van Zondag 10 Juni 1877. biJ Belgie. Frankrijk. fèi'wf iti'illanje en Ierland. Turkije. ftissland. Cirïekeniaml. «o»iem*!ïk-2aos5S*«ii!«. Elaüc. |pan]e. tk ouranl Vervolg der Wekelijksche Berichten. „,Jerffigelegenheid, ™n pauselijke jubelfeest hebb<o de oua-othcieren van bet regiment pauselijke zouaveu bn-mmc'e tapt. de Résimontde nuneius een adres van-n-ohauke- lykkeid aangeboden, waarin de hoop werd uilgeap'-ikendat net bun sinds 7 jaren opgelegde consigneom b" zwaard in de sebe.de te stekenweldra zou ingetrokken morden- Msgr, F anutelli beeft o.a. geantwoorddat bet instinct van zelf behoud er Europa weldra goed- of kwaads» 'iks toe zou drijven om te geraken uit den staat va>- barbaartchbeid waarin het door bet stelsel des gewelde gebracht isen dat nergens anders een geneesmiddel vinden is dan in de zegepraal van het Pausdom. Met recht mochten dus de adressanten hopendat de tijd nabij wnewaarin op nieuw de bijstand van hunnen arm tot hervatting van den ge- staakten strijd zou worden ingeroepen. Den 3 is te Luik het SOjarig bestaan van het door Koning Willem I gestichte Conservatoire feestelijk herdacht. Hiertoe waren ook het koninglijk gezin en de ministers Maloud' Aspremont Lynden en belcour overgekomen. De toespraak van den heer Frère-Orbannamens de Kamerleden der provincie g-kouden, beantwoordende, heeft de Koniug gezegd dat Belgie in een zeer moeielijken toestand verkeert, vermits de tractat.enwelke het europeesch evenwicht moes ten bandhavenverscheurd zijn. Derhalve diende Belgie zijne onafhankelijkheid en nationaliteit te besvestigenen de regeering zag zich dan ook genoodzaakt nieuwe credieten aan te vragen ter verzekering van 's lands verdediging. Aan den heer Frère Orban in persoon heeft de Koning bovendien de hoop te kennen gegeven van hem, in zijne Hoedanigheid van hoofd der oppositiezijnen steun te zullen zien geven aan de voorstellenwelke de regeering zich geroepen zal zien te formuleeren. De heer Frère Orban heeft den 5 in de Kamer het afge keurd dat het j ubelfeest des Pausen ontaard is in eene manifestatie ten gunste van den Paus-Koningen voorts de artikelen in de ultramontaansche bladeneen door de stu denten te Leuven aan den Paus gericht adres en de toespraak van den nuneius F anutelli aan de zouaven gegispt. De regeering verklaardedat de nuneius de hem toegedichte woorden verloochende, en dat zij zelve dit deed ten opzichte van de bedoelde manifestatiën en alles wat er meer de in stellingen des lands compromitteerde. Met alg st. op 6 na werd aangenomen eene door de regeericg goedgekeurde motie van den heer Frère, waarin acte genomen werd van de ge geven ophelderingen. De minister Martel heeft vóór zijne aftreding nog ettelijke verkiezingen voor consistoriën en presbyteriale raden der herv. Kerk nietig verklaard, omdat, ondanks de door zijnen voorganger Duf awe gegeven instruction, de door de Synode op dat stuk uitgevaardigde bepalingen niet in achtgenomen waren. De genl. üucrot heeft aan de hoofdofficieren van het acht ste legercorps eene dagorder doen toekomenwaarin hun in herinnering wordt gebrachtdat alle dagbladen of andere politieke geschriften in de kazernen volstrekt verboden zijn en dat hieraan stiptelijk de hand moet worden gehouden. Het bezoeken van koffiehuizen en tapperijen waar dagbladen verkocht wordenmoet den manschappen worden ontzegd en elke overtreding dezer bevelen zal streng gest.ratt worden. De oud-minister Jules Simon heeft de politieke leiding aanvaard van de Echo Universel en deelt dit zelf aan het hoofd van dat orgaan mede. Hij doet zulkszegt hij noch om zijn bewind te verdedigen, hetgeen overbodig isnoch om licht te verspreiden over de oorzaken van zijnen val: ieder weet, dat zijn Kabinet is afgetreden dewijl bet met, berusten wilde in de vervanging van de parlementaire door de "autoritaire" regeering en dewijl bet beloofd haddoor alle burners en alle godsdienstige gezindten de staatswetten te zullen doen eerbiedigen. De heer Simon verlangt slechts de door hem en zijne ambtgenooten „onder ongehoorde moei lijkheden" voorgeslane politiek ook verder te bepleiten en een orgaan te meer te geven aan de conservaüef-republikem- SC De'm'inister van binn. zaken beeft besloten overeenkomstig de vigeerende wetsbepalingen, de particuliere bijeenkomsten hoedanige niet zelden uit verscheidene honderden of zelfs uit duizenden personen bestaan en welke eene politieke discussie ten doel hebben, te verbieden. De minister beeft den maire van Nemours en ettelijke andere maires in de Jura, die een protest tegen de boodschap van den maarschalk de Mac-Mahon of het manifest der linker zijde hadden onderteekend, in bun ambt geschorst. De heeren Figier en Gauthiergérant en redacteur van de ultra-radicale Marseillaise, zijn den 31, wegens een belee- digend artikel tegen den President der Republiek, elk bij verstek veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 4000 fr. boete. De rechtbank beeft bovendien de voorloopige ten uitvoerlegging van bet vonnis gelast. Op nieuw heeft een groot aantal benoemingen van onder- prefeeten, secretarissen-generaal en vrederechters plaats gehad. Den 1 Juni is in de parijscbe voorstad S. Denis eene bijeen komst van radicalen gehouden, om te beraadslagen over de stichting van eene werklieden-vereeniging. De heer Botmet- Duverdier, voorzitter van den parijsclien gemeenteraad, Ine d bii die gelegenheid eene rede, waarin hij den maarschalk de Mac-Mahon niet schijnt gespaard te hebben. „Burgers! moet hij o. a. gezegd hebben, „laten wij eerst, strijden met de stembusworden wij overwonnendan zullen wij het recht hebben om onze toevlucht, te nemen tot het wettelijke middel dat men tegenover verraders pleegt te gebruiken. Te middernacht tehuis komende, werd bij voor zijne deur door 6 agenten in burgerkleedingmet den commissaris Cle ment aan liet hoofdomsingeld in eene vigilante gezet en op de prefectuur in hechtenis gesteld. Zijne vrouw, die hem daar wilde zienwerd de toegang geweigerd. De arrestatie lieeft op bet publiek geen merkbaren indruk gemaakt, gematigde republikeinen zeiven verloochenen den lieer B Duverdier omdat hy ontrouw is geworden aan bet wachtwoord van Gambetta„de republikeinscbe partij drijve door hare kalmte bare vijanden tot wanhoop. In eene vergadering der Eransche Academie, welke door den berto°- de Broglie werd bijgewoond, beeft eene warme discussie plaats gehad over de candidaten voor de openge vallen plaats van den lieer Autran. Zij liep over den voor zitter van den Senaat d'Audiffret Pasqmer, die door den heer Leqouvi aangevallen, door den heer Cumllier-Fleury ver dedigd werdbeiden gewaagden op min of meer minachtenden toon"van bet, „avontuur" van 16 Mei. De vérant der Radical en een redacteur van dit blad zijn +0t drie maanden gevangenisstraf en 5000 fr. boete veroor deeld wegens een voor den President der Republiek belee- digend artikel; bovendien is het blad zelf voor een halfjaar geschorst en de voorloopige tenuitvoerlegging van het vonnis omtrent dit laatste en de boeten gelast. De heer Gambetta heeft tot eene deputatie van studenten, welke hem een door 1000 parijscbe studenten onderteekend adres aanboodeene toespraak gehoudenwaarin hij zich omtrent den politieken toestand in dezer voege uitliet: „Wij schijnen strijd te voeren voor den regeeringsvorm voor de onschendbaarheid der constitutiemaar de zaak ligt dieper, worsteling heeft plaats tusschen al bet overgeblevene de oude wereld, de oude kasten, de bevoorrechten van eene vroegere orde van zakende agenten der romein- sche theocratie en de zonen van '89.— Wij houden er ons van overtuigd, dat dit tweegevecht blijven zal binnen de perken eeuer worsteling op bet gebied der wettelijkheid. Men beeft liet, iand vrees willen aanjagen met de bedreiging van een ontslag. Men beeft gezegd dat dit. ontslag voerde naar bet onbekende. Integendeelliet onbekende is de re geering welker plannen men niet weet. Het bekende is De van de meerderheid welker aanhangers welker beginselen men kent. De republikeinscbe partij beeft aan geene uitste kende mannen gebrekdie zeer constitutionele Presidenten der Republiek zouden zijn. Er is er een vooral [Thiers], dien men de proef beeft zien doorstaandie bet President schap reeds bekleed heeft en dit beeft nedergelegd met een eenvoud een belangeloosheid eene grootheidwelke men bet zeker plicht, zal achten na te volgen wanneer het, oogen- blik zal gekomen zijn. Wachten wij met geduld; wij zulleu ten dage der stemming worden verlost." Br is een diefstal vau 3 miljoen fr. aan effecten, voorna melijk egyptische, gepleegd in den trein, die in den nacht van 12 Juni de post, van Louden te Parijs bracht. Te Abbeville werd bespeurd dat de zegels, waarmede een der wagens gesloten wasgeschonden warenen de diefstal alzoo ontdekt. Voor de terugbezorging van het verlorene is eene belooning van '12000 fr. uitgeloofd. De nummers der geroofde effecten zijn bekend. De minister de Fourtou heeft eene aanschrijving tot de prefecten gerichtbetreffende de colportage en den verkoop van dagbladen en andere 'geschriften op den openbaren weg, in welke de welbekende instruct iën van den minister Buffet worden vernieuwd, met welke deze de wet vari''29 Dec. 1875 krachteloos maakte, volgens welke bet, verbod van den ver koop en de verspreiding op den openbaren weg door de re- geering niet langer zou kunnen worden uitgevaardigd als een bijzonderen maatregel tegen een bepaald dagblad. Even als de heer Buffet, doet de minister dit door krachtens art. 6 der wet van 27 Juli 1849 gestrenge voorschriften te geven omtrent de machtigingwelke volgens dat artikel de colpor teurs enz. tot hun bedrijf behoeven en welke de overheid wanneer zij zulks oorbaar acht, kan herroepen; en even als de beer BuJJet beroept bij zich op de in 1819 door den toenmaligen minister Dufaure ou dit stuk verstrekte instruc tion. De minister gelast voorts eene onverwijlde algemeene herziening van de reeds verleende machtigingen, ten einde die naar bevind van zaken door de prefecten worden bekrach tigd of ingetrokken. De beroemde geschiedschrijver John Lothrop Motleyge boren te Dorchester in Massachusettsoud-gezant der Yer. Staten te Weenen en te Londen, is den 29, ten huize van zijnen schoonzoon, den heer Algernon Sheridan, in 63jarigen ouderdom overleden. In 1856 verscheen zijne „Opkomst der Nederlandsche Republiek." Bij de Derby-wedrennenden 30is de groote prijs ge wonnen door liet engelsobe paard Silviotoebehoorende aan lord Falmouth. Er was sterk gewed ten gunste van liet, fransche paard Cliamantdat kort geleden den prijs van J. 2000 te Newmarket gewonnen had. Genl. Cabrerahet bekende carlistiscke partijhoofddie sedert vele jaren bet leven van een rustig engelscb landedel man geleid beeft, is dezer dagen te Wentworth, nabij Ply mouth in den ouderdom van 67 jaren overleden. De genls. RowanYorke en Strathmairn zijn bevorderd tot maarschalken. Den 31 beeft te Birmingham eene bijeenkomst van liberale vereenigiugen plaats gehad, waartoe zich meer dan 80 veree- nigingen, die aan de gestelde eiseben beantwoorden, hadden aangegeventerwijl ettelijke honderden waren afgewezen omdat zij niet gegrond waren op bet beginsel van verkiezing door het volk. Het doel was eene aan-ensluiting tot siand te brengen van liberale vgreenigingen, welken dien grondslag hebben. 400 Afgevaardigden naren tegenwoordig en een Nmn^ags~k^mdë~neèr Gladstone met zijne ëeEtgenoot de stad welke geheel in feestdos was. Hij werd met de meeste staatsie eu geestdrift ontvangen en verwelkomd. Van eene ontzettende menigte vergezeld waarbij zich tel kens groote troepen werklieden met hunne banieren aansloten, begaf het echtpaar zich in een open met 4 paarden be'pannen rijtuig naar de woning van liet. Parlementslid Chamberlain. 's Avonds verscheen de heer Gladstone in de Bingley Hall waar 25- a 30,000 mensehen bijeen waren. De heer Dule stelde eene motie voor, volgens welke Turkije door zijn langdurig wanbestuur alle aanspraak op moreelen of mate- riëelen steun van Engeland heeft verbeurd, en Engelands politiek en naar streven moet om door de vereenigde pogin gen der mogendheden waarborgen voor hervorming, plaatse lijke vrijheid en zelfbestuur van de christelijke provinciën van Turkije te verkrijgen. Het publiek hoorde aanvankelijk de toelichting dezer motie geduldig aan, maar begon weldra te roepen orn den beer Gladstone, die, onder uitbundige toe- juicbingen, bet spreekgestoelte beklom en 5 kwartier bet woord voerde. Iljj prees de 's morgens tot stand gekomen aaneensluiting der liberale partij, en veroordeelde de door de meerderheid van bet Lagerhuis gesteunde zigzag-politiek der regeering, die de overeenstemming vau Europa verbroken had en'derhalve verantwoordelijk was voor den oorlog hij wees op den plicht der liberale partij 'om op de buitenland- scbe regeeringspolitiek zooveel mogelijk invloed uitteoefenen, opdat door samenwerking der mogendheden van Turkije waarborgen voor hervorming verkregen werden en in elk geval Engeland onzijdig bleef, en bij achtte het noodig, dat de publieke opinie zich voortdurend krachtig bleet uitspreken- De motie werd daarop aangenomen. Den 1 Juni heeft boven Londen een zwaar onweder ge woed dat door een geweldigen wind gevolgd werd 8 van de 9, omstreeks 50 voeten kooge, schoorsteenen van het in aanbouw zijnde deel vau het arsenaal te Woolwich zijn omvergewaaid. Den 2 is in de Westminster-abdij te Londen eene afzon derlijke kerkdienst gehouden ter viering van den 400"1 ver jaardag van de eerste toepassing der boekdrukkunst in En geland door William Caxton. Lagerhuis. De vice-minister Bourlce heeft den 31 in antwoord op eene interpellatieverklaarddat de toekom stige politiek van Engeland in bet Oosten geheel van de omstandigheden zal' afbangen. „Wij hebben reden om te ge- looven zeide de minister dat, noch Ruslandnoch de andere mogendheden zieli voorstellendat de vredesvoor waarden andere kunnen zijn dan zoodanige, waaraan Europa in het algemeen zijne goedkeuring kan hechten." De mi nister weigerde de gesprekken van lord Salisbury met den hertog Decuzes en prins Bismarck openbaar te maken, dewijl zij van vertrouwelijken aard waren. Wat de vraag betreft, of de regeering eene mededeeling van Rusland bad ontvan gen betreffende de localiseering van den oorlog zeide de minister, dat hem van zoodanige mededeeling niets bekend was. Lord Elcho wenschte van de regeering te weten of bet land wel op elke gebeurlijkheid was voorbereid. De minister van oorlog noemde deze interpellatie ontijdig, maar wenschte er toch op te antwoorden, dat liet zijn plicht was. zich op alles voor te bereiden en dat hij geene mogelijke gebeurtenissen vergat, Den 4 is bij de behandeling van de University Bill een voorstel van den beer Goschen met 147 tegen 138 st. ver worpen volgens hetwelk de kerkelijke beurzen zouden worden afgeschaft, zoodat ieder „fellowship" verkrijgbaar zou zijn ooDk voor bendie zich niet voor den geestelijken stand voorbereiden. Zoo als na de toestand isis meer dan de helft der beurzen uitsluitend voor aanstaande geestelijken bestemd, Den 5 deelde de vice-minister Bourkein antwoord op eene vraag van den heer Whatley, mede, dat de regeering de zienswijzen der buitenlandscbe gouvernementen omtrent lord Derby's antwoord op de russische circulaire met gevraagd en dus ook niet ontvangen had. Rusland bad den 4 eene ukase uitgevaardigdwaarbij bet de Declaratie van Parijs betreffende de maritieme aangelegenheden, aanneemt, ook tegenover amerieaansche en spaanscbe onderdaneD- Op vergunning van den minister van binn. zaken is de Golos den 6 weder verschenen. De Keizer, de grootvorst-troonopvolger en de grootvorst Sergei zijn den 2 's avonds van Zarskoje-Selo naar het Do- nau leger vertrokken. Prins Gortschakojf heeft vóór zijn vertrek naar het hoofd kwartier de russische ambassadeurs uit Weenen, Londen en Berlijn ontboden om met hen te overleggen, op welke wijze de vrede zoo snel mogelijk tot stand zou kunnen komen met hulp der mogendheden waarbij zij geaccrediteerd zijn. Van russische zijde zal de veiligheid der hntsche belangen in de Middellandsche-zee niet bedreigd worden. Voorloopig zal de oorlog met alle kracht die de omstandigheden toe laten worden voortgezet. De toekomst der christelijke provinciën van Turkije echter zal niet door Rusland alleen maar door een europeesch congres worden vastgesteld. In liet Terek-gebied zijn op nieuw eenige dorpen in op stand gekomen; 2 kolonnes zijn derwaarts gezonden en de insnrgenten uit elkander gejaagd. Het verblijf van den voor- naamsten aanvoerder der opstandelingen is vernield. Eene kolonue onder den overste Nakadschidse is bij Siueti op 500 gewapende inwoners gestootenvan wie hij 80 omgebracht en 100 gevangen genomen beeft. De iu opstand verkeerende dorpen Antluch en Danuèh zijn vernield. Sotschi is den 3 Juni gedurende 5 uren door 2 turkselie monitors gebombardeerd. De turken deden eene poging om met stoouibarkasseu te landen maar de landingstrpepen zijn door de russen in de pan gehakt. De turken kouden alleen hunne barkassen redden. Volgens de Polit. Corr. is het bericht van bet ontdekte complot tegen den Sultan en zijne dynastie van de Portel zelve afkomstigdie den ambassadeurs der mogendheden daarvan ufficiëel kennis gegeven heeft. Maar, zegt de Pol. Corr., die kennisgeving strookt niet met de waarheid. Van een aanslag of samenzwering is geene spraakmen zoekt; slechts naar een voorweudsel om de aanhangers van Midhat-'- üassa uit den weg te ruimen, die zich hij de laatste demon stration door bet verlangen zijner terugroeping in ongenade hebben gebracht. Gebrek aan geld behoeft de Porte voorshands niet tot vrede te dringen; althans volgens de Daily News heeft de sheriff vau Mekka thans 2l)0 miljoen piasters uit de offer kisten der pelgrims ter beschikking van den Sultan gesteld. De Porte heeft doen bekend maken dat zij voornemens istorpedo's te leggen op zekere plaatsen der Dardanellen en in de Golf van Smyrna. De Sultan heeft bij het vertrek der tot bet in opstand brengen van Circassie bestemde expeditie eene proclamatie, uitgevaardigd waarbij bij aan de daaraan deel nemenden meerendeels eircassiscke uitgewekenen, een roemrijke en zege vierende terugkomst belooft, of den heldendood gevolgd door hemelsck heil. In eene nota betreffende de belemmering van de scheep vaart op den Donau heeft Oostenrijk van de Porte eene schriftelijke verklaring gevraagddat de belemmeringen niet vermeerderd zullen wordenmet den oorlog zullen eindigen en niet als preoedent zullen dienst doen. De Porte en Rusland hebben eene zoodanige verklaring naar Oostenrijk afgezonden. Er koersoht groote moedeloosheid in de officiëele kringen, die tot de overtuiging komen, dat Turkije de kracht mist Rusland tegenstand te bieden. Soukoum- een De hoop dat de p I c tund milcllll' uttinvuuiir Lv-iiGu. v-ol. «,4-.»....- diTCasskis bïi|¥ëïï seven van vrees voor de russen. KrijgsOedrij :en iu Azie. Den 29 Mei begat eene afdeeling turkselie ruiterij zich van Sogbanleh naar Kars. Eene sterke russische kolonueonder genl. Tschawtschawadse, werd naar Andas gezonden, de turken werden van 3 zijden aangegrepen en met verlies van 100 dooden, vele gevangenen, 2 stukken berggeschut en 4 ammunitiewagens geslagen, llet. verlies der russen bedroeg 6 dooden en 30 gekwetsten. ^Op dit bericht van russische zijde gelijkt veel een ander t welk volgenderwijze luidt: Kolonel Komaroff commandant van Arcïahan, ondernam den 30 Mei eene verkenning tot voorbij Penek en Olt.i. Turkselie ruiterij ouder Mussa-bassa werd door de russische ruiterij bij Bicbinacheff geslagen en-uit eengejaagd: de turken lieten 83 lijkeu op bet, slagveld achter en verloren 2 bergkanonnen, 4 kruitwagens eu 2 veldteekens. Het verlies der russen bedroeg 1 officier en 6 soldaten aa,n dooden en 30 man gewonden, benevens 51 paarden De correspondent van de Daily Telegraph meldt omtrent dit gevecht, dat 4000 circassische ruiters onder Moussa-bassa bij Bes-li overvallen werden door de russen en slechts 2,00 het bloedbad ontkwamenterwijl de aanvoerder tot de ver misten behoorde. Kars, dat geheel omsingeld en van telegrafische gemeen- schap afgesneden is, schijnt goed van levensmiddelen voor zien, maar als zuinigheidsmaatregel is de bezetting op half rantsoen gesteld. De uit KarakalissaToprak-Kaleli en De- libaba afgetrokken turken worden door russische corpsen vervolgd.' De russische voorhoede was laatstelijk Olti genadeid. Roümanie. De 2 luitenants, die den turkschen monitor Hivzi Rahman, een gepantserd vaartuig van 222 voeten lengte, gewapend met 5 zware kanonnen en bemand met 219 koppen, hebben doen vergaan,-zijn den 27 aan grootvorst Aito/aas voorgesteld. Zij 2 vaandrigs en 40 soldaten ontvingen liet kruis der George-orde eu een roumaanscb majoor, die mede aan bet waagstuk heeft deelgenomen, de orde van S. W adimir. Hunne poging in den avond van den 26, met 4 sloepen, was door de waakzaamheid der turkendie hen met een hevig geweervuur ontvingen, verijdeld, en eene tweede poging in den nacht, dreigde om dezelfde reden vruchteloos te 'blijvenmaar de luitenant Oubaschew sprong met eenige soldaten in het, water, zwom ongemerkt naar het schip en bevestigde aan den boeg een torpedo waarmede de russen bij bet roeien naar den roumaanschen oever door een eiec- trischen geleidraad in verbinding bleven. De Servische vrijwilligersdie herwaarts komenworden niet toegelaten in de opgericht wordende corpsen. De Kamer beeft den 2 met alg. st. bet wetsontwerp aan genomen tot liet uitgeven van 3U miljoen fr. papiergeld, waarvoor domeingoederen tot eene waarde van 60 miljoen als onderpand strekken. Volgens de llalie beeft de regeeriug den polen verboden mede naar Rome ter bedevaart te gaan. De heer Komoundauros heeft den 1 Juni in de Kamer liet programma van het nieuwe ministerie blootgelegd. Het zal de getalsterkte van liet, leger verdubbelen, de reserve op roepen en vrijwilligers inlijven. Daarvoor zullen eene lee ning en vermeerdering der belastingen noodig zijn. Oostenrijk. Alle czechische dagbladen, die te Praag ten getale van 6 worden uitgegeven, zijn m beslaggenomen wegens het openbaar maken van een adres der czechische Afgevaardigden aan de slavische comité s in het heilige Rusland. Die dagbladen liggen anders altijd met elkaar overhoop, maar waren ditmaal eenstemmig in de verzekering, dat de czechen niets meer van Oostenrijk, alles van Rusland en de zegepraal der russische wapeuen verwachten. De re geering wil deu steller vau bet adres, Ar. Rieger wegens hoogverraad vervolgen. In dat stuk wordt de staatkunde van^Oostenrijk gedurende den Knm-ooriog onchristelijk ge noemd en de regeering tegen eene herhaling van die staat kunde gewaarschuwd; de roem der russen wordt de roem var. Bobeme genoemd, en de eenheid van ^lieftlp-vische stammen wordt als het hoogste doei van alle slaven, in welk Rijk ook gevestigd aangewezen. - De te Rome vergaderde oostenrijkscbe bisschoppen hebben bet gevoelen der curie ingewonnen ten aanzien der door liet Heerenbuis, voornamelijk wegens bet verzet der geestelijkheid, verworpen wet op bet burgerlijk huwelijk. Het antwooid luidde, dat 's Pausen uitdrukkelijk verlangen isop dit punt tegenover de oostenrijkscbe regeering zoo verzoenend mogelijk te zijn. Hongarije wordt wederom door overstroo-mingen getei sterd die zich over het grootste gedeelte van bet 'l'beisz- gebied en van bet Banaat uitstrekken. De Maros heeft groote verwoestingen aangericht en vooral bet stadje Arad beeft veel geleden. Den 12 Mei beeft de Koning den Paus een brief geschre ven ter gelukwenscliing met zijn 50jarig episcopaat. De Paus heeft hierop geantwoord met eene dankbetuiging voor'sKo- nings goede wenschentevens de gelegenheid waarnemende om bij dezen er op aan te dringen dat bij zijne ministers beletten mocht de parochiën en broederschappen 1e beroo- vendoor baar eigendom te seculariseeren er bij voegende, dat bij anders verplicht zou zijn om tegen dezen nieuwen aanvai op de Kerk te protesteeren in zoodanigen vorm als hem oorbaar zou voorkomen. Den 27 beeft de beer Westenbergtot dusver nederlaiidseb minister-resident te Rome, den Koning zijne geioofsbrieven aangeboden waarbij bij geaccrediteerd werd als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister. Den 27 is te Rome allerwegen aangeplakt maar door de policie afgescheurd eeu manifest van bet bestuur der „Cen trale Republikeinscbe Vereeniging", dat gericht was tegen de aanslagen der clericale partij binnen eu buiten Italië, en noodigde tot eene algemeene bijeenkomst van gelijkgezinde vereenigingen om plechtig daartegen te protesteeren. Den 28 beeft genoemd bestuur een onderhoud gehad met den minister Nicoteradie op de verzekeringdat de rede naars zich zouden onthouden van afkeurende oordeelvellin gen over de beslissing van den Senaat omtrent liet wets ontwerp op ambtsmisbruiken van geestelijken en van elke andere discussie, welke opschudding en beroering zou kun nen uitlokkenverklaardedat hij onder dit beding geen bezwaar bad tegen de beraamde bijeenkomst. Den 31 heeft deze dan ook in den Apollo-schouwburgonder ontzagge lijken toeloop, plaats gehad. Brieven van instemming, o st een van Garibaldiwerden gelezen en een groot pak tele grammen van gelijke strekking vertoond. Een aantal toe spraken o. a. van bet Kamerlid Bovio volgdenvol heftige aanvallen tegen bet Pausdom en zijne wandaden en voort durend van daverende toejuichingen begeleid. Een policie- agentdie met een protest tusscbenbeide kwam, verwekte alom het geroep van „de de deur uit met hem", 'twelk ge durende 10 minuten eene onbeschrijfelijke opschudding ver oorzaakte. Toen de agent zijne sjerp bad afgelegd is de discussie hervat, en ten slotte de volgende motie aangeno men „Het italiaansclie volk beden, den 31 Mei 1877, in de stad Rome tot eene plechtige vergadering ten aanzien van bet Vaticaan bijeengekomenhandhaaft tegenover de clericale reactiewelke op dit. oogenblik bare krachten ver zamelt om de beschaving te bestrijden en een door de we tenschap en bet geweten der volkeren voor immer veroor deeld verleden te herstellenin naam van de traditie en van de consciëntie der italiaanscbe natiebaar recht en baar vastberaden wil om eiken aanslag tegen de vrijheid en de eenheid des vaderlands af te slaanovertuigd dat het, godsdienstig privilegie zijn waarborg beeft in bet poli tieke privilegie, vertrouwt bet in zijne toekomst; aan de door de reactie bedreigde fransclie democratie zendt bet, een groet van broederlijke eensgezinslieid." Den 1 Juni is de bende van deu beruchten rooyerhagid- vëfTïUluu pi 11 n<1< .J JdmjlWiW teltc- nants gesneuveld. De op zijn hoofd gestelde prijs van 30000 lira's zal tusschen den gedelegeerde der policie l.ue- chesi en de bij deze gelegenheid door hem aangevoerde manschappen verdeeld worden. Den 3 is te Rome de 50". verjaardag gevierd van s lau- sen verheffing tot bisschop In tegenwoordigheid xan de kardinalen en de meer aanzienlijken onder de toegestroomde pefërimsbediende de Paus de mis iu de sixtijnsclm kapel. InCde basiliek van 5. Pieter in banden, welke prachtig ver sierd, schitterend verlicht en opgepropt met mensehen was, werd'eene gedachtenisviering gehouden, welke door 190 bisschoppen, de ambassadeurs van Irankrijk en Portugal, de gezanten van BelgieBeieren en Brazilië en de verte genwoordigers van Rusland en Paraguay werd bijgewoond en waarbij kardinaal Simeoni de dienst verrichtte. Meer dan 2000italiaanscbe pelgrims begaven zich naar bet Vati caan om den Paus geluk te wenschen. Deze was echter ongesteld of afgemat en verzocutdat bun adres niet zou worden voorgelezen hetwelk dus met een aantal giften een voudig werd overhandigd. De Paus hield echter eene korte toes|>raak, waarna hij zich in zijne vertrekken terugtrok. Denzelfden dag werd in de hoofdstad de 30" verjaring van het feest der constitutie net grooten luister gevierd; de straten waren allerwegen met vlaggen versierd en de Koning hield eene wapenschouwing op bet nieuwe Onatbankelijk- heids-plein. De Senaat,, de Kamer, de gemeenteraad en de Provinciale Staten begaven zich naar het Quirinaalom den Koninn1 plechtig geluk te wenscheneen standbeeld van dezen is onthuld, overal deden zich muziekcorpsen hooren en des avonds was de stad verlicht. De Kamer heeft den 29 de definitieve begrooting van oor log ten bedrage van 217,768,152 lira's aangenomen. Den 1 Juni sprak de lieer Bertani zijne ingenomenheid uit over de „transactie" van den minister Nicotera met de republikeinscbe partij door bet toestaan van de bovenvermelde volksvergadering te' Rome. Daarmede bad die bewindsman naar zijn oordeel genoegzaam doen blijken, dat bij de repu blikeinscbe partij voor eene macht hield in den laude. De minister kwam hiertegen op, verklarende, dat hij van geene transactiën wilde weten dan met oonstitutioneele partijen. - De heer Farini stelde voor, den 3. ter dertigste verjaring van bet feest der constitutieeen adres te richten aan den Koning den kampvechter voor de vrijheid en de eenheid der natie Uit, naam der oppositie vereenigde zich de heer Sella met, dit, denkbeeld hetgeen ook de minister-president Depretis deed. Met nagenoeg alg. st. slechts 5 leden verklaarden zich tegen - werd liet voorstel aangenomen en bet ontwerpen van het adres aan de heeren Farm, Sella en - ^DeifVheetl deTeer Brioschi in den Senaat den minister Nicotera geïnterpelleerd over de door de overheid aan het - renublikeinsche comité verleende vergunning om zijne uit* noodteing tot de bekende volksvergadering in deu Apollo- schouwburg te doen aanplakken. Hij wenschte voorts van den minister ophelderingen te ontvangen omtrent de sterkte der republikeinscbe partij in den landeopdat de bezorgd heid door hem en zijne vrienden op dit punt gekoesterd mocllt worden weggenomen. De minister verklaarde in zijn antwoord dat hij de onderteekemng van het bedoelde ma nifest door een „republikeinsch" comité betreurde, en dat de vergunning tot, bet aanplakken vau het stuk in dien vorm aan' eene vergissing te wijten washoedanige niet meer zou voorkomen. Hij voegde er bij, dat de republikeinscbe partij- in Italië weinig aanhangers teldemeest onervaren jonge lieden, die bij de bevolkingen, aan bet regcerend konings huis innig gehecht, niet dan onverschilligheid voor hunne., denkbeelden \onden. Een tweetal ingediende motic-n over deze zaak werden daarop als overbodig ingetrokken en de. Senaat eindigde zijne bijeenkomst met de aanneming van hek wetsontwerp tot verhooging der suikerbelasting enz. met 6-n tegen 3 st. a- Iu den nacht van 23-24 Mei zijn te Madrid 14 perso^ nen gevangen genomen waaronder zekere genl. Marine, eei kolonel een commandanteenige officierenallen buitei dienst, sergeants en 2 burgers. De bij hen gevonden pa pieren lieten geen twijfel over, ot men bad hier ^icrou met eene der lichtvaardig en zo.ider eenige kans van slage

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 5