No. 9. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. Z O N A G 4 MAAR T. Besnoeiing an het lager onderwijs. (Officieel (Qcbccttc SOckclijfisefte iScrichten Iftufisehlaiid Itelgie. IVanki'dk. Üs'oof ISriUanje ea lorlund l k I it c ii i X T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f Otiafranco per post f O, HO, afzonderlijke natumers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEltM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij dexe Courant behoort een bijbladbevattende advertentiën. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE VAN HET RIJK. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland herinnert alle autoriteitenen een ieder die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1SI5 (Staatsblad No. 51) en aan den iuhoud van art. 29 der wet, van den 5 October 1841 (Staatsblad No. 40), betreffende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het, Rijk, met, aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers voor den eersten J-uiij aanstaande, in te die nen aangezien aan die wetsbepalingenzoo nu als in het ver volg, sliplelijk de hand zal worden gehouden. Haarlem, den 30 Januarij 1877. De Commissaris des Konings voornd., RöELL. JAGT en VISSCHER1J. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt he kend dat ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn blanco aanvragen, ter bekoming van JAGT- en VISCH- ACTEN dienst 1877/78. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 27 Febr. 1877. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militieraad in dit district, zijne eerste zitting, bestemd tot het onder zoeken der redenen van vrijstelling van 1 o t e 1 i n g e n de zer gemeente, zal houden ten raadhuize der gemeente hoorn, op Donderdag, 15 Maart e.k des voormiddags ten 11 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart 1877. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van 27 Februari 1877 hebben ingewilligd het verzoek van A. Spelten, kleerenverwer te Alkmaar, om vergunning tot bet oprigten eener kleerenverwerij in het perceel aan de Voorineer, wijk D, No 194. Burgemeester en If ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart 1877. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. PATENTEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter ken nisse van belanghebbenden dat, de Patenten aangevraagd in de maanden November, December en Januari j.l., ter ge meente-secretarie kunnen worden afgehaald gedurende de eerstvolgende veertien dagen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd, 3 Maart 1877. A. MACLAINE PONT. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie is voorhanden het navolgende gevondene, als: een houten brilledoos met bril, een wit bontje en een geel lederen riem. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een bruine parapluie met wit beenen ring. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzinden gedurende de 2e. helft der maand Januari 1877. Krom Evekink en Mol Donald, Mej. J Warnas, Amster dam wed. RitsenOudoarspelH. de Vries Groningen M. Gielen, Schennerhorn. Van de Hulpkantoren Egnioxd aan den Hoef, B. H Roode, Amsterdam. SchcrmerhornJ. Blom, Amsterdam. Briefkaart, J. üuysAmsterdam. Volgens de bestaande wet wordt, het, lager onderwijs on derscheiden in gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. Het gewone, dat, in elke openbare lagere school moet gegeven worden omvat het onderwijs in het lezen s hrijven en re kenende beginselen der vormleer, der Nederlandsche taal, der aardrijkskunde, der geschiedenis, der kennis van de natuur en het zingen. Het ontwerp tot wijziging der be staande wet brengt ook hierin verandering door de begin selen der vormleer te schrappen en bet, zingen niet meer op te nemen onder de vakken waarin onderwijs moet gegeven worden. „De ondervinding heeft geleerd,' zegt de Minister in de toelichting omtrent het onderwijs in de vormleer, „dat het zeer algemeen met. weinig ingenomenheid gegeven en ontvangen wordt,, en in plaats van de beoefening der ele mentaire wiskunde gemakkelijk te maken, veelal" tot min duidelijke begrippen omtrent wiskundige waarheden aanlei ding geeft." Men mag vragen, waarop deze zoo stellige uitspraak van den Minister steunt,. Niet op het advies der piovinciale inspecteurs. Uitgenoodigd om hun gevoelen mede te deelen omtrent verschillende vraagpunten betreffende het lager onderwijshebben zij ook over het betwiste nut, van dit, vak beraadslaagd en in hunne vergadering is liet on derwijs in de vormleer door één hunner, met instemming van meerdere zijner ambtgenoot.en verdedigd, als een bij uit stek geschikt middel tot ontwikkeling van de leerlingen der gewone lagere school. Met 7 tegen 4 stemmen werd dan ook dit vak in de lagere school gehandhaafd. Vraagt men, of het onderwjjs in de vormleer aan de ver wachting voldoet en overal de gewenschte vruchten draagt, dan moet evenwel het antwoord, ontkennend zijnals daar echter liet even onbetwistbare feit tegenover staatdat in sommige scholen de vormleer met de gunstigste gevolgen onderwezen wordt, dan ligt-de noodzakelijke uevolgtrekkin voor de hand dat, liet, niet. aan het vak zelf, maar aan de wijze waarop liet, onderwijs daarin gegeven wordt,is te wijten, dat de vormleer allengs in kwaad gerucht is ge raakt. „Geen vak zegt het verslag van den toestand van het onderwijs over liet, jaar 18751876, „dat op zoo ver schillende wijzen onderwezen wordt als diten waarvan daarom ook de uitkomsten zoo verschillend zijn." Toch is juist dit vak één der weinige, die niet door werktuiglijke oeiening of door middel van het, geheugen geleerd kunnen worden. Men kan daarin geen les „van luiilen ieeren 't is geen zaak van onthouden, maar van begrijpen Aller noodzakelijkst. komt het ons daarom voordit vak op de lagere school te beboudeD Een beroep op het laatste re geeringsverslag kan ook hier onze meening staven. „Juist zien en onderscheiden en nauwkeurig teruggeven van hetgeen waargenomen iswordt daarin het hoolddoel van dit vak genoemd, maar in éénen a em wordt er bijgevoegd, dat du hoofddoel „vaak wordt, veronachtzaamd." Upmerking ver dient ecliter hetgeen volgt„In de scholen wnar de leer lingen op eene aanschouwelijke wijze, met behulp van doel matige voorwerpen en figurenverschillende vormen leerden waarnemen, vergelijken, onderscheiden en afbeelden,strekte dit onderwijs om het denkvermogen te oefenen en het oor deel te scherpen." Zou menin plaats van dit, vak te schrappenniet beter doen met een betere methode van onderwijs ingang te doen vinden en den onderwijzers be grijpelijk te makenwat men met dit vak beoogt en hoe het onderwezen moet worden 't Is toch te dwaas te onder stellen dat dit, vak de bevatting en de krachten der ouder wijzers der hoofdonderwijzers althanszou te boven gaan. Tot nog toe behoort het zingen tot de vakken waarin het onderwijs gebiedend is voorgeschreven. De Minister wil hei rangschikken onder de vakken waarin onderwijs kan gegeven worden. Wel was het bekend, dat ook het zangonderwijs op de meeste scholen veel te wensehen overlaatmaar dn zou alleen een grond kunnen zijn om op verbetering aan te dringenniet om het af te schaffen. De Minister beroept zich echter op een feit dat niet geloochend kan worden dat namelijk sommige onderwijzers den natuurlijken aanleg voor zingen missen. Inderdaad kan iemand die geen stem ot geen gehoor heeft, moeilijk zangonderwijs geven. Moet men evenwelom die weinige scholenwaar de eenige on derwijzer het zangonderwijs öt' in 't geheel nietof niet anders dan slecht kan gevendit belangrijk middel van volksbeschaving prijs geven en niet langer onder de ver plichte vakken noemen i Moet men ter wille van deze on vermydehjke uitzonderingen den regel laten varen Tot nog toe schijnt de feitelijke ongeschiktheid van sommige onder wijzers voor den zang in de praktijk niet veel bezwaar te hebben opgeleverdmocht daardoor ook al in enkele scholen het onderwijs niet aan het voorschrift der wet voldoen, men beruste zoo het niet anders kan, in deze onvermijdelijkheid, liever dan ter wille van administratieve nauwgezetheid den regel op te heffen. Ateht men het noodigmen geve uit drukkelijke vrijstelling, waar de natuurlijke ongeschiktheid van den onderwijzer onbetwistbaar is. In't vervolg zieinen toevoor die scholen waar de hoofdonderwijzer alleen staat, niet iemand t,e benoemen die ongeschikt is om onderwijs te geven in het zingen. In het laalste regeeringsverslag van den toestand van het onderwijs wordt het onvoldoende van dit vak hieraan geweten dat „opzettelijk onderwijs in de theorie van den zang tot de zeldzaamheden behoort." Hier wordt de oorzaak van het kwaad dus elders gezocht. Im rners van gemis van natuurlijken aanleg voor liet onderwijs in de theorie kan bij een onderwijzer geen sprake zijn. Het onderwijs in de gymnastiek, het haudteekeneu en de nuttige handwerken voor meisjes behooren thans tot het meer uitgeoreid lager onderwijs Het tegenwoordig ontwerp laat de geheele onderscheiding in gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs wegen noemt deze drie vakken in art. 1 in éénen adem met de overige: lezen, schrijven, rekenen enz. Dus zullen zij voortaan in elke openbare lagere school onderwezen moeten worden Dat zou men kunnen vermoe den, nu de onderscheiding is weggevallen. Evenmin als het zingen is ook het onderwijs in deze drie vakken gebie dend voorgeschreven. Zij kunnen aan een lagere school wor den ouderwezen. Wal het onderwijs in de gymnastiek betrelt, zou het ongetwijfeld voor ons volk hoogst, wensche- tijk zijn, indien het aan alle openbare scholen werd gegeven. Bij alle pogingen om de verstandelijke ontwikkeling van het volkvan geheel het volkte verhoogenis er behoelte wil het evenwicht met verbroken wordenook meer werk te maken van de lichamelyke ontwikkeling en het behoud van den lichamelijken welstand. Uns volk munt in dit opzicht niet uit, staat integendeel bij andere volken achter. De strijd des levens eischt, behalve kunde en ervaring, evenzeer kracht, veerkracht, opgewektheid, moed, ondernemingszin, endaar- voor is gezondheiddaarvoor is een gevoel van lichamelijken welstand noodig. Ook de handwerksman en de landbouwer heeft behoefte aan gymnastiek. Juist de eenzijdige inspan ning van enkele deelen des lichaams maakt oefening der an dere deelen wenschelijkwil het geheel geen schade lijden. Niet minder wenschelijk zou het zijn, ook onderwijs in de nuttige vrouwelijke handwerken aan alle openbare lagere scholen te doen geven. Dat het daartoe aan de noodige onderwijzeressen zou ontbreken, zooals de Minister b weert, durven wij ontkennen Juist voor dit 'ak zal, zoodra er slechts een eeuigszins billijke belooning aan verbonden wordt, een meer dan toereikend vrouwelijk personeel zich aanbieden. Meer bezwaar heeft, het Rekenonderwijs. Of daarvoor bij alle overige vakken nog voldoende tijd zal overblijven want dit vak eischt veel lijd mag betwijfeld worden. Wat wil de Minister met het onderwijs in de vreemde talen Pruisen. Het Huis van Algevaardigen heeft den 20 het regeeringsvoorstel tot het, splilsen der provincie Pruisen in 2 afzonderlijke provinciën (Oost- en West-Pruisen) met 201 tegen J 58 st. aangenomen. Den 24 is de staatsbegrooting bij tweede lezing aangeno men en zijn de uitgaven en ontvangsten op 651,638.414 mark vastgesteld- Den 26 is het ontwerp betreffende het overnemen derspoor- weglijn Berlijn—-Dresden in tweede lezing bij acclamatie goed gekeurd. nadat daarop met 189 tegen 182 st,. was aangenomen een door de ministers van koophandel en financiën bestreden amendementinhoudendedat de uitvoering van het con tract afhankelijk zou worden gesteld van eene uitspraak van den Bondsraad in het geschil tusschen Pruisen en Sak sen over de exploitatie op saksisch gebied. Ter eere der 60jarige promotie van prof. Ler, v. Ranke is te Berlijn een schitterend feest gegeven, waarbij de feest rede werd uitgesproken door prof. Mommsen en in het gebouw der Architectën-verëeniging een maaltijd gehouden werd van 130 couverts De Keizerin zond hem een schriftelijke ge- lukwensch, vergezeld van een portret des Keizers, en de Koning van Zweden schonk den jubilaris het grootkruis der orde van de Noordster. Rijksdag. De Keizer, vergezeld door de prinsenheeft den 22 de derde zitting geopend met, eene troonredewaarin werden aang'ëkond igd het aanwijzen van nieuwe bronnen van inkomsten voor het Rijk ter vermindering der hoog opgedreven „matriculaire bijdragen", en de indiening eener patentwetten einde te voorzien in de klachten over liet, ontbreken eener gelijkvormige wetgeving ter bescherming van uitvindingen op industrieel gebied. Ten aanzien der oostersche kwestie werd ongeveer het volgende gezegd De conferentie heeft, dit resultaat opgeleverd dat, de christelijke mogendheden daardoor tot eene overeenstemming zijn ge komen omtrent de waarborgenwelke van de Porte ver langd mogen worden. Hierdoor is een vasie grond ver kregen voor het vertrouwendat de vrede onder de mo gendheden ook dan bewaard zal blijven wanneer de Port.e niet ingevolge eigen beslissing de noodige hervormingen mocht, invoeren. Mocht de verwachtingwelke men nopens de vredesonderhandelingen met Servie en Montenegro koes tert,onvervuld blijven, dan zal de duitsche regeering ook verder er haar werk van makenom ten opzichte van kwes- tiën, waaromtrent Duitschlands belangen haar met eene be paalde gedragslijn voorschrijven, haar invloed te doen gel den ter besc terming van de christenen in Turkijeter Handhaving van den europeeschen vrede en tot het, behoud van de goede betrekkingen met de met haar geallieerde en bevriende regeeringen.— Ter zitting waren 262 leden tegen woordig, waaronder de 6 autonomisten uit Elzas-Lotharin- genweinig leden van het centrummeest conservatieven en nationaal-liberalen vooral veel zuidduitschers. De legerbegroot.ingden 23 ingediend bevat, wederom voorstellen, die door den vorigen Rijksdag verworpen zijn: versterking van de landweer door de vorming eener nieuwe brigade te Berlijn en benoeming van 105 nieuwe kapiteins bij de linietroepenvoorts een voorstel tot oprichting eener opleidingsschool voor onderofficieren te Weilburg. De nieuwe Rijksdag telt 80 conservatieven (de vorige 53), in gelijke helften tot, de vrlj-conservat.ieven en de duiiseh-con servatieven behoorendemaar alsnu ouder laatstgenoemden naam tot ééne fractie vereenigd. De heer v. Forckenbeck (nationaal-liberaal) is, met 249 van de 296 uitgebrachte stemmen, tot voorzitter herkozen; eerste en tweede, ondervoorzittters werden, met, 210 en 178 st., bn v Stauffenberg (nat.-lib en prins Hohenlohe-Langen burg (vrij-conservalief). De in- en doorvoer van runderen en schapen uit Neder land afkomstigis over de oostelijke en noordelijke grenzen verboden. De parijsehe gemeenteraad heeft den 20 een nieuwen voorzitter gekozen en wel den heer Bonnet-üuoerdier, hoofd redacteur van het onlangs wegens beleediging van den Pre sident der Republiek veroordeelde blad les Droits de VHomme. Hij bekwam '31 de heer Lauth 2 stemmen. De gewezen pater Hyacinthe heeft vergunning erlangd om te Parijs lezingen te komen houden, o. a. over liet huwelijk van geestelijken. Vhuivers zegt, dat de regeering door zulks toetest,aan het, openbaar geweten hoont,. Een later bericht zegt, dat de heer Loyson van zijne voorgenomen le zingen heeft algezienaangezien hij geen verlof had kunnen krijgen om godsdienstige onderwerpen te behandelen. De beroemde zangeres Adeline Pattigehuwd met den markies de Cauxheeft bij het gerechtshof der Seine schei ding van tafel en bed aangevraagd. De tenor Nicolini heeft zich tusschen de echtgenooten gesteld. Te Avignon is de heer S. Martin bij de herstemming tot lid der Kamer benoemd met 9701 st. st., tegen 9099 op den heer du Demuine. De Republikeinsehe Unie der Kamer heeft, zich verblij dende over de plaats gehad hebbende „zuivering" der on derprefecten, ais haar gevoelen uitgesproken, dat, de regeering het, hierbij niet behoeft te laten daar anders de genomen maatregel ten eenemale onvoldoende wezen zou. Eene voorname firma te Lyon, Arles üufour Ciebe schuldigt in de dagbladen den republikeinsehe Afgevaardigde Ordinairedat hij zich populair willende maken onware voorstellingen gegeven heeft omtrent de aldaar heersehende ellende. Zijne overdrijving heeft ten gevolge gehad, dat vele buitenlandsche nemers verschrikt door die tafereelen hunne bestellingen hebben afgezegd en de toestand daardoor noodeloos verergerd is. In eenen brief aan den minister van landbouw enz. ver klaart de kamer van koophandel te Lyondat de aldaar heersehende crisis onder de zijdewerkers niet moet worden toegeschreven aan de redenendaarvoor in de Vertegen woordiging en de pers aangevoerd n.l. de mededinging der kloostersde vermindering der loonen, het overbrengen van weverijen naar het platteland enz. De ware oorzaakzegt zij, is uitsluitend te zoeken in overmatige productie, samen vallende met, verminderd verbruik. De vestiging der republiek in 1848 is te S. Mandé met een feestmaal herdacht, waaraan de heer Louis Blanc eene rede heeft gehouden ten gunste der roode vlag. Don Carlos is den 27 uitWeenen t,e Parijs teruggekomen. Senaat. Den 24 is in tweede lezing goedgekeurd liet, door de meer dan een half jaar geleden benoemde commissie ingediende, wetsontwerp tot wering van de druifluis't welk strekt tot tegemoetkoming gedurende eenige jaren aan de verliezen der wijngaardeniers, tot bescherming der nog on aangetaste departementen enz. Kamer van Aegevaardigden. Den 22 is het wetsont werp tot regeling der militaire requisitiën afgehandeld en in zijn geheel goedgekeurd. Den 23 is liet voorstel van den bonapartist Cuneo d' Ornano, strekkende tot herstelling der in Dec. 75 bijna geheel afge schafte rechtspraak der gezworenen ten aanzien van drukpers- delicten bij eerste lezing aangenomen. De minister Martel vroeguit naam van den procureur-generaal aan het hof van appèl t.e Parijsmachtiging tot het, vervolgen van een lid der Kamer, wegens beleediging dier Kamer in eenige dag bladartikelen. De heer Paul de Cassagnac verklaarde het bedoelde lid te zijn en te gelegener tijd te zullen terug komen „op de houding der republikeinendieaan het be wind geraakt, de vrijheid der drukpers op geheele andere wijze toepasten dan zij die vroeger verkondigden en gedu rende hunne geheele politieke loopbaan hadden voorgestaan." Met 287 tegen 165 st. werd in overweging genomen een wets voorstel van den heer Laisantvan de linkerzijdeen een groot aantal andere ledenstrekkende tot verkorting van den diensttijd tot 3 jaren en het doen vervallen der eenjarige vrijwilligers. De dagbladen behelzen een brief van genl. Tschernayeff waarin hij beweertdat lord Derby in het Parlement on waarheid sprak toen deze verklaarde, dat het Servische leger bijna geheei uit russische vrijwilligers bestond. De generaal ver zekert, dat het aantal vrijwilligers nooit gr< oter dan 3000 was. Bij den hertog v. Cleveland op Battle-Abbey (Sussex) is nachtelijke inbraak en diefstal gepleegd van eene groote hoeveelheid gouden sieraden, paarlen en juweelen. Eene aanzienlijke premie is door cjen hertog en de policie uitge loofd voor de aanhouding van de daders of het gestolene. Den 25 is t.e Liverpool de stoomboot Gambia aangekomen met een zeeman aan boordJMac Lindeneen 2(Jjarigen ier, den eenig overgeblevene van de 15 manschappen der bark Maria, met, hout bestemd van Dublin naar Doboy en onder weg gezonken Zijne makkers kwamen achtereenvolgens op het wrak om door gebrek, terwijl de levenden zich voedden met de lijken der gestorvenen Bijna 5 weken bracht Linden ia dezen ellendigen toestand door, en toen men hem aantrof moest men hem de kleederen van het lichaam snijden. Hoogerhuis. Den 20 heeft de hertog v. Argyll betoogd, dat bet mislukken der conferentie was toetescbnjven aan de ongelukkige politiek, door de regeering vódr Aug. 76 ge volgd en aan de schroomvalligheid en weifelmoedigheid waarmede zij de nieuwe politiek gevolgd haddie de open bare meening haar genoodzaakt had te aanvaarden. Na de zorg voor het lot der christenen in Turkije lord Beaconsfield aanbevolen te hebben, vroeg hij of de regeering maatrege len genomen had om de beloften t,e houden, met wier ver vulling zich die christenen gevleid hadden. Lord Derby antwoorddedat de conferentie haar doel niét gemist had en voor de helft bereikt zou hebben indien de vrede met Servie en Montenegro gesloten en daardoor de oorlog ver meden werd. Voor de andere helft, de hervormingen, had de Porte tijd verzocht, die haar zou gelaten worden. Ge bruikte zij dien niet, dan zouden de mogendheden het recht hebbenom ophelderingen te vragen. Engeland had Tur kije niet met dwang gedreigdomdat de regeering niet besloten oorlog te voeren indien hare eischen niet werden ingewilligd. Lord Salisbury zeide daaropdatzoo de politiek der regeering veranderd wasdit niet aan de agi tatie in Engeland, maar aau de oorlogzuchtige houding en agitatie in Rusland moest toegeschreven worden. De wei gering der Porte achtte hij eene daad van grooten overmoed. Wellicht, opende de val van Midhat-bassa de kans op meer toegevendheid van Turkije. De oppositie wilde dwang maar verklaarde niet waarin die bestaan zou. Barstte de oorlog uitdan zou hij waarschijnlijk grooten omvang ver krijgen waarom de regeering langs den weg des vredes het toegeven van Turkije zocht te verwerven. Lord Gran ville verklaarde, dat de oppositie de regeering stellig in dit streven zou ondersteunm. Lord Beaconsfield verlangde dat de oppositie eene of andere motie zou voorstellen. Lagerhuis. Den 22 is besloten om het debat over de oostersche kwestie onbepaald te verdagen. De heer North- cote gaf te kennen dat er op dit oogenhlik onderhandelin gen van belangrijken aard gevoerd werden, die het wel niet volstrekt ongepastmaar toch minder wenschelijk maakten dat er thans over genoemd onderwerp werd beraadslaagd. Lord Harlington verzette zich niet tegen dit, uitstelmaar maakte o.a. de opmerkingdat het de taak der oppositie niet was om eene bepaalde motie voor Ie stellen, waarin verklaard werdwelke politiek de regeering had te volgen; maar wel haar plicht om de politiek der regeering zooveel mogelijk te toetsenen de natie in staat te stellen haar te kennen en te beoordeelen. Den 23 is met 159 tegen 125 st. verworpen een door de regeering bestreden voorstel van den heer Trecelyanvolgens hetwelk voortaan ook voor hen, die eene diplomatieke be-

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1