Wf»oJ 9Sri((an|e en ReHanri. Rusland. Turkije. Ouittemijk-ïEongarlje. Elaüie. Spanje. Wereemigde Staten. iïinueiiSandl. Jn^czonbcn Plukken. Ook iets over «Ie iimrktbewcging. De leaning der stad Marseille groot 89 miljoen francs is, door tussckenkomst van het Huis Erlanger, te Parijs, gesloten. Ue inschrijving op deze leening zal gelijktijdif geschieden bij het Crédit Foneier de Prance en het Comp toir d'Escompte. Den 26 is in de Sorbonne te Parijs eene buitengewone vergadering gehouden van het Aardrijkskundig Genootschap, ter eere van den engelsohen ontdekkingsreiziger Cameron Hem werd een met alg. st. door het Genootschap toegekende eerepenning aangeboden. Tegen les Droits del'Homme zijn 2 vervolgingen ingesteld, de eeno wegens beleediging van het Hoofd van den Staal de andere wegens verheerlijking van een onder de Commune gepleegden moord. Te Parijs is een birmaansch gezantschap aangekomen hetwelk ook Madrid bezocht heeft. -De Koning Alfonsxis aangeboden geloofsbrief was gegraveerd op een gouden blad. besloten in een van hetzelfde metaal vervaardigd en met een prachtigen smaragd versierd foudraal. Ter eere van genl. Tschernayeff zou den 29, op zijne door reis naar Londen, te Parijs een banket gehouden zijn; het is echter niet doorgegaan omdat de russische gezant hem daags te voren verzocht had zijne voorgenomen rede niette houdenaangezien dc Czaar zulk eene rede op dit oogen- blik niet wenschelijk achtte. KoLONiëN. Even als de britsche bezittingen in Indie worden ook de fransche, ten gevolge der langdurige droogte, door hongersnood bedreigd. Kamer van Afgevaardigden. De Kamer heeft zich zonder discussie vereenigd met het verzenden naar den mi nister van justitie van het adres van 87 inwoners van Ciotat. (Monden van de Rhone), waarbij de verbanning van alle leden der jezuieten-orde en de verbeurdverklaring hunner eigendommen behoorende tot de goederen in de doode hand, verlangd wordt. De conclusie van liet rapport der commissie rust, op de volgende overwegingen dat, de gevaren niet mogen worden miskendwaarmede da woelzieke geest en de eer zuchtige bedoelingen der orde de openbare rust bedreigen dat die orde van haar ontstaan af ten allen tijdein eiken Staatwaarin zij zich vestigdetroebelen verwekt heeft dat zij in onze dagen openlijk vijandig is opgetreden tegen de beginselen welke den grondslag uitmaken van de lands- instellingen en het nationale recht; dat zij onbewimpeld er naar trachthet bestuur der natiën te onderwerpen aan het theocratisch despotisme, het onverdragelijkstedat bestaat,; dat zij mitsdien eene bestendige samenzwering broedt tegen de gevestigde orde van zaken, een werkelijk maatschappelijk gevaar is, enz.; eindelijk, dat de adressanten niet anders verlangen dan de onpartijdige toepassing der wetten. De 3 groepen der linkerzijde hebben zich niet gevoegd naar de afspraak barer bureaux om de 33 leden der begroo- tingscommissie gelijkelijk uit die groepen te verkiezen. Den 26 zijn in de afdeelingen gekozen 13 leden der Republikein- sche Unie3 tot deze Unie en de linkerzijde behoorende 7 van de, linkerzijde, 6 van het linker centrum en 1 der constitutioneele partij. Bonapartisten en legitimisten zijn geheel uitgesloten, iiet Journal des Débats meent, dat deze partijen en de clericalen de Republikeinsche Unie geholpen hebbenwat de bonapartisten betreft met het doel om de commissie uit leden der uiterste linkerzijde te doen bestaan, opdat de rechterzijde zich te gelegener tijd met haar tegen het ministerie zal kunnen keeren. De heer Gambetta is met 29 van de 32 uitgebrachte st. wederom tot voorzitter der commissie verkozen. De heer Gamier, van het. Crédit Lyonnais, die sedert lang als opvolger van den heer Gam betta gedoodverfd washadom zich voor het vervolg niet onmogelijk te maken, voorzichtigheidshalve verzocht, niet in aanmerking te komen. Een van de commissiën der Kamer, belast met het onder zoek van een door den heer Louis Blanc ingediend wets voorstel lot afschaffing van de doodstraf, beeft geconcludeerd tot verwerping daarvan. Zonder zich met het theoretisch be ginsel m te laten, voert zij alleen gronden van ontijdigheid aan. De geestelijke der Staatskerk Toothte Hatehamis tot gevangenisstraf veroordeeldomdat hij in zijne godsdienst oefening allerlei r. catholieke gebruiken had aangebracht en daarmede, in weerwil van eene strenge berisping van zijnen bisschop, was voortgegaanhetgeen tot velerlei oploopen en ongeregeldheden in en buiten zijne kerk had aanleiding ge geven. Servie en Montenegro hebben zich ondershandsdoor bemiddeling van de engelsche consuls te Belgrado eu Cet- tinjetot deu britsclien minister van buit. zaken gewend om zijne rechtst.reeksehe bemiddeling bij* de vredesonderhan delingen te verzoeken. De ministers Northcote en Cross hebben den 24 eene groote conservatieve demonstratie te Liverpool bijgewoond. Eerst genoemde de minister van financiënheeft, over de ooster- sehe kwestie sprekendegezegddat de vrede zeer noodig was voor Engelands belangendat de regeering veel sym pathie gevoelde voor de onderdrukte christenen in Turkije maar slechts eene beperkte tussc.ienkomst verlangde en dwang wensehte te vermijden. De engèlsche regeering was niet naijverig op Rusland. Zii had nooit het voornemen gehad om ten behoeve van Turkije oorlog te voeren. De Porte bad onvoorzichtig gehandeld door de voorstellen der confe rentie te verwerpenmaar het was niet noodig, dat Europa zich daardoor baleedigd gevoelde. De minister van binnenl. zaken heeft de hoop te kennen gegevendat de vrede zou behouden worden. De minister Northcote heeft voorts deu 25, bij een aldaar gehouden banketeene redevoering gehoudenwaarbij bij ontkende dat de conferentie vruchteloos zou geweest zijn volhield, dat hare handelingen eene zeer heilzame uitwerking hebben gehad en het tussehen verschillende mogendheden heerschende wantrouwen hebben doen verdwijnen, en betoogde, dat de vrede verzekerd zou zijn, indien men slechts aan de eene zijde provocatiën vermeedwelke aan de andere zijde grond zoudeu geven tot~de meening, dat de oorlog nog mo gelijk was. Te Glasgow is den 25 het standbeeld van den schotscken dichter Robert Burns onthuld. Ten gevolge van de oitbreiding der veeziekte in Duitscli- landheeft de regeering het verbod uitgevaardigd vau vee, vethuiden horens klauwen mesthooi en'versck vfeesch uit Duit.schland en Belgie in te voeren. De heer Gladstone heeft den 27 een adres ontvangen van de Liberale Associatie te Tauntonen' in antwoord daarop eene lange redevoering gehouden, waarin bij krachtiger nog dan te voren de meeuing uitsprakdat Turkije het tractaat van 1856 heeft verkracht. Elke verplichting, voor Engeland uit dat tractaat voortvloeiende, hield daarom op. Hij spotte met de turksche constitutie, bestreed den argwaan jegens Rusland en besloot zijne rede met te eiscben, dat Engeland zal voortgaan met zijne pogingen tot bevrijding der christenen in Turkije en aldus een grooten plicht zal vervullendie het is opgelegd. De redevoering werd met geestdrift toegejuicht. De uitvoer van rundveeschapen en geiten uit Londen is verbodendewijl binnen Londen gevallen vp, veepest ïijn voorgekomen. De Regeringsbsde en de Invalide verzekeren, in strijd met mdere berichten, dat de gezondheidstoestand der gemobili seerde troepen zeer gunstig is. De Sultan heeft aan geen van de vertrekkende gevot- nacktigden der mogendheden eene afsckeids-audientie ver leend zich wegens ongesteldheid verontschuldigende. Midhat-bassa heeftovereenkomstig den raad van Frank - rijk en Oostenrijkden 24 een telegram gezonden aan de Vorsten van Servie en van Montenegro, hen uitnoodigende om rechtstreeks met Turkije over den vrede te onderhande len. Een gevolmachtigde van denSullan is, van bijzondere instructiën voorzien, naar Belgrado vertrokkenom Vorst Milan lot het sluiten van den vrede te bewegen. Constant-bassa is naar Cettinje vertrokken om de vredes onderhandelingen te voeren; de italiaansche en engelsche consuls te Ragusa zijn mede derwaarts gegaanom de be moeiingen van den turksellen gevolmachtigde te ondersteunen. De Porie moet voor Servie het status quo ante belium als grondslag hebben aangeboden, maar waarborgen van ze delijken aard verlangen tegen eene herhaling van een oorlog als dien van het vorige jaar. Bij besluit van den Sultan is bepaalddat alle kinderen van turksche onderdanen, zonder onderscheid van godsdienst, op de militaire scholen zullen worden toegelaten. De Porte heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de ont wapening van de geheele burgerlijke bevolking bevolen en het dragen van wapenen alleen vergund wordt aan militairen, ambtenaren van policie en aan de verschansingen arbeidende soldatenaan de laatsten niet anders dan met bijzondere vergunning. Midhat-bassa beeft eene circulaire gericht aan de gouver neurs der provinciënwaarin hij hen vermaant alle ongere geldheden t.e voorkomen de vriendschappelijke betrekkingen met de consuls en de onderdanen van vreemde mogendheden te onderhouden er op wijzende dat de goede verstandhou ding tussehen de Porte en de mogendheden door het mis lukken van de conferentie geenerlei verandering ondergaan heeft. De oostenrijksehe ministers AuerspergLasser en Depretis zijn den 23 té Pesth aangekomen. Den 24 hebben zij met de hongaarsche ministers eene bijeenkomst gehoudendie 5 uren duurdeen waarin van beide zijden de wensch werd geuit om ten aanzien der aanhangige kwestiën tot overeen stemming te geraken. De Landdag van Tyrol is bij keiz. besluit van 23 Jan. ontbonden. Omtrent de door het Vaticasm aan de bisschoppen ver leende vergunning om het exequatur te vragen meldt men het volgendeTot, dusver ontvingen de prelatendie van dat exequatur verstoken waren, geene bezoldiging van de regeenpgdoch werd hun door den Paus eene toelage ver strekt van 60(10 fr. De nieuwe minister van j ustitie, Mancini verklaarde echterdat hij de pastoorsdoor zoodanige bis schoppen benoemd, niet erkennen zou, zoodat de Paus. indien hij de uooge geestelijkheid bij haar lijdelijk verzet tegen de tegenwoordige orde van zaken deed volharden van lieverlede tot onberekenbare uitgaven zou gedrongen zijn, immers de gansahe geestelijkheid van die deelen des Koniug- rijks, waar bij de regeering als onwettig aanmerkt, te zijnen laste zou gekregen hebben. Met het oog hierop nu moet op het Vatieaan besloten zijn, het vragen van het exequatur toe te staan. Dezer dagen is de laatste rooverhoofdmandie het napel- sclie onveilig maakte, zekere Francolino, in de onmiddelijke nabijheid van Salerno gesneuveld. Het wetsontwerp betreffende de ambtsmisbruiken der gees telijkheid is den 24 met 150 tegen 100 st. door de Kamer aangenomen. De daarin vervatte bepalingen zijn overge nomen uit het door.den Senaat onder het vorige bewind goed gekeurde ontwerp van een nieuw algemeen strafwetboek, met geene andere wijziging dan dat ook voor zekere gevallen ci viele vorderingen tegen geestelijken wegens misbruik van hun ambt worden toegestaan. Het eërst.e artikel van het ontwerp waaraan door de commissie in overleg met de regeering eene nieuwe redactie gegeven was, luidt thans als volgt: „De bedienaar der godsdienstdietegen de wetten en instel lingen des lands misbruik makende van zijn ambtbet openbaar geweten of de rust der Uuisgezinneu beroertwordt gestraft met gevangenzetting van 4 maanden tot 2 jaren en boeten tot 1000 lira's." Dit artikel is voornamelijk bestre den door de lieeren Peruzzi en Cortedie het in strijd achtten met de beginselen der vrijheid en de ware belangen van den Staat. De 5 overige artikelen hebben tot geene discussie aanleiding gegeven. Zij bepalen o. a., dat de geestelijkedie in eene openbare redevoering of in ge schrifte uitdrukkelijk de instellingen en wetten des lands een koninglijk besluit of ander regeeringsstuk gispt of met eenige andere openbare daad beleertigt, wordt gestraft met gevangenzetting tot 3 maanden en boete tot 1000 lira's. De straf wordt verhoogd, wanneer het vergrijp tot ongehoor zaamheid tegen de staatswetten noopt of tot verhindering van de uitoefening van politieke en burgerlijke rechten en in hoogere matewanneer gewelddadigheden daarvan het gevolg zijn geweest. De uitgevers en verspreiders der be doelde geschriften worden met gelijke straffen getroffen. Met gevangenzetting tot 3 maanden en boeten tot 2000 lira's worden die geestelijken gestraft, die, in strijd met de voor schriften der regeering huiten de kerkgebouwen handelin gen van eeredienst verrichten. Gevangenisstraf tot 6 maan den eindelijk en boeten tot 500 lira's worden voorgeschre ven tegen overtreding van de voorschriften op de vereischte machtiging der regeering tot het openbaar maken of uit voeren van maatregelen betreffende de eeredienst. Den 25 is met zitten en opstaan de verkiezing van den oud-minister Bonghi te Conagliano nietig verklaardop gronddat ten tij ie daarvan het getal hoogleeraren in de Kamer reeds het wettelijk maximum bereikt had. Vóór deze beslissing was eene kennisgeving van deu Bonghi voorgele zen, waarbij hij verklaarde zijn ontslag als hoogleeraar ge nomen te hebben. Zijn vroegere ambtgenoot Minghetti be riep zich ten zijnen behoeve te vergeefs op 3 precedenten. Den 27 is met 184 tegen 16 st. het voorstel van den minister van justitie aangenomen, strekkende tot wijziging der wetsbepaling, waarbij de openbaarmaking van verslagen van crimineele rechtsgedingen vóór de beslissing verboden werd; thans is het tot zekere categorieën van schrifturen beperkt. Op last der burgelijke gouverneurs is in Guipuzcoa, Alava en Biscaye de onlangs door de Cortes aangenomen wet op de recruteering officieel afgekondigdgevolgd van eene ko- ninglijke ordonnantie waarbij die op de bovenbedoelde ge westen van toepassing verklaard en den overheden opgedragen isde voorbereidende stappen voor de conscriptie den 21 Jan. te beginnen. Eene circulaire der gouverneurs gelast den burgemeesterenhet hunne te doen tot uitvoering van de besluiten der Cortes, tevens de vrijstelling in herinnering brengendeaan diegenen voorbehouden, die zich op de door hen of hunne ouders gedurende den laatsten burgeroorlog aan den lande bewezen diensten zullen kunnen beroepen. Den 1 Maart deze jaars zullen de burgemeesters met hunne lotelingen moeten opkomen. De regeeriug heeft wederstand genoegzaam onmogelijk gemaakt. De troepen houden al de strategische punten, de spoorwegen, de versterkingen en alle kantons-hoofdplaatsen bezet en maarschalk üuesada zal, van zijn hoofdkwartier te Yittoria uitde krijgsmacht ter handhaving van het burgerlijk gezag besturen. Bij de voor bereidende maatregelen voor de conscriptie hebben vele ge meenteraden en burgemeesters hunne medewerking geweigerd. Overal, waar dit het geval was, hebben de gouverneurs ge delegeerden van het uitvoerend gezag benoemd, die de lijsten der tot de dienst verplichte jongelieden hebben doen opmaken en aanplakken. Het sterkst was het verzet in Guipuzcoa zelfs in die steden welke gedurende den burgeroorlog aan de centrale regeering trouw bleven. Te S. Sebastian werden den 26 de aangeplakte lijsten door de volksmenigte verscheurd. Te Bilbao heeft de Raad voor goed zijn ontslag genomen en hebben al de pogingen des gouverneurs om een nieuwen te vormen niet mogen baten. Ook te Tolosa, Andoain, Irun en elders moest men tot de benoeming van gedelegeerden overgaan. De meeste steden en dorpen van Biscaye hebben het voorbeeld van Bilbao gevolgd. In het vlakke gedeelte van Alava en bij den Ebro echter heeft men gehoorzaamd. De Senaat is den 25, 's morgens te 7 urenovergegaan tot de stemming over het voorstel tot het opdragen aan eene commissie uit leden van den Senaatde Kamer van Verte genwoordigers en het Hooggerechtshof van een nieuw on derzoek der bij de Presidents-verkiezing uitgebrachte stem men. 24 Republikeinsche en 23 democratische Senaats leden hebben zich voor, 16 democratische en 1 republikein sche tegen het voorstel verklaard. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft den volgenden dag het vooïstel eveneens aangenomen, met 191 tegen 86 st. De democratische partij in iiet Huis van Vertegenwoordi gers heeft de heeren PayneHunton en Abbot van hare zijde tot leden benoemd van de commissie betreffende de Presi dentsverkiezing. De meerderheid der Senaats-commissie heeft een rapport ingediendwaarbij verklaard wordtdat de handelingen der verificateurs voor de verkiezingen in Flo rida wettig en constitutioneel zijn geweest De meerderheid der commissie van de Kamer van Vertegenwoordigers ver kondigt in haar rapport een geheel tegenovergesteld gevoelen. Eene boodschap van den President Grant zegt, dat het door het Congres aangenomen voorstel betreffende de Presidents verkiezing een voorzichtig en constitutioneel middel aanbiedt om eene crisis te vermijden en dat de uitvoering ia het land, 't welk vrede verlangtgeen weerstand zal ontmoeten. De commissie voor de Presidentsverkiezing heeft besloten, dat hare beraadslagingenalthans voorloopig niet openbaar gemaakt zullen worden. De Koning is den 1 Pebr. weder op het Loo aangekomen Staten-Generaal. De regeering heeft bij de 2". Kamer een wetsontwerp ingediend lioudende nadere bepalingen om trent het muntwezen in N. Indie hoofdzakelijk ten doel hebbendete 'erklarendat de gouden tienguldenstukken ook in N. Indie als standaardmunt naast de zilveren stand penningen worden erkend. Bij afzonderlijke wetsvoordraebt heeft de regeering thans f 58,855 aangevraagd tot het nemen van krachtige maat regelen ter verbetering en goede instandhouding van bet kadaster, o. a. door vermeerdering van personeel en verboo ging van tractementen. Benoemingen. Tot heemraad van den Anna-Paulowna- polder is benoemd jr. mr. J. H. v. Foreest v. d. Palm. De heer dr. Fock Jrarts te Meern (Utrecht), heeft het hem aangeboden professoraat aan de militaire geneeskundige school in Japan aangenomen. Eerbewijzen. De eerbewijzen van wege de Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen voor 50jarige trouwe dienst bij dezelfde familie zijn den 30in eene feestelijke vergadering der afdeeling te Oudcarspeljuitgereikt aan J. Houtkooper (van Noordseharwoude) en S. Hart. De gemeenteraad van Noordseharwoude heeft de bezoldi ging van den heer C. Kroon Mg., burgemeester en secretaris, met f 200 verhoogd, als blijk van waardeering der diensten, door hem aan de gemeente bewezen. Aanbestedingen. Den 30, te Amsterdam, door bet kerkbestuur der ned. israël. hoofdsynagogehet bouwen van eene godsdienstschool naast de vergaderzaal aan het Jonas- Daniël-Meijerplein minste inschr. R. Cruyjf en H. Schouten voor f 29.933 te Groningen door B. en W., het graven van een kanaal door de gronden van Ter Apel tot de zui delijke grensscheiding van Groningen en Drentheminste inschr. J. N. Kruizingate B lij ham en E. H. Kasperste Reiderwolderpolder, voor 160.800. Den 25 te Haarlembij herbestedingde levering van 8,400,000 gebakken metselsteenen van grooter afmeting dan het gewone tabricaat ten behoeve vau den bouw vau 's Rijks muzeütn te Amsterdam, geraamd op 185,600. In schrijvers N. v. Heukelom te Nijmegen, voor f 232,710 Gerdtner te Homburg (Pruisen) voor f 226,800. R. v. Wijck te Heteren heeft de gevraagde kubieke hoeveelheid in vvaal- steenen aaugeboden voor 195,000. Den 31aan het ministerie van binn. zakenhet verrich ten van graaf- en baggerwerk in Jen Nieuwen Maasmond van den Hoek van Holland, eenige geldige inschr. ,7. Schreu- ders te Winkelvoor 496.000. Bouwwerken. De viaduct van den Staatsspoorweg door Rotterdam en de brug over de Maas aldaar zijn den 30 met gunstig gevolg beproefd met 10 locomotieven en 3 belaste wagens. De doorzakking der kolossale overspanniugen van de Maas bedroeg op het zwakste punt slechts 22 strepen. Rampen. Het te Partij, onder Wittem, gelegen kloos ter der zusters redemptoristen alsmede de kloosterkerk zjjn den 25 totaal afgebrand. De geestelijke zusters? ten getale van 60 zijn tijdelijk door de bewoners van het dorp opge nomen. Vermoedelijk hebben, terwijl de zusters haar maal gebruiktendoor de brandende waskaarsen de versieringen vlam gevat, welke aangebracht waren ter viering van liet 25jarig verblijf der zusters te Partij. De schade wordt be groot op t 75,000 waarvan 2,3 door verzekering gedekt is. Te Haarlem is een 16jarig jongeling overleden tea gevolge van het eten van een boterham, welke op de huistafel stond en door zijn vader met vergif besmeerd was om daarmede muizen te verdrijven. Bij den storm van den 30 en den daarop volgenden nacht heeft de winddruk te Utrecht 105 te Helder 136 ponden op de el bedragen en is het water te Zeeburg bij Am sterdam gestegen tot 2,56 boven A P., zijnde 6 duimen hoo- ger dan de hoogst bekende vloed van 4/5 Pebr. 1825. Te Meppel is eene armoedigeonlangs voor afbraak verkochte woning ingestortwaardoor eene vrouw en een klein kind zijn omgekomenterwijl de man met de andere kinderen ter nauwernood ontkomen is. Te Leiden is een huisjewaaruit de bewoners in tijds wekendoor het instorten van een tuinmuur verpletterd. Te Sneek is een gedeelte van den voormuur der r. e. kerk ingestort. Op het Noordzeekanaal bij de spoorwegbrug is een vlet omgeslagen met 3 werk lieden die verdronken zijn. De pas herstelde dijk van den IJpolder III is op nieuw doorgebroken. Te Monnikendam en Rotterdam zijn de buitendijksche wijken ondergeioopen hetgeen in laatstgenoemde stad veel schade heeft veroor zaakt aan in pakhuizen en keldersmaar vooral aan de op den wal opgeslagen koopmansgoederen. Ook te Bergen op ZoomDordrecht en Vlissingen zijn havens en straten on der geraakt, terwijl te Vlissingen de woning van den pach ter van deu oesterput werd weggesleurd. Bij Blaricum is de Vette dijk bezweken. De buitenpolders langs de Mer- wede zijn mede ondergeioopenalsookten gevolge van doorbraken de Maria- en de Johannapolder te Strijen, en de Stormpolder ouder Krimpen a. d. IJsel. 's Nachts is de nieuwe Dronttier zeedijk bij Kampeu bezwekenwaardoor het geheele Kampereiland overstroomde en de bewoners der laag gelegen huizen naar de stad vluchtten. Te Zwolle lie pen 's nachts alle gemaakte kistdammen en de dijken van r het Zwarte Water over, waardoor de buurtschappen Ballo Dicze en Ossendorp eu verscheidene straten onder water ge raakten. De naar de zolders gevtuckte bewoners werden met schuitjes afgehaald eu 260 hunner in de armenschool gehuisve t. De polders Oldenbroek en Zalkaan deze zijde van den IJsel werden mede geïnundeerd, ten gevolge van een doorbraak van den Oosterwolder zeedijkwelke de dienst op den Centraalspoorweg heeft doen staken. I)e dijk tot afsluiting van het Riet diep bij Zoutkamp, die van den West polder, den Negenboerenpolder, den Eemspolder, den Johan- nes-Kerkhovenpolderden Reiderwolderpolder en bij de Nieuwe Statenzijl (Grouingeu) zijn doorgebroken, het zijl huis ter laatstgenoemde plaats werd bijna geheel vernield. In den Westpolder zijn 8 lijken gevonden en worden nog 32 personen vermist. In een der ondergeioopen friesche pol ders zijn 30 schapen verdronken. In bet oormalig 5» district van Zeeland is de Pierssenspolder ingebroken. Benoorden Eg- *uond aan Zee is 's nachts te 1 uur gestrand het nederl. stoom schip blysseskapt. Stom van Cadix naar Amsterdam. Om- t,reeks 4 uren zijn 19 opvarenden met de reddingsboot van- sEgmond aan wal gebracht. 7 Anderen, waaronder da ka pitein2» stuurman en 3 machinistenzijn verdronken. Het schip is gebroken en de lading aan land gedreven. Het tjalkschip Grietje met stecnen is tegen den dam te Enkhuizen geslagen en verloren gegaan. Op Terschelling zijn gestrand het bremer schip Galveston en het aiuer. schip John H. Kimball, zijnde van beiden het volk gered. Een yarmouther vischbotter zonder bemanning is het Gat van Texel binnengedreven. Bij den Helder is op het strand geslagen en weinig beschadigd de vischiogger 's Gravenhage, het volk gered. Op het Fluessenmeer is de stoomboot Wil lem lilop weg van 8ncck naar Koudumgezonken waarbij van de bemanning en passagiers 14 zijn omgekomen'. Rechtszaken. De rechtbank te Deventer heeft een 67 jarigen verpleegde uit het Rijksgesticht te Ommerschans die een medeverpleegde 's nachts met een mes eene snede in de keel heeft toegebracht met het doel om hem te dooden, omdat hij „zoo hard snorkte," veroordeeld tot 1 jaar celstraf en f 8 boete, Internationale Tuinbouw-tentoonstelling te Am sterdam. Volgens het door den architect Springer ontworpen plan voor de inrichting en versiering van hei Prederiksplein, voor het Paleis van Volksvlijt, komt eene gedecoreerde in gang' tegenover de Utrechtsehestraatworden groote bloem- kasten en veranda's in het midden opgerichten zullen 2 bruggeiiwaaronder omnibussen en tramway kunnen door gaan, den toegang geven naar bet Paleis. De meer of min der sierlijke inrichting van een en ander zal grootendeels moeten afhangen van het bedrag der inschrij vingen voor het waarborgfonds. Het thans verschenen supplement-program ma der tentoonstellingwelke voor het algemeen zal geo pend zijn van 13 April tot. 2 Mei, ligt, even als met de vroeger uitgegeven stukken het geval is geweestvoor be langstellenden ter lezing aan het bureau dezer courant. Opgaven van inzendingen moeten vóór 1 Maart franco ge schieden aan den Algemeenen Secretaris. De plechtige ope ning der tentoonstelling zal op 12 April plaats hebben, in tegenwoordigheid van de houders der aandeelen in liet waar borgfonds de schenkers van giften en de inzenders van bekroonde voorwerpen. De uitgeloofde prijzen bedragen te zamen ruim t 30000, zijnde 16 groote gouden medaljes39 dubbele en 113 enkele dito, 157 groote en 270 enkele zil veren, en 270 groote en 309 enkele bronzen medaljes, des verkiezende vervangen wordende respectievelijk door 175 80, 50, 20, 10, 5 en 2% gulden. Maatschappij tot Nut van den Javaan. In eeneden 29 te Dordrecht gehouden vergadering dezer Maatschappij is besloten tot hare ontbindingmaar tot instandhouding van een schoolfonds tot bevordering van het inlandsch on derwijs in N Indie, in welk fonds de gelden voor de kweek school en het batig saldo der ontbonden Maatschappij ge stort worden. Vervolgens heeft de voor dit fonds benoemde commissie in beginsel beslotenvoor dit jaar de rente te bestemmen voor eene der scholen in de Minahassa. Een der aanwezigen teekende voor 500, een ander voor ƒ125. Begraven. De deken en de pastoors te Arnhem hebben den gemeenteraad verzochtte besluiten dat in de kelders en uit te geven graven op het r. c. gedeelte der algerneene be graafplaats niemand zal ter aarde besteld wordendie geen aanspraak op eene kerkelijke begrafenis heeft, en dat in geval van verschil de beslissing van den pastoor door den raad zal worden geëerbiedigd B. en W. hebben voorge steld te verklaren, dat zoodanig besluit in strijd zou wezen met de wet van 10 April 1869, maar, op voorstel van den heer Dullertheeft de raad zich onbevoegd verklaard het verlangde besluit te nemen. KoLONiëN At chin 27 Jan. Den 22 is het tot dekking van den officier van gezondheid Woljjt dienende geleide bij Silaug overvallen waarbij die officier [geboren te Wiirz- burg in Beieren] en 5 mindere militairen sneuvelden en 3 minderen gekwetst werden. Den 25 vertrok de civiele en militaire bevelhebber, ge- neraal-majoor IHcmontmet het 24% 104» en bataljon benevens 3 sectiën artillerie per stoomschepen over zee naar Koeropg-Raja om de kust van daar tot Koedjoe te bezetten. De gezondstoestand in Groot-Atckin is gunstig M.et genoegen hebben wij gelezen het ingezonden stuk, onder het motto „Alkmaars belang", voorkomende in de Alkmaarsche Courant van laatstleden Zondag, No. 4, waarin door den steller, met bezadigheidenkele gronden naar in nige overtuiging worden uiteengezet, welke gunstig pleiten voor het gedaan verzoek der twee honderd kooplieden in veehetwelk door een veertigtal slagers uit Haarlem wordt ondersteund de strekking hebbende tot de verplaatsing der jaarlijkselie en wekelijkscke veemarkten naar de zoogenaamde „Paardenmarkt Wl ij zeggen met genoegen omdat wij van oordeel zijn dat hoe meer gedachtewisseling, koe meer wrijving er plaats

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 2