No. 19. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 13 MEI. De inlijving van de Transvaal. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksch.e berichten (Officieel (Öcbceltc PROVINCIE NOORDHOLLAND. Het verbeteren, gedeeltelijk bestraten en verder met grind bedekken van den weg van Be v erwij k naar W ij k aan Zee, in twee pereeelon en in massa. Inschrijving. Stedelijk Kluseiiin. SHilcfccItjfcschc Berichten Itinnenland. Jttgczoubeu Stukken. Stabö-Üteuws. A A II Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal ®,®5, franco per post f 0,9 0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON, i: 0 II IE A IN T De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. AAINDESTEMIIN (S. Op Dinsdag, den 15 Mei 1877, des namiddags te half drie uren, zal aan bet locaal van het provinciaal bestuur van Noordhollandnamens en voor rekening der gemeente ff ijk aan Zee en Duinworden aanbesteed De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan bet locaal voornoemd en ter secretarie der gemeente Wijk aan Zee en Duin. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofd-Inge- nieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. Wellan, te Alkmaar, en bij den Opzichter van den provincialen Waterstaat F. J. Krieger, te Alkmaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de passage over de Bok- kesluis, wegens aan die sluis uittevoeren werken, van Maan dag 14 Mei 1877 des namiddags 1 uur, tot nadere aan kondiging zal zijn GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 6 Mei 1877. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de Schutterijen. Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijven, op: Alle manspersoneningezetenen dezer gemeenteop 1°. Januarij 1877 bun 25'1' jaar ingetreden, en alzoo de gebo renen van het jaar 1S52, alsmede hen, die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op 1 Januarij 1.1. hun 34tte jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo de geborenen van de jaren 1843 tot en met 1851 de vreemde lingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste in schrijving in de termen gevallen zijnom als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde militairen, die zich tot dus verre niet voor de Schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend: Dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen I Junij daaraanvolgende, wor dende in een der vertrekken op het Raadhnis alhier voor de inschrijving gevaceerd op Dingsdagen Donder dag van iedere week, van des voormiddags 11 tot des na middags 2 ure. Dat een iegelijk zonder onderscheid of hij mogt ver- meenen al of niet onder de bij de wet vrijgestelden of uit - geslotenen te behoorenverpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zijdie in meer dan eene gemeente bun verbijf hou den of den zetel van bun vermogen hebben gevestigdtot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die ver schillende gemeenten alleen dienstdoendeof alleen rustende Schutterij bestaatzich te doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeentealwaar zij ambtshalve ver pligt, zijn hun verblijf te houden. En dat zijdie bevonden worden zich niet vóór 1 Junij te hebben doen inschrijvendoor liet Plaatselijk bestuur wordeu ingeschreven en in eene geldboete verwezenterwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij worden in gelijfd indien het blijktdat er tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot juitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder inge zeten dezer gemeentedien het aangaat, zich ten behoorlij ken tijde tot de inschrijving aantemelden, ten einde de straf, op nalatigheid vastgesteldte voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Mei 1877. De Secretaris NUHOUT van dee YEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van JONGSTE KLERK ter gemeentesecretarie, aanvankelijk op 100, jaarwedde, worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente secretarie aantemelden. Bezichtiging tegen 10 cent per persoon op Zondag, 13 Mei, van 1 tot, 4 uren. Bezichtiging tegen 25 cent per persoon eiken Maandag en Vrijdagvan 1 tot 3 uren. De PASPOORTEN voor de hier wonende militiens der militie te land, ligting 1872, en van de zeemilitie, ligting 1873, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. De militien verlofganger HERMAN JACOB ARENS, 1. w. Zwolle, wordt verzocht zich ter gemeente secretarie te Alkmaar, aantemelden. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het, Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een portemonnaie met geldeen klein spanzaagje, een portemonnaieeen streng lloedkoraien, een zakje, waarin een sleutel, en een r. c. kerkboekje Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een geruit zakje, een portemonnaie met zilveren beugel, waarin eenig geld, een sleuteleen portemonnaie met geld, een nieuw school boek en een bord van een wagengemerkt K. P. de Geus. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1». helft der maand April 1877. Jan Az., Akersloot; Bierman, G. M. v. Gelder, Amsterdam; H. SjoukesSoeterwoudeL. Oudenhoven, N. Niedorp; J. v. Doornik, O. Niedorp; G. Snip, Oudcarspel. Van de Hulpkantoren Broek op LangedijkA. HooglandSchagerbrug. Zuidscharwoude VVMantelHoorn. Briefkaarten, A. Kruyff, W. JMeyer, Amsterdam. Op elk halfrond, in het hooge noorden en in het verre zuiden, in Azie, in Africa, in America en in Australië, overal prijkt de wereldkaart met Nederlandsche namen. Onze Noordpool-reizigersonze ontdekkers van onbekende landen in de Stille Zuidzee hebben hunne tochten get.eekend door kapen en baaien bergen en eilandente noemen in de taal van bun land. Het volk der Vereenigde ""Provinciën was echter te klein om alles in bezit te nemen wat het ontdekte ot zelfs die punten in bezit te houden waar het zijn vlag had geplant. Zijn zonen waren te weinig in getal om zich in die streken waar de grond en het klimaat er toe uit lokten te vestigen en er Nederlandsche koloniën te stich ten. Nieuw-Uoiland van DiemenslandNieuw-Zeeland hebben op Nederland geen andere betrekking dan ten aan zien van hunne namen. Brazilië ging spoedig verloren Nieuw-Amsterdam werd New-York en „de Kaap" werd in 1795 door de Engelschen genomen en in 1814 bij het vre- destractaat van Parijs aan hen afgestaan. „De Kaap" welke bitter-zoete herinneringen roept die naam wakker bij den Nederlander, wiens hart sneller kloptwanneer hij denkt aan de stoute tochten en koene daden van het voorge slacht. Daar poosde de. Oostinjevaarder op zijn langen tocht, daar maakte de oudgast voor bet eerst goede sier met bet op Java verdiende geld, en spotte bij met de onervarenheid van den „baar", die er met hetzelfde doel been ging dat hij thans had bereikt. Zeiden onze varensgezellen elkander vaarwelaan „de Kaap" zagen ze elkander terug. De Kaap was onze eenige eigenlijk gezegde kolonie Daar hebben Hollanders zich gevestigd, daar leven nog hunne afstamme lingendaar spreken zij nog de Hollandsche taal, daar leeft nog de gehechtheid aan bet moederland en openbaart zich de afkomst in de zeden en gebruiken. Toen Leiden's hoo- geschool voor twee jaren baar derde eeuwfeest vierde, zon den acht-en-twintig oud-studentenaan de Kaap de Goede Hoop geboren en thans daar -.gevestigdhun heilwensch aan de feestvierende „medebroeders." „Ook aan Afrika's zuidpunt" schreven zij „klopt nog menig hart voor de oude academiestad. Dankbaar erkennen wijdat wij baar oneindig veel verplicht zijn, en voor dat Nederland, waar wij gevormd werdenwaar wij zoovele vrienden ach terlietenwaar wij, schoon in den vreemde, ons zoo tehuis gevoeldenleeft er in ons nog altijd eene voorliefde en al tijd zal zij blijven voortleven." Niet alle oud-Hollandsche kolonisten onderwierpen zich aan het Engelsch gezag. Aan tegenstand viel niet te den ken om hun vrijheid te behoudenzochten daarom de Hol landsche boeren andere streken op en vestigden zich in Natal. Vergeels, ook daar greep ben de zich i nrner verder uitstrek kende band van Groot-Ërittanje. Toen trokken de boeren op nieuw noordwaarts en vestigden zich aan de overzijde van Vaal-rivier. In 1848 werd deze rivier bij een verdrag met Engeland als de grens van liet, Britseb gebied aangenomen, en in 1852 werd de onafhankelijkheid der Transvaalsehe Republiek erkend. Ook voor hun achtergebleven broeders ten noorden van de Oranje-rivier had de verhuizing over de Vaal goede gevolgen ook zij werden in 1854 onafhankelijk verklaard, en zoo ontstond de tweede Zuid-Afrikaansche Re publiek van Ilollandselien oorsprong, de Oranje Vrijstaat. In de laatste jaren werden onze betrekkingen tot, de Trans vaalsehe republiek door het bezoek van den President Bur gers vernieuwd. Eenige onzer landgi no >ten volgden hem naar het verre land, \oor welks toeki rast de wakkere man de beste vooruitzichten koesterde, als kapitaal en werkkrach ten het te lmlp kwamenen het door den aanleg van een spoorweg naar de l)elogoa-baai met de zee werd verbonden. Hoe weinig werd tqen verwacht, dat de dagen der republiek reeds geteld waren. De groot.sche plannen van den President werden niet door al zijn landgenooten even warm toegejuicht, en zijne herkiezing vond reeds ernstigen tegenstand maar noodlottig voor de republiek werd de oorlog met het Kaffer- hoofd Secocoeni. Evenmin als de roodhuiden in Amerika schijnen de kaffers zich te kunnen onderwerpen aan de be schaving en de wetten der Europeesche maatschappij. Nie mand zal daarenboven durven bewerendat die Europeesche beschavers het er altijd op toegelegen hebbenom door eenq goede eerlijke behandeling door strenge rechtvaardigheid, erkenning en eerbiediging van de rechten dezer wilden en trouw aan het gegeven woord en de gesloten overeenkomst, hunnerzijds hunne buren voor zich te winnen en tot vrienden en bondgenooten te maken. Zoo zijn wrok en rassenhaat minachting voor den kaffer, wraakzucht voor geleden ou- reelit en ondervonden nadeel blijven heerschenen toen de veiligheid der republiek bedreigd scheen besloot zij tot den oorlog. Toen echter aanvankelijk tegenspoed werd onder vonden en de vijand sterker bleek dan men zich schijnt te hebben voorgesteld, doofde de lust om ten strijde te trekken en de oorlogsbelasting t,e betalen. Gevaar voor een nieuwen en veel ernstiger Kaffer-oorlogdan die onlangs door een verdrag was geschorstwanorde en miskenning van het ge zag in de republiek deden Engeland tusschen beide komen en ten slotte heeft de Britsohe gezant verklaarddat een vreeselijkp uitbarsting van de oorlogswoede der kaffers alleen voorkomen kon worden door de republiek onder de bescher ming van Engeland te stellen. De President Burgers en de Volksraad verlangden de onafhankelijkheid van den Staat te bewaren. l)e Volksraad wilde van geen bondgenootschap met Engeland hoorenen gaf' dan nog liever de voorkeur aan de plannen van Burgers en de door hem voorgestelde nieuwe grondwet. De onwil en de tweespalt der boeren beletten echter dat er iets tot stand kwamde wanorde de regeeringloosbeidde weigering om belasting te betalen bleven voortduren en eindelijk heeft de Britsohe gezant als het eenig middel om de steeds toenemende verbittering onder de inboorlingen te doen bedaren en van een uitbarsting terug te houden, het land in naam van de Koningin in bezit genomen. Het was onvermijdelijkzeggen de Engelsche bladen. Maar had daarover Engeland te beslissen "Wat beeft het zich te bekommeren over het lot van de Transvaal en den Oranje- Vrijstaat De President en de Volksraad verzetten zich tegen de Engelsche voogdij en protesteeren tegen de inlijving. Tot dien prijs willen zij de huip van Engeland niet koopen. Misschien is dat zeer dom. Misschien stort de Transvaal zich door die hardnekkigheid in haar verderf, maar heeft niet die republiek het recht om zelve over haat lot te be slissen Wat heeft Engeland daarin te zeggen? Of loopt het, Engelsche grondgebied aan de Kaap gevaar Dat men in Eugeiaud gevoelt dat op die vragen niet gemakkelijk een voldoend antwqord kan gegeven wordenen dat het niet aangaateen republiek in weerwil van het protest van de wettige regeering en van het volk zelf eenvoudig in te lijven op grönd van een beweerde onvermijdelijkheid, blijkt uit.de wijze waarop de Times die inlijving vermeldt en vergoelijkt. Als de zaak met zoo ernstig waszon zij allervermakelijkst zijn. De inlijving was natuurlijk onvermijdelijkzegt de Times, anders zou onze gezant in de Transvaal, die van de uitgebreidste volmacht was voorziener niet toe hebben beslotenmaar om te kunnen begrijpendat zij onvermijde lijk was, zou men Zuid-Afrika in alle bijzonderheden zoo door en door moeten kennen als onze gezant zelf, en dat kan men nu van ons en onze lezers niet vergendaarom kunnen wij die onvermijdelijkheid voor onze lezers ook niet duidelijk maken en zal men ongelukkig die inlijving vreemd vinden en weinig strookende met onze vrijheidlievende en rechtvaardige politiek. Zeker zal men die inlijving nog al vreemd vinden van een Staat die „,et zooveel klem aan Rusland de les leest ten aanzien van zijn handelwijze jegens Turkije. Verkiezingen. Voor de Prov. Staten van Noordholland zijn de meeste aftredende leden herkozen; te Amsterdam 11, terwijl de heer Hoeujjt v. Veisen in herstemming komt. In plaats van leden die bedankt hadden of niet weder in aan merking wilden komen, zijn aldaar gekozen de heeren En gels PelsTromp en Rutgers v. Rozenburgbij herstemming moeten nog 3 leden benoemd worden. Te Weesp moet herstemd worden tusschen de heeren mr. Nieuwenhuys (302) en v. Tienen (230), aftr. lid. Te Schapen zijn herkozen de heeren Ph. Hulst en jr. mr. v. F or eestmet 579 en 370 st., zijnde op den heer C. Kroon Mz. 204 en op den heer Jv. Bommel 55 st. uitgebracht. Staten-Gkneraal. De regeering heeft bij de 2e Kamer een ontwerp ingediend tot verhooging der begrooting voor binn. zaken met 200,000 voor den rotterdamschen water weg (eerste aanvraag voor werken geraamd op 3 mil joen), 397,805 voor de hoofden van de marinehaven te Hellevoetsluis en herstel van stormschade in Groningen f 400 0 voor den calamiteuzen Neuzenpolder, 6000 voor wegruiming van wrakken, f 381,889 tot herstel van winter en stormschade f 90000 voor subsidie ten behoeve der aan hechting van Ameland f 5000 voor Rijks musea te Leiden en 45000 voor kosten der parijsebe tentoonstelling. Wegens den gunstigen stand der financiën behoeven tot dekking dezer verhooging nog geene middelen aangewezen te worden. Het ontwerp tot vervroeging van den aanvang der meer derjarigheid en tot afschaffing der meerderjarigverklaring is in de afdeelingen der Kamer vrij algemeen ongunstig ont vangen. Dat tot verhooging van hoofdstuk VIII der staats- begrootingvoor aankoop van stalen gesehut,, vond evenmin een gunstig onthaalinzonderheid om fin&nciëele redenen maar ook omdat nog niet is overgelegd een algemeen plan der landsverdediging, waarvan het gemis bij de behandeling der begrooting de Kamer nooptegeene buitengewone uit gaven voor geschut goed te keuren. Met het oog op de met 15 Mei in werking tredende rech terlijke wetten is een voorstel tot wijziging der loopende besrooting voor justitie ingediend. Tot berging van de ar chieven der ontbonden rechtbanken en kantongerechten wordt f 10000, tot schadeloosstelling van sommige bedienden der ontbonden rechtbanken eveneens f 10000, en tot. voorziening in de voldoening der reis- en verblijfkosten van de ambte naren van het O. M. bij de kantongerechten 20000 gevraagd. De 2'. Kamer heeft zich sedert den 7 bezig gehouden met de beraadslagingen over liet wetsontwerp, houdende regeling van het, onderwijs aan de Kon. Militaire Academie. Op art. 3 (vierjarige cursus) is door den heer Eappeyne een amendement voorgesteld, houdende, dat in de eerste 2 jaren van den cursus geen onderwijs gegeven wordt in militaire vakken. De minister van oorlog nam dit amendement over. Op art. 7 (programma van het toeiatings-examen) werd met 44 tegen 32 st. aangenomen het door den minister bestreden amendement der commissie van rapporteurs, houdende aan sluiting aan de derde klasse der h. burgerschool met vijfjarigen cursus. Onderwijs. De nieuwe wet tot regeling van het hooger onderwijs treedt, 1 Oct. a. s in werking. Kerkïlijke Zaken. Het prov. kerkbestuur te Groningen heeft het vonnisten vorigen jare uitgesproken tegen ds. Hooykaas Herderscheepred. te Nijmegen, waarhij hij voor den tijd van 6 weken in zijne bediening geschorst wasbij eindbeschikking vernietigd en hein niet-schuldig verklaard aan vergrijp tegen de kerkelijke reglementen. Het adres der bisschoppen is door den raad van mi nisters namens den Koningin de volgende woorden be antwoord„dat Z M. regeering nimmer in gebreke blijft, de godsdienstige vrijheid van 's Konings onderdanen, zooals die door de grondwet, is gewaarborgd te beschermen; dat echter noch uit genoemd adres, noch van elders is gebleken, dat de godsdienstige vrijheid der nederlandsche catholieken door de regeering van Italië zou zijn gekrenkt, noch ook dat de briefwisseling tusschen den H. Stoel en die catholieken niet, vrij is; dat de door heeren kerkvoogden verlangde bemoeiing eene inmenging in de inwendige aangelegenheden van het Koningrijk Italië zou zijn en dat- uit, dien hoofde aan genoemd adres geen gunstig gevolg kan worden gegeven." Peesten, Den 8 is te Apeldoorn het 2.öjarig bestaan gevierd der school „Koning Willem III." Alle woningen waren gevlagd. De Koning schonk den hoofdonderwijzer, den heer Neelmeijer, de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, aan de beide hulponderwijzers en den onderwijzer in het handteekenen ieder een gouden horologe met ketting, de onderwijzers in het rechtlijnig teekenen en in den wapen handel ieder een gouden horologe. De leerlingen boden den heer Neelmeijer een zilveren dejeuner, de oud-leerlingen hem eene pendule en een souper in het sociëteitsgebouw aan. De leerlingen zijn met hunne onderwijzers door Z. M. uitge- noodigd om eerstdaags een dag in de hoofdstad door te brengen. Aanbestedingen. Het boawen van eene kerk met toren te Wilnis is aangenomen door C. v. Zeeland, te Utrecht, voor f 24,710. Doorgraving van Holland op zijn Smalst. De Ka naal maatschappij heeft voor 3 maanden v n de River Tijm Company te Newcastle gehuurd de monster-baggermachine N 5, een dubbel geleddard werktuig met 72 emmers, en hare 3 stoombaggerbakken N 8, 9 en 10ten einde daar mede vóór 1 Aug. het kanaal op de vereisebte diepte voor de grootste schepen te brengen. Rampen. In den nacht van S4 Mei zijn te Purmerland 4 huizen alle verzekerdvernield door een brandontstaan in eene bakkerij. Kerk, school en onderwijzerswoning werden door den ijver der brandweer behouden, hebbende alleen laatstgenoemd perceel eenige schade geleden. Den 4 is de zolder van eene boerenwoning nabij het Lies bosch in brand geraakt en spoedig met het dak ingestort. De vrouw des huizes en bare dochter, die nog iets wilden reddenzijn in de vlammen omgekomenen de man en een overbuur, die insgelijks pogingen tot redding aanwendden, hebben ernstige brandwonden bekomen; 3 stuks vee zijn mede verbrand. Den 5 is de vierde der 5 in de suikerraffinaderij aan de Lauriergracht te Amsterdam g< kwetsten overleden. Te Nieuw-Beerta zijn in den nacht van den 6 twee boe renplaatsen verbrand. Den volgenden dag zijn 4 landbou wersknechten door het omvallen der muren getroffen en wel zoo dat 2 dadelijk gedood werden en 1 in bedenkelijken toestand verkeert. Den 7 is de jeneverstokerij te Dieren geheel uitgebrand. De heer F. vSchelvenzijne vrouw3jarig dochtertje en schoonmoeder, mevr. de wed. v. d. Pol, allen uit Haar lem en de broeder der laatstede heer Vredenburq, uit Amsterdam, zijn Woensdag-avond, uit Haarlemmermeer, waar zij de voltrekking van bet huwelijk van den zoon van mevr. v. d. P. hadden bijgewoondin een rijtuig met 2 paarden terugkeerendedoor de duisternis nabij Bennebroek in de ringvaart gereden en allen verdronken. Alleen de koetsier is met groot levensgevaar gered. Den 11 is de herv. kerk aan het Nieuwediep afgebrand. De oorzaak schijnt nog onbekend. Nadere bijzonderheden in ons volgend Nr, Misdrijven. Te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een poelier, die de vogels levend plukte. Te Nijmegen is door de policie eene duitsche vrouw ge arresteerd die trachtte een valsch biljet van f 10 in een winkel uit te geven. Rechtszaken. De fabrikant op den Zeedijk te Amster dam die onlangs in hechtenis genomen is wegens bet, op- koopen van gestolen katoenis buiten vervolging en op vrije voeten gesteld. De rechtbank te Leiden heeft, den 8 de „firma Villefort 8f C0.," wat betreft de verplichting tot het voldoen door hare leden van hunnen aanslag in de plaatselijke belasting te Katwijk, in het ongelijk gesteld en in de kosten veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft den 8 11. A. Maykels veroordeeld tot f 500 boete of 3 maanden gevangenisstraf, wegens het zonder belastingaangifte drijven van eene fabriek van belastbaren kunstwijn; en 1. A. Maykels tot f 300 boete of 2 maanden gevangenisstraf, wegens verhindering der werk zaamheden van de met bekeuring belaste ambtenaren. De H. Raad heeft, den 8 verworpen de voorziening in cas satie van E. B. J. Ringesteld tegen een arrest van het hof te 's Gravenhagewaarbij hij, wegens het aanleggen en hou den eener niet bij de wet toegelaten loterij tot f 100 boete is verwezen. De manufacturier E. J. O. te Barneveld is den 8 door het gerechtshof te Arnhemwegens brandstichtingveroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Koloniën. De gouv.-genl. van N. Indie isna op zijne reis naar Atchin door den engelschen gouverneur te Singa pore plechtig ontvangen te zijn, den 15 Maart ontscheept en te Kotta Radja, waar vele inléaidsche Vorsten en hoofden ver- eenigd warenfeestelijk begroet. Naar boord teruggekeerd, bood Z.Exe. de militairemaritieme en civiele autoriteiten een diner aan. De volgende dagen werd het bezoek aan wal herhaald. Den 30 is de gouv.-genl. te Batavia terug gekomen. De dienstregeling op de lijnen van den Hollandschen IJzeren Spoorwegmaatschappij is verschenen en verdient ten volle de aandacht van het reizend publiek. Op den Oosterspoorweg is het aantal treinen weder ver meerderd; en zullen den zomer twaalf treinen van Amsterdam vertrekken, waarvan acht naar Baarn en Amersfoort doorgaan. De uren van vertrek hebben weinig verandering ondergaan; een trein, 's avonds te 5 u. 50 m. vertrekkendegeeft gele genheid om nog betrekkelijk vroeg buiten te zijnaan hen die door werkzaamheden tot vijf uren aan hun kantoor ge bonden zijn. Op de lijn AmersfoortZutfen is ongeveer geene veran dering in den dienst gebracht. Groot echter is de verandering van de treinenregeling tus schen Amsterdam en Rotterdam. Niet minder dan twaalf treinen in iedere richtingzullen die beide handelsteden verbinden. Door de nieuwe aansluiting te Rotterdam aan den Staats spoorweg, gaat de oudste spoorweg van ons land eene nieuwe toekomst tegemoetdaar nu de kortste en goedkoopste route van Amsterdam en den Haag naar Zeeland, Belgie en Frank rijk niet meer over Rijn- of Oosterspoorweg, maar over den Hollandschen Spoorweg loopt. Drie expresstreinen in iedere richting bevorderen eene snelle reis naar en van AntwerpenBrussel en Parijsterwijl ten gerieve der reizigers 's morgens in den expresstrein een rij tuig 1" klasse voor Parijs aanwezig is en rijtuigen 1» en 2" klasse voor Brussel, terwijl in omgekeerde richting doorgaande rijtuigen gevonden worden in de treinen 'die te 1 u. 43 m. en 8 u. 38 m. 's avonds te Amsterdam aankomen. Zooals door de betrokken Nederlandsche en vreemde maat schappijen zeer terecht is ingezien, kan eene goede regeling slechts verzekerd en beloond worden door concentratie van bet vervoer over ééne hoofdroutewaartoe natuurlijk de kortste en langs alle groote steden loopende de aangewezene was. Hoewel nog biljetten over Hilversum en Kreukelen naar Belgie worden uitgegevenzoo zal toch immer de Utrecht- sche route een secondair karakter verkrijgen. Door vervroeging van den eersten trein uit de Helder, is gelegenheid gegeven op den expresstrein naar Brussel en Parijs aan te sluiten, welke gelegenheid, in omgekeerde richtingook met den laatst.en trein naar Helder bestaat. Men kan dus in één dag (15 uren) van Helder naar Pa rijs rijden en omgekeerd. Bij de vele treinendie voor het rechtstreeksch verkeer loopenzijn echter de locale belangen niet uit het oog ver loren. Tusschen Amsterdam en Haarlem loopen in iedere richting achttien treinen en tnsschen den Haag en Rotterdam zestien. De expresstrein te 4 u. 50 m. stopt te Vogelenzang en Veenenburg voor de aldaar vertoevende Amsterdammers, en tusschen den Haag en Delft loopt een bijzonder treintje om de communicatie tusschen de beide steden te vergemakkelijken. Naar wij van goederhand vernemen, zal, op Donderdag, den 17 Mei e.k., des avonds te 7% uren, in het locaal Di- ligentiaaan de gedempte Nieuwesloot, de heer W. M. de Friespredikant te Oudorp, daartoe door eenige onzer stad- genooten uitgenoodigdbet woord voeren naar aanleiding van de te houden kerkelijke verkiezingen. Ons verblijdend in dit teeken van meer opgewekt leven op dit gebied ves tigen wij de aandacht van belangstellendenwij hopen ze velen zullen zijnop deze bijeenkomst. E. Voor het examen in de fraaie handwerken is den 5 te Haarlem geslaagd mej. A. B. Houtsmuller. Het nieuwe gebouw, bestemd voor post-, hypotheek- en kadaster-kantoor, dat eerlang aan de Nieuwesloot zal verrijzen, zal 29 ellen breed, tot de muurplateu 8.75 en tot de nok 13.75 ellen hoog zijn, en bestaan uit een midden gebouw en twee 17 a 18 ellen diepe vleugels, die te za i,en eene plaats insluiten. In bet middengebouw is de hoofdin gang van bet postkantoor, waarboven breed venster met balcon en het Rijks-wapen voerende dakkapelen zijn voorts in 2 verdiepingen 4 ramen geplaatst. De gevels van de beide vleugels bevatten de ingangen van de directeurswoning en die der afdeeling hypothpken en kadaster, en voorts elk 7 ramen in 4 étages boven elkander, zijnde deze gevels, even als de achtergevels der vleugels, tot de volle hoogte van bet dak opgetrokken. De oosterhelft van het gebouw bevat beneden de noodige localen voor bet postkantoor, gang, trap, keuken enz. der directeurswoningen boven 4 vertrekken voor den directeurde westerhelft beneden 3 kantoren en boven 2 kantoren, alsmede 2 vertrekken voor den concierge. Met het oog op gevaar van brand en vocht zijn de kantoren zooveel mogelijk naar de straatzijde gebrachtde beide ach tergevels der vleugels vrijstaande van het societeitslocaal massief en zonder lichtopeningen opgetrokkende wester zijmuur en de achtermuur van het middengebouw van spou wen voorzien. Het geheel wordt gebouwd in ouden stijl in baksteen van verschillende kleuren, met lijst en handwerk van escauzijnschen en savonnière-steenmet sierlijke ankers en traceeringen. Het gebouw moet voor den winter onder dak ea beglaasd en op 1 April 1878 voltooid zijn.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1