No. 4. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 28 J A N U A IV I. Na de conferentie. Bij deze Courant behoort een bijblad bevattende officiéél gedeelte en advertentiën. (Officieel (Ocfcccïtc SïSHcïielijifcschc JicrtchUn Shifiii'lilam! Kdgie. FrankrUk. L SC C 0 tt Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,€S>franco per post f O.üf' afzonderlijke nenitners Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat eene sup-pletoire gemeente-begrooting dienst 1877 heden door hen den ge meenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dacen op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en^in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. rm 1877 J)e Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat eene suppletoire gemeente-begrooting dienst 1876, lieden door hen den ge meenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Burqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. o'! i„. IS77 De Secretaris 2 Jan. lts//. NUHOUT van der VEEN. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Alkmaar; Gezien art. 7, 2* lid der kieswet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n° 37) Nood'igt de ingezetenen dezer gemeente dringend iSt, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór 15 Februari 1877 ter gemeente-secretarie te doen blijken, opdat zij op de weldra optemakeu kiezerslijsten kunnen worden gebragt. Verzuim heeft tengevolge, dat men niet op die lijsten geplaatst wordt en alzoo met zou mogen deelnemen aan eventuëele verkiezingen, hoewel betalende de gevorderde oensus. Allmnnr Voorzitter voornoemd Januari' 1877A. MACLAINE PONT. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van C. Bree- voortsmid te Alkmaar, om vergunning tot, het oprigten van eene smederij in het perceel aai, het Payg op wijk A, No 417 en dat op Zaturdag den 10 Eebruan 1877. smid- da^s te twaalf uren, ten Raadhuize gelegenheid wordt gege ven om tegen het oprigten van die smederij bezwaren mte- j;.n.n Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 97 Tfin 1877 De Secretaris it jan. lts//. NUHOUT van der VEEN. Ter gemeente-secretarie worden vóór 6 Februarij a.s. in gewacht inschrijviflgsbilletten naar eene partij afgekeurde SCHOOLBOEKEN en volgeschreven SCHRIJI BOEKEN. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie voornoemd te bekomen. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden "bet navolgende gevondene, als: een ijzeren doof- pot, een schoolschrifteen sleutel, een paarsch boezelaar, een kinderwantje, een staartriem en een 9, 12 en 18 sports ladder. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een berlin-zilveren kurketrekker, drie witte kussensloopeneen wit hondje met bruine vlekken en een groote idem met bruine ooren sen btuine vlekkenreu.- De vertegenwoordigers der verschillende mogendheden die te Konstantinopel een ongevraagd consult hielden over de beste middelen tot genezing van den zieke, wiens toe stand huns inziens een krachtige kuur noodzakelijk maakte zijn uiteengegaan: Hunne voorstellen zijn door de Porte verworpenen zij hebben van hunne zijde geweigerd de te genvoorstellen van de Porte in overweging te nemen. Alzoo is de conferentie mislukt Op die vraag kan alleen de toekomst antwoord geven. Dit is zeker, dat de verbetering van den toestand der niet-Muzelmanscke bevolking van Tur kije vooreerst niet zal worden beproefd op de wijzedie het onderling overleg der vereenigde Europeesche diplomatie als de doelmatigste bad aanbevolen. Maar is er daarom grond, om de conferentie niet meer dan een co medie te noe men die niets beeft uitgewerkt dan alleen ditdat zij de zwakheid en de onbeholpenheid van wat men de Europeesche diplomatie noemt in het licht heeft gesteld en daardoor den overmoed en den eigenwaan der Turken heeft gestijfd? Wij gelooven het niet. Die uitspraak zou voor het minst, voor barig zijn. Om cenig oordeel over deze ingewikkelde en uiterst moeilijke kwestie te kunnen velienzou meu omtrent allerlei zaken veel meer moeten wetendan onder het bereik valt van hen die de gebeurtenissen van dezen tijd alleen kunnen beoordeelen naar hetgeen in het volle licht geschiedt en van openbare bekendheid wordt gemaakt. Hoevelen zelfs van de zeer weinigen die in de gelegenheid zijn om hier en daar nooit overal achter de schermen te zien zouden zich wagen aan een stellig oordeel Zij alleen die omtrent enkele zaken nu eenmaal een meening hebben opgevat, die niet meer aan het wankelen schijnt gebracht te kunnen wor den durven hier spreken op een beslisten toon. Voor velen is het een uitgemaakte zaak, dat Rusland niet een belangrijk deel van het Russische volk maar Rusland, dat is de Russische regeering, niets anders wil eii niets anders bedoelt, dan een overwinning van Turkije ten eigen batedan het bezit van Konsfantinopel. Zij gelooven vast aan het bestaan van het zoogenaamde testament van Peter den Grooteen zien in eiken Russischen Keizer een executeur-testamentair, die zich in gemoede verplicht acht den uitersten wil van den overledene zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te' leggen en daarin alleen door allerlei omstan digheden tot op dit oogenblik is verhinderd geworden. Daar tegenover staan anderen, die niet aan dat testament geloo ven en het er evenmin voor houdendat het de bestendige toeleg van alle Russische Keizers is, naar Konstantinopel te gaan. Zij wijzen er op, dat althans die Keizers niet blind zijn voor de gevaren die in 't, bijzonder aan dien tocht zijn verbondennoch voor de gevaren van een gedurige uitbrei ding van grondgebied in het algemeen. En als hun wordt tegengeworpendat in Azië van dien afkeer van uitbreiding van grondgebied althans niet blijktmaar de handelingen van Rusland aldaar eerder van een tegenovergestelde ge zindheid schijnen te getuigendan merken zij op, dat uit breiding van grondgebied dikwijls niets anders is dan het onvermijdelijkedoch niet altijd gewenscht gevolg van de aanraking van een beschaafden staat onder een geregeld be stuur, dat zich ten püeht stelt voor orde en veiligheid te wakenmet een half beschaafd of geheel onbeschaafd volk waaronder de maatschappelijke orde niet verzekerd is en waarvan een deel zelfs een zwervend leven leidt en onder anderen ook in den roof een middel van bestaan zoekt. Voor burgers van een kolonialen Staatdie zelf op dit oogenblik in de treurige noodzakelijkheid van een aan menschenlevens en geld kostbaren oorlog verkeertmoet zulk een opmerking niet, geheel onbevattelijk zjjn. Handelt men dan verstandig met aan te nemen dat Rus land geen veroveringsplannen heeft en niet begeerig nitziet, naar het bezit van Konstantinopel Zeker evenmin. Rus land bevindt zich, wat zijn gemeenschap inet de zee betreft, in een zeer ongunstigen toestand. Door de sluiting van de Sond wordt de Oostzee een groot meer, en door de sluiting van den Bosporus gebeurt hetzellde met de Zwarte zee. Het spreekt daarom vaD zelf, dat het voor Rusland gansch geen onverschillige zaak iswelke mogendheden die beide sleutels zijner havens in bezit, hebben. Was het zelf meester van den Bospurusdan was het bezwaar ten aanzien van zijn zuidelijke havens uit deu weg geruimd. Onmiskenbaar zou dit voor Rusland eeu voordeel zijnmaar daarom kou de prijs, waarvoor dit voordeel gekocht zou moeten worden, nog wel eens te hoog geacht worden. Zoolang de vrede gehandhaafd blijftondervindt Rusland natuurlijk in den Bosporus geen moeilijklieden. Zal het nu zelf den oorlog gaan beginnen, om de moeilijkheden te oudervinden en te irachten haar te overwinnen Als de Turken een volk waren dat vooruitging en zich aan den Bosporus steeds meer versterkte had Rusland, met het oog op mogelijke gebeurtenissen in de toekomstmisschien reden om zich te haasten. Die reden bestaat niet tegenover een volkdat vlijtig aan zijn ondergang arbeidt. De mogend heden die te groote machtsontwikkeling van Rusland in zuidoostelijk Europa vreezen hebben er het grootste belang bijte zorgendat het geen aanleiding vindt tot een oorlog met Turkije die zij zeiven als min of meer gegrond moeten erkennen en waardoor het haar moeilijk zou worden gemaakt tusschen beide te komen. Thaus hebben zij zich alle ver- eenigd omtrent zekere maatregelen van hervorming in het Turksche bestuur, en die maatregelen zijn door Turkije van de hand gewezen. Alle mogendheden ter conferentie verte genwoordigd hebben Turkije openlijk in het ongelijk gesteld, en ten blijke harer ontevredenheid haar vertegenwoordigers doen vertrekken. Misschien is Turkije na dep Griekscbep vrijheidsoorlog nog nooit zoo overtuigd geweest van de al gemeene afkeuring zijner houdingen raag men aannemen dat het doen zal wat het kan om zich uit zijn verlal en toe stand te redden. Engeland, zoo laDg zijn trouwste advo caatthans de woordvoerder van het verstoord Europa, is meer dan ooit gehouden al zijn invloed aan te wenden om de Porte te dringen tot vervuiling van haar beloften en goede voornemens. Dat bet. voor de Porte schier onmogelijk was, de voorstellen der conferentie aan te nemen zonder baar on afhankelijkheid geheel op te geven, wordt, erkend. Heeft misschien het besef van die bijna onoverkomelijke moeilijkheid de vereenigde diplomaten er toe gebracht hun oorspronkelijke SBB"inrrnwr ïair cmr eisehen zoo zeer te verzachtendat de aanneming door Tur kije ten slotte volgens sommiger oordeel van luttele waarde zou geweest zijn Zeker is hetdat de Porte zoo zij wil, veel meer naar het heet uit eigen vrijen wil kan geven, dan op de vordering der mogendheden. Is het. denkbaar, wan neer slechts de mogendheden eendrachtig en ernstig blijven aandringendat zij haar eigen beloften weldra zal. vergeten of zich althans aan de vervulling geheel zal onttrekken De ervaring pleit tegen elke goede verwachting; maar als nu eens inderdaad elke mogendheid begreepdat de tijd van oogluiking eu vergoelijking voor goed voorbij isen dat er geen beter middel bestaatom te voorkomen dat de landen bezuiden den Balkan ten slotte aan Rusland in handen val len of zijne vazalstaten wordendan zelve allen invloed aan te wenden tot het, verkrijgen van elke mogelijke verbetering? Misschien zouden dan de zaken nog een gunstiger loop ne men dan thans waarschijnlijk mag genoemd worden. Voor- loopig is althan3 de oorlog door een wapenstilstand vervan gen en schijnt er uitzicht te bestaandat, de vrede met Servië en Montenegro gesloten zal worden. Waarom zouden we ons met verheugendat althans vooralsnog de oorlog niet onvermijdelijk schijnt, en dat Rusland bij het sluiten der conferentie Turkije wel verantwoordelijk heeft gesteld voor mogelijke gebeurtenissendie uit zijn weigering om den raad der mogendheden te volgen kunnen voortvloeien maar niet tot bedreigingen is overgegaan Toch gaat Rusland voort met zich te wapenenen zijn gemoedelijkheid en gematigdlieid zijn misschien niets anders dan de beste middelen om voor zich zeiven den hoog noo- digen tijd te vinden o<n zich gereed te maken voor den aanstaanden veldtocht, die daarenboven bezwaarlijk reeds in dit jaargetijde kan begonnen worden. Ook dit, is zeer wel mogelijkmaar nog blijven eenige weken over, waarin veel kan gebeuren. Nu voor Turkije de schijn gered is, kan Engelandkunnen andere mogendheden des te sterker aan dringen op die veranderingen die zij onvermijdelijk achten. De oplossing van wat wij de Oostersche kwestie noemen is zoo uiterst moeilijk eu zoo vol gevarenvooral ook voor de niet-Mohammedaansche bevolking van Turkije te midden der fanatieke Muzelmannendat wel iedereen mag hopen dat zij niet met het zwaard zal worden beproefd en zich mag verheugen dat het vooralsnog in de schede blijft. Mocht de vrees voor den oorlog den oorlog voorkomen en tevens die verbeteringen aanbrengenwaarvan het uitblijven toch eenmaal den oorlog zou doen uitbreken. Naar aanleiding van, reeds door den Reichs-Anzeiger te gengesproken, beschouwingen van fransche bladen over de houding van Duitschlands gevolmachtigde ter conferentie te Konstantinopel - wiens streven het zou zijn om Rusland ten einde het te verzwakkenin een oorlog met Turkije te wikkelen heeft de Nordd Allgem. Zeitung een drietal ar tikelen geleverd, waarin dit blad betoogt, dat de fransche dagbladpers onder strenge discipline staat en de pogiug om verdeeldheid tusschen Duit.schland en Rusland te zaaien alzoo van hooger hand afkomstig isen waarin het wijst op de snelle vorderingen der reorganisatie van het fransche le ger en de groote aankoopen van graan voor dat leger in Hongarije. Bij de verkiezingen voor den Rijksdag hebben de ultra- montsnen in Baden 9300G st. verkregen zijnde 5009 minder dan in 1874 ;,in Beieren bedroeg'de vermindering 80000 st. Pruisen, De verantwoordelijke redacteuren van het blad die Reichsglocke zijn tot eenige maanden gevangenis straf veroordeeld wegens laster van prins Bismarckdie vol- ■gens dat, blad misbruik van zijne positie had gemaakt, om zich bij de oprichting eener financieele onderneming onge oorloofde voordeelen te verzekeren. Bij het getuigenverhoor bleek hetdat de prins met de oprichting dezer onderne ming niets te maken iiad gehad; het, bleek tevens, dat het, blad artikelen ontving van den bekenden ultrarrontaanschen baron v Lo'óvan graaf llarry v. Arnim en van socialisti sche zijde. Den 18 is het uitbreken der runderpest t,e Berlijn gecon stateerd. Ook te Briegin Silezieis de runderpest uitgebroken. Dien ten gevolge is de dagelijkscke markt voor slachtvee te Breslau geschorst. De fransche gezant heeft zich, op het bericht van het overlijden van prinses Karei, naar den Keizer en de Kpi- zerin begeven, om lun de deelneming van den maarschalk Mac Mahon te betuigen. Het lijk der' prinses is den 23 in de koninglijke slotkapel te Berlijn ingezegend en 's avonds naar Charlottenburg ver voerd waar het voorloopig is bijgezettotdat het den 26 Meiden 50jarigen huwelijksdag der overledenenaar een graikelder in de kerk te Nikolskoy zal worden overgebracht. De liberale bladen bestrijden het door den minister Ma- lou ingediende wetsontwerp op de .verkiezingen. Zij keuren af het behoud der stemming bij gemeenten m plaats van bij alphabetische oproe: ing der kiezers van elk arrondissement, de vergunning om in plaats der officiëele stembiljetten ook van partij briefjes welke in de verkiezingslocalen verkrijgbaar zullengebruik te mogen makenen de voor het aantal kiezers in de steden nadeelige bepalingdat de personeele en patentbelasting 2 jaren achtereen de grondbelasting en de rechten op de mijnen slechts 1 jaar betaald behoeven te zijn om recht van inschrijving op de kiezerslijsten te geven. Den 17 heeft de heer Bara in de Kamerbij de behan deling der begrooting van onderwijsgevraagdhoe de regeering een geestelijkedirecteur eener inslelling van bij zonder onderwijsvan welke 3 leeraren veroordeeld waren wegens aanslagen op de zedelijkheid der leerlingendie dus blijkbaar geeu toezicht, op zijne eigene school had weten te houden en die bovendien genoemde leeraren aan hunne straf had pogen te onttrekkentot lid der commissie van school toezicht te Doornik had kunnen benoemen. De minister verklaardedat de vermelde bijzonderheden hem 'ot nog toe niet bekend waren en beloofde het i^ossier dezer zaak te zullen nazien. Het consistorie te Havre heeft besloten zich niet aan de circulaire van den minister Du/aure te houdenvermits de officiëele lichamen geene voldoende waarborgen hebben aan geboden nadat het ontwerp van schikking ter zijde was gesteld zoodat de toestand onveranderd is gebleven. Het verklaart verder, dat het herstel van den vrede in het herv kerkgenootschap niet te verkrijgen is door eoncessiën van' de liberale partijdewijl de orthodoxe partij besloten isin de Kerk geene leer te dulden dan die welke overeenkomt met de door de synode aangenomen geloofsbelijdenis. Het zal daarom de verkiezingen uitschrijven op den grondslag van het vorige reglementen den minister van eeredienst vragen, de wetten van 1802 tot 1852 die door de wetge vende macht niet zijn afgeschaftvan toepassing te laten. De adml. Fourichon zalalthans voorloopigminister van marine blijven. Hem is tot herstel van gezondheid eene maand verlof verleend. Geul. Mauricecommandant der 3e. brigade infanterie dieeenige maanden geledenin eene bijeenkomst van cle- ricalende Kamer heeft berispt wegens hare verwerping van den post voor de aalmoezeniers bij het leger, is uit zijne betrekking ontslagen. Genl. Tschernayeff i? den 17 te Parijs aangekomen. Het slavische comité aldaar heeft hem den 20 een eeresabel aan geboden. Hij moet, verklaard hebbendat hij zonder toe stemming van den Czaar het opperbevel in Servie aanvaard en vervolgens Rusland tot het, verleenen van hulp gedwon gen heeftzoodat, van de inneming van Ak Palanka tot aan den slag van Alexinatz keizerlijke bijdragen ontvangen wer den. De uitroeping van Vorst Milan tot Koning was eene sedert lang afgesproken zaak en had ten doel „een serviscb koningrijk te stichten dat Rusland in toom houden en door zijne democratische inrichting den petersburger autocraat dwingen moest, zijn land eene constitutie te geven." De maire van Nimes heeft de opvoering vergund van Meyerbeers opera „de Hugenoten". Tot dusver had men zulks in deze evenveel catliolieken als protestanten tellende stad niet gedurfd. Het Journal Officiel behelst, naar aanleiding der onlangs door den minister van o. werken naar Nederland gedane reis, een uitvoerig verslag over de nederlandsche spoorwegen dat zeer ongunstig luidt omtrent het daar te lande bestaan de stelsel van exploitatie der Staatsspoorwegen door eene Maatschappij. Eene partij dynamiet, uit Genève naar Portarlier gezon den aan de fransche grenzen in beslag genomen en naar het, nieuwe fort te Joux overgebracht, is, alvorens eenige Zwitsers, die haar gekocht hadden en naar Zwitserland wilden terugvoeren, haar in ontvang hadden doen nemen ontploft, waardoor het fort in de lucht vloog. Gelukkig bevond zich bet, garnizoenuit 2 compagniën infanterie bestaande juist in het oude fortmaar een wacht van 8 mandie nabij het andere waren achtergelaten en eenige andere personen zijn onder de puinen bedolven, zoodat 10 lijken en eenige zwaar gekwetsten daaruit te voorschijn zijn gehaald. Eeu tolbeambte op ruim een kwartier gaans afstand is ernstig aan het, hoofd gewond door de stukken van een glasraamhetwelk door den schok insloeg. De heer de Marcèrede vórige minister van binn. zaken, is verkozen tot voorzitter van het linkercentrum, de heer Laussedat tot voorzitter der Republikeinsche Unie. Den 21 is de terechtstelling van Bodewijk XVI te Parijs op de gebruikelijke wijze door een lijkdienst herdacht. In de wijk Belleville hielden 300 „burgers" en „burgeressen" een banket, waarbij het, san redevoeringen over „Bodewijk Capet" en dronken op de Conventie, de Revolutie enz. niet ontbrak. Rocheforts blad kondigt tegen 13 Pebr. een tweede gastmaal aan, ter viering van de executie der „weduwe Capet." Kamer van Afgevaardigden. De begrootingscommis- sie heeft den 20 besloteneene grootere verlaging van het posttarief aan te bevelen dan door den minister van finan ciën is voorgesteld. Volgens het voorstel der commissie zal het, briefport na 1 Juli a.s. voor het binnenland 15, voor het buitenland d.i. naar de landen die tot de Post-unie be- hooren 25 en voor de binnenlandsche briefkaarten 10 centimes bedragen. l)en 23 hebben de bureaux van de 3 groepen der linker zijde met. alg. st. besloten dat de nieuwe begroot,ings-com- tnissie onder eendrachtige samenwerking der 3 groepen be hoort, te worden benoemddat elk dezer laatsten daarin ten gelijken getale moet worden vertegenwoordigdeindelijk dat evenmin als in andere gevallen in dezen cotnpromitl.ee- rende bondgenootschappen mogen geduld en op geene can- didaten gestemd kan worden die bekend staan als vijanden van de republikeinsche staatsregeling. De Kamer besloot dien dag, in strijd met de conclusie der betrokkeu commissie en overeenkomstig het gevoelen des minis ters van financiën een voorstel in overweging te nemen van den heer Truellestrekkende tot afschaffing der wet van 18u7, betreffende de rente, welke toch eiken dag overtreden wordt

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1