IE, so >0 )0 10 10 •O t. No. 3. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ijli." •ON, lag, Z O N D A G crediet. kmaai lüISII 'dam eters, odon! s, 0 o o. ©oo. ©o®. ©oo. ROO. 40©. en te >elast p Van 1 ver ia Et- Bij deze Courant behoort een bijblad, bevattende advertentiën. (Officieel (Scbccltc Hekcmno'en over 1876, ten laste der gemeente ALSMAAR, worden ten spoedigste ingewacht hij dei: gemeente-architect of ter gemeente secretarie. Inschrijving voor de Nationale Militie, S2itcfcclijftsiclic Berichten DuUschEand USelgle. Frankrijk. r geachl Ie op zij onder as uii fl., m is te bs PAz. door de t. 'oordaa J i uren (evondei alsool oliën ode heef enda! i is vai t conser Jininiua •gekeurd :-n B»a- behoort, NI. Ilts. Ali spoedij willende., r stede. stuur, cretaris, e vol. Tl. in. te be- 1 ilhier. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,SA, franco per post f 0,H0, afzonderlijke nemmers A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1-5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR' In ervaring gekomen, dat de bepalingen der wet van 19 September 1874 (Staatsblad No, 130), houdende maatregelen tot het tegengaaa van overmatig"n arbeid en verwaarloozing van kinderenbij de ingezetenen niet algemeen bekend zijn, brengen die bepalingen, luidende: Art. 1. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Art. '2. Het verbod van art 1 is niet toepasselijk op liuis- selijke en persoonlijke diensten en op veldarbeid. Art. 3. Wegens overtreding van art, 1. zijn aansprakelijk de hoofden of bestuurders der ondernemingen, in of bij welke het kind in dienst is bevonden. Heeft de indienstneming plaats gehad buiten weten van de bij liet vorig lid aansprakelijk gestelden. en bewijzen deze, dat zij de overtredingonmiddelijk na daarvan kennis te hebben bekomen, hebben doen ophouden, dab wordt degene aansprakelijk gestelddie het kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft, met geld boete van f'i ioif 25, en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroegere veroordeeling wordt altijd gevangenisstraf toegepast. ter algemeene kennis, onder bijvoeging, dat den Commissaris van Politie opgedragen isop de naleving streng toezigt te laten uitoefenen. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Dec. 1876. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUUE RS van ALKMAAR; Gelet op de bepalingen van het reglement op het beheer en het behandelen der bvandbluschmiddelenvastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101); Roepen bij deze op alle manspersonen «.in den loop van het jaar 1876 20 jaar oud geworden; b. zich tusschen den ouderdom van 20 en 60 jarensödert, 1 Eebruarij 1876 binnen deze gemeente gevestigd hebbende; om zich in January 1877 voor de dienst van het brandwezen te doen inschrijvenwaartoe de gelegenheid zal bestaan ter secretarie der gemeente, op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 2 ure. Zij herinneren verder belanghebbendendat Verzuim dier inschrijving indienststelling zonder loting ten gevolge heeft. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dec. 1876. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR In aanmerking nemendedat het aantal rupsennesten buitengewoon groot isen alzoo wenschelijk isdeze uit roeijen Noodigen eigenaars en gebruikers van gronden uit, zoo veel mogelijk mede te werken tot het UITROEIJEN van RUPSENNESTEN. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan 1877. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het le Suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting, dienst 1876, door den Gemeenteraad vastgesteld 13 December 1876 en door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland 10 Januari j.l. goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Jan1877. Oc Secretaris NUHOUT van der VEEN. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de loting der in het vorige jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Vrijdag, 9 Februari aanstaandeten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepenom op dien dag des voormiddags ten 9% ure zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de reden van vrijstelling die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen we gens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter Se cretarie vervoegen, om de noodige opgaven te doen en bo vendien op Vrijdag. 23 Februari e.k., des namiddags ten 6 urein het Raadhuis verschijnenvergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenendie het vereisohte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar optemaken getuig schrift onderteekenen. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Jan. 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschoolop t 40,jaarweddeworden verzocht zich schriftelijk aantemelden ter gemeente-secretarie vóór 21 Ja nuari 1877. gedurende de maand Januari, op Dingsdag en Vrijdag, des namiddags van 5 tot 7 ure. 't Is reeds zeventien jaar geleden, dat professor Vissering in den Praktischen Volks-Almanak (zaliger gedachtenis) onder dezen titel een naar zijn overtuiging goed woord sprak, waarvan hij hoopte dat het een goede plaats zou vinden. Nu, een goed woord was het; maar ol liet een goede plaats heeft gevonden, mag betwijfeld worden. De grond waarop het zaad werd gestrooid schijnt wat hard te zijn geweest. Ook heeft het onkruid stellig heel wai zaad verstikt. Van de vruchten die het gedragen heeft valt althans niet veel te bespeuren. O, het crediet is een heerlijke zaakeen krachtig hulpmiddel voor de nijverheid en den handel, onmisbaar voor velen die weinig kapitaal hebben", maar daarentegen veel ijver, veel volharding, veel overleg en voldoende kennis, onontbeerlijk zelfs voor kapitalisten bij groote, veelomvat tende ondernemingen. „Met dat al is het crediet een kwaad ding", zei de win kelier, en hij slaagde er in den professor te overtuigen van de gegrondheid zijner klachten. Dat men niet alles contant betaaltdaar had hij niet tegendat was niet noodighij leverde wel graag op nieuwejaarsrekeningals die dan maar betaald werd. Waren zijn klanten dan niet goed voor hun geld? Wel zeker, maar ze stelden het betalen maar zoo lang uit. Daar heb je de voorhangen, die beden bij voorraad al opeten wat zij morgen hopen te ontvangen en daardoor altijd teeren op de volgende kwartalende hoogvliegers, die de onvoorzichtigheid hebben gehad in den aanvang hun huishouden een beetje te hoog op te zetten en maar niet kunnen besluiten hun vlucht wat lager te nemen waardoor ze altijd in 't financiëele een heel eind ten achteren zijn de tuimelaars die geen orde op hun zaken stellenzeiven niet recht weten hoe het er mee staat, en bij den dag voort leven de onbarmhartigen die het zoo ruim hebbendat ze niet kunnen begrijpen, hoe een ander zijn geld zoo hoog noodig kan hebben de knijpersdie het betalen van hun rekeningen uitstellen om het voordeel van de rente te hebben enz. enz. Dat zijn allen mensehen die even goed terstond zouden kunnen betalen als over een paar jaren en er niet aan denken iemand opzettelijk te kort te doen; maar zij kunnen het den winkelier en den kleinen koopman toch heel onaangenaam maken want die zijn verplicht op den verval dag te betalen en manen is gevaarlijk. Maar nog ge vaarlijker zijn de huismiddeltjes om zich uit de verlegenheid te reddenals daar zijnhet teekenen van promessen het beleenen van een partijtje koopwarenhet trekken van een wisseltje op een goed vriendom het te disconteeren bij een bankier, totdat het laatste middel is uitgeput en er op den vervaldag geen geld is. En wie is ten slotte het kind van de rekening Eigenlijk beide partijen. De winkelier, die niet op zijn geld kan re kenen en daardoor geen gebruik kan maken van de gele genheid om voordeelige inkoopen te doen en te profiteeren van een lage marktmaar evenzeer het publiekdat na tuurlijk alles wat duurder moet betalen dan anders noodig zou zijn. Het moet toch uit de lengte of uit de breedte komenen dat een winkelier onder zulke omstandigheden den verkoopprijs iets hooger stelt, dat spreekt van zelf. De goeden moeten het met de kwaden ontgelden. Toch zijn er gevallen waarin iedereen bereid is contant te betalen wanneer vreemde handelaars een paar dagen ko men uitpakken en hun waren tegen lageren prijs maar contante betaling aanbiedenof wanneer men zijn goed uit Parijs laat komen. Die gelegenheden zijn te verleidelijk om er geen gebruik van te maken; men koopt en betaalt contant met het geld dat misschien voor den gewonen leverancier bestemd was, die nu ia 's hemels naam nog maar iets langer moet wachten. Zoo was het in 1860, en na dien tijd is het er zeker niet op verbeterd. Het blijkt meer en meer, niet dat het crediet een slechte zaak .is, maar dat er van de beste zaak ter wereld groot misbruik kan worden gemaakt. Wat is er aan te doen? Wachten tot de mensehen wijs worden, of tot dat het misbruik zoo groot is geworden dat men de handen ineenslaat om er een eind aan te maken. Die tijd is gekomenmeent onder anderen in Dnitsehland de Kamer van Koophandel te Bielefeld, en met haar een vereeniging van een 72tal handelshuizen in manufacturen te Plauen waarbij zich nog meerdere handelaars uit verschil lende plaatsen schijnen aan te sluiten. Het crediet werkt zoo ongeregeldde tijd van betalen en afrekenen is zoo onzeker, dat de handel er de grootste belemmering van on dervindt. Er moet een regeling gemaakt wordeneen vast gebruikeen handelsusance worden ingevoerd niet alleen tusschen de groothandelaren en de winkeliersmaar ook tusschen de winkeliers eu hun klanten. Waar moet de ver betering worden begonnen Yan onderen op antwoordt do Kamer van Koophandelbij de klanten. De regel moet zijndat de winkelier en evenzeer de ambachtsman want ook deze lijdt veel door trage betaling contant worden betaald ofwaar dit te lastig mocht zijnop maandelijk- sche rekeningen binnen een termijn van veertien dagen. Tusschen de winkeliers en de kooplieden zouden de betalin gen moeten plaats hebben op vaste en korte termijnen met berekening vaD een rente van zes ten honderd na den ver valdag. Ook door de winkeliers zou aan particulieren na den termijn van betaling rente van het bedrag hunner vor dering in rekening worden gebracht. Uitmuntende plannen ongetwijfeld maar hoe zal men ze kunnen verwezenlijken Uitbreiding en verbetering van bet onderwijs in liet boekhouden is zeker een wenschelijke zaak vooral om hst nut eener behoorlijke boekhouding meer algemeen te doen inzien en de oogen te openen voor de directe en indirecte nadeelen van ongeregelde en vertraagde betaling; maar dat is niet voldoende om het kwaad te kee- ren. Wanneer de groothandelaars en grossiers de handen ineenslaanen de meerderheid hetzelfde stelsel van afreke ning en betaling aanneemt en tot voorwaarde stelt aan de winkeliersdan zal dit stelsel spoedig algemeen worden. Lastiger is de zaak te regelen tusschen de winkeliers en hun klanten. De mannen, die zich in Dnitsehland aan het hoofd der beweging stellenraden het oprichten van vereenigingen aan van winkelierswerkbazen en particulierenwaarvan de leden overeenkomen omtrent een vast gebruik van betaling en zich onderling verbinden om dat te volgen. Door dit stelsel van betaling algemeen bekend te maken en het pu bliek te wijzen op de voordeelen die er aan verbonden zijn, op het verschil in prijsberekening b.v., zouden de vereeni gingen steeds in ledental vooruitgaan ofwat tot bereiking van het doel hetzelfde iszouden steeds meer personen, ook zonder lid te worden tot het aangenomen stelsel van beta ling toetreden, en zoo zou dit langzamerhand kunnen rij pen tot een algemeen en vast gebruik. Het geldt hier inderdaad een algemeen belang. Het kwaad en de middelen die tot genezing worden aanbevolen verdie nen aller aandacht. Moge het aan belangstelling en samen werking en navolging ook in ons vaderland, niet ontbreken Omtrent 380 der 397 verkiezingen voor den Rijksdag wordt het volgende gemeldonder de gekozenen behooren 29 tot de conservatieve 105 tot de nationaal-liberale28 tot de Duitsche Rijkspartij, 11 tot de polen, 19totdevoor- uitgangs-, 95 tot de clerieale10 tot de socialistische partij, 6 t.ot de elzasser autonomisten3 tot de elzasser protestee- rendenterwijl 8 tot geen bepaalde fractie behooren, waar onder 4 particularisten. Er zullen 66 herstemmingen moeten geschieden. Onder de 132 daarvoor in aanmerking komende candidaten behooren 48 tot de nationaal-liberale, 24 tot de socialistische, 15 tot de conservatieve, 14 tot de vooruit- gangs-, 14 tot de clerieale en 9 tot de Duitsche Rijkspartij,' terwijl de overige tot de patieularisten en polen behooren. De fortschrittspartij en de nationaal-liberalen hebben beide in sterkte verloren. Laatstgenoemden wonne.n een zetel in Beieren, maar verloren er 7 in Wurtemberg en 3 in Bran denburg. Te Berlijn is slechts in één district de eandidaat der fortschrittspartij gekozen; in 2 andere districten komen de candidaten van die partij met die der sociaal-democraten in herstemmingin nog 2 andere districten zijn de candi daten der sociaal-democraten dadelijk gekozen. En zelfs in liet district der hoofdstadwaar het tusschen de heeren v. Forckenbeck (nationaal-liberaal) en Max Hirsch (fortschritts partij) tot eene herstemming komen moetverkreeg de so ciaal-democratische eandidaat 1172 st. Zoowel te Berlijn als in andere groote steden hebben de sociaal-democraten blijk gegeven van uitnemende organisatie en discipline. Zelfs waar zij in de minderheid blevenbleek het aantal hunner aanhangers aanmerkelijk toegenomen te zijn. De overige partijen zullen trachten te belettendat hunne fractie het niet tot 15 Algevaardigden brengtomdat het reglement van orde aan 15 leden het recht toekent om voorstellen in te dienen. Pruisen. De Koning heeft den 12 de zitting van den Land dag geopend. Z.M. deelde mede, dat de inkomsten over 1877 op een gelijk bedrag geraamd als in het vorige jaar de mid delen aan de hand geven om ook aan de nieuwe eisclien van het Staatswezen te voldoen. Het Heerenlmis heeft den her tog v. Ratibor tot zijnen voorzitter gekozen (de vroegere, graaf Stolberg is thans ambassadeur te Weenen). Als on dervoorzitters zijn herkozen de heeren v. Bernuth en Has- selbach. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 15 met 351 st. den heer v. Bennigsen (nationaal-liberaal) als president her kozen. Slechts 15 st. waren op andere Afgevaardigden uit gebracht. Tot eersten vice-president ,werd met 211 st. be noemd de heer Klotz (fortschrittspartij), tegen 84 st. der clericalen op den lieer Reichensperger en 66 st. der conser vatieven op graaf Bethusy-Huctot tweeden vice-president met 223 st. graaf Bethusy-fluctegen 64 st. op dr. Hdnel. Laatstgenoemde was ten vorigen jare eerste onder-voorzitter, maar daar hij zich zeer scherp tegen de nationaal-liberalen bad uitgelaten waren deze en de fortschrittspartij overeen gekomen, een gematigder lid dezer partij te benoemen. Den 16 heeft de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1877 ingediend. Hij gaf daarbij een overzicht van den financiëelen toestand en wees op de moeilijke omstandigheden van het vorige jaar,' ten gevolge waarvan men tevreden mocht zijn, dat de begrooting zonder deficit kan sluiten. De ont vangsten ^over 1877—78 zijn geraamd op 651,413,934 mark (zijnde 15,466 minder dan in het vorige dienstjaar); de ge wone uitgaven op 631,075,487 (zijnde 11,915,369 meer), en de buitengewone uitgaven op 20,368,338 mark (zijnde 11,938,135 minder dan in het vorige dienstjaar). Den 13 is te Altona de veepest uitgebroken in de met 118 runderen bezette stallen van 2 handelaars. De ziekte is door buitenlandsck vee overgebracht. De uitvoer van vee is gestaakt. Den 16 is nabij de station Gladbach de van Dusseldorp komende trein met zulk eene kracht tegen een hem te ge- moet snellenden rangeert.rein gestootendat verscheidene waggonswaaronder de postwaggonverbrijzeld en 20 per sonen voor het meerendeel zwaar gekwetst zijn. O.a. werden van eene hoogst zwangere dame de beide beenen verbrijzeld, terwijl een postbeambte eene ernstige wonde aan het hoofd ontving. Prinses Karl, eene dochter van wijlen den Groothertog Karei Frederik van Saxen-Weimar en derhalve eene zuster der Keizerin, is den 18 overleden, bijna 69 jaren oud. De rechtbank van koophandel te Brussel heeft ook den heer Philippart persoonlijk in staat van faillissement ver klaard. De vroegere faillietverklaringen betroffen alleen de door hem bestuurde Maatschappijen. De Liberale Yereeniging te Antwerpen, verlangende dat eenige personen van de lijsten der kiezers geschrapt wordendie daarop naar hare meening ten onrechte voor kwamen, heeft deze kwestie aan de uitspraak der rechterlijke macht onderworpenmaar de zaak verlorendaar de deur waarder verzuimd had de dagvaarding te onderteekenen. Vier malen herhaalde zich dit zelfde gebrek in den vorm. Uit een ingesteld onderzoek bleek toendat de oorspronke lijke dagvaardingen volkomen in orde waren geweestmaar op de eene of andere wijze vervangen waren door niet on- derteekende, maar overigens volkomen gelijkluidende stukken. De secretaris der Catkolieke Vereeniging heeft tot ophel dering medegedeelddat die Vereeniging gewoon is van alle niet in duplo beteekende stukken afschriften te nemen dat bij vergissing de niet onderteekende afschriften, in plaats der officiëele stukkenin de dossiers zijn gelegd; en dat de advocaten der Vereeniging, buiten haar weten, van deze ver wisseling hebben partij getrokken om den eisch der Liberale Vereeniging te doen afwijzen. De Koning heeft van den Sultan van Zanzibar een brief ontvangenwaarin deze verklaartde internationale expe- ditiën tot onderzoek van Centraal-Africa naar zijn vermogen te zullen ondersteunen. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 16 hare werk zaamheden hervat. Door den minister Malou werd een wets ontwerp ingediendstrekkende tot voorkoming van kwade practijken bij de verkiezingen. Er zullen officiëele candida- tenlijsten worden opgemaaktelke eandidaat zal een persoon kunnen aanwijzen die als getuige in het verkiezingslocaal mag verblijven de kiezers zullen beurtelings door den pre sident worden opgeroepen om hun stembriefje te ontvangen, waarop zijin afgezonderde compartimenten waarin slechts één persoon te gelijk mag vertoeven aanduiden wien zij ver kiezen pullende zijdie niet kunnen lezen of schrijven de hulp van een der leden van het stembureau mogen in roepen. Bij eene breve van den Paus is tot kanselier der catko lieke hoogeschool te Rijsel benoemd de heer Monnier, bis schop van Lydda. Bij den parijschen gemeenteraad is een ontwerp ingediend voor een onderaardsehen spoorwegbestaande uit 2 groote lijnen van de oostzijde uitgaande van de spoorwegen van Vincennes en Orleansnaar de westzijde der stadmet tal van zijtakken. In eene den 10 te Parijs gehouden vergadering van aan deelhouders in het Suez-kanaal is met bijna alg. st. de over eenkomst der zeemogendheden goedgekeurd waarbij de Iva- naalmaatschaopij zich verplicht om gedurende 30 jaren jaar lijks een miljoen francs aan de verbetering van het Kanaal te besteden. De financiëele toestand der Maatschappij is zeer voldoendedaar de uitgaven de strekking hebben om 1,e verminderen in plaats van toe te nemen. Er kan dan ook boven de jaarlijksche interest van 25 francs per aandeel een dividend van 2,80 fr. worden uitgekeerddat verleden jaar fr. 1,88 bedroeg. Den 14 is in alle kerken een bidstond gehouden voor de pas geopende parlementaire zitting. Die in de kapel te Versailles werd bijgewoond door den President, 5 ministers

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1