No. 22. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 3 JUNI. Turken en Mohammedanen. ©fficiccl (Scbccltc Herijk van Maten Gewigten en W eegwerktuigen. Nationale Militie. Van 4 Augustus tot 7 September. Van 4 Augustus tot 13 September. En die der ligting van 1875 van 31 Augustus tot 20 September. S)e Patenten Mteflelfifc llusciim. Slïilcliclijkschc ücricïitcn ISiimeiiSund. Jugczoubcu Stitfcfccn. |)c heer Stüart en x{jne veemarkt. in zoo A I, K C T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f 0,85, franco per post f O,Hit afzonderlijke n&mmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM». COSTER ZOON. Bij cleze Courant behoort een bijblad wekelijksche berichten. bevattende BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de passage, over de Bok- kesluis, wegens aan die sluis uittevoeren werken, van Maan dag 14 Mei 1877 des namiddags 1 uur, tot nadere aan kondiging zal zijn GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLA1NE PONT. a Mei 1877. Secretaris NUHOUT van dee VEEN. 2' 3°. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der belanghebbenden 1». dat naar luid van bet K.K besluit van 9 December 1876 (Staatsblad No. 238), in het jaar 1877 aan den herijk bedoeld in art. 15 lett. a der wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), onderworpen zijnde lengtematen van 1 en 2 dekameter, de ruimtematende inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij behoorende strijkers en de gewigten dat de gemeenten AlkmaarAkersloot, Bergen, Ileerhugo- waard, Heiloo, Koedijk, Limtnen, Oterleek, Oudorp, St. Pancras en Schoor! voor den herijk zijn zamengevoepd dat die herijkwelke kosteloos geschiedtzal plaats heb ben in een locaal der burgeravondschool, hoek Doelenstraat en gedempte Nieuwesloot te Alkmaab van 25 Mei tot, en met 16 Juni aanstaande, op alle werkdagen, behalve op 13 en 14 Juni en wel op Maandag, Dinqsdag, Woens dag en Donderdag van iedere week voor de ingezetenen van Alkmaar, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure op Vrijdag en Zaturdag voor de ingezetenen der overige gemeenten van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure, en voor de gewigien bestemd voor fijnere wegin gen op Vrijdag, des namiddags van 2 tot, 4 uur. Belanghebbenden worden dringend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten, gewigten enz., ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Mei 1877. lie Secretaris NUHOUT van dee VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van Hen- dricus van de Kamer, slagter 1e Alkmaar, om vergunning tot, het oprigten van eene slagterij in het perceel aan de Huigbrouwersteeg Wijk A, No. 25, en dat op Dingsdag, den 12 Juni 1877, 's namiddags ten één ure, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die slagterij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Mei 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. b. d. en Jagers, net 'i' en het milicien-verlofgangers der 8' regiment Infanterie, de De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gezien de missive van den heer Commissaris des Konings in Noordholland van 11 Mei 1877, No. 1 en 15/841 M/S. 4e afdeeling Brengt ter openbare kennis dat het den Koning heeft behaagd den minister van oorlog magtiging te verleenen. om in dit jaar op te roepen en in werkelijke dienst te houden krachtens art. 125 der wet betrekkelijk de Nationale Militie: a- Bij het regiment Grenadiers en Jagers, het 3« en 6' regiment Infanterie, de ligtingen van 1874 en 1875; bij het 1», 2', 4», 5e, 7' en militien-verlolgangers der ligting van 1874; bij de regimenten Hussarende inilitien-verlofgangers der ligting van 1874; bij de kompagniën Hospitaalsoldaten, de militien-verlof- gangers der ligting van 1874, die bij den staf der kom pagniën waartoe zij behoorenzullen moeten opkomen. Bij de regimenten Veldartillerie en het regiment rijdende Artillerie, de militien-verlofgaagers der ligting van 1874. Van 16 Julij tot 31 Augustus. Bij het korps Pontonniers, de militien-verlofgangers der ligting van 1874. Van 13 Julij tot 30 Augustus. g. Bij het bataillon Mineurs en Sappeursde militien-ver lofgangers der ligting van 1874; Voornoemde militiens behooren zich op den dag der op roeping vóór des namiddags vier urehij hun korps te vervoegen voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen zoomede hun zakboekje en verlofpas. De opgeroepen militiens kunnen zulks den dag te voren ter gen eentesecretarie verzoekendedaggeld ad 25 cents en' ingeval hunne woonplaats meer dan 30 kilometers (ongeveer 6 uren gaans) van de plaats der opkomst is gelegenvrij transport bekomen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 1 Junij 1877. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Donderdag den 7 Juni 1877, 's namiddags ten 7 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Voor de Militie en Schutterij gelieven zich ter gemeente secretarie nan te melden de volgende personen Kessens. Johannes Hendricus Kooy Jan Peereboom. Jan Poll. Piet,er van de Smit. Dirk Vredenburg. Cornelis Groet. Hermanus Hendricus Willebrands Pieter Cornelis Hoogeveen. Hendrik Zalinge. Jan van J anssens. Theodorus Eranciseus Beek. Dirk Gozewijn van Bek. J ohannes Broers. Johannes Dam. Gerard Simon van Dijk. Dirk Hermanus van Elderbeek. Dirk De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. tot uitoefening der bedrijven van koffieschenkertapper, slij ter, kroeg- en koffiehuishouderknnnen ter gemeente-secretarie worden afgehaaldwanneer de aanslag in bet, Patentregt over de loopende dienst voor de helft of geheel voldaan is. Bezichtiging tegen 10' cènt per persoon op Zondag, 10 Juni, van 1 tot 4 uren. Bezichtiging tegen 25 cent per persoon eiken Maandag en Vrijdag, van 1 tot 3 uren. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden'het navolgende gevondene, als: een achterbord van een wageneen eind touw en een kruisjebevestigd aan een koordje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een knipmes, een zilveren vingerhoed een passer, een portemonnaie met eenig geld en een bloedkoralen kettingje met gouden slotje. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1'. hel ft der maand Mei 1877. J. G. Maehielsen Mej. Iloonee, de Gelder, G Walbak, G. H. A. Gottemer, Amsterdam; N. C. van der Vlugt, Delfshaven; R. PetraeusKoolbergen, P. Groot, Haarlem; J. Wils, Heino; C. Hubelig, SijbecarspelS. Bout, Wer- vershoofd. Van de Hulpkantoren Petten, S. HillardAmsterdam. RustenburgZwagerman, Noordscharwoude. Briefkaart, P. Bankersen, Beemster. Een onderdaan van Keizerin Victoria, die de Mo- bamuiedaansche godsdienst belijdt, beklaagt zich uit Britsch-lndië aan de Times over de wijze waarop dit blad, zooals hij' beweert, zich over de Mohammed»- nen uitlaat. Hij ergert zich aan de woorden „dood en verval „dorre tronk" en andere krenkende uit drukkingen die het voortdurend gebruikt, en over het gemis van waardeering en gevoel, dat in zijn taal doorstraalt, zoo dikwijls het over zijn geloofsgenooten spreekt. Hl] wijst op de groote offers in bloed en geld, die thans van de Turksehe bevolking f^ëischt worden in hun schier wanbopigen kamp tegen de Russische overmacht, en vraagt van het algemeen menschelijk gevoel althans eenige erkenning van hun krachtsinspanning, eenig meegevoel voor het benarde volk Of heeft de rook van de branden in Bulgarije uw oogen zóó verblindt, vraagt hij, dat gij ander lij den niet meer kunt opmerken 'f De Times blijft met in gebreke zich te verantwoor deneenvoudig door er op te wijzen dat zijn verwijten niet de Mohammedanen maar de Turken gelden Het kan zijn nut hebben, bij deze ondervinding een oogen- blik stil te staan. In den tegenwoordigeja tijd kan men zich moeielijk een staat van Mohammedanen voorstellen, waar de beschaving zetelt, handel en nijverheid en niet minder kunsten en wetenschappen bloeien en op elk gebied leven en toenemende ont- wikKeling zich openbaren. Toch weten wij, dat zulke rijken hebben bestaan. Wij hebben allen ehoord vau het kalifaat va i Bagdad, var, de'rechtvaardigheid de wijsheid en andere groote geestesgaven van som mige beheerschers dezer Arabieren van de scholen voor wijsbegeerte, wis- en scheikunde, natuur- en geneeskunde enz. die gesticht werden eu bloeiden aan de boorden van Eufraat en Tiger, van de beoefening der Grrieksche letterkunde en den luister en de wel vaart van dit geheele rijk. En wat Bagdad in het oosten waswas Cordova in het westen. Al weder waren het de Arabierendie in Spanje dit kalifaat stichtten, en de bloei dien bijna geheel Spanje eeuwen lang onder dezen kalafen genoot, is in latere tijden tot^op dezen dag zonder weêrg.f ge bleven. Audaluzië was bedekt met schoone steden en welvarende dorpen, landbouw, koophandel, zeevaart ontwikkelden zich tot ongekende hoogte, en de Chris tenen zouden hunne zonen naar de scholen dezer ongeloovigen om er wijsheid te leeren en kunsten en wetenschappen te beoefenen. Zoo waren deze beide zetels der machtige Mohammedaansche vorsten eenmaal de brandpunten der beschaving voor geheel de Wereld, waar de Christen-volken in de schemering der halve baarbaarschheid hun licht zochten De Times herin nert ons te recht, dat wij niet van onzen „almanak" kunnen spreken en geen „algebra" kunnen leeren noch gewone rekenkunstige voorstellen kunnen op lossen zonder dat wij Arabische woorden en teeke nen gebruiken. Wij mogen dan ook de oogen niet sluiten voor hetgeen wij aan deze Mohammedanen hébben te danken, en alleen hij, wiens eenzijdigheid hem de werkelijkheid en de feiten der geschiedenis doet loochenen, mag noch kan met geringschatting spreken van hetgeen zij in vroeger eeuwen hebben tot stand gebracht Die feiten hebben bewezen dat de Mo hammedaansche godsdienst een volk niet belet een geregeld en wijs bestuur te vestigen, rust, veiligheid en recht te doen heerschen, het land te doen bloeien en verlichting en beschaving te verspreiden. Wanneer wij dan ook geenerlei verwachting hebben van eenige afdoende verbetering in de wijze waarop de Porte haar onderdanen regeert en bestuurt, dan is het niet omdat wij met, Mohammedanen maar omdat wij met Turken te doen hebben. Juist de Turken hebben het Kalifaat van Bagdad doen vallen en daarmede aan de beschaving en den bloei der ietteren in Azië den doodsteek gegeven. Van Tartaarschen stam en uit Midden-Azië afkom stig, hebben zij, gelyk alle aan hen verwante horden uit die oorden, verwoesting en ondergang met zich gebracht. Hij de kleine burgers en boeren, wie zou bet willen ontkennen f -- worden deugden gevonden die onder vele Christen-natiën te vergeefs worden gezocht; maar als volk, als historische verschijning, tegenover andere volken, hebben zij zich altijd doen kennen als veroveraars. Hun regeeringsstelsel is een stelsel van overheerschinghun wetten zijn gegrond op het oorlogsrecht, en zij beheeren als een leger dat een vreemd land heeft bezet. In geen geval kun nen de Turken zich beklagen, dat men hun geei, gelegenheid heeft gegeven om te toonen wat zij ver mogen. Jaren, tientallen van jaren lang zijn zij me* verschooning behandeld, men stelde vertrouwen in hen en wilde gelooven in hun vatbaarheid voor het aannemen der Europeesche beschavingen han ge schiktheid voor hst houden van een geregeld en billijk bestuur. Die verwachting is beschaamden waarheid is gebleken dat geen gras kan groeien op den grond die door de hoeven van het paard van een Sultan is vertreden. Met regt zegt de Times dat Engeland er zich op beroemen kan in Indie getoond te hebben, dat een rechtvaardig en goed bestuur mogelijk is waar Mo hammedanen en Christenen samenwonen, en dat de boom des rechts in onzijdigen bodem behoort geplant te worden. Op die eer kan ook Nederland aanspraak maken, ondanks de pogingen die soms worden aan gewend om de neutraliteit te schenden. Het staats gezag blijve onzijdig en menge zich niet in den strijd der godsdienstige meeningen, waaruit wij verwachten dat de waarheid zegevierend zal te voorschijn treden. Geen godsdienstoorlog tegen Turkije maar invoering van een beter, van een geregeld en billijk bestuur, ten bate van Mohammedanen, Christenen en Joden. Dat moge de vrucht zijn van den tegenwoordigen strijd. Dan zal het thans vloeiende bloed niet ver geefs vergoten, en zooveel jammer en ellende niet vergeefs geleden zijn. i 1 De Koningin ia ernstig ongesteld. Op het telegrafisch bericht daarvanis de prins v. Oranje den 30 uit Parijs in den Haag aangekomen. Prins Alexander, die mede onge steld was heeft zieli naar liet Huis in 't Bosch doen ver voeren. Den I Juni is de Koning per extra-trein in de re sidentie gekomen. Dien dag was de toestand der zieke zeer bedenkelijk. Staten-Generaal. De le. Kamer heeft den 26 een aan tal wetsontwerpen aangenomen, waaronder die tot indeeling der landaanwinningen in het, oostelijk IJtot onteigening voor den spoorweg ZwolleAlmelo, tot herziening der wet regelende de militaire pensioenen bij de landmachtden 27 het, ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de Militaire Academie met 28 tegen 1, en dat tot verhooging van hoofd stuk V der slaatsbegrooting [rotterdamsche waterwegher stelling van stormschade enz.] met 25 tegen 4 st. De Ka mer is daarna gescheiden. Bij de 2". Kamer is een wetsontwerp ingediend ter be krachtiging van den verkoop aan de gemeente Medembhk der wallen langs de noord- en westzijde van de Westerhaven aldaar, welke kaaien dienen tot opslagplaats ten behoeve der scheepvaart; alsmede een wetsontwerp tot het toekennen van vacatiegeld aan de leden der collegiën van zetters voor 's Rijks directe belastngen, voor het schatten van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Stoomvaart. De Kon. Ned. Stoombootmaatschappij kan over 1876, ten gevolge van den gedrukten toestand en de lage vrachten voor bet vervoer van landbouw-en nijverheids producten en door een groot aantal zeerampen waardoor schepen voor de exploitatie gemist werdengeen dividend uitkeeren. Het nadeelig saldo op de balans, met toevoeging van bet, nadeelig slot van 1875 eu na aftrek van f 150,000 voor de reservekasbeloopt f 386,405,02. Onderwijs. Jacob Groot, lid van ien gemeenteraad van Woguum, heeft eene openbare verklaring gegeven, waarin hij zijne adhaesie herroept aan het adres van den raad be treffende de openbare schoolals hebbende hij de strekking van dat adres niet volkomen ingezien. Aanbestedingen. Den 24door bet prov. bestuur van Noordbolland, het leveren van 8 miljoen gebakken metsel- steenen op bet terrein van het te Amsterdam te bouwen Rijks-muzeüm, minste inscbr. de Gerdter Dampf und Ringofen Ziegeleite Gerdt, bij Homberg, voor f 213,000; aan het ministerie van binn. zakenhet vervaardigenineenzetten weder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping vervoeren van den metalen bovenbouw voor 4 draai- en 6 vaste bruggenten behoeve der havenwerken te Batavia minste insclir. het Actiën Gesellscha/ft für Eisen-Industrie und Brückenbaute Duisburg, voor f 89,473. Den 28, door B. en W. van 's Gravenliage, het opruimen der Koningsbrug en het daarvoor in de plaats stellen eener vaste steenen brug, minsle insctir. P. A. A. v. Begnnmorter, te Rotterdamvoor f 54600. Den 31, le Wageningen, de herbouw van bet asyl Steen- heelc, minste inschr. de Visser, te Gorinckem, voor 36,400. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 24 besloten tot het doen bouwen van eene brug over de Binnenzaan ter hoogte van het huis „de Blauwe Kan," en voorts om de bestaande school voor gewoon en m. u. 1. onderwijs voor meisjes niet te hervormen in eeDe b. burgerschool voor meisjes. Gieten. Wijlen mevr. de wed. P. C. LabouchcreLepel te Amsterdam heeft vermaakt aan de armen der waalsclre gemeente f 5000, aan die der nederd. kerv. gemeente 3000. Rampen. Den 27 is de stoom houtzagerij van den heer Reymenamaan den Overtoomscken weg (stille zijde) te Amsterdam afgebrand. Den 28 zijn in de wjjk Orthen, een kwartuur van 's Her togenbosch 8 woningen en 1 schuur verbrand. Den 29 zijn te Puth in Limburg5 boerenwoningen verbrand. Daar er vermoeden is van kwaadwilligheid, beeft de jusiitie een onderzoek ingesteld. Veeziekte. De jaarmarkten in de provincie Limburg, die geschorst waren wegens de veeziekte in Duitschland zullen weder op de vroeger vastgestelde dagen plaats hebben. Misdrijven. Den 28in den vroegen morgenheeft een molenaarsknecht onder NoorderkoogcSrug (Groningen) diena een dronkemanstwist met 2 andere personen buiten de deur eener herberg gezet maar door bet raam weder bin nengedrongen waseen der beide anderen met een zakmes aan den hals zoodanig verwonddat dezeeen landbouwer van Zuidwolde zich buiten de tapperij begeven hebbende aan den weg is neergevallen en overleden. De dader is ge arresteerd. Den 21 heeft een 23jarig jongman te Zweelou een jonge ling uit Emtneneens zijn zoogbroederuit minnenijd met een paar hevige knuppelslagen neergeveld. De moordenaar is gevat en heeft bekend. Rechtszaken. Het door JII. Thuis aan den Koning ingediende verzoek om gratie van de levenslange tuchthuis straf, waartoe hij wegens het vergiftigen zijner vrouw is ver oordeeld, is van de hand gewezen. De H. Raad heeft den 2S verworpen het beroep in cassa tie van den heer Hallodoor het gerechtshof te Arnhem wegens bedriegelijke oplichting tot 9 maanden celstraf ver oordeeld. De vereeniging uEigen Hulp« telt reeds ruim 3000 leden. üe vrijmetselaarsloges Frédéric Royal en Acacia te Rotterdam hebben voor 20ÜU0 aangekocht een pand op den hoek van de Eendracktstraat en den Binnenweg, waar achter een groote tuinwaarin de „tempel" zal worden ge bouwd De Wintertuin, eerste prijs der internationale tuinbouw tentoonstellingaangegeven op eene waarde van f 15000 en getrokken door den heer Scha denburg te Dordrecht, is den 28 in veiling aangekocht door den heër Ley graaf te Rotterdam, voor f 2600. Noordpool-expeditie. Het genootschap Oeconomia En- chusana heeft eene bijdrage van/ 250 toegezegd. Het utrecht- sche studentencorps heeft er f S1 0 voor bijeengebracht. 14 Walchersche boeren hebben op den 2en Pinksterdag, bij gelegenheid van het gaaischieten te Vrouwenpolder, 35 kannen jenever opgedronken. Tn vorige jaren bad men bet met 15 man niet verder gebracht dan tot 25 kannen. Koloniön. üe nieuw benoemde gouverneur van Curafao, de heer H. B. Kipis den 29 April aan boord van de Lotharingia te Willemstad aangekomen en met eerbewijzen ontvangenwaarna bij den l Mei in eene plechtige zitting van den Kolonialen Raad is geïnstalleerd. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijblad. Groot is de macht der welsprekendheid van den beer Cohen Stuart. Klankvolle stem, sierlijke taal, goed gekozen beelden, gloed, hooge ernst en geestige scherts, alles staat hem ten dien ste om zijne hoorders te boeien en mede te slepen. Onder den indruk zijner woorden en den stortvloed zijner argumenten wijken vaak bij ben eigen inzichten op den achtergrond, geven zij eigen oordeel gevangenen eindigen zij met den wak keren spreker van harte toe te j uickenzij het ook niet steeds met volkomen instemmingin elk geval met waar deering van menige goede gedachte, van menige juiste op merking steeds met dank voor zijne belangstelling in zaken van uitnemend gewicht, die ons ver van onverschillig zijn. Vreemd mag het daarom schijnen, dat dezelfde lieden, die heden de denkbeelden van den heer S. toejuichen, zich er later zoo weinig om bekommeren zich niet gelegen laten liggen aan de verwezenlijking zijner plannen en men zon baast geneigd zijn, die lieden te beschuldigen van lauwheid, kortzichtigheid cn wie weet wat meer. Zou die beschuldi ging billijk zijnof ligt wellicht de oorzaak bij den heer S. zelfin zijne gemakkelijkheid van spreken waardoor wel een grootenmaar niet meer dan oogenblikkelijken indruk wordt gemaaktdie bij bedaard overlegbij gezet naden ken meer en meer verzwakt? Voor eene jury zou hij voor zeker schitterende overwinningen behalen. Zoo gemakkelijk als bij spreekt, zoo gemakkelijk stapt hij ook over bezwaren heen, die tegen zijne ontwerpen mochten oprijzen; maar de bezwaren tegen die van anderen weet hij ten breedste uit te meten. Als behendig pleitbezorger verschiet hij al zijn kruit niet terstond, maar bewaart hij een goed deel voor eenige duchtige slotsalvo's, die de tegenstanders, althans dezulken, voor wie het voeren van pleidooien geen dagelijksch werk is, verbluft doen zwijgen; of wel, bij weet zijne voorafspraak zoo woordenrijkzoo langdurig te makendat men, om het geduld van het publiek niet al te lang op de proef te stellen en den nacht niet al te kort te maken, besluilen moet om hem het laatste woord te latenin het vertrouwendat de "eestdrift der hoorders, hebben zij zich eens op-het behan delde onderwerp beslapenvan zelf wel bekoelen en voor kalme overweging plaats maken zal. Bij het verdedigen van het terrein der Paardenmarkt voor onze veemarkten1.1. dinsdag-avondheeft de heer Stuart hoog opgegeven van de kosten der inrichting van het Hof en de Nieuwesloot, en daar tegenover gesteld, dat de Paar denmarkt om niet te verkrijgen was, ja, door verkoop van terreinen eene belangrijke bate verschaffen kon. Wat het eerste betreft maakte "hij gebruik van eene fout van den heer van der Takdie ter aanprijzing der Nieuwesloot aan de hand deed ommocht daar nog ruimte ontbrekende per- eeelen der voormalige steenkooperij aantekoopen; eene fout, omdat de markt niet voorbij Koningsweg en Paardensteeg zou mogen strekken, ten einde de aan- en afvoeren door die straten niet te belemmeren. De heer S. cijferde aanstonds: „men geeft op: f 15000 voor steiger enz,, daarbij 15000 voor aankoop, is samen al 30000." Wat bet punt der kos ten betreft: hetzij vóór de Nieuwesloot, hetzij in het Ka naalvak bij de Texelscbe poortop- beide plaatsen zal wel een even kostbare steiger benoodigd zijn. Daarbij komt voor de Paardenmarkt, evenzeer als voor de Nieuwesloot, eene varkenswaag; maar voor de e.rste ook bestrating, rioleering en beplanting, en vergunt het Rijk dit, doorsnijding van de landtong bij den lieer WeehuizenMaar de Paarden markt zal baten aan terreinen opleveren! Waar? Aan de noordzijde waar de gasfabriekaan de oostzijde waar de hoogere burgerschoolaan de zuidzijde waar het logement van^mej. Wijnkamp staat? Men weet waarlijk niet, waar ruimte aan dit plein voor de bij eene markt onmisbare herbergen te vinden. Aan de westzijde van den grooten weg dan, waar wel ruimte is Maar hier heeft immers de heer Stuart zijn tweede stukje carton gelegd voor eene latere vergrooting der markt, wanneer hij tevens [tweede periode der uilgaven] de stads-apotheek verplaatsen, den gasthuistuin inkorten, de woning van de wed- Schut wegruimen en den wal langs het Mallegat nieuw beschoeien zal. En komt eenmaal het derde stukje carton aan de beurt, Ao. 2077 of nooit, dan zullen er, als ook genoemd water gedempt en het plantsoen afge graven is\derde periode van uitgaven],' werkelijk terreinen (en verkoop'afgezonderd kunnen worden. Dat bet eersteen tweede gedeelte der Paardenmarkt, gesteld dat beide benoo digd waren, door een druk bereden weg naar de ipjorweg- station gescheiden zouden zijn, dat de drukte van eene veemarkt niet wenschelijk kan geacht worden voor de noodige aandacht in een schooHocaal en voor de noodige rust in een zieken huis bezwaren alreeds in den gemeenteraad geopperd is door den heer Stuart eenvoudig onweersproken gebleveD. Niet aan de kosten alleen moet eene overwegende waarde gehecht worden bij de keus van een terrein voor eene vee markt, bij de keus tusscken Waagplein, Hof en Paardenmarkt. Niet ook aan den geringen afsland van de spoorwegstation, immers is het verschil betrekkelijk gering, mocht volgens het denkbeeld van den lieer Stuart een spoorbaan tot d(3 markt gemaakt worden. Pieterstraat, Nieuwesloot en lexelsclie poort zijn de reebte Kanaalkade volgende zooveel niet van elkander verwijderd, dat zulks anders dan in de eerste kosten van aanleg eenigszins beduidend verschil zou maken. Ruimte en geschiktheid, ziedaar wat boven alles moet beslissen. Toch hechte men aan het woord „ruimte" geen on bepaalde beteekenis. Iudien men de grootste ruimste de beste waandezou men licht een verkeerde keus doen. Men zorge voor overvloedige ruimte voor de tegenwoordige be hoefte, men stelle zich ook voor wat bovendien voor waar schijnlijke toeneming der markt noodig kan wordenmaar- hoede zich bij de verwachting van toeneming voor overdrij ving. Eene ruime markt is gemakkelijk voor het verkeer, o-unstig voor den handelmaar eene te groote markteene markt waarop de aanvoer zich in de ruimte veiliestis vooi de bezoekers ver van aangenaam en levert een schouwspel op, dat meer aan verval dan aan bloei doet denkeu. De ge schiktheid zal wel voor een goed deel bepaald worden door de meer of minder goede gelegenheid tot aan- en afvoer, door de breedte der toegangswegen. Om een ieder in staat te stellen zich een oordeel te vormen over de ruimte en de Ook een gedeelte van het Hof is nog onbestraat, maar daarentegen is de Nieuwesloot van paalkokers voorzien,

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1