No. 26. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 1 JULI. (Officieel (Bkbccltc. De politieke crisis in Frankrijk. 0dckclijfi0cftc ïjcricïttcu Bduftsehlaml Stelgie. ^ranUrlfk. Ai MAARSCHE EO IJ A NT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post f O, SO afzonderlijke nouimers Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR I brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de Commissie voor de Schutterij op Donderdag 12 J Juli aanstaande's namiddags ten 6 ure preciesten raad- i huize dezer gemeente zitting zal houdeu tot het beoordeelen der ligchaamsgebreken en verdere reclames tegen de dienst, bij de schutterij onder opmerking dat alleen bij persoonlijke op komst, vrijstelling van die dienst kan verleend werden; I terwijlwanneer vrijstelling voor broederdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzen ter gemeente-secre- tarie aan te vragen, gevorderd worden. Werkelijk dienst- doende schuttersdie vermeenenwegens ligchaamsgebreken voor de dienst ongeschikt te zjjn en de op advies van den f officier van gezondheid bij de schutterij om gebreken tijdelijk v&n de dienst vrijgestelde schutters, behoorenom de vrij - stelling te bekomen alsdan voor de gemelde commissie te verschijnenbij gebreke waarvan hunne reclames geacht I worden niet te bestaan. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Juni 1877. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. COLOR A D O K E V E R. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR vestigt bij vernieuwing de aandacht op den COLORADOKEVER wagen aan van R i. I II met teekening op de gemeente- De Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT. waarvan eene beschrijving secretarie ter inzage ligt. Alkmaar, 29 Juni 1877. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op ANTON DE MOUGÉverlofganger van het 3» batt. 2' regiment infanterie, om zich op Woens dag, den 11 Juli dezes jaars des voormiddags ten 10 ure te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door ot van wege den Militie-Commissaris andermaal t.e worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hem van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukkenbenevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Juni 1877. Secretaris NUHOUT van der VEEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van DIRK TER HAAK behoorende tot het 6e regi ment infanterie. 5" komp., 2' batt.. gemeente Zaandam, dat hij zich op Vrijdag 13 Juli aanstaande, 's morgens ten 10% ure, moet aanmelden op den Stads Doelen te Haarlem, voorzien van zijne kleeding- en uitrustingstukken, door hem bij bet vertrek met groot verlof medegenomen van zijn zakboekje en van zijnen verlofpas, ten einde door den Militie-Commissaris andermaal onderzocht te worden. Alkmaar Be Bu>qemeester voornoemd, 30*Juni 1877. A. MACLAINE PONT. PATENTEN. De Patenten over het 4e kwartaal 1876/77 kunnen ter se cretarie worden afgehaald van af heden tot en met 7 Julij 1877. Alkmaar, 29 Junij 1877- Voor belanghebbenden is ter gemeente-secretarie ter inzage nedergelegd „NEÊRLANDS LEGER," behelzende inlich tingen nopens het aangaan van dienst verbindtenissen, met ver melding van de voordeelen vooruitzigten enz., cadet aan de k.k. militaire akademie en voorregten aan militiepligtigen toegekend. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekeud zijn, verzonden gedurende de 1". helft der maand Juni 1877. J. Wiesse, II. J. E. Neidhofer, Amsterdam; E. Blaauw- boer, Anna Paulownapolderwed. B. Geel, Doetinchem; H. Jooman, Oudcarspel; Mej. C. Bloem, Rotterdam; M. Caallis, Schagen; Henning, Schermerdijk; Mej. C. de Ruiter, (niet vermeld); 11. G. A. van Eist, Weltevrede. Van het Hulpkantoor te Oudcarspel, D. K. Visser, Amsterdam. Briefkaarten, Kouwenberg, Bergen op Zoom; Mevr. den Reens's Gravenhage. de bekende avontuurlijke politiek, waar- sommigen droomen die zelfs niet tegen een uropoeschen oorlog zouden opzien opi haar door^ te drijven maar men stelt alle Ministers niet op éene lijn met Decazes. Het hoofd van het Kabinet de Broglie acht men tot zeer veel in_ staat, waarvoor bezadigder mannen zouden terugdeinzen Men ge looft dat de Kamer van Afgevaardigden inderdaad de vertegenwoordigster was van de wenschende begeerten en de politieke inzichten des volks. Die Kamer is door het Ministerie ontbonden, maar voor zij uiteen ging, vond zij gelegenheid om haar wan trouwen in het Ministerie uit te spreken met 303 tegen 138 stemmen. Tegen haar heeft het Ministerie den strijd aanvaard. Het zal alle krachten inspan nen om in plaats van de 363van wie Gambetta voorspelde dat zij zullen terugkeeren andere man nen vrienden en bondgenooten te doen kiezen. De Regeering zal de candidaten in wie zij vertrouwen stelt, openlijk aanbevelen Het geheele corps pre fecten en mairesthans gezuiverd in haar geest staat gereed om haar te steunen met alle middelen die hun ten dienste staan. En welke zullen die middelen zijn 'f Bonapartisten en Legitimisten bran den van ijver om te helpen. Toch staat de kans hachelijk want ook de tegenpartij de Republikei nen maken zich tot den strijd gereed en beramen op breede schaal maatregelen waarvan de doelma tigheid door de Regeeringspartij te recht wordt ge vreesd. Aan ijver en bekwaamheid ontbreekt het hun niet; voor de maatregelen die zij noodig achten, stroomt het geld hun toe en de hoop der Regeerings partij dat zij door te hevige taal de gemoederen zouden verontrusten blijkt meer en meer ongegrond, nu zij integendeel zich onderscheiden door tact geduld en zooveel kalmte als bij de staatkundige partijen in Frankrijk mogelijk wordt geacht. De naam van Mac-Mahon den eerlijken soldaat, zal vooral dienst moeten doen. Daarop wordt met buitensporig vertrouwen gerekend als op een toover- woord dat de kiezers zal belezen. Mac-Mahon zelf za! zich tot hen wenden, kort, duidelijk en overtui gend en de Regeerings-candidaten zullen zich daarbij eenvoudig aansluiten. Maar is die naam werkelijk zoo alvermogendals men in zekere kringen schijnt te gelooven Het is verklaarbaar, dat zij in de laatste -jaren geen gelegenheid hebben verzuimd om- den maarschalk in de oogen der Franschen te maken tot het ideaal van plichtsbetrachting,' zelfverloochenin en goede trouw, tot een ridder zonder vrees of blaam, eindelijk gelooven in den goeden uitslag van hun on verpoosden arbeid. Het is aannemelijk dat de „eer lijke soldaat" zelf, door die voortdurende vergoding bedwelmd, zijn naam langzamerhand als een talisman is gaan beschouwen die alle stemmen in Frankrijk beheerschtmaar het is évenzeer mogelijk, dat het on afgebroken schermen met den „eerlijken soldaat" de Franschen begint te vervelen. Men kan van alles te veel krijgen. Èn zoo zóu het kunnen gebeuren, dat de Maarschalk en zijn Ministers zich in de kracht van het toovermiddel vergisten. Daarbij komt, dat tegen over den naam Mac-Mahon een andere naam zai ge steld worden die in Frankrijk een niet minder goe den- klank heeft. Die naam is Thiers want ook deze staatsman zal een woord tot de kiezers richtenen dat woord zai het manifest zijn van de Republikeinen; en als men nu al in Frankrijk niet zonder grond veel gewicht hecht aan den invloed van een naam dan kunnen de Republikeinen tegen dien van den tegen- woordigen President, den naam van zijn voorganger in de schaal leggen die wel in staat is om althans den evenaar in het midden te houden. Het Ministerie heeft alzoo een uiterst hachelijkeD strijd aanvaard. Een strijd, die nauwelijks is begon nen. Hoe zal bij worden voortgezet tot welke P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan bet Commissariaat van Policie voorbanden bet navolgende gevondene, alseen klein pakje voorzien van een adres; een huissleutel; vijf geweerpatronen, gevuld met hagel; een geruit paarsch zijden dasje; een cein tuur; een witte vrouwenmuts een rood dasjeeen vat stijfsel en tien zakken cokes. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een bloedkoralen ketting met gouden slotjeeen klein gouden me- daljon een schildpadden sigarenkoker; een bruin zijden para sol met stalen kettingjeeen zakje met eenig geld; een fluwee- len beursje met eenig geldeen baleinen zweep een groen ge verfde waschtobbeeen portemomaie met eenig geld en een bloedkoralen kinderket ting je. De Fransclie Senaat heeft zijn toestemming gege ven tot de ontbinding van de Kamer van Afgevaar digden. De meerderheid was daartoe besloten en is doof gebleven voor de ernstige taaldie zich tegen die toestemming deed hooren. Zij heeft den Maar schalk met het Ministerie vereenzelvigd, en schroomt niet een Kamer te heipen ontbinden waarvan het te verwachten is dat zij herkozen zal worden. Merk waardig is althans de ongunstige indruk, die de op treding van het nieuwe Ministerie- de Broglie zoo wel binnen als buiten 's lands heeft gemaakt. De handel vooraldie zich verheugde in leven en bloei bij de inwendige rustden gelijkmatigen gang van zaken en de goede verstandhouding met de andere mogendheden voelt zich geschokt en verontrust door deze hevige ingrijpende maatregelenen verzwijgt zijn klachten niet. En zoo sterk openbaarde zich het wantrouwen in de Regeering ten opzichte van haar buitenlandsche politiek dat de Minister van Buitenlandsche Zaken Decazes zich verplicht achtte haar tegen die verdenking te verdedigen. Had het Ministerie vijandige bedoelingen tegen het Koning rijk Italië De Minister ontkende het ten sterkste. Hij verzekerde integendeel, dat de Regeering den hoogsten prijs stelt op de vriendschap van het Ro- meinsche Kabinet. Die taal was zoo duidelijk, zou men meenen, dat alle verdenking moest ophouden en alle vrees moest wijken. Toch is dit niet zoo geheel en al het geval Men wil de oprechtheid van den Minister, die zoo sprak, niet in twijfel trekken men gelooft evenmin, dat Maarschalk jlac-Mahon zich in zijn land z middelen zal men zijn toevlucht nemen als men ont waart dat de kans minder gunstig staat, dan men meende té mogen onderstellen? En alsdan een enkel lid van het Ministerie terugdeinst voor de maatre gelen, dej bondgenootschappen en beloften, die men noodig acht voor de oerwinningals b. v. iemand als de Hertog Decazes weigert verder mee te gaan op den weg die allengs krommer en donkerder wordt, zullen de minder nauwgezette raadslieden van den Pre sident en de ijveraars in zijn omgeving dien schroom- alligen Minister niet eeuvoudig door een ander ver vangen die minder aan gemoedsbezwaren lijdt Een vurig Bonapartistmen weet het bij oudervinding staat voor niets. En dat is de reden waarom de onrust en het wantrouwen in en buiten Frankrijk niet wijken voor de onberispelijke verklaringen van den Minister van Buitenlandsche Zaken. vVant dit is ten slotte zeker, dat het Ministerie den steun niet kan missen van ééne macht, die wij nog niet genoemd hebben van de Kerk. De Kerk heeft aan de hedendaagsche maatschappij, aan de beginselen van staatsrecht waarop de instellingen van bijna alle Europeesche Staten zijn gegrondvest, aan hetgeen wij den vooruitgang noemen openlijk den oorlog verklaard De pers, die zich ah orgaan van de Kerk doet kennen die althans erkend wordt in haren geest te schrijven, haar meening te vertolken en haar plannen te steunen dringt, inzon derheid in Frankrijk schier dagelijks op doortastende maatregelen aan en heeft een afschuw van half werk. Nog onlangs hebben wij het gehoord, dat, evenals bij de Spaansche stierengevechten het sterke en wilde dier in verwarring gebracht wordt door het gezicht van een aantal gelijkelijk op hem gerichte zwaarden, zoo ook „de wereld", waar zij de oogen wendt, de punt moet zien van een zwaard in de hand van een jour nalist, die zich inde dienst heeft gesteld van de Kerk. Wanneer de Regeeringspartij in Frankrijk gevoelt dat zij de hulp van deze pers noodig heelt en, om de schande van de nederlaag te ontgaan, haar hulp aanvaardt, dan zal zij ook niet kunnen nalaten den raad van die pers met woord en daad te volgen, eE wie zal kunnen zeggen tot welke doortastende maat regelen men dan zal durven overgaan? Vandaar het wantrouwen en de onrust, door de po litieke crisis in Frankrijk door geheel Europa verwekt Pruisen. De Keizer heeft op het reeds den 25 Febr. door den president van het consistorie dr. Hegel, t«r zake van zijn geschil ontslaan welker trouw aan het strenge geloof bekend is tegenwoordigen toestand der Kerk „geene ambtenaren kan, daan verzoek tot ontslag geantwoorddat Z. M. in den met den president van den opperkerkeraad dr. Hermann,^ ge zonder in de begrippen zijns volks verwarring te brengen." De Keizer verwacht inlusschendat dr. Regel het vertrouwen door dit besluit in hem betoonddoor trouwe nakoming der voor de Evang. Kerk gegeven wetten rechtvaardigen zal en zich dan ook naar de hoogere beslissing zal voegen, wan neer zijn afwijkend gevoelen, dat hij als burger vermag te uiten, niet gevolgd mocht kunnen worden. Vóór zijn vertrek naar Ems moet de Keizer de leden van zijn ministerie ontboden hebben om hunne zijne bezorgdheid mede te deelen wegens de revolutionaire beweging op ker kelijk en sociaal gebied hen opwekkende om vol vertrouwen, standvastig en gemeenschappelijk werkzaam te zijn bij de taak, welke tegenover die beweging op de regeering rust. De Kamer heeft den 20 met alg. st. op 6 na een aanvul- lings-crediet van 3 miljoen verleend voor zekere uitgaven ten behoeve van het materieel der krijgsmacht. De Senaat heeft den 21 nietig verklaard de verkiezing van den heer de la Rocheden candidaat der clerioale partij, te Soignies, dewijl bij door de Ged. Staten zijner provincie van de lijst der verkiesbaren was geschrapten terechtomdat de belastingwelke hij als directeur eener Maatschappij be taalt, niet ten zijnen behoeve in rekening mag worden gebracht. Den 27 is met- alg. st. de wet aangenomen, waarbij aan het dept. van oorlog een crediet voor de voltooiing der forten aan de Beneden-Schelde wordt verleend.. Alexandre Dumas en Xavier Aubryet hebben bun ontslag genomen als leden der Société des gens de lettresopgrond, dat de door ben als candidaat voorgestelde heer d'ldevtlle uitsluitend wegens politiese redenendoor het bestuur af gewezen is. üp de weigering de Société om dit ontslag aan te nemenis het bij deurwaarders-exploit herhaald. Het Journal Ojjiciel behelst een decreet, bejialende, dat schatkistbiljetten op langen termijn zullen worden uitgege ven. Zij zullen 501) fr. groot zijn, 20 fr. rente geven (elk halfjaar betaalbaar) en door middel van uitloting worden afgelost. Het bedrag zal dienen om de uitvoering van de ontworpen openbare werken te verzekeren. De inschrijving zal geopend zijn van 21 Juni af. De prijs van uitgifte be draagt 470 fr.; schatkistbiljetten van fr. 2.10, fr. 3.10 en fr. 5.10 van 1870 worden in betaling aangenomen. De welbekende liberale predikant Steeg te Bordeauxdie bij de verkiezingen nog onlangs zulk eene rol speelde, heeft zijn ambt nedergelegd", om zich voor goed aan de redactie van een dagblad te wijden. De nieuwe prefect der Opper-Loircde Bervobeeft bij besluit van den 16 alle vroeger door de overheid verleende machtigingen tot het openen van koffiehuizen kroegen en slijterijen ingetrokken, een tijd van 5 weken aan de eigenaren dier inrichtingen latende, ten einde zich om nieuwe vergun ningen aan te melden. Dergelijke besluiten zijn door de prefecten van drie andere departementen genomen ten aanzien van de colporteurs. De bureaux van de 4 groepen der linkerzijde hebben aan de parijsche bladen eene nota toegezondenvolgens welke de 363 onderteekenaars van het bekende manifest, in hunne eensgezindheid volhardendezich te zamen en op gelijke gronden bij de aanstaande algemeene verkiezingen candidaat zullen stellen. De rechtbank te Nizza heeft den uitgever van de Phare du Littoral tot 14 dagen gevangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeldwegens het opnemen van een brief van het onverzoenlijke" Kamerlid Aaquet. Het vonnis, waarbij de voorzitter van den parijschen ge meenteraad Bonnet Duverdier, wegens zijne te S. Denis ge houden rede bij verstek veroordeeld was tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boeteis den 22 door de recht bank bekrachtigd. Hij ontkende de voor den maarschalk de Mac-Mahon beleedigende uitdrukkingen te hebben gebe- d en slechts gezegd te hebbendat z. i. de maarschalk besloten was geen coup d'Etat te wagenmaar dat zijne raadslieden tot alles in staat waren. Hij steunde zijne verdediging vooral hierop, dat hij in eene particuliere bij eenkomst (waartoe honderden menschen zonder-Teenige con tröle toegang hadden verkregen] bad gesproken. Senaat. Den 20 is namens de commissie door den heer Depeyre het rapport voorgelezenstrekkende om de ontbin ding der Kamer toe te staan. In dit rapport werd de eer lijkheid van des maarschalks bedoelingen aangaande de staats regeling verdedigd, en het manifest van de meerderheid der Kamer'gekenschetst alsr een opgewonden protest tegen het gebruik, dat de Presidenl van zijn dubbel prerogatief gemaakt had "bij de benoeming van nieuwe ministers en de verdaging der Kamer. De minister de Broglie vroeg voor het voorstel der ontbinding urgentiediehoewel door den heer Tolain bestreden werd verleend. De beer le Roger verlangde ver daging der discussie tot den 21, waarmede de commissie en de minister instemden. Den '21 beeft Victor Hugo tegen de ontbinding gespro ken. Deze beteekende volslagen onzekerheidwerkgebrek en ellenda binnenslands, eene oorlogsbedreiging voor het buitenland. Bij de oppositie werd thans de geest des gou- verneerens, bij de regeering de geest der revolutie gevonden. De Senaat moest thans van zijn recht van bestaan doen blij kendoor te zijn eene kracht en een steun des lands. De omstandigheden geleken op die 25 jaren geleden, toen men insgelijks betuigingen van goede trouw hoorde en te gelijker tijd het gesmoord gekletter van sabels over de straatkeien.— De oud-minister Jules Simon gaf rekenschap van zijne hou ding in de Kamer aangaande het wetsontwerp op de samen stelling der gemeenteraden, de drukperswet enz. Het aan het ministerie gegeven ontslag was geheel onverwacht ge weest, daar er geene verdeeldheid tusschen hetzelve en den maarschalk bestond. De beweringdat zijn kabinet niet leven kon zonder concession aan het radicalisme, was lasterlijk. Voor de tegenwoordige regeering wist hij slechts één naam, die van „regeering der dubbelzinnigheid. De republiek zou zegepralen en de Senaat door het toestaan der ontbinding in° een kwaden reuk geraken. De hertog de Broglie be weerde, dat de radicalen zich van de republiek bedienden tot vervulling hunner eisohen van algemeene amnestie voor de misdadigers der Commune, afschaffing der staande legers, scheiding van Kerk en Staatbenoeming der rechters bij keuzeprogressieve inkomstenbelasting. De Ka.ner had zich wel een mantel van gematigdheid omgehangenom hare eigenlijke plannen te bedekken, maar toch bracht zij den heer üutaure ten val en de heer Simon leefde wel degelijk bij de bescherming der radicalen. Gambetta was de eigenlijke meester en tot minister-president bestemd. De maarschalk moest kiezen tusschen de meerderheid der Kamer en die van den Senaat, De daad van 16 Mei was geen uitvloeisel van cleri oale kuiperijen wel bevatte het kabinet mannen oprechtehjk aan de Kerk verkleefd maar geen beginsel verloochenende van het publiek recht. De natie zou niet aarzelen ra bare keuze tusschen den maarschalk de Mac Mahon, een oud dienaar des lands, en den redenaar van de wijk Belleville die aan het hoofd van het radicale leger storm loopt tegen de maatschappij'.' - De heer Bérenger bestreed „de politiek van den 16 Mei" toen hij naging wat er geschieden zouwanneer de tegen woordige Kamer eens voor het grootste deel herkozen werd, riep de minister Berthaut„wij zullen niets onwettigs doen; het leger zal altijd aan de zijde der wet staan Den 22 zijn de door den minister van oorlog aangevraagde credieten met, alg. st. toegestaan. De discussie over hetont- bindingsvoorstel werd hervat door den heer Berthauld, die der regeering verschillende vragen steldeo. a. of zij van zins was den staat van beleg af te kondigen, boe zij de wet op de colportage dacht toe te passen in hoever zij de haar welgevallige candidaten voor de nieuwe Kamer steunen zou, enz. De minister Brunet verklaarde, dat de regeering niets ineer verlangde dan wat de heer Simon als minister gezegd had n. 1., dat elke regeering verplicht was om kenbaar te maken aan welke personen zij de voorkeur schonk en dit verlangde zij ten volle, omdat bij de vorige algemeene ver kiezingen ieder gemaskerd optrad en allen om strijd hunne aanhankelijkheid aan den President betuigden, ook zij die hem vroeger beleedigd hadden en hem later zouden tegen werken. Of de staat van beleg zou afgekondigd worden hing van de houding der vrienden van den heer Berthauld afde ministers hadden er niet over gedachtdaar zij met konden veronderstellendat de thans reeds eene maand lieerschende beroering tot liet uiterste zou gaan. Maar werd bet gevaar duidelijk en ontwijfelbaar, zij zouden met nalaten de zaak te overwegen. Eene zinspeling van den minister de houding van den vroegeren minister Martel ten aan zien der „gemengde commissiën" gaf tot groote opschudding aanleiding en tot de opmerking van den voorzitter, dat de spreker gezondigd had tegen de vormen en een ambtgenoot beter behoorde te eerbiedigen. Nadat de minister met grooten nadruk de vredelievendheid der regeering betuigd had, deed de beer Laboulaye een laatst en zeer ernstig beroep, ook en vooral op de legitimisten om de ontbinding te keeren. De markies ie Frmclieu verklaarde weinig vertrouwen in het tegenwoordige bewind te stellenmaar ^voor de ontbin ding te zullen stemmenalleen omdat de Kamer geweigerd had de directe belastingen in behandeling te nemen, en hij het land niet tot eene verlamming kon laten veroordeelen. Overigens kon niet, het parlementarisme, maar alleen het Ko ningschap het land redden. Met 149 tegen 130 st. werd het voorstel tot ontbinding der Kamer aangenomen. Een lid van de uiterste rechterzijdede heer Hervé de Saisy stemde tegen. Den 23 is het aanvullings-crediet voor het dept, van ma- goedgekeurd- "'Den 2if is het besluit tot ontbinding der Kamer zonder eenige aanmerking door den voorzitter gelezen. Volgens de wet is de Senaat daarop uiteengegaan, om te geljjk met, het samenkomen der nieuwe Kamer zijne zittingen te hervatten. Kamer van Afgevaardigden. Den 19 betuigde de heer^«- tonin Proust zijn wantrouwen in deve .aaringen, den vorigendag omtrent Erankrijks verhouding tot het buitenland afgelegd, en welker waarde men gemakkelijk kon afmeten naar de debatten in de italiaansclie Kamer. Hij achtte eene ontbinding der Kamer zeer bedenkelijk, omdat zij het land 3 maanden zonder Verte genwoordiging overliet aan eene regeering, welker reden van be staan men kende en welker hoofd onder den naam der republiek het spel der 3 monarchale partijen spelen ging. De heer Louis Blanc zeide, dat de daad van 16 Mei eene verontwaar diging had gaande gemaakt, koedanige eene natie er voor bewaart tot bederf over te gaan. Het was eene beklagelijke zaak, wanneer de dienaar zijnen heer verjoeg. De leden bleven Afgevaardigden, al was het dan niet officieel; hun mandaat bleef stilzwijgend van kracht. De oud-prefect van policie Léoa Renault van het linkercentrumbetoogdedat de voor radicaal uitgekreten Kamer zich in werkelijkheid steeds meer dan gematigd had betoonden dat de maarschalk zonder reden den strijd tegen haar en tegen de instellingen, des lands had aangebonden. Hij noemde het zeer zonderling, eerst der Kamer het spreken te beletten en haar naar huis t,c zendenen evenwel het manifest der meerderheid als een bedrijf van voorbarige vijandschap aan te rekenen. De ministers hadden den maarschalk in den strijd gesleept, de linkerzijde zou echter voortgaan zich uitsluitend tot de ministers te richten. De natie kon onmogelijk hen volgen die de her ziening der constitutie niet tot hare volmaking wilden doen strekken, maar om de gansche republiek weder op losseschroaEen te stellen. De ministers hadden het aanzien waarin de Pre sident, stond verkleind en den Senaat tot eene Kamer van registratie gemaakt; zij hadden de gansche ambtenaarswereld omgekeerd, zoozeer tot de uiterste grenzen der wettelijkheid gaandedat deze metterdaad in ergerlijke mate werd verkracht. Het ministerie was even noodlottig voor den maarschalk als het xwwiiricv'ic-Poliguric voor Karei X geweest was; tot den val van het laatste was eene revolutie noodig geweest, voor den val van het tegenwoordige zou het algemeen stemrecht genoeg wezen. De graaf de Choiseul Praslin van het linker cen trumstelde de volgende motie voor: „De Kamer van Afge vaardigden, overwegende dat het ministerieden 17 Mei door den President der Republiek gevormd en waarvan de hertog de Broglie het hoofd is, aan het bewind geroepen werd in strijd met de wet der meerderheidhet beginsel der parle mentaire staatsregelingdat het zichop den dag van zijn optreden, aan het oordeel van de Vertegenwoordigers der natie onttrokken heeft,, beginnende met dezen het stil zwijgen op te leggen; - dat het de geheele binnenlandscke administratie het onderst boven gekeerd beeft, ten einde op de beslissingen van het algemeen stemrecht druk uit te oefe door al de middelen, welke het ten dienste staan;—dat het krachtens zijnen oorsprong en zijne samenstelling slechts de coalitie vertegenwoordigt der partijenwelke der Repu bliek vijandig zijn en geleid worden door hen, die de cleri- cale manifestation hebben ingegeven, reeds door de Kamer veroordeeld; dat het aldus sinds deu 17 Mei de aanvallen tegen de Vertegenwoordiging der natie en de rechtstreeksche aansporingen tot verkrachting der wetten straffeloos heeft toege laten dat het onder al deze opzichten een gevaar is voor de goede orde en den vrede en tevens eene oorzaak van stoornis in de zaken en de verschillende belangen; verklaart, dat, dit mi nisterie het vertrouwen van de Vertegenwoordigers der natie niet bezit en gaat over tot de orde van den dag. Na eenige woordenwisseling tusschen den minister Pans en den heer Gambetta werd de motie met 363 tegen 158 st. aangenomen. Ook het manifest telde 363 onderteekenaars. Daar de beer Adrian sedert, overleden is, moet de linkerzijde een nieuwen medestander gewonnen hebben, vermoedelijk prins Napoleon. Den 21 beeft de heer Cochery het verslag der begroo- tingscommissie voorgelezen over bet voorstel des ministers van financiën strekkende om onverwijld de ramingen der directe belastingen voor 1878, afgescheiden van het overige gedeelte van het budjet, goed te keuren. Het strekte tot afwijzing van dit voorsteldewijl de bewilliging der be doelde belastingen de regeering ra staat zou stellen om de verkiezing der nieuwe Kamer te vertragen, en aldus de be zorgdheid iu den lande en de kwijning der zaken te doen voortduren. De minister Caillaux noemde het inconstitu tioneel, op die wijze den tijd van 3 maanden, den President voor bet uitschrijven der verkiezingen m de constitutie gelatente beperken en zoo inbreuk te maken op de rech ten van het, uitvoerend gezag. De heer Gambetta ant woordde, dat de regeering de Kamer met eene geheele maand had behoeven te verdagen, en dat zij tegenover d natie de verantwoordelijkheid barer daden behoorde te gen. Haar eigen overijling had haar in den toestand

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1