No. 20. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 20 M E I. Engeland en i#urliii( Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende weJcelijksche berichten en verslag van den gemeenteraad (JDfficiccl (Scbceltc Herijk van Maten Gewigten en Weegwerktnieen. Inschrijving voor de Schutterij, op DIAG&DAG 011 D0M1ER1SAG, van 11 tol 2 uur, ter gemeente secretarie. SSÏcfcelijfcschc tócricïttcu ■linnen land. t 1 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,G5>, franco per post f O,SO, afzom jriijke netnmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers EB KM'. COSTBR ZOON. II il A I, De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de passage over de Bok- kesluis, wegens aan die sluis uittevoeren werken, van Maan dag 14 Mei 1877 des namiddags 1 uur, tot nadere aan- kondiging zal zijn GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. fi Mei 1877 Ve Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen in een algemeen gezondheidsbelang de ingezetenen uitde riolengoten en uitwateringen tot het schoonhou den waarvan zij verpligt zijn behoorlijk schoon te maken en voortdurend schoon te houden, ter voorkoming dat de bij de politieverordening op de niet naleving dier verpligting bepaalde straffen worden toegepast, zullende de eerste schouw door de gemeentepolitie plaats vinden op Donderdag 24 Mei 1077 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 18 Mei 1877. De Secretaris, NUHüUT van der YEEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien de circulaire van den beer Commissaris des Ko- nings in Noordholland van 28 April jl. No. 15/778 MjS. (Verzameling No. 32), Roepen bij deze op de hier verblijf houdende verlofgangers der militie te land, behoorende tot de ligtingen 1873. 1874, 1875 en 1878, voor zoover zij vóór 1 April 1877 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, 0111 zich op Maan dag11 Juni 1877 des voormiddags ten half tien ure, te laten' vinden vóór het raadhuis alhier, gekleed in uni form en voorzien van al de door hen van het korps me- degebragte kleeding- en equipement-stukkenbenevens zak boekje en verlofpas, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht. Aan de verlofgangersdie op 11^ J uni tot het ondergaan van het voorgeschreven onderzoek voor net raadhuis alhier moe ten verschijnen, wordt tevens in herinnering gebragt,dat zij, zich schuldig makende aan wanordelijkheden en rustversto ring, in overtreding komen met, het reglement op de krijgs tucht te lande, terwjjl aan de Politie is opgedragen op de naleving daarvan streng toe te zien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Mei 1877. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der belanghebbenden 1". dat naar luid van het K.K besluit van 9 December 1876 (Staatsblad No. 238), in het jaar 1877 aan den herijk bedoeld an art. 15 lett. a der wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), onderworpen zijnde lengtematen van 1 en 2 dekameter, de ruimtematende inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij behoorende strijkers en de gewigten 2°. dat de gemeenten Alkmaar, AkerslootBergen, Heerhugo- waard, Heiloo, Koedijk, Limmen, Oterleek, Oudorp, St Pancras en Schoorl voor den herijk zijn zamengevoegd 3°. dat die herijk welke kosteloos geschiedtzal plaats heb ben in een locaal der burgeravondschool, boek Doelenstraat en gedempte Nieuwesloot te Alkmaar, van 25 Mei tot en met 16 Juni aanstaande, op alle werkdagen, behalve op 13 en 14 Juni en wel op Maandag, Hinqsdag, Woens dag en Donderdag van iedere week voor de ingezetenen van Alkmaar, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure; op Vrijdag en Zaturdag voor de ingezetenen der overige gemeenten van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure, en voor de gewigten, bestemd voor fijnere wegin gen, op Vrijdag, des namiddags van 2 tot, 4 uur. Belanghebbenden worden dringend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten, gewigten enz., ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Mei 1877. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie tér lezing ligt, het bestek waar naar op 12 Juni) a.s. te 's Hage wordt aanbesteed, het bou wen van 3 woonhuizen voor de verlichting te IJ muiden. Alkmaar, He Burgemeester voornd 19 Mei 1877. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Dinsdag den 22 Mei 1877. des middags ten 12 ure. A amens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de hetrekking van JONGSTE KLERK ter gemeentesecretarie, aanvankelijk op f 100,— jaarwedde, worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente secretarie aantemelden. De houder eener Couuon groot f 12,50, leening 1872, verschenen 1 Januarij 1877, wordt, verzocht die ten spoedigste ter betaling aan te bieden ten kantore van den gemeente ontvanger. De PASPOORTEN voor de hier wonende militiens dei- militie te land, ligting 1872 en van de zeemilitie, ligting 18/3, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het, Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een bruinepara- plme met witten knop en een moirée boezelaar. Verder zijn aldaar inlichtingen Ie bekomen omtrent een pakje patent stijfsel met blauwsel, een roode langharige hond, een grof natten zakje met watten deken en een nieuwe zwarte engelsch lederen broek, een zwart moirée boezelaar, twee zakken bloem, een gouden ring met rood steentje en een gouden kapspeld. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende, de 2". helft der maand April 1877. C. Smits Spoor Kruyne Amsterdam P. Hoogzaad Broek; J. de Waard. Groningen; E. Vetter, Laurigburg; A. Slikker, SehagenMaarschalk (niet vermeld). Van het Hulpkantoor te OudcarspelM. Lampe Veenhuizen. Heeft Gladstone in het Eugelsche Lagerhuis een overwin ning behaald of een nederlaag geleden De vraag schijnt vreemdwant, het Huis heeft zich met de door hem voor gestelde verklaringen omtrent hetgeen de regeering heeft, gedaan en behoorde te doen niet vereenigd, maar ingestemd met de meening van den heer Wolff, dat de regeering op dit oogenblik door geenerlei motiën moest belemmerd worden. Toch zal men moeilijk kunnen zeggendat, de voormalige leader der liberale partij een nederlaag beeft geleden. Zijn optreden heeft aanleiding gegeven tot zeer belangrijke ver klaringen van de Engelsche bewindsliedenwaardoor de onrust, die bet scherpe antwoird op de Russische nota had verwekten de vrees voor een oude breuk met Rusland werkelijk zijn bedaard. Dat antwoord was een strenge ver- oordeeiing van Ruslands handelingendoor zijn troepen te bevelen Turkije binnen te rukkenschreef de Engelsche Minister, had de Russische Keizer de samenwerking van Europa ten aanzien van Turkije verbrokendie oorlogsver klaring was zeker niet, het beste middel om verbetering te brengen in den toestand der christen onderdanen van deu Sultan en daarenboven in strijd met het Parijsclie ver drag van 1856, waarvan de onderteekenaars zien hadden verbonden om de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van Turkije te eerbiedigen. De vraagof soms "ook de Porte in gebreke is gebleven enkele verplichtingendie zij bij het verdrag van Parijs op zich had genomen ten opzichte van de gelijkstelling van al haar onderdanen en een aantal hervormingen in haar binnen- landsch bestuur, behoorlijk na te komen en of de mogend heden harerzijds zich op voldoende wijze hebben gekweten van de taak waartoe zij bij hetzelfde verdrag zich hadden verbonden de taak namelijk om te waken over den rechtstoestand en de behandeling der christenen in Turkije, die vragen heeft, de Engelsche Minister niet aangeroerd. Een Minister van Buitenlandsehe Zaken weet daarenboven beter dan iemand anders, dat politieke traktaten als dat van 1856 geenszins gelijk staan met, burgerlijke verbintenissen en ei genlijk niets anders zijn dan regelingen van bestaande toe standen waardoor een ooi-log wordt geëindigd of verwik kelingen worden beslectit, maar die haar kracht en bet,eeke nis verliezen door verandering der omstandigheden zelve. Toen eindelijk de mogendheden in 1856 verklaarden de on afhankelijkheid en onschendbaarheid van Turkije te zullen eerbiedigen hebben zij zich daardoor stellig niet verbon den om Turkije in geen geval den oorlog te zullen aandoen. Is dan de handelwijze van Rusland vlekkelooszocdat Engeland niet gerechtigd was zijnerzijds te Verklarendat liet haar niet kon goedkeuren en daarvoor zijn gronden aan te voeren? Ongetwijfeld heeft elke vrije Staat het recht, zijn meening te zeggen; maar dat is nu juist, niet het hoofd doel der diplomatie Niet zoozeer het kwaad in de hande lingen van andere mogendheden af te keuren en den zeden meester te spelen is haar taak maar veeleer zooveel mogelijk het kwaad voor te komen en te verhinderen of gepleegd on recht te herstellen. Het is niet de vraagof Ruslands handelwijze in alle opzichten verdedigbaar is, maar of En geland heeft gedaan wat, bet, had kunnen en moeten doen om aan den loop van zaken in het oosten een andere wen ding te gevenom die hervormingen in het binnenlandsch bestuur van Turkije te doen tot stand komen die het zelf zoo noodig en wenscbelijk achten om zoo mogelijk te voorkomen dat Rusland alleen beproeft de Porte tot, reden te brengen, en dit, beproeft door den oorlog. Niet de Rus sische maar de Engelsche politiek moest in het Engelsche Parlement besproken worden. De Engelsche Minister Sir Hafford Northcote, die het gedrag der regeering verdedigde, verklaarde dat, zij alle middelen in bet werk had willen stel len om verbetering te brengen in het beheer van Turkjje. De gepleegde gruwelenzeide bij, bewezen hoe diep de kwaal bij het Turksche bewind was geworteld. (Die gruwe len worden alzoo erkend, de tijd om van de zoo „genaamde" gruwel, n te spreken schijnt voorbij). Zonder verbetering van die kwaalverklaarde lnjblijft geen hoop voor Turkije over. Dat zijn inderdaad belangrijke erkentenissen. Het verschil met Rusland schijnt dus voornamelijk te loopen over de meest gepaste middelen om de erkende kwaal te bestrijden. Engeland wilde niet barscb tegen Turkije op treden zei de Minister, en achtte het beter, Turkije in de gelegenheid te stellen tot bet, uitvoeren der aangewezen ver beteringen. Op zich zelf klinkt dat zoo kwaad nietmaar men mag toch met recht, beweren dat Turkije een redelijken tijd beeft gehad om te toonen wat het in dit opzicht wil en vermag. Twintig jaren is een behoorlijke termijn. In 1856 werd de Krim-oorlog door den vrede van Parijs ge ëindigd, en beloofde de Porte, dankbaar voor de van Erank- rijk Bngeland en Sardinië ontvangen hulp, de veel bespro ken beterschap; maar in 1857 brak reeds de eerste opstand in Bosnië en de Herzegowina uit ten gevolge van de on derdrukking en de afpersingen der Turksche ambtenaren en grondbezitters. In 1858 had een Christen-moord plaats te Dschedda op de kust van Arabië, waarom ds stad door een Engelsch schip zoolang werd gebombardeerdtot eindelijk de doodstraf aan de moordenaars werd voltrokken. In 1860 was de landing van een Pransch leger van 6000 man noodig om aan de gruwelen op Christenen en Joden in Syrië ge pleegd een einde te maken, enz. enz. Het heeft in die twintig jaren de Porte niet aan raadgevingen en waarschu wingen ontbrokenmaar alles bleef zonder gevolg. De vraag is nuof men zich na hetgeen in Bulgarije gebeurd is alweder tot raadgevingen en waarschuwingen moest bepa len enzooals de Engelsche Minister wildeaan Turkije „de gelegenheid laten" om de aangewezen hervormingen in te voeren. Het antwoord op die vraag moest, dunkt ons, afhangen van een ander, namelijk of de Porte getoond heeft, dat het haar met die hervormingen en verbeteringen ernst was, en op die vraag kan geen toestemmend antwoord wor den gegeven. Evenals in i860 in Syrië zijn thans de voor naamste bedrijvers der gruwelen in Bulgarije ongestraft, ge bleven, en aan de arme bevolking is geen schadevergoeding verstrekt. Ten gevolge van de Eransche tusschenkomst on derging in I860 eindelijk de gouverneur van Damascus de doodstraf, moest de stad' 2 00 nieuwe huizen voor de Chris tenen bouwen, en betaalde de Turksche bevolking als scha devergoeding aan de Cüristenen 25 millioen, en aan de Joden 4 millioen piasters. Eu nu is het de vraag, wat de Porie zou gedaan hebben, wanneer geheel Europa zich had ver eenigd om haar tot reden te brengen. Hadt gij dan oorlog gewenscht met, Turkije heeft men Gladstone gevraagdin zijn antwoord op die vfaag was hij sterk. Geen oorlog, zeide hij maar gemeenschappelijken dwang. Wat zou Turkije gedaan hebhen wanneer een Engelsche vloot voor Kon- stant.inopel was versolienen niet als bondgenoot, maar om aan de eischen van Europa klem bij te zetten? Als Turkije zich van alle zijden ingesloten had gezien, nergens hulpof voorspraak had gevonden maar van alle mogendheden de zelfde taaldezelfde eischen had vernomenals des noods zijn havens waren geblokkeerd dan zou misschien een an dere uitkomst zijn verkregen dan een weigerend antwoord op de voorstellen der conferentie. Een legertje van 6000 Eranschen was in 1860 voldoende om in Syrië recht te verschaffen en een beteren toestand te vestigen zonder dat het Mohammedaansch fanatisme zich deed gelden. Tegen Rusland alleentegen den erfvijand wordt de vaan van den profeet, ontrolden de oorlog tot, het uiterste gevoerd. Zou de Porte daartoe zijn overgegaanals zij het vereenigd Europa en de Engelsche vloot, tegenover zich had gezien Engeland heeft, belangen in het Oosten te behartigenon getwijfeld, maar daarom juist, bad het moeten voorkomen, dat Rusland alleen handelend optrad. Een politiek die leeft bij den dag en niet vraagt naar den dag van morgen als die van beden maar zonder groote bezwaren ten einde loopt, kan zich bepalen tot, het zoolang mogelijk schragen en stut ten van een vermolmd gebouw een veroordeeld stelsel een onmogelijk geworden bestuur. Een politiek die voor de toe komst zorgt, vraagt zich af, op welke wijze een nieuwe orde van zaken moet worden voorbereid en gevestigd. Welk nut heeft eindelijk de scherpe veroordeeling van de Russische oorlogsverklaring gehad Dat de moed en de hardnekkigheid der Turken zijn versterkt, en zij aan Enge land een dankbetuiging hebben gezonden. Moet dit misschien dienen om den oorlog te bekorten en de Porte tot toestem ming te nopen in de hervormingendie immers ook Enge land verlangt Of is het de voorlooper van een oorlogsver klaring aan Rusland? Wij weten reeds beter. Engeland zal zich alleen dan verplicht rekenen gewapenderhand voor zijn belangen op te komenwanneer Konstantinopel of de vaart door het Suez-Kanaal bedreigd wordt, 't Klinkt alles prachtigwat Engeland zegtmaar beter is het te zwijgen, zooals de and-re mogendheden hebben gedaantenzij men van woorden tot daden wil overgaan. Bekend is de schitte rende charge der Engelsche ruiterij op de Russen in den slag bij Balaclavamaar hekend is ook de opmerking van den Eranschen generaaldie al die dapperen in dien hope- loozen aanval zal wegwaaien door het Russische kanon „6'est magnijiguemais ce n'est pas la guerre. Zoo heeft men ook het; scherpe antwoord van Engeland reeds een di plomatieke Balaclava-charge penoemd en van dit geschrift gezegdC''est magnifigue mais ce n'est pas la diplomatie. Staten-Generaal. De 2«. Kamer heeft, den 1 het wets ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de Kon. Mili taire Academie goedgekeurd met 53 tegen 22 st,., zijnde daarop nog aangenomen 2 amendementen der commissie, het eenemet 45 tegen 30 st., tot herziening der wet vóór 1 Sept. 1882, liet andere, bestreden door den minister, mei 44 tegen 31 st., houdende vestiging eener krijgsschoolbe stemd tot voortzetting der studiën van officieren waarvan de bijwoning van den cursus verplichtend zal zijn voor de luitenants der artillerie en genie van het leger bier te lande. De 12 zijn aangenomen de wetsontwerpen tot. verlenging van den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikantenmet alg. st., tot onteigening voor den spoorweg ZwolleAlmelo, met 51 tegen 6 st., en tot, wijziging der inoliscbe begroeting (havenwerken te Batavia). Den 14 zijn van d- heeren Mackay, v. d. Kaay, v. Baar en v. Barinxma kennisgevingen ingekomen dat zij wegens herbenoemiug tot rechterlijke betrekkingen ophouden leden der Kamer te zijn. Met alg. st. werd aaugenomen het ont werp tot. wijziging van sommige art. van het. wetb. v. burg. recht.sv., met 611 tegen 1 st. dat tot verhooging van hoofd stuk IV der staatsbeirrooting voor 1877 (tractementen en toelagen der rechterlijke ambtenaren). Den iu is her, ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der begrooting met 7 ton voor den aankoop van kanonnen, met 42 tegen 19 st. verworpen. Het ontwerp tot, verhooging van hoofdstuk V is aangenomen met 54 tegen 2 de daar onder voorkomende post voor den rotterdamschen waterweg met 39 tegen 17 -st. Vervolgens is met 32 tegen 16 st. aangenomen de conclusie van het verslag der commissie over de statistiek van de onroerende goederenstrekkende om de regeertng uit te noodigen, eene statistieke opgaaf te ge ven van de bezittingen in de doode hand voor elke gemeente afzonderlijk. Nadat de minister van koloniën, op eene in terpellatie van den heer v- d. Putte, eenige gunstige berich ten gegeven had omtrent het doel en de vruchten der reis van den gouv.-genl. van N. Indie naar Alchin, is de Kamer op reeès gescheiden. Giften. Bij den burgemeester van Amsterdam is voor de algemeene armen ontvangen 3000van een stadgenoot, die naar zijn geboorteland terhgkeert. Voor den wederopbouw van het asyl Steenbeek te Zetten is reeds ruim f 20000 ontvangen. De assurantiegelden. be dragen f 25,300. Nog 4500 is noodig. Wijlen O. Kz. Wals, te Ilpendamheeft aan de doops gezinde gemeente te den lip de helft in zekere vaste goe deren vermaakt, welk legaat, op f 21000 wordt geschat. Geschenken. Pastoor Brinkman van den Helder is naar Rome vertrokken om den Paus, bij gelegenheid van zijn gouden bisschops-jubilé 12000 aan te bieden, als geschenk van de congregatiën der H. Familie in Noordholland. Dr. A. T. v. Aken, aftredend directeur der h. burgerschool te 's Gravenhage, ontving dezer dagen van de leerlingen en leeraren fraaie geschenken. Rampen. Te Horsten, gem. Oust,wedde (Groningen), heeft de vrouw van den commies J. Heklcer, den 9, in een vlaag van waanzin, haar kind van 16 maanden, hetwelk zij bezig was te kleeden het hoofd bijna geheel afgesneden met een broodmesen daarna zieb zelve diepe sneden in den hals toegebracht3 teenen van een der voeten en de linkerhand afgesneden. De den 11 aan den Helder binnen één uur tijds verbrande Westerkerk was gebouwd in 1844 en 45voor 32800. Zij was verzekerd voor f 35000. Het archief is gered. Or gel en predikstoel waren fraai. De brand begon aan het, dak. Eerst zijn het uurwerk en de klok en daarna is de toren binnen de muren gevallen. In den naeht van 12—13 Mei zijn te Utrecht, aan het Oudkerkhof, afgebrand het groote pHlt.erijpnmagazijn van den heer Roorda, het huis van den heer E., particulier, en dat van den heer S., waarin een modemagazijn gevestigd is. Naburige huizen hebben veel geleden. Misdrijven. Te Loonopzand heeft een man zijne vrouw, met welke hij reeds 30 jaren gehuwd is eu 17 kinderen gewonnen heeftde hand afgekapt. Op hare aanklacht bij den commandant der maréchaussees ts Tilburgis de man aangehouden. Rechtszaken. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 12 de wed. 't Hoen, koffiehuistoudster aldaar, wegens het bevorderen der onzedelijkheid bij jongelieden beneden de 21 jaren veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting. f 25 boete en 2 jareD verlies van burgerschapsrechten. Vervolg der IVelcelijksche Berichten in het Bijblad. Z. M. heeft ingetrokken de benoeming van mr. A. Sthee man tot subst.-griffier bij de arr. rechtbank alhier, en tot die betrekking benoemd mr. J. F. W. f eerenthans griffier bij het kantongerecht te Naaldwijkzijnde zijne benoeming tot griffier te Sommelsdijk ingetrokken. De luit. ter zee 2». kl. J. Ilaremaker is gelast zich naar O. Indie te begeven, om aldaar dienst te doen bij Zr. Ms. marine. Ds E B. Gunning is ook beroepen te Waspik (Noord brabant). Z.W.Eerw. heeft bedankt voor het beroep naar Berkel en Rodenrijs. Den 17 is aan het ministerie van financiën te 's Gra venhage aanbesteed het stichten van een gebouw aan de Nieuwesloot alhier, voor post-, hypotheek- en kadasterkan toren directeurs- en concierge-woningwaarvoor inschrij vers waren S. Wit, te Oterleek, voor f 39,251 J. J. les- selaar, te Alkmaar, voor f 39,793, en H. Zuidhofte Haar lem voor 42,689. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Maandag, 21 Mei's avonds te 6 urenin den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Komt Kameraden, Militaire Marsch van Hermann. 2. Ce cilia, Ouverture de Concert van Paque. 3. Hermina Walzer van Carl. 4. Grande Air Varié de Concours, pour Clarinet, Cornet a Pistons, Saxhorn Alii, Trombonne, Bugle, et. pour toutes les BassesBaritonsTrombonnes etc. van Wettge. 5. Marehe des Diamantines du Ballet de Cendrillon van La- borij. 6. „Heimliche Liebe" Gavotte van Resch. 7. Le Re- veil de la Nature. Polca imitative, pour Concerts van Chris- tophe. 8. Grande Bouquet de Melodies de l'opera Eaust van Gounod. Op Donderdagden 17 dezer, vond des avonds eene bij eenkomst plaats, die in de stad onzer inwoning wel ongewoon mag genoemd worden. Door een lOtal stemgerechtigde leden der hervormde gemeente alhier uitgenoodigd hield de heer de Vriespredikant te Oudorpeene populaire voordracht in het gebouw Hiligentia. Gaf de begaafde spreker in de inleiding uitdrukkelijk te kennendat hij zich bepaald voor genomen had populair te spreken reeds aanstonds bewees hij, hoe hij den waren eenvoud wist te paren aan sierlijkheid en kracht. Ernstig en waardig, geheel overeenkomstig de eischen van zijn gewichtig onderwerp, wilde hij de leden der herv. gemeente opwekken om van hunne belangstelling in liet godsdienstig leven getuigenis te geven bij de aanstaande ver kiezing van nieuwe leden voor het kerkelijk kiescollegie. Die opwekking is dan ook inderdaad met het oog op den uitslag der pogingen, vroeger herhaaldelijk door vrijzinnige leden der geref. gemeente aangewend, alles behalve over bodig te achten. Was bet getal der belangstellenden niet zóó groot als men wel gewenscht en de bezielde spreker alleszins verdiend had, toch was de opkomst talrijker dan men, den lijd van het jaar in aanmerking genomen, had kunnen verwachten. Tot aller genoegen werden onder de aanwezigen ook onderschei dene aanhangers van het confessionalisme aangetroffen. Dat deze laatsten met den spreker in alle opzichten van gevoelen verschilden heeft geen verzekering noodig, zelfs nu er geene gelegenheid bestond, dit openlijk te bekennen Maar indien zij der waarheid getuigenis willen geven, zullen zij ongetwij feld erkennen, dat ds. de Vries zich waardiglijk van zijn taak gekweten heeft. Nadat hij in enkele trekken gewezen had op den belangrijken strijddie in onze dagen op ieder ge bied ontbrand is, bleef hij langer stilstaan bij de worsteling t.usschen de beide partijen in de Ned. Herv. Kerk, tusschen het confessionalisme en de moderne richting. Hij wees op beider oorsprong en toonde daarbij aan, boe bet confessiona lisme bet gezag van de letter stellende boven dat van den geest en daarom onprot.estnutseh in merg en been, ten slotte liet graf moet graven voor de ware vroomheid des harten. Daartegenover stelde bij duidelijk in bet licht, hoe de nieuwe richting, geboren nit de eischen van het geheiligd geweien, steeds de beste waarborgen levert, dat de vrije vroomheid en de vrome vrijheid van Jezus' godsdienst bevorderlijk is aan de voortdurende ontwikkeling van den geheelen menseh 111 al zijn kennen en kunnenzijn willen en volbrengen. Na dat de spreker nog de gewone bedenkingen en tegenwerpin genuitingen van lauwheid en menschenvrees, van onver schilligheid en nog eene andere inheemsche ziekte, had ontzenuwd wekte hij vol gloed en bezieling zijne hoorders opom bij den aanstaanden verkiezingsstrijd zich bij de vereeniging Evangelie en Vrijheid» aan te sluiten en als één man op te staanten einde de moderne richting te doen zegevieren. Moge bet, alsdan blijkendat zijne woorden niet in den wind gesproken zijn 1 Eenige opmerkingen omtrent het aanhangige voorstel tot vergrooting van het Waagplcin. Veroorloof' mij, M. de Redacteur, nu in de laatste dagen zoo veel gesproken wordt over eene vergrooting van het Waagplein of eene verplaatsing der veemarkt van daar, hetzij naar de Paardenmarkt, hetzij naar de gedempte Nieuwesloot, de aandacht te vestigen op eenige omstandigheden, welke in het voordeel eener vergrooting kunnen worden aangevoerd. Vóór 1853 bestonden hier, behalve de groote jaarlijksche. vee-en paardenmarkten, twee weekmarkten de Vrijdagsche kaas- en de Zaterdagsche veemarkt. Nadat eene poging 0111 eene markt voor vet vee op Woensdag in het leven te roepen was mislukt, werd in 1858 besloten eene dergelijke markt opterigteuwaarvoor het Waag plein werd aangewezen. Die markt slaagde boven verwachting en binnen een paar jaren was de aanvoer niet onaanzienlijk. Toen dat plein voor die markt werd aangewezen was zeker de gelegenheid om eene geschiktere plaats te vindon, niet zoo proot als thans door de na dien tijd plaats gehad hebbende dempin gen, doch dat neemt niet weg, dat, had het motief, nu ook voor de verplaatsing aangevoerd, dat een deel der ingezetenen niet alles moet hebben, maar ook anderen van de markt voordeelen moeten genieten, de bovenhand gehad, het Gemeentebestuur wel in de gelegenheid zou zijn geweest een ander terrein aan te wijzente minder moeyeüjk omdat de aanvoer niet dien omvang had, die in de laatste jaren eerst is verkregen. Het Gemeentebestuur heeft toch dus nog de ingezetenen, die van hare weekmarkten het genot hadden, het voordeel eener derde markt gegund, waarvan het gevolg is gewordeneene aanzienlijke waardevermeerdering zoo van de vlak bij het Waag plein als van de in de nabijheid daarvan gelegen per- ceelen. Het Gemeentebestuur heeft toen de gelegen heid gehad, om zonder iemands belang te krenken, aan andere ingezetenen ook een voordeel te verschaffen, en die gelegenheid heeft het ongebruikt voorbij laten gaan. En is het nu billijk, dat voordeel plotseling te ontnemen en eene kolossale waardevermindering te veroorzaken, waartegen niet eene gelijke waarde vermeerdering over slaat. Dat eene verplaatsing der veem rkt hier even goed zou kunnen geschiedeu als te Leeuwarden en te Amsterdam, de vergelijking

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1