No. 15. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. Z O N I) A G 15 APRIL. Het Londensche protocol. (Officieel G-ubccÜe 821ckclijfcsche Berichten Ihilnehlanil Belgle. Wereenlgde Stalen. llextao. Zuid Africa. Binnenland. sen 0 T] ANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f »,<Só, franco per post O,80. afzonderlijke nummers Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten en advertentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeenè kennis, dat de vaart door de SLUT o nnra tie ZSS WIELEN tengevolge van noodzakelijke her stellingen. op 28 Mei 1877 zal GESLOTEN zijn tot nadere aankondiging zullende die sluiting waarschijnlijk met langer dan 12 dagen duren. Buraemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MA CL A INE PONT. 97 Maart 1877 De secretaris. 27 Maart ih//. NUHOUT van oer VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 264 der gemeentewet Brensren ter algemeene kennisdat het kohier der plaat selijke directe belasting en dat der belasting op de nonden dienst, 1877, op beden door hen voorloopig vastgesteld tot en met Dingsdag24 April a s„ van des morgeus 9 tot des namiddags 2 uren, ter gemeente-secretarie ter inzage voor de belanghebbenden zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen tot en met 24 April 1877, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Avril 1877 De Secretaris, a AVru NUHOUT van der VEEN. AANBESTEDING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt, bekend dat ter secretarie dier gemeente ter lezing ligt, het, bestek waarnaar op Donderdag 3 Mei 1877, te s G'ravenlVage zal worden aanbesteedhet bouwen van een steenen magazijn voor de dienst van het loodswezen aan de haven van IJmmden. Allrmnnr De Burgemeester voornd-, Vi Apnnm. A. MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzanden gedurende de le. helft, der maand Maari 1877. C. van der Molen, Broek op Langendijk; J. van der Mijne, 's Gravenhage, J. Boschmau, Harinkarspel; Kuyper. s Üer- togenbosch; K. Maarscn, N. Niedorp; wed'. J. Middelbeek, N. Scharwoude; ten Oude, Oude Wetering; P. Waalboer, Zijpe. Van de Hulpkantoren Dirkshorn H. Erankel Amsterdam. ZuidscharwoudeJ. MadderumO. Niedorp. POLIC1E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie is voorhandenrhet navolgende gevondene, als: een vrouwemak met zakdoek en portemonnaie. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zilver knipbeursjeeen zwart zijden boezelaar, een bovenstuk van een gouden slot, een spoor van een rijlaars, een gouden broche met rood steentje, een zilveren vergulde zijnaald, een zwarte reiszak een wollen doek een parapluie een gouden vingerring een haaneen paar nieuwe laarzen. Het protocol, dat den 31 Maart door de Vertegenwoor digers van Duitschiand, Oostenrijk, HongarijeFrankrijk, EngelandItalië en Rusland te Londeu is geteekend be gint met de verklaring, dat deze mogendheden, die met elkander de bevrediging van het Oosten hebben ondernomen en met, dat doel liebbpn deel genomen aan de conferentie te Konstantinopel, overtuigd zijn, dat, de zekerste middelen om dat doel te bereiken vóór alles bestaan 1°. in de handhaving der goede verstandhouding die zoo celukkig tusschen hen is tot stand gebracht. Dat is inderdaad zeer goed gezegd en daarenboven volkomen juist; maar ligt niet iu liet, feit, dat men behoefte gevoelde aan deze verklaring, een bewijs van liet, bestaan der vrees dat die goede verstandhouding zeer gemakkelijk verstoord zou kunnen worden W as men in dit opzicht geruster, men zou er niet, aan denken elkan der te herinneren aan zijn verplichting om eendrachtig te blijven samenwerken. Het middel dat in de tweede plaats wordt genoemd is van meer beteekenismaar zal op zich zelf wel geen practisch gevolg hebben; het beslaat, in de vernieuwde eenstemmige betuiging van de gemeenschappe lijke belangstelling die zij koesteren voor de verbetering van den toestand der christenbevolking van Turkije en de her vormingen die in Bosnië. Herzegowina en Bulgarije inge voerd behooren te worden en waartoe de Porte zich heeft verbonden onder voorwaarde dat zij zelve haar ten uitvoer zou brengen. Welk een eenstemmigheid in overtuiging en belangstellingen gevoelens en wenschen in woorden En zoo gaat het voort tot het, einde. De mogendheden zijn het eensdat de vrede niet Servië gesloten en de vrede die zij hopen dat weldra met, Montenegro gesloten zal worden een stap zijn tot de bevrediging die het voorwerp is barer gemeenschappelijke wenschen. Zij noodigen de Porte uit die bevrediging te voltooien door haar legermacht op voet van vrede te brengenmet uitzondering van de troepen be- noodigd voor de handhaving der ordeen binnen den kortst mogehjken tijd de hervormingen ter liand te nemen die noodzakelijk zijn voor de rust, en het welzijn der provinciën, waarvan de toestand in de conferentie was besproken. Zij herinneren aan de bereidverklaring van de Porte om een belangrijk deel van die hervormingen tot stand te brengen. Op deze goede voornemens van de Porte en haar welbegre pen eigenbelang om er onmiddellijk gevolg aan te geven bouwen zij de hoop, dat de Turksohe regeering van dezen tijd van vrede en kalmte zal gebruik maken om met kracht zulke maatregelen te nemen, als vereisebt worden om in waarheid die verbetering in den toestand der christen-bevol king te brengen, die eenstemmig wordt, gewenscht als on misbaar voor de rust van Europaen dat zij eenmaal de zen weg ingeslagen, zal begrijpen dat haar eer zoowel als baar belang vorderen daarop eerlijk en krachtig voort te gaan. De mogendheden stellen daarom voor, door haar vertegenwoordigers te Konstantinopel en haar plaatselijke agenten nauwkeurig de wijze gade te slaanwaarop de be loften der Ottomanisehe regeering vervuld zullen worden. En als ie Porte niet naar baar gorden raad wil luisteren? Op die vraag geeft het slot van het, protocol het antwoord. Als haar hoop op nieuw mocht worden teleurgesteld en de toestand van de christen-onderdanen van den Sultan niet zoodanig is verbeterddat de herhaling wordt voorkomen van de verwikkelingen die telken male den vrede van het Oosten verstoren, dan achten zij zich gerechtigd t.e verkla ren, dat zulk een staat van zaken onbestaanbaar zou zijn met bare belangen en met die van Europa in liet algemeen. Iu dat geval behouden zij zich voor, met elkander de raid- delen te overwegen die liet, meest geschikt geacht moeten worden om het welzijn van de christen-bevolking en de be langen van den algemeenen vrede te verzekeren. Ofschoon het protocol duidelijker kon zijn is vooral liet slot op zich zelf niet zonder beteekenis. Zoo gij niet zeer spoedig tot afdoende maatregelen overgaat zeggen de mogendheden tot de Porte en wij zullen door onze ver tegenwoordigers en agenten scherp toezicht bouden dan zullen wij zeiven het werk ter hand nemen en met elkander overwegen wat ons te doen staat om den toestand uwer christen-onderdanen te verbeteren en daardoor verdere ver storingen van den vrede in het Oosten te voorkomen On gelukkig eindigt hier wel het, gemeenschappelijk protocol maar nemen enkele mogendheden nog eens afzonderlijk het, woord. Italië verklaarde vóór de onderteekening van het protocol, dat het zich daardoor alleen zóó lang verbonden achtte, als de overeenstemming, lusschen al de mogendhe den door het protocol zoo gelukkig tot stand gebracht blijft gehandhaafd. Ofschoon alleen Italië deze verklaring heeft, afgelegd zal deze opvatting van het protocol wel door alle onderleekenaars worden gedeeld. Wat, men toch bereid is te doen wanneer aller samenwerking is verzekerd, daartoe zal men zich nog niet willen verbinden als de samenwer king door verschil van inzicht onmogelijk is geworden en de voormalige bondgenooten zich in twee partijen hebben verdeeld. Ook Rusland had nog iets bijzonders te zeggen. Als de vrede met Montenegro is gesloten, en de Porte, den raad van Europa opvolgendezich bereid toont, haar leger op voet van vrede te brengen en de in het protocol vermelde hervormingen ernstig ter hand te nemen, laat, zij dan een bijzonder gemachtigde naar St. Petersburg zenden om over de ontwapening te onderhandelenwaartoe Z. M. de Keizer ook zijnerzijds bereid zou zijn. Volgens deze verklaring zou Ttusland alzoo eerst dan over ontwapeuing willen on derhandelen wanneer de Porte vooraf getoond heeftwaar onder men zal moeten verstaan door daden getoond heeft dat, het haar ernst is met het opvolgen van den haar gege ven goeden raad in de ontwapening harcr troepen. Daar enboven voegt Rusland er nog waarschuwend bij Wanneer moorden gelijk aan het bloedbad in Bulgarije plaats hadden, zouden de maatregelen tot ontwapening gestaakt moeten worden. Eindelijk neemt Engeland het woord, v oor de onder teekening van het, protocol heeft lord Derby verklaard dat, de Brit.sche regeering tot die onderteekening alleen beeft, besloten in het belang van den Europeescben vredeen dat men daarom vooraf moet begrijpen dat. wanneer dit doel „namelijk wederkeerige ontwapening van Rusland en Tur kije en de vrede tusschen die beide Staten"- niet wordt bereiktliet protocol door Engeland zal worden beschouwd als nul en geener waarde. Dat deze verklaring het met zooveel moeite verkregen staatsstuk t: genover Turkije ook ongeveer tot nul en geener waarde maaktvalt, in t oog. Waarom reeds vooraf deze verklaring afgelegd? Was zij noodig Bond Engeland zich anders te veel de handen teeenover Rusland, zoodat het, als de Porte aan den ge- meenschappelijken raad der mogendheden geen gehoor wil gevenook verplicht zou zijn met Rusland tot andere krachtiger maatregelen tegen het weerbarstig Turkije over te gaan Een gewoon menschenverstand zonder diplomati- schen zin zou meenen van niet. Immers in het slot van het protocol wordt reeds gezegd datals de hoop der mogend heden wordt teleurgesteld tot een nieuw onderling overleg zal worden overgtgaan. Leidt dat overleg met tot een stemmigheid omtrent de te nemen maatregelendan blijft immers elke mogendheid vrij en kan Engeland nooit ver plicht zijn tot s imenwerking met Rusland of tot eenigen bepaalden stap. Waarom dan vooruit openlijk gezegd, dat menin geval van oorlog tusschen Rusland en Turkije zich aan alle samenwerking zal onthouden, als het, niet, is om Turkije gerust te stellen Moest die waarschuwing die nen om Rusland in toom te houdendan had zij niet openlijk behoeven te worden uitgesproken. Maar de verkla ring van de Engelsche regeering wordt nog vreemder wan neer men bedenkt,, dat zij zich aan alle verder onderling overleg zal onttrekken, ook wanneer de wederzijdsche ont wapening niet, tot stand komt. Te vergeefs vraagt men hier: Waarom Of beschouwt Engeland den oorlog als volstrekt onvermijdelijk en acht bet ver ier oponthoud nadeelig? Maar waarom dan de conferentie te Londen en dit geheele protocol Zoo blijkt duidelijk genoeg, dat er eigenlijk te Londen geen andere overeenstemming is verkregen dan in het uiten van vroine wenschen. De nadere verklaringen ontnemen aan het protocol alle beteekenis. Heeft men Rusland niet kunnen terughouden van zijn afzonderlijke verklaringdie ten doel schijnt te hebben de Turken te prikkelen en hun oorlogszucht op te wekken, en heeft Engeland daarom door zijn verklaring den oorlog willen bespoedigen? Nu de Porte an het protocol geen gehoor geeft en de vrede met, Mon tenegro niet is tot stand gekomen, terwijl Rusland te ken nen geeft dat, bet de troepen die het met zoo groote op- offereringen te zamen heeft gebracht, niet naar huis wil zenden zonder een tastbaar blijk van Turkije's ernstigen wil om de hervormingen in te voeren die men verlangt,schijnt wel de oorlog het eenig mogelijke middel van beslissing. Aan den Bondsraad is voorgesteld om 2 gebouwen nabij het gebouw der Rijks-kanselarij voor eene som van ruim 7 miljoen mark voor het Rijk aan te koopen. De toenemende uitbreiding van de Rijksdienst doet de behoefte aan ruimere localiteit steeds gevoelen, zoocat, de regeering liet wenschelijk acht, deze gelegenheid tot lie; verkrijgen van geschikt ter rein niet te laten voorbijgaan. Prins Bismarck heeft den 1 van den Koning van Italië eene prachtige, doorschijnende albasten vaas tot een verja ringsgeschenk ontvangen. Bij keizerlijke kabinetsorder van den 10 is aan den Rijks kanselier een verlof tot, Augustus e.k. verleend. De tijdelijke waarneming ffijner funetiën is op gelijke wijze geregeld als gedurende het hem in 1872 verleende verlof. Zij is na melijk opgedragen voor de bimienlandsche Rijksaangelegen heden aan den president der Rijis-knnsclarij Hofmannvoor de buitenlandsche Rijks-aangelegenhedenaan den staats secretaris v. Biilowvoor Pruisen, aan den vice-president- minister v. Camphaus n. De Keizer heeft zich echter voor behouden ook gedurende liet den Rijks-kanselier verleende verlof diens raad in te winnen. Ten gevolge van een besluit van len Rijks-kanselier wor den door de plaatselijke besturen alle maatregelen ingetrok ken, die naar aanleiding van de tians geweken veepest bevolen waren. Aan den duitschen consul t,e Havaia zijn instructiën ge zonden volgens welkeovereenkomstig de bij traotaat ge stelde voorwaarden, de aldaar aanwezige duitschers niet aan buitengewone belastingen mogen onderworpen worden. Rijksdag. Den 10 is eene wet, tot regeling van de be voegdheid tot oprichting van apotheken n Elzas Lotharingen in eerste en tweede lezing aangenomen, en eene wet tot, wij ziging van de belasting op de wijnen aidiar naar de budjet- commissie van het llijksland verzonden. De Keizer van Brazilië woonde de zitting bij. Den 11 is een schrijven van den Rijks-kanselier voorge lezen waarin hij kennis gaf van het hemtot herstel zijner gezondheid verleende verlof en van de tijdelijke waarneming zijner betrekking. Bremen. In eene vergadering van de beurs is den 9, op voorstel van den president der kamer van koophandel, met geestdrift bij acclamatie eene motie aangenomen, waatin er langd werd, dat de Rijksdag eene onvoorwaardelijke onder steuning aan de politiek van prins Bismarck zou verleenen Baron Osy, candidaat der clerieale partij, is den 10 te Ant werpen gekozen tot lid van den Senaatmet eene meerder heid van 450 stemmenter vervanging van wijlen den heer kan Delft, die tot dezelfde partij behoorde. De candidaat der liberale partij de lieer Bosschart, beeft, het onderspit gedolven, 's Avonds zijn eenige (roepen clericalen en libe ralen al zingende door de straten trekkendebier en daar handgemeen geraakt,. Aanvankelijk had dit, weinig te betee- kenen. Tegen middernacht, echter begon met uil eene herberg op de Vrijdagsmarkt de menigte met, dakpannen en drink glazen te bestokenwaardoor eenige policiedienaren gevaar lijke wonden kregen. Toen de burgergarde aanruktewerd de deur opengebroken en een 12t,al personen gevangengenomen. Het hof van cassatie t.e Brussel heeft het vonnis van liet hof van appèl bekrachtigd waarbij een door de rechtbank vrijgesproken persoon, die zich graaf noemde, wegens oplich terij, op de aanklacht van den lieer P. Rcgout te Maastricht, is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Hij had dien lieer voor 13000 fr. het commandeurskruis der orde van Nichan Iftiiiar van Tunis geleverd maar niet voldaan aan de voor waarde door den kooper gesteld, n.l. dat deze som zou wor den aangewend tot het stichten van een matrozen-hospitaal te Tunis. De minister van financiën heeft de aflossing aangekondigd van 10 miljoen d 5/20 honds. De speciale conmissie tot het instellen van een onderzoek naar den staat, van zaken in Louisiana is den 6 te Nieuw- Orleans aangekomen. In eene daar gehouden openbare ver gadering, waaraan ongeveer 10000 personen deelnamen, zijn verschillende motiën aangenomenhoudende betuiging van een oprecht, verlangen naar verzoeningterwijl een beroep op den President wordt gedaan tot terugroeping der federale troepen, onder verklaring, dat alleen de gouverneur Nicholls bij machte is, den vrede te herstellen. 1500 Gewapende indianen hebben zich onderworpen. De regeeringst roepen hebben den 10 bet gouvernements gebouw te Columbia ontruimd. De republikeiusche gouverneur Chamberlain is afgetreden. De consul der Ver. Staten te Acapulco is den 5 Maart op straat door soldaten gearresteerd en gevangen gezet, wegens zijne protesten tegen de mishandelingen van ainerieaansehe burgers. Den 23 Feb. heeft de President, Burgers een hervormings program bij den Volksraad ingediend, hetwelk deze heeft geweigerd in overweging te nemen. Den 28 heeft hij in de vergadering gezegd, dat, wanneer het land zijne vrijheid niet wilde verliezen het in overeen stemming met de eischen der beschaving moest worden be stuurd en dat het zijne onafhankelijkheid zou behouden wanneer de Volksraad hervormingen invoerde. Al mocht het. hiertoe aangeboden program worden verworpen hij Burgerszou echter aan andere goede maatregelen zijne medewerking niet ontzeggen. Den 6 Maart is de vraagof het hervormings-program al of niet iu overweging zou worden genomenandermaal t,er spraak gebracht en heeft dit aanleiding gegeven tot zeer onstuimige tooneelen. Sir Th. Shepstone den President in tegenwoordigheid van getuigen gedreigd hebbende, de Transvaal te annexeeren indien niet alle aangelegenheden spoedig behoorlijk geregeld waren, heeft, de Volksraad zich uitdrukkelijk voor het. hand haven van de onafhankelijkheid der republiek verklaard, en is onder de boeren eene beweging ontstaan om hypotheek te nemen op hunne beziltingen en het gouvernement dit geld voor onbepaalden tijd tegen matigen prijs te leenen reeds zou voor ongeveer 25,01)0 p. st- geteekend zijn. Het schijnt, ookdat de heer Burgers, door zijne flinke houding in de hachelijke omstandigheden des lands, met snelheid zijne populariteit herwinten dat zijne kans van te worden herkozen, die voorzeker zeer gering was, gunstiger wordt. Volgens berichten van engelsche zijde heeft de President in den Volksraad verklaarddat de toestand niet slechter kan wezen dan hij is, en dat, tenzij wet en orde werden gehandhaafd, tussclienkomst van de zijde der britsche regee ring onvermijdelijk was. Zonder die tusschenkomst, melden dezelfde berichten was er gevaar voor een oorlog tusschen de blanke en zwarte bevolking des lands. Sir Shepstone had te verslaan gegeven, dat,, zoolang de orde gehandhaafd werd, de engeiscben niet tusschenbeide zouden treden; thans echter, nu gebleken was, dat, de orde niet kon worden gehandhaafd, was in het belang van geheel Zuid-Africa annexatie eene volstrekte noodzakelijkheid geworden. Eenige leden van den Volksraad zullen in staat van be schuldiging gesteld worden, omdat zij hunne oorlogsbelasting niet betaald Lebben. Prinses Marianne is den 9 naar Duitschiand vertrokken. De Koning de Koningin en de prinsen Alexander en Hendrik zijn den 10 te Amsterdam aangekomen. De wacht aan bet paleis was betrokken door mariniersallen met, de Atchin-medalje gedecoreerd terwijl de bevelvoerende kapi tein en luitenant en een der korporaals met, bet, ridderkruis der M. W. O. prijkten. Den 11 verleende de Koning au- dieutie. Aan den gemeenteraad der hootdstad welks voor zitter eene betere verbinding te water met Duitschiand ten zeerste in Zr. Ms. belangstelling aanbeval verzekerde de Koningdat hij persoonlijk een voorstander was van een kanaal door de Geldersclie Vallei en meende, dat, deze onder neming, wat spoedige afdoening betrof, den voorrang ver diende boven de droogmaking der Zuiderzeezoodat hij dan ook in elke richting wilde medewerken om de totstandko ming der verbeterde Keulsche-vaart te bevorderen.. De Koningin bezocht de Sophia-school. Den 13 is H. M. naar den Haag teruggekeerd. Verkiezingen. De meerderheid in den gemeenteraad van Ro< rinonde heeft, den 6, in strijd met het gevoelen van B. en W„ op de kiezerslijsten gebracht, 49 personen wier aanslag in het patent van na 1 Febr. dateerde en die dus niet op de executoir verklaarde kohieren voorkwamenmaar die men kende (daaronder zelfs 2 minderjarigen); en ditmaal in overeenstemming met het gevoelen van B. en W., geweigerd op die lijsten te brengen 137 andere personen, wier aanslag evenzeer van na 1 Febr. dateerdemaar die volgens een der leden onbekend waren. Staten-Generaal. 1c. Kamer. De rechterlijke wetten zijn den 7 alle aangenomen, ontwerp 1, wijziging van eenige artt. der wet, op de rechterlijke organisatie met 28 tegen 5 st,.; ontwerp 2 insgelijks wijziging en intrekking eenige artt. rechterlijke organisatie, waaruit tevens voortvloeit benoeming der kantonrechters voor bet leven met 23 tegen J3; ontwerp 3 indeeling van het rechtsgebied onder het hof te 's Boscti me 29 tegen 7; ontwerp 4, idein hof te Arnhem met 28 tegen 8; ontwerp 5, idem hof te 's Gravenhage met 24 tegen 12; ont werp 6, idem hof te Amsterdam met, 25 tegen 12; ontwerp 7, hof te Leeuwarden met 28 tegen 7ontwerp 8regeling der traetementen en klassen van rechtbanken en kantongerechten, met 31 tegen 1; ontwerp 9, overgangsbepalingen, met 24 tegen 12 st. De Kamer is daarna op recès gescheiden. 's Rijks Middelen hebben gedurende de eerste 3 maan den dezes jaars opgebracht /21,367,863, tegen ƒ20,541,959 in hetzelfde tijdvak van 1876. Het 3/12 der raming be draagt, f 22,347,259. Visscherij. Den 10 is Zr. Ms. ramtorenschip Scorpioen naar Ameland gestevend, ten einde toezicht te bouden op de visseberij daar onze visschers dikwijls klagen over de baldadigheden der engelsche visschers, die zich niet ontzien hunne netten en beugen te beschadigen en nu en dan de viscb meenemen. Postwezen. Den 4 is voor het eerst de engelsche post voor het vasteland te Vlissingen aangebracht, om verder per spoor verzonden te worden. Te Colhorn wordt een hulpkantoor der posterijen gevestigd. Onderwijs. Hei hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft, bij adres aan den minister van binn. zakenzijne ingenomenheid betuigd met het be ginsel in de voorgedragen onderwijswet, waarbij vreemde talen en wiskunde naar het middelbaar onderwijs worden overgebrachten den wenscli te kennen gegeven dat op plaatsenwaar geene hoogere burgerscholenvolgens de tegenwoordige wet op bet m. o., kunnen bestaanhet meer uitgebreid 1. o. in zijn tegenwoordigen vorm tot aan de herziening der wet op het, m. o. worde gehandhaafd. Onlangs zijn 30 militaire studenten in de geneeskunde te Amsterdamna herhaalde aanmaningen tot de studieals onbekwaam naar hunne haardsteden teruggezonden en on geveer 40 anderen met wegzending bedreigd, voor het geval dat het tentamen tegen de Paaschvaeantie niet naar genoegen der examinatoren mocht afloopen. Aan 30 dezer laatst.en is thans aangezegdde van Rijkswege genoten geldelijke ondersteuning te restituëeren en naar eene andere betrekking uit te zien. Nijverheid. Eene commissie van wege de afdeeling Utrecht der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en liandwerksnijverheid heeftnaar aanleiding der menigvuldige klachten over het beheer der aldaar van wege het Technolo gisch Bureau (directeur C. A. J. Qeesink) gehouden interna tionale tentoonstellingeen onderzoek ingesteldhetwelk eene menigte kwade practijken heeft aan het licht gebraent vooral wat de buitensporig hooge kosten betreftden inzen ders bij de terugzending hunner goederenonder rembours in rekening gebracht. Internationale Tuinbouwtentoonstelling te Am sterdam. Den 9, 's avonds, lieeft, eene receptie van de leden dir jury en de buitenlandsche gedelegeerden plaats gehad op het raadhuis, gedurende welke door de brandweer op het binnenplein gemanoeuvreerd werd. De burgemeester verwel komde de gasten en werdnamens dezenbeantwoord door den beer de Kerchove, burgemeester van Gent. Den volgenden avond werd den gaslen namens vele ingezetenen in Felix Mentis een feest aangebodenwaarbij de muziek der schut terij zich in de concertzaal deed hooren en op de bovenzaal kamermuziek gegeven werd, gevolgd dooreen geïmproviseerd bal, waaraan ook prins Alexander deelnam. Prins Hendrik, die insgelijks geruimen lijd tegenwoordig was, bezoekt, reeds den II de tentoonstelling. De Koning is bekroond met den eersten prijs voor azalea's, prins Hendrik met den eersten prijs voor agave's. Den 12 is de tentoonstelling geopendin tegenwoordigheid van der. Koningde Koningin, de prinsen FrederikHendrik en Alexander, de ministers van buit. en binn. zaken en van oorlogden voorzitter der 2e Kamer, «ele leden der Kamers, eenige Commissarissen des Konings enz. enz. Prins Hendrik voerde als eere-voorzitter en de burgemeester als voorzitter van bet hoofdbestuur bet, woord. Het aantal inzendingen beloopt 638, waarvan 316 uit Ne derland, 121 uit Duitschiand, 67 uit Belgie, 43 uit Frank rijk, 32 uit Italië, 23 uit Engeland en 36 uit China, Japan en N. Indie. Den 13 is de tentoonstelling door de Koningin bezocht. Dien dag is iü de groote zaal van Natura artis magistra het tuinbouw- en plantkundig congres geopend waarbij toespraken in het fransch zijn gehouden door prins Hendrikprof. Rauwenhoff, algemeen voorzitter, den minister van binn. zaken en den burgemeester van Amsterdam. Ook de ministers van buit. zakenfinanciën en oorlog waren tegenwoordig. Uit Duitschiand, Ooslenrijk Belgie. Columbia, Denemarken, Egypte, Frankrijk, Gr. Brittanje en Ierland, Italië, Luxemburg, Rusland, Zweden en Noorwegen en Zwitserland waren leden aanwezigterwijl zich ruim 200 nederlanders als lid hebben doen inschrijven. Aanbestedingen. Den 7, te Watergraafsmeer, liet. maken der gebouwen en van verdere werken ter stichting van een dubbel stoomgemaal, minste inschr. Willems, te Anna Pau- lownavoor f 28,888,88. De verbouwing en uitbreiding van bet centraal israëlictisch weeshuis te Utrecht is aangenomen door ff. v. d. Wielen, aldaar, voor 15,098 Den 12, door het prov. bestuur van Noordholland, het maken van een vangdam aan den zuidelijken leidam van het Krabbersgat bij Enkhinzen, minste inschr. ff. v. d. Plas, te Hardinxveld, voor f 144,900; het maken van een kaap, tevens dienende tot toevluchtsoord voor schipbreukelingenop de zuidoostpunt van de Noorderkaaks (de Onrust), m. i. W. Hillenius te Texelvoor f /659. Gieten. Wijlen mevr. de wed. J. v. d. LingenLampe heeft aan het Gesticht van Liefdadigheid aan de Heerengracht te Amsterdam f 10,000 vermaakt. De gemeenteraad van Breda heeft den 7 met bijna alg- st'. besloten, de reiniging der gemeente in eigen beheer te exploiteeren en als stelsel voor den afvoer der faecaliëu het verbeterd tonnenstelsel aan te nemen. Rampen. Door eene windhoos is een der viscbschuiten van Enkhuizen op zee verongelukt. Omgekomen zijn de schipper, 2 zijner zonen en de zoon eener weduwe, die reeds vroeger 3 zonen op zee verloren had. Den 8 zijn bij dikken mist de sleepboot Nieuwesluis en de passagiersboot Maasnymph op de Botlek in aanvaring ge komenwaardoor de Maasnymph onmiddelijk zonk. De passagiers werden allen gered door de Nieuwesluis en de postboot. Den 9 is een schip, geladen met grind even beneden de schipbrug voor Arnhem plotseling gezonken. 5 Der opva renden hebben zich weten te reddeneen zesdede zoon van den schipper, die zijne kleederen nog wilde bergen, is verdronken. Den 9 heeft een hevige brand gewoed in de kazerne der artillerie te Zwolle, waardoor bet dak van den achtervleugel en dat van een graanpaklmis vernield en de naburige Broeder en israëlietische kerken ernstig bedreigd werden. De fourier F. is, als verdacht den brand te bebben geslicht, in hech tenis genomen. Den 11 is nabij Meppelten gevolge van eene verzakking van den wegeen spoortrein gederailleerdwaardoor de locomotief verbrijzeld en omgevallen en een conducteur ver- wond is. Veepbst. Daar de veepest in Duitschiand als geweken

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1