[Negenenzeventigste Jaargang 1877 Dc Veemarkt. ZO N I) A O ©fficicel (Scheelte Jngczottbett ^tukfeen. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6S. franco per post afzonderlijke ne-mmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. MAAHSCHE (1 (I LIB A A T De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. sn waar- lemd tot iemd tot Kerk. van een 12 dezer. Het be- heeft de den heer nededee- iugen en hetwelk i. stichting isde wee- "d, onder :en land- iten van emeente, ontving et tekort an de op i ter ver- aan het ermaakt. '.ampe te f 1000 Borst, ails had 1 huizen 1 na niets ster van igen ge- •n en te ingedam 1 Juni ;ing van vervol- kere D., ichinnen rijspraak nnis der •d schul- •de) van hop van ertogen- den, dr. Jskunde, terdam W. C. derwijs werken 3hool en gd door ir klein- ili 1872 woning .houder, van dien houwen tot de :steenen ien zoon a naam. •afiseh Vele dijuen lering, Maan leken pause- mstige den ter lezoeht en het ;gende, rkt on- k tegen ïaar de aarvoor ne me- hjj aan narkten t, zijn atnu verde- le voor- g werd ing van erceelen ier per- vonden, •en, laag collegie ird her- inbeslist rusten iagplein en, door i De heer dat eene j ïaar ge- s zij niet k ander zou zij hij wilde de Paar- s. Wat burger dat zoo- ezige en otte trad de zijden van zeer vergroot wraken, vele an- ir hunne len die it onbe- jdigoor- j rij tegen dergelijk heeft Ned. jaars zijne stuur tsch kelij- wijze in de en de rderd Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. J. BAK, Huidenzouter te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene Huidenzouterij en Vetsmelterij in het perceel aan het Achter-Enidsen, Wijk C, No. 285 en dat op Zaturdag den 23 Juni 1877, 's namiddags ten een ure, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die Huidenzouterij en Vetsmelterij bezwaren in te dienen. Burqemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLA1NE PON1. 9 Juni 1877. Secretaris NU HOUT van Dun VEEN. S C HUTT E IS IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigen de ingeschrevenen voor de Schutterij voor dit jaar: dat de alphabetiscke naamlijst van de personen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie van lieden^ tot den dag der loting, des morgens van 9 tot 2 uur, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige per sonen of omstandigheden mogten voorkomen, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan aan de Commissie van art. 11 bij de loting kennis te geven; dat zij zich op Donderdag 28 Juni e.k., namiddags ten zes ure, moeten bevinden op het Raadhuis dezer gemeente, ten einde aldaar te lotenen redenen van vrijstelling hebbende, die op te gevenen dat de bewijzen tot hare staving en bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting moeten worden overgelegd aan het bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 13 Juni 1877. Be Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. BURGEMEESTER en W ETHOUDERS van ALKMAAR zullen op Dingsdag 26 Juni 1877, des namiddags te één ure, aan den laagsten inschrijver aanbesteden op de voorwaar den dagelijks, uitgezonderd Zondag, ter gemeente-secretarie ter lezing liggendevan des voormiddags 9 tot des namid- dags 2 ure het sloopen van den steiger, staa ide in het afgesneden kanaalvak tegenover de Doelenstraat te Alkmaar, behoorende aan den heer J. van der Haagen aldaar, welke slooping geschieden moet krachtens artikel 180 der gemeentewet ten koste des overtreders, den heer J. van der Haagen voornoemd, ter uitvoering van het raadsbesluit van 27 October 1876, waarbij de opruiming van dien steiger is gelast. Insehrijvingsbilletten inteleveren ter gemeente-secretarie van Alkmaar vóór Maandag 25 Juni 1877, des middags 12 ure. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Juni 1877. Be Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter keunis van de belanghebbenden dat de doorvaart door de Schutsluis aan de Zes Wielen weder GEOPEND is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juni 1877. De Secretaris NUHOUT van dee VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat overeenkomstig art. 17 der wet, van 14 September l°6f>, Staatsblad No. 138 door hen is herzien en vastgesteld de lijst,bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden welke lijst is aangeplakt, en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij hen schriftelijk worden ingediend binnen eene maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 15 Juni 1877. Be Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aantemelden Gerrit HilbersPieter van der LaanDirk SmitPieter de Greeuw, Theodorus Franciscus Janssens, Remmert Jonker. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2". helft der maand Mei 18//. H. van Poorten, B. Munter, Amsterdam; Witteveen BloemendaalH. van der Voort, Haarlem; K. Dekker, den 'Helder; S. Duinevelt, Rotterdam; wed. Dorbeke, Schooten; Mej. A. Hilverdink, Valkoog. Van het Hulpkantoor te Spanbroek, G. Kos, s Gravenhage. Briefkaarten, J. L. E. de MeijereAlkmaar, G. Smit, 's Gravenhage. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondenealseen glacé hand schoen een achterschoot van een jurk en een dasje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent twee schapenwaarvan één geschorenen een lapjeinhoudende eeniq geld. Na het door don Gemeenteraad genomen besluit tot aankoop der huizen van bet Waagplein, zullen velen van oordeel zijn dat de vraag waar en hoe alhier het best de veemarkt kan worden geplaatst en ingerigtniet behoeft te worden besproken. Ik ben van een ander gevoelen. Juist thans, na dat besluit datdoor onzuivere stemming, de eigenlijke marktquaestie onbeslist liet kan de zaak grondiger, onpartijdiger en zuiverder be sproken worden. Het algemeen mag den heer Bruinvis wei dank baar zijn voor het door hein op 3 Junij ingezon den stuk. Zijne verklaring van het helaas! niet zeldzaam verschijnsel, dat velen zieli heden niet meer bekommeren om wat zij gisteren zoo luidruchtig heb ben toegejuichtzal hoe verkeerd het ook zij voor velen koren op hun molen zijn. Ik betwijfel echter of het wel juist is dat door bedaard overleg en door gezet nadenken de oogtn- blikkelijke indruk meer en meer verzwakt. Misschien is het een fout van mijn spreken dat ik niet al te veel in bijzonderheden treed en slechts in breede trekken weergeef wat ik voor oogen heb. Ik zie dan inderdaad het veranderd terrein in gebruik. Als ik schilder waszou ik kunnen teekenen hoe en waar ik, bij mijne onlangs gehouden bespreking, de menschen de huizen de kaasstapels het veede boomen en de rijtuigen gezien heb hoe de zou scheen en de schaduw viel. Vandaar voor mij de gemakke lijkheid in het beschrijven en voor de hoorders de bevattelijkheid van het plan. Ik spreek niet uit wat ik denkmaar ik beschrijf wat ik zie. Ik teeken met woorden. Zoodanige teekening is voor dat oogenblik, waarin ook zij zien, voor de hoorders dui delijk maar de indruk is bij hen niet zoo levendig als bij mij. Als zij later het terrein, zonder de tee kening, zien, dan zijn de meesten niet iE staat zich rekenschap te geven van wat ik hun deed opmerken. Wie in een Museum een pittig gepenseeld en zon nig stadsgezigt heeft gezien vindt daags daarna, bij dikke lucht en motregen, het gister bewonderde plein en de gebouwen geen aankijken waard Één voorbeeld. Zij die op 29 Mei tegenwoordig waren zullen zich herinneren hoe ikde gelegenheden tot aan- en afvoer besprekende, de hand over den plattegrond liet gaan 1°. langs de Kanaalkade, voorom de gasfabriek en terug langs den Koningsweg; 2°. van het Texelsche hek mede voorom de gasfa briek en terug langs de kluft bij de Doelenstraat; 3°. vau de Beigerpoort langs het plantsoen en terug langs het gast- en weeshuis 4°. door de ongedoopte steegvoorom de perceelen van de wed. Wijnkamp en terug langs gast- en weeshuis. Zie zeide ik op die wijze kan alles en allen op ieder oogenblik vóór, fijdetis en na de markt, van en naar de markt worden vervoerd zonder dat ooit menschen, vee of wagens anderen tegenkomen. Die teekening was duidelijk. Men kon de geheele marktbeweging volgen en dat was voor wat ik zag en mijnen hoorders wenschte te doen zien, voldoende. Wat doet nu daarentegen de heer Bruinvis .Hij gaat de breedte der thans bestaande straten en bruggen opmeten om te doen zien dat de tegen woordige toegangen naar het Hof en de beide ge deelten van de Nieuwesloot eenige meters breeder zijn dan die naar de Paardenmarkt. Maar daarmede, al was de berekening juist, zou hij heel wat an ders bewijzen dan waar het op aankomt. Het punt in questie geldt niet alleen de toegangen totmaar ook de wegen langs de markt. Bij mijne straks genoemde aanwijzing kon ik ook al was in mijne verbeelding de geheele marktruimte volkomen bezet met mijne hand ongehinderd door- g an. De wegen tot en de wegen langs alle vier de zijden van de markt bleven even breed en vrij. Beproef dat eens bij het Hof en op de Nieuwesloot. Zet de marktruimte eens voldan blijft er langs de markt niets meer over dan tusschen huis en hok üp mijne kaart zou ik de aanwijzing der toegangen met de hand maar die der wegen langs en aan de markt met één of twee vingertoppen hebben moeten doen I De berekening der breedte van de tegenwoordige toegangen is, zoo ik mij niet bedrieg, onjuist, maar, aangenomen die der Paardenmarkt zijn 28,50 dan blijven de wegen langs de markt ook 28,50 ja kunnen daar, zoo noodig, nog verbreed worden, doch de 54,45 naar het Hof en de beide gedeelten Nieuwesloot verminderen op en om de markt tot 6 of 7 el! Maar er is meerl Ik sprak zoo even van de tegenwoordige toegangen. Bij die 28,50 moet nog gevoegd worden zoowel de te herstellen communicatie tusschen de Paardenmarkt en den weg langs het Plantsoen (hetzij dau over de brug bij het Munniken bolwerkbetzij door het weder leggen van de brug op de landhoofden bij de weduwe Schut), als de verbreeding van wat de heer Bruinvis noemt de ongedoopte steeg" tusschen de scholen en de weduwe Wijnkamp. Alen heeft mij wel eens beschuldigd dat ik duur wasmaar gelukkig heb ik mij niet bezondigd aan voorstellen waardoor de geldmiddelen der gemeente zóódanig worden gebruikt, dat sommigen aanzienlijke sommen winnen zonder eenige opoffering in het alge meen belang. Tegenover de afgraving der Kanaalkade heb ik ge- wenscht, kosteloozen afstand van enkele zaken langs de Kaarsenmakersgracht en het doortrekken van Achterstraat en Lombardsteeg. Tegenover afstand van den grond van het slootje langs de Kanaalkade, heb ik voorgesteld de plaat sing van een gelijkvormig hek. Tegenover verandering en aanleg van wegen en plantsoenen in het Kennemerpark, de verpligting van goede bebouwing. Tegenover beharding, rioleering en verlichting der ontworpen wegen door liet erf bij de Keetsloot, geregelde bebouwing en een gelijkvormig hek. W*erd dus tot verplaatsing van de veemarkt naar de Paardenmarkt besloten, dan zou ik het onverant woordelijk vinden, indien tegenover de voordeelen voor de perceelen aan de zuidzijde geene bedingen ten behoeve der gemeente werden gemaakt en daar onder zou zeer zeter eene goede verbreeding van ge- melden toegang behooren. Op dezelfde wijze zou men, bij eenig overleg, kos teloos of ten minste met gesloten beurs, het perceel vau de weduwe Schut kunnen verkrijgen. De breedte der toegangen zou dus weinig verschil len en de wegen om en langs de Paardenmarkt zou den veel gemakkelijker zijn, doch laat ons maar eens aannemen dat beide terreinen in beide opzigten precies gelijk warenen dat de cijfers van den heer Bruinvis voor de marktruimte goed zijn. Wij heb ben dan Nieuwesloot en Hof2139 Paardenmarkt beoosten den grooten weg (le stuk carton)2281 Beiden zijn grooter dan het vergroote Waagplein, dat slechts 1890 bereikt. Is er na korter of langer tijd meer ruimte noodig, dan is die, op het Waagplein niet dan door verba zende sommen voor onteigening of groote uitgaven voor eene, 111 het belang der /kaasmarkt zeer bedenke lijke, demping te verkrijgen. Bij het terrein van Hof en Nieuwesloot is eenige verlenging, doch niet dan met veel ongerief, mogelijk. Bij het terrein van de Paardenmarkt echter ligt aan de overzijde van den groo ten weg (2e stuk carton), nog geheel open een terrein even groot als de vergroote kaasmarkt. En is dat in later tijd (de heer Bruinvis stelt A°. 2077) nog niet voldoende, dan geeft een gedeeltf vau het Mun niken bolwerk (3e stuk carton)nog eens een ver groot Waagplein. Die gemakkelijke gelegenheid tot uitbreiding is voor de markt of iets, en dan veelof niets waard. Zijn de 2281 vierkante ellen beoosten den grooten weg, en dus ruim 20 °/0 tneer dan het vergroote Waagplein, stellig voldoende, dan behoudt de ge meente het geheele terrein bewesten dien weg en het geheele terrein vau het bolwerk, met dat van de vroegere Vuurtoren. Dat punt is van belang bij de berekening der kosten Ik ben, wat de kosten aangaat, niet duidelijk ge weest, of wel, de heer Bruinvis heeft mij niet goed gevolgd. Er is nooit een plan gemaakt voor de behoorlijke inrigting van eenig terrein voor eene veemarkt. Een der sprekers had gezegd, dat de kosten van Hof en Nieuwesloot circa 15000,beloopen zouden. Hu stelde bovendien een aankoop voor die circa f 15000, zou vorderen. Dat werd dan 30000,—. Daarop be weerde ik, bij ile Paardenmarkt is geen aankoop noo dig. Die 15000, - vervalt dus. Wat er noodig is voor behoorlijke inrigting weet ik niet, maar laat ons maar aannemeneven als als voor het Hof en Nieuwesloot, 15000,— Dan zal bij Hof en Nieuwe sloot de gemeente 15000,moeten betalenmaar zoo de Paardenmarkt genomen wordt, die som terug gevonden wordeu uit den verkoop van gronden, waarop herbergen etc. kunnen worden geplaatst. 1500 vier kante el tegen 10, Bij de aanwijzing waar die terreinen te vinden wa ren, ben ik zeker ook niet duidelijk geweest, of de heer Bruinvis was onattent. Ik beweerde, als ik bet terrein beoosten den grooten weg als voldoende beschouwen mag, heb ik nog het terrein bewestenen neem ik daarvan het gedeelte (2e stuk carton), even groot als het Waag plein, dan is daarin alleen al 1890. Neem ik van dat gedeelte slechts zooveel voor de vee markt af als noodig is om met het terrein beoosten, twee maal de oppervlakte van het vergroote W aagplein te hebben, dan behoud ik van die 1890 (2e stuk car ton) dus de meerdere grootte van dat terrein altijd nog 500 el. Maar ook al doe ik dat alles niet. Al laat ik alle drie de cartons op hunne plaats, dan heb ik nog genoeg terrein. Het 2e stuk carton toch reikt van den tegenwoordigen tuin van het gasthuis tot halfweg het onlangs door de gemeente aangekochte perceel (het niet te noemen logement) Welnu, vandaar tot de brug bij het plantsoen ligt een stuk grond, thans met hooge boomen beplant, even groot als het ter rein der thans aan te koopen huizen op het Waag plein, en van die brug tot bij het begin van den Helderschen weg, waar vroeger het huisje der bar rière stond, ligt een stuk grond van gelijke opper vlakte. Daarbij een deel van het thans ongebruikt en onbeplant perceel van den vuurtoren, dan heeft men vermoedelijk al 1500 el. Verlangt men meer, dan zou men, zonder eenig noemenswaardig verlies, iets van het terrein bij het gasthuis kunnen nemen. Al die terreinen zijn, geloof ik, uitnemend gelegen voor de verlangde herbergen en zouden te zamen minstens driemaal de oppervlakte hebben der percee len die men nu aan het Waagplein wil koopen, en dus vermoedelijk in oppervlakte al de thans aan het Waagplein gelegen herbergen te boven gaan. En dat alles kan menals ik zeideverkrijgen zonder nog iets aftenemen van de drie stukken car ton of met andere woorden van driemaal het ver groote Waagplein als marktplaats! Batmeende ikeen bepaald voordeel te zijn. Maar, zegt men een te groote markt is niet aan genaam. Ik zou haast vragen is het ernst Zoolang het bolwerk plantsoen is, zal het niet hinderen. Als het terrein bewesten den grooten weg, waarop nu reeds eenige fraaije boomen zijn, verder wordt be plant zal het evenmin hinderen. Integendeel het zal een der geopperde bezwaren, de tochtigheid, weg nemen. En misschien is het nog beter te beginnen met dat terrein bewesten den grooten weg als markt plaats te gebruiken. Dat alles echter zijn zaken van uitvoering, afhan kelijk van veel en velerlei, van berekeningen en be grootingen waarover men niets zeggen kan vóór dat ze gemaakt zijn. En juist omdat men niets grondig heeft onder- Vergun mij, M. de R., eenige plaatsruimte ter be strijding van eene in de laatste dagen meermalen vernomen bewering, dat de aankoop van het blok huizen aan de Korte Mient tengevolge zal hebben, dat in het volgende jaar de opcenten op de Rijks personele belastingten behoeve der gemeente ge heven wordende, met 25 zullen worden verhoogd en gebragt van 50 op 75, of de hoofdelijke omslag met nagenoeg zal worden verhoogd. Die bewering heeft natuurlijk menigeen schrik aangejaagd en niet het minst aan de meest gegoede burgers en daar die be wering naar mijn inzien geheel onjuist is en blijk geeft van onbekendheid met den werkelijken toestand der gemeente-financiën zoo achtte ik het wenschelijk uit de gemeente-verslagen eenige cijfers aan te halen, opdat de burgers zouden kunnen beoordeelen de waarde dier schrikverwekkende opmerkingen. In 1845 werd eene leening aangegaan van f 18000, ten behoeve aanleg Schelpweg naar Egmond a/d Hoef, afgelost in 1863. 1855 eene leening van„41000, ten behoeve aanleg straatweg door de Schermeer, afgelost in 1873. 1865 eene leening van45000, ten behoeve stichting schoolgebou wen afgelost in 1876. 1867 eene leeniug van85000, ten behoeve stichting burgerwees huis, einde 1877 nog groot/67000, 1871 eene leening demping der Laat 50000, einde 1877 nog groot 34000, 1872 eene leening demping Baansloot 40000, eiude 1877 nog groot f 30000,—. 1873 eene leening stichting tusschen- school, 2 ijzeren bascule-bruggen „50000, einde 1877 nog groot 42000,—. Deze leeuingen zijn of worden geregeld afgelost zelfs binnen den bepaalden tijd, door voor buiten gewone aflossing te bezigen de koopsommen van verkochte gemeente-eigendommen of losgekomen ka pitalen zooals bijv. door de opheffing van de bank van leening. En waarvoor zijn al die gelden besteed? Kleinere zaken zal ik maar weglaten en mij alleen bepalende tot die van beteekenis, wijs ik op: aanleg straatweg door de Schermeer 45000, de demping der Nieuwesloot 17000,— amoveren Boompoort6100, zochtomdat men geen goed oordeel kan vellen over zaken, die men niet ken, heb ik gemeend, dat men ook hier den gewonen weg moest bewandelen vóór men tot groote uitgaven besloot. Waarom bij eene zóó belangrijke zaak niet aan het dagelijksch bestuuur opgedragen den Raad van uitgewerkte plannen te dienen of daartoe eene com missie benoemd en het oordeel van burgerij en -de commissie van finantiën ingewonnen De aanmerkingen van den heer Bruinvis en mijne tegenspraak bewijzen ten allen overvloede de nood zakelijkheid van een grondig onderzoek! Zoodanig onderzoek zou bovendien duidelijk hebben gemaakt, dat het door de schippers geopperde be zwaar schier geheel vervallen kan; en dat de water communicatie om, bj en tot de Paardenmarkt stellig beter te maken is dan bij het Hof en Nieuwesloot. Het zou verder hebben doen zien of er werkelijk eenige grond is voor de bezwaren uit de nabijheid van het gasthuis en de hoogere burgerschool ontleend. Ik voor mij geloof het niet. In eene straat is leven zeker hinderlijk maar niet op een open terrein. Als er in eene straat eene ernstige zieke is wordt dan ook militaire muziek gestaakt, maar ik heb nog nooit eenige klagt vernomen over eene parade op de Paar denmarkt en nog nimmer is het iemand in het hoofd gekomen dat plein ongeschikt te verklaren voor het, dag en nacht doorgaand, kermisvermaak. Ook het bezwaar der H, B. S. is mij niet duidelijk. De meeste leerzalen zijn boven. Het getal discipelen is in iedere klasse niet groot. Is men voor onattentie door uitkijken bevreesd, dan is daarin met gordijnen of op andere wijze te voorzien. Bedoelt men het sto rende van het leven voor de lessen, dan gaat men wel wat te ver. Hoevele menschen hebben niet nu huDne kantoren om en bij de markt En zou dat marktgewoel dan niet veel hinderlijker zijn op de Nieuwesloot, waar post-, hypotheek- en kadaster kantoor gelijkvloers aan eene straat staan, dan inde bovenverdieping van een hoog gebouw aan een ruim plein. Maar bovendien dit gebouw zou winnen èn het bezwaar, zoo het er al een is, weggenomen «wor den door liet planten van een regel boomen. Eindelijk zou een behoorlijk onderzoek hebben aan getoond, wat ik een der grootste voordeelen van de Paardenmarkt acht, de mogelijkheid om eene spoorlijn te leggen, die zonder draaischijf het vee op en van de markt kan brengen. Voorzeker, die spoorlijn zou kunnen en ook moeten worden doorge trokken langs de Kanaalkade en dan ook tot de Nieu wesloot reiken. Ja ik zou zelfs wenschen tot de Ko renbeurs op het erf der Steenplaats Die spoorlijn zou dan vee-, kaas- en graanmarkt ten dienste staan, maar langs de Kanaalkade, niet op Hof en Nieuwesloot, zouden de rails liggen. Op de Paardenmarkt en daar alleen zou gelegenheid zijn om ook naar de verschillende deelen der markt sporen teleggen beter en doelmati ger nog dan op het plein voor het station van den Hollandschen Spoorweg te Amsterdam. Er is zoo ver ik weet, daar nog nooit een der hier vroeger gevreesde ongelukken gebeurt. Daar hebben die sporen het goederenvervoer doen toenemen. Hier zouden ze nog veel gemakkelijker te leggen zijn en voor het marktwezen vermoedelijk nog veel meer voordeel geven. Bedaard overleg en gezet nadenken verzwakt bij mij den indruk niet, maar versterkt mijne overtuiging dat de veemarkt behoort te worden overgebragt naar de Paardenmarkt. COHEN STUART.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1