Uroot RriUanje en S-crland. Rusland. Turkse, (l«»(eurijk-Uunjear|ie. Sialic. Werccnlgde Staten. Mexico Jugssaubcn Alkuiaairs ISelang. t AU» 9 - ft t c uty g door de banken ran leeningallerlei groote maatschappijen en stedelijke besturenwelke premieleeningen uitschrijven. Overeenkomstig de conclusie der commissie werd aangeno men een voorstel van den heer Pascal Dupratstrekkende om eene parlementaire commissie van '22 leden te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de leeningendoor buitenlandsche Staten sedert het -begin des Keizerrijks in Frankrijk genegotiëerdnaar de verliezendientengevolge aan de fransche kapitalen toegebrachten de maatregelen welke zouden kunnen genomen worden om de spaarpennin gen der natie te beveiligen zonder op de Beursvrijheid in breuk te maken. Bij besluit van den Geheimen Raad is op schapen en gei ten, uit Frankrijk en Belgie afkomstig, de bepaling van toepassing verklaard, dat zij binnen 10 dagen na hunne aankomst in Engeland geslacht moeten wordenzullende deze bepaling ook op Nederland en Denemarken worden toegepasttenzij die Rijken den invoer van schapen en gei ten uit andere landen verbieden. Het chineesche gezantschap is den 22 te Londen aange komen. De engelsche commissie voor de parijsche wereldtentoon stelling is benoemd, onder het voorzitterschap van den prins v. W ales. Te Waterfort is een „homeruier", de heer Delahunty met 1799 st. tot lid van het Lagerhuis verkozen. KoLONlëN. Door de mohammedanen van Calcutta, Bom bay, Hyderabad en Madras is in December voor de tweede maal eene som gelds naar Konstaniinopel tot ondersteuning van de Porte gezondenditmaal ten bedrage van 350,090 gulden. Het caucasische leger ontvangt voortdurend versterking. De opperbevelhebbergenl. Loris-Melikoffverlangt nog 40000 man daar ook ht t turksehe leger in Armenie voort durend aangroeit Het russiscbe leger telt thans aan gere gelde troepen 154,800 man met 288 veldstukken en aan on geregelde 1400 ruiters met bergkanonnen. Er worden 2 groote belegeringsparken gevormd.. Het zuiderleger, aan de Pruthwordt op omstreeks 350,000 man geschat. Te Moskou zijn onlangs des nachts manifesten aangeplakt, die ook voor Rusland eene constitutie ver.angen naar het voorbeeld der turksehe. Deze stukken zijn onmiddelijk door de policie afgescheurd eu de dagbladen hebben de strengste bevelen ontvangen om over dit voorval te zwijgen. De Goloseen der meest gelezen bladen in Rusland, be toogt in baar nummer van den 23, dat de Porie zich door de verwerping van de voorstellen der europeesche mogend heden van alle voordeelen van het parijsche vredestraeiaat beroofd heeft; dientengevolge zou de eventuëele inmenging van deze of gene mogendheid in Turkije's binnenlandsche aangelegenheden niet meer eene schending der internationale verdragen zijn. Ook is het blad van oordeeldal Turkije na den afloopdien de conferentie heeft gehadniet meer tot de europeesche mogendheden behoortzoodat Europa van de verplichting ontheven zou zijn om de integriteit van het muzelmansche Rijk te beschermen. Uit Tunis is een miljoen francs in zilver te Konstantino- pel aangekomen als „vrijwillige oorlogsbelasting." In de zitting van den Grooten Raadden 18 gehouden gehouden en door 200 leden bijgewoondisna eene be raadslaging van 3 ureneenparig besloten de voorstellen der conferentie te verwerpen, als strijdig met de integriteit, de onafhankelijkheid en de waardigheid des Rijks. De groot referendaris der Porte las eene memorie voor, waarin alle pogingen der regeering t.et haidkaving van den vrede uit eengezet en met bewijzen gestaafd werdenen waarin ge wezen werd op het onvereenigbare van de besluiten der con ferentie met de nationale eer. Daarop lichtte Midhat-bassa in 3 redevoeringen Europa's eischen onpartijdig toehij deed uitkomendat de ambassadeurs en gevolmachtigden na eene weigering Konstantinopel zouden verlatenhij stelde de ge varen voor, die het zonder bondgenooten bij een oorlog alleen staande Turkije bedreigdenbij noemde Oostenrijks onzijdigheid onzeker wegens de talrijke slaviselie bevolking van dat Rijk; hij wees op de ontzaggelijke opofferingen, die bij een oorlog in elk geval noodig zouden zijnvooral met liet oog op 's Rijks fiuanciëelen toestand, en verzocht daarom de vergaderinghet te nemen besluit rijpelijk te overwegen. Deze waarschuwingen verwekten slechts geestdrift. Yoor de verwerping spraken de voormalige grootvizier die het aan nemen van de voorstellen der conferentie Turkije's grafsteen noemde Savas-bassaMahmoud-bassa, de catholiek-armee- nische bisschop en vooral de opperrabijn, die verzekerde, dat de joden goed en bloed voor Turkije ten offer zouden brengen. Luide jubelkreeten deden zich hoorende turken stortten tranen van geestdrift. Van de zitting werd een protocol opgemaakt en door alle aanwezigen onderteekend. De tegenwoordige en de vorige grootvizier hebben de geno men beslissing aan den Sultan kenbaar gemaakten onver wijld is daarvan ook mededeeling gedaan aan de ambassadeurs der mogendheden. Door grieksche comité's waren toebereidselen gemaakt om Thracie MacedoniëThessalie EpirusKreta en andere grieksche eilanden in opstand te brengenindien de Porte zich vereenigde met het programma der conferentiewaar door voorrechten aan de slaven werden toegestaan. Het plan der grieksche comité's was niet gericht tegen de Porte, maar strekte alleen om met de wapenen in de hand tegen de be slissing van Europa te protesteeren. Den 20 hebben de vertegenwoordigers der Porte ter con ferentie bekend gemaaktdat de Groote Raad de gedane voorstellen afgewezen en dat de Sultan zijne goedkeuring aan dal besluit van den Raad gegeven had. Wel waren onder die voorstellen eenigedie met de constitutie te vereenigen zouden zijn; waarover men het dus eens zou kunnen worden. Ook was de Porte bereid om bij de eerste benoeming van gouverneurs der provinciën daarvan offieieuse mededeeling aan de mogendheden te doen en voortsin de plaats van de verlangde internationale commissie van toezicht, eene nationale commissie te stellenvoor de helft uit mohammedanen, voor de helft uit christenen bestaande. De conferentie verklaarde, over dat tegenvoorstel niet in onderhandelingen te kunnen treden, waarop genl. Ignatiejf de Porte verantwoordelijk stelde voor het geval, dat hier of daar eene slachting der chrisfe- nen zou kunnen voorkomen en zoo eene aanleiding tot oor log zou ontstaan. Lord Salisbury verklaarde de conferentie voor gesloten. Volgens een berient heeft hij de hoop uit gesproken dat de Porte ook voor hare grieksche onderda nen zou doen wat zii overeenkomstig den wensch der mo gendheden voor hare bulgaarsrhe scheen te willen doen. Den 20 is het eindprotoeol der conferentie in het hotel der oostenrijksche ambassade opgemaakt en onderteekend. In eene van de zittingen der conferentie moet de fransche gevolmachtigdegraaf Chaudordyzich zeer scherp over „de bulgaarscbe gruwelen" hebben uitgelaten. Edhem-bassa heeft daarop geantwoorddat de geschiedboeken van Turkije ten minste vaa geen Bartholomeusnacht van geen dragonnades of gruwelen der Coram nne behoefden te gewagen. De heer de Bourgoing zeide hierop driftig tot de andere leden der conferentie „Ik vraag mijnen geachten ambtgenootenof dit diplomatieke taal en diplomatieke manieren zijn De heer Chaudordy werd bleek en verklaardedat zich in Frank- rijks eervolle geschiedenis bladzijden bevonden, waarover bet zich te schamen had. Maar hoe Turkije thans ook dacht over de natie, die er weleer hare miljoenen en haar bloed voor veil hadzij was niettemin eene der beschaafdste en verlichtste van de wereld; Turkije daarentegen het meest barbaarsche land van Europa. Hohart-bassa heeft last ontvangeneen zeker aantal en gelsche zeeofficieren in de turksehe marine op te nemen. Aan 6 engelsche officieren is het bevel over regimenten ruiterij opgedragen. De grootvizier heeft den armeniërs lof toegebracht, voor hunne trouw en er op gewezendat in de constitutie de gelijkheid voor de wet, van alle ottornanen is voorgeschreven. Te Mekka en Medina zijn vlugschriften verschenen, waarin alle muzelmannen worden opgeroepen om hun geld en hun nen persoon ter beschikking des Sultans te stellen. Den op perpriester te Mekka is opgedragen in de groote Arafati- predikatiedie duizenden mohammedanen komen bijwonen er op te wijzendat de christenen van het westen zich op het Rijk der Khalilën willen werpen en dat ieder muzelman dien aanval moet helpen afkeeren. De Porte gaat voort met het nemen van maatregelen tot het in werking brengen der constitutie. Zoo is Konstanti nopel dezer dagen in kiesdistricten voor de benoeming van Afgevaardigden naar de nieuwe Volksvertegenwoordiging verdeeld. Het door de Porte uitgegeven papiergeld beeft ruim 50 pc. in waarde verloren, zoodat 100 piasters in goud reeds meer dan 200 piasters in Kaïmés waard zijn. De prijzen van alle goederen zijn daardoor verdubbeld en levensmiddelendie als het brood aan een tarief onderworpen zijn, moesten reeds tweemaal in prijs verhoogd worden. De minister van finan ciën heeft reeds meer dan één onderhoud met de bankiers van Galata gehad om middelen tot beteugeling van dit kwaad te beramen maar voorloopig se ijnen die beraadslagingen geen ander gevolg gehad te hebben dan dat de uitgifte van nog meer papiergeld gestaakt is. Servie. De Commissaris van policie die in de zaak van de stoomboot Radetzky zijne bevoegdheid te buiten was ge gaanis verplaatst [Te Weenen had men verwacht, dat hij zou worden afgezet], Bn. Raymerlegezant in den Haagis benoemd tot am bassadeur bij het italiaacsche hof. De turksehe gezant Aleko-basxa is den 23 vergezeld van den eersten secretaris van legatiete Pesth aangekomen waar hij met graaf Andrassy eene lange bijeenkomst heeft gehad over de nu door Turkije te volgen politiek. Hij moet verklaard hebbendat dePorte met Servie en Montenegro vrede wenscht te sluitenen daartoe de bemiddeling van graaf Andrassy verzocht, hebben. De oostenrijksche Rijksraad heeft den 22 zijne werkzaam heden hervat. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den 20 te Catania aangekomen. Den 20 heeft de minister Manaini het wetsontwerp tot wering van misbruik van het geestelijk ambt in de Kamer ver dedigd en betoogd dat zoowel uit een wetgevend als uit een politiek oogpunt zijn ontwerp tijdig mocht heeten. De maat regelendie het ontwerp voorschrijft, achtte hij reeds sedert 1860, na de annexatie van Midden-lt.alie noodzakelijk ge worden en als zoodanig steeds meer erkend. De Paus er kent alleen de vereeniging van PiemontLombardije en Venetie. In het overige gedeelte van Italië bedient hij zieli van zijn invloed op de geestelijkheid om de nieuwe orde van zaken te hestrijden en daaruit vloeien misbruiken van al lerlei aard voort. De minister beweerde voortsdat het ontwerp volstrekt geen exceptioneel karakter draagt en geens zins met de waarborgenwet in strijd is. Op de verkeerde prnct.ijken der geestelijkheid werd door den minister met na druk gewezen. Hij meendedat, het belang van Itaiie de aanneming van dit ontwerp dringend eischte. Den 23 heeft de Kamer besloten over te gaan tot de be handeling van de artikelen der wet, en daarop art. 1 in overl g met den minister gewijzigd aangenomen. In den loop der discussie heeft de minister Mancini de waarborgen wet verdedigd en gezegd, dat hij besloten was, die te doen eerbiedigen. De Paus is den 21 door eene bezwijming overvallen ten gevolge waarvan hij den volgenden dag zijne kamer moest honden. Den 23 wilde hij volstrekt audiëntie verleenen hetgeen later eene herhaalde bezwijming ten gevolge had. De hertog en de hertogin v. Edinhurg zijn den 24 van Malta naar Athene vertrokken. De minister van koloniënde heer Lopez de Ayala is om redenen van gezondheid afgetreden en vervangen door den minister van justitie, den lieer de B err ca wiens por tefeuille is overgenomen door den heer Calderon y Collantis, die als minister van buit. zaken wordt opgevolgd door den heer Manuel Silvelavicepresident, van den Senaat:. De be noeming van laatstgenoemdedie tot de liberaalste maar minst talrijke groep der meerderheid behoortwordt door de moderados zeer afgekeurd. In de baskisehe provinciën heersclit nog altijd eene aan merkelijke gistingzoodat de regeering het niet geraden acht om de wet betreffende de fuero's in al liare gestreng heid onmiddelijk toe te passen. Men schijnt liever gaandeweg op de fuero's inbreuk te willen maken en voor doortastende maatregelen een tijd te willen afwachten, waarop de gemoe deren meer tot rust gekomen zullen zijn. De officieële Gaceta kondigt de onlangs aangenomen wet tot beteugeling van de rooverij af. Zij bedreigt de roovers en hunne medeplichtigen met, de doodstraf of eeuwigduren- den dwangarbeid, uit te spreken door militaire rechtbanken, die onder afkondiging van de krijgswet in elke provincie zullen worden ingesteld waar rooverbeuden voorkomen. De wet kent ieder burger het recht toe om roovers aan te hou den en aan de justitie uit te leveren en stelt de gezinnen van hendie een schuldige voor den krijgsraad brengen van krijgsdienst vrij. Ook kunnen de gemeentelijke en pro vinciale besturen premiën op de aanwijzing van roovers uitloven. De Senaats-eomrnissie voor het gesehil heeft aan die der Kamer een schikkingsplan voorgesteld waarbij den vice-pre sident het recht ontzegd wordt de stemmen te tellen en iiem alleen liet openen der biljetten wordt gelatenterwijl over geschillen betreffende de waarde der stemmen eene speciale commissie zal te heslissen hebben, bestaande uit een gelijk aantal leden van den Senaat,, van het JJuis der Afgevaar digden en van de hoogste gerechtshovenen welker beslui ten alleen door een gemeenschappelijk besluit, der 2 Hujztn vernietigd kunnen worden. De commissie de Kamer heeft zich met dit voorstel vereenigd. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 17 gelastde leden van het verkiezingscomité in Louisiana in hechtenis te nemen, omdat zij weigeren de door de commissie uit het. Euis verlangde stukken over te leveren. De indiaansehe volksstam der siouxwaartegen onlangs krijg is gevoerdis thans naar Canada overgestoken. De Telegraafmaatschappij heeft beslotengevolg te geven aan het bevel van liet Congresom de telegrammen van politieken aard aan de commissie van onderzoek over te leggen. De President Grant heeft aan genl. Augurden bevelheb ber der federale troepen in Louisianaop diens verzoek om inlichting doen wetendat zijne opvatting van de hem ge zonden depeelie juist was, en dat hij geen gehoor had te geven aan deu aandrang van den republikeinschen gouver neur, die wenschtedat de federale troepen aan de demo craten de staatsgebouwen zouden ontnemen. Dat antwoord van den President heeft groote vreugde onder de demoera ten veroorzaakt. Het democratische Wetgevend Lichaam beel't, een besluit aangenomen waarbij bepaald werd, dat ten aanzien der negers de meest humane gedragslijn zou worden gevolgd. De stoomboot Lottus is van Nieuw-York naar Konstanti- nopel vertrokken met eene lading wapens en amunitiéter waarde van 1,750.000 d. De President Grant heeft aan de Kamer van Vertegen woordigers eene boodschap gerichtwaarin hij liet aanwen den van troepen gedurende de verkiezingen rechtvaardigt als een volkomen grondwettigen maatregel, noodig tot het handhaven der orde. Hij verklaart dan ookdat hij nog een grooter aantal troepenwaren zij beschikbaar geweest had willen zenden, om alle geweldpleging en vreesaanjagiDg te voorkomen. De gebouwen waarin de tentoonstelling te Philadelphia is gehoudenzijn verkocht en nebben te zamen nog geen 300,000 d. opgebracht. Zij hadden 2& miljoen d. gekost De regeering heeft een rechtsgeding aangevangen tegen den heer Tildenwegens diens nalatigheid in het betalen der inkomstenbelasting. De minister van financiën keett de intrekking van 10 mil joen d. 5/so bonds aangekondigd. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 25 eene oommissie benoemdwelke zal hebben te onderzoeken of de President Grant zijne grondwettelijke bevoegdheden is te buiten gegaan door dé troepen bij de jongste verkiezingen in het Zuiden te doen tusschenheide komen. Diaz is meester van de geheele republiek met uitzonde ring van Sinaloa en Chihuahau. Iglesias is naar Marathan gevlucht en Lerdo de Tejado naar S. Francisco vertrokken. lliiiiienlHnd, Nadat den 24 's avonds op het Huis de Pauw door ds v. Rijn, van Wassenaar, eene lijkdienst was gehouden, welke ook door de Koningin en prins Alexander werd bijgewoond, is het lijk van prins Herman v. Wied den volgenden morgen vroegtijdig naar de station van den Rijnspoorweg te 's Gra- venhage overgebrachten vervolgens in een salonwagen onder het geleide van den vader, naar Neuwied verroerd. De mahoniehouten, op zilveren voetstukken rustende lijkkist was overdekt met witte rozen en immortellen-kransen. Benoemingen enz. De prins Oranje isop zijn ver zoek, eervol ontheien van de betrekking van inspecteur der cavallerietevens belast met het algemeen toezicht over het wapen der kon. maréchaussee. Cjeuoemde betrekking is op gedrageu aan den kolonel v. Spengler, commandant van het i' regiment huzaren, 's Prinsen verzoek om ontslag wordt in verband gebracht met de vraag van den heer Bergsma in de zitting der 2" Kamer van 21 Dec., waarom voor het eerst een tractement voor de inspecteurs-betrekking was uit getrokken meenende dat zulks voor een zoo hoog geplaatst persoon niet behoefdeeene vraagwelke door den mi nister van oorlog uit delicatesse niet beantwoord werd. Tot hoogleeraren te Leiden zijn benoemd, in de faculteit der wis- en natuurk. dr. P. v. Geer, in die der geneesk. dr. D. Doyer, beiden bui:engew hoogl. aldaar. Tot hoogheemraden van den Hondsbossehe en Duinen tot Petten zijn benoemd, wegens Geesterambacht H. Mensoxides, wegens de 4 Noorderkoggen C. Donker. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft eene commissie benoemd om de inrichting tot opleiding van mili taire geneeskundigen te Amsterdam welke hem gebleken is niet in orde te zijngrondig te onderzoeken. Ten gevolge van het besluit tot het langer onder de wa penen blijven der miliciens, zullen die der lichting van 1876, in activiteit bij de grenadiers en jagers, infanterie, vesting artillerie mineurs en sappeursin stede van in Juli a.s., eerst den 29 Sept. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Ter verbetering der voeding is de soldij van de onderof ficieren en verdere militairen met 2 cent, per dag verhoogd, met dien verstandedat de vijfdaagsche soldij voor de in fanterie niet minder dan 50 en voor de overige wapens niet minder dan 65 cent zal bedragen, zu1 lende in het tegen overgestelde geval het tekort komende door het Rijk worden vergoed. Het aantal onderofficieren en vrijwillig dienende militairen die gehuwd mogen zijn (met aanspraak op be hoorlijke huisvesting), wordt vergroot. Spoorwegen. Den 20 is een paardenspoorweg tusschen 's Gravenhage en Delft geopend Rijks-musea. Door het Rijk is te Parijs eene schilderij van groote afmeting van een onbekend meester, aangeKocht, 21 levensgroote figuren bevattende en vermoedelijk de vie ring voorstellende van den vrede te Breda in 1667 door de regeering van Amsterdam. De uiterst volledige verzameling munten van Gelderland bijeengebracht door wijlen den heer W J. de Poogt te Am sterdam is mede door het Rijk aangekocht ten behoeve van het kabinet van penningen en gesneden steenen te 's Gra- venhage. Amsterdamsch-Muzeüm. Den 22 is in eenige loealen van het Oudemannenhuis te Amsterdam een plaatselijk inu- zeüm geopenddat een uitvloeisel is van de gehouden his- i torische tentoonstelling en bekeerd wordt door het Kon. Oudkeidk. Genootschap. Aanbestedingen. Den 22te Amsterdam het bouwen van eene koogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens, op de Weteringschans, minste insckr. D. Cerlijn Sy Zn. en A. J. de Haan, voor 79,800; het maken van eene brug over de Singelgracht tusschen de Leidsel^- eu Weteringpoorten, m. i. J. J. Pissyr, t.e Kfieuweramstelen U. Landsaat Jr., voor f 34000;' het maken van eenige werken in de Muidergracht. bij den Hortus, m. i. Jansen en Hollander, te Utrechtvoor t 24,833het bouwen van 2 walmuren j tusschen de Kraaus-waterkeering en de Nieuwebrug m. i. H. DinJclaar, te Buiksloot, voor 35,249. Den 25, te Amsterdam, het bouwen van 61 woningen voor de arbeidende klasse, aan de Willemstraat, aan A. Paans voor f 790 10; te 's Gravenhage, de levering van stalen spoor- wegstaken enz- voor de havenwerken te Batavia, minste in- schr. vGute Hoffnungshiitte," te Oberhausen, voor ƒ142,713; j het verrichten van baggerwerk bij de brug over den Rijn bij Arnhem* en het maken van een gedeelte der grond- en metselwerken in de Betuwe voor den spooorweg Arnhem Nijmegen, de keereu Volkerte Dordrecht en Sliedrecht, voor J6I.600. Voor het restaureeren der Groote kerk te Franeker is minste insckr. D. Palstravoor f 32.440. Bouwwerken, De gemeenteraad van Groningen heeft zich bereid verklaard, de poging van eenige ingezetenen tot stich ting van een behoorlijk tooneelgebouw te ondersteunen en besloten t,ot' aankoop van net ltijk voor f 56.490 van 2 bunders 68 roeden grond, zijnde een gedeelte der voormalige linie op de hoogte van Helpman, ten ZHiden van het Sterre- bosehen zulks om aldaar eene openbare wandelplaats aan te leggen. Marktwezen. Te.Hoorn zijn in 1876 ter markt aange voerd 113.003 stuks vee (waaronder 13.963 koeien en 6i.415 schapen)93.400 koppen boter en 8314 stapels kaaswe gende 2.214.453 ponden. Vebvervoer. Het kon. besluit van 8 Dec. 1870 is van toepassing verklaard op schapenbokken en geiten en de daarvan afkomstige deelen. Art. 1 van dat besluit luidt: „De in- en doorvoer van buitenslands van rundvee, schapen, bokken en geiten, en van verscke huiden, versch en gezouten vleeseti, ongesmolten vet,, mest, onbewerkt haar, klauwen, horens en van allen afval van genoemde dieren is verboden." Misdrijven. Het bericht, als zouden de daders van den diefstal op deu Singel te Amsterdam te Rotterdam zijn aangehouden, was voorbarig. Rechtszaken. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 22 J. H. Thuis schuldig verklaard aan vergiftiging zijner eerste vrouw te Zevenaar in 1874, en hem veroordeeld tot levens lange tucbtsbuisstraf. De kantonrechter te Wageningen heeft de wed. H„ te Harskamponder Edeeene oude vrouwdiezonder acte van bekwaamheid te bezitten, gedurende vele jaren onderwijs heeft gegeven aan een 60tal leerlingen, deswege veroordeeld tot f 25 boete of 7 dagen gevangenisstraf. De marktbeweging heeft op dit oogenblik een omvang gekregendie zij nooit te voren gehad heeft. Twee honderd kooplieden in vee hebbenonder aanvoering van gewichtige redenenden gemeenteraad eerbiedig verzocht om uitbrei ding der marktrunnteeen veertigtal slagers uit Haarlem ondersteunen dat verzoek en dringeneven als die andere kooplieden, aan op verplaatsing der veemarkten naar de Paardenmarkt; een niet onbelangrijk aantal bewoners van het Waagplein en deszelfs omstreken verzoeken afwijzing van diet adres der koopliedenen weer andere stedelingen teeke nen een rekwest in tegenovergestelden zin. Allerwege be spreekt men de zaakhet vóór en tegen worden overwogen en meestal met een ernstige kalmtedie lof verdient. Zoo willen ook wij de zaak hier met bezadigdheid nagaan en enkele gronden uiteenzetten, die naar onze innige over tuiging pleiten voor liet verzoek tot verplaatsing Als het tij verloopt, moeien de bakens verzet worden, zegt een oud bollandsch spreekwoord. De veestapel van Noogd- Hoiland iswat het rundvee betreftin de laatste vijf entwintig jaren bijna met een derde vermeerderd en de toevoer op onze markt houdt met die vermeerdering gelij ken tred. Terwijl in vroegere jaren de landman zijn mest niet zelden verkochtgaart hij ze thans en koopt ze waar ze maar te krijgen isom de waarde van zijn landerijen t.e verhoogen eu meer koeien te kannen houden. Want door de gemakkelijke verzending naar alle markten en den toenemenden uitvoer naar 't buitenland vooral naar Londen, wordt de vraag naar goed vee steeds grooter en stijgen de prijzen. Onze marktruimte is bij die voortdurende uitbreiding van den veestapel dezelfde gebleven of eigenlijk heeft Alkmaar tot nog toe geen veemarkt gehad. Het plein van de Waag mag geschikt zijn als kaasmarkt, als markt voor het ven is het totaal ongeschikt. Bij gebrek aan ruimte plaatst men dan de beesten in straten en stegen dicht opeen, er, belem mert, zoodoende het verkeer juist op de drukste dagen in het middelpunt der stad. Is dat verstandig® Neen "zal men zeggen maar ge moogt de bewoners der panden aan den Dijk, Houttiistraat en Waagplein niet zoo op eens hnn brood ontnemen. Juist, daar zit de knoop. Hebben is hebben. En toen voor jaren de varkenmarkt van de Oude- erracht verlegd werd naar den Voordamhebben de bewo ners der toenmalige marktpanden niet het-zelfde gezegd Bovendien blijft het Waagplein toch kaasmarkt, de zaad- raarkt hhjtt waar ze isen is het niet meer dan waarschijn lijk dat, al wordt de veemarkt aan de noordzijde der stad gehoudende landlieden toch blijven uitspannen waar ze dat gewoon waren? De Purmerender veemarkt ligt aan de zuidzijde der stadmaar de Roskam en daarbij liggende her bergen hebben de meeste rijtuigen. Van dien kant beschouwd gelooren wij dus, dat de vrees van genoemde marktbewoners zal blijken overdreven te zijn. Eu zells al was dit niet zoohet belang nan allen gaat boven dat van enkelen; 't is Alk ma ars belang, dat wij alles doen om de kooplieden, verkoopers zoowel 'als koopersnaar onze markt te trekken. Daartoe moeten wij alle eerlijke middelen aanwenden daarvoor moeten wij des noods groote sommen over hebben. Maar gelukkig is dat, nu niet noodig. Vlak aan liet Kanaaldicht bij de veeladiug van het spoor bezit Alkmaar een pleindat in overvloed ruim genoeg is voor den groutsten aanvoer; een plein met breedetoegangs wegen en bij dat plein een beschaduwd terrein, geschikt als markt in vette varkens. t, Verzoek van de koopliedenwaaronder verscheidene uit Alkmaar en omstreken en van de slagers uit Haarlem is dus gemakkelijk in te willigen; geen onteigening van stadswege, geen dempen, geen groote kosten, waaraan allen moeten helpen betalen maar gebruik van de ruimte die wij hebben en die zoo kostelijk is gelegen: dat eischthet alge meen belang. 2 Werklieden aan de spoorwegstation alhier zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van zich zekere hoeveelheid jenever uit een ter vervoer bestemd vat te hebben toegeëigend. De Vereeniging van den H. Vincentius alhier heeft den 23. haar 2ojarig bestaan gevierd door het houden eener plech- tige godsdienstoefening met toepasselijke rede van pastoor Bloem in de h. üominicuskerk liet, uit deelen van vleesch en erwten aan 260 behoeftige gezinnenhet verschaffen van een mild onthaal aan de verpleegden in het r. c. weeshuis, het, burgerweeshuis en het herv. diaconiehuis en van eene gift in geld aan de israëiietische armen, alsmede door het houden eener vergadering, waarvan verslag over de verloopen 25 jaren gedaan werd, gevolgd door genoegelijk samenzijn, in den avond van den dag. Uit het verslag bleek, dat de Ver eeniging tot bevordering van godsdienst en zedelijkheid en tot leeniging van armoede zeer gunstig gewerkt, en een be drag van ruim 57000 uitgereikt had-

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 2