No. 5. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG b FEBRUARI. Een verduidelijking van art. 16 der Schoolwet, 1 Bij deze Courant behoort een bijblad, bevattende advertentiën. ©ffictcel (Sebcelts SfêKcfedijikst'hc Bcricfitcu. Eftuitschüami. ISelftie. Frank r$ük. AL .1 A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nwnmers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE VAN HET RIJK. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland herinnert alle autoriteitenen een ieder die daarbij belang heelt, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51) en aan den inhoud van art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Staatsblad No. 40), betreffende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers vóór den eersten Julij aanstaande, in te die nen aangezien aan die wetsbepalingenzoo nu als in het ver volg, stiptelijk de hand zal worden gehouden. Haarlem, den 30 Januari] 1877. De Commissaris des Konings voornd., RöELL. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Dingsdag, den 20 Pebruarij 1877, des namiddags ten half drie urezal, ouder nadere goedkeuring, aan aet lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlemnamens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente worden overgegaan tot de aanbesteding van het bouwen van eene school en onderwijzers woning, aan het Noordoosteinde van den hoofd weg in den polder Eijerland op het eiland T exel. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 25 van het bestek. Het bestek en de teekening zijntegen betaling van Een gulden, te verkrjjgen aan het lokaal van liet provinciaal be stuur voornoemdaan het bureau voor buit.enlandscbe pas poorten gevestigd in liet raadhuis te Amsterdam en aan de gemeenle-secretarie van Texel. Gegadigden worden er aan herinnerddat de biljetten van inschrijving uiterlijk vóór drie ure des namiddags van den dag die de besteding voorafgaatin de bus moeten gestoken zijn zoo als art. 68 441 der algemcene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene, die daar toe door den Burgemeester der gemeente Texel zal worden aangewezen. De aanwijzing in loco zal geschieden op Zaturdag vóór de besteding. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de loting der in het vorige jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Vrjjdag, 9 Februari aanstaandeten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepenom op dien dag des voormiddags ten 9% ure zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de reden van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen we gens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter Se cretarie vervoegen, om de noodige opgaven te doen en bo vendien op Vrijdag, 23 Februari e.k., des namiddags ten 6 ure, in het Raadhuis vetschijnenvergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenendie het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar optemaken getuig schrift onderteekenen. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 20 Jan. 1877. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat op 20 Februari e.k des middags ten 12 ure, in bet openbaar zal worden aanbesteed de levering van 570 remontpaardendoor de hoofdadmini- stratiën der volgende korpseu voor bet le. Regement Mussaren te Haarlem if a 2e. ff Venlo ff n 3e. ff ff ff 's Hage a u 4e. u H n Leiden f u le. ff Veldartillerie Utrecht n n n Rijdende Artillerie Amersfoort 60 u Bij de toewijzing der levering wordt bet juiste getal der te leveren paarden bepaald zijnde in de voorwaarden van aanbesteding weder opgenomen de bepaling, dat ll, der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moet wezen. Burqemeester en IV ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 lebr. 1877. He Secretaris NUHOUT van der VEEN. 45 stuks. 55 ff 60 ff 60 - 290 BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat ieder bevoegd is zich van de dienst bij het brandwezen vrij te koopen tegen be taling van f 3,— vóór de loting in de maand Februari en van f 6,na de loting in de maand April e.k. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Febr. 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente, ter lezing ligt, liet bestek, waarnaar op 20 February 1877, te 's Gravenhage bij inschrijving zal worden aanbesteed bet maken van een woongebouw voor de dienst van bet loodswezen aan de haven van IJmuiden. De Burgemeester voornoemd Alkmaar, 3 February 1877. A. MACLAINE PONT. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan bet Commissariaat van Policie voorbanden bet navolgende gevondene, als: een ponemonnaie met zilveren beugel, een klein sleuteltje, een ladder, een witte vrouwezaktwee zakken meel en twee pakken ledige zakken. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een medaljon met haar en een portemonnaie inhoudende 55 cent. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenendat de landmeter van het kadas ter op Maandag 5 February a.s. eer, aanvang zal maken met de opneming der kadastrale veranderingen, dienst 1878- Alkmaar, De Burgemeester voornd 31 Januariij 1877. A. MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 1 2e. lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 172), alsmede art 9, van het koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127). Roepen bij deze op de daartoe ligchamelijk geschikte per sonendie genegen zijn zich als vrijwilliger voorde Militie te verbinden op de voorwaarden en voordeelen als ter gemeentesecretarie kan worden vernomen. Burgemeester en W ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Febr. 1877. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR heeft ter secretarie dier gemeente, gedurende dertig dagen, ter inzage van de belanghebbenden nedergelegdeene opgave van uitkomstenbedoeld in de artikelen 1523 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82). waarvan ter vol doening aan art. 15, 2e. lid der gemelde wet, bij deze af kondiging geschiedt. Alkmaar, He Burgemeester voornoemd, J Fcbruarij 1877. A- MACLAINE PONT. Eindelijk is door de Regeering een wetsontwerp tot her ziening van de wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103) tot regeling van het lager onderwijs ingediend een wets ontwerp datgelijk te verwachten wasvan alle zijden aan het scherpste onderzoek wordt onderworpen en waarvan elk artikelelk nieuw woord met zeker wantrouwen wordt ge wikt en gewogen. Gelijk te verwachten was. Immers werd het wetsont werp beschouwd als een poging om den strijd die over de bestaande schoolwet gedurende nu weldra twin tig jaren onafgebroken werd gevoerd, op te lossen en de voornaamste grieven tegen haar weg te nemen. Zoo al de ontwerper zich ooit die illusie mocht hebben gemaakt, ze ker had hij haar laten varen, vóór hij zijn memorie van toe lichting schreef voor de wetsvoordracht die thans in ons vader land aller aandacht bezighoudt, Enkele bepalingen der be staande wet kunnen echter naar de meening der Regeering aanleiding geven tot een toepassing barer voorschriftendie voor bet bijzonder onderwijs doodelijk zou zijnen daarom worden nadere omschrijvingen of verbodsbepalingen voorge steld om zulk een toepassing te beletten. Noeb dankbaar, noch voldaan zijn de tegenstanders van een lager onderwijs dat vrij blijft van eenige bepaalde godsdienstige of kerkelijke richting, en daarentegen vreezen de voorstanders-der ge mengde openbare school van de nieuwe bepalingen van bet ontwerp een praktijk die ten gevolge zou hebbeudat de openbare school niet langer hoofdzaak bleef, maar aanvul ling werd van de bijzondere. „De recbtstreeksche zorg der overheid" leest men in de memorie van toelichting „mag en kan zich niet ver der uitstrekken dan tot de openbare schooldie een voor werp van staatszorg isopdat er zekerheid zij dat overal het noodige volksonderwijs worde gegeven. De eisch om uit openbare kassen offers te brengenten einde de mede dinging der bijzondere scholen te steunenis noch billijk noeh grondwettig. Een subsidie- of restitutiestelselwaar door bijzondere personen en vereenigingen over de staat- en gemeentekassen zouden beschikkenis daarenboven met administratieve orde en goed beheer niet bestaanbaar". En verder: „Geen bijzonder belang mag in de schaal worden gelegdom de overheid terug te houden van het algemeen belang te behartigen door de openbare school voldoende in te richtendat is wat de hoeveelheid betreftnaar de behoefte in de verschillende gemeentenen wat de hoeda nigbeid aangaat, naar den eiseb van een deugdelijk volks onderwijs. Wie met die openbare school mededingt is dan van zelf genoopt niet minder te geven aan ben, die van zijn bijzonder onderwijs gebruik maken". Ook geen splitsing van de openbare school naar de verschillende godsdienstige gezind heden der ouders- De gemengde, voor allen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijke openbare school wordt gehandhaafd. „De openbare school" zegt de me morie van toelichting „blijve dus toegankelijk en bruik baar voor allen om er het intellectueele brood de voor het geheele volk onmisbare kundigheden op te doen. Maar die haar voor zijne kinderen of de door hem verzorgde erf be- weldadigde kinderen onvoldoende achthebbe de volle en onbelemmerde gelegenheid om van het vrije onderwijs ge bruik te maken. Het bijzonder onderwijs worde niet als tegenstander, maar als bondgenoot in de bestrijding van on kunde en onbeschaafdheid beschouwd". Met die woorden stemmen de voorstanders van de hoofdbeginselen der be staande wet volkomen inmaar als gij bij de oprichting en inrichting van openbare scholen niet wilt letten op de vraag, of ook de bijzondere school naast haar zal kunnen blijven bestaan niet alleenmaar ook zal kunnen bloeien wat gaf u dan aanleidingvragen zijtot die aanvulling van de be staande wet, waardoor gij mogelijke onderdrukking van de bijzondere door de openbare school voor het vervolg onmogelijk wilt maken f Bestaat die mogelijkheid dan onder de tegen woordige wet? Heeft die in dit opzicht ongunstig gewerkt In elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, bepaalt het tegenwoordige art. 16, in een voor de bevolking en de behoefte voldoend getal scholen. Het nieuwe ontwerp voegt er bij„Ter beoordeeling van de behoeftein de vorige zinsnede bedoeldwordt onderzochtof en in hoever door anderen dan de gemeente voor voldoend onderwijs wordt gezorgd". Wat heeft aanleiding gegeven tot deze toevoe ging is de zeer natuurlijke vraag die bij den lezer van het ontwerp oprijst. Hij vindt in de memorie van toeliehting het volgende „Het woord behoefte, in het eerste lid van art. 16 der wet van 1857 voorkomende, heeft tot vragen aanleiding gegeven. Moetvroeg menbij de beoordeeling van het getal scholendat in iedere gemeente noodig isalleen op het getal der aldaar wonende kinderen gelet worden moet de behoefte aan openbaar lager onderwijs bij alle kinderen of hunne ouders of voogden geacht worden te be staan, zoodat voor allen de gelegenheid moet gegeven wor den om dat onderwijs te genietenof is het geoorloofd op den feitelijken toestand te letten dat velen aan het bijzon der onderwijs de voorkeur gevenen het bezoek der in eene gemeente gevestigde bijzondere scholen boven dat der open bare wordt gesteld, zoodat deze alleen tot zulk een getal behooren te bestaan dat in de w e r k e 1 ij k e behoefte aan openbaar lager onderwijs worde voorzien De Regeering heeft gemeenddoor aan het artikel een nieuwe bepaling als die van bet tweede lidtoe te voegenop die vragen een antwoord te iroeten geven in den zin die met derprak rijk en naar haar overtuigingook met de Grondwet over eenkomt, en de gemeente ontheft van de verplichting tot het aanwenden van geheel onnoodige dikwijls zeer aan zienlijke kosten. Het zou niet aangaan de oprichting van openbare scholen te bevelen voor kinderenwaarvan men te voren weet, dat zij er toch geen gebruik van zullen maken; zoodanig voorschrift zou zeer zeker medewerken tot ver meerdering der grieven tegen de openbare school. Bestaat de behoefte aan openbaar lager onderwijs inderdaad zij zal geenszins verborgen blijvenen de bevoegdheid bij art. 18 Gedeputeerde Staten en den Koning toegekend om, zoo zij het noodig oordeelende vermeerdering van het getal openbare scholen te bevelenis een waarborgdat in de werkelijke behoefte zal voorzien worden ook indien de ge meenteraad voor haar bestaan de cogen mocht sluiten." Die zich na deze toelichtingeen oordeel wil vormen omtrent het nut en de wenschelykheid der voorgestelde bij voeging zaldunkt onswel doen met in de eerste plaats te vragenwat de Grondwet in dit opzicht voorschrijft, en wat de bedoeling is van haar bepalingen. Daarop zal hij behooren te onderzoekenwat de blijkbare bedoeling is van het eerste lid van art. 16, zooals het in de bestaande wet zonder bijvoeging en verduidelijkingwordt aangetroffen, in welken zin het sedert 1857 is opgevat en wordt toegepast en of die opvatting gunstig of ongunstig heeft gewerkt zoodat een verduidelijking van den zin der tegenwoordige wetsbepaling noodigof althans nuttig is te achten. Dit komt ons voor de wel wat langemaar toch eenig veilige weg te zijn bij de beoordeeling van een bepaling, die reeds tot heftigen strijdook onder erkende voorstanders der openbare schoolaanleiding heeft gegeven. De herstemmingen voor den Rijksdag zjjn voor de sociaal demoeraten vrij gunstig geweest, hoewel het aantal hunner heidstoestand, zetels 2 beneden het door hunne tegenstanders gevreesde aantal van 15 gebleven is. Zij zegevierden te Dresden, Reicbenbach, Frankfort a.d. Main en Solingen bij Dus- seldorp waar BebelKapell, Holt hof m Moritz Rittinghausen gekozen zijn, met 10884 tegen 9923,6657 tegenö!67, 10323 tegen 7344 en 10632 tegen'7452 st. Te Berlijn, Elberfeld- Barmen Neuremburg Breslau Marienberg Gotha, Offen bach Hanau. Waldenburg, Pioen, Maagdenburg, ülückstadt en Mainz werden hunne eandidaten, in laatstgenoemd district ook door de ultramonlanen gesteund, geslagen. Toch brachten zij het hier en daar ver: te Elberfeld verkreeg Hasselmam 14245 tegen 14485 st„ te Mainz dr. Moufang 10000 tegen 10875, te Offenbach Liebknecht 10550 tegen 12250, te Neurem burg hun candidaat 11825 tegen 12498 st. Te Berlijn waren bij de eerste stemming gekozen Franz Huncker van de fort- schrittspartij en de sociaal-democraten Fritzsche en Hascncle- ver, en zijn bij de herstemming benoemd 3 leden der fort- sckrittspartij waartegen de heer v. Forckenbecknationaal- liberaaiin 2 districten het onderspit dolf. Te Breslau zijn bij de herstemming verkozen dr. Lasker, nat.-liberaalen dr. Ha.net, fortschr. Te Freiburg bleef de ultramontaansche candidaat met 9634 st. in de minderheid tegenover den nat.- liberalen, die er 9643 verkreeg. Te Eszlingen is de can didaat der door de wurtembergsche regeering gesteunde volkspartij tegenover den nat.-liberalen verkozen. Pruisen. Den 24 overleed in het klooster der Barmhar tige Broeders te Breslau, waar hij sedert eenige maanden zijne woonplaats had gekozende dichter Karl v. Hollei 80 jaren oud. Hertog Eugenius van Wurtembergechtgenoot van de grootvorstin IVjerais den 27 te Dusseldorp na eene korte ziekte overleden. De begrootings-commissie van het Huis van Afgevaardig den heeft verslag uitgebracht over het wetsontwerp betref fende de „Ruhmeshalle" voor bet pruisische leger, waarin bet tuighuis te Berlijn zal worden veranderd. Verleden jaar had de commissie bezwaar tegen bet toen ingediende ont werp wegens de kosten, die op ruim 6 miljoen mark wa ren geraamd. Thans zijn die kosten tot 4.330.000 mark teruggebracht en deze som wil de commissie voor het ge noemde doel toestaan onder 2 voorwaarden dat de Rijksdag afstand doet van de rechten welke het Rijk op het mede gebruik van het pruissische tuighuis heeft verkregen; dat elk jaar die som op de begrooting zal worden gebracht, welke voor de uitvoering van het plan in dat jaar noodig is. Het Huis wil zich het rectit van toezicht op het gebruik der aangevraagde gelden voorbehouden. De regeering heeft tegen die 2 voorwaarden geene bezwaren. Een gedeelte van de fortschritts-partij had verlangd, dat de kosten met nog 1% miljoen mark verminderd zouden worden. De regeering deed opmerken, dat die kosten gevonden werden uit de 31G miljoen der fransche oorlogs-contributiewelke aan Pruissen waren toegedeeld. Daarvan zijn 306 miljoen voor schuld delging en productieve uitgaven besteed; de regeering meende dat de bescheiden som van nog geen 5 miljoen dan wel kan worden afgezonderd om een museiim in te rich ten waar de ontwikkeling van het pruisische leger op waardige wijze aanschouwelijk wordt gemaakt. Het Huis heeft; met 213 tegen 157 st. het fonds, waaruit de kosteu der officieuse dagbladpers bestreden worden op nieuw aan de regeering toegestaan. Krachtens de wet van 7 Febr. 1866 heeft de regeering den invoer van runderen schapen en alle andere herkau wende dieren en daarvan af komstig versch vleesch versche huiden enz., over de oostelijke grens van Gemmenicb af tot Athus toe verboden. De invoer van de zeezijde is evenzeer verboden ten aanzien van gelijke uit Duitscbland herkom stige voorwerpen. De Kamer heeft den 25 bij de behandeling- der begroo ting van binn. zakenden post van 15000 fr. voor de stad Brussel, ten behoeve van haren vlaamscben schouwburg, na een vrij levendigen strijd op nieuw toegestaan, ditmaal met 56 tegen 40 st. Den 30 is genoemde begrooting met nagenoeg alg. st. goedgekeurd. Den 25 hebben de antwerpsche liberalen eene algemeene bijeenkomst gehouden, om van gedachten te wisselen over het ingediende kies-wetsontwerp van den minister Malou. De heeren Pecher, Delvaux, Floras en v. d. Taelen hielden reden voeringen waarin van „verfoeilijken toeleg om de liberale partij voor goed te verpletteren en Belgie aan priesterheer schappij te onderwerpen," van „revolutionairen maatregel infaam wetsontwerp, verfoeilijke knip, jezuietische machina- tiënmisdaad van vaderlandssehennisverraderlijk en fij- vergif, werk der geslepenheid en der geweldenarij" enz. werd gesproken. Met daverende toej uichiug werd een adres- ontwerp ontvangenaan de linkerzijde der Kamer en de Liberale Federatie te richten. Te Gent hebben de liberalen den 29 eene dergelijke ver gadering gehouden, waarin het wetsontwerp vooral niet zachter is behandeld dan te Antwerpen het geval was. Den vorigen avond had aldaar, terwijl de „Muette" in den schouw burg werd vertoond, eene manifestatie tsgen de aanhangige wet plaats. Bij kon. besluit van 27 Jan. is de invoer verboden van alle herkauwende dieren hun vleeschhuiden enz. in ver- schen staatgebruikt stroohooi en stalgereedsehap mest en dergelijkenvoor zoover afkomstig uit Groot-Brittanje en IerlandOostenrijk-HongarijeRusland Roumanie eu Turkye. De invoer en doorvoer in Frankrijk is verboden van vee, afkomstig uit DuitschlandEngeland OostenrijkRusland, de Donnu-Vorstendommen en Turkije. De invoer van vee uit andere landen blijft geoorloofdonder voorwaardedat I een nauwkeurig onderzoek plaats hebbe omtrent den gezond-

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1