No. 17. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 29 APIVIL. Oorlog. ©fficiëel Ocbcclte Kennisgeving. StedelUk ülugeüiu. EllElekclijkschc Eertchtcu IBinnenland. Jtigczonbeti .Stukken. Stabs-üHeuws. burgerlijke stand LkllAARSCIIE COC A N T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post f O,#O. afzonderlijke nwnmers A Cents. Brieven franco aan de Uitgever» HERM'. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort ee i bijbladbevattende wekelijksche berichten. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents j groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan) ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken de ingezetenen opmerkzaam op de herstelling van den molen de Groot, nabij het Ritsevoort, en vooral ter voorkoming van ongelukkenop bet wenscherijkedat van de molenkluft door kinderen geen gbruik wordt gemaakt zoolang het herstel van den molen duurt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 April 1877. D' Secretdris NUHOUT van dek VEEN. Aan belanghebbenden wordt berigt, dat de BADINRIG- TING in bet Mannen- en Vrouwen-Gasthuis van 1 Mei 1877 alle dagen, uitgezonderd Zondag, geopend zal zijn van morgens 7 tot 's avonds 7 uur. Zy die van deze inrigting voor een enkel bad gebruik willen maken moeten voorzien zijn van een door den bin nenvader van het Gasthuis aftegevèn kaartje. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Dinsdag den 1 Mei 1877, des middags ten 12 Qre. Namens den Foorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Kostelooze Bezichtiging op Zondag 6 Mei a.s., van 1 tot 4 uren, waarvoor toegangkaarten ie bekomen zijn ter verga dering der Commissie van Toezicht, ten stadshuize, op Don derdag 3 Meivan 2 tot 3 uren. Bezichtiging tegen 10 cent per persoon op Zondag, 13 Mei, van 1 tot, 4 uren. Bezichtiging tegen 25 cent per persoon eiken Maandag en Vrjjdag, van 1 tot 3 uren. P O L I C 1 E. Aan het Commissariaat van Policie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevondene voorwerpen, als: een goud potlood, een overjas, een zwart moirée boezelaar, twee koedrkken zen paardendek een portemonnaie met geldeen raam uit eene vigilante, een duimstok, twee koekpannen en 1 ijzeren paneen huissleutel, een goud oorbelletje, een ring met s rut els en een boek, een gouden oorhanger met zwart steentje, een wit bonte handmof, een kaasdek of kleedeen koperen broche met rood steentje. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2". helft der maand Maart 1877. C. B. Beers. Flewijn, M. Parser, Amsterdam; G. Boude- wijn Anna Paulownapolder D. Luyt,'s Gravenbage J. Pollak, Rotterdam; G. Blom, Westerblokker. Van het Hulpkantoor Egmond aan Zee, J. F. Barends Amsterdam. Briefkaart, J. HorsmanAmsterdam. eindelijk uitkomst verkregen wordt. De wereldgeschiedenis leert het ons op elke bladzijde. Welke wijze van beslissing is de meest verschrikkelijke P Zeker niet altijd de geregelde oorlog. Maar die ontevredenheid wordt van buiten gevoed en aan gewakkerd, die oproeren en opstanden worden verwekt door vreemde opruiing door misleiding bedriegelijke voorspie geling van een betere toekomst, en van vreemde hulp. Wie zal ontkennen dat, deze invloeden zich doen gelden? Waar ontbraken zij ooit geheel P Maar men bedriege zich niet. Waar geen kruit isveroorzaakt een weggeworpen lont, geen uitbarsting. De vreemde opruier weet zijn terrein gewoonlijk met juistheid te kiezen, en alleen in een daarvoor geschikten bodem schiet liet door hem geworpen zaad welig op. Maar moet Rusland dan de rol van den bevrijder vervullen en de kampioen zijn voor de rechten der menschheid en de vrij heid van andersdenkenden? Rusland, dat Polen heeft vertrapt en de ketters vervolgt? Moet het, Grieksche fanatisme het Mo- 'namedannsche fanatisme vernietigen? Dit schijnt, inderdaad over eenkomstig den aard der dingen en 's werelds loop. Het Kattio- liek fanatisme heeft Moren en Saracenen uit, Europa terugge drongen en de kracht van het Calvinistisch fanatisme w is noodig om pal te staan tegen het Katholiek fanatisme en er perk en paal aan te stellen Eerst, later komt hej besef van wederkeerige rechten, het onderling verdrag, de gematigd heid, de verdraagzaamheid, de onderlinge waardeering, de algemeene menschenliefde. Zelfzucht eerzucht, heerschzucht waren meestal krachtige bondgenooten bij de drijfveeren tot handelen somtijds waren zij de onedele aanvoerders die de trouwhartige en oprechte menigte in beweging brachten, maar de uitkomst kwam daarom niet minder het algemeen welzijn ten goede. Ongetwijfeld, naar gegronde beschuldigingen tegen Rus land heeft men niet lang te zoeken; maar men wordt een zijdig en partijdig, men sluit de oogen voor feiten, die thans door geen enkele mogendheid, ook niet meer door Engel.-.nd geloochend worden, wanneer men spreekt "an de zoogenaamde Bulgaarsche gruwelen en van het zachte en welwillende Turksehe bestuur. Die gruwelen zjn gruwelen, en bet, Turksehe be stuur is geen bestuur. Moge Hechts de partij van Gladstone en zijne vrienden in Engeland kunnen voorkomen, dat voor barig wantrouwen tegen Rusland en nationale haat tegen de Moscovieten de Britsche strijdkrachten in het vuur bren gen, vóór de argwaan gegrond blijkt te zijn. Moge Moltke's werkelijke of voorgewende vrees ijdel bevonden worden Groot is daarom de verantwoordelijkheid van Rusland. Is de politiek van St. Petersburg inderdaad niets anders dan een samenweefsel van leugen en bedrog, dan zal zij de schuld dragen van een algemeenen Europeesehen oorlog. Tot nog toe is er ech.er grond voor de hoop, dat de oorlog tot Rusland en het Turksehe rijk beoerkt zal blijven. Die oorlog zal op zich zelf reeds vreeselijk genoeg zijn. Daarom is het misschien niet ongepast, met een beroep op de geschiedenis te wijzen op zijn betrekkelijke onvermijdelijk heid als middel om tot, eene betere toekomst te geraken, en zich te herinneren hoe menig malen uit bet kwade bet goede is voortgekomen. Wat in de laatste dagen reeds gebleken was onvermijdelijk te z$n is gebeurd: de oorlog is verklaard en begonneu. Nu Turkije zich ten eenen male onwillig had betoond om aan de wenschenden raad de vermaningen van Europa gehoor te geven was Rusland aldus luidt het oorlogsmanifest van Keizer Alexander aan zijn eigen eere verplicht zijn woord gestand te doen, dat het, zelfstandig zou optreden, om het doel te bereiken, dat al de verbonden Europeesche mogendheden eenstemmig verklaarden te begeerenverbete ring van bet lot, der niet-mohnminedaansche onderdanen van de Porte. Zoo is dan Ruslands gekrenkte eer ten slotte de oorzaak van het uitbreken van den krijg? Neen, Ruslands begeerlijkheid naar het bezit van 's naasten erf, zal een an der beweren van den aanvang af is bet, zijn voornemen geweest, met Turkije iu oorlog te geraken; al zijn betui gingen van vredelievendheid, van onbaatzuchtigheid enz. zijn niets anders dan huichelarijom Europa omtrent zijn ware bedoelingen te misleiden en de schuld van het uitbreken van den oorlog zoo mogelijk op Turkije te kuunen werpen Het is niet moeilijk een betoog in dien zin te leveren, en het is ook volstrekt niet onmogelijk dat dit betoog in over eenstemming zou zijn met de werkelijkheid en de waarheid. Eerzucht, baatzucht, gekrenkte trots plegen bij verwikke lingen en geschillen van allerlei aardbij internationale en andereeen belangrijke rol te spelenmaar in plaats van een voorbarig en daarom zeker vruchteloos onderzoek te beproeven naar de geheime roerselen en beweegredenen die hier in 't spel zijn geweestlater zal de waarheid dui delijker blijken komen wij liever terug tot hetgeen wij in navolging van vele anderen zijn begonneu te zeggende oorlog was onvermijdelijk. De oorzaken dier onvermijdelijk heid zouden wij evenwel dieper willen zoeken dan in den gekrenkten trots van den Russisehen Keizer, in de eerzucht of de hebzucht van dien monarch of van de Russische re- geeringspolitiek in het algemeen. Het schijnt inderdaad een noodlottige onvermijdelijkheid dat geen belangrijke kwestie in het beschaafd en verlicht Europa der negentiende eeuw tot, oplossing kan komen dan door oorlog. Wij hebben de Slceswijk-Holsteinsehede Ita- liaansche en de Duitscbe kwestie gehad, en herhaalde oor logen zijn noodig geweest om ze te beslissen. Maar wij kunnen er niet toe komendie oorlogen toe te schrijven aa» de heerschzucht van Pruisen, de roofzucht van Victor Ema nuel de eerzucht van Bismarck. Wanneer een geschied- vorscher als Gervinus het geloof, dat de dingen der wereld ■aar de grillen van enkelen plaats grijpen en naar hunne willekeur totstandkomen, veroordeelt als een ongerijmd heid als de vrucht eener beschouwing die aan de opper vlakte der dingen blijft hangendan past het ons, op zijn woorden acht te geven en te letten op de groote stroomingen in de ontwikkeling van rassen en volken. Een wanbestuur dat, zich sedert jaren als ongeneeslijk heeft doen kennen, dat geen sporen van verbetering toontdat op grondslagen rust die elké doortastende hervorming onmogelijk maken,— zulk een wanbestuur ieidt de staten onherroepelijk ten val. Dat wanbestuur is de vloek van het Turksehe rijk. De ver houding van het overheerschende ras tot de overheersehte rassen is in de Europeesche landen van Turkije te osgunstie, om den bestaanden toestand steeds te kunnen doen voort duren. Verandering is onvermijdelijk. Griekenland, Rume- nieServiëMontenegro zijn reeds aan de Turksehe heer schappij onttrokken en de herhaalde opstanden of de alleen door geweld en vrees onderdrukte ontevredenheid in Bosnië Herzegowina en Bulgarije zijn de voorboden van hun nade rende onafhankelijkheid. Hoe zal die verkregen worden? Er schijnt geen andere weg te bestaan dan door liet, zwaard, geen andere weg dan over lijken en puinlioopen. Dat, is vreeselijk; maar waar en wanneer bleek een audere weg mo gelijk Opstandentelkens met, geweld onderdruktom telkens op nieuw uit te breken, langgerekte burgeroorlogen of hulp en tusschenkomst van buiten in den vorm van een geregelden oorlog zijn de ontzettende middelenwaardoor Staten-Gkneraal. 2» Ka - er. De minister van binn. zaken heeft, den 23 in antwoord op eene interpellatie van den heer Mees over de toenemende verondieping tusschen de hoofden van den rotterdamschen waterweg, te kennen gegevendat het enkele baggeren op den duur de werking der natuur niet volkomen verhelpen kan, waarom audere middelen aangewend moeten wordenvoor welke een voor stel tot verhooging van hoofdstuk V ,in bewerking is en zijn departement reeds heeft verlaten. De Kamer heeft, den 25 met 64 tegen 6 st. aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van het hoofdstuk financiën der staatsbegrooting voor 1877, voor betere bezoldiging en andere dienstregeling der ambtenaren van het kadaster, nadat daarop met, 54 tegen 13 st. was aangenomen een door den minister bestreden amendement, der com nissie van rapporteurs, om de landmeters, thans voor de kantoordienst werkzaam, te blijven bezigen en hen niet door klerken te vervangen. Vervolgens is aangenomen liet ontwerp tot nadere regeling der kosten van de verrichtingen nopens het kadaster. Den 26 is het voorstel van den heer de Jong c.s. tot het houden eener enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder liet rundveena eenige discussie, waarbij de minister van binn. zaken verklaarde, zicli geeue partij te stellen, aan genomen met 51 tegen 6 st. De termijn, waarop dat onder zoek behoort af te loopenis gesteld op 1 Mei 1878. De benoeming der enquête-commissie van 5 leden zal den 1 Mei plaats hebben. In antwoord op eene vraag van den heer Ldserda verklaarde de minister, dat Duitschland wel den invoer van rundvee weder wensciit vrij te latenindien wij de longziekte kunnen meester worden. Op het wetsontwerp tot regeling van het bouwen op en hngs dijken is, na uit voerige discussie, met 44 tegen 19 st. aangenomen het sterk door den minister Heemskerk bestreden amendement der com missie van rapporteurs, om uitsluitend het keiz- decreet van 2 Not. 1810 iu te trekken, zonder nieuwe bepalingen te stellen. De minister vroeg daarop schorsing van bet debat daar eene machtiging des Konings tot intrekking ontbrak. Den 27 is met 52 tegen 7 st. aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet van 1851 op de militaire pensioenen bij de landmacht (verhooging voor alle officieren en minde ren en voor hunne weduwen), en zulks met amendementen der commissie van rapporteurs om de verhooging voor ka piteins op f 400 en voor andere officieren luit.-genl. uit gezonderd op f 300 en voor de weduwen en kinderen op de helft dezer sommen te bepalenen om de verhooging voor indiscbe dienst eerst te doen ingaan voor officieren enz., die na inwerkingtreding dezer wijzigingswet in indi scbe dienst gedetacheerd worden. Belastingen. Bij den Raad van State is door de re geering een ontwerp ingezonden tot heffing van een. sue. cessierecht van 3 p.c. in de rechte opgaan ie en 1 p.o. inde rechte nederdalende lijn. Stoomvaart. De Maatschappij Nederland keert over 18/6 aan de aandeelhouders 5 p. c. uit. De ramp .'welke de Prinses Amalia trof in April, werd slec'Rs voorde helft door de assuradeurs vergoed en verminderde de te verdeelen winst tot r 180,000. Landbouw. In eene den 21 te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden van 16 landbouw-maatschap- pijen is besloten tot eene gemeenschappelijke inzending op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 waarvoor de kosten dus te vindensubsidie van de hoofdcommissie na goedkeuring door den minister van binn. zaken f 3'<00 bijdrage van de Holl. Maatschappij van Landbouw f 1000, bijdragen van de overige maatschappijen 2(100. De heer F. Goupy de Quabeekvan Luramenbij Has selt, heeft, zijne op de landbouwtentoonstelling te Amster dam met eene gouden medalje tevens door de Geldersche Maatschappij van Landbouw met de extra-gouden medalje bekroonde inzending van granen aan de I .ndnouwschool te IA ageningen geschonken. Ook de heer J. Beerwijn, te Noord wijk, heeft zijne belangrijke verzameling tent/«ingestelde ge droogde artsenijgewassen aan de landbouwschool vereerd. Onderwijs. In de algemeene vergadering der Vereeniging voor christ.-nat.-onderwijsden 20 te Utrecht gehouden, is een zeer afkeurend oordeel over het aanhangig schoolwet- ontwerp uitgesproken. De gemeenteraad van Brielle heeft aan de regeering de vestiging eener Rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus verzocht, waarvoor de gemeente een aan alleeischen voldoend gebouw wil stichten. Uit Rotterdam is door 1881 roomscb-catholieken een adres aan de 2« Kamer gerichthoudende aandrang om de on derwijswet te wijzigen in zulken geestdat de grondwet behoorlijk uitgevoerd en de vrijheid va» het bijzonder on derwijs oprecht verzekerd worde. De Maasbode en de Tijd sporen alle r. cahtolieken aan om dit adres te ondersteunen. De kolonel dr. v. d. Broekchef der militaire studenten te Amsterdammeldt aan het Hbl., dat sedert I October wegens lichaamsgebreken voor den militairen dienst zijn af gekeurd 5ontslagen op eigen verzoek 3wegens gebrek aan aanleg voor de studie 2 en wegens het niet op den be paalden tijd afleggen vsn of wegens het niet slagen in hunne examens 16 studenten. Ged. Staten van Gelderland hebben adressen gericht aan den minister van binn. zaken en aan de 2" Kamer, waarin wordt aangedrongen om in liet wetsontwerp ter herziening der wet op het lager onderwijs eene bepaling op te nemen, waarbij een vast en evenredig aandeel in de uitgaven fier gemeenten wegens liet, lager onderwijs ten laste van 's Rijks kas worde gebracht. Kermis. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 25 met 12 tegen 3 st. verworpen het voorstel van den heer B. A. Fokker tot beperking van den duur der kermis tot 6 dagen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 25, naar aanleiding van een adres van een lOOtal ingezetenen om terug te komen op het a. p. genomen besluit tot afschaffing der kermis, met 6 tegen 4 st. besloten dat besluit te b .ndbaven. Aanbestedingen. Den 20, door B. en W. van Amster dam bet, maken van 2 steigers in het IJ nabij den Wes- terdoksdijkminste inschr. F. K. Ozhgavoor f 398,400 (van americaansch greenen bout) en f 393,800 (van gecreso- teerd dennen hout); te Middelburghet verbouwen van bet sociëteitsgebouw aan de Noordstraat tot Rijks-kweekschool voor onderwijzersminste inschr. IVvan Uije en Zoon, voor f 17,400. Den 21 door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, bet maken van een zeebreker bewesten de Oranjesluizente Sehelliugwoude minste inschr. P. Hansumvoor 27000; te Kampen, de herstelling der stormschade aan de dijken enz. op het Kamper-eiland', in 13 perceelen voor ƒ22,646 Den 24 te Zutfen, het maken van de aardebaan van den Nederl.-Westf. spoorweg, gedeelte Warnsveld-Lichtevoorde, met de daarin hehoorende kunstwerken, minste inschr. A S. Schaafsma t,e Harlingen voor f 98,400. Den 25, té 's Gravenbage, het maken van eene berghaven aan het, Scheur onder Naaldwijk, minste inschr. 6'. de Jong, te Hardinxveld, voor 7634; het uitvoeren van eeuige wer ken aan de dammen in zee van den waterweg door den Hoek van Holland, m. i. A. Folker, te Sliedrecbt, voor ƒ91,300. Den 26, te Nieuwediephet, verrichten van voorloopige werkzaamheden tot herstelling der marine-schutsluis, minste inschr. A. Pos Rz., voor 29,334; te 's Gravenbage, de ijzeren bovenbouw van de draaibrug over de Nieuwevaart en voor 3 vaste overspanningen bezuiden die vaart te Am sterdamten behoeve van den spoorweg Nieuwediep—Am sterdam minste inschr. Bellefroid et Levgete Herstel bij Luik voor 67,500. Bouwweeken. B. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad etn plan ingediend tot bet, aanleggen van eene gasfabriek met buizennet op Eijenoord geraamd op 35O.00O. Gieten- Wijlen mej. C'. Jacobs, te Weert, heett 6000 fr. aan. de S. Vincentius vereeniging en 6000 fr. aan de admi nistratie der catholieke kerkgebouwen gelegateerd. Rampen. Te Elspeet is den i9 eene boerenwoning ver brand met 2 ossen3 koeien1 vet kalf en 1 varken. Den 23 is op de brug van den zanddijk van den Ooster spoorweg, nabij Amsterdam, eeu geladen zandtrein tegen een ledigen ingereden waardoor verscheidene wagens te water geraakt en de locomotieven zoo goed als vernield zijn, een werkman gekwetst en een ander te water gesprongen, maar gered is. Misdrijven. Ten gevolge van het uitgeven van valsche nederiandsche guldens en duitscbe markstukkeu door eenige duit.schers te Didam heeft de burgemeester van El ten zich naar Griethausen (Pruisen), de woonplaats van 2 dier per sonen begeven en de tusschenkomst ingeroepen van den burgemeester aldaar, die eene huiszoeking liet doen bij eene weduwebij welke valscli geld en gereedschap om het te vervaardigen werd gevonden. 3 Broeders en een oomallen inwonende bij genoemde weduwezijn gevangen genomen. Den 26 zijn te 's Heerenberg gearresteerd 2 pruisen in het, bezit van valsche muntbiljetten van 10, ter waarde van 3000. Rechtszaken. De rechtbank te Roermonde heeft den 23ten aanzien der reclames van belastingschuldigenwier verzoek om op de kiezerslijsten geplaatst te worden door den gemeenteraad was afgewezenbeslistdat van 88 personen de reclames gegrond, van 37 anderen niet gegrond zijn. De r. c. Aartsbisschop en Bisschoppen hebben een adres tot den Koning gerichtwaarin zij wijzende op de wetten die, blijkens de jongste allocutie, door de italiaan- sche regeering tegen de vrijheid van den H. Stoel zijn ont worpen Z. M- verzoekenaan hare regeering te gelasten om, in overeenstemming of in overleg met andere mogendheden, tot hel italiaansche gouvernement zoodanige vert,oogen te richten of zoodanige maatregelen te nemen, als strekken kunnen om in de handhaving der vrijheid van den H Stoel het recht ook der nederiandsche catholieken te verzekeren. De jubilé-zangers hebben reeds 24U00 als vrucht hunner reis door Nederland naar America overgemaakt. Ten blijk van erkentelijkheid voor de ondervonden medewerking en gastvrijheid zal de plek waar de Livingstone Hall wordt gebouwdNetherlands square genoemd worden. Overleden, den 21, te Cannes (Frankrijk) jr. F. A. Hartsenschrijver van vele wijsgeerige werkjes. Voor eenige jaren tot de r. catholieke Kerk overgegaan, bestreed hij haar vervolgens maar stierf hij met haar verzoend. Den 23, op den huize Heiligenberg, bij Amers-foort,mr. E. L. bn. v. Hardenbroek v. Lookhorst, gedurende vele jaren lid der 2». Kamer voor Amersfoortgroot bevorderaar van landbouw en veeteelt. Den 25, te 's GravenhageJ. M. Ohreen, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten en directeur van het depot van kaarten, plans en modellen bij het dep', van marineoud 67 jaren. Den 26te Rotterdam dr. A. de Jager, leeraar aan da h. burgerschool aldaar, bekend taalkundige, oud 71 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5«. klasse, 4e. week, No. 18925/ 51)000, No. 18827 f 15000 en premie van f 30,000, No. 1692, 3351. 4171, 4291. 4977. 5221, 6525, 8355,9618 10790, 1141.9, 12/(17 17815 en 20383 1000. KolonIcn. De regeering heeft van 14. I. Spoorweg-maat schappij voor 5 miljoen den spoorweg van Batavia na Buileuzorg aangekocht, en aan die Maatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen van Djocjocarta naar Magelang en Tjilatjap, en van Soera carta naar Madivenonder genot van eene staats-rente- garantie van 5 p.c., gedurende 40 jaren. De Woensdagavond der vorige week was zeker voorwer kende en kunstlievende leden van het muziekgezelschap Con cordia een genotvolle avond. Het zag er dan ook in de zaal van den heer Venloet, ofschoon de kachel ontbrak, dien avond recht gezellig uit, daar de opkomst^van kunstlievende leden hoogst bevredigend kon getföemd worden. Ons dunkt, dat dit dan ook uiterst gunstig reageerde op de executanten No. I van het programma Adagio et Allegro der 2^ Sim- phonie van Beethoven (eerste uitvoering) werd flink en krachtig ten geüoore gebrachtofschoon het zeer te bejammeren was, dat de fluit een weinig te laag stemde en dit, dan ook mis schien de reden was waarom de Cadenz in No. 7 Heimath's klauge van Coenen minder gelukkig slaagde. Het terugroepen wan den heer C na uitvoering van No-2, Rapsodie Hongroise van Liszt, was onzes inziens geheel ge rechtvaardigd daar de technische moeilijkheden, in dit stuk voorkomende, geene beletselen bleken te zijn voor voldoende vertolking van den componist. No. 4, Traumbilder van Lumbye, was, zoo als we dat steeds van den heer O. gewoon zijn, keurig en smaakvol. Niet weinig hadden zeker de aangekondigde nummers 3, 6 en 8 er toe bijgedragen om de opkomst van het publiek te vermeerderendaar een weinig zang tusschen composition voor instrumentale muziek altijd gewenscht voorkomt. Gaarne willen wij dan ook bekennen, dat het optreden van mej. Camphuis uit Amsterdam dezen genotvollen muzikalen avond nog zéér verhoogde, daar hare lieve stem ods nog lang in de ooren zal klinken. Het is onze oprechte wenschdat we meermalen van hare waarlijk niet geringe gaven mogen profit,eeren, en daarom roepen wij haar, bij haar vertrek vsd hare familie hier ter stede een hartelijk tot weêrziens toe. Driemaandelijksch overzicht van het schoolver zuim. 1' kwartaal 1877. Gemeente Alkmaar. Ziekte was in dit kwartaal de hoofd oorzaak van schoolverzuim: Armenschool 7,5°/0, Tusscben- school 3 °/o, Burgerschool 3,9 °/0 en Meisjesschool 4,7"/.. Verzuim wegens arbeid deed zich voor aan de Armenschool 1,1 °/0 en aan de Tusschenschool 0,8°/„. Met uitzondering van een paar gevallen van venten langs de straat door kin deren bij de Armenschool ingeschrevenwas er weinig ver schil in den aard van den arbeid van de leerlingen dezer beide scholen. Voor zooverre daarvan is gebleken, bestond deze in bet verleenen van hulp in de huishouding of bij het bedrijf der ouders. Het hoogste verzuim door een leerling wegens arbeid hegaan was aan de Tusschenschool 92 en aan de Armenschool 71 schooltijden. Het, geoorloofd verzuim bedroeg aan de A. 0,2 °/0. T. 0,6 B. 0,3 en M. 0,3 en het willekeurig verzuim in dezelfde volgorde van scholen, 0,5 °/0; 2,2 °/0; 2,3 °/0; 0,7 °/0. Het hoogste getal schooltijden aan die^ inrichiingen door een leerling willekeurig verzuimd was: 47, 70, 46, 18. Van de 900 leerlingen der gezamenlijke scholen waren 336 niet één schooltijd afwezig geweest. Het schoolverzuim in zijn geheelen omvang bedroeg A. 9,3 T. 6,6 °/o, 6,5 en M. 5,7 De leerlingen die in het afgeloopcn kwartaal de school voor goed hebben verlaten, en van wie met zekerheid be kend is, dat zij verder geen onderwijs meer genieten, had den minstens den leeftijd van 12 jaar bereikt. Overzicht der buitengemeenten volgt later. Be Secretaris van Volksonderwijs M. J. WUYSTER. Den 1 Mei zal bet 40 jaren geleden zijndat de heer J. 11. A. Ezerman alhier benoemd werd tot stadsorganist en klokkenist,. Voorwaar, een feestdag voor hem en voor allen, die gedurende die 40 jaren, of korter, getuigen mochten zijn van zijne lietde voor de kunst en belang daarin stellen. Wij kunnen daarom ons niet, onthouden, een kort maar hartelijk woord van warme hulde toe te brengen aan hem die gedurende dat. niet onbelangrijk aantal jaren met, zooveel ijver zijne betrekking heeft waargenomen, terwijl wij de hoop ér bijvoegen, dat hij gespaard moge blijven, om met den zelfden lust en ijver nog vele jaren in ons midden werkzaam te zijn. Een oud Alkmaarder. Tot de door prins Hendrik benoemde leden van liet, neder- landsch-africaansch comitéin aansluiting aan de op bet initiatief van den Koning van Belgie in het leven geroepen internationale commissie voor de exploitatie en beschaving van Centraal Africa, behoort, de heer mr. D. Fv. Leeuwen alhier. Het examen in nuttige vrouwelijke handwerken is den 21 te Haarlem met goed gevolg aigelegd door mej. A. B. Houtsmuller-en D. M. de Rover. Tot leden der commissie tot het afnemen der eind examens van de hoogere burgerscholen in Noordholland, 't. welk dit, jaar te dezer stede zal plaats hebben, zijn door den Commissaris des Konings o m. benoemd de heeren dr. D. Boekemr. A- P. de Lange en J. G. Sennett. Aan den heer Boeke is tevens het voorzitterschap der commissie, opge dragen. De commissie bestaat, voorts uit de heeren dr. A. Hennekeler, dr. J. C. CosterusA. B Hagcdoorn, dr. E. van der Ven, mr. F. A. de Graaf, L. Obermiiller, dr. J.Campert, IF. G. C. Bijvanck eu P. W erkmanleeraren aan de hoogere burgerscholen, de 3 eersten te Amsterdam, de 3 volgenden te Haarlem en de 3 laatsten te Leiden. De heer E. B. Gunningpredikant der herv. gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Berkel en Rodenrijs. Den I Mei aanstaande herdenkt de heer B Julsing, be- eedigd klerk aan het kantoor der hypotheken en het kadaster alhier zijn 50jarig jubilé als geagreëerde aan dat kantoor. Dinsdag, 8 Mei, zal in het kiesdistrict Alkmaar de verkiezing plaats hebben van 2 leden der Prov. Staten, ten gevolge der periodieke aftreding van de heeren A. Madame Pont en W. Bos. In den loop der maand Mei zal eene commissie uit de afdeeling der Vereeniging voor Volksonderwijs in de verschillende wijken dezer gemeente een onderzoek instellen naar gelieele of gedeeltelijke verwaarloozmg van het school onderwijs der kinderen. ONDERTROUWD. 20 Apr. Wilhelmus Mooij, te Alkmaar, en Jaapte van Bum, te Heer Hugo Waard. 26 s Gerrit ter Haak en Elisabeth Maria Chzistoffehna E leberg. Kasper Hendrik Smorenberg en Wilhelmina Rothuys. Matthias Oortmeijer en Grietje van Bijk. Vincentius Johannes Klaverweyden eu Johanna Martina Fester- (iKBOKEN. 20 Apr. Maria Veronica Cornelia, D. van Joseph F rederiks en Neelije Zwarekant. 21 n Lourens Johannes, Z. van Gerrit Zevenhuizen en Grietje

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1