ïnt'dcn esi Hoopncgwi. Turk lie. iilrool lirlttanje en Ierland. OoMlei)r(jk-SlM)t£ar|j«. BïaSie. &panfe. Wereeuigclc Stalen. Ilexïco toliunbia. SMnuenimktf. en ongeveer 150 leden van den Senaat en de. Kamer. De bisschopmsgr. Mabilehield eene redevoering waarin hij de leden der wetgevende en der uitvoerende macht herin nerde dat het hunne taak isde grondslagen der maat schappij te beschermen en het gezag tegen de aanvallen der revolutie te verdedigen. Hij erkendedat de democratie eene gewichtige plaats in de maatschappij heeft ingenomen maar tot dusver had zij alleen het recht geëischt van te mogen af breken, en hare godsdienstige, sociale, economische en gouvernementeele plannen waren de schrik van het land. De heer Fr. Buloz in 1831 oprichter en sedert directeur van de Revue des Deux Mondesis in 73jarigen ouderdom overleden. Hij begon zijne loopbaan als meesterknecht in eene drukkerij. De Afgevaardigden uit het dep', der Seine hebben den 13 eene audiëntie gehad bij den president-minister en den minister van justitie, ten einde hunne wenschen en bedoelingen mede te deelen betreffende de uitoefening van het recht van gratie. Zij hadden deze in eene nota samengevoegd welke zij over handigd hebben aan den minister van justitie, die, in over- eenstemnjing met zijnen ambtgenootbeloofd heeftdat hij de ponten nauwkeurig nagaan en den uitslag van zijn on derzoek in eene latere bijeenkomst mededeelen zal. Op de nakoming dezer belofte vertrouwende en aangezien men het over eenige teedere punten in beginsel eens is geworden hebben bedoelde Afgevaardigden beslotengeen amnestie- voorstel bij de Kamer in te dienen en de pogingen van an deren in dien geest niet aan te moedigenmaar de maat regelen der regeering af te wachten. In den ministerraad van den 16 heeft de adml. lourichon te kennen gegevendat hij, om redenen van gezondheid, de portefeuille van marine wenseht neder te leggen. De waarde van den invoer in frankrijk hééft in 1876 be dragen 3950, van den uitvoer 3570 miljoen, tegen 3537 en 3873 miljoen in 1875. Het consistorie van Nimes, een der voornaamste leden van bet liberale gedeelte der Herv. Kerk, heeft besloten te vol doen aan het besluit van den minister Bufaure en verkiezin gen te doen plaats hebben overeenkomstig de synodale be palingen. Het is tot dien stap overgegaan, overtuigd zijnde, dat er geene nieuwe synode zal worden bijeengeroepen, zoo lang er geen vooruitzicht bestaat op een verzoeningsgezinder! sidentschap Madras wordt dagelijks werk verschaft aan 300,000 koelies, die een weekloon ontvangen van 2 sh. De wijl in 6 maanden wel geen graan zal te krijgen zijn, zal dit. weekloon alleen 720.000 bedragen. De 9 genoemde districten hebben 18 miljoen inwoners, 5 eveneens hongers- noodiijdende districten van het presidentschap Bombay 5 miljoen. De indische regeering meent 6% miljoen p. st. tot voorziening in den nood te zullen behoeven. De zweedsche Rijksdag is den 17 geopend. In de troon rede worden wetsontwerpen aangekondigd betreffende de uitbreiding der militaire dienst en militaire exercitiën als de grondslagen voor eene nieuwe organisatie van het leger, alsmede tot aanschaffing dsr noodige geldmiddelen ten be hoeve van de vloot. De schouwburg te Christiania is den 15 met den inven taris grootendeels afgebrand. B&uslitllild. Het zuiderleger zal weldra met, nog 110,000 versterkt zijn en dan ongeveer 800,000 man telleneene strijdmacht, waarmede men in het russische hoofdkwartier den veldtocht tegen Turkije zou durven aanvaarden. In vroegere oorlo gen met, Turkije is zulk een talrijk leger nooit onder de wapenen gebracht. De staatsbegrooting over ,1877 bedraagt in ontvangsten 570,778.000, en in uitgaven 568,770,000 roebels. Hooger geraamd zijn: de opbrengst der suikerbelasting met 1 mil joen die der posterij en telegrafie met '2 miljoen roebels. Daarentegen is de opbrengst der tolrechten 3 miljoen lager geraamd. De gewone uitgaven zijn 3% miljoen hooger begroot. De Iveiz. Academie van Wetenschappen te Petersburg heeft, bij gelegenheid der viering van haar 150jarig bestaan, o. a. in de klasse der historie en philologie tot eerelid be noemd dr. Kernhoogleeraar te Leiden. geest, en het heeft zich, deze concessie doende, zijne vrijheid van handelen voor het vervolg voorbehouden. Het consistorie van Lyon heeft onlangs een dergelijk besluit genomen. De volkstelling in het dept. der Seine8 kantons buiten Parijs omvattende wijst eene bevolking aan van 2,403,148 zielen, zijnde 182,9S8 meer dan in 1872. Kamer van Afgevaardigden. Den 11 heeft de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1878 ingediend. Daarin is een voorstel opgenomen, strekkende om het tarief der posterijen gelijkvormig en lager te maken. Yoorts is in beginsel eene wijziging van het recht op het goederenver voer aangenomenworden eenige veranderingen in de belas- ting op de lucifers voorgesteld en de belasting op zeep en olie afgeschaft. De uitgaven zijn geraamd op 2.785,616,713 fr„ de inkomsten op 2,971,427.804 fr., er zal dus een overschot zijn van 5,800,000 fr. Ten einde een oordeel te kunnen vormen over de staatsbegrooting voor 1878 is het dienstig de inkomsten van 1876, welke uit den aard der zaak ten grondslag voor de nieuwe begrooting genomen zijnte ver gelijken met de uitgaven, welke voor 1877 zijn toegestaan. De inkomsten van 1876. daarvan afgetrokken eene betrek kelijk kleine som voor bijdragen van tijdelijken aard. bedroe gen 2,804,136,804 fr. en de voor 1877 toegestane uitgaven 2,736,247,962 fr. Er is alzoo een overschot van 67,888,842 fr. Dit overschot wordt op de begrooting in twee deelen gesplitsteen voor nieuwe uitgaven, het ander voor hervor ming van belastingen. Voor het eerste doel wordt 39,368,751 fr., voor het tweede 28,520,000 fr. bestemd. Men berekent dat de inkomsten der aanstaande wereldtentoonstelling de uitgaven daarvoor zullen dekken. Den 12 is de regeering van bonapartistische zijde geïnter pelleerd over het ontslag van den heer Bailleuladvocaat- generaal bij het hof te Besanpon, die onlangs, bij de behandeling van zekere aanklacht tegen een republikeinsch blaadje, de door Napoleon 111 ingestelde „gemengde com mission" zeer in bescherming had genomen. De minister van justitie verklaarde, dat de heer Bailleul ontslagen was omdat bij geheel in strijd met de hem door den procureur- generaal gegeven instruetiën gehandeld en dezenzijnen onmiddelijken chef, bedrogen had. Bij de heftige woorden wisseling die hieropvooral tusschen de bonapartisten en de republikeinen, ontstond, sprak de minister Martel op zeer strenge wijze zijne afkeuring van de gemengde commissiën als „verfoeilijke instellingen" uit, en verklaarde de minister Simon, dat hij zich met de door zijnen ambtgenoot gesproken woorden volkomen vereenigde. Met 395 tegen 2 st., terwijl de bonapartisten zich van de stemming onthielden werden de handelingen der regeering ten dezen bij gemotiveerde motie van orde goedgekeurd. Den 16 zijn 2 commissiën benoemd, eene, van 22 leden, om 2 wetsvoorstellen (van de heeren Lecesne en Lacharabre betreffende de koopvaardijvloot, de andere om de reeds door den Senaat aangenomen wet tot regeling der leger-administra- tie te onderzoeken. De gemeenteraad van Birmingham heeft met groote meer derheid eene door den heer Chamberlain voorgestelde motie aangenomen waarbij de wenschelijkheid uitgesproken wordt, dat de plaatselijke autoriteiten volmacht ontvangen om, tegen billijke vergoeding en volgens een door het Parlement aan gewezen grondslag, den geheeien verkoop van sterken drank aan zich te trekkenen dien zoo te administreerendat geen bijzonder persoon eenig belang hebbe bij den verkoop van sterken drank in de herbergen. Een r. c. priester te Runeorn is veroordeeld tot 18 maan den dwangarbeidwegens diefstal uit eene winkellade, door l hem gepleegd in overleg met de dochter des huizesmet j slechts wie hij in ongeoorloofde betrekking stond. Zijne medeplich- moeten Het turksche leger, dat aan den Donau samengetrokken is bedraagt thans 200,000 mandaaronder bevinden zich 83,000 mandie eerst in de voorlaatste week zijn aange komen. Het leger van Moukhtar-bassa behoort onder de laatst aangekomenen; zijne troepen hebben 27 dagen noodig gehad om den rnarseh uit de Herzegowina naar den Donau af te leggen, Van die 200,000 man bevinden zich 20,000 1e Rustschukeven zooveel te Widdin, Toultscha en Varna; 15,000 te Silistria en 25,000 te Sckumla. Nubar-bassaeen christen, heeft de hem door de Porte aangeboden betrekking van gouverneur van Bulgarije aange nomen. Ahmed-Agaeen van de bewerkers der bulgaarscbe gru welen is door de commissie van onderzoek ter dood veroor deeld maar Chejket-agaeen zijner niet minder beruchte medewerkersis vrijgesproken. De uitvoer van graan en vee uit het vilajet van den Do nau en die van graan uit de havens van Trebizonde, Sarn- soun en Kerasoen is verboden. De Porte motiveert haar verzet tegen de, 8 voornaamste punten der voorloopige conferentie op de'volgende wijze De afstand van grondgebied aan Servie en Montenegro is in strijd met, art. 1 der constitutie. Eene nieuwe indeeling der slavisehe provinciën is onaanneembaar, uithoofde van het verzet der turksche en grieksche bevolking en wegens het door de regeering aangenomen beginsel van geene indeeling naar rassen toe te laten. De Porte stemt toe in het zenden harer troepen naar kantonnementenmaar weigert mede te werken tot het samenstellen eener gemengde gensdarmerie 't geen zij harer onwaardig zou achten en gevaarlijk voor de algemeene veiligheid, omdat lichtelijk botsingen tusschen muzelmannen en christenen daarvan het gevolg zouden zijn. De Porte weigert zelfs in discussie te treden over eene be noeming van gouverneurs in overleg met de vreemde ambas sadeurs of met eene commissie van controle. De Porte acht eene internationale gensdarmerie onvereeuigbaar met liet be ginsel van onafhankelijkheid 't welk is aangenomen in het tractaat van Parijs; de bepalingen omtrent het aanwenden van een gedeelte van rle inkomsten der slavisehe provinciën ten bate dier provinciën in strijd met het souvereine recht der Portede invoering van eene bijzondere rechtshedeeling voor de slavisehe provinciën stiijdig met den geest der con stitutie. In de zevende zitting der conferentie, op den 11, hebben de mogendheden den turken doen opmerken, dat de eer der mogendheden bij de te nemen besluiten betrokken is; de turken bleven echter standvastig. Den 12 kwamen de gevol machtigden ten huize van den russisehen ambassadeur bijeen om te overleggen, welke gedragslijn zij ten aanzien der Porte zouden aannemen. Genoemde ambassadeur beval nieuwe conoessiën aan en lord Salisbury stelde voor, de conferentie te sluiten. Den 14 deelde genl. lgnatieft den grootvizier mede, dat de nieuwe conoessiën hierin bestaan, dat de meer genoemde gensdarmerie niet internationaal zou zijnmaar uit muzelmannen zon bestaanmet buitenlandscheonder turksche vlag aangeworven instructeurs; dat geene interna' tionalemaar eene gemengde commissie van controle wordt verlangdsamengesteld uit turken en buitenlanders. De grootvizier kon zich echter ook met deze voorstellen niet vereenigen omdat zij nog altijd de onafhankelijkheid van Turkije schenden. Den 15 deed lord Salisbury ter conferentie namens zijne ambtgenooten mededeeling van de laatste voorstellen der mogendheden. Deze laten de internationale gensdarmerie het kantonncment der turksche troepen en de splitsing van Bulgarije geheel varen. De kwestie betreffende het afstaan van Klein-Zwornik aan Servie blijft hangende; de vereroo- t.ing van Montenegro wordt overeenkomstig het verlangen der Porte verminderd. Dc benoeming der gouverneurs "zal De wapening wordt op groote schaal voortgezet. Met Servie is eene overeenkomst gesloten tot wederzijdsche uitwisseling van krijgsgevangenen. Bij een bezoek zijner stallen heeft de Sultan geoordeeld dat 564 paarden te veel warenen gelastdat die bij de cavallerie zouden worden ingedeeld. De wilde dieren, door Sultan Abdul-Azis bijeengebracht en met groote kosten on derhouden worden aan de zoölogische tuinen van Londen en Parijs ten geschenke gegeven. Roumanie. Eene bende baschi-bozoeks, den 8 's nachts flen Donau overtrekkende heeft een roumanischen post, op 8 mijlen afstand van Kallarassi, overvallen en uitgeplunderd. 2 Roumamsche soldaten zijn aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. De heer Demeter Stourdzu heeft zijn ontslag genomen als minister van o. werken. Ilij had in de geheime Senaatszitting van 20 Dee., tegenover den president-minister Bratisnodie eene nauwe aansluiting aan Rusland verdedigdehet behoud van goede betrekkingen met Turkije aangeraden. De beer Bratiano, gesteund door de meerderheid der Kamer van Af gevaardigden heeft echter zijne staatkunde doen zegevieren, en dit heeft den heer Stourdza bewogen om aftetreden. Hij was een bekwaam minister en de laatste vertegenwoordiger der conservatieve partij in liet, kabinet. Servie. Het gebeurde met de russische vrijwilligers heeft zich op de volgende wijze toegedragen reeds vóór de aankomst van den russisehen geelNi/citin had de regeering meer dan eene officiëele ranglijst ,van het leger openbaar gemaak. Daarop komt Vorst Milan als de opperbevelheb ber voor, de Servische genl. Zach als eerste adjudant van den Vorst, en als bevelhebber van het in 4 brigades verdeelde staande leger mede een Servisch officier, de kolonel Bucevic, terwijl de russische genls. 'Tschernageff', Novoselow en Bansdc- ville ter beschikking van het Servische legerhoofd werden gesteld. Dat had reeds onder de russische vrijwilligers een slechten indruk gemaaktmaar toen zij daarna in 2 corpsen, mede onder Servische officierenverdeeld werden, barstte hunne woede los. Zij Verklaardenin geen geval anders dan onder hunne eigene officieren in Servie te willen dienen, en zonden een teiegram in dien geest aan den Czaar. Dat telegram bleef onbeantwoord en de komst van den genl. Nikitin bracht geene verandering. Integendeelook deze verklaarde, j dat in het belang van eene goede organisatie alle soldaten en officieren in Servie onder het servische opperbevel moesten staan. Wie zich daarin niet wilde schikken, moest naar Rus land terug keeren, of hij zou als deserteur worden behandeld. De vrijwilligers logen daarop gezamenlijk naar het paleis van Vorst Milan, om hunne paspoorten en hun vaandel te vragen. De Vorst weigerde de afgifte van het vaandel en verwees hen voor de ontvangst hunner paspoorten naar het ministerie van oorlog. Sedert dien tijd zijn de vrijwilligers, ieder op zijne beurt, op het departement van oorlog ont boden, waar hun gevraagd is, of zij wilden blijven of hun paspoort ontvangen. Bijna allen verlangden liet paspoort, en ten laatste is ook genl. Nikitin. met zijnen staf vertrokken. Te Nieuw-Orleans hebben 5 republikeinsche leden der wetgevende macht honne partij verlaten en zitting verkre gen in het Wetg. Lichaam dat door de democraten is sa mengesteld. De republikeinen hebben onder elkander twist gehad over de verkiezing van een lid van den Seiiaat. De bevelhebber der federale troepen beeft van President Grant beyel ontvangen ombestond er noodzakelijkheid een der beide gouverneurs te erkennen het den republikeinschen te doen. De mm of meer onbestemde lastgeving heeft laatst genoemde terstond eene proclamatie doen uitvaardigen, waarin hij eischte, dat de democratische wetg. vergadering zou uiteen gaan en het door de demoeraten verkozen hooge gerechtshof ontbonden zou worden. De blanken werden door deze af kondiging zeer verontrust; de negers deden er hunne vreugde over blijken Genl. Augur blijft intusschen een nader bericht afwachten, in welk geval er „noodzakelijkheid bestaat" om een der beide gouverneurs te erkennen. De aanvraag van den republikeinschen gouverneur om den bijsland der federale troepen tot het weder installeeren van het hooge gerechtshof is afgewezen. De President Grant bericht hem per telegraaf, dat de troepen alleen tot voorkoming van verstoring der openbare orde mochten aangewend worden. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 16 eene motie aangenomenwaarbij verklaard wordtdat elke po ging om met betrekking tot de kwestie der Presidents verkiezing op de openbare meening te influënceerenvóór dat deze kwestie langs constitutioneelen weg zal zijn opge lost gevaarlijk is en van weinig vaderlandsliefde getuigt. Het plotseling ingevallen dooiweder heeft het, ijs op de Ohio-rivier in beweging gebracht en overs;roomingen ver oorzaakt waardoor groote schade is aangericht. gedurende de eerste 5 jaren door de mogendheden bekrachtigd en de europeesche commissie zal door tige heeft hem verraden omdat anders de verdenking op eene gemengde europeesch-turksche vervangen worden. Lord naviTAln'oi'ip 4a1 L nT„»/] J I i i haren broeder zou vallen. Den 10 Salisbury verklaarde vervolgens, dat hij, werden deze laatste heeft de nieuwe lord-luitenant van Ierlandde J voorstellen niet goedgekeurdlast had om te vertrekken hertog v. Marlboroughzijnen plechtigen intocht te Dublin gedaan. Blijkens de voorloopige handelscijfers betreffende Groot- Brittanje over 1876 bedroeg de waarde van den invoerhan- del 374,000,000, omstreeks 63,000 meer dan in 1875; die van den uitvoerhandel was daarentegen aanzienlijk lager dan in het voorafgaande jaar, bedragende zij £200,576,000, of 22,900,000 minder dan in 1875 en Jt 39,000,000 min der dan in 1874. De uitvoer was hoofdzakelijk verminderd wat betreft de Ver. Staten, Egypte, Turkije, de Argen- tijnsche Republiek en Ruslandwat den eersten Staat aan gaat ten gevolge van het daar te lande geheven zware in voerrecht, wat de andere betreft vooral ten gevolge van het tijdelijk staken van den aanleg van spoorwegen waarvoor hefijzeren materieel uit Engeland afko i stig was. KoLONiëN. De door langdurige droogte veroorzaakte hongersnood in Britsch-Indie veroorzaakt groote onkosten. Alleen in 3 van de 9 noodlijdende distrieten van het pre- De engelsche ambassadeur verklaarde in dit geval eveneens, met achterlating van een zaakgelastigde, te moeten heengaan. Alle overige gevolmachtigden legden dergelijke verklaringen af. Savfet-bassa antwoordde, dat hij dat besluit betreurde, en der Porte verslag moest doen om haar definitief antwoord te vernemendat hij het echter niet mogelijk achttedat de Porte omtrent de 2 vroeger reeds afgewezen eischen aangaande de instelling eener commissie en de benoeming van gouverneurs zou kunnen toegevendaar zij de onafhan kelijkheid der Port.e raakten. Maar de Porte zou de voor stellen onderzoekeu en in de volgende zitting definitief antwoorden. Lord Salisbury heeft den 15 eene audiëntie hij den Sultan gehad welke 2 uren duurde. Den 17 is Te Groote Raad bijeengekomen om over de laatste voorstellen der mogendheden te beraadslagen. De regeering heeft besloten om aan haar voornemen tot uitgifte van 7 miljoen turksche ponden in nieuw papiergeld geen gevolg te geven. Oostenrijk. Toen genl Tschernayeff den 13 uit de rus sische kerk te Praag, waar ter zijner eere eene godsdienstoefe ning was gehouden, in zijn bötel terugkwam, vond hij daar een commissaris van policie met een bevelschrift om de stad on- middelijk te verlaten. Zijn protest baatte niet, en zijne po ging om het voor het hotel te hoop .geloopen voik toe te spreken werd niet geduld. Op zijne verklaring, alleen voor geweld te zullen wijken, veegde een escadron ruiterij de straten schoon en werd hij gelast in een rijtuig'te stappen, dat hem onder geleide der polieie naar de spoorwegstation bracht. De regeering heeft blijkbaar een einde willen maken aan de belachelijke verheerlijking van den geslagen veldheer door de czechische bevolking. Naar aanleiding der volks demonstratie is een onderzoek ingestelden de redacteur van de Narodni Listyde heer Barak, in hechtenis genomen. De heer de S. Bonminister van marine in het vorige kabinet, is bij de aanvullingsverkiezingen tot lid der Kamer verkozen. Dit is eene overwinning voor de rechterzijde gelijk onlangs te Venetie de verkiezing van de heeren Vis conti- Fenosta en Bonghi, mede leden van het laatste ministerie. De Kamer heeft den 17 een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsvoorstel betreffende misbruik van macht door geestelijken. Blijkens de aan de Cortes voorgelegde grondslagen der aanstaande wet op het openbaar onderwijswordt aan kin deren van niet-catholieken het recht toegekend om bij het onderwijs de lessen in de catholioke godsdienst niet te vol gen de stichting van scholen vergund voor Spanjaarden die de godsdienst van den Staat niet belijden, welke scholen, krachtens bijzondere vergunning der regeering, door vreem delingen gesticht of bestuurd mogen worden; het oppertoe zicht in alle takken van nationaal onderwijs aan de prelaten opgedragen, zullende zelfs de universiteit, de dogma's der Kerk moeten eerbiedigen. De concessie ten gunste der protestanten en hunne scholen is aangenomen, dank zij het herhaalde aandringen van de vertegenwoordigers der protes- tantsche mogendheden. In den ministerraad heeft de presi dent-minister zelf de universiteit en het vrije onderwijs tegen de aanvallen der ultramontaansche partij in bescncrminf genomen. Voordat de Cortes zijn uiteengegaan hebben zij, met eene vrij aanzienlijke meerderheid van stemmen, de indemniteits wet goedgekeurd, die de regeeriug haar had voorgelegd. Deze wet bekrachtigt alle handelingen der regeeriug sedert 3 Januari 1874. Bovendien geeft zij kracht van wet aan alie^ decreten der dict8,t\mr-Serrano-Sagasta en aan de veror deningen der restauratie uit den tijd vóór de bijeenkomst der Cortes. Onder de aldus bekrachtigde decreten en ver ordeningen bevinden zich die, welke het burgerlijk huwelijk afgeschaft, de jury ingetrokkeneene nieuwe rechtspraak voor de drukpers ingevoerd en het recht van vereeniging beperkt hebben. De president-minister, de heer Canovas del Castillo heeft verklaard, dat de regeering dadelijk na de afkondiging van deze indemniteitswet zich weder door de voorschriften der constitutie gebonden zou achten. Bij de discussie over oeze wetdie verscheidene dagen duurde is de regeering hevig aangevallen door de woordvoerders der oppositie (in zonderheid den heer Castelardie minder over de wet zelve sprakendan wel de geheele staatkunde van het kabinet aan eene scherpe eritiek onderwierpen. De minister Canovas verdedigde de regeering en weigerde deonder voorwaarde van de tot elkander brenging door vrijheid van de bestaande instellingen en de democratieaangeboden ondersteuning der oppositie, welke de regeering wist te kunnen missen. Sedert 1859 toen de eerste petroleumbron in Pennsylva nia ontdekt isheeft de opbrengst dezer olie aldaar tot Ja nuari 1S75 de ontzaggelijke hoeveelheid van 67,700,000 vaten bedragen, die aan de bron 2351 miljoen dallars (ongeveer f 600,000,000 ned. et.) hebben opgebracht. Het leger van Iglesias is op 3 Jan. geslagen en heeft zich in Guanaxato aan Por/irio Diaz overgegeven. Iglesias ver zocht vergunning om in het ambtelooze leven terug te keeren. De zoon van den heer Moreno den nederiandsehen vice- consul is den 8 Deo., 's avondsop de openbare wandel plaats te Carthagena, aangevallen en doodeiijk getroffen. Zijn vader, die hem te hulp kwamonderging hetzelfde lot. Een derde persoon die de aanvallers wilde afweren verloor mede het leven, en denzelfden avond werd nog een ander ingezeten der stad in zijne woning omgebracht. De moordenaars zijn gevat. De Koning is den 16 in den Haag aangekomen. Staten-Genekaal. Bij de 1'. Kamer is een wetsontwerp ingediend tot ruiling van eenige tot het kroondomein be-- hoorende goederen onder Apeldoorn tegen particuliere do meinen van den Koning. Het betreft het behoud voor het kroondomein van in 1852 door den Koning van particulieren aangekochte perceelen land binnen de hekken van het Loo ten einde aan het paleis een vrij uitzicht en eene passende omgeving te verzekeren. Verder zijn ingekomen wetsont werpen tot regeling van het toezicht op de openbare mid delen van vervoer, behalve de spoorwegdiensten, tot ontei gening voor den spoorweg Antwerpen Gladbaohvoor zoover die over nederlandsch gebied loopt, en tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot landaanwinning in de friesche wadden, waarbij, 1 ot voltooiing van den dam naar Ameland, door den Staat renteloozg voorschotten wor den verstrekt van f 5000tot een gezamenlijk bedrag van hoogstens f 200,OuO, te verrekeuen met. de toegezegde Rijks- en provinciale subsidiën. De 1° Kamer heeft den 17 de begrooting voor de staats spoorwegen aangenomen met 22 tegen 1 st. Van de staats begrooting voor 1877 zijn aangenomen den 18 hoofdstukken II, III en IV met alg., den 19 binn. zaken met 34 tegen 1 en marine met. aig. st. Benoemingen enz. Het door den heer d' Aulnis de Bourouill als procureur-generaal bij het hof te 's Hertogen- bosch gevraagde ontslag is voor het tegenwoordige niet verleendopdat het nietten nadeele van het prestige van het gezag, door het hoofd van het O. M. te 's Hertogenbosch vertegenwoordigd, in verband zon kunnen worden gebracht met de grievende en onverdiende bejegening, waaraan die ambtenaar, ter zake zijuer houding tegenover de limburgsche processiënheeft blootgestaan. Militaire Zaken. De gebouwen en aanhoorigheden van het voormalig pro-estantsch landbouwkundig opvoedingsge sticht te Montfoort zijn voor 6 jaren aan het Rijk verhuurd, voor de opterichten pupillenschool. Marine. Het in 1867 van 's Rijks- werf te Amsterdam te water gelaten stoomfregat Anna Paulownadat sedert te Willemsoord gelegen en nog geene diensten gedaan heeft, is door den minister van marii-e aangewezen om te worden ingericht tot opleidingsschip te Rotterdam. Stoomvaart. In Priesland is, met volgeteekend kapitaal, eene JMoordbollandsch-Eriesche Stoomvaartmaatschappij tot stand gekomen, voor eene dienst tusschen Leeuwarden, Har- lingenKieuwediep, Alkmaar en Zaandam. Spoorwegen. De regeering heeft de aanvraag van de heeren d'Engelbronner en Cohen Stuart voor een noordhol- landsch-fneschen spoorweg niet aannemelijk geacht. Aan de heeren KuindersDocen en v. Heemstra is verlen ging hunner concessie voor spoorwegen in Groningen en 1 riesland verleend tot ol Mrt. Zij hebben hunne aanvraag om subsidie van 3 tot 2% miljoen teruggebracht. Onderwijs. De heer v. Aken, directeur der hoogere burgerschool te s Gravenhageheeft zijne aanvraag om ontslag ingetrokken. Tooneel. De burgemeester van 's Hertogenboschde heer Luyben heeftin het belang der openbare orde en ze delijkheid de opvoering (in de sociëteit Casino) verboden der operette Girojlé-Girofla. Kermis. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 16, met 19 tegen 16 st., besloten, de kermis niet af te schaffen. Aanbestedingen. -Den 15, te Zaltbommelhet bouwen der nieuwe gemeentelijke gasfabriekminste insehr. A. Gen- nissen, te Tiel, en P. v. d. Kolwijkte Nijmegen, voor ƒ16,490. Den 18, te Amsterdam, door het bestuur der Vereeniging ten behoeve van arbeiderswoningen, het bouwen van 64 wo ningen op een terrein aan de'Willemstraat, minste insehr. P. F. en F. Rijkevoor 67,876. Het bouwen van een raadhuis, met post- en telegraafkan toor te Mijdrecht, is aangenomen door H. Griffioen, te Breukelen voor 29,879. Het droograalen van den ondergeloopen polder 'ia in het IJ is door de Kanaalmaatschappij opgedragen aan den heer Smulders, te Utrecht, voor ruim 55000. Bouwwerken. Dijkgraaf en hoofdingelanden van het waterschap de Pu>-mer hebben den 11 besloten tot opricli- ting van een stoomgemaal. Noordzeekanaal. Langs den zuidelijken kanaalboord, bewesten de spoorwegbrug te Velsenbeeft over ongeveer 1600 eilen lengte en in verschillende breedten tot op 6 ellen, meerendeels te lood, eene zandverschuiving plaats gehad, vermoedelijk teweeggebracht door de kolossale strooming bij het openzetten der Noordzeesluizen,

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 2