No. 16 Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 22 APRIL. ©fftftëel CfJcbccItc Kennisgeving. £&lckc(tjkscftc Berichten MuliKcliltknd Helmie. Frankr^k. 4*ro«>( IlrlHenje en l<>rlaiid. tllislttiut, Italië. Turk t L II A A C ECOIRAIT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,€5, franco per post f 0,ë0 afzonderlijke nauuners A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIEKM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat van Maandag 23 April 1877 tot nadere aankondiging de doorvaart door de Spek- brug wegens herstelling gesloten zal zijn. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 April 1877. De Secretaris, NUHOUT vak dub. VEEN. Aan belanghebbenden wordt berigt, dat de BAD1NRIG- TING in het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis van 1 Mei 1877 alle dagenuitgezonderd Zondaggeopend zal zijn van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. Zijdie van deze inrigting voor een enkel bad gebruik willen maken moeten voorzien zijn van een door den bin nenvader van het Gasthuis aftegeven kaartje. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aantemelden Willem Rutten, Doesborgh. Gerardus Brouwer, Amsterdam. Gerritdiena Vermeuleng Zwolle. Cornelia Rustenburg, g £joorn, Willem van Sprankhuizen van der Linden, g, Purmerende. Catharina Johanna van Rijn, Utrecht Maria Geertruida van der Straaten2 Utrecht- Pieter de Grootg Hoorn. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden Januari, Eebruari en Maart 1877 verzon den geweest naar: Noord-America. C. Keizer, Cook; D. Wolf (2 stuks). Nieuw- York K. RolLiefton. Van het hulpkantoor te SchermerhornH. Moolenaar, Chicago. DuitschlandW. OttWerden. Over DuitscHandvan het, hulpkantoor te Wognum, A. NenvelAltengaard. Engeland, J. P. HillebrandtEalmouth; W. C. Wijnen ZoonLonden. Oost-lndie, van het hulpkantoor te Egmond aan den Roef, H. J. Claasen Boeriwoddie. Voigens de Post heeft de Keizer het schriftelijk verzoek om ontslag van prins Bismarck alleen hiermede beantwoord, dat Z M. op den kant van bet stuk het woord „Nooit" heeft neergeschreven. Pruisen. De Keizer van Brazilië is den 16 van Berlijn naar Parijs vertrokken. Prins v. Bismarck is den 16 van Berlijn naar Lauenburg vertrokken. Rijksdag. Den 16 en 17 heeft de eerste lezing plaats gehad van de 5 verschillende voorstellen die door de con servatieyen de centrumspartij de nationaal-liberalende fortschritt,spartij en de sociaal-democraten tot, wijziging van dein der tijd met alg. st. aangenomen wet op de am bachten en de nijverheid waren ingediend. Het ontwerp der conservatieven bedoelt hoofdzakelijk een verplicht li- vrettenstelsel en e<me nieuwe regeling omtrent de leerlingen. Dat der ultramontanen verlangt in de eerste plaats bevor dering van het godsdienstig-zedelijk leven der werkende klasse; voorts beperkende bepalingen in het belang van be scherming e* verheffing van den handwerkstand betere re- geling der betrekkingen tusschen werkman en leerling eener- en den patroon anderzijds, instelling van scheidsrechterlijke lichamen voor aangelegenheden tusschen patroons en werk lieden, onder medewerking van vrij gekozen vertegenwoor digers uit de werklieden. Ook verlangt het beperkende be palingen voor de wjjn- en bierhuizen, herbergen, voor het recht van vestiging en uitoefening van beroep en bedrijf buiten de woonplaatsenz. Het. voorstel der sociaal-demo craten is bezadigd en practisedeen der belangrijkste art.i- kelen verbiedt het gebruiken van kinderen beneden de 14 jaren in fabrieken en werkplaatsen. De heer Bofmann, pre sident der Bonds-kahselarij, prees dan ook het voorstel der so ciaal-democraten als voor discussie vatbaar, boven dat der ultramontanen, die. naar den gildentijd terug willende, ook de grondslagen der wet, omverhalen, waarvan de Bonds-re- geeringenniet geneigd om de vrijheid der industrie te be perkenniet willen hooren. PrinsAmadeo, hertog v. Aostais met zijnen zoon den 11 te Brussel aangekomen en den volgenden da" door den Koning in zijn hotel bezocht. Den 15 hebben de clericalen te Antwerpen eene demon stratie gehouden ter viering van hunne overwinning bij de laatste verkiezing voor den Senaat. Een dertigtal vereeni gingeu uit het arrondissement waren daartoe samengekomen en hielden een optocht, volgens het Journal de Bruvelles bestaande uit^1' 1,00'personen, die, toen men voor het ho tel van liet, nieuwe Senaatslid stilhield, tot een 20 000 wa ren aangegroeid. Het lid van den Senaat van den Berg hitten de Afgevaardigden ter Kamer van het arrondissement 2 gemeenteraden uit den omtrek enz. namen aan de mani festatie deel. De opgewondenheid was onbeschrijflijk, ver zekert bovengenoemd Journal. Des avonds werd i'n een schouwburg een feest gegeven en de orde is niet gestoord geworden vóór 9 uren toen er eene botsing tusschen geu zen en clericalen moet hebben plaats gehad. ie \alence heeft den II een 4 jaren geleden ontslagen onderwijzer, Andre die vruchteloos beproefd had de intrek king van zijn ontslag te erlangen, zich in de volle ver"a dering van den Alg. Raad op den prefect en den secretaris generaal geworpen en beiden gevaarlijke messteken in de borst toegebracht 2 Raadsleden, die den moordenaar trachtten te weerhouden, werden eveneens gewond Laatst genoemde werd door den genl Lhareton ontwapend en is in hechtenis genomen. De te Bordeaux geslagen candidaat der opportunistische radicalen, de heer Caduc, heeft een brief van dankbetuiging gericht aan de kuzers die voor hem gestemd hebbenwaarin hij o. a. zegt: „Mijn tegenstander [de ultra-radicaal Mie 1 heelt, om te overwinnen, op opzienbarende wijze zijne door zijn comité en hem zeiven met zooveel luidruchtigheid ge- üeschen vlag der intransigentie moeten strijken." Den 8 zou in eene kapel te Angers door graaf Louis de Cissey eene voorlezing gehouden worden over de zondags rust, maar 3 uren te voren kwam er eene depeeüe van den minister van eeredienst, inhoudende, dat een leek geene toespraken of verhandelingen in kerken houden mocht en evenmin in voor godsdienstoefeningen bestemde kapellen. De bisschop van Angers, die zich te Parijs bevond, deed de minister een schriftelijk protest toekomen, verklarende, dat '9indien hij zieh in zijne stad bevonden hadniet in aeze inbreuk op zijne rechten z ,u hebben berust,. e minister heeft tot de bisschoppen eene aanschrijving gericht, waarin hij hun, naar aanleiding van het gebeurde met den heer de Cissey, onder het oog brengt, dat het leeken niet geoorloofd is, in voor godsdienstoefening bestemde ge bouwen voorlezingen en verhandelingen te houden. De prins v. If ales is den 12 te Parijs aangekomen en den 15 van daar naar Nizza vertrokken. Den 16 ontmoette hu te Cannes zijnen broeder, den hertog v. hdinburg, en diens gemalin. De voorziening in cassatie van Billoir is door het hof verworpen. De Bien Public verzekert, dat de heer Chesnelong zich tot mevrouw de Mac Mahon gewend heeft,om hare tus- schenkomst te verkrijgen, opdat het besluit ter ontbinding van bet. parijsehe cat.liolieke comité zou worden ingetrokken, doch dat laatstgenoemde volstrekt geweigerd heeft zich met de zaak in te lalen. De République Franqaise verklaart,, op grond van ontwijfelbare inl chtingenhierbij te kunoer. voegen dat, de heer Chesnelong zich vervolgens hij den Pre sident der Republiek zeiven vervoegd heeftdie hem echter kortat te kennen gaf, dat het bovenbedoelde besluit hem volkomen wettig voorkwam en dat er mets aan te verande ren viel. De heer Lpyson (de ex-pater Hyacinthe) heeft den 15 in liet Cirque d'fliver, niet ver van de O L. V, kerk te Parijs, zijne eerste voordracht gehouden, en wel over „den eerbied voor de waarheid." 4000 Personen, waaronder vele da-nes, leden der Academie der Vertegenwoordiging geletterden kunstenaars enz. waren aanwezig. De maire van Marseille heeft de straat der Petits-Pères waarin de heer Thiers [die dezer dagen zijn 80"" verjaardag vierde] geboren werd, naar hem vernoemd. De bisschop van Nevers, wiens schrijven naar aanleiding der pauselijke allocotie van 12 Maart, aan den President in ons vorig Nr. is vermeld, heeft ter erelegenheid van de aanstaande 50» verjaring van 's Pausen bisschoppelijke wij ding een herderlijken brief uitgevaardigdwaarin hij het zelfde onderwerp he landelt, en den toestand van den H. Stoel als betreurenswaardig en meer en meer bedreigd afschildert en het, tegenover de rechtmatige klachten der catholiekc wereld, den plicht van elke regeering noemt,, de verdedi ging op zich te nemen van een gezagdat de hoeksteen is der menschel ij ke maatschappij De belsrische* Indépendance meldt, dat de minister van justitie en eeredienst den bis- schop een brief gezonden heeft, waarin hij zijn gedrag in scherpe bewoordingen gispt. Het franse lie Vredebond heeft den 12 een adr.es aan den Czaar gezonden, waarin hij verzocht wordt edelmoeditrlijk het voorbeeld tot ontwapening te geveu hetwelk den chris tenen in liet Oosten zeker ten goede zal komenbet zoo geschokt, vertrouwen herstellen en Europa bewaren voor de rampen van een oorlog, die niet binnen de grenzen van 1 uikije beperkt, zou blijven. Hetst.uk is onderteekend door de heeren Ch. Renouard, procureur-generaal bij liet hof cassatie Ad. Pranck hoogleeraar in liet volkenrecht en Joseph Garniersallen leden en laatste ook van deu Senaat. van het iastituutde eerste Lord Oerby ontving den 11 eene deputatie, verte-enwoor digeude een aantal handelaren uit Coveniry, Derby. Leieester en andere steden, welke zich beklaagde over den gedrukten toestand van den handel in zijden stoffendien toeschreef aan het tractaat, met Eranknjk in I860 geslotenen op wijziging daarvan aandrong. D* deputatie meende, dat als die met van Eranknjk te verkrijgen was, men in Engeland de booge inkomende rechten, die op de fransche markt, ge vorderd worden, ook in Engeland weêr op het fransche pro duct moest gaan toepassen. Lord Derby antwoordde, dat het laatste met aanging. Engeland kon het beginsel van vrijen handel met weêr verlaten. Maar hij beloofde, alles te zullen doen om het protectionistische fransche tarief te doen verla gen. Overigens was hij va-i oordeeldat het nog meer la" aan den maatstaf, waarnaar die rechten in Frankrijk geheven worden, dan aan de rechten zeiven: daardoor drukten zij zeer eenzijdig op de goedkoopere soorten. De turkscbe circulaire is aan het Parlement medegedeeld met eene depeche van lord Derby, van den 12, aan den nntschen zaakgelastigde te Konstantinopel. Lord Derby uneidt, dat Musurus-bassade turkscbe ambassadeur te Londen.' hem eeu afschrift der circulaire kwam brengen waarop lord Derby vroegof de Porte al dan niet voornemens was om een gezant naar Petersburg te zenden, ten einde over ont wapening te onderhandelen. Musurus-bassa antwoordde ont kennend meenendedat geene bevredigende oplossing mo gelijk was tenzij de mogendheden in de vernietiging van het protocol toestemden Lord Derby antwoordde, dat in dat geval "erdere onderhandeling nutteloos was, daar hij niet inzag, welke stappen de regeeringen nog konden doen om een oorlog te voorkomen die onvermijdelijk scheen. Mttsu- rus- bassa antwoorddeTurkije verlangt den oorlog niet irid' Veik'eSt dien ^oren opoffering zijner onafhankelijk- De Observer meent te weten, dat Engeland zich niet neeft vereenigd met een voorstel van Oostenrijk, orn geza menlijk vertoogen tot de russische en turkscbe regeering te rich ten in het belang van den vrede. Engeland moet "van oordeel geweest zijn dat dergelijke pogingen geen bevre digend resultaat zouden opleveren. Eene deputatie van glasgowsche studenten heeft namens ue meerderheid hunner academiebroeders, ten 8s4 den heer Gladstone verzocht, zich candidaat te laten stellen voor het rectoraat van de universiteit te Glas"ow Je neer Gladstone heeft daarin toegestemd. Hoogurkuis. Graaf Derby heeft den 16, in antwoord op eene interpellatie van lord Granville, zijne ouderteekening van het protocol verdedigd. Hij weigerde, liet eerste ont werp van het protocol over te leggen, omdat, graaf Schou- wa off bezwaar had tegen de openbaarmaking. Laatstge noemdegevraagd zijnde, of Rusland bereid was tot ont wapening indien het protocol onderteekend werdhad geantwoord dat zulks van Turkije's houding zou afhangen. Engeland had verklaard dat het 'net, dit doel ouderteeken- de en dat, indien dit, doel niet bereikt werd, het. document voor geene andere oogmerken zou mogen dienen. Engeland 1 racht.te tusschen Rusland en Turkije bemiddelend op te treden, ina.r daar eene der mogendheden eene bemiddeling weigpi^ii-was de gekozen vorm van weinig belang. Indien Enge tand het protocol niet onderteekend hadzou men het trelieel verantwoordelijk hebben gesteld voor de gevolgen. Met het, oog op de bestaande omstandigheden wenschte graaf Derby eene afwachtende houding aan te nemen. Lagerhuis. Den 11 is met, 149 tegen 69 st. de tweede lezing geweigerd van de Newspapers Registration Bill, waar van het doel was ook andere personen daH den drukker en den uitgever te treffen indien een dagblad zich aan laster sehu.dig maakt. Onder hen, die tegen de wet spraken, was de heer Kenealywiens verklaring, dat hij zich nooit aan laster in de dagbladen had bezondigd met ironische toe- Iinching begroet, werd. Juist tegen hem, die. na zijne ver dediging van den voorgewenden Tichborne door de londensche advocaten niet langer in hun midden geduld, in zijn blad ieder door het. slijk haalt, was inzonderheid de wet gemunt, Don 12 diende de minister Northcote de begroeting in uitgaven bedroegen verleden jaar 78,l2a.0oü p. st. en het voordeelig soldo 443,000 p. st. De uitgaven voor 1877178 zijn geraamd op 78,794,000 p. st.; de ontvangsten op 79 020.U00, zoodat het saldo bedraagt 225,000 p. st. De belastingen worden verhoogd noch verlaagd. De minister besloot met te zeggen dat de toestand van 's lands geld middelen gezond is, en dat er hulpbronnen aanwezig zijn tof welke men in geval van nood de toevlucht zou kunnen nemenmaar dit wasgelukkig, op dit oogenblik niet noo- di"- In antwoord op eene vraag van den heer Wait be vestigde de vice-minister Bourkedat eene bijeenkomst van protestanten te Cadix was uiteengedreven. Daarop werd de spaausche regeering gewezen en de minister Canovas beloof de de zaak te zullen onderzoeken en de schuldigen te str ffen. Den 13 heeft de minister Aorthcotein antwoord op eene interpellatie,-.verklaard dat het herieht van de Nordvol gens hetwelk lord Derby te Konstantinopel zou hebben doen wetendat Turkije niet op de bnlp van Engeland mocht rekenenongegrond was. Lord Hartington lichtte eene doorhem aangekondigde motie tot het overleggen van stukken betreffende de oostersche kwestie toe en laakte de politiek der regeeringwelke Ilij verantwoordelijk stelde voor den tegen- woordigen staat van zaken, daar zij, den vrede in Europa wil lende bewareneen verkeerden weg had ingeslagen, zoodat Turkije niet voor het geval gesteld was dat hetniet toe gevende. te doen zou krijgen met al de mogendheden, en Rusland thans weder eene positie had gekregen gelijkende op het door den Krim-oorlog geëindigd prutectotaat over de christenen in Turkije. Ten andere was het protocol niet overeen te brengen met, de onalhankelijkheid van Turkije, waar voor de regeering zoo grooten eerbied toonde. De minister van oorlog antwoordde en zeidedat het standpunt der regeering niet veranderd was. Zij weigerde len stelligste het eerste ontwerp van het protocol en de daarover gevoerde briefwisseling over te leggen, omdat de andere mogendhe den daarin niet toestemden. Turkije's antwoord op het protocol was niet geschikt om den vrede te verzekeren maar Engeland had zijn laatste woord in het belang van den vrede nog niet gesproken. Engeland was steeds in overeen stemming niet de andere mogénheden ten bate der christenen werkzaam geweestmaar het wilde niets weten van eene staatkunde, die tot oorlog tegen Turkije voerde, welk land niets jegens Engeland had misdreven. Zoolang Turkije niet te kort deed aan de eer of de belangen van Engeland, was er geene reden voor Engeland om het zwaard tegen Turkije te trekken. De engelsche regeering had het protocol onder teekend omdat men haar verklaard had dat daardoor aan Rusland eene laatste kans op ontwapening zou worden ge geven. Zoo de oppositie van oordeel wasdat de' regeering een verkeerden weg gevolgd had en eene politiek van dwang in practijk beuoorde te brengen, dan moest zij een votum van wantrouwen van liet Huis zien te verkrijgen. Na eene langdurige discussie heeft lord Hartington zijne motie ingetrokken. l)e regeering merkt de turkscbe circulaire aan als eene volstrekte verwerping van het. protocol en wijst, bet voorstel der Porte om zonder voorafgaande aanvaarding van genl. Schouicaloffs verklaring, een bijzonderen gevolmachtigde naar Petersburg te zenden van de handaangezien alle verdere onderhandelingen nutteloos zijn. Het, Journal de St. Pétersbonrg zegtdatindien het christelijk Europa niet in de middelen voorziet, om het welzijn te beveiligen van miljoenen niet-muzeimanselie onderdanen der Portehet oogenblik voor Rusland gekomen is om de ver evene, een half jaar geleden door den Czaar ,te Moskou uitgesproken woorden in toepassing te brengen. Het blad zegt, ten opzichte van den twijfel, door de londensche Times geuit, ot Rusl nd wel den oorlog aan Turkije zal verklaren dat zulke woorden slechts dienen om de Porte in haar blind verzet te sterken. De Beurscourant betreurt, hetdat de teerling geworpen is en een oorlog op het uitbreken staat, welks gevolgen onberekenbaar zijn. De Nieuwe Tijd zegt, dat het uur van handelen en der opofferingen geslagen heeft, lurkije weigert alles des te beter, de onzekerheid putte Rusland uit. De Stem Golosgelooft, dat de houding der europeesche kabinetten de geheime verwachtingen der engelsche turkenvriendèn zal teleurstellen. Den 13 is te Petersburg een groote krijgsraad gehouden, waartoe ook de betman der donsehe kozakkeu, Kransno koutsky, per telegraaf ontboden was. Het zuiderleger heeft eene voorwaartsche beweging ge maakt tot, nabij de grenzen van Roum nie. De Keizer en grootvorst-troonopvolger zijn den 20 naar Kischeueff vertrokken. klacht van dien bisschop bij den gouverneur van Adriano- pel gevangen genomen maar na 3 dagen ontslagenomdat geene mohammedaansche getuigen tegen hem te vinden wa ren en christenen niet als getuigen toegelaten konden wor den. In het district Jundi-Vardar zijn'dezer dagen inééne week 4 bulgaarsche kerken geplunderd. Roumanie. In een deu 12 gehouden ministerraad is be sloten de reserve onder de wapenen te roepen. De minister van oorlog Slaniceona is afgetreden. In een den 14 bij den Vorst gehouden ministerraad, waar toe ook alle voor alige president-ministers genoodigd waren, is besloten met het oog op de mogelijke gebeurtenissen geene definitieve maatregelen te nemen zonder voorkennis van de Kamer. De heer Cogolniceanu is tot minisier van buit. zaken benoemd. Deze heeft aan 's lands agenten in het buitenland eene circulaire gericht, waarin verklaard wordt, dat Roumanie er naar slreven zal, den vrede te bewaren en eene stipte neutraliteit in acht te nemen. Er is hevel gegeven om alle telegrammen aan te houden, waarin van de bewegingen der troepen melding wordt ge maakt. Er heeft eene drukke briefwisseling plaats tusschen de waarborgende mogendheden en hare agenten te Bucha rest over deu raaddien men Roumanie zaï geven met het oog op de dreigende gebeurtenissen; maar geen barer heeft tot dusver bepaalde instruction gegeven. In Klein-Wnllachijevoornamelijk in den omtrek van Ka- lafat.worden rumeenscbe strijdkrachten bijeengebracht Volgens de Polit. Corresp. heeft de regeering besloten om IUU00 man bijeen te trekken tot bescherming der hoofdstad tegen een mogelijken overval van turkscbe ongeregelde troepen. 6 Rusland heeft in Roumanie aanzienlijke hoeveelheden gra nen en fourrages gekochtwaarvan het een groot, gedeelte terstond betaalde, ten einde het Vorstendom in staat te stellen, de kosten der legerorganisatie te bestrijden. Servie. Vele personen zijn in hechtenis genomen wegens eene samenspanning tegen de regeerende dynastie. De in Benevento gevangen genomen bende van internati onalen onder aanvoering van Carlo Cajfiero, bestond uit een paarhonderd man en had te Letino de archieven verbrand te Galla de kas des onl vangers geplunderd en het "emeente- huis in de asch gelegd. Te Capriati had de te wapen ge- loopen bevolking haar doen afdeinzen. '2 Benden internationalisten n 18 personen m eene t de andere zijn nabij delete gezien. IliiiiM'iiland. De Koning en de prinsen Alexander en Hendrik hebben te Amsterdam deu 13 het concert in Felix Mentis bijge woond den 14 de tentoonstelling van teekeningen in Arti iff Amicitiae en 's Rijks-marinewerf bezocht en de voorstel ling in den stads-sehouwburg De familie Benoiton) bijge woond den 15 deelgenomen aan de godsdienstoefening in de Nieuwekerk (ds. ten Kate) en den dierentuin bezocht. Den 16 zijn de Koning en prins Alexander naar den Haag teruggekeerd 13 had de Koning A'. RisA. Hofman en HA Den getale van j ambassade Je Op Creta nemen dr zaken dus meldt een telegram uit Athene eene ernstige wending en zijn door de turken troepen gezonden om de christenen te beletten zich te Amalos te vereemgen. In Mesopotamie is de pest en in de hospitalen te Kon stantinopel de typhus uitgebroken. Den 14 zijn 4 gepantserde korvetten en 2 kanonneerbooten onder bevel van Moustapha van Konstantinopel naar de monden van deu Donau vertrokken. Het russische stoomschip Ciri khJc arriveerde voor de hoofdstad om het archief der russische ambassade aan boord te nemen. De russische consuls in Turkije hebben last ontvangen 0111 naar hun vaderland terug te kee- ren, de russische onderdanen zijn onder de hoede der duitsche gesteld en de zieken uit het russische hospitaal te Konstantinopel naar het duitsche overgebracht. Abdul- ilenni-bassa heeft zich den 15 naar Scbaumla bege- ven, om het hevel over het Donau-leger te aanvaarden. Te Rustschuk zijn 70 kanonnen van Krupp aangekomen. De montenegrijnsche gevolmachtigden hebben den lop uitdrukkelijk bevel van hunnen Vorst, verklaard dat zij op den afstaud van Keutschide Moratscha en KoDschin moes ten blijven aandringen en vóór den 15 een definitief ant woord verwachtten. Nadat deze voorwaarden onaanneme lijk verklaard waren, heeft de grootvizier aan Vorst Nicolaas gesetirevendat, daar de onderhandelingen geen resultaat hadden opgeleverd, de wapenstilstand niet verlengd zou worden; en zijn de aanvoerders der troepen aan de monte negrijnsche grenzen gelast om de vijandelijkheden des noods te hervatten. De gevolmachtigden hebben den 16 Kon stantinopel verlaten. Allerwegen vormen zieh rooverbenden diewel wetende, dat tie overheid thans volkomen machleloos en ook niet ge zind is om haar handwerk te belemmeren, de bevolking op de onbeschaamdste wijze brandschatten en uitplunderen. De overheid heelt de handen vol met het innen der achterstal lige en ook der nog niet vervallen belastingen, ten einde zooveel mogelijk in het steeds klimmend geldgebrek der re geering te voorzien. Telkens worden zoogenaamde „vrijwil lige belastingen onder den naam van „buitengewone bij dragen voor het leger" gevorderd, en wie zijnen omslag daarin niet goedschiks betaaltwordt met zware inkwartie- 'mg gestraft Een verzoek der bulgaarsche bevolking van het dorp Izvor, niet ver van Puilippopel, om teruggaaf h irer in der tijd iu beslag genomen wapenen ten emd'e zich te gen de rondzwervende rooverbenden te kunnen verdedigen is schamper door den kaimakau afgewezen. Een derwisch, die de turken te Tatar-Bazardsjick opruide en, daarover door den bulgaarschen bisschop onderhouden, met eene al gemeene slachting der christenen dreigdeis wel op de ieder afzonderlijk ten gehoore ontvangen en van een hunner een gedrukt stuk ontvangen, waarin huune grieven naar aanleiding der Oeptember-onlusten van 1876 uiteengezet waren en aan het slot waarvan Z. M. verzocht werd een antwoord te gevenopdat dit in eene den 15 te houden volksvergadering kon worden medegedeeld. De Koning had de mondelinge toelichting aangehoord en met gebaar t° kennen gegeven, dat de audiëntie afgeloopen was Aan het diner ten paleize op den 15 waren on"eveer 70 personen genoodigdwaaronder de ministers van marine koloniën en oórlog, de luit.-genls. v. Swieten en Eersnijck en een groot aantal officieren van het o.i. leger die ter zake IïnJirjl?SVerr.iuhti!lg:ea in Atcllin gedecoreerd zijn met de M. W.U.Aan den burgemeester heeft de Konin" 2000 voor de algemeene armen ter hand gesteld. Prins Hendrik heeft den 18 de hoofdstad verlaten. De Koning is den 20 op het Loo aangekomen Verkiezingen Tot leden der 2'. Kamer zijn' verkozen te Amsterdamin plaats van mr. G. de fries, benoemd tot üd van den Raad van State, mr. v. Heukelommet 481 st. tegen 165 op den heer Jittate Tiel, in plaats van den heer Mackaydie Nederland verlaat, mr. WR. de Beaufort met 759 st., tegen 586 85 en 29 op de heeren Werdmidle'r o. bigg v. GoUtrin en Dijckmeestcr. Staten-Generaal. De 2». Kamer heeft den 17 hare werk zaamheden hervat. De heer Kuyper heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag als lid genomen met 1 Juni. Bij de Kamer is een onteigeningswet ingediend voor den aanleg van een nieuwen weg, ter lengte van 1600 ellen uit ds kom der gemeente Delfsliaven naar Rotterdam. Mede is ingekomen een ontwerp tot droogmaking, voor Staatsrekening, van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, van Blokkerslioek aan de noordholiandsehe kust, tot bezuiden den Ketelmond, met, afsluiting van het Eierlandsche gat; en, in verband met die droogmaking, tot het graven van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de W..aldoor de Uel- dersche vallei, een en ander door eene bezoldigde S aats- commissie uit te voeren in 16 jaren, ten koste van 116 mil joen, behalve 14 miljoen defensirkostensuccessievelijk te verschaffen door eene leening Het kanaal naar de Waal zou I 1 miljoen kosten waarvan I 70Ü.00Ü zou komen op rekeninsr van de droogmaking der Zuiderzee. Benoemingen. De Koning heeft den luit.-genl. Eérspijck benoemd tot grootofficier der orde van den Gouden Leeuw vau Nassau. Bij kon. besluit van den 12 is aan mr. J. C. F. bn. d'Aulnis de Bourouillop zijn verzoekeervol ontslag verleend als proc.-genl. bij het hof te s Herfosrenbosch en als fungeerend directeur van policie in Noordbrabant en Limburg. Bij kon. besluit benoemd tot heemraad van de Scher- meer K. Dekker, tot heemraad en polder Nieuwland op Wieringen P. Schuurman, tot dijkgraaf van het dijksbestuur van Wieringen J. Koorntot heemraad N. Lont. Onderwijs. 92 Te Zwolle vergaderde predikanten der evaqfrehsche richting tiebben een adres aan de 2». Kamer geteekend waarin zij, prijs stellende op de handhaviu" van het christelijk beginsel (art. 26 al. 1) in de wet, op hetTlager onderwijsde belangstelling waardeeren, door de regeering iu haar wetsontwerp voor liet godsdienstonderwijs aan den dag gelegd en hunne bezwaren kenbaar maken tegen bet door sommigen uitgesproken denkbeeld om den woensda"- morgen daarvoor beschikbaar te stellen. B. en W. van Leeuwarden hebben den gemeenteraad voor gesteld. eene theoretische en praetisehe ambachtsschool op te richtenen in verband daarmedeonder goedkeuring des Konings, de burgerdagscliool op te heffen Het voorstel strekt om aan te nemen het door 5 verenigingen gedaan aanbod, om tot bestrijding der kosten f 35000 en jaarlijks gedurende minstens 10 jaren 650 bij te dragenen voorts om eene provinciale subsidie voor de zaak te vragen. De hoofdonderwijzer, aan wien onlangs door Ged. Staten van Limburg de bevoegdheid tot het. geven van onderwijs is ontnomen, was niet gevestigd te Roermoudemaar te Grat hem. De heer G. C. v. Halen Blanken Jr., militair candidaat- artskomt in het Hbl. op tegen het bericht van het üaag- scbe Dagblad, nopens het wegzenden van een groot aantal studenten van de mil. geneesk. school te Amsterdam. Slechts

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1