KÏÏÏEÏ Schotsch Ta w. V -^7 R. BO ülgemeene 5. ft Te IIuur fgevpsta^cl Ontvangen nieuwe l)( Vele nieuwe nut Fa! UK WEDERKOOP Ruime keuze in Brui Zaadmarkt. Het Stoomseli vertrekt m VERl TEER Vi Tal: heeft ontvangen fraaie n guide CANDELABPES Ia ruime kei Gouden en Zilveren Hort en üuitsche Cadres, Mahoniehouten en ordin hebben weder op nieuw Dames- en Kinderdoekei Goederen piqué Bedspi pertjes en Sokjes Brode geborduurde en gestree lensEmbrassen enz. e Stalen kunnen ter kern Alles «unit k Zaadmarkt, 489 en 492. FORNUIZEN in zeer BRANDKASTEN iï ES3 Specialiteit Voorhanden Speel verkoopt in het groot en cnrreerende prijzen en k Specialiteiten van SIG^ Geconcentr EENE GEBR1 Ieder, die Guyot, apoth< te letten, dat op het etiquet Dép firma W. S Zweden en loorwegen. Denemarken. Rusland. Turk tie. Ooslenrljk-llongartie. t'ereenlgde Stalen. een ISseis, waarbij gelegenhti( een ptiolo^rafiMCh afelii mogelijk in 't midden der stad. 1 Atelier, atm de Uitgevers dezer Tegen 1°. Mei as, wordt gevraagd J f|^egen Mei a.s. wordt in eene T-ABAKSAKFAl- j m mitvnti Den 23 heeft op voorstel van den minister van koloniën dé tweede lezing plaats gehad van de billbevattende de constitutie der confederatiewelke de regeering tusscken de zuid-alricaansche Staten wenscht tot stand te brengen. De minister noemde de berichtenvolgens welke de heer Shep- stone de transvaalsche republiek wenscht te annexeeren hoogst overdrevenmaar meendedat die republiek metter tijd onder de britsche opperheerschappij zou komenomdat zoo velen harer inwoners het begeerden. Ofschoon zulks voor Engeland zoo bijzonder wensckelijk niet wasde twisten en de oorlog tusschen de republiek en de kaffer stammen stelden die mogendheid gedurig aan het gevaar van een grooten oorlog bloot, en deze moest boven alles voorkomen worden. Den 24 heeft lord Derbyin antwoord op eene vraag van lord Grey, gezegd, dat de Sultan en zijne ministers gedu rende den geheelen loop der onderhandelingen overtuigd warendat de oorlog vroeg of laat Turkije zou worden op gelegd. Derhalve had geenerlei voorstel kans van slagen. Lord Derby betreurde de gebeurtenissen maar hij had zich beijverende om den vrede te verzekeren, met het oog op de betrekkingen tusschen Turkije en Rusland altijd ge loofd dat. hij de oplossing van een onoplosbaar vraagstuk trachtte te verkrijgen. Lagerhuis. De vice-minister Bourke heeft den 17, op eene interpellatie antwoordende, gezegd, dat noch het trac- taat van Parijs, noch eenig ander tractaat waarborgen behelst voor de onzijdigheid van Roumanie. Roumanie wordt, onder den naam van Vorstendom Wallackije-Moldavie, in zijne be trekkingen met het buitenland geacht deel nit te maken van het turksche Rijk. Den 2o is met 152 tegen 128 st. verworpen eendoorden heer Gladstone ondersteund maar door den minister Northcote en lord Hartington bestreden voorstel van den lieer Hamburg F racyom eene staatscommissie te benoemen ten einde rap port uit te brengen over de vraagof er niet een officieel verslag moest uitgegeven worden van de handelingen van het Parlement [het geven van verslag is alleen aan de dag bladen overgelaten]. Den 24 is de motie van den heer Sliaw strekkende om de door bet iersche volk gevraagde enquête ter instelling van een iersch Parlement toe te staan, met 417 tegen 67 st. verworpen. De zweedsche 1". Kamer heeft het wetsontwerp der regee- ring betreffende het leger, zooals het door hare commissie gewijzigd was, aangenomen. De 2e. Kamer heeft het verworpen. Een koninglijk besluitdoor alle ministers inede-onder- teekendstelt eene voorloopige begrooting vastovereen komstig art. 25 tier-grondwettotdat de begrooting van 1 April 1877 tot 30 Maart 1878 door de Kamers zal zijn goedgekeurd. Het besluit wordt gemotiveerd door het ge brek aan overeenstemming tusschen de Kamers ten opzichte van de begrooting en de eischen van het algemeen welzijn. De verschillende hoofdstukken der voorloopige begrooting mogen diewelke aan het Parlement was voorgelegd niet overschrijden. De Keizer, vergezeld door den grootvorst Nicolaas en zijn staf en genl. Ignatiejf, heeft den 22 en 23 te Imerinka en Ungheni wapenschouwingen gehouden over de 9«. en 8'. legercorpsen en die troepen toegesproken. Den 24 is een manifest des Keizers openbaar gemaakt waarvan de kern is de verklaring datna de verwerping van het protocolthansten gevolge van de hardnekkige weigering der Porte om aan de billijke eischen van Europa te voldoenvoor Rusland het oogenbhk is gekomen om zelfstandig te handelen. In eene door den Rijks-kanselier aan de groote mogend heden gerichte circulaire wordt gezegddat Rusland door te trachten met wapengeweld datgene te verkrijgen wat Europa te vergeefs gepoogd heeft langs vreedzainen weg te bereiken, meent in het helang van Europa te handelenen betoogd dat het londensche protocol door Turkije's antwoord op dat stuk, in verband met Engelands daaraan toegevoegde ver klaring vervallen en alzoo Rusland niet meer gebonden is door de woorden van het protocoldie een nader overleg van de mogendheden voorbehouden voor het gevaldat het protocol niet aan het doel beantwoordde. Aan Turkije's vertegenwoordiger te Petersburg is den 24 eene nota van den Rijks-kanselier overhandigd waarin bij verzocht, wordtzijne regeering te verwittigen, dat Rusland zich beschouwt ais in staat van oorlog tegen Turkije te verkeeren. Turkije's vertegenwoordiger heeft daarop aan den kanselier eene nota gezonden waarbij hij zijj» afscheid neemt. Bij keiz. besluit zijn Bessarabie en de kustdistricten van Cherson, Taurie en de Krim in staat van oorlog verklaard. Onder de spoorwagens op bevel der regeering ter harer beschikking gesteldwaren ook alreeds met graan naar Pruisen bevrachte- De ladingen zijn uit de wagens gewor pen en grootendeels onbruikbaar geworden. Het actieve leger van den Caucasus is op eene sterkte van ongeveer 110,000 man infanterie, 25000 man eavallerie en 350 kanonnen gebracht. Men telt. daaronder 1501 0 eau- casisehe vrijwilligers en eene armeenische divisie vrijwilligers, die uit 4 bataljons infanterie en 6 escadrons eavallerie bestaat. Het turksche leger, onder Moukthar-bassa tusschen Erzeroum, Kars en Batoum bijeengetrokken, telt 80000 man, maar kan bij de verdediging der bergpassen op de hulp van de geheele mobammedaansche bevolking in Armeenie rekenen. De Keizer heeft aan de H. Synode zijnen dank betuigd voor het volbrachte werk der bijbelvertaling, waarmede nu ruim 20 jaren geleden, kort na 's Keizers troonsbeklimming, met Z*. M*. goedkeuring, een begin was gemaakt. De Keizer hoopt, dat „de verspreiding van GodsWoord in bet russiseh de orthodoxe bevolking zal opleiden in bet geloof en de vroomheid, die de grondslagen van het ware geluk der Rijken en natiën zijn." Het russische comité in Bosnië dat uit Moskou aanzien lijke geldsommen ontvangen heefttoont eene bijzondere bedrijvigheid en bewerkt, behalve Bosnië, ook de Herzego- wina en Albanië. Het comité heeft Tschemayeff gevraagd, zich aan het hpofd der beweging te stellen. Eene inza o- lingte Moskou voor de vrijwilligers geopend, heeftin weinige uren 56000 roebels opgebracht. De Porte heeft Bdib-ejfendi naar Bucharest gezonden om aan de roumaansche rogeering in herinnering ie brengen, dat het Vorstendom een vazalstaat van den Sultan ia. In dien Roumanie niet in staat is om zich tegen het binnen rukken der russische legers te verzetten dan verwacht de Porte toch, dat turksche troepen, die, om strategische redenen of om proviand op te koopen, in Roumanie binnenrukken, bij bet roumaansche leger geen tegenstand zullen vinden. Mocht dat niettemin het geval zijn, dan zou de Potte Vorst Ka- rel als een verrader behandelen en onmiddelijk Galatz en Braïla bombardeeren. Volgens aannemelijke opgaven kan de Porte aan den üo- nau met meer dan 188,400 man stellen tegenover het 4- a 500,000 man sterke russische zuiderleger, zoodat het laat ste zelfs als het sterke afdeelingen achterlaat om de turksche Donau-vestingen in te sluitengroot genoeg is om Bulgarije binnen te trekken en het turksche leger te verpletteren. De Porte heeft het hötel der russische ambassade te Kon- stantinopel streng doen bewaken en de policie-agenten met hun hoofd verantwoordelijk gesteld voor de veiligheid der ledeu van het ambassadepersoneel. De commandant van AlbaniëOerwisch-bassais naar Salonica vertrokken en vervangen door Abi Raib. Te Kars is de russische consul door turksche soldaten aangevallen. Hij verschanste zich in zijne woning en ver weerde zich met geweerschoten waardoor verscheidenen gekwetst werden en sneuvelden. De turken in 4 corpsen verdeeld hebben de miridieten omsingelddie eenige grensplaatsen ontruimd hebben en naar het binnenland teruggetrokken zijn, terwijl verscheidene dorpen de wapenen hebben nedergelegd. Den 22 hebben de turken de stelling van Orosji bezet, welke de miridieten, vreezende door 14 bataljons infanterie en 2000 basclii-bozoeks omsingeld te worden zonder strijd ontruimd hadden. De engelsche gezantde heer Layardmoetnaar de dasrbladen willen weten, aan de Porte verklaard hebben, dat Engeland de integriteit en onafhankelijkheid van Tur kije slechts heeft gewaarborgd onder de voorwaardenwelke bij de verdragen betreffende de uitoefening van controle gesteld zijn en dat de Portedoor aan de mogendheden het reeht, van controle te ontzeggende haar verleende waarborgen verbeurd heeftwaarom dan ook Engeland niet met de wapens ten behoeve van Turkije zal opkomen. De Porte, zich beroepende op het tractaat van 1858 heeft Roumanie uitgenoodigdmet haar in overleg te tre den tot verdediging van het roumaansche grondgebied tegen den dreigenden inval van Rusland. De russische zaakgelastigde Nelidoff heeft den 23 kennis gegeven van de afbreking der diplomatieke betrekkingen vermits alle middelen van verzoening vergeefs bepro°fd wa ren. 's Avonds is het personeel der russische ambassade met het jacht üouklik naar Odessa vertrokken. De Porte heeft eene uitvoerige circulaire tot de mogend heden gerichtin antwoord op het russische oorlogs.nani- fest. Zij doet in deze circulaire uitkomen dat Rusland de vijandelijkheden heeft gespend vóór de oorlogsverklaring hetgeen in strijd is met het gebruik; dat het de bemiddeling, verval in het verdrag van Parijsniet heeft ingeroepen en alzoo de internationale wetten minacht; dat Turkije Rusland op geenerlei wijze heeft uitgetart; zij brengt de pogingen in herinneringdie de Porte in het werk gesteld heeft om het lol der christenen te verbeteren en de mogendheden te bevredigen, er bijvoegende, dat Turkije, den aanval van Rusland niet kunnende begrijpen, zich op het tractaat van Parijs beroept en de bemiddeling verlangt der mogendheden, die het onderteekend hebben. Sekvie. De termijn voor het vervallen van alle wissels is tot 1 Juli a.s. verlengd. De regeering heeft troepen naar Gladova gezonden om de vrijwilligers van den jongsten oorlog, die weigeren te ver trekken, de geweren te ontnemen, welke zij niet willen afgeven. Roumanie. Den 20 is een besluit van den Vorst afge kondigd waarbij de mobiliseering bevolen wordt van het staande leger, het territoriale leger en de reserven daarvan. Ook de militie en de burgerwacht, zijn onder de wapenen geroepen. De Kamers zijn tegen 26 April tot eene buiten gewone zitting bijeengeroepen. De sedert 13 jaren tusschen Roumanie en Rusland han gende kwestie betreffende de kloostergoederen is thans ten voordeele van Roumanie beslist. - Bij vorstelijk besluit is den minister van oorlog een bui tengewoon crediet van 1,088,000 fr. toegestaan ten behoeve van de mobilisatie des legers. De roumaansche dagbladen komen in verzet tegen de ver klaring van den vice-minister Bourkevulgens welke Rou manie deel zou uitmaken van het turksche Rijk. Bij de verkiezingen voor dun Senaat heeft de regeeringspartij de meerderheid verkregen. De minister Bratiano is op 5 plaat sen de minister 6ogolniceam op 3 plaatsen verkozen. Van de oppositie zijn o. a. gekozen de heeren üemeter Ghika CantacuzenLahovany en de aangeklaagde gewezen ministers Boresco en Catargui. De regeering heeftin antwoord aan den grootvizier, be treffende bet, nemen van maatregelen om schennis van Rou- manie's grondgebied te beletten verklaard dat zoodanige maatregelen van te ernstigen aard zijn om alleen van het uitvoerend gezag uit te gaan en derhalve door de reeds bijeengeroepen Kamers zullen overwogen worden. De prefectde overheid en de geestelijkheid van Jassy zijn den 23 den Czaar uit naam van den Vorst te Kische- new gaan begroeteneven als de consuls van Erankrijk Rusland en Duitschland. Een eerste detachement russische troepenbestaande uit 40 sapeurs onder bevel van een officier, heeft den 23 bij Bestnak de grenzen overschreden. In den daarop volgenden nacht begon de tocht van het russische leger op 3 verschil lende punten over de Pruth [naar men wil zijn reeds den 21 's avonds 1200 kozakken Cliitillabij Bucharest, voorbij ge'rokken Op weg naar Kalaiat]. Bij proclamatie heelt de Vorst aan de bevolking kennis gegeven van den doortocht, der russen naar den Donauonder verklaring, dat de regee- riugdie daarvan geene kennis had bekomenvoor de over macht terugwijkt en hare troepen bevolen heeft terug te trekken. De opperbevelhebber van het russische Pger, grootvorst Nicolaasheeft eene proclamatie aan de bevolking uitge vaardigd waarin hij verzekertdat de russen als vrienden koinen het land doortrekkende met, het eenige doel om de ongelukkige christenen in Turkije te helpen, en verzoekt, dat ieder zijne gewone bezigheden zal voortzetten en de middelen zal willen verschaffen om in het onderhoud der russische troepen te voorzienwaarvoor dadelijke betaling zal verstrekt worden. Den 24 hebben 15000 russen bezit genomen van de brug van Bacboehe. Het roumaansche leger is daarop van den Donau n; r het binnenland getrokken gedeeltelijk naar Bucharest, gedeeltelijk naar Crnjova. De bevolking der roumaansche en der turksche Donau-oevers is in menigte naar het bin nenland van Roumanie gevlucht. 2 Britsche kanonneerbooten zijn den Donau oprevaren en bij Galatz ten anker gegaanwaarschijnlijk om de britsche onderdanen te beschermen, indien een der roumaansche havenplaatsen aan den Douau gebombardeeerd mocht worden. De wegen zijn zeer doorweekt, hetgeen de bewegingen van het russische leger, dat over Bolgrad Leova en Jassy marcheertzeer bemoeilijkt. De regeering heeft den prefeet.cn gelastin hunne be trekkingen met de bevelhebbers van vreemde troepen niet te handelen als agenten van het centraal bestuur, maar als eenvoudige ambtenaren van policie door officieuse tusscken- korast de bevolking voor conlticten te behoeden. De regee ring heeft beslotende behartiging der gemeentebelangen tegenover de bevelhebbers der vreemde troepen aan de ge meentebesturen over te laten. Montenegro. De russische militaire gevolmachtigde bij Vorst Nicolaas, luit.-kol. Bayoljubow, is aan het hoofd van den montenegrijnschen generalen staf geplaatst. De montenegriineu hebben zich in beweging gesteld. Fou- koti lieett Krstac bezet en eene versterking van 800 man ontvangen uit Zubzi. Daar de turken aanstalten maakten om de Duga-pas te forceeren, is een detachement te Baniana aangekomen. De Vorst en zijn staf zijn den 21 naar de grens van Albanië vertrokken, De aartshertog Albrecht heeft zijn 50jarig dienstjubilé gevierd. De regeering heeft hare consuls in Turkije aangeschreven om in die plaatsen waar zich geene duitsche consuls be vinden de waarneming van de russische belangen van de vertrekkende russische consuls over te nemen. Oostenrijk. Den 23 heeft de minister van financiën bjj het Huis der Afgevaardigden de wetsontwerpen betreffende het met Hongarije te treffen vergelijk ingediend. Door de Afgevaardigden GiskraHerbst en anderen werd de volgende interpellatie gedaanIs de regeering in staat., eenige ophel dering te geven omtrent de houding der monarchie bij het uitbreken of bij het eventuëel verloop van een oorlog tusschen Rusland en Turkije? Zoo ja: welke doeleinden stelt zich de regeering in dit geval voor oogen, en door welke middelen meent zij deze doeleinden te kunnen bereiken Hongarije. De Sultan heeft een besluit onderteekend waarbij de bibliotheek van den hongaarsehen Koning Mathias Corvinus en andere kostbare voorwerpendie in vroegere eeuwen door de zegevierende turken als oorlogsbuit uit Hon garije zijn weggevoerd aan Hongarije teruggegeven worden. De hongaren hadden reeds dikwijlsmaar steeds te vergeefs, getracht om „de Corvina" voor eene aanzienlijke som terug te koopen. De studenten te Pestii hadden maatregelen ge nomen om de turksche deputatiedie het geschenk komt overbrengen feestelijk te ontvangenmaar de afgezant des Sultans, Tahirbey, heeft zich niet naar Pesth begeven maar naar W eenen, waar graaf Andrassy het geschenk onder dank betuiging in ontvangst heeft genomen. De regeering heeft den 23 bij het Volkshuis de wetsont werpen betreffende liet met Oostenrijk te treffen vergelijk ingediend, onder verklaring, dal bij deze ontwerpen geenerlei recht van Hongarije is prijsgegeven, en eene wezenlijke ver betering van den finauciëelen toestand daarvan mag worden tegemoet gezien. Gedarende de maand Maart zijn van Nieuw-ïork en Phila delphia 6,707,600 ponden versch vleesch naar Engeland uit gevoerd; hetgeen met den uitvoer van de 8 vorige maanden 30 miljoen ponden maakt. De verhouding tusschen de Ver. Staten en Venezuela is gespannendaar de americaansohe gezant zijn paspoort ont vangen heeft. Den 10 is te Nieuw-York onder de in het regeerings-ma- gazijn opgeslagen lading van liet, stoomschip Frisiain een te Hamburg gestuwd wijnvat, eene groote doos dynamiet- patronen gevonden. In den nacht van 11—12 is hel Zuidelijk Hotel te S. Louis, het fraaiste en grootste der stad 6 verdiepingen hoog en met ruimte voor 706 gasten, afgebrand. De brand begon in de gelijkvloers gelegen provisieka ner en had zich binnen 10 minuten reeds aan de bovenste verdiepingwaar de meeste bedienden sliepenmedegedeeld. Een aantal vrouwen en kinderen in nachtgewaad werden langs ladders gered. Meer dan 2i personen, meest vrouwen, sprongen uit de boven vensters doch bijna allen kwamen om. Anderen lieten zich langs hunne aan reepen gescheurde beddelakens glijden en kwamen ongedeerd beneden. Verscheidenen werden levend uitgedragen, maar hadden het verstand verloren. De schade wordt op ongeveer één miljoen d. geraamd. Het americaansohe eskader in Europa heeft last ontvangen, zich te Nizza te vereenigeu en naar Konstantinopel te gaan, ten einde de americaausche burgers in Turkije te beschermen! De President Hayes heeft den 19 een officieel banket ge geven ter eere der russische grootvorsten Constantijn en Alexis, waarbij de ministers en de leden van het corps diplomatique tegenwoordig waren. Het democratische Huis iu Louisiana dat den heer Atcholls ondersteunt heeft eene motie aangenomen, waar hij 42 leden van het republikeitische Huis - - de partij van den heer Packard uitgenoodigd werden om te zamen één Huis te vormen, hetwelk dan uit 57 republikeinen en 62 democraten zou beslaan. Eene bijzondere commissie braebt de uitnoodiging over. De leden van het republikeinsche Huis hielden daarop met die van den republ. Senaat eene partij-vergaderingwelke door 83 hunner bijgewoond en waarin roet alg. st. het voorstel verworpen werd besluitende men den heer Packard tot het laatst toe getrouw te blijven. Echter zijn er overloopers gekomen die het democratische Huis het vereischte getal leden bezorgd hebben om zich wettelijk te constitncereu en ten laatste zijn allen overgegaan. De minister van oorlog heeft den federalen troepen gelast, het gouvernementsgebouw te Nieuw-Orleans te ontruimen. Den 24 is dit geschiedzonder dat zulks eenige opgewon denheid onder de bevolking veroorzaakte. Ook had de gouver neur Aicholls haar bij proclamatie tol rust en orde aangemaand Ziiiil-Africa. De zitting van den transvaalschen Volksraad is gesloten. Onder den mdruk van sir Th. Shepstone's bedreiging, dat de republiek door Engeland zou worden geannexeerd indien er geene maatregelen tot waarborg der orde en rust waren genomen, heeft de Volksraad, alvorens uiteen te gaan, het eerst verworpen hervormingsplan van den President Burgers na eene bezielende rede van hem aangenomen In dat plan is o. a. opgenomen de samenstelling van een sterk policie- corps de vorming van eeu ministerie en de oprichting van verschillende instellingen van bestuur. Het opperhoofd Um- bellinë is in een gevecht tegen de boeren gewond en naar Zoeloeland gevlucht. Latere berichten gewagen van de weigering van sir Sliep- stone om eenig tradaat met de republiek aan te gaan, van een ultimatum door hem aan de regeering overhandigd, waarin de vereeniging der republiek met de britsche koloniën van Zuid-At'rira onder één hoofd de Koningin van En geland geëiseht wordtvan de voortdurende weigering der boeren o'm belasting te betalen, en van bet in aantocht zijn van troepen ter annexatie der republiek. Snelpersdruk vhi Hem'. Coster en Zoon. (1) le vergelijke schillen door hunne De heer Guyot k voorziene productei I H. SCHREUDER Cie., R'itsevoort. öneipersuruK van uerms, woster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 6