No. 28. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. Z O M) A G 15 JUL I. Het onderwijs aan de gymnasia. (Officieel (Bc&ccllc jCuricïtlcn Frankryk. Italië. ïerceiiigde Stalen. teuvo s. JiUvfet- cn jjcursbcricbtcn. AL 1 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 7 O,SS, franco per post 7 afzonderlijke nammers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. COURANT. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijblad wekelij ksche berichten en het verslag gemeenteraad. bevattende van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenterekening over 1876 met alle daarbij behoorende bescheidenlieden door ben den Gemeenteraad aangeboden, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift, te-gen betaling der kostenalgemeen verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. G. A. VERHOEEE, l B. 10 iJuli 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Gemeente raad den 11 Juli 11. besloten heeft, dat voortaan éénmaal per jaar en wel na afloop der zomervacantievoor 1877 eindi gende 6 Augustus a.s., leerlingen op de openbare burgerschool zullen worden toegelatendat de leerlingenwaarvoor de toelating gevraagd wordt, den ouderdom van 6jaren bereikt moeten hebben of dien leeftijd moeten bereiken in de eerst volgende drie maanden na den toelatingstermijn dus vóór 1 November; dat de bestaande bepalingdat kiuderendie van elders komen en reeds onderwijs genoten hebben ook tusschentijds kunnen worden toegelaten van kracht blijft. Ouders of verzorgers, die verlangen dat de kinderen onder hun toezigt. die reeds den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór I November 1877 op de openbare burgerschool worden toegelaten met 6 Augus tus 1877, vervoegen zich onder overlegging van de bewijzen van geboorteinenting of doorgestane natuurlijke pokziekte der kinderen ten spoedigste bij den hoofdonderwijzer dier school. Burgemeester en W et houders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Juli 1877 De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. zoo in COLORADOKEVER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR vestigt bij vernieuwing de aandacht op den COLORADOKEVER, waarvan eene beschrijving met teekening op de gemeente secretarie ter inzage ligt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Jmi 1877. A. MACLAINE PONT. Voor belanghebbenden is ter gemeente-secretarie ter inzage tingen nopens het. aangaan van YiVlMnerüuiitóijisMoi,- melding van de voordeelen vooruitzigten enz cadet aan de k.k. militaire akademie en voorreqten aan militiepliqtiqen toegekend. P O L I C 1 E.___ Ter t.erugbekoming aan het Commfssaniaat van Policie voorhanden het navolgende gevondenealseen geruit boe zelaar, een vat stijfseleen mahoniehouten kasje, een belletje, vijf scherpe patronen t'vee pakkeninhoudende verschillende staalgoederen en een kinderdekentje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een icaschkuipeen breikousjevoorzien van vier breinaalden een bloedkoralen kinderarmbandje met gouden slotjeeen kinder- broekjeeen gouden medaljoneen krat van een wagen met brokeleteen oorringetje met twee koraaltjes en een beursje met eenig geld. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden AprilMei en Juni 1877 verzonden ge weest naar BelgieEd. Spelten Qnavernon Waldstedt,Halle. Duitschland, G, H. Becker, Alteberge, H. Landheer, Leer. Engeland Miss Tolanega Bootle. Lrankrijk11. Lange Mars (2 stuks), Parijs. Oost-lndieW. DienstBatavia. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn. verzonden gedurende de 2'. helft der maand Juuil877. Mej. A. Schut, Prins, Kuipers Co., Mej. G. E. Mee wissen, F. A. Bierman, Amsterdam; A. üoppenberg, Petten; F. L. van Bommel, WageuingenG. J. Boling, Apeldoorn; J. Kort Oude Niedorp. Van de Hulpkantoren A oordscharwoudeKViszer, A msterdam. Petten J. Borge Ulrum. Spanbroek, Wed. Engelsman, Groningen; Wed. ter Meulen, Leeuwarden. !ParmenhuizenT. Terluen 's Gravenhage. Bij de regeling van het hooger onderwijseindelijk door de wet van 28 April 1876 tot stand gebracht, bleek geen onderdeel moeilijker te regelen dan wat men gewoon is den eersten trap van het hooger on derwijs te noemen het onderwijs aan de gymnasia Geen wonder. Terwijl men aan den eenen kant de beoefening der oude talen en letterkunde als grond slag van het gymnasiaal onderwijs wil handhaven begrijpt men aan den anderen kant, dat ook de he- dendaagscbe maatschappij hare eischen heeft en de leerling van het gymnasium met de meest algemeen gebruikelijke nieuwe "talen bekend moet wezen. Gron dige kennis van Latijn en Grieksch blijft men eischen, maar grondige kennis van de moedertaal, van Fransch, Duitsch en Engelsch evenzeer. Maar in de eeuw van den stoom erx de telegraaf kan de mensch van lite rarische kennis alleen niet leven; aan wiskunde heeft hij behoefte, natuurlijke historie, natuurkunde en scheikunde moet hij leeren. En in al die vakken moet het onderwijs degelijk en volledig zijn; want de leerling zal aan de hoogeschool geen gelegenheid vinden om er zich in te bekwamen De zoogenaamde propaedeutische studiën aan de universiteiten worden afgeschaft. De student moet terstond aan zijn vak beginnende aanstaande godgeleerderechtsge leerde genees- of wis- en natuurkundige moet aan de hoogeschool niet meer met Latijn en Grieksch worden bezig gehoudendie studie moet aan het gymnasium zijn voltooid; en de toekomstige genees- of natuurkundige behoort daarenboven bij zijn komst aan de hoogeschool met een grondiger en vollediger kennis van wis- en natuurirundescheikunde en na tuurlijke historie toegerust te zijn dan tot nog toe het geval was. En dat alles moet aan het gymnasium worden on derwezen in den tijd van zes jaren. Ondanks de ondervinding aan de hoogere burge scholen opgedaan, heeft men den eisch durven stellen van grondige beoefening van zoovele vakken korten tijd. Men meende zelfs, d t het onderwijs de nieuwe talen aan de gymnasia beter zou behooren te zijn dan aan de hoogere burgerscholenen dat daardoor den aanstaanden student in de geneeskun dige en de wis- en natuurkundige vakken een gron diger en vollediger kennis in wis-, natuur- en schei kunde zou kunnen worden verkregen dan aan dez< inrichtingen van middelbaar onderwijs Toen dit laatste werd betwijfeldheeft men zich een kleine afwijking getroost van het beginsel van eenheid van opleiding voor alle studentenin het laatste jaar van den gymnasialen cursus zou een splitsing in het leerplan worden gebracht, waardoor het mogelijk zou worden den leerling bestemd voor de studie der letterkundige vakken bij voortduring met Grieksch en Latijn te verzadigen en zijn medeleerlingdie voor de wis- en natuurkundige vakken bestemd is daarvoor een grootere dosis wiskunde, scheikunde en natuurkunde in de plaats te geven. Op die wijze zou aan alle eischen kumnen worden voldaan. Het leerplan, dat dit onderwijs moest regelen, zou bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur worden vastgesteld. Wanneer de Minister van Binnenlandsche Zaken er in geslaagd wasden Koning een ontwerp aan te bieden tot vaststelling van het leerplan der gymna sia waardoor aan deze eischen en verwachtingen werd voldaan dan zou hij een verzoeningswerk heb ben verricht, althans gelijk staande met de oplossing van de bekende gemoedsbezwaren tegen de bestaande wet op het lager onderwijs zonder te kort te doen aan de eischen van hen die de openbare school be schouwen als het eenig voorwerp van staatszorg ten aanzien van het onderwijs. In de oplossing van het groote raadsel is hij natuurlijijk niet geslaagd en van alle kanten komt men op tegen het leerplan dat eindelijk bij Koninklijk Besluit van 27 April 1877 is vastgesteld. De voorstanders van een grondige studie van de Grieksche en de Latijnsche taal en letterkunde kun nen tevreden zijn.In het 2e, 3e, 4e en Sejaar wordt voor alle leerlingen wekelijks meer dan de helft van het hantal uren aan dat onderwijs besteed. Voor de leerlingen die voor de studie der godgeleerdheid rechtsgeleerdheid of letteren en wijsbegeerte zijn be stemd blijft dit ook voor het zesde jaar voortduren. Neemt men de zes jaren van den geheelen cursus in het eerste jaar' nog géén" datféHfLjAïir'tïfci, ö'mtera wordt gegeventoch meer dan de helft van alle les uren voor het onderwijs in de oude taleu bestemd (van de 28 uren gedurende de zes jaren wekelijks gemiddeld 15); en zelfs voor de leerlingen die zich later aan de hoogeschool zullen toeleggen op de ge neeskunde of de wis- en natuurkundebedraagt het aantal uren waarin zij in de oude talen onderwezen worden, gedurende de zes jaren die zij aan het gym nasium zullen doorbrengen bijna de helft van het geheele aantal uren dat voor al de twaalf vakken beschikbaar is (van de 28 uren gedurende de zes jaren wekelijks gemiddeld 12§) Als men nu bedenkt, dat in de overblijvende uren aan alle leerlingen on derwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde, in de FranscheDuitsche en Engelsche taalin de geschiedenis, de aardrijkskunde en de wiskunde moet gegeven wordendat ook de leerlingenvoor de studie der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of let teren en wijsbegeerte bestemdeenig onderwijs moe ten ontvangen in natuur- en scheikunde en natuur lijke historieen de aanstaande studenten in de genees- of wis- en natuurkunde van die vakken zoo veel zouden 'moeten leeren, dat zij voor hun acade mische studiën althans een jaar minder zouden noodig hebbendan ligt de conelusie voor de hand dat het onderwijs m alle andere vakken aan dat in het Grieksch en Latijn is opgeofferd en niet gelijk zal kunnen staan met het onderwijs aan de hoogere bur gerscholen. Dit valt te meer in 't oogwanneer men 1 t op het eindexamen van de gymnasia en het daarmee gelijk gestelde examen voor hen die niet aan een gymnasium onderwijs hebben ontvangen dat wordt gevorderd voor men tot het afleggen van eenig examen aan de hoogeschool wordt toegelaten, en dat mede is vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 27 April 1877. Dit examen toch zal zich bepalen tot Grieksch, Latijn, Nederlandschgeschiedenis en wiskunde, en voor de studenten in de genees- en de wis- en natuurkunde daarenboven tot natuur- en scheikunde en natuurlijke historie. Naar de ken nis van Fransch, Duitsch en Engelsch zal alzoogeen onderzoek worden gedaan. Mag men nu verwachten, dat aan het onderwijs in deze talen de noodige zorg zal worden besteed F Zij die zich voor het examen hebben bekwaamd op andere wijzeaan andere in richtingen dan de gymnasia zullen misschien nooit eenig onderwijs in de nieuwe talen hebben genoten, althans niet in elk van de drie genoemde, en niet temin het examen met goed gevolg kunnen afleggen en later een academischer! graad verkrijgen Men zal misschien zeggen dat de kennis van de meest gebruikelijke nieuwe talen in den tegenwoor- digen tijd zoo onmisbaar is, dat men daarvoor ten aanzien van de kweekelingen onzer universiteiten in de wet geen waarborgen behoeft te stellen maar waarom dan aan elk gymnasium onderwijs in die talen gevorderd, en waarom geen vrijheid gegeven, waar dit op geschikte wijze kon geschieden, dat on derwijs te ontvangen op de hoogere burgerschool Men heeft bij de behandeling der wet op het hooger onderwijs gesproken van de groote kostendie de oprichting van de scheikundige laboratoria en de natuurkundige kabinetten bij de nieuwe gymnasia zou vorderen; maar zijn die kosten verantwoord wanneer alleen de aanstaande studenten in de ge nees- en de wis- en natuurkunde gedurende een en kel jaar van die inrichtingen zullen gebruik maken Het thans vastgestelde leerplan voor de gymnasia is zeer zeker voor verbetering vatbaar; aan het Grieksch en het Latijn zullen wel eenige uren ontnomen kun nen worden ten behoeve van andere vakkenmaar het groote kwaad schuilt in de wet. Men heeft van de gymnasia meer verlangd, dan zij kunnen geven. Do minister van onderwijs en eeredienst heeft den 1 Juni eene circulaire aan de prefecten gericht, waarin deze worden verzocht hem o ntrent de tot zijn departement behoorende ambtenaren nauwkeurige inlichtingen te verschaffen, aange zien hij vernomen haddat een zeker aantal inspecteu van hooger en lager onderwijs en andere aan het onderwij, verbonden ambtenaren eene zoodanige politieke houding had den nangenomeu als den prefecten belemmeringen in den weg legde. De lieer Salvaignacofficier van justitie te Foixdie bevel gegeven had om alle koffiehuizen enz. des zondags gedurende kerktijd gesloten te houden is door de regeering ontslagen wegens inbreuk op het gezag van den prefect. 3 Spannsche uitgewekenen, waaronder de oud-minister Zorilla zijn te Parijs in hechtenis genomen en den 3 over de duitsche grens gezet- De Bépublique Frangaise is door de rechtbank te Parijs, wegens de overneming van het telegram der Daily News aangaande de beweerde politieke zending van msgr. Guiüert naar Romevrijgesproken, o. a. op grond van den door haar aangaande de geloofwaardigheid van het bericht geop- perden twijfel. In Maart werd bij Marseille in zee gevonden het in stuk ken gehouwen en in lompen gewikkelde lijk van zekere weduwe Boyer, en kort daarna zijn in hechtenis genomen hare 17 jarige dochter en de minnaar van deze, een 2 3j a rig jongmenschPitalis genaamd. Bij de behandeling dezer zaak vo ,r hef hof van assises te Aix zijn de ongelooflijkste afgrijselijkheden omtrent dit tweetal aan het lieht gekomen. Overeenkomstig de uitspraak der jury is Pitalis ter dood en zijne medeplichtige op grond van verzachtende omstandig hedentot altoosdurendeu dwangarbeid veroordeeld. De Moniteur Universelwelke in betrekking heet te staan tot den minister Decases bevat de klachtdat de hoofden der bonapartistische partijanti-constitutioneel van aard in meer dan één departement van openbaar besluur machtige bekenden tellen, door wier tusschenkomst zij werkelijk grooten invloed uitoefenen buiten de ministers om en tot groot nadeel van het gezag der regeeringen de Frangais welke steeds voor het orgaan van den hertog de Broqlie doorgaat, meldt, dat de regeering bij het opmaken van de lijsten van wen- sehelijke candidaten voor de Kamer buitensporige eischen ontmoetvooral van een van de groepen der Conservatieve Unie, welke zij gewis zal weerstaan, teu einde „zich te houden aan de billijke verdeelingzonder welke de Unie voor een groot deel der bondgeaooten niet meer dan een boerenbedrog wezen zou." Den 6 is een handelsverdrag met Italië gesloten. De dagbladen behelzen eene nota waarin kennis gegeven wordtdat de Senaatsleden en de gewezen kamerleden uit dtr -uobtrer "2a:u, vcYiu^cuit ;n-i YI li r:ii, matie met het oog op de aanstaande verkiezingen hebben opgericht, hete elk geestverwanten in de departementen on dersteunen zal door het verstrekken van inlichtingen en van middelen ter propaganda en het doen van andere doeltref fende stappen „om op het terrein der verkiezingen de mo narchale belangen te verdedigen." In hooger beroep is het vonnis bevestigd der rechtbank van Bar-sur-Seinewaarbijwegens laster tegen zekeren Ferletde redacteur der XIXe Siècle, de heer Sarcey, tot 14 dagen gevangenisstraf eu 500 fr. boete, de gérant Bar bier tot 100 fr. boete en beiden bovendien solidair tot bet betalen eener schadeloosstelling van 4000 fr. zijn veroordeeld. Den 9 hebben deputatiën uit de kamers van koophandel uit de departementen van het Noorden der Somme en der Aisne bij de ministers de Brogliede Lourtou en de Meaux en vervolgens bij den President hunne bezwaren ontwikkeld over den treurigen staat der linnen-, katoen- en metaal industrie en verzocht, niets omtrent de beraamde wijzigin gen der in- en uitvoerrechten te beslissen dan na e°n nauw keurig onderzoek omtrent den staat van zaken. De ministers antwoordden dat de regeering min of meer gebonden was door voorstellendoor hei vorige kabinet aan Engeland ge daan alvorens de nieuwe Kamer ten deze beslistezou de regeering de belaugeu der fransche industrie overwegen en onderzoeken. Het rechtsgeleerd comité der republikeinsche partij heeft een advies openbaar gemaaktvolgens hetwelk op grond der wet van 29 Deo. '75 de prefecten niet bevoegd zijn om van dagbladventersop siraf van ontneming hunner be voegdheid de helofte te vergen dat zij bepaalde couranten niet te koop zullen bieden. Het beschouwt genoemde han delwijze der prefecten als wetsverkrachting of slinksche wetsontduikingen de getroffen dagbladen gerechtigd om te dier zake eene vervolging wegens misbruik vau gezag of om schadeloosstelling in te stellen. De heer Renouarddezer dagen als procureur-generaal aan het hof van cassatie vervangenheeft nietzooals het het gebruik medebrengt, den titel van eere-president ont vangen. Het aanvaarden van liet lidmaatschap van boven genoemd comité, terwijl hij zijne funetiën nog bekleedde, moet hiervan de oorzaak zijn. Te Villeurbanne (Rhone) is de republikeinsche candidaat Paramboneen van de 3113 leden der ontbonden Kamer, tot lid van den Alg. Raad verkozen, met 3815 st., tegen 784 op den officiëclen candidaat ChevaÜicr. Eerstgenoemde ver wierf ruim 800 stemmen meer dan de republikeinen bij vroe gere gelegenheden in het kanton ooit op zich vereenigd hadden. v. Spengler; van de 3® tot de 4» J. AnsinghW. C. Bosman, G. H. DunnewoldG. B. Noothoven v. Goor en Jde IPit en van de 4" tot de 5® W. K. Ducroix en J. J. de Lange, Voorts zijn voorwaardelijk bevorderd 7 leerlingen van de 1®. i van de 2% 2 van de 3® en 1 van de 4e kl., terwijl niet bevorderd werden 7 van de 1®, 6 van de 2', 2 van de 3® en 2 van de 4' klasse. Aan de examens werd niet deelge nomen door 3 leerlingen van de 2®, 1 van de 3® en 2 van de 4» kl. Bij het eerste toelatingsexamen op 12 en 13 dezer zijn als leerlingen aangenomen F. R. N. v. LelijveldH. J. Coster P. A. M. HackstrohJ. Over, R. A. Cohen StuUrt en J. fP Roem 1 candidaat werd afgewezen» De openbare eindexamens der hoogere burgerscholen hebben plaats in het gebouw der Rijks hoogere burgerschoolvan 16 Juli tot 4 Augustus, dagelijks vau 9 tot 12 eu van 1 tot 3 uren; daarvoor hebben zich aangemeld 13 leerlingen van de h. b. s. te Amsterdam, 13 van die te Leiden, 8 van die te Haarlem6 van die te Alkmaar en 1 van die te Zaandam. muziekcorps zullen op Zondag ureniu den Stadshout,de navol- Zekere gravin Lauretta Lamhertini heeft een geding inge steld tegen de geldigheid van kardinaal Antonelli's testament, bewerende als zijne natuurlijke dochter aanspraak te hebben op zjjne geheele nalatenschap. Zij verlangde, dat 3 der ge tuigen, eene vroedvrouw, de oudste bediende van wijlen den kardinaal en de aartsbisschop Penditti wegens hunnen ge vorderden leeftijd onverwijld zouden werden gehoord. Den 30 Juni en 1 Juli hebben geduchte orkanen gewoed, welke groote schade hebben aangericht. 17 Meusclien kwa men daarbij in Ohio en Indiana om het levenen in eerst- geuoemden Staat is een geheele spoortrein van de baan en onderst hoven geworpen. De minister Sherman heeft de aflossing van wederom 10 miljoen d. aan obligatiën aangekondigd. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijblad Bij de overgangsexamens aan de Rijks hoogere burger school zijn bevorderd van de le tot de 2® klasse D. Bier- haalder, N. BoonG. J BosmanJ. G ,v. BruggenK. Heringa B. JelgersmaB. de JongH. J C. Mensonides IP. G. Molenaar, J F. L. B. Reiziger en H. F. v. IJseldijk; van de 2® tot de 3® K. Bos, G. S. EndtB. M. D. Essers, J B. HartmanW. H. JHellingJ. A. Kernkamp JF. LubbeJ, F. MeuringP. Rentmeester, A. Schenk en F. Door bet stedelijk 15 Juli, 's avonds te 7 t gende stukken worden uitgevoerd 1Friedensklange, Militaire Marseb van Scheuer. 2. Fes tival Ouverture van Leutner. 3. Banco, Polca Allemande, avec Carillon van Ruichard. 4. Grande Fantaisie de l'Opéra „la Gitane van Balfe. 4. La Croisade, Grande Marche de Pro cessions van Baudonck. 6. Das Bild der Rose, lied für Irombonne solo, van Reichardt. 7. Grande Fantaisie de Opera „Martha", ou „le Marché de Richmond" van Flottow. 8. ErmelinGrand Galop van Délhise. 12 BURGERLIJKE STAN 1). ONDERTROUWD. 9 Juli. Lambertus Munter, te Rijswijkonl. te Schagenen Sietske Zeilmaker, te Rijswijkonl. te Alkmaar. Jan de IPit en Geertruida Kater. Ilubertus Bal vers, wedr. van Grietje Polle, en Annetta Julia Aalders, laatst wed. van Petrus Adrianus van Loon. Wilhelmus Severin en Helena Sophina Pater. Maarten Schenke en Elisabeth Smit. GETROUWD. Juli. Christiaan Nagel, laatst wedr. van Maartje Ploeger, en Catharina Reijmanwed. van Klaas Bloothoofd. Cornells de Jong, laatst wedr. van Catharina Margaretha de "Vries, en Jannetje Loef, wed. van Pieter Sjoerts GEBOREN. 7 Juli. Bernardus en Janna Cornelia, Z. en D. van Bernar- dus Stellens en Janna Cornelia van Twisk. Maria Elisabeth, D. van Clemens August Tenberg en Jo hanna Christina Heijne. Jacob FredeMZ. van AU (Tun',' tSf t VL' -»-V. ,TV-, *r—n. - j.;— -v - Sanders. 12 u Aatje, D. van Simon Dekker en Grietje de Wolf. 13 e Martinus, Z. van Cornelis Kager en Trijntje Bakker. OVERLEDEN. 7 Juli .Pieter Mooy26 j. Maria Engelina Jelmers, eehtgen. van Willem Vasbinder, bijna 39 j. Jan Jacob van der Laan 68 j 8 Maartje, D. van Hendrik Burger en Maartje Dekker, bijna 10 m. 13 s Dientje Veldhuizen, eehtgen. van lohannes Baden- huizen 29 j. Alkmaar 9 Juli. Aangevoerd 1 Koe 250379 vette Kalveren f 27 a 95 14 nucht. dito f 8 a 19 630 Schapen f 28 a 35 159 vette "Varkens 0,40 a 0,54 per kilogr-, 41 'magere dito 16 a 24. 13 Juli. Kleine Kaas f 36, commissie f 34, middelbare 35,50, laagste prijs f 22, aangevoerd 622 stapels, wegende 138255 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 76 hectoliters, Tarwe 13, Gerst 7 6a 6,75, Haver 74,25 a 5, bruine Boonen 7 10 a 12, Kanariezaad 7 10, Erwten: groene f 16 a 18, grauwe f 22. 14 Juli. Aangevoerd 7 Paarden 78 a 425, 18 Koeien 7170 a 210, 22 nuchtere Kalveren 7 13 a 24, 106 Schapen 22 a 38 19 Lammeren f 7 a 17 6 Geiten 4 a 8 1 klein Bokje 7 0,40, 72 magere Varkens 7 14 a 22 227 Biggen 7 6 a 11 Boter per kop f 0.92^4» a 1. Edam 7 Juli. Kleine kaas f 27 a 35,50, verkocht 114 stapels, wegende 25241 kilogr. 12 Juli. 131 Stukken Boter 7 1,30 a 1,45 per kilogr., Kippeneieren 3,75 a 4. Enkhuizen 12 Juli. Kleine kaas 35,25, aangevoerd 53 stapels, wegende 15236 kilogr. - Blauw Maanzaad 17 a 17,50 per 50 P., Mosterzaad 7 31 per mud. Haarlem 9 Juli. Roode Tarwe 11,25, Witte dito 712,50, Haver 7 4,62% a 5. 11 Juli. Kleine kaas 16 a 35,25, aangevoerd 178 sta pels, wegende 41449 kilogr. 4 Koeien 7 130 a 200, 2 Vaarzen 80 a 90, 26 nucht. Kalveren /4a 12, 24 Scha pen 7 18 a 30, 92 Lammeren 7 10 a 14 6 Biggen 7 16. Purmerende 10 Juli. Aangevoerd 314 stapels Kaas, Boter 7 1,25 a 1,35 per kgr., 236 Runderen, 52 Paarden, 230 vette Kalveren 7 0,60 a 0,80 per kilogr., 70 nuchtere dito 1 6 a 24 81 vette Varkens f 0,46 a 0,55 per kilogr., 20 magere dito 7 12 a 18, 151 Biggen 7 6 a 9, 861 Schapen en Lammeren, Kippeneieren 7 3,50 a 3,75 Eenden dito 7 3 per 100. Schagen 12 Juli. Aangevoerd 5 Paarden 7 100 a 225, 3 Stieren 7 160 a 210, 12 magere Geldekoeien 7160 a 190, 18 vette dito 7 230 a 270, 10 Kalf koeien 240 a 300, 10 nuchtere Kalveren 7 5 a 18, 100 magere Schapen 7 IS a 24, 296 vette dito 26 a 38 80 Lammeren 7 11 a 16 8 Bokken en Geiten 7 0,50 a 10 40 magere Varkens 7 13 a 20, 40 Biggen /6a 9,50, 20 Konijnen 10 a 80 ets., 40 Kippen 7 0,50 a 150, 200 kilogr. Boter 7 1.33 a 1,52, 80 kilogr. Kaas 40 a 50 ets per kilogr., 4000 Kippeneieren /3a 3,50 300 Eenden dito 7 2,60 a 2,90 per 100. Krommenie 12 Juli. 84 Koppen Boter 1,40 a 1,56 per P., 975 Kippeneieren 3,25 a 3,50 per 100. Medemllik 11 Juli. Kleine Kaas 7 35,50, aangevoerd 98 stapels, Boter f 1,52, Kippeneieren 7 3,50, Eenden dito 7 3 per 100. Schiedam 12 Juli. Moutwijn 12,75, Jenever t 18,25. Uitgeest 11 Juli. Aangevoerd 5 Koeien 207 a 298, 79 Schapen 7 32,25 a 35 37 Kaasjes 7 0,90 a 1 per st.uk 2 stapels Kaas 30 a 31 per 50 kilo, 151 koppen Boter (van 0.65 kil.) 7 0,95 a 102% 137 Eieren 7 4 per 100. Zaandam 12 Juli. Kiene kaas 7 35,50, verkocht 81 st. Londen 9 Juli. 2700 Runderen 4.6-6.4, 12000 Schapen en Lammeren 5 6-6.8, 100 Kalveren 5-6.4, Varkens 4-5. 12 Juli. Aangevoerd 900 Runderen 4 0-6, 11000 Schapen en Lammeren 5.6-6.8, 100 Kalveren 5-6.2, Varkens 4-5,

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1