te laten uitoefenen. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MA CL A INE PONT. 19 Dec. 1876. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op de bepalingen van het reglement op het beheer en het behandelen der brandbluschmiddelenvastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101); Roepen bij deze op alle manspersonen «.in den loop van het jaar 1876 20 jaar oud geworden; b. zich tusschen den ouderdom van 20 en 60 jaren, sedert 1 Februari) 1876 binnen deze gemeente gevestigd hebbende; om zieh in Januari) 1S77 voor de dienst van het brandwezen te doen inschrijven waartoe de gelegenheid zal bestaan ter secretarie der gemeente, op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure. Zij herinneren verder belanghebbendendat Verzuim dier inschrijving indienststelling zonder loting ten gevolge heeft. Burgemeester en W ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dec. 1876. De Secretaris. NUHOUT VAN DER VEEN. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekenddat zij heden bepaald hebben dat de ver kiezing van een lid voor den Gemeenteraad, in plaats van den heer J. Helling, van hier vertrokken, zal plaats heb ben ten raadhuize op Woensdag, 31 Januari 1877, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure. Burgemeester en ffethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Jan 1877. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van deu RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 10 Januarij 1877, des middags ten 12 ure. A aniens den Voorzitter van den Baad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. gedurende de maand Januari, op Dingsdag en Vrijdag, des namiddags van 5 tot 7 ure. De ondergeteekenden, indertijd de betrekking van Com missarissen van het Geneeskundig Ziekengenootsehap voor Alkmaar en omstreken aangenomen hebbende, om het wel slagen van dat genootschap zooveel mogelijk te bevorderen bij de weinige gelegenheid, welke toen bestond voor de ar beidende klasse, om tegen betaling eener geringe wekelijksche bijdrage geneeskundige hulp en geneesmiddelen te verkrijgen, brengen ter algemeene kennis, dat zij besloten hebben die betrekking n e d e r t e 1 e g g e nals van oordeeldatnu meerdere gelegenheid bestaat om geneeskundige hulp en ge^ neesmiddelen te verkrijgen tegen betaling eener wekelijksche bijdrage, de noodzakelijkheid vervalt aan dergelijke genoot schappen zedelijken steun te verleenen. A. MACLAINE PONT, Burgemeester. Alkmaar, J. G. A. VERHOEEE, Wethouder. 2 Jan. 1877. P. A. van der DRIFT, Wethouder. POLIC1B. Aan net Commissariaat van Policie voorhanden het navol gende gevondenealseen ladder, een groen hiipbeursje met eeniq geldeen duimstok (Meter), eene groene reiszak en een briefje met recht van wederinkoop. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent eenige schoorsteenplanken, een protestant kerkboek en een wollen kapertje Tegen veler verwachting heeft bet nieuwe jaar Europa in vrede gevonden. Zelfs de Oostersche kwestie heeft den oor log niet doen ontbranden. Te Konstantinopel zijn de ver tegenwoordigers der mogendheden bijeen om te beproeven aan de niet-Turksche onderdanen van den Sultan een bestuur te verzekerendat hun recht en veiligheid van persoon en goederen zal verschaffenzo'nder den vrede van Europa te verstoren en zonder het Turksche Rijk te doen uiteenvallen. Wat men niet had durven verwachten, is geschied. 11e mogendheden zijn het over alle belangrijke punten eens ge worden en aan Turkije is een voorstel gedaandat zoowel door Engeland als door Rusland en door Rusland zoowel ais door Engeland wordt aanbevolen. Zoo is dan de oplos sing van het moeilijk vraagstuk gevonden? Nog niet pre cies. De vreemde diplomaten te Konstantinopel hadden bui ten den waard gerekendbuiten den heer des huizesdie niemand anders is dan de beheerscher der geloovigende Sultan zelf, die vooralsnog niet bereid is om de voorstellen betreffende de groote hervormingen iu het bestuur zijner voor het meerendeel door christenen bewoonde provinciën aan te nemen al worden ze hem ook door het vereenigd Europa aanbevolen. Aan de geslagen Serviërs nog uitbrei ding van grondgebied hoe gering ook toe te staan zich wat het bestuur van een belangrijk deel des rijks betreft onder voogdij te stellen van vreemde mogendheden en dat grondgebied te laten bezetten door een zoogenaamd onzijdige legermacht ofwil men, gendarmerie, door troepen althans die niet onder de bevelen van Turksche bevelhebbers zouden staan en niet onvoorwaardelijk aan de Turksche regeering zouden gehoorzamendie eischen zijn inderdaad van zooveel beteekenisdat het volkomen verklaarbaar iswan neer een Staat die nog eenigen prijs stelt op zijn onafhan kelijkheid zieh daartegen zoo lang mogelijk verzet. De groote vraag is daaromof Turkije bij dat verzet zal volharden. Die zich met de beantwoording van die vraag bezig houdtof liever, de redenen die voor een bevestigende, en die voor een ontkennende beantwoording zijn aan te voe- j ren., tegen elkander wikt en weegt mag niet buiten reke- i ning laten, dat de Turksche staatslieden sinds jaren geoefend j zijn in het vinden van uitvluchtenom zich te onttrekken aan de noodzakelijkheid van tot ingrijpende maatregelen over te gaa Tijd winnen uitstel verkrijgen daarop was steeds hun st even gerichten daarbij waren zij nooit karig in het doen van beloftenof zelfs in het uitvaardigen van aan alle eischen voldoende wetten en verordeningen. Alleen in de toepassing schoten zij ongelukkig te kort. De diplomaten die aan den Bosporus vergaderd zijnhebben dan ook thans begrependat de hoofdzaak niet bestaat in het uitvaardigen goede wetten en het voorschrijven van doeltreffende maatregelen maar iu de waarborgen dat de wetten uitge voerd en de maatregelen inderdaad genomen zullen worden. De ondervinding heeft voldoende geleerddat deze zaak niet aan de Turksche regeering zelve kan worden overgelaten. Als om aan alle billijke eischen te gemoet te komen en de houding aannemende van uit eigen beweging meer te geven dan in redelijkheid gevraagd kan worden, heeft de Porte onder plechtig kanongebulder een grondwet afgekon- die van het Turksche Rijk eensklaps een constitutio- neele monarchie maakt. Dien zetzegt menzou een poli tiek schaakspeler van den eersten rang zich niet behoeven te schamen. Hij lijdt echter aan een gebrek en dat is dat hij niet nieuw is. In 1850 is hetzelfde spel vertoond. Toen werd de Krim-oorlog door den Parijscheu vrede ge ëindigd na de 'uitvaardiging van den bekenden Hatt Ha- mayoenhet besluit waarbij alle onderdanen van den Sultan, zonder onderscheid van geloof, werden gelijk gesteld voor de wethet rechtswezen werd verbeterdde belastingen naar billijkheid werden geregeld en zelfs de niet-Turksche bevolking naast de trouwe zonen van Mohammed tot den krijgsdienst werden geroepen, evenwel met het recht om zich vrij te koopen. De groote mogendheden zouden waken over den toestand der Christenen. Yan dat alles is lettenjk niels gekomen. Een proefje van Turksche sluwheid is onder an deren de wijze waarop uitvoering is gegeven aan de bepa lingen omtrent den krijgsdienst. Alleen de muzelmannen worden in het leger opgenomen. Het recht orri zich vrij te koopen is eenvoudig een verplichting gewordenen de losprijs is van f 300 tot 500. De beljjders van andere godsdiensten zijn daarentegen verplicht te dienen op de vlootwanneer zij worden opgeroepen. Geen wonder, dat de conferentie dan ook geen acht wil slaan op de nieuwe grondweten doet alsof zij niet bestond. Men heeft zelfs reeds opgemerkt, dat de Porte in 1876 niet eens zooveel geeft, op papier namelijk, als in 1856 maar ook met het tegenwoordige zou men tevreden zijnwanneer ineu eenig vertrouwen kou stellen in de invoering en toe passing. Het voorbeeld van Egypte heeft daarenboven doen ziendatook bij invoering en toepassing van constitutio neele wettenvormen en gebruikende werkelijkheid niet verandert. De geheele parlementaire toestel is niets anders dan ee» kleeddat behagen vindt iu de oogeh der Europe anen een uithangbord dat vertrouwen schijnt te geven vooral dat vertrouwen dat crediet, heet en waaraan Sultan en Khedive de meeste behoefte hebben. Het volk begrijpt er niets van en weet noch verlangt er gebruik van te maken. De ambtenaren volgen den ouden gebruikelijken wegen kunnen nauwelijks gelooven dat het met dat nieuwe ernstig gemeend is. De conferentie handelt daarom zeer verstandig met van de geheele nieuwe grondwet niet de minste notitie te nemen. Voorspellingen te doen omtrent hetgeen gebeuren of niet gebeuren zalis niet onze gewoontemaar wij meeuen toch niet te veel te zeggenwanneer wij bewerendat hoogst waarschijnlijk de Porte zal eindigen met toe te gevenwan neer alle mogendhedenwier vertegenwoordigers thans te Konstaninopel bijeen zijneenstemmig en ernstig blijven aandringen op aanneming van haar gemeenschappelijk voor stel. Reeds begint de achterdocht te sprekenen wordt twijfel geuitof wel alle mogendheden volkomen oprecht zijn, en of niet Oostenrijk of Engeland op eene of andere wijze aan de Turksche regeering doet wetendat het niet zoo streng is als zijn vertegenwoordiger ter conferentie zich voordoet. Zou dat waar wezen? "Wij gelooven het niet. Als de conferentie misluktstaat Turkije een oorlog met Rusland te wachtenen dit mag althans als zeker worden aangenomendat noch Engelandnoch Oostenrijk er aan denktals beschermer van Turkije tegen Rusland de wape nen op te vatten. Maar dan is het ook geheel onaanneme lijk dat zij Turkije in zijn verzet zouden stijven. Als de mogendheden inderdaad overtuigd zijn dat hetgeen zij van de Porte vragen door de omstandigheden noodzakelijk is geworden en uitvoerbaar is en dat mag men toch aan nemen - dau zou het verstandig zijn dat zij niet alleen de Turksche regeering overtuigden dat van haar geen hulp tegen Rusland is te wachten maar dat zij zieh met Rusland vereenigdenom van de Porte af te dwingen wat haar noo- dig schijnt. Als er een Engelsche vloot voor Konstantino pel verscheen om de Turksche zeemacht in bedwang te hou den en aan de noofdstad ontzag in te boezemendan zou er de stemming weldra eenige tonen lager dalen. Ons komt het voor, dat het noch in het belang van Engeland kan zijn, noch in dat van Oostenrijk of van eenige mogendheid die prijs stelt op haar invloed op den algemeenen gang van za ken dat de executie van het vonnis der conferentie aan Rusland alleen wordt overgelaten. Hoe belangrijk en moeilijk tevens de taak der conferentie reeds moge zijn ten opzichte van de zuiver Turksche aange legenheden zou zij daarenboven een hoogst nuttig werk doenwanneer zij ook nog tijd kon vinden om zich bezig te houden met één der schatplichtige landen van de verhe vene Portemet het overigens geheel onafhankelijke Roe menie. Vandaar toch zijn weer berichten gekomen van een geheel willekeurigeonwettige en onmenschelijke vervolging van de Joden. Een nauwkeurig onderzoek is noodigen niet minder noodig, als het gerucht waarheid bevat, zijn maatregelen om aan dergelijke onbehoorlijkheden paal en perk te stellen. Pruisen. Op den nieuwjaarsdag heeft de Keizer zijne 70jarige dienst gevierd als officier vau het leger. Alle straten van Berlijn prijkten met vlaggen en in de nabijheid van het paleis stond een dicht opeengepakte menigtedie de komst der deputatiënwelke den Keizer kwamen begroeten, wilde bijwonen. De leden van het Kon. Huis hadden den voor rang; daarna kwamen de ministers, de Vorsten, die ter viering van den dag te Berlijn waren gekomen tal van an dere zoo civiele als militaire autoriteiten en deputatiën uit alle regimenten van het leger. Te half een werden de veld maarschalken en generaals ontvangen namens welke de kroon- prius het woord voerde. Naar aanleiding van de geruchten betreffende de zooge naamde erfenis van Weibnom waarbij de nederlandsche regeering verplicht zou wordeneen bedrag van vele mil joenen uit te keeren heeft de heer W. Fischer, burge meester van Königsteineen der eventuëele erfgenamen zich om inlichtingen gewend tot de duitsche Rijks-kanselarij en van deze ten antwoord ontvangendat de bedoelde ge ruchten voor zoover daar bekend wasvan allen grond ont bloot zijn. De Union du Crédit heeft bekend, gemaaktdat ten ge volge van eene conferentie tusschen hare administrateurs en de leden van het onlangs benoemde speciale comitédit laatste haar voor een bedrag van 6,51)0,09') fr. aan papieren van hare' portefeuille heeft gedisconteerd. De opbrengst zal worden gebruikt om 50 pc. te beulen van de door haar in rekening-courant verschuldigde gelden. Het hof van appèl heeft den 27 de inhechtenisneming be krachtigd van de heeren Furth en üsesadministrateur en kassier van de „Union du Urédit", die bij de ontdekking van Emérique's kwade practijken in voorloopig arrest waren gesteld. De schilder Adolph Dittensdoor zijne tafereelen uit Zee land bekend, is op nieuwjaarsdag overleden. Hij was in 1821eveneens op dien dag, geboren. Den 31 Dec. is te Antwerpen in hechtenis genomen C. L. Schoort, die, zich, uitgevende voor kapitein de Bidder van de mailboot Conrad, den heer de Graauw, agent der Stoom vaart-maatschappij Nederland te Bredaherhaaldelijk had opgelicht. Het lang verwachte besluit van den prefect der Rhone Welchewaarbij de verordeningen van zijnen voorganger op de onkerkelijke begrafenissen worden ingetrokken is den 23 uitgevaardigd. Het is eene geheel nieuwe regeling der be grafenissen ter vervanging der bestaande bepalingen. De tijd en de weg der begrafenissen worden in elke wijk van Lyon door den ambtenaar van den burgerlijken stand be paald het dragen van teekens en zinnebeelden is verboden, alsooktenzij machtiging verleend wordthet houden van toespraken en het doen van geldinzamelingen. Eene oude damede wed. Perron geboren Enoufdezer dagen te Parijs overleden heeft 85000 fr. nagelaten om te Marseille een hospitaal te stichten „voor ongelukkige honden en paarden." De aartsbisschop van Toulouse heeft eene voorloopige commissie van priesters en notabelen gevormd voor de op richting eener roomsche universiteit aldaar. De rechtbank te Parijs heeft den 30 graaf Germing, een der aanvoerders van de clericale partij en lid van den pa- rijschen gemeenteraad, schuldig verklaard aan openbare schen nis der zedelijkheid en aan verzet tegen agenten der opeD- bare machten hem deswege veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 2 maanden en eene geldboete van 200 francs. De arbeider Chouard werd schuldig verklaard aan medeplich tigheid aan eerstgemeld vergrijp, en tot eene gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld. De graaf de Germing was niet ter terechtzitting aanwezig. De gemeenteraad van Parijs wil een erediet van 30000 fr. boven de begrooting voor 1876 openen voor het verleenen van onderstand aan de huisgezinnen van staatkundige arres tanten en gevangenen. Vele parijzenaars vinden dit onbe tamelijk omdat met die arrestanten en gevangenen niemand anders bedoeld worden dan zekere klasse van medeplichtigen aan den opstand der Commune. Te Parijs zijn 2 florentijnsche policie-agenten gekomen, om een paar dievendie zich te Florence voor een rijk en- gelschman en zijne dochter uitgegeven en aldaar een juwelier voor 400,000 fr. opgelicht hebben op te sporen. De fransche regeering heeft aan de overige deelgenooten der Latijnsche Unie voorgesteldde gewone conferentie welke in deze maand te Parijs zou plaats hebbenniet te houden en eenvoudig te bepalen, dat het getal zilveren vijf frankstukken, in 1877 door elk der betrokken Staten te slaan, tot de helft vau het laatstelijk vastgestelde zou worden ver minderd. De italiaahscke regeering heeft zich reeds met dit denkbeeld vereenigd. Den 29, 's avondsis te S. Dénis eene waskaarsenfabriek afgebrandwaaraan 180 werklieden verbonden waren. De schade wordt op 1,400,000 fr. geschat. Den 2 Jan. is de „Banque Franco-Hollandaise" door de parijsohe rechtbank van koophandel t.en verzoeke van de „Banque de Belgique" bij verstek failliet verklaard. De belgische Indépendance verneemtdat hiertegen in verzet is gekomen. KoLONlëN. Uit Noumea zijn weder 12 gedeporteerden ontvlucht. Zij werden echter door een oorlogschip achter haald. Een tweetal sprong overboord en verdronk. Senaat. Den 26 is de begrooting van o. werken onveran derd goedgekeurd. Daarna is geweigerd, niettegenstaande de minister Christophe zulks verdedigde, bij den aanleg van de te elfder ure door de Kamer aangenomen spoorweglijnen de keuze der departementen en gemeenten aan de regeering over t.e laten, en evenzeer, deze te verplichten tot den aan leg bij te dragen en den aanleg va;u die bijdragen afhankelijk te stellen, aangezien op diewij^e de armste departementen steeds achteraan zouden komen. De bepaling bij het desbetreffende artikel der begrooting van eeredienst, volgens welke de open vallende plaatsen onder de kanunniken van Saint-Denis on vervuld zouden gelaten wordenopdat aldus het- kapittel van lieverlede zou uitsterven werd geschrapt, cn zoo werd ook de bepalingvolgens welke de toekenning der studie beurzen de seminariën van de prefecten zou afhangen in dier voege gewijzigd dat de titularissen voor die beurzen door den President der republiek zouden worden aangesteld en afgezet, volgens een reglement van openbaar bestuur. Bekrach tigd is echter, hoezeer door den heer de Belcastel bestreden, het door de Kamer aangenomen voorstel van den heer Gui- chardom in de eerste 3 maanden van 1877 een staat te doen opmaken van alle godsdienstige orden, genootschappen en vereenigingenmet bijzondere vermelding van diegene welker hoofden buitenslands verblijf houden. Den 29 is het budjet, zooals het door de Kamer was aangenomen, zonder beraadslaging en met alg. st. goedgekeurd. Den 30 is de buitengewone zitting door den minister Simon namens den maarschalk-President gesloten. Kamer van Afgevaardigden. Den 26 is me.t ale st. de begrooting van inkomsten goedgekeurd,yelke op nieuw in behandeling moest genomen wordenomdat, de Senaatten gevolge van de 1 door hem in, het budjet gemaakte wijzigingenart. 4, waarbij de balans tusschen de uitgaven en inkomsten werd vastgestelddaaruit had moeten lichten. Uit naam der begrootings-commissie merkte de heer Gamletta opdat bedoeld artikel tot de begrooting van uitgaven zou worden overgebrachton der uitdrukkelijk voorbehoud evenweldat 'hiermede' geen precedent zou worden gesteld en de onverwijlde aanneming dezer begrooting alleen geschiedde, ten einde ramingen bu de maand te voorkomen, zonder te prejudiciëeren op eene der aanhangige kwestiën. Met 243 tegen 91 st. werd Ge weigerd in overwegiag te nemen een wetsvoorstel van den

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1