T No. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. L O N A G !/i JAN U A It I. TS7 7. (Officieel Cf5cbccÜc Rekeningen over 1870, ten iaste der gemeente ALKMAAR, worden ten spoedigste ingewacht hij den gemeente-architect of ter gemeente secretarie. Inschrijving voor de Nationale Militie, &€lcfeclt jfcsciic Jjcttchfcu kdukschlaiedl SSelgie. Frankrijk. («rooMtriüanfr en Ierland. TsirkUe. i, CHE C II N Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal franco per post f ö,Sö, afzonderlijke nwnmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende verslag van den raad en advertentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekenddat zij heden bepaald hebben dat de ver kiezing van een lid voor den Gemeenteraadin plaats van den heer J. Helling, van hier vertrokken, zal plaats heb ben ten raadhuizeop Woensdag, 31 Januari 1877, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure Burgemeester en IV ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Jan. 1877. Be Secretaris NUHOUT van dek VEEN. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 26 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Brengen ter kennis van belanghebbenden Dat het register der in het jaar 1876 alhier voor de Nationale Militie ingeschreven personenbenevens de al- phabetische naamlijst, ter inzage zuilen liggen ter secretarie dezer gemeentevan af heden tot en met den 25 dezer maaudvan des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure binnen weken tijd tegen vermelde registers bezwaren kun nen ingeleverd worden bij den Heer Commissaris des Ko- nings in deze Provincie. Alsmede: Dat ten aanzien van het inleveren dezer bezwaren bij art. 99 der gemelde wet zijn gemaakt de volgende bepalingen „De bezwaren worden bij Gedeputeerde Staten ingediend „door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd „verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem „die ze inbrengt Deze brengt het verzoekschrift in tegen „bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner woonplaats, „die het terstond aan Gedeputeerde Staten opzendt." Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. *MACLAINE PONT. 11 Jan. 1877. Be Secretaris, NUHOUT van des VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR In aanmerking nemende, dat het aantal rupsennesten buittengewoon groot isen alzoo wenscbelijk isdeze uit roeijen 1^ oodigen eigenaars en gebruikers van gronden uitzoo veel mogelijk mede te werken tot het UITROEIJEN van RUPSENNESTEN. Burgemeester en IV ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan 1877. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het le Suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting, dienst 1876, door den Gemeenteraad vastgesteld 13 December 1876 en door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland 10 Januari j.l. goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en IV ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Jan. 1877. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van helpster bij liet onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschoolop 1 10,jaarweddeworden verzocht zich schriftelijk aantemelden ter gemeente-secretarie vóór 21 Ja- siuari 1877. gedurende de maand Januari, op Dingsdag en Vrijdag, des namiddags van 5 tot 7 ure. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden October, 'November en December 1876 verzonden geweest naar Noord-AmerikaJ. J. OttenHerman Mo. DuitsehlandA. van der LindeA. Visscher, Berlijn. EngelandW. CovelLeedsJ. AkkermanKoopman S. van NieropLonden. FrankrijkLecerf DequetteParijs. Moeilijk zal er een Staat in Europa kunnen worden aan gewezen waarin de toestand bij den aanvang van het nieuwe jaar een gunstiger indruk maakt dan Erankrijk. Bij de al- gemeene politieke kwestiën iu ons werelddeel hield het zieh volkomen onzijdigen stelde het zich tevreden met de rol van een niet geheel onverschilligmaar ook niet zeer belangstel lend toeschouwer. In de Oostersche kwestie althans bleef het een kalmteeen koelheideen onthouding van partij keuze ja van eenige merkbare voorliefde voor de eene of de andere partij bewaren, die zeker opmerking verdient bij een natie die het belangrijkst aandeel heeft genomen aan den Krim-oorlog en waarbij de namen van Balaklavq, In- kermauSebastopol en de Malekot-toren hoog staan aange schreven in de geschiedrollen van den nationalen roem. Na de ondervinding van de laatste jaren zal echter wel niemand het vreemd vindendat Frankrijk geen lust gevoelt iu ren nieuwen oorlog. Alleen wanneer die oorlog door diploma tieke combinatiën van invloed kon zijn op den toestand van Frankrijk tegenover het Dnitsche Rijken uitzicht kon openen op herovering van het verloren grondgebiedzou bij het Fransche volk belangstelling en geestdrift misschien opgewekt knnnen worden, en zou zijn regeering in die oor logzuchtige gezindheid kunnen voorgaan of volgen. Maar zoodanig uitzicht leveren de geschillen met de Porte geluk kig niet op en zeer twijfelachtig mag het heeten, bij welke der beide mogendheden die als hoofdpartijen in liet geschil worden aangemerktFrankrijk het meeste belang heeft zich aan te sluiten bij Rusland of bij Engeland. Of liever, niet twijfelachtig mag het heeten, dat Frankrijk het grootste be lang heeft bij beider vriendschap, en vandaar dan ook zijn blijkbare toeleg om met beide partijen op goeden voet te blijven. Bij deze in den tegenwoordigen toestand zeker zeer ver standige onzijdigheid in de buitenlandsche politiekvoegt zich een allergelukkigste gematigdheid in de binnenlandsehe staatkunde. Gambetta heeft zieh inderdaad verdienstelijk gemaakt door de heftige republikeinen voor uitspattingen te behoeden en daardoor het algemeen vertrouwen in de re- publikeinsche beginselen te versterken. De kansen en voor uitzichten van de Bonapartistenelericalen en koningsgezin- den zijn dan ook in het afgeloopen jaar aanmerkelijk ver minderd. Frankrijk heeft thans een zeer bepaald republi- keinsche Kamer van Afgevaardigden en een regeering waarvan de nieuwe minister-president, de heer Jules Simon, eenmaal lid van het ministerie, dat in September 1870 na de uitroeping van de republiek hei keizerlijk ministerie ver vingheeft verklaard, dat het, door eensgezindheid sterk, eenstemmig is met de republikeinsche meerderheid der Ka mer, en de handhaving en definitieve vestiging wil van de republikeinsche staatsregeling. Niet eensklaps en met te groote botsingen maar langzamerhand worden de hevige in een republiek onbruikbare Bonapartistische ambtenaren verwijderd en wordt de republiek de algemeen erkende en ongetwijfeld ook door de groote meerderheid gewenschte regeeringsvorm. Niet minder rustig dan in Frankrijk is het gedurende het vorige jaar jn Duitsehland gebleven. Vooral wat den groo- ten strijd van het staatsgezag tegen het geestelijk gezag be treft is dit jaar opmerkelijk stil voorbijgegaanmaar het is zeker niet de stilte des vredes die er keerscht. Eenige bisschoppelijke zetels blijven ledig staan, en van toenadering geen spoor. Van verzet kan natuurlijk geen sprake zijn. De geestelijkheid onderwerpt zieh en de besluiten der re- geering en de vonnissen der gerechtshoven worden uitge voerd maar of de ultramontaansche gezindheid van een deel der bevolking en de invloed der geestelijkheid er door ver minderen daarvan is tot nog toe niet gebleken. De voor nemens van den Pauselijken Stoel voor dit jaar zijn ook weinig geschikt om de gemoederen te doen bedaren en tot verzoening te stemmen. Twee Te Deums zullen gezongen worden ter herinnering aan twee zeer opmerkelijke onder werpingen van de wereldlijke macht aan het geestelijk gezag, in de jaren 1077 en 1177- In beide gevallen waren het Duitsehe Keizers die zich verootmoedigden voor bet Hoofd der Kerk; Hendrik IV die in het kleed van den boeteling voor de poort van het kasteel van Canossa verscheen, waarin Paus Gregorius VII zich tijdelijk ophield, en Erederik I Bar- barossadie te Venetie voor Paus Alexander UI knielde hem den voet kuste en den stijgbeugel hield. Iu de Nieuwe Wereld vierden de Vereenigde Staten het eerste eeuwfeest hunner vrijheid en zelfstandigheid. Honderd jaren was het geleden, dat op den 4dtn Juli 1^76 de der tien eerste Staten zich vrij en onafhankelijk verklaarden van het moederlanden zich vereenigden tot een bondgenootschap pelijke republiek. Thans telt de republiek 38 staten en 8 territoriën met een bevolking van omstreeks 39 miljoen. De ontwikkeling en de welvaart dier landen heeft de Oude We reld met verbazing vervuld. Enkele jaren waren voldoende om bloeiende steden te doen verrijzen in vroeger schier on bewoonde streken. Stroomen van landverhuizers kwamen deel nemen aan de onderwerping der woeste doeh vruchtbare gronden in het verre westen aan de bebouwing der raen- schenen steeds verder weken de bosschen terug om plaats te maken voor bouwlanden. Spoorwegen verbonden de havens der Stille jfuidzee met die van den Atlantischen Oceaan en op alle zeeën vertoonde zich de bekende vlag der Unie. In die steeds voortgaande ontwikkeling is echter in de laatste jaren een noodlottige stilstand gekomen. In de zuidelijke staten waren de rijkdom en de opbrengst des lands gewor teld in een instelling die voor een deel de grondslag van de weelde en de grootheid der oudheid, maar tevens de kiein van haren ondergang is geweest, en onbestaanbaar is met de maatschappelijke levensvoorwaarden van onzen tijdde slavernij. Een ontzettende oorlog was noodig om aan dien toestand een einde te maken. Thans is de slavernij in de Unie afgeschaft maar daardoor is ook in sommige zuidelijke Staten de vroegere maatschappelijke toestand eensklaps ge heel veranderd; landbouw en nijverheid zijn in één oogen- blik beroofd van den grondslag waarop ze van den beginne af waren gebouwd en zoovele jaren hadden gesteund; zij werden van geheel andere voorwaarden afhankelijk, en daarbij zou het blijken wat ook zonder de slavernijbehouden kon worden, en wat door andere bronnen van welvaart vervangen zou belmoren te worden. Maar zulk een schok komt een land niet in enkele jaren niet te boven. Ook andere, groote verontrustende gebreken openbaarden zich in den politieken en maatsohappelijken toestand der groote republiek. Tal van schandalen brachten de verdorvenheid de trouweloos heid en omkoopbaarheid van de ambtenaren ook van zeer hooggeplaatste, aan liet licht. Zwendelarijen en knoeierijen, bedrog en oplichting op groote schaal ondermijnden het vertrouwen. Geen der beide groote staatkundige partijen republikeinen noch demoeraten lieten zich door begrippen van eer of eerlijkheid terug houden van het gebruik dier middelen die hun voorkwamen het zekerst tot het doel te leiden. In alle takken van handel en bedrijf heerschen stil stand en kwijning. Het westen kan zijn graanoogsten niet langer met redelijk voordeel aan de oostelijke Staten en aan de oostelijke havens ten uitvoer leveren, wanneer de tarieven der spoorwegen niet verlaagd worden, en daarentegen kunnen de spoorwegmaatschappijen de exploitatie niet voortzetten en veel min de renten barer kapitajen en leeningen betalen, wanneer diezelfde tarieven, in plaats van verlaagd, niet ver hoogd worden. De keuze van een nieuwen President heeft reeds plaats gehad maar door de verregaande knoeierijen is het nog onzeker, wie gekozen is. Gelukkig schijnen beide eandidaten eerlijke en bekwame mannen te zijn. Moge liet den gekozene gelukken, het zijne te doen om fie Yepeenigde Staten veilig uit den toestand van beproeving en overgang, waarin zij verkeerenin een beteren en blij venden toestand over te brengen. Het Rijks-departement van financiën is thans in 's Rijks kanselarij geheel georganiseerd. Aan het hooid van liet departement is dr. Michaelis geplaatst. De algemeene verkiezingen voor den Rijksdag hebben den 10 plaats gehad. Pruisen. Den 3 heeft te Berlijn eene gedachtenisviering van den honderdjarigen geboortedag des beroemden beeld houwers Rauch plaats ge', adwelke door den Keizer, de Keizerinden kroonprins en zijne gemalinden minister Falck en een aantal andere aanzienlijke genoodigden werd bijgewoond. De hoogleeraar der Kon. Kunst-Academie Dobbert hield de feestrede. Onder de aanwezigen werd de oude kamerdienaar van Rauch opgemerkt, die hem 18 jaren lang tot aan zijnen dood diende en tot het dienstpersoneel van het Huis van Afgevaardigden behoort. Op 2 landgoederen in den kreits Grosz-Strelitz provin cie Silezie, is de veepest uitgebroken. Saksen. Te Leipzig is overleden de hoogleeraar in de oostersche talen Hermann Brockhausvoornamelijk bekend door zijne werken over het Sanskriet. Hij was in 1806 te Amsterdam geboren. Elzas-Lotharingen. De burgemeester van Metz, de heer Bezansonis van regeeringswege ontslagen en door een keizerlijken commissaris vervangen. De gemeenteraad heeft beslotenook onder het beheer van dien commissaris zijn mandaat te blijven uitoefenen. De rechtbank van koophandel te Brussel heeft de „Com pagnie des bassins houiliers" na overlegging van hare balans failliet verklaard. Niet minder dan 32 commissionairs in effecten hebben af gezien van het patent, dat hen bevoegd maakt om ter beurze van Brnssel zaken te doen. Den 6 is te Brusselin plaats van wijlen graaf Louis de Mérodetot lid van den Senaat gekozen de heer Crocq, geneesheer aldaar, lid der Staten van Brabant en candidaat van de vereenigde liberale fraetiën. Hij verwierf 2598 van de 2658 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers beloopt 17000. De President der republiek heeft nietig verklaard de door den Arrondisseinents-Raad van Lyonondanks het verzet van den prefect, uitgesproken „wenschen", dat de nog in dienst zijnde bonapartistische ambtenaren zouden worden afgezetdat er nationale feesten zouden worden ingesteld b.v. ter herdenking van de inneming der Bastille; dat gods dienstleeraren van alle gezindten van de schoolcommissiën zouden worden uitgeslotendat er eene algemeene amnestie zou worden verleend aan de medeplichtigen der Commune De Afgevaardigden der Rhone hebben in de verordening van den prefect Welche betreffende de begrafenissen niet berust, en 2 hunnerde heeren Millaud en Guyothebben daarover een onderhoud gehad met den president-minister. Deze heeft erkenddat het perfeetoraa! besluit voor min liberale uitlegging vatbaar wasdoeh verklaarddat in de practijk door hem tegen eene toepassing in dien geest zou worden gewaakt. Te Parijs zijn op oudejaarsdag 370, op nieuwjaarsdag 180 zskkenrollers gevat. Billoir, de man die verdacht werd van den moord der vrouw, wier in stukken gehouwen lijk bij Parijs uit de Seine werd opgehaald, heeft ten laatste zijne schuld bekend. Hij verklaart, dat zijne bijzit op een avond beschonken tehuis kwamwaarop een twist ontstond en zij opzettelijk of bij ongeluk een glas brak op hetwelk hij boogen prijs stelde. Toen zij bukte om het op te rapen, gaf hij haar een schop tegen de borst en viel zij levenloos neder. Niet wetende wat hij met het lijk zou aanvangensneed hij het in stuk ken w elke hij in de Seine wierp. Van de overige bewo ners van het huis heeft niemand iets van den moord bemerkt. 8 Prefecten, die hunne ambtenaarsloopbaan onder het Kei zerrijk hebben aangevangenzijn ontslagen. Van hunne op volgers hebben 6 onder het Presidentschap van den heer Thiers gediend. Voorts zijn 6 prefeeten verplaatst, van welken slechts één onder het Keizerrijk dergelijke betrekking heeft bekleed. De Siècle wenscht de verwijdering van het bestuur van 27, de Rappel van 60 anti-republikeinsche prefecten. De ultramontaanschgeziude officieren van het leger hebben geldinzamelingen geopend voor de aalmoezeniersdieten gevolge van de verminderingdoor de Kamer in den voor hen op de begrooting uitgetrokken post gebracht, hunne bezoldiging verloren hebben. De heer Bouchard, lid van den Alg. Raad in het depar tement Cote d'Or, een daar zeer geacht man, is tot het protestantisme overgegaan. Te Nantes is op eene groote suikerraffinaderijwegens gebrek aan grondstofhet werk gestaaktin andere raffina derijen zeer verminderd. Duizenden werklieden zijn zonder verdienste. De bevolking van Parijs bedraagt thans 1,986,748 zielen en is alzoo sedert 1872 (voornamelijk in de buitenwijken) vermeerderd met, 133,956 zielen. De gewone zitting der Kamers voor 1877 is den 9 geo pend in beiden met eene korte toespraak van het oudste lid in jaren. De Kamer heeft den heer Grévy, met 226 van de 330 uitgebrachte stemmentot voorzitter herkozen en tot ondervoorzitters benoemd de heeren Lepereradicaal Rameau linkerzijdeBethmontlinkercentrum en Durfort de ('ivrac, legitimist. De Senaat heeft den 10 den hertog d' Audi ft ret Pasquier met 195 van 239 st. tot voorzitter herkozen. In de plaats van den heer Martel is graaf Ram- ponde candidaat der linkerzijdetot ondervoorzitter ver kozen. De overige ondervoorzitters en de secretarissen zijn herbenoemd. Aan lord Beaconsfield is eene van 700 handteekeningen voorziene memorie aangebodenwaarin gewezen wordt op de schending van het internationale volkenrechtonlangs door Rusland gepleegd hetwelk zijnen onderdanen niet be let heeft de serviërs te gaan helpenen welks regeering zelve den opstand der serviërs heeft gesteund. Voorts wordt in herinnering gebracht, hoezeer Engeland wegens zijn ver grijp tegen de onzijdigheid ten aanzien der Ver. Staten bij de Alabama-kwestie heeft moeten boeten. De ondertee kenaren verzoekendat de oostersche kwestie niet geregeld worde, zonder dat wel degelijk acht geslagen worde op het onrechtdoor Rusland ten dezen jegens Turkije bedreven. KoLONiëN. De mohammedaansche commissiondie zich op verscheidene plaatsen in Britseh-Indie gevormd hebben ontvangen nog al wat geld om aan de Porte te worden toe gezonden. De ingezetenen van Adrianopel (grieken zoowel als turken) hebben vergunning gevraagd om de wapenen te mogen op vatten en tegen den gemeenen vijand ten strijde te mogen trekken. Dit verzoek is aan den Sultan overgebracht en deze heeft den grootvizier doen schrijven, dat hij, zijnen on derdanen dank betuigende, hoopte den vrede te kunnen be waren, maar, mocht de oorlog uitbreken, zieh aan het hoofd van het leger zou stellen en staat maakte op de medewerking van al zijne onderdanen, zonder onderscheid van ras of godsdienst. De Cneik-ul-Islam roept vrijwilligers op. Suleiman-bassa volgt Moukhtar-bassa op als opperbevelheb ber van het turksohe leger in de Herzegowina. De regeering heeft wapenen doen uitdeelen aan de chris tenen in Bosnië en de Herzegowina. Velen weigeren die aan te nemen en wijken naar Oostenrijk uit. Ook is men op bevel van den grootvizier begonnen niet aan de christe nen in Bulgarije de wapenen terug te geven die hun ge durende den opstand ontnomen waren. De te Konstaminopel gevestigde slaven en oostenrijkers zijn tegen Rusland ingenomen wegens het voorstel van genl. Lgnatieff om Oud-Servie bij een der bulgaarscbe pro vinciën in te lijven. De rechtbank van koophandel voor gemengde zaken (tus- schen turken en vreemdelingen) aldaar is gereorganiseerd en Gabriel-effendi (uit Bulgarije) is tot haren voorzitter benoemd op een verdubbeld salaris. Het tusschen Montenegro en den stam der miridieten ge sloten of- en defensief verbond hoewel nog in naam be staande heeft zijne kracht verlorenten gevolge van het ter sprake brengen van kwestiën, waarover de grieksche montenegrijnen en de catholieke miridieten het nooit eens kunnen worden. Zij hebben ipet elkander niets dan den haat tegen de turken gemeen. Het door de turken ver-

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1