Keukenme een best WERKï Eene groole keu eene Tweede M 3 a 4 Timmerli 2 Tim merite Schippersknecht LET WEL. 4 bekwame Timmermai Op een nader te bepalen dag zal i' baar worden verkocht: Het zeer aangenamen geleg< SlMIS*611 w interverblyf onder den naam DE VIE bevattende vier kamers en voorts b< alle gemakken als slaapplaatsen keuken, twee kelders, wel-en regenwi stal voor twee paardenrijtuig en 6 1 ruimen zolder voor hooi en stroo. Bewoond door den heer C. v. d Pi ten de stad Alkmaar, aan den Straatw Te aanvaarden 1 Mei 1878. Dagelijks uit de band te k< vragen bij P. TWISK te Alkmaar. Yoor 3.ÏO TE 1 zwarte merrie, zeer mak. Adres fr aan de Uitgevers dezer Courant. TE KOOP: een tweejarige zi STIER; te bevragen bi KER te Heilo. De Districts-Commissie van het I moediging en ondersteuning van Dienst in de Nederlanden te Alkir overleg met Burgemeester en Wethou de jaarlfjkselie Collecte, t ding en uitbreiding van gemeld fond zen der ingezetenen te doen plaat Dinsdag, den 19 Juni 1877. Dringend beveelt de Commissie de: vermits krachtige geldelijke stenn onmisbaar is wil het aan zijn doel woorden. De Districts-Comu Alkmaar, J. C. YONK 11 Juni 1877. M. A. KLUPPE De ondergeteekeude bericht dat hij ten gevolge van de ophef bank te Hoorn zijn woonplaats en overgebracht naar Alkmaar; dat hij alle dagen te spreken is t< in het Kennemerpark alhier, behalve Mr. P. H G. VAN DE Alkmaar, 9 Juni 1877. (e ondergeteekende heeft de eer, aa begunstigers en handelsvrienden dat de handel in 11'fjnen leerd en Steenkolen laatsti voor rekening zijner Moeder en o gedreven onder de firma Wed. K. door het overlijden van eerstgeuoemi van af den 1 April 1.1, voortaan eigene rekening, onder dezelfde firm voortgezetwaarbij hij zich tevens de gunst van het geachte publiek ai Schagerbrug, C. DE 10 Juni 1877. firma Wed. E te Berlijn gefabriceerde Alpaca Ë&ril en kantoorjassentot prijzen. J. Kaasmai J. F. DOOREWAAR bericht aan hare geëerdi dat zij verhuisd is gracht naar de Doelenstraat, zich voortdurend als linnen- en Ster beleefd aanbevelende. Mevrouw SLUYTERMAN VAD Prot. Godsd die goed kan strijken De Heer VAN DER DRIE 1 Augustus aanstaande, eene Om terstond in dienst te ti eene ill Kl O of HO tegen hoog loon. Te Uitgevers dezer Courant. vraag? Om dadelijk in die wordt gevraagd eene MEID; melk en is f Adres bij de Uitgevers dezer Couri Mej. ZEILMAKER (Ridc JpStegen 1 Augustus eene Yatsoenlfjke DIEN die kan wasschen en van goede getn Men vraagt ten spoedigste bij GERRIT JOON, Mr. Timmeri scharwoude. kunnen terstond geplaatst worden bij te Limmen. kunnen dadelijk geplaatst worden t bij K». KARDINAAL, Timmermar Er wordt gevraagd een hekwanic Schip persknecht. Pranco brieven of in persoon bij den Schipper K. WIJN, te Zijdewind, gemeente Oude Niedorp. Turk(jc. Italië. $4f»ttis§e. l'ereenigde Staten. Peru. fiocfcaauftotibiging. Binnenland. te Alkmaarbij W. J. Bakker, Apoth Avcnhorn bij J. Nieuwenhuizen Rroek op Langedijk bij G Wngeman; Graft bij Gom. Prins; Oudcarspèl bij M. HartRijp bij B. Caton Schermerhorn bij J. II. Ocerke; Uilgeest bij L. Breebaart. is te spreken in bet Logement He Zon, V'oordam, alhier, ierleren Maandag en Vrijdag, van 9 tot 12 uren, wegens het plaatsen van de nieuw uitgevonden Anicricaansche Kunsttandenalsook voor alle Tandheelkundige Operatiën. Neemt ffeeu abonnementen aan. Snelpersdruk van Herm*. Coster en Zoon. tot welk einde een speciaal fonds gesticht wordt. De rente betaling vangt aan met 1 Juli a-s. De coupons zijn elk halfjaar betaalbaar bij Mendelssohn Sp Comp., te Berlijn, Lipp- man Rosenthal 8f Comp., te Amsterdamen bet Disconto kantoor te Parijs en te Londen. De prijs van uitgifte zal 74 zijn. De Porte heeft aan de mogenheden een protest doen toe komen tegen de verklaring van Roumanie's onafhankelijk beid. Zij doet uitkomendat Roumanie handelt in strijd met de traetaten en bovendien met zijne eigene verzekerin gen want zelfs nog bij het begin van den oorlog bad Rou manie verklaarddat, het zijne plichten als vazal zou ver vullen en zijne verhouding tot de Porte niet wenschte te veranderen. De Porte heeft maatregelen genomen om ieder conflict in bet Suez-kanaal te vermijden. Alle schepen zullen vrijen doortocht hebben, behalve die, welke de russisebe vlag voe ren. De Onderkoning van Egypte beeft, intusschen aan den Sultan getelegrafeerd, dat,, zoo de Porte voor russische vaartuigen het kanaal sluit, zij turksche oorlogschepen moet zenden om hun de doorvaart te beletten. In de betrekkingen tusscben Oostenrijk en de Porte is eene betere wending gekomen. De Portewenscbende te doen blijken, hoezeer zij de handhaving der vriendschappelijke betrekkingen op prijs steltheeft bevelen gegeven in den geest der oostenrijksche notabetreffende de scheepvaart op den Donau en Timok. Den 5 is een gevecht bij Mal jat geleverdwaarbij de tur ken, met verlies van 600 man, totKukosenjahteruggedron gen werden. De montenegrijnendie 80 man verloren vermeesterden 5 turkscbe blokhuizen, joegen de bezetting over de kling en verwoestten de sterkten. Denzelfden dag heeft Suletman-bassaopperbevelhebber van het leger in de Herzegowinade montenegrijnen op de hoogten tusscben Oreata en Krstac aangetast en hen na een hardnekkig ge vecht uit hunne versterkte stellingen verdrevenevenwel hebben de bergbewoners den Duga-pas bezet gehouden. Blij kens een telegram van den russiscben overste Bogoljukoff streden 20 a 25 bataljons turken tegen 17 bataljons monte- negrijnen onder bucolic, welke laatsten 600 dooden en ge kwetsten verloren en wel 1800 geweren en eenige vaandels buit maakten maar 's nachts genoodzaakt waren van Krstac naar Piwa terug te trekkenwaarop Krstac en Muratowit- sehidie veel geleden hebbendoor de turken zijn bezet. Een bericht uit Cattaro zegtdat de montenegrijnen na het grootendeels met blanke wapenen gevoerd gevecht bij Kristachetwelk 55 uren duurdeop bet aanrukken van eene talrijke afdeeling turken uit Sienitza voor de overmacht te- ruggetrokken zijn en dat het hoofdkwartier van Vorst Dico- laas van Planimea bij Nicsic weder naar Ostrog verlegd is. Alt Saib-bassa, bevelhebber der Scutari-afdeeling, heeft den 6 met, eene talrijke macht de montenegrijnen te Martinice aan gevallen en volgens turkscbe opgaaf zonder moeite verscheidene belangrijke punten, bezeteen slaviscb bericht zegtdat de turken tot de vesting Spuz teruggedrongen werden. Eene turkscbe kolonne beeft Uoransko van levens middelen voorzien. Den 11 zijn van Alexandrie 10 egyptische stoombooten met 6000 man troepen aan boordonder bevel van prins Rassannaar Turkije vertrokkenbegeleid door turkscbe gepantserde schepen die tot dat doel waren afgezonden. Daar de Porte het verzoek van de vergadering der creten- zers van de band heeft gewezenhebben de christenen op Candia besloten, bunne rechten gewapenderhand te verdedigen De turken hebben eene poging gedaan om bet werkeloos in het kanaal van Matschin liggende gedeelte hunner Donau- flotille naar Rustscbuk te brengenmaar bet vuur der rus sische baterijen beeft bun dat belet en een der pantserschepen zelfs zoo beschadigd, dat het voorloopig onbruikbaar is. In den nacht van 910 hebben 6 russische stoombarkassen be proefd het in den Sulina-mond door de russische torpedo's schier tot onwerkzaamheid gedoemde gedeelte te vernielen maar deze poging is door de voorzorg van Robart-bassa die het eskader door booten, met kettingen verbonden, had omringd misluktzijnde 3 barkassen (een later bericht ge waagt slecbt.s van één) in den grond geboord en bare be manning verdronken met uitzondering van 6 personendie door de turken gered en gevangen gemaakt werden. Een torpedo, welke in weerwil der genomen voorzorgen aan een turksehen monitor bevestigd werd, is ontploft zonder schade te veroorzaken. Het voorstel om eene gedwongen leening van 5 miljoen te sluiten is door de commissie uit de Kamer, in wier handen het gesteld was, goedgekeurd. De geheele mannelijke bevolking van Rustscbuk is geprest tot het verleggen van een gedeelte van den spoorwegwelke van daar over Scboumla naar Varna looptwelk gedeelte den oever van den Donau volgende, onder bet vuur der russische batterijen van Giurgewo ligt. De Sheik-ul-lslam heeft 7 ulema's uit Konstantinopel naar de provinciën gezonden om den heiligen oorlog te prediken. Diewelke in Bosnië is aangekomentracht bet, volk in te prentendat de tegenwoordige oorlog met Rusland geen staatkundigmaar een godsdienstig karakter draagtdaar Rusland den Islam wil verdelgen hij verklaartdat allen die bij de verdediging der godsdienst «neven„Ghazi" en martelaars voor het geloof genoemd zullen worden. Het centrale comité voor de verpleging van zieken en gekwetsten te Konstantinopel doetdoor middel der turkscbe gezantschappen in het buitenland, een beroep op de alge- meene liefdadigheid. Het is thans officieel uitgemaakt, dat de turksche ambulances in dezen oorlog een roode Halve Maan in plaats van bet Roode Kruis in hare vlag zullen voeren. Rusland heeft zich verbonden die vlag te zullen eerbiedigenzoolang de turksche troepen het Roode Kruis der russische ambulances eerbiedigen. Deze overeenkomst geldt echter slechts voor dezen oorloglater zullen de on derteekenaren der Geneefsche Conventie de zaak definitief moeten regelen. De Porte heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat alle schependie tegen de avondschemering bij de Dar- danellen aankomentot bet aanbreken van den dag voor Sedil-behr en Koum-Kaleh moeten blijven liggen. Krijgsbedrijven in Azie. De van Ardahan opgerukte rus sische troepen hebben zonder gevecht Olti bezet. De caval- lerie legde in 36 uren een afstand van 115 wersten af. De infanterie deed hetzelfde in twee dagen. De turken trokken naar Erzerum terug. Groote voorraad graanamunitie en tenten zijn te Peniak en Olti gevonden. De bevolking ont ving de russische troepen zeer vriendelijk. Genl. Tergu- sako/f beeft den 4 de versterkte stellingen van Karakilissa zonder gevecht bezet. De geregelde turksche troepen trokken terug. De ongeregelde troepen keerden naar bunne haard steden terug. De kurdiscbe oudsten van Chamur en de be woners van Alaschgert (Toprak-Kaleh) hebben genoemden generaal hunne onderwerping aangeboden. In de bezette provinciën is de russische administratie ingevoerd. Roumanie. De Keizer van Rusland is den 6 te Plojesti aangekomen en met geestdrift ontvangen. Den 7 bracht Vorst Karei, die aan de station door grootvorst Aicolaas (den zoon) ontvangen werdhem een bezoek. Bij vorstelijk besluit is bepaald, dat al degenen, die rechtstreeks of zijdelings iets misdrijven tegen de veiligheid van de troepen of bunne operatiënvoor een krijgsraad zullen terechtstaan. Den 4 beschoten de turken Kalefatzonder gevolgden 5 Giurgewo. Jn den avond van den 10 beschoten zij uit Rustscbuk de bij Giurgewo werkzaam zijnde sappeurs, zonder ben te treffen. Den 10 is het water van den Donau gaan vallen. De rouniaanscbe militie wordt afgedankt. De Italië spreekt ten stelligste bet bericht tegen, volgens hetwelk de Koning onlangs aan den maarschalk Mac Mahon een brief geschreven hadwaarin bij dezen van zijne vriend schap verzekerde. De Senaat beeft, den 4 het door de Kamer aangenomen wetsontwerp betreffende bet verplicht lager onderwijs met, 66 tegen 10 st. goedgekeurd. Onder voorzitting van graaf Pa/do Borghese beeft zich te Rome eene „Romeinsche Unie" gevormd met bet doel om ten gunste der clericale partij bij de verkiezingen voor den gemeenteraad werkzaam te zijn. Bij de verkiezingen, den 10 gehouden, is echter de cle ricale partij volkomen geslagen. De liberale candidaten ver kregen van 4576 tot 5877, de clericale van 3197 tot 3472 st. Van de 20,317 stemgerechtigden waren evenwel niet meer dan 9570 opgekomen. Den 10 beeft de Paus gehoor verleend aan omstreeks 400 vertegenwoordigers der catholieke pers in alle deelen der wereld. De spaanscbe journalisten boden Z. H. eene kost bare verzameling gouden munten aan. De bisschop van Nantes is den 9 te Rome overleden. In bet verslag der Kamer-eomraissiebelast met liet on derzoek van een wetsontwerp rakende de belasting op het gemaalwordt gewezen op de toenemende verzwaring dier belasting, welke van de 17 miljoen, welke zij in 1869 moest opbrengen, gaandeweg geklommen is tot 82% miljoen in 1876. De commissie was met den minister van financiën in overleg getreden o'er bare vermindering of vervanging, doch hieraan kon niet gedacht worden. In ieder geval wil de commissie verdere opdrijving verhoeden en daarom beeft zij aan het ontwerp, dat zij behoudens enkele wijzigingen goed keurt, eene motie van orde toegevoegd, strekkende om door de Kamer te doen verklaren, dat de opbrengst van 1876 als maximum moet worden beschouwden de regeering uit te noodigen om tot verlichting dezer belasting alles aan te wenden wat booger dan de raming mucut worden ontvangen. De minderheid der commissie stelt voor, de belasting ten aanzien van bepaalde graansoorten terstond te verminderen en baar tegen i Jan. 1879 geheel vervallen te verklaren. De begrootingscommissie heeft goedgekeurd het beffen van een rechi van 15 pc. ad valorem op steenkolen, die uit bet buitenland in Spanje ingevoerd worden. De minister van binn. zaken heeft den 7 in de Cortes verklaard, daf de gevangennemingen, die in Biscaye plaats haddenbet gevolg waren van dadenwelke strekten om de openbare orde te storen en eene republikeinscbe bewe ging te wekken. De markies de San Carlos heeft met 5 andere Afgevaar digden bij de Kamer een voorstel ingediend waarbij uit overweging dat de stierengevechten een verderfelijken invloed op de zeden uitoefenen en een se ouwspel opleveren een beschaafd volk onwaardig, de oprichting van nieuwe gebou wen voor dergelijke gevechten en liet herstel der bestaande, in verval geraakte gebouwen verbodenen de regeering op gedragen wordt om maatregelen te nemen om de stierenge vechten op leven en dood binnen een door baar te bepalen termijn afteschaffen. Den 4 is de stad Mount Carmel, van 3000 inwoners, in zuidwestelijk Illinoisdoor een wervelwind gedeeltelijk ver woest. 3 Kerken 2 dagblad-Lureaux2 scholen bet ge bouw der rechtbank eu 120 buizen zijn vernield. In de bouwvallen ontstond bovendien brand. 22 Menscben kwamen onder vallend puin of in de vlammen om40 werden en velen doodelijkgewondnog 20 anderen vermist. De minister van financiën heeft, met, een syndicaat eene overeenkomst geslotenbetreffende bet uitgeven van 25 mil joen dollars 4°/0 obligatiën ten laste der Ver. Staten. Te Bridgepostin Connecticutis in den nacht van den 7 eene groote boedenfabriek afgebrandwaarbij 13 personen onder instortende muren om het leven kwamen. Eenige andere werden gewond. Te Galveston, in Texas, zijn rteu dag daarna 3 blokken buizen afgebrando. a. de katoen- beurs een groot, hotel2 Banken enz. De schade wordt op 3 miljoen dollars geraamd. De stad Iquique is den 9 woest. Den volgenden dag kwamen 600 menscben om. Mei door eene aardbeving ver- overstroomde de zee haar en plaatselijke directe belasting, waarvan de grondslag is het zuiver jaarlijksch inkomen van den belastingschuldige, vol gens eigen aangifte in gesloten brief, met aftrekking van f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud en korting der belasting met 2 p.c. van ieder inwonend kind of kleinkind beneden de 18 jaren. Marine. Den 9 is op de werf der beeren JThornycorft Sr Co., te Chiswick (Engeland), met stoom op te water ge laten de eerste torpedoboot, welke voor de nederl. regeering gebouwd is. Zij is 76 voeten lang en 10 v. breed. Stoomvaart. De Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij is op baar verzoek eervol ontslagen als directeur der Maat schappij Zeeland, onder dankbetuiging voor al hetgeen zij gedaan beeft bij bet in het leven roepen en exploiteeren der vaart VlissingenQueensborougb. Onderwijs. De gemeenteraad van Bergen beeft besloten aan den hulponderwijzer aan de openbare school, P. v. Hoorn, eene personeele gratificatie te verleenen voor elk vol jaar, dat, hij aan gemelde school zal werkzaam zijn. Landbouw. Bij 'de grasverpachtingden 14 te Obdam gehouden, is om eenmaal te hooien van f 140 tot 95 per 85 roeden besteed. Het Landhuishoudkundig Congres, te Assen te houden, is een jaar uitgesteld. De Likdertaeel Oefening baart kunst, van Amsterdam is den 10, bij den zangerswedstrijd te Luik met alg. st. bekroond met den eersten prijs (1000 fr.) in de eerste in ternationale afdeelingwaarin medewerkten Amphion van Rotterdam (2' prijs) en liedertafels uit Kamerijk (3e prijs), Maastricht, Rijsel en Roubaix. In de tweede internationale afdeeling is de Ie prijs behaald door Oefening en Uitspanning van 's Hertogenbosch. Aanbestedingen. Den 11, te 's Gravenhsge, bet maken van eene plantenkas in den academieluin te Leiden, minste insebr. M. H. Keiler, te Leiden, voor 12,900; door B. en W., bet bouwen eener school met onderwijzerswoning e gymnastiekgebouw te Scheveningenm. i. H. E. de Baan te Scheveningen, voor 46,275. Den 12, te 's Gravenhage, bet, bouwen van 3 woonhuizen voor de dienst der verlichting te IJmuiden, minste inscbr. Gcbr. Moorman, te Helder, voor 33,900. Bouwwerken. De gemeenteraad van Meppel heeft den 13 besloten tot verbetering van de gasfabriek en tot het geleidelijk invoeren van bet tonnenstelsel. Gieten. Wijten de beer R. v. d. Linden te Bergen op Zoom heeft aan de H. Yincentius-vereeniging aldaar ƒ25000 gelegateerd. Voor liet verbrande asyl Steenbeek is, behalve vele goe deren, 26,301,33% ontvangen. De directeur der „Heldring- geslichten" zegt „Dankbaar en voldaan." Wijlen mej. de wed. F. R. Giesselman—Oltije, te Amster dam beeft aan de evang. lutb. diaconie aldaar 1000 ver maakt. Bij het dagblad de Tijd is, naar aanleiding van het gouden bisscbopsfeest des Pausen f 48,690,22% voor Z. H. inge komen. Wijlen de beer C. C. Renard te Amsterdam beeft ver maakt aan bet r. c. oude armenkantoor een vierde zijner nalatenschap ter waarde van ongeveer f 25000, en aan bet r.c. oude mannen- en vrouwenbuis S. Jacob de helft dier nalatenschap. Roode Kruis. Het comité te Amsterdam heeft 1000 beschikbaar gesteld voor de zieken en gekwetsten in den russiscb-turkschen oorlog en eene gelijke som toegezegd zoodra de behoefte aan ruimere ondersteuning blijkU Rampen. In den nacht van 11—12 is de heèreulmizing op bet buitengoed „Hofsiot" te Soest afgebrand. Bij het onweder in den morgen van den 12 is de bliksem zonder brand te veroorzaken, geslagen in bet stationsgebouw te Beverwijk en in het stations-koffiehuis te Meppel. In den Akerpolder onder Sloten en desgelijks te Nieuwerkerk is een jongman door den bliksem doodgeslagen. Te Margraten in Limburgzijn cien 11 vijf buizen en een schuur afgebrand. Slechts een paar buizen waren tegen brandschade verzekerd. Den 13 zjjn te Hilversum, in de straat Doelen, 5 buizen verbrand. De tweede zoon van den Onderkoning van Egypte, prins Ibrahim, die eene reis door Europa doet, is den 11 met zijn gevolg te Amsterdam aangekomen. Verkiezingen. In de meeste kiesdistricten zijn de af tredende leden der 2e. Kamer herkozen. In plaats van de heeren Messchert v. Vollenhoven en Kuyper, antirevolutionai ren die bedankt haddenzijn te Utrecht en te Gouda ver kozen de beeren jr. mr. J. Ro'èlllib.-cons., en mr. J. O. Patijn, liberaalin plaats van den heer v. Rappardcon servatief, die mede bedankt had, is te Tiel benoemd mr. R.J. Dijokmeester, terwijl te Delftwaar de beer Nierstraszcons., bedankt badmoet herstemd worden tusschen de beeren A. M. Schagen v. Leeuwen, lib., 964, en S. Gille Heringa, ultram., 893 st. Te Deventer is in plaats van bn. Schim- melpenninck v d. Oyeantirevolutionair, verkozen de beer mr. A. v. Deldenliberaalte Amsterdam zijnin plaats van de beeren Fabiuseons., en de Langelib., die voortdurend ongesteld is, verkozen de heeren jr. mr. J. Ik. R. Rutgers v. Rosenburg en P. R. Roltzman, met 1369 en 1157 st.; de heer Fabius bekwam er slechts 308. Te Almelo moet her stemd worden tusschen de heeren Lnsinger, aftredend lid, cons., 1032, en mr. G. M. v. d. Linden, lib., 909 st. Staten-Genera al. Bij de 2'. Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van bet regeerings-reglement van Ned.-Indiestrekkende om te bepalen, dat de aanvraag om buitenlandsch verlof door den president, de vice-presidenten en de leden van het Hooggerechtshof van N.- Indie geacht wordt tevens in te houden bet verzoek om ontslag uit dat ambt. Zij blijven echter in 's lands dienst en genieten wachtgeld totdat zij na bunnen terugkeer in N.-Indie bij de eerste vacature in bet Hooggerechtshof herbenoemd of tot eene andere betrekking benoemd .zijn. De 1'. Kamer beeft den 14, naar aanleiding eener ko- ninglijke boodschapwaarin kennis werd gegeven van het overlijden der Koningin, besloten om deze kennisgeving met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Benoemingen. Tot officier van justitie bij de arr. recht bank te 's Hertogenboscb is benoemd mr. Th. A. v. Bommel, gewezen off. van just, bij de voormalige arr. rechtbank te Hoorntot procureur-generaal bij bet gerechtshof te Am sterdam mr. R. J. Kist, thans adv.-generaaltot notaris te NieuweAmstel B. Werendlijn Smit, thans notaris te Helder; tot directeur der te Utrecht te openen ambachtsschool L). M. G. Hordijk, onderwijzer in bet practisch en theoretisch tim meren aan de ambachtsschool Ie 's Gravenhage. Belastingen. B. en W. van Leiden hebbenin overleg met de commissie van financiënden gemeenteraad verorde ningen aangeboden voor de heffing en invordering eener De russische spoorwegeondsen beschouwd uit het oogpunt van geldbelegging, door J. Pik, Com missionair in effecten te Groningen. Te Groningen bij F. L. Folmer. Groot verschil van gevoelen bestaat omtrent de soliditeit der russisebe spoorwegfondsenzelfs omtrent dezulke welke door de regeering gegarandeerd - zijn. Is de garantie on voorwaardelijk of voorwaardelijk boe lang duurt zij welke kansen bieden de russische spoorwegen aan zoo vraagt menigeen. De beer Fik schijnt genoegzaam op de hoogte van den toestand der russische spoorwegmaatschappijen, van de voorwaarden barer concessiën, van opbrengsten, tekorten en regeeringssubsidiën te zijnom op dergelijke vragen voldoende antwoorden te geven. Zijne conclusiën zouden wij in enkele regels kunnen mededrelen maar wie deze wil kennen raden wij aan zijn werkje aan te schaffen. Het kan velen een nuttige vraagbaak zijn. Eene onuitwischbare herinnering. Naar liet hoogduitsch van E. Wernerschrijfster van: Aan het altaar, Glück aufVineta, enz. door Hermina. Te Arnhem bij P Gouda Quint. De schrijfster E. Werner (Elisabeth Buerstenbinderis voor ons romanlezend publiek geen vreemdelinge meer. De reeds verschenen vert dingen barer pennevruchten hebben haar een goede plaats veroverd en den wenscb doen voeden dat al wat van bare band bet licht, beeft gezien in onze taal mocht worden overgebracht. De heer Gouda Quint biedt thans de novelle nHermanns aan, waarmede zij in 1870 in de Gar- tenlaube voor het eerst is opgetreden, eene novelle welke misschien in sommige opzichten bij hare latere werken moet achterstaan, maar niettemin zeer verdienstelijk mag genoemd worden. De intrigue is de volgende: een 'knaap van aan zienlijke geboorte is onbemerkt getuige van eene misdaad zijns vaders, wordt door eene trotscbe grootmoeder aan stonds medegevoerd om de herinnering aan bet, gebeurde te onderdrukken, en klimt later op tot hooge betrekkingen; op zijn levensweg ontmoet hij meermalen een meisjein stand ver beneden den zijnen maar in trots althans tegen over hem, den zijnen te boven gaande, in trots, die ontstaat uit afkeerwant aan de onschuld van haren vader geloo- vende, minacht zij den zoon van bem wiens slachtoffer, naar zij terecht vermoedthaar vader waseu als bet toeval baar bet bewijs van de gegrondheid van haar vermoeden doet in banden vallenen hij haar waren naam ontdektvernietigt zij dat bewijs om zijne toekomst te redden en worden ten laatste beide zoo ver van elkander verwijderde personen één paar. Dat alles wordt met onmiskenbaar talent ver haald terwijlmet behoud van het eigenaardige in het karakter der hoofdfiguren, waarom zich verscheidene andere roepeeren de wijziging van sommiger gevoelens goed ge motiveerd wordt. Een fraai portret in lichtdruk der bevallige schrijfster versiert, bet boek dat voor leesgezelschappen als een wel kom boek mag beschouwd worden. Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon. ii jj-- -*- ->— KarthausVerkoopnuis; te Bdam Dij Jan Lalte Purmerende lij T. J. Middelhof! Az.; te Nieuwediep bij W. Perhoeve Bruinvis; te Hoogkarspel bij P. de Wit; te Medemblik bij J. Drost; te Schagen bij J. L. Munter; te Amsterdam bij F. v. Windheim Sf Co., Verkoophuis.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 6