Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 15 April 1877. 1877. L. Wervolg «Ier Wekelijksche Uericliten. Frankrijk. 4Ur«»«)t llridanje en Ierland. Rusland. Turkije. ■talie. Spanje. Portugal. Italië. Met het oog op liet besluitwaarbij het Catholieke Co mité van Parijs verboden isis het congres der catholieke comité's te Parijs den 3 bijeengekomen als eene „bijeenkomst, van eatliolieken", ouder voorzitting van den aartsbisschop Guibert. Behalve deze heeft vooral de Gekende legitimist Chesne- long het woord gevoerd. Pater Rey bracht verslag uit over den stand der werken aan de kerk van het EL. Hart op den Mont- martrcwaaruit bleek, dat 2 miljoen fr. besteed en omstreeks 1,7(H),000 fr. in kas zijn. In 1878 zal de onderaardschen krypt voor de dienst gereed zijn. In de tweede vergaderimr, op den 4onder voorzil ting van msgr. Mermilloddeelde de heer Champeaux wededat de stichters der roomsche universiteit te Rijssel besloten haddenin hunne stad eene ambachtsschool te vestigen tot het vormen van christelijke meesterknechts. Bij acclamatie werd besloteneene alge- meene inschrijving te openen voor de stichting van een zoo groot mogelijk aantal beurzen voor de nieuwe school. De heer Chesnelong riep de belangstelling der aanwezigen in voor eene catholieke handelsschool te Parijswelke met slechts 80 leerlingen gevaar liep te niet te gaan. In de laatste zit ting den 7 onder presidium van i sgr. Freppel gehouden heeft de heer Chesnelong een brief voorgelezen, door de leden van het ontbonden Catholiek Comité aan den minister van policie gericht. Daarin werd op den voorgrond gesteld, dat de ontbinding eener vereeniging zonder voorafgaande waar schuwing eene gansch ongehoorde zaak was. Het besluit waarbij dit geschiedde, zoo luidde het stuk verder, mocht dan strooken met de letter der wet, in den geest dier wet was het gewissehjk nietwelke immers alleen de verhindering bedoelde van voor de maatschappelijke orde gevaarlijke ver- eenigingen Het Catholiek Comité, verzekerden de schrijvers, had zich nooit met staatkunde ingelaten, zich tot de ver dediging des geloofs bepaald, enz. De rede, waarmede de bisschop van Angers het congres sloot, was eene bemoedi ging voor de geloovigendoende uitkomenhoezeer de on verschilligheid van 40 jaren geleden op het stuk der gods dienst was vervangen door leven en ijver, wel vergezeld van strijdmaar door die worsteling was het geloof toegenomen in oprechtheid en krachtwaren de goede merken vermenig vuldigd, ontzaggelijke vorderingen gemaakt. Een door den Afgevaardigde Keiler voorgelezen ontwerp-adres aan den Paus werd levendig toegejuicht. De gewezen grootvizier Midhat-bassa is, van 3 secretaris sen vergezeldte Marseille aangekomen van waar hij zich naar Barcelona en Madrid en voorts over Bordeaux naar Parijs begeven zal. De centrale vereeniging van architecten heeft een verzoek schrift aan de Kamers vastgesteldwaarbij aangedrongen wordt op de herbouwing van de Tuileriënop grond van hare waarde met het oog op de fransche bouw- en beeld houwkunst en van de ontsieringenwelke van hare weg ruiming door het verstoren van de symmetrie ten opzichte van het Carousselplein en de Louvre, het gevolg zouden zijn. De rechtbank te Parijs heeft den 5 den heer de Cassagnac tot 2 maanden gevangenis en 3000 francs boete veroordeeld en den directeur van le Pays tot 1000 francs boete, wegens beleediging der Kamer. Te Bordeaux is den 8 bij herstemming tot lid der Kamer verkozen de heer Louis Mie, ultra-radicaal, met 7271 st„ tegen 6228 op den heer Caducgewezen lid der Republi- keinsche Unie in de Nat. Vergadering. In het conservatieve verkiezings-comité, dat bij de eersle stemming de candidatuur van den abbé Chavauty voorstondwas de meening geuit dat men den heer Mie behoorde te ondersteunen [om de republiek door de overdrijvingen en uitspattingen der radi calen te gronde te richten]. De President der Republiek heeft bij besluiten van 5 April aan 33 in den Commune opstand betrokken en deswege ver oordeelde personen kwijtschelding, verandering of vermindering van straf verleend. Gréqory Ganescoin I860 stichter van den Courrier du Dimanchevervolgens van VEurope (te Erankfort), en, nadat hij redacteur van den Nain Jaune was geweest, in 1869 van le Parlementis in 47jarigen ouderdom overleden. Hij was in Wallachije geboren, in 1869 in Erankrijk genatura liseerd en laatstelijk lid van den gemeenteraad van Mont morency bij Parijs. De minister Jules Simon heeft de lpden van den parijschen gemeentera ,ddie zich tot hem gewend hadden wegens de weigering van den prefect, der Seine om eene buitengewone zitting te beleggen ten einde den prefect van policie ter ver antwoording te roepen in bet ongelijk gesteld en het besluit van den prefect bekrachtigd. De Univers deelt den tekst mede van een verzoekschrift, door al de „eatliolieken van Erankrijk" naar aanleiding van de laatste pauselijke allocutie te richten aan den President der Republiekden Senaat en de Kamer, ten verzoeke om alle mogelijke „middelen aan te wenden om de onafhankelijk heid des H. Vaders te doen eerbiedigenzijn bestuur in veiligheid te stelleu en den catholieken van EEankrijk het on ontbeerlijk genot te verzekeren van eene boven alle andere dierbare vrijheid die van hun geweten en hun geloof. Het door den americaansciien gezant IEashburne te Parijs bij schrijven van 22 Maart na achtjarigen diensttijd gevraagd ontslag is hem door den President Hayes in de meest, vleiende bewoordingen verleend onder beding, dat hij op zijnen post zal blijven totdat zijn opvolger zijne geloofsbrieven zal heb ben ingediend. De bisschop van Nevers heeft 2 brieven openbaar gemaakt. In den eenen noodigt hij den President der Republiek uit, te vtrklaren „dat het Frankrijk van Karei den Groote en van den Heiligen Lodewijk peenerlei solidariteit met de ita- liaansche revolutie aanvaardt." In den anderen welke bij wijze van circulaire aan de leden der Kamer en des Senaats zal worden gezondenzegt hij„De Paus zal te Rome öf souverein zijn ot' slaaf," en verklaart hij dat de geestelijk heid van alle macht en al de noodige vrijheid verstoken zal zijn zoolang het juk der overheerschers duurt. Voorts ge waagt de prelaat van de „uitvluchten en weinig oprechte be'oftendoor de italiaansche regeering aan de builenland- sche ^mogendheden gedaan ten aanzien van de vrijheid der Kerk", en spoort hij de catholieken aan tot eene demonstra tie te Rome ten gunste van de prerogatieven des Pausen. Het aan het Parlement overgelegde protocol is in hoofd zaak van den volgenden inhoud: De mogendheden erkennen de noodzakelijkheid van hare overeenstemming te handhaven en hare belangstelling in het lot der christenen en in het tot stand komen van hervormingen in de provinciën van Turkije te bevestigen. Zij nemen acte van het sluiten van den vrede met Servie. Zij meenendat eene rectificatie der grenzen en de vrije vaart op de Bojano wenschelijk zjjn ter bevorde ring van eene deugdelijke schikking met Montenegro. Zij noodigen de Porte uit,haar leger op den voet van vrede terug te brengen met uitzondering van die troepenwelke voor de handhaving der goede orde en voor de spoedige uitvoering der door de conferentie voorgestelde hervormingen onmisbaar zijn. Zij constateerendat de Porte zich bereid heeft verkt.ai d. ten belangrijk gedeelte daarvan t.e verwezen lijken. Met het oog op die goede bedoelingen der Porte blijkende uit hare circulaire vau 13 E'ebr. 76 en uit de ver klaringen gedurende de conferentie en later door de turksche regeering en hare vertegenwoordigers afgelegdhopen zij dat de Porte van de tegenwoordige kalmte gebruik zal maken om krachtig de onvermijdelijk geoordeelde maatregelen tot verbetering van den toestand der christenen toe te passen en op dien weg zal blijven voortgaan. Zij zullen door hare agenten nauwkeurig toezicht, laten houden op de wijze, waar op de Porte hare belofte zal vervullen. Indien hare hoop teleurgesteld mocht wordenindien de toestand der chris tenen niet mocht, verbeterenbehouden zij zich zulk een staat van zaken onvereenigbaar verklarende met hare belangen en die van Europa de vrijheid voor van gezamenlijk maat regelen te beramen om het welzijn der christenen en den algemeenen vrede te verzekeren. Bij de onderteekening van het protocol verklaarde graaf Derby, dat dit, indien de wederzijdsche ontwapening van Rusland en Turkije niet tot stand mocht komen en de vrede tusschen die Rijken niet bewaard mocht worden, als ver vallen beschouwd zou worden. Graaf Menabrea heeft ver klaard dat Italië door de onderteekening van het protocol slechts zoolang gebonden zal zijnals de daardoor tusschen de mogendheden tot stand gebrachte overeenstemming be houden zal blijven. De russische gezant, de Porte uitnoo- digende een afgezant naar Petersburg te zenden om over de wederzijdsche ontwapening te onderhandelen, verklaarde, dat eene demobilisatie onmogelijk wasindien andermaal moor- derijen mochten plaats vinden. Volgens de brusselsche Hord heeft lord Derby naar Konstan- tinopel een brief gezonden waarin beslist verklaard wordt dat de Porte in geen geval op eenige hulp van Engeland moet rekenen. De wandelaar Weston is in de Agricultural Hall te Londen in een zesdaagschen strijd overwonnen door den heer O'Leary een geboren ier, thans in de Ver. Staten genaturaliseerd. Weston had 510 mijlen, O'Leary 520 mijlen afgelegd. Er waren zeer dikwijls buitengewoon veel toeschouwers. Den 7 's avonds bedroeg hun getal somtijds stellig niet minder dan 20,000. Laoebhcjis. Den 5 is het Huis weder bijeen gekomen. De minister Northcote deelde de overlegging van het proto col en toelichtende stukken mede. Den 6 heeft de heer Forsythnaar aanleiding van het dezer dagen te Leeds voorgevallene waar een misdadiger 2 malen opgehangen werd omdat het koord gedurende de voltrekking van zijn doodvonnis brakden wensch geuit, dat, niet langer de sheriffsmaar het ministerie van binn. zaken voor eene goede uitvoering der doodstraf verantwoor delijk mocht gesteld worden. De minister Cross antwoord de datdaar de sheriff wel en de minister niet in de ge legenheid was om bij de uitvoering tegenwoordig te zijn zulk eene verandering niet doelmatig zou wezen. Den 9 is in antwoord op eene vraag van den heer Jenkins van regeeringswege verklaarddat sir Theophile Shcpstone het gouvernement der Tranvaal heeft onderhouden over den toestand der republiek en de haar dreigende gevaren in geval van nieuwe woelingen onder de inboorlingen. Engeland wilde zich niet mengen in de binnenlandsche aangelegenheden der republiek, doch bij nieuwe onlusten zouden de in Natal aanwezige troepen tusschenbeiden komen ter bescherming der engelschen. Op verscheidene eilanden in ds Witte-zee zijn zilverlagen van groote waarde ontdekt. De Golos geeft de meening te kennen, dat de tegenwoor dige staat van zaken met eenige concessiën aan de zijde der Porte moet eindigen. De onderleekening van het londensch protocol heeft bewezendat Engeland tot alles bereid is om slechts eene gewapende tusschenkomst van Rusland in de aangelegenheden van Turkije te voorkomen. Deze bereid willigheid van Engeland laat zich verklaren door de overtui ging dat de openbare meening daar te lande eene recht- streeksche ondersteuning van Turkije niet, zou gedoogen. De Golos zegt datin geval van eene hervatting der vij andelijkheden tusschen de Porte en Montenegrohetgeen zou gelijk staan met eene bepaalde weigering der Porte om aan de in het protocol vervatte eischen te voldoenaan Rusland niets anders zou overblijven, dan de aan de turk sche grenzen geconcentreerde troepen voorwaarts te laten rukken. Waarschijnlijk zal, volgens genoemd blad, Europa reeds in de volgende week een duidelijk bewijs ontvangen van Ruslands vast besluit om het doel te hereikenter wille waarvan zijne troepen aan de grenzen geconcentreerd werden. Het offieieuse Journal de S. Pétersbourg bestrijdt de mee ning van die dagbladenwelke als sommige engelsche en weener couranten betoogd hebbendat het behoud des vredes thans geheel van Rusland afhangt. De Herold zegtdat de verklaring van lord Derby het protocol illusoir maakt en de uitbarsting van de crisis ver haast, door aan de Porte een voorwendsel te bieden om de plannen der mogendheden te verijdelen. Zoo de oorlog on vermijdelijk wordtzal datnaar het blad meent, de schuld van Engeland zijn, dat Turkije den verkeerden weg doet inslaan. De circulaire der Porte is den 12 aan de regeering ter hand gesteld. Er is bevel gegeven om onverwijld toebereid selen tot een veldtocht te maken en vdór de oorlogsverklaring worden de noodige maatregelen betreffende de consuls en tot bescherming der belangen van russische onderdanen te land en ter zee op het grondgebied der Porte getroffen. Het Caucasus-leger heeft bevel gekregen om tusschen Ba- toum, Tsjikedsiri, Aclio en den Tsjarouk eene strategische stelling aan te nemen. Binnen dien vierhoek moeten 28 ba taljons infanterie, 18 escadrons cavallerie en 28 batterijen geconcentreerd worden. De Sultan heeft den grootvizier als blijk van tevredenheid en goedkeuring der door hem gevolgde staatkunde de Ster van de Osman-orde met diamanten verleend. Het vonnis der buitengewone rechtbank van Philippopel, waarbij Toussaun-bey en 8 andere bewerkers der bulgaarsche gruwelen zijn vrijgesproken, is door de regeering bekrachtigd. Het protocol is den 4 overhandigd aan den minister van buit. zakendie verklaarde, des Sultans beslissing te zullen vragen. Den 5 had Sav/et-bassa weder een bijeenkomst met de montenegrijnsche afgevaardigden. Deze handhaafden hunne eischen, met name den afstand van NicsicKout.chi en Co- lachin, en verlangden een bepaald antwoord, daar zij, indien dit weigerend warezouden vertrekken. Sav/et zeidedat hij nog geen definitief antwoord kan geven. De ministerraad heeft den 7 en 9 buitengewone vergade ring gehouden Verzending van telegrammen werd geweigerd. Den 9 heeft Safvet-bassa aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden mondelings eenige bedenkingen tegen het protocol kenbaar gemaakt. Hij deed daarbij op merken dat de Porte reeds uit eigen beweging de noodige hervormingen had ingevoerden verklaarde, dat de moord- tooneelen in Bulgarije aan buitenlandschen invloed waren toe te schrijven. Eene circulaire, in den geest van het thans gesprokenewerd door hem in gereedheid gebracht. Rus land heeft, de Porte doen weten, dat het vödr 13 April een antwoord wenscht te ontvangen. Pertef-effendide onderhandelaar met Servie, is uit Bel grado le Konstantinopel teruggekomen ifiet een brief van dankbetuiging van Vorst Milan aan den grootvizier. Den 10 heeft de Kamer de eischen van Montenegro ver worpen. Daar 22 leden afwezig waren, werd den 11 op nieuw gestemd, en met 65 tegen 18 st. eiken afstand van grondgebied geweigerd. Het protocol en de verklaring van graaf Schouwaloff zijn door de Porte afgewezen. Eene door haar den 10 aan hare ambassadeurs bij de groote mogendheden uitgevaardigde circulaire houdt in dat, zij den vrede wenscht en hervor mingen in toepassing wil brengenmaar elke vreemde in menging in binnenlandsche aangelegenheden afwijst; zij zal een buitengewonen afgezant naar Petersburg zenden en ont wapenen indien Rusland gelijktijdig ontwapent; ten slotte vraagt- zij dat de mogendheden bij Montenegro haren invloed willen doen gelden. Zij uit ook hare bevreemdingdat zij buiten de internationale onderhandelingen gehouden werd die over het protocol gevoerd zijnen het leedwezen des Sultansdat hij naar den weiwillenden wensch der mogend heden niet kan handelenpolitieke en financiëele redenen maken het volstrekt noodig, een einde te maken aan den overdragelijken toestand van onzekerheid. In Montenegro worden alle maatregelen genomen om op het hervatten van den strijd voorbereid te zijn. Derioisch-bassa de bevelhebber in Albaniëmaakt zijnerzijds aanstalten om de miridieten ten onder te kunnen brengen nog voordat de strijd met Montenegro hervat zou worden. Den 9 en de beide volgende dagen hebben er tusschen de turken en mi ridieten aanhoudend gevechten plaats gehad. Laatstgenoemden zijn te Mijet geslagen en naar Castamerte teruggetrokken. De te middernacht van den 12 afgeloopen wapenstilstand met Montenegro is niet verlengd geworden. De turken ontwikkelen aan den Dunau eene groote be drijvigheid. Onlangs zijn weder 24 kanonnen van Rrupp aangekomen voor de verdediging der oevers. Den 10 zijn te Varna 6 bataljons en de noodige paarden en munitie voor de artillerie ontscheept. Sadyk-bassa sluit dagelijks contracten voor de levering van levensmiddelen39.U99 zakken meel zijn deze week naar Widdin verzonden, waar verscheidene duizenden soldaten de verdedigingswerken vol tooien. Het territoriale leger van het villayet van den Do- nau is reeds onder de wapenen. Sekvie. De minister Ristics, de secretaris-generaal Spasich en de prefect van Belgrado Tukzakovich zijn tot senatoren benoemd, eerstgenoemde met recht van plaats naast den vice-president. Ristics blijft echter minister van buit. zaken en plaatsver vanger van den president,-minister. Het diplomatieke agent schap van Rou manie te Belgrado wordt ingetrokken. Roumanie. In het door alle ministers gecontrasigneerde besluit betreffende de ontbinding van den Senaat wordt ge constateerd dat de Senaat zijne taak geenszins vervulde. Van de 150 dagen der zitting kwam hij slechts 62 malen bijeen en daarvan waren 35 vergaderingen aan noodelooze interpel lation gewijd, waarin alles, zelfs de buitenlandsche staatkunde, tot wapen tegen het ministerie moest dienen. Het ministerie oefende geduldhopendedat de financiëele moeilijkheden en de vaderlandsliefde ten slotte over die stelselmatige oppo sitie zouden zegevieren. Die hoop bleek na de jongste in terpellatie over de financiëele aangelegenheden ijdel te zijn. De Senaat kwam nooit, voltallig genoeg bijeen ten einde alzoo de tijdige vaststelling der begrooting te verhinderen. Daarom heeft de regeering besloten, een beroep op het volk te doenvooral nuomdat er nog zoovele ontwerpen be treffende ingrijpende hervormingen aanhangig zijn. De ware reden der ontbinding moet in het volgende gezocht worden de Senaat had reeds eenigen tijd geleden een zoo genaamde comptabiliteitswet aangenomen en aan die wet een vrij conservatieven vorm gegeven. In de Kamer wist de regeeringdoor de kwestie van vertrouwen te stellen eene reeks van amendementen te doen aannemen tot opheffing van den conservatieven geest der wet. Maar toen deze bij den Senaat teruggekomen waswerden alle amendementen door die vergadering verworpen. De minister van buit. zaken de heer Jonescuheeft zijn ontslag verkregen. De minister van justitie, de heer Compi- neanu, is tijdelijk met de portefeuille van buit. zaken belast. Het offiriëele blad maakt de wet openbaar, waarbij het leger-contingent op 14,000 man wordt bepaald, waarvan 5000 voor het staande en 9000 voor het territoriale leger. De turksche vice-consul te Napels is afgezet, zoo het heet wegens de beleefdheid, «elke hij jegens Midhat-bassa had aan den dag gelegd. Den 5 is te Turijn eene schuitwaarin 38 werklieden be zig waren met aan eene brug te arbeidengebroken, zoodat allen in de Po stortten. De meesten konden gered worden, doch 8 kwamen om. Den 7, 's avondsheeft eene bende van 30 gewapende leden der Internationale te Cerreto in de provincie Bene- vento, op karabiniers gevuurd en een hunner gewond. 8 Dier lieden en vervolgens ook de overige zijn gevangen gemaakt en een 30tal geweren met munitie in beslag genomen. Volgens de Italië heeft de graaf v. Chambord een langen brief aan den Paus geschreven waarin bijgewagende van de laatste door deze gehouden allocutieprotesteert tegen alles wat ten nadeele van den H Stoel gedaan wordt en tevens het verlangen te kennen geeft om zelf te Rome te komen. De Italië voegt er bij dat Pius den graaf de reis afgeraden heeftten einde de beraamde pelgrimages uit Erankrijk te bewaren voor den schijn van politieke bedoelingen. De Koning heeft te Sevilla 3 dagen van de stille week aan de kerkplechtigheden gewijd, welke dit jaar met meer dan gewonen luister zijn gevierd. Op Witten Donderdag wiesch hij 12 grijsaards, naar oude roomsche fcedende voeten en gaf hjj hun een maaltijd in de znal der ambassa deurs te midden van zijn hof en een groot a ntal genoo- digden. De koninglijke familie heeft ook deel genomen aan de groote processie. Den 5 's avonds is de Koning te Ma drid teruggekeerd. Hij deed zijnen intochtvergezeld van de prinses v. Asturiede ministers en de hoogwaardigheids- bekleeders der hoofdstaden woonde in de kerk van Ato- cha een Te Deum bijalvorens zich naar het paleis te be geven. De bevolking bleef volkomen lijdelijk, doch ophoog bevel had men in de stratenwaardoor de stoet trokde balcons en vensters met tapijten versierd. Den 5 zijn alom de leden der kieseollegiën verkozen waaruit de helft van den Senaat, moet voortkomen. Deze verkiezingen hebben nog minder belangstelling gewekt dan die voor de Prov. Staten en gemeenteraden. Ook hebben de regeeringscandidaten slecnts in 8 provinciën tegenstand gevonden, waar de constitutioneelen en enkele radicalen het waagden de doortastende gouverneurs te trotseeren. De Kamer heeft zonder discussie een wetsontwerp goed gekeurdwaarbij 165,000 fr. ter beschikking der regeering worden gesteld voor de organisatie van eene wetenschappe lijke expeditie tot het onderzoeken van de landstreken tus schen de koloniën van Angola en Mozambique en het grondgebied van de Congo en de Sambeze. Voorts heeft de heer Thomas Ribeiro een voorstel gedaan tot het onder zoeken vau de beschuldigingenvan engelsche zijde tegen de portugeesche koloniale ambtenaren ingebracht en volgens welke deze den slavenhandel zouden bevorderen. ,Y N T. 0,75, voor elke regel meer 15 Lzending tot Zaterdag namiddag rstvolgend nommer ingestaan; rmmsner vau eereaienstïnnouaenae. aat een leek treem- toespraken of verhandelingen iu kerken houden mocht en evenmin m voor godsdienstoefeningen bestemde kapellen. De bisschop van Angers, die zich te Parijs bevond, deed de minister een schriftelijk protest toekomei'iverklarende, d;.t .ln^len. hÜ m zijne stad bevonden had niet in I® inbreuk op zijne rechten z ,u hebben berust. minister heeft tot de bisschoppen eene aanschrijving laster in de dagbladen had bezondigdmet ironische toe juiching begroet werd. Juist tegen hem, die. na zijne ver dediging van den voorgewenden Ttchborne door de londensctie advocaten niet langer in hun midden geduld, in zijn blad ieder door het. slijk haalt, was inzonderheid de wet gemunt, Den 12 diende de minister Northcote de begrooting in le uitgaven bedroegen verleden jaar 78,l2o,9o0 p. st. en het voordeelig soldo 443,009 p. st. De uitgaven voor nnE gestraft Een verzoek der bulgaarsche bevolking van het dorp Izvor, niet ver van Pnilippopel, om teruggaaf h irer in der tijd iu beslag genomen wapenen ten einde zich te gen de rondzwervende rooverbenden te kunnen verdedigen is schamper door den kaiinakau afgewezen. Een derwisch, die de turken te Tatar-Bazardsjick opruide en, daarover door den bulgaarschen bisschop onderhouden, met eene al- gemeene slachting der christenen dreigdeis wei op de i bisschop bij den gouverneur van Adriano- ■enomen maar na 3 dagen ontslagenomdat edaansehe getuigen tegen hem te vinden wa- en niet als getuigen toegelaten konden wor- istrict, Jundi-Vardar zijn dezer dagen in ééne sche kerken geplunderd. In een den 12 gehouden ministerraad is be- •ve onder de wapenen te roepen. De minister iiceona is afgetreden. 4 bij den Vorst gehouden ministerraad, waar- or alige president-ministers genoodigd waren, et het oog op de mogelijke gebeurtenissen re maatregeleu te nemen zonder voorkennis De lieer Cogolniceanu is tot minister van noemd. Deze heeft aan 's lands agenten in eene circulaire gericht, waarin verklaard wordt, ir naar streven zal, den vrede te bewaren en raliteit in acht te nemen, egeven om alle telegrammen aan te houden, jewegingen der troepen melding wordt ge- 't eene drukke briefwisseling plaats tusschen e mogendheden en hare agenten te Bucha- laddien men Roumanie zaï geven met het rende gebeurtenissen; maar geen barer heeft aide instructii-n gegeven, lachijevoornamelijk in den omtrek van Ka- imeensohe strijdkrachten bijeengebracht. 'olit. Corresp. heeft de regeering besloten om :n te trekken tot bescherming der hoofdstad gelijken overval van turksche ongeregelde in Roumanie aanzienlijke hoeveelheden gra- js gekochtwaarvan het een groot, gedeelte le, ten einde het. Vorstendom in staat te m der legerorganisatie te bestrijden, e personen zijn in hechtenis genomen wegens ling tegen de regeerende dynastie. nto gevangen genomen bende van internati- anvoenng van Carlo CaJJiero. bestond uit een u en had te Letino de archieven verbrand des ontvangers geplunderd en hetgemeente- t gelegd. Te Capriati had de te wapen ge- C haar doen afdeinzen, ernationalistende 'eene van 30, de andere zijn nabij Telete gezien. Itiiiiifiitand. en de prinsen Alexander en Hendrik hebben Jeu 13 het concert in Eelix Mentis bijge- de tentoonstelling van teekeningen in Arti 's Rijks-marinewerf bezocht en de voorstel- ids-schouwburg (De Jamilie Benoiton) bijge- deelgenomen aan de godsdienstoefening in de ten Kateen den dierentuin bezocht Den 16 i prins Alexander naar den Haag teruggekeerd. Koning K. RisA. Hofman en H. A Heijer k ten geboore ontvangen en van een hunner k ontvangen, waarin hunne grieven naar September-onlusten van 1876 uiteengezet het slot waarvan Z. M. verzocht werd een :ven opdat dit in eene den 15 te houden kon worden medegedeeld. De Koning had toelichting aangehoord en met gebaar te dat de audiëntie afgeloopen was. ten paleize op den 15 waren ongeveer 70 igdwaaronder de ministers van marine og de luit.-genls. v. Swieten en Ferspijck Bal officierën van het o.i. leger, die ter zake itingen in Atchin gedecoreerd zijn mei de den burgemeester heeft de Koning t 2UÖÜ ae armen ter hand gesteld, heeft, den 18 de hoofdstad verlaten, den 29 op het. Loo aangekomen, t Tot leden der 2*. Kamer ziju verkozen n plaats van mr. G. de Fries, benoemd tot I van Statemr. v. Heukelommet 481 den heer Jitta te Tiel, in plaats van den e Nederland verlaat, mr. W. B.de Beaufort, m 586 85 en 29 op de heeren Werdmiiller 'ein en Dvjckmeester lAAt. De 2e. Kamer heeft den 17 hare werk- it. De lieer Kuyner heeft, wegens redenen zijn ontslag als lid genomen met 1 Juni. is een onteigeningswet ingediend voor den nieuwen weg, ter lengte van 1699 ellen, gemeente Delfsliaven naar Rotterdam, loinen een ontwerp tol droogmaking, voor ran het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, van i de noordhollandsche kust, tot bezuiden den afsluiting van het Eierlandsche gat; en, in droogmakingtot het graven van een kanaal .n Amsterdam met de Waal, door de Gei len en ander door eene bezoldigde S aan voeren in 16 jaren, ten koste van 116 mil- 4 miljoen defensirkosten successievelijk te eene leening Het kanaal naar de Waal zou waarvan f 4.700.009 zou komen op rekening ing der Zuiderzee. De Koning heeft den luit.-genl. FéTspijck otofficier der orde van den Gouden Leeuw t van fien 12 is aan mr. J. C. F. bn. d'AuInis i zijn verzoekeervol ontslag verleend als t hof te 's Hertogenbosch en als fungeerend icie in Noordbrabant en Limburg, lit benoemd tot heemraad van de Scher- tot heemraad eu polder Nieuwland op huurman, tot dijksrraaf van het dijksbestuur Koorntot heemraad N. Lont 12 Te Zwolle vergaderde predikanten der ting nebben een adres aan de 2«. Kamer n zij, prijs stellende op de handhaving van giusel (art. 26 al. 1) in de wet, op het lager langstelling waardeeren, door de regeering verp voor het godsdienstonderwijs aan den hunne bezwaren kenbaar maken tegen het uitgesproken denkbeeld om den woensdag- beschikbaar te stellen, jeeuwarden hebben den gemeenteraad voor- oretische en praetische ambachtsschool op u verband daarmedeonder goedkeuring burgerdagschool op te heffen Hetvourstel ,e nemen het, door 5 verecnigingen gedaan testrijding der kosten f 35999 en jaarlijks ns 10 jaren f 659 bij te dragenen voorts uui ccuc |,iu„.u„iile subsidie voor de zaak te vragen. De hoofdonderwijzer, aan wien onlangs door Ged. Staten van Limburg de bevoegdheid tot het. geven van onderwijs is ontnomen, was niet gevestigd te Roermoude maar te Grathem. De heer G. C. v. Dalen Blanken Jr., militair candidaat,- artskomt in het Ilbl. op tegen het, bericht van het haag- sche Dagblad, nopens het wegzenden van een groot aantal studenten van de mil. geneesk. school te Amsterdam. Slechts

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 5