ïW-■sa? w-tór S etht£Z *s ..rs'eti k°™„"™e"d"ing v "St <4ruo( iliiüanfe en ürrland. Eicncitiark.cn. Rusland. T urklie. Griekenland. (iMNtcnrljk-lloiigarjiti. Sialic. i'ereenlgde ftinfe». ISexico. den balden £%Trèn^Z7. Jugczmtbcu Stukken. lllntR'iiland. ~iï iea afsrifpihfr/^ 'h be"oepen naar Waspik, heeft den 24 zijne 20 vs 36 geh°udcu' prekende naar aanleiding van Hand. 28overleden van Tade Hulst en Bregtje van Eeken- bracht waarover zij zich beklaagde. Met 364 tegen 160 st. werd de onmiddelijke behandeling van het bedoelde gedeelte der begrooting geweigerd, terwijl de nog onafgedane aan- vullingscredieten voor het ministerie van oorlogovereen- komstig het deswege door de commissie genomen besluit, met alg. st. werden toegestaan, .j® js ®en orediet van ruim 17 miljoen op de „compte de liquidation van 1877 aan den minister van marine be willigd voor de verdedigingswerken aan de havenplaatsen, uitrusting der mariuetroepen enz., en vervolgens aanvullings- credieten tot een bedrag van 5,718,000 fr. ten behoeve van de vloot. Nog werd met 348 st., terwijl de gekeele rech terzijde zich onthield een wetsontwerp aangenomen tot in trekking van een besluit van Deo. 1851waarbij de regeering de bevoegdheid verleend werd om koffiehuizenslijterijen en andere openbare plaatsenwegens bemoeiing van de bezoekers met de politiek, te sluiten. Den 25 is het besluit tot ontbinding der Kamer gelezen. De voorzitter, Jules Grévy, voor de hem aangedane eer en betoonde welwillendheid dank betuigende, besloot, onder langdurige toejuichingen der linkerzijde, zijne woorden met de volgende zinsnee: „Het land, voor hetwelk de Kamer terugkeertzal haar weldra zeggendat zijin hare te korte loopbaan geen enkelen dag heeft opgehouden zich jegens hrankrijk en de republiek verdienstelijk te maken." Under het uiteengaan hief de linkerzijde een „leve de re publiek de rechterzijde een „leve Frankrijk!" aan. De Queensbenck heeft den 21 den heer Bradlaugh en mevr. Besanttegen wie in Dec. 76 eeue vervolging werd ingesteld wegens het verkoopen van een onzedelijk werk, getiteld „F ruits of philosophyan Essay on the population- question en geschreven door den americaanschen geneesheer Amulton, vrijgesproken van alle bedoeling om de zeden te bederven, maar het boek zelf zedebedervend en de uitgaaf dus niet geoorloofd verklaard. Reeds 40 jaren geleden was het onder den titel van „Advice to young married pecple" ver schenen en sedert ongehinderd verkocht. Mevr. Besant heeft ze've voor het hof de strekking van het boek als goed en ernstig verdedigd, en medegedeeld, dat er vroeger niet meer dan 700 exemplaren per jaar verkocht werden, maar het aantal dank zij de ingestelde vervolging tot 120,000 gestegen is. Gebr. Baring hebben het prospectus uitgegeven van eene portugeesche leening van 6</2 miljoen, tegen een koers van uitgifte van 50 p. e. De oud-President Grant heeft aan een maaltijd deel ge nomen welke door de corporatie van Triiiity House gegeven werd. Ook de prins v. Wales was daarbij tegenwoordig. Hoogerhuis. Den 18 is op de begrafeniswet een amendement van den heer Harrowbeystrekkende om bij de begrafenissen van hen die het recht, hebben om op het kerkhof van het kerspel begraven te worden, oik andere „christelijke en betamelijke" plechtigheden dan de lijkdiensten der Anglicaansche Kerk toe te laten waartegen de regeering zich verzette met 127 tegen 101 st. aangenomen. Overeenkomstig het voorstel^ van lord Richmond, den voorzitter van de „Privy Council", is daarop de discussie gesehorst. Vóór de aanne ming van genoemd amendement was met' 146 tegen 89 st. verworpen een ander van den aartsbisschop van York vol gens hetwelk ieder geestelijke der Staatskerk vrijheid zou nebben om, zoo hij schandaal of aanstoot vreesde, eene begrafenis op het kerspelkerkhof zonder de lijkdienst dier Kerk te doen plaats hebben. Den 21 deelde lord Richmond mede, dat de regeering de wet introk en de zaak in de vacantie zou onderzoeken. Lagerhuis. Den 18 is de wet betreffende de universi teiten van Oxford en Cambridge bij derde lezing aangenomen. Den 19 is de wet op'de gevangenissen voor de derde maal gelezen. Het hoofdbeginsel dezer sterk centraliseerende wet ligt in het afschafien van eene menigte kleine locale gevan ge nissen de toestand van het gevangeniswezen zal er te gelijk beter en minder kostbaar door worden. Den 22 is het voorstel der regeering aangenomen om eene <2 p. ets leening van 5 miljoen aan te gaantot dekking van het tekort der indische begrooting. De ministers hebben tegen ieder der leden van het bestuur der vereenigde linkerzijde, die het na de sluiting der zitting uitgevaardigde manifest onderteekenden, bij hetwelk den mi nisters grondwetschennis ten laste gelegd wordt, eene bijzon dere gerechtelijke vervolging ingesteld. Het slavische comité te Moskou heeft aan den minister van binn. zaken een voorstel ingediend, volgens hetwelk elk regeeringsdistrict 4 afgevaardigden zou zenden naar eene vergadering, die het recht zou verkrijgen om de belastingen vast te stellen en het budjet op te stellen in andere aan gelegenheden eene raadgevende stem te bezitten en in ver- eeniging met de leden van den nu reeds bestaanden Staats raad over oorlog en vrede te beslissen. Eene keizerlijke ukase machtigt den minister van financiën tot het uitschrijven van eene binnenlandscue 5 pet. leeniug van <.00 miljoen r., onder den naam van Oostersche leening van 1877- De amortisatie zal binnen 49 jaren plaats hebben. De stoomschepen Constantm en IVla dim ir hebben op nieuw tochten op de Zwarle-zee gedaan; de eerste aaD de anatoli- sche, de tweede aan de rumeeliscke kust. Het eerste keerde met 4 turksche koopvaardijschepen den 20 te Sebastopol terughet tweede kwam den 22 te Odessa terug met eene turksche brik (met eene bemanning van 16 koppen), die het op 30 mijlen afstand van Varna had prijsgemaakt. De Keizer heeft graaf Moltke per telegraaf gemelddat het regiment,waarvan hij Moltkechef isde eer had bij Galatz het eerst over den Donau te trekken en met den and op turksch gebied slaags te raken. schillende plaatsen hrand is ontstaan. Zoowel te Rustschuk als te Giurgewo zijn behalve enkele soldaten verscheidene burgers, waaronder vrouwen en kinderendoor het weder- zijdsch kanonvuur gedood. ^Krijgsbedrijven in Azie. Den 15 en 16 hebben de russen bij beidikan eene overwinning behaald. Den 15 werden de door de turken bezette hoogten hevig beschoten door de hooger geplaatste zware russische batterijenwaardoor de engelsche militaire attache's, sir Arnold Kemball en kapitein Norman, in groot gevaar kwamen en een turksch kolonel sneuvelde. Den 16 is de russische infanterie, be schermd door hevig geschutvuur, trots het goede en aan houdende vuren der turken voorwaarts getrokkentot ten laatste de turksche artillerie verdreven en de t.urksche infan terie dieaan de russische kanonnen blootgesteldaanvan kelijk moedig stand hield, waarbij Mehmed bassa aan de spits zijner troepen viel, omgetrokken en haar centrum verbroken werd, zoodat de turken, met verlies van 350 gevangenen en 1000 dooden en gekwetsten, uit hunne stellingen verdreven werd._ Van de turken waren 12000. van de russen 20000 man in het vuur geweest. Reuters correspondent te Erze- rouro meldt, dat den 21 en 22 hardnekkige gevechten heb ben plaats gehad bij de bergpassen van Delibabawaarbij aan beide zijden ongeveer 2000 man vielen en de russen de nederlaag ledenzoodat zij naar Seidekan terugtrokken. Gent. Tergusakoff meldt omtrent dezen strijd, dat zijne ko- loune den 21 bij Dajar aangevallen werd doof 20 turksche bataljons met 12 kanonnen en 4500 ruiters, en na 10 uren veebtens den vijand terugsloeghoewel met groot verlies voor de russenvan welke 66 man gesneuveld en 360 ge kwetst werden. Den 22 is uit Karswaarvan de noor delijke forten steeds gebombardeerd worden, een uitval ge daan door 2 bataljons turken met eene batterij en 2 escadrons gehouden op het landgoed Middachten, van de douair. gravin Bentinck, bij de Steeg. De openingsrede wordt gehouden door dr. Bronsveld van Haarlem de: .otrede door dr. Gerth v. Wijk, van 's Gravenhage. De heeren Rijn, van Was senaar, en Buytendijkvan Kraliugen zullen de afscheids redenen houden. De feestprogramma's, a 40 e., zijn o a. te bekomen bij de boekhandelaars Hóneker Sr Zn. te Amsterdam. Aanbestedingen. Den 21, door het r. e kerkbestuur te Wervershoef, het, bouwen van een liefdegesticht en parochiale school, aan J. Kampersvoor 21,149,99; door het prov. bestuur van Noordholland, het voortzetten der strandverde- diging op Vlieland, minste inschr. L. Kalis Kz., te Sliedrecht voor f 57,270. Den 22 door de Rijnspoorwegmaatschappij liet maken van werken ten behoeve van het goederenstation in de Stads- netlanden te Amsterdam, minste inschr. L. Westmaas Strijen voor f 261,000. Den 25, door B. en W. van Amsterdam, het bouwen van eene schutsluis in liet Westerkanaalminste inschr de Zwaan Jr. 8p Koper, voor f 128,587. Rampen. Den 21 zijn aan den dijk te Druten 3 wo gen verbrand. Den 22 zijn te Sneek eene vellenblooterlj geheel en het daaraan grenzende woonhuis van deu eigenaar "en een steen- kolenpakhuis grootendeels door brand vernield. In eene schuur nabij Sluis, waarin den 22 een dertin-tal personen voor het onweer gevlucht warca sloeg de bliksem en werden 4 personen getroffen, die op de plaats dooi bleven. Den 25 is bij het binnenloopen van de Noordzeekaven aan de binnenzijde tegen het noorderhoofd gestrand liet en gelsche barkschip Rarmouymet gezaagd houtvan S. John naar Amsterdam. De sleepboot had geen kracht genoeg om Het bebouwen van het ter-; bet herstel der weggebroken! gewensc'ot maken. Hel op het Waagplein zal meet misschien ophooging van dit te m. ruiterij- üe j Jp'Et X". aanzienlijk verlies binnen de vesting terug te keeren; aan f Den 29 zijn te Apeldoot vij- Verscheidene dorpen op Candia in de nabijheid van Retimo hebben geweigerd de belastingen te betalen; de turksche vloot is in de baai van Soeda aangekomen. Een gedeelte van het garnizoen van Konstantinopeldat naar den Donau gezonden is, is vervangen door de nat. garde uit de provinciën. üe Porte gaat voort met het. zenden van troepen en wa penen naar den Caucasus, waar de opstand onder Ruslands mohammedaansche onderdanen in omvang toeneemt. In de zuiver muzelmanscheals oorlogzuchtig aangeschre ven vilayets van AïdinKoniah en Brussawelke men ge meend had dat een contingent van 35000 vrijwilligers zouden leverenis van weinig lust gebleken om tegeu de russen te velde te trekken. De volkrijke stad Smyrna zond tot half Juni nog geen 600, het lieele vilayet nauwelijks 4000 vrij willigers. Te Smyrna wilde een rijke en aanzienlijke turk op eigen kosten een eseadron van 400 ruiters uitrusten. 3 Weken lang woei de vlag van het werfbureau op zijn huis, maar slechts 37 man kwamen zich aanmelden, zoodat hij zijn plan moest opgeven. De Porte heeft aan hare ambassadeurs in het buitenland doen wetendat er torpedo's gelegd zijn ten zuiden van Candiaen dat liet dien ten gevolge verboden is, des nachts in de havens binnen te komen. In den nacht van 21—22 zijn 3000 russen van Galatz uit den Donau overgetrokken. De kozakken met hunne paarden en geschut werden op met verschansingen voorziene vlotten, de infanterie is in booten overgezet. Men maakte dus geen gebruik van de door de turken in het oog gehouden bru°- welke de russen sedert den 16 op hun geuiak, en ten aanzien van eene nipt geringevan geschut voorziene turksche krijgs macht bezig waren om van beide oevers der rivier uit 'tus- schen Braïla en Ghincet te siaan. Na de landing aan den turkschen oever zijn de russen niet den Donau langs, maar achter de bergeu het land ingetrokken, na van het aanbreken van den dag tot den middag hardnekkig gestreden te hebben tegen de bascki-bozouks, die de hoogten van Budjak, welke de vesting Matschin bestrijkenverdedigden en nog te 7 uren 's morgens versterking ontvingen. Het verlies der rus sen bedroeg 48 gesneuvelden en 90 gekwetsten. Geul. Zimmer mann kwam den 23 te Matschin aan, welke stad door de turken verlaten was; de christen-bevolking trok den russen met hare priesterskruisen en heiligenbeelden omhoog hou dende, te gemoet. De turken hebben ook Tultscha en Isatscka en vervolgens Hirsova ontruimd, welk strategisch belangrijk punt den 26 door de russen, die ook beneden die stad over den Donau schijnen te zijn gegaanis bezet. Dieu dag is door al de russische en roumaansche batte rijen over de geheele Donaulinie een krachtig kanonvuur onderhoudenwaardoor te Widdin en te Rustschuk op ver- de zijne der russen sneuvelde een kozak en werden 5 gekwetst (russische opgaaf). Bij Kars ziju 9 nieuwe batterijen met 36 kanonnen opgericht. - Groote troepen van Van komende kurden hebben Bajasid omsingeld; het russische garnizoen heeft reeds verscheidene aanvallen afgeslagen. Een bericht, van üerwisch-bassa zegtdat de russen den 23 herhaaldelijk zijne stellingen bij Batoum aangevallen hebben, maar met een verlies van 1600 gesneuvelden teruggeslagen zijnterwijl het verlies der turken onbeteekenend was. Montenegro. De turksche divisie vau de Herzegowina onder Soliman-bassa is de bergpassen van Ostrog overgetrok ken en heeft zich na hardnekkigen strijd den 23 weten te vereenigen met de onder Ali-Saïb-bassa over Spuz getrokken divisie van Albanië. In tegenspraak met deze „officiëele" turksche tijdingen, wordt van slavische zijde gem°lddat den 23 deu gansehen dag een verbitterde strijd is gevoerd tusschen de dorpen Sanaica en Niniciwaarbij de turken 3000 man verloren en ook de montenegrijnen een aanmerke- kelijk aantal dooden en gekwetsten telden en dat in den nacht van 25—26 de geheele turksche strijdmacht in alle stilte naar Podgoritza is afgetrokkennadat de beide montene- p rij nsche legers zich den 25 hij den Kosobilug vereenigd hadden. De geleverde gevechten moeten uiterst bloedig rij11 geweestduizenden lijken van menschen en paarden liggen in de dalen en verpesten de lucht, zoodat het ver blijf zelfs op de hoogten ondoenlijk is. Roumanie. Den 22 's avonds heeft de Czaar Plojesti verlaten den 23 over Braïla Galatz bereiktaldaar de mi litairen bezochtdie den vorigen dag bij het overtrekken van den Donau gewond waren, en een hunner, den luit. Eisner, die onder een moorddadig vuur het eerst den turk schen oever betradhet ridderkruis van S. George 4e. kl. vereerdvervolgens het kamp te Galatz bezichtigd den 24 te Bucharest bij Vorst Karei gedineerd zijnde hij 's avonds naar Plojesti teruggekeerd. 2 Bataljons infanterie1 eseadron eavallerie en 1 batterij artillerie zijn naar de grenzen gezonden, ten einde mogelijke invallen van ongeregelde troepen in Turkije te beletten. Omtrent do te Weenen vergaderde deputation uit den oostenrijkschen Rijksraad en den hongaarschen Rijksdag voor het bepalen van het aandeel der 2 helften van de monarchie in de gemeenschappelijke uitgavenverneemt mendat de hongaren verlangen dat hun aandeel tot 29 p. e. verlaagd, terwijl de oostenrijkers meenendat het tot 3 J2/s p. c. ver hoogd zal worden; dat de hongaren „voorloopig" willen be rusten in de 2 p. c. bijdrage tot genoemde uitgaven, welke de inlijving der Militaire Grenzen hun heeft opgelegd, terwijl de oostenrijkers antwoordendat die 2 p. c. onveranderlijk zijn en indertijd eens en voor goed zijn vastgesteld. Het verzoek om ontslag van den turkschen ambassadeur te Weenen Aleko-bassa is te Konstantinopel niet aangenomen. Op de vragen om opheldering van den russischen en ver volgens van den turkschen ambassadeur is door het dept. van buit. zaken geantwoorddat er van eene eigenlijk ge zegde mobilisatie nog geene spraak is, maar slechts van die militaire maatregelen van voorzorgdie noodig zijn om de mobilisatie van 2 legercorpsen aan de bosnische grenzen, mocht die noodig blijken, ten spoedigste mogelijk te maken. Volgens de Italië is op het Vaticaan besloten, dat voor taan de italiaansche bisschoppen het exequatur bij de regee ring mogen aanvragenzonder daartoe vooraf de machtiging van den H. Stoel te vragen. Den 22 is te Rome en te Napels een zware zandregen nedergevallen uit de woestijnen van Africa. De zittingen van Senaat en Kamer zijn gesloten. Zekere Thomas Crapo is den 28 Mei te New-Bedfordin Massachusetts, met zijne vrouw naar Londen seheepgegaan in een vaartuigje van 20 voeten lang, 13 duimen diepgang en 1,62 ton inhoud. Sommige Staten in het Westen, o. a. Illinois, hebben het zilver als wettig betaalmiddel aangenomen tot betaling van aüe schulden, waarvoor geen ander geld. bedongen is. Zulks brengt, staatswetten in botsing met. de wetten der Unie waarbij het zilver slechts voor bedragen van hoogstens 5 d. als betaalmiddel is erkend. Den 10 is eene bende aanhangers van den verdreven mexieaanscken President Lerdo de Tejadana een gevecht aan de Rio Grandeover die rivier in Texas geweken en des nachts derwaarts gevolgd door troepen der tegenwoordige regeeringdie den aanval hernieuwden en vervolgens op mexicaansch gebied terugkeerden. De americaansche troepen hebben daarop 42 mexicanen, waaronder 9 officieren, gevan gen genomen en hen geïnterneerd Z!)D te Apeldoorn 2 groot.e papierfabrieken, van man f de heeren v. Garven en Pamekoek, afgebrand. Beide waren verzekerd Colorado-kever. Te Rotterdam is op het terrein voor het in lossing liggende stoomschip Rotterdammet, diverse stukgoederen van Nieuw-York gekomenzoodanig insect gevonden. Misdrijven. Te Wanroy, nabij Boxmeer, is den 16 eene boerenwoning verbrandzijnde het vuur aangestoken door een tienjarigen jongen, uit wraak omdat de zoon des huizes meermalen zijnen hond tegen hem had opgehitst. Den 25 is te Rotterdam een tienjarig meisje in het linker oog getroffen door een klein steentje, door een achtjarigen jongen naar haar geworpen, waardoor het oog zoodanig is beleedigddat men het heeft moeten uitnemen- Rechtszaken, Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 20 twee personen, wegens liet mishandelen van een paard ieder veroordeeld tot 15 dagen celstraf eu de kosten. De rechtbank had hen vrijgesproken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 25 bevestigd m ;7VOni"S der rechtbank te Middelburg, waarbij kapitein Mollerup van het deensche stoomschip Phönix is veroordeeld wegens het overvaren van het tjalksehip de Drie Gebroeders, op de Schelde in 1875. De heer Hallo, te Arnhem wegens brandstichting veroor deeld heett zijne woonplaats naar het buitenland overgebracht om zijne straf te ontgaan. ^-AASTB|CHT en omliggende plaatsen [ook te Keu- en AkenJ is den 24 een sterke schok vau aardbeving gevoeld, die de zich in de vertrekken bevindende voorwerpen hevig deed schudden. de tering na ten te hebben van der meer hout wordt dringend noodig. Een gevolg van maken een er beweegbare brug in de plants der 1 hlfdün rn"etT}ZlJU het beweegbaar maken der brul bij den heer Bolten HhI u„<. rein der zoutkeet zal brug bij de stads-werf wegbreken der huizen dan enkele bestrating, re sterk hellende plein ten gevolge hebben. List het zoo ongeregeld loopen van het uurwerk der Grooii kerk misschien aan den verouderden toestand - Is onze police voldoende bij dag, bij nacht, op de markten Moet Alkmaar iets doen ten opzichte der nieuwe wet op het hooger onderwijs? Is het met waarschijnlijk, dat het voorbereidend onderwij, gemeentezaak zal worden? - Vereischt de armen, school geene kleedinglocalen en beter aanzien lana-i Nieuwesloot Zal men op den duur do verbeJ vau overoude buurtwegen kunnen afwijzen, opzichte van Compaguiestraat en keetterreia' toegegeven Zal men voor verbetering; i ~l j'Wo«!lleer of eide« de beurs gesloten kunnen houden na hetgeen aan Oudorp, Schermer, horn enz .s verleend? - Kan het Kijk'de geldeThke medewerking der gemeente niet inroepen tot vesth rèefth'anL lns'eilm8®n> eerder, nu het behoud rechtbank verzekerd eu daardoor Alkmaar tot een centraalpunt gemaakt i.s? Ziedaar eenigé aanduidingen en no- meer vra-en De „burger wijst er op, dat verschillende leenin' ij v.aagtof men met verbaasd moet staan dat He belastingen, ,n weerwil van al het tot stand gebrachte niet hooger zijn opgevoerd dan tot 30000^ hoofdei lijken omslag en oO opeenten op het personeel Dit is inderdaad zoo vreemd niet, als hy zichherinner welke buitengewone bate Alkmaar geniet van de mhet'tf?®' Muaar-iuist deze inkomst van het behoud gansch niet zeker o jaren door de Kamers verlaagd worden, moet het voteeren van groote uitgaven aansporen. eik geval acht ik het eene slechte aanbevelin- van eene groote mtgaaf. als iemand z.c ^mn gevoelt om de burgerij toe te werpen maak u ,rie^ bekommerd over eene uitgaaf, die u te -root en vau L.u betal,en "ebben. Een werkelijk -oede een vruchtbelovende uitgaaf doende, hebbe men liever -eiroosten niet'^T K8! ZUlt u daarvoor '™eten n niet eene bekrimping van het gemeen telijk huishouden met een uitstel van voorkomende of gewenschte behoeften, maar eene geldelijke op! Zoo pessimistisch „een belastingschuldige" dacht over de waardevermindering van tal van perceelen ïudien er tot verplaatsing der veemarkt werd over gegaan zoo optimistisch denkt „een alkmaarsch bur ger over den toestand onzer gemeente-financiën en over de mogelijkheid om eene leening van een tonne gouds aan te gaan, zonder dat het noodig zou wezen de lasten der ingezetenen te verzwaren. Menig particulier zou zeker tot verbetering of uit breiding zijner zaken eene leening willen had hij de zekerheid voor rentebetali geene d n leven Een trein, welke den 16 Mei van Mexico naar Vera-Cruz stoomde, is te middernacht tusschen eerstgenoemde stad en Tepexban aangehouden en daaruit zijn 10 kisten met ruim 27 miljoen dollars gestolen, welke in de kille de Bordeaux naar S. Nazaire zouden vervoerd worden en bij de Lloyds verzekerd waren. De hertog v. Teck_ en prins Albert van Pruisen zijn den 23, de prins en de prinses v. Wied met hunne kinderen den 25 uit de residentie vertrokken. Prins Hendrik is den 26 naar Soestdijk vertrokken, om aldaar dezen zomer te vertoeven. Verkiezingen. Bij de herstemmingen zijn verkozen tot leden der 2^. Kamer: te Delft de heer A. M. Schagen v. Leeu wen, met 1416 st. tegen 1060 op den heer S. Gille Herin ga, te Almelo de heer H. A. Insinqer, aftr. lid, met 1121 st. tegen 1038 op den heer G. v. d. Linden. Eerbewijzen. De Koning heeft tot ridder-grootkruis van den Ned. Leeuw benoemd den minister van justitie bn. v. Lijnden vSandenburg, tot officier der orde van de Eiken kroon dr. T. 11. Blom Coster te 's Gravenhage. De heer J. A. Anslijn, agent en consul-generaal der Nederlanden in Egypte, is benoemd tot groot-offieier der orde van Medjidié. Deze onderscheiding ging vergezeld van een vleiend eigen handig schrijven van den Onderkoning. Landbouw. Den 21 heeft te Haarlem eene veiling plaats gehad van 1147 bunders koolzaad in den IJpolder, die te zamen f 196.488 hebben opgebracht. Visscherij. Den 23 is te Maassluis met 14 touneu ha ring binnengekomen de eerste jager van de Maatschappij voor Zeevisscherij. Hit 14* christ -nat. ziNDixoiriisi wordt den 4 Juli aangaan mg en aflossing bijzondere middelen te moeten aanwijzen. Moe ten zijne gewone inkomsten daartoe voldoende zijn, zaï hij zijne levenswijze veranderen en zuiniger moeten dan hij tot nog toe gedaan heeft, gelukkig wanneer dit geschieden kan zonder dat noodige zaken de opleiding zijner kinderen b.v., er onder lijden. Heeft hij vroeger te weelderig geleefd, onnutte en zonder schade te vermijden uitgaven ge daan dan zal een betere inrichting zijner huishou ding voldoende zijn om zich van zijne verjriichtingen jegens zijnen geldschieter te kwijten. Is hij pas ont- neven geraakt van eene oude schuldwaarvoor bij jaarlijks zeker bedrag moest afzonderen, dan zal bij, zonder zijne levenswijze te veranderen, een gelijk bedrag tot rentebetaling en aflossing van eene nieuwe schuld kunnen bestemmen. Of, er is nog een geval mogelijk, misschien is de opleiding zijner kinderen voltooid is hij ontheven geraakt van uitgaven die niet terugkeeren en kan hij dus zonder bekriinpin- zonder schade voor eeuig belang, de lasten van eene nieuwe schuld op zich nemen. He huishouding eener gemeente is in 't groot die var. een particulier. De door mij gestelde gevallen kunnen wij ons ook voor eene gemeente denken. In naar Londen seheepgegaan f welk dezer gevallen nu bevindt zich Alkmaar Is onze gemeente-huishouding te weelderig geweest zijn er onnutte uitgaven gedaan die beter gelaten naren hebben de ingezetenen dus meer moeten op brengen dan strikt noodig was Zijn onze vroegere gemeenteschulden gedelgdzoodat nieuwe zonder be zwaar daarvoor in de plaats kunnen treden Kun nen wijmet behoorlijke voorziening in alle behoef ten, onze uitgaven vermeerderen zonder vermeerde ring onzer inkomsten is hef tijdperk onzer groote uitgaven, onzer buitengewone werken die niet we- derkeeren achter den rug „Een alkmaarsch burger" meent, dat het laatste het geval is. Althans zijn schrijven, waarvan het doel is de voor verhooging van belasting bevreesde gemoe deren te kalmeeren en te verzoenen met den aan koop der huizen aan het Waagplein, tracht dit met vele cijfers te betoogen. Maar de veelheid zijner cyters maakt hem toch niet sterk in zijne verzeke- nngen. Men leze slechts deze regels, waarin ik zoo vrij ben twee woorden te onderschrappen „Hoezeer er zeker nog vele zaken op herstelling of verandering nachten, acht ik die niet zoo dringend om niet enkele ter wille dezer aflossing uit te stellen," Hoe krach tig, niet waar? Vele zaken zijn noodig en enkele daarvan mogen verdaagd worden De „burger" zou het verstandig achten met de uitvoering van bui tengewone werken eenige rust te nemen j^ten einde de meuwe leeniug te spoediger te kunnen delgen Hfl geeft blijk van bekendheid met de gemeente-ad ministratiemaar weet dan ook zeker wel, dat jaar op jaar noodzakelijke gemeentewerken uitgesteld moe ten worden om de begrooting niet te hoog op te voeren, en hij weet zeker ook wel, dat wij met bui tengewone en groote uitgaven volstrekt nog niet aan een eind zijn. Ik wil hem aan het een eu ander herinneren. De gemeenteraad is ernstig bedacht op de invoe ring van het tonnenstelsel. Het gasthuis is zoo uiteengebouwd en van alle zijden toegankelijkdat controle van den binnenvader even moeilijk is als die van regenten. De vischwaarvoor het water element is, wordt onder daken ter markt gebracht, het kostelijke graan der verkoopers ten spijtin den regen op de straat gezet! De heer Bruinvis de Lange heeft reeds meermalen de aandacht gevestigd op den slechten toestand van den wal der Kanaal kade eeue bekleeding met bazalt of minstens met O. VV. Bbuintis. 13.®t jaarlijksche schoolfeest, den 27 door de afdeelin^ van Volksonderwijs gegevenis goed eeslaagd Het 's mor geus zoo ongunstige weder was 's namiddag! genoeg verte-' terd om eene feestviering in de open lucht 'te veroorloven school 98 Wvarn6d T T^50.11001 39S- ™n de tussehenl school 98, van de burgerschool 131 en van de meisjesschool 33 leerlmgen terwyl boekgeschenken werden uitgereikt aan JU-i, nu, 5b en 22 leerlingen van genoemde scholen 3ie zich aan geen schoolverzuim hadden schuldig gemaakt De inrichting van het feest, dat door liet stedelijk muziekcorns opgeluisterd werd, was in hoofdzaak als vorige jaren; echter soelen pene t°P h l 66,16 ?rooter verscheidenheid van spelen, eene tomhola en een carroussel, waarvan druk gebruik werd; terwijl het vuurwerk, ditmaal niet nog vóór dat was defect) het van en naast de Achterstraat. De gemaakt .„.„y! uci vuurwerk, ditmaal niel dnnr vochng weer gehinderd, het bewijs leverde, dat de heeren v. Oorschot Sp Zoon in s.aat, zijn o;n voor eene betrekkelijk kleine som veel goeds te verschaffen. - Donderdag-avond omstreeks 10 uren, verbreidde zich de xlok getrokken werd (die van de Waa" t gerucht, dat er brand was in het pakhuis woningvan den heer Mesman, aan de spuit uit de Ridderstraat was bet eerst aanwezig, maar defect. De Grootekerksklok brach intusschen meerdere hulp op de beenen bet gelukte het vuur binnen het, percee dat, gevuld met velerlei brandbare stoffen, zooveel mogelijk dicht gehouden werdte beperken. Het pand is grootendeels uitgebrand en de daarin voorban- en drogerijen enz. zijn geheel verloren gegaan. Een en ander was maar tot te laag bedrag, verzekerd. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 1 Juli, s avonds te 6j uren, in den Stadshout, de navol gende stukken worden uitgevoerd 1. Prins CarlMilitaire Marsch van Wagner. 2. La Re- nmssance, Grande Ouverture van Nihoul. 3. Quadrille im Muitanschen St.ijle van Sablairolles. 4. Le Retour du Prin temps, Graude Fantaisie van Labory. 5. Grande Mareke dé Processions van Gonaert. 6. a. O siek mich nicht so laehlend an, Lied van Nicoldi. b. Ich wollt meine Lieb ergösse Duet van Mendelssohn. 7. L'Oiseau Vert, Polea de Concert van La Haye. 8. Les Dragons de Villars, Grande Fantaisie van Maillart. K E STAND en Franciska van Hermanus Essen B U R U E R L IJ ONDERTROUWD. 16 Juni. Martinus Damasus Leijers, te Alkmaar, Catharina Kloppenborq te Emsdetten GETROUWD. 24 Juni. Alber/us Sjoers en Johanna Catharina Over Ari Winder en Pietertje Bakker. GEBOREN. 25 Juni Maria Charlotta Sophia, D. en Dina Batteljee. 27 Elisabeth, D. van Jan Volkers en Antje Fijma. Johannes Wilhelmus Pranciscus, Z. van Pierre Damave en Catharina Adriana Serapkina Kluijskeus. 22 Juni.Aa/je, D. van Jan Visser en Trijnije Stam 1 j en 9 m Pieter TeunisZ. van Pieter Glijnis en Elisabeth Spruit, 5 w. Petrus Jacobus MarieZ. van Hendrik Hazes en Catharina Peperkornbijna 20 j. Keeltje Bakker, echtgen. van Jacob Blij eerder wed. vau Jan Bar- singerkorn 54 j. Willemina de Jong. echtgen. van Johannes Kors, 32 j. Louis Alexander, Z. van Hendrik Leonbard Sterk en Allegonda Catharina Elisabeth Saportas, 3 w. Adriana Alargaretha Maria, van Adrianus Wolzak en Margaretha Maria Jansen, 19 d. Keeltje D van Dirk Oorver en Alida Hout.kooper, 9 m. Gerrit Z. van wijlen Arie Borst en van Neeltie Lingerak15 j. Marlje Kramer, echtgen. van Jan van den Dameerder wed. van Johan Herman Gerard Scheerder, 42 j. VEILING 23 28 VAN VASTE GOEDEREN. 26 Juni. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. 1.Huis, gedempte Baangracht,, sectie A, 2390. Str. C. Vasbinder 2. Dito, aldaar, 2391, Str. P. Mcsselaar 3. Dito, aldaar, 2392. Str. dezelfde 4. Dito, aldaar, 2393. Str. C. k asbinder 1, 2, 3 en 4 niet verhoogd. Gecomb. f 4320,— Str. J. Rengers Niet verhoogd. 1105,— 1060,— 1125,— 1030,— 5000,— waar- is immers elke moet toegestaan en kan tot behoedzaamheid ook bij Ulfn-oiTAo

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 2