i No. 29. Negenenzeventigste Jaargang. 1877, ZONDAG 22 JULI. (Officieel C^cbccÜc ?®tckjclijk0cfie Berichten Iluitüichlland Frankryk. In eene samenkomst van catholieken uit het getieele land is een programma vastgesteld, dat door een comité generaal, onder medewerking van plaatselijke comité's, zal worden ten uitvoer gelegd. Aan eatholieke candidatendie onbe schroomd de eatholieke vlag omboog houdenniet vreezen den naam van clericaal te dragen en zich evenmin den Syllabus als hun credo schamenmoet de voorkeur gegeven worden en waar dit niet mogelijk is zal men partij kiezen I voor eiken conservatief, die zich verklaart voor: de'vrijheid der Kerk in haar onderwijs, hare bedieninghare instellin gen hare eeredienst-de handhaving der wetten betreffende het aalmoezenierschap bij het leger' en het onderwijs, in het bijzonder het hooger onderwijsde eerbiediging der zon- j dagswetde verdediging der geestelijke genootschappende I Striitaiije en fieriantl. Hlusland. Turkse. üuwCettriik-iioiifsni'lli', Spanje. ng is orde eden. sman, X M SCHE o A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f O,SS, franco per post O,f<Kt, afzonderlijke nemmers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEIlMv COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. C O L O It A I) O K K V E R. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noo- digt bij deze de ingezetenen uit tot de meest mosrelijke waakzaamheid ten aanzien van den COLORADOKEVER, met dringend verzoek om zoodra insecten gevonden worden, met de ter inzage liggende beschrijving en teëkening over eenkomende daarvan onmiddellijk aan de gemeente-secretarie kennis te gevenliefst met een exemplaar van het insect ten einde daarvan aan Z. Ex. den minister van binnenland- sche zaken mededeeling te kunnen doen. Alkmaar, l)e Burgemeester voornoemd, 17 Juli} 1877. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij op J6 Juli 1877, aan 1 J. BAKRuidenzouter en Vellenblooter te Alkmaar, en zijne regtverkrijgenden vergunning hebben verleend tot het vestigen eener Vetsmclterij en Huidenzouterij in het perceel aan het Achter-EnidsenWijk C, No. 233. Burgemeester en ff ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Juli 1877 De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. G1JS- BERSBroodbakker te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van een Bakkersovenin het perceel aan de Paar- desteeg, wijk B, No. 415, en dat op Dingsdag den 31 Juli 1877, 's namiddags ten een ure, ten raad huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van dien Bakkersoven bezwaren intedienen. Burgemeester en IP ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Juli 1877. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondenealseen witte kin derzak inhoudende een witte zakdoekeeu zakje, inhoudende een boterham een lombardbrie/je van een zilveren knipeen witte strik een tulen mutsje een geruit boezelaar. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een bloedkoralen kinderarmbandje met gouden slotje, een beursje met geld, een bloedkoralen kinder ketting je met gouden slotje, een borstel, een doosje, inhoudende 4 zilveren oorringetjes en een gluzen oorbelletjeeen grauw linnen vrouwenzak met eenig geld, een portemonnaie met eenig geld, een krat van een wagen, een pakje, inhoudende eenige koperen knoppen en dito pennen, een mutsje met haakkatoen en haakpennetjeeen gouden kruisje mes roede steentjes. .met Pruisen. Aan den berlijnschen privaat-docent Diihring I tot de sociaal-democratische richting behoorendeis door I den minister van eeredienst verdere academische werkzaam- heid verboden. De studenten hebben daarop een meeting gehoudenin welke besloten isde duit.sche studenten tot eene algemeene nationale demonstratie voor de vrijheid van I ouderwijs op te roepen. De studenten-vereenigingen Germa- I nia en Arminia hebben echter een adres aan den minister gezondenwaarin zij de schorsing billijk achten. De oud-President der Ver. Stalen, genl. Grant, is den 13 f te Frankfort zeer feestelijk ontvangen. Een herbergier te Muihei m, die larven van den colorado- kever, in plaats van ze volgens de policie-verordening aan I de overheid te brengenop sterk water gezet had om ze I aan zijne gasten te toonen is tot eene boete van 20 mark veroordeeld. De regeering heeft een nauwkeurig onderzoek gelast der uit America aankomende schependaar het ge- i bleken is dat in sommige colorado-kevers zijn aa'ngebrackt. Aanplakbiljetten met levensgroote afbeeldingen van dit in- I sect in de verschillende tijdperken zijner ontwikkeling wor- den van Staatswege verspreid. Vele voormalige pruisische officieren hebben vergunning I erlangd om in russische dienst over te gaan. Bij het uit- I breken van den oorlog waren alle verzoeken daartoedoor I voormalige duitsche officieren ingediend van de hand gewezen. Wurtemberg. De schrijfster Ottilie IIildermuthgeb. Rausehntzgeboren te Rotenburg in 1817, is den 12 te f Tubingen overleden. Hessen. De bisschop van Mainz bn. v. Ketteler, is den 13 overleden. IIij was in 1811 geboren. De Moniteur Universel waarschuwt de conservatieven tegen de practijken van de tot de bonapartistiscke partijgroep der I „Conservatieve Unie" behoorende ledendie nu reeds in I eene menigte kiesdistricten zich voordoen als door de regee- I ring definitief aangenomen candidaten voor de Kamer van Afgevaardigden. „Niemand heeft zegt het blad het recht om zich op dit oogenblik voor regeerings-candidaat uit te geven dat de kiezers het wel wetenNa verklaard I te hebben, niet als waardige conservatieven te erkennen bo- i napartisten die in de tegenwoordige moeilijkheden slechts een middel zien om het keizerlijk bewind te herstellen en, de aanstaande verkiezingen tot die herstelling willende doen j dienenzich thans slechts aan de conservatieven zouden aansluiten om hen den dag na de verkiezingen af te vallen, eindigt het blad aldus: „Wij willen wel bonapartistendie vóór alle dingen conservatief, maar geene conservatieven, I die vódr alle dingen bonapartist zijn." De minister Paris heeft de directeuren der spoorweg maatschappijen aangeschreven dat hij „onder de tegenwoor dige omstandigheden" niet aarzelen zal om krachtens een I decreet van 27 Maart 1852, „de volkomen vrijheid van I overtuiging en van stemmen eerbiedigende van zijne be voegdheid gebruik te maken tegenover zoodanige spoorweg beambten, die den invloed, door hen aan hunne betrekking ontleendmochten aanwenden ten bate van eene der regee ring vijandige propaganda." De bevoegdheid des ministers I bestaat hierindat hijde betrokken maatschappij gehoord hebbende het ontslag van zoodanigen beambte kan eischen. aanneming der begrooting van eeredienst in haar geheel. Wederom zijn de gérants van 2 dagbladen veroordeeld die der Radical bij verstek tot 4 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boetewegens het opnemen van een valschen aan den maarschalk de Mac-Mahon toegeschreven briefdie van de Réveil du Dauphiné tot 14 dagen gevangenisstraf, 3000 fr. boete schorsing voor 2 maanden en opneming van het vonnis in verschillende bladenwegens beieediging van de overheid. Het republikeinsche rechtsgeleerde comité heeft een tweede gemotiveerd advies uitgebracht over de vraag of de regee ring al dan niet het recht heeft om den bij de wet voor de algemeene verkiezingen gestelden termijn van 3 maanden zoo op te vatten dat na dien termijn de kiezers opgeroe pen en de verkiezingen zeiven eerst daarna gehouden wor den. Het comité verklaartdat de nieuwe Kamer uiterlijk binnen 3 maanden na de ontbinding moet worden verkozen, en dat alle verlenging van dit tijdperk eene verkrachting zou zijn van eene der belangrijkste voorschriften van de constitutie. Yoorts wijst het op den tegenwoordigen toe stand van Europa welke het wenschelijk maaktdat Frank rijk ten volle den invloed kan uitoefenenwaarop hetdoor zijne grootheidmacht en rijkdom, aanspraak heeft. Een ander advies van het rechtsgeleerd comité betreft de vraag of colpolteurs en rondventers van dagbladenwien de machtiging tot liet uitoefenen van hun bedrijf ontnomen ishet recht hebben om zich overeenkomstig de wet bij eenvoudige kennisgeving aan den prefect als boekverkooper te vestigen en in die hoedanigheid in hunnen winkelvan welken aard deze voor het overige ook zijn mag, dagbladen te verkoopen. In verschillende plaatsen was deze uitweg door de overheid den colporteurs afgesnedenrnaar het co mité wraakt deze handelwijze. De rechtbank te Montpellier heeft een vonnis in denzelfdeu geest gewezen. De heer Ordinairerepublikeinscb Afgevaardigde van Lyon, wordt vervolgd om eene schuld van 2200 fr., voort spruitend uit gelden, in 1873, tijdens een verblijf in de zwitsersche bad- en speelplaats Saxondoor hem geleend van een der kellners in het hotel waar hij logeerde. Na gedurende 2 jaren te vergeefs op de terugbetaling te hebben aangedrongen is die bediendePignat geheeten thans te Parijs beslag komen leggen op Ordinaire s tractement als Afgevaardigde. Daar echter het tractement van Ordinaire reeds ten behoeve van andere schuldeischers met kortingen bezwaard is. en het ten gevolge der Kamer-ontbinding op dit oogenblik geheel stilstaatheeft Pignat nog weinig wil van de reis gehad. De minister van binn. zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gerichtvolgens welke de regeering hij de ver kiezingen voor de Kamer alleen zoodanige candidaten on dersteunen kan, „wier politieke manifesten niet afwijken van bet. staatsbeleid der verzoening en der eensgezindheid onder al de groepen der conservatieve partij." Niet vreemd aan deze kennisgeving schijnt eene circulaire te zijn van den baron Tristan Lambert aan de kiezers van Eontainebleau waarin hij onbeschroomd verzekert, tot. 185') den maarschalk Mac Mahon trouw te zullen bijstaan in h°t bewaren van den vrede buiten-en de orde binnenslands, maar na dien tijd eene definitieve staatsregelingkrachtens eene zuivere volksstemming, te zullen eischen, en al zijne krach ten te zullen inspannen tot herstel van liet Keizerrijk. Te Parijs laat de regeering alle dagbladenzelfs de ra dicaalste ongehinderd te koop aanbieden in de provincie steden daarentegeu treft men op de boulevards geen enkel republikeinseh blad aan. Binnen Parijs laat de prefect de Nervo de drankwinkelsherbergen enz. ongemoeidbuiten die stad ziet hij er geen bezwaar in de door zijne voor gangers verleende machtigingen tot vestiging van zoodanige inrichtingen in te trekken. De republikeinsche rechtsgeleerde commissie heeft geadvi seerd dat, het sluiten der koffiehuizen iu een departement bij algemeen besluit van den prefect en het dwingen der eigenaarsop straf van vervolgingzich van nieuwe ver gunningen te voorzienmisbruik van gezag uitmaakt waartegen men bij den Raad van State of den minisier van binn. zaken in beroep kan komen en den betrokken prefect in rechten om schadevergoeding kan aanspreken. Het vonnis tegen den gewezen voorzitter van den parij sehen gemeenteraad Bonnet Duverdier is in hooger beroep bekrachtigd. Het Journal des Débats wijst er op, dat van de 26,266,000 fr., welke het halfjaar boven de ramingen opleverde, 15,905,<>00 fr. op rekening van het eerste kwartaal komen. De officieuse Moniteur üniversel en Frangais beweren met groote stelligheiddat de heer Gambetta ten gevolge van oncenigheid met, de onverzoenlijken Naquet, Louis Hlanc enz., in groote woede eene vergadering van liet republikein- verkiezings-comité verlaten heeft, dreigende niet meer te zullen terugkomen en zelf de verkiezingen te zullen leiden. Het legitimistische Senaatslid markies de Franclieu heeft aan den minister van binn. zaken een schrijven gericht waarin hij verklaartdat de echte catholieken en konings- geziudende uitsluitende benoeming tot prefecten van man nen besloten om alles te doen tot herstel van het Keizerrijk, en de uiterste maatregelen waartoe de regeering de toevlucht neemt, met weerzin aanziende, de Republiek boven het Keizerrijk verkiezen dat over 3 maanden het spooksel des Keizerrijks de uitwerking zal hebben dat allendie wer kelijk hun land lielhebben, zich tegen de ministers veree nigen en dal zoo de regeering volhardt in het stellen van officiëele caudidaturen even als onder het Keizerrijk in plaats van het aanwijzen der candidaten over te laten aan departementale comité's waarin al de sckakeeringen der con servatieve partij vertegenwoordigd zijn, het de plicht zal zijn van eiken catholiek. en eiken royalist om het ministerie tot bet uiterste t.e weerstaan. Eene commissie uit, leden van den Senaat ei* van de bo- napartistische groep in de ontbonden Kamer is benoemd, ten einde de kwest.iënrakende de candidatuur van bona partisten, te overwegen. Een comité van uitvoering bestaat uit 4 leden waaronder de heer Rouher en de hertog v. Padua. De'opbrengst der Rijks-middelen is in het met uit». Juni geëindigde dienstjaar geweest £79,084,492, tegen £77,212,443 in het vorige jaar. Te Wantage, in Berkshire de geboorteplaats van Alfred den Groote, is den 14 door den prins v tl ales een standbeeld van zijnen doorlucht,igeu voorvader onthuld hetwelk het Parlementslid Loyd-Lindsay had laten vervaardigen. Dc kaapscbe studenten te Edinburg hebben een adres geleckend tegen dc annexatie der Transvaal. In Ierland is den 12 Juli, de gedenkdag van den slag bij de Boynedoor de oranjemannen gevierdzonder dat, dit tot, kloppartijen aanleiding heeft gegeven. De Senaat van de londensche universiteit heeft met eene vrij groote meerderheid beslotendatvoor zoo ver het van hem afhangt, al de academische graden voor vrouwen verkrijgbaar zullen zijn. De heer Gladstone heeft in eene liberale vereeniging te Exeter het woord gevoerd over de oostersebe kwestie en daarbij o.a. gezegd dat men liever dan zich vrees te laten aanjagen door ijdele schrikbeelden omtrent britsche belangen, die werkelyk geen gevaar loopen de britsche plichten op den voorgrond moest stellen. In Schotland heeft in den nacht van 15—16 een lievige storm gewoed, met zwaren regen gepaard, die aan de veld gewassen veel schade heeft toegebracht. Lagerhuis. Den 12 is weder eene vraag tot de re geering gericht betreffende wreedhedendie door de rus sische troepen in Azie en in Bulgarije zouden bedreven zijn. De minister Bowke antwoorddedat hij wel van den brit- schen gezant te Konstantinopel en van den turkschen gezant te Londen berichten aangaande zulke gruwelen ontvangen baden dat hem zelfs doof den vice-consul te Trebizonde een gerucht was overgebrachtdat sprak van 1500 huisge zinnen die naar de bergen zouden gejaagd en daar uitge hongerd zijnmaar de minister voegde er bijdat hij niet in staat, waseeu onderzoek te doen instellen omtrent de waarheid dier berichten. In antwoord op eene dergelijke vraag van een ander lid verklaarde de minister Northcöte dat de mede,deelingen die aan het ministerie van buit. zaken over dit onderwerp ontvangen waren aan het Huis zouden worden overgelegd. Op eene vraagof de tijdens den opstand gevangen ge nomen huigaren reeds vrijgelaten warenheeft de minister Bourke geantwoord dat dit tot zijn leedwezen nog niet het, geval was. 14 Dagen geleden had lord Derby de Porte hierop gewezen; maar de turksche regeering scheen het on staatkundig te achtenhen in de tegenwoordige omstandig heden vrij te laten. 2 Schotsche leden hebben 250 amendementen aangekon digd zoodra het ontwerp betreffende de wegen en bruggen in Schotland in artikelsgewijze behandeling mocht komen. Koloniën. In Britsck-Indie heerscht onder de moham medanen eene toenemende beweging ten gunste van Turkije. De muzelmannen t,e Calcutta hebben alle bewoners van Britscb- Indie opgeroepen om bij te dragen voor de gewonde en zieke turksche soldaten; de christelijke en de hinloesche bevolking heeft hieraan echter geen gehoor gegeven. Dage lijks worden in de moskeeën de oorlogstelegrammen afgelezen, en het bericht der turksche overwinningen in Klein-Azie werd met groote vreugde ontvangen. De Golos meldtdat bij de administratie van het Donau- leger verduisteringen tot een bedrag van 260,000 roebels ontdekt zijn. Vooral ontbreken in de magazijnen groote hoeveelheden hooi en granen, waarvoor niettemin de koop prijzen reeds gekweten zijn. Bovendien is het meeste brood, dat voor het leger afgeleverd wordtgebleken onbruikbaar te zijn. Naar aanleiding van uitgestrooide geruchten, als zou Bosnië eerlang genoodzaakt zijn om Oostenrijks bescherming en op pergezag te erkennenheeft Despotovic eene bijeenkomst belegd van de hoofden der bosnische opstandelingenin welke zij hem de verzekering gaven van hunne onwankelbare trouwen voorts besloten L een comité te benoemen om v Kir fioanwohc belangen te waXen en ais uit-iuitr.udc ver tegenwoordiging van Bosnië in overleg met Despotovic te handelen. 3000 Opstandelingen onder bevel van Despotovic hebben vele dorpen verbrand en het vee weggevoerd. Ook hebben de bosnische opstandelingen de bezetting van Livno in de citadel teruggedreven en haar daarin belegerd. De commandanten van Sistova en Tirnova zullen voor een krijgsraad terecht staan. Te Adrianopel arbeiden de inwoners aan de versterkings- werken. Mehemel-Ali-bassa is met zijn leger van Montenegro's oos telijke grenzen naar Siemtza afgetrokken. De divisie van Soliman-bassa is den 15 te Antivari aan boord gegaan van 27 schepenmet bestemming naar Konstantinopel. Julius v. Ifickede schrijft dit vertrek niet alleen toe aan de behoefte, welke men elders aan deze troepen heeft, maar voornamelijk aan de zware verliezenwaarmede zij de overwinningen op de bergbewoners hadden gekochten die het oprukken tegen Cel.tinje onmogelijk maakten. De Vorst van Montenegro trekt een aantal bataljons bij Nicsic samen ten einde die vesting te belegeren. Hij heeft al de naar huis gezonden manschappen gelast, den 19 weder bij hunne corpsen te zijn. Uit Cettinje wordt gemelddat Petro Pejovits de turken op 10 Juli op den oever van de rivier Tara geslagen, hun groote verliezen toegebracht en 10 turksche dorpen bezet heeft. De engelsehe consul te Scutari is naar Cettinje gegaan, om ondershands eene wapenschorsing tusschen Turkije en Montenegro voor te stellen. De pest te Bagdad opgehouden hebbendeis een aldaar in quarantaine liggend legercorps over Mossoul naar den Donau gezonden. Den 12 hebben omstreeks 40 turken uit dorpen bij Retimo op Candia een door christenen bewoond dorp aangevallen en 1 christen omgebracht. De turksche overheid liet ettelijke turken gevangennemen. De ambassadeur Layard heeft van de britsche consuls in Bulgarije rapporten ontzangen, waarbij het plegen van wreed heden tegen de muzelmannen in die provincie bevestigd wordt. Een nieuw contingent van 3000 man egyptische troepen wordt te Konstantinopel verwacht. Saivet-bassa is als minister van buit. zaken afgetreden en heeft de portefeuille van o. werken aanvaard. Hij is opge volgd door Ariji-bassa, vroeger ambassadeur te Weenen. Bulgarije. Den 28 Juni heeft de russische genl. Scham schejj Babadagh bezet. Den 9 Juli hebben russische afdeelingen bij Tournou- Magourelli ettelijke groote met maïs geladen sleepboo- ten buit gemaaktwelke wilden beproeven ondanks het verbod van scheepvaart eene of andere haven van den Ben den-Donau t,e bereiken. Een der booten met niet minder dan 40ü0 centenaars maïs geladenbehoorde den zweedsohen consul te Galat,z. De russen legden op de bootenzoodra zij voor anker lagenbeslagwierpen de lading in de rivier en namen de vaartuigenna afgifte van een repu meê. De pontonbrug te Simnitza is den 10 door een geweldigen storm wederom in gevaar gebracht. l)e ijzeren pontonsdie te laag van boord zijn schepten water en dreigden te zin ken. Alle krachten werden ingespannen om dit te beletten, maar de storm deed aan de turksche zijde der rivier, door het zinken der pontons, 2 openingen in de brug ontstaan waarvan de eene 100 ellen wijd was. Een weinig hooger op wordt eun tweede brug over den Donau geslagen van steviger houw dan die te Simnitza. De marsch der russen van Sistova naar Tirnovawaar grootvorst Nieolaas den 12 met het grootste gedeelte van het Se legercorps zijnen intocht heeft gedaangeleekzegt de berichtgever der Daily-News meer een zegetocht dan de geforceerde marschdis zij werkelijk was. Overal kwam het volk den russen met brood en zout te gemoetvrouwen en meisjes boden vruchten aan en strooiden bloemen. In t.al van dorpen waren eerepoorten opgerichtprocessiën met priesters aan bet hoofd kwamen de overwinnaars al zingende tegenmet kerkschilderjjenvlaggen en banieren. Oorver- doovend was het gejuich, men kuste de soldaten de hand en menigeen stortte tranen. In de bergengtewaardoor men naar Tirnova komt, daalden van de hellingen der ber gen uit 2 aloude kloosters de priesters neder met schilde rijen en banieren en een grootenfraaien bijbeldie door de soldaten in het voorbijgaan zooveel er bij konden ko menwerd gekust. En men heesch er klokken op, die 400 jaren lang beneden in het klooster hadden verborgen gele gen. In het verleden jaar als uitgestorven Tirnova was alles veranderd waren de nauwe, bochtige straten vol van eene luidruchtige, vroolijke menigte. De grootvorst werd aan den ingang door priesters verwelkomd hunne litaniën zingende in het oud-slavoonschen onder daverend gejuich naar de kerk geleidwaar hij eene korte dienst bijwoonde om ver volgens, gevolgd door een stoet van zingende meisjes, de straten rond te gaanonder zegebogen met het woord „welkom 1" prijkende, onder vensters met vlaggen en wimpels versierd en vol lachende aangezichten van schoone bulgaar- schen. Niemand had eenige moeite om inkwartiering te vinden; gastvrijheid en vriendelijk welkom was in alle hui zen het wachtwoord. De turksche bevolking had de stad even als de meeste dorpen waardoor de russen getrokken waren met al hare have ontruimd. Nicopolis heeft zich den 15 na een hevigen strijd, welke den 14 van 's ochtends vroeg tot het vallen van den nacht ge duurd had, bij het aanbreken van den dag onvoorwaardelijk aan den luit.-genl. Krudener overgegeven. 2 Bassa's, Achmed en Hassanen 6000 man geregelde troepen werden daarbij gevangen genomen40 stukken gesehut en 2 monitors buit gemaakt, 's Avonds te voren hadden de russen het dorp Simovits met storm veroverd en vervolgens de hoogten bij de stad bezet. De russen hebben in de Soulina met steenen geladen vaar tuigen doen zinken. De internationale Donau-commissie verklaartdat daartoe haar materieel gebruikt is en dat al de door haar tot stand gebrachte werken verloren moeten worden geacht. Tegenover de klachten van Sa/vet bassa over de wreedheden der russen, wordt uit Bjela aan de Daily-News gemeld, dat het gedrag der russische soldaten voorbeeldig isen dat zij slechts enkele turksche dorpenwelker inwoners weer stand bodenin brand hebben gestoken. De russen hebben te Selwi een krijgsraad gevestigd, waar voor muzelmannen worden terechtgestelddie men van medeplichtigheid aan de verleden jaar gepleegde gruwelen beschuldigt en die worden ter dood gebracht op getuigenis van buigaren. Voor de hoogste overheidsambten geschieden de benoe mingen door de russen, de overige ambtenaren worden door de bevolking verkozen. Genl. Gourko heeft den 11 Tirnova verlaten. Eene brigade deed eene verkenning op de wegen naar Schoumla en eene andere afdeeling trok naar de llena-passen van den Balkan. Deze laatste wegen vonden de troepeu echter in zoo slech ten staat, dat, men van het gebruik der wagens en karren moest afzien en pakpaarden voor de bagage moesten dienst doen. Den 13, 's avonds, trok de voorhoede der eavalle- riezonder een schot te lossendoor den onverdedigden Schipka-pas den Balkan owr, en den 14. 's namiddags 2 uren, bezette de generaal Hanikoi300 nizams overvallende, die op de vlucht gingen. De turken trokken naar het dorp Konaro terug. De russen hadden 1 doode en 5 gekwetsten. De russische hoofdmacht zal zich met Gourko vereenigen langs den langeren weg over GabrovaKesanlyk en Eski-Saghra. Bij het overtrekken van een der passen schijnen de russen door Reouf-bassa, den minister van marine, teruggeslagen te zijn. De russen hebben Medschidje en Mangaier in de Dobroud- scha bezetwelke plaatsen door de turken ontruimd waren De turksche overheid te Kustendje heeft den muzelmannen van die plaats verzochtde stad te verlaten en hare bewa king aan de grieksche primaten opgedragen. Genl. Zimmer- mann heeft 2 escadrons kozakken afgezonden om de stad te bezetten. Krijgsbedrijven in Azie. Het russische garnizoen der citadel van Bajasid is, na 23 dagen door 13000 turken en kurden inge sloten te zijn geweest, door de kolonne van genl. Tergusakojf ontzet, waarbij 4 stukken gesehut veroverd en 80 turken ge vangen genomen werden. De genl. vond de stad zoozeer ver woest en de lucht er zoo bedorven door de rottende lijken, dat, de troepen er onmogelijk langer konden blijven [®en turksck bericht uit Erzerum van den 13 melddedat de russen bij eene poging om Bajasid te bezetten waren terug geslagen]. De troepen van genl. Alchasolf zijn den 13 weder aanval lend opgetreden. In 2 kolonnes uit Pakurli en Kwar- tascheli naar den rechter oever der Chilisji overgetrokken dreven zij met onbeteekenend verlies de turken, die achter Morkwa terugweken uit bunne verschansingen. Reuters correspondent te Erzeroum meldtdat Eyoub-agha, een zoon van genl. Djaffer, het hoofd der zilam-kurden die in Rusland woonten 21 leden van voorname kurdische familiën in Rusland, op last van genl. Meliko/f zijn opgehangen. Servie, De regeering heeft door haren agent te Kon stantinopel de Porte inlichtingen ge>raaagd omtrent de samen trekking van een turksck observatieleger te Nisck. Sa/vet- bassa heeft het voornemen daartoe erkendmaar verzekerd, dat daarmede niets vijandigs tegen Servie en slechts een maatregel van zelfverdediging bedoeld werdzoodat hij hoopte, dat Servie niet, even als verleden jaar, de zaak tot voorwendsel nemen zou om aanvallenderwijze tegen de Porte op te treden. De van de Skupsclitiua uitgetreden leden der oppositie conservatieven en radicalenzullen vervolgd worden wegens beieediging en laster tegen dat lichaam en de regeering en zullen derhalve niet herkozen kunnen worden. Vorst Milan heelt geweigerd eene deputatie uit hun midden te ontvangen. De staat van beleg te Belgrado, waarvan de termijn den 12 verstreek, is verlengd. Bij de verkiezingen ten platten lande, op den 14, zijn de aftredende leden herkozen hoewel zij Ilangende het ge ding tegen hen niet verkiesbaar zijn. l)e hoofden der op positie zijn echter niet herkozen. De regeeringsgezinde meerderheid der Skupscktina bestaat uit 108 leden. Roumanie. De geruchten omtrent eenen overtocht van den Donau door de roumaniërs en het sluiten van eene over eenkomst tusschen Roumanie en Servie worden tegengesproken. Roumanie zal eene enkel verdedigende houding in acht blij ven nemen. Men verzekert, dat, de regeering te Weenen heeft laten vragen, of Oostenrijk-Hongarije er iets tegen zou hebben, dat de 2 roumaanscbe legercorpsen den Donau overtrokken, en dat hierop geantwoord is, dat liet Vorstendom zelf weten moest of het den oorlog tegen Turkije offensief dan wel de fensief wilde voeren, maar dat het in elk geval de hoop moest laten varen, dat Oostenrijk ooit in roumaanscbe veroveringen op den rechter Donau-oever berusten zou. Oostenrijk. Hel Heerenlmis heeft den 10 eenige wetten aangenomenwaaronder die tot dekking van de onkosten voor de geheele voltooiing van de werken ter regeling van den loop van den Donau, en de Delegation verkozen, waarna de zitting t,ot 3 Sept. verdaagd is. De minister van financiën heeft aan de directie der staats schuld last gegeven om voort te maken met de convèrsie der vroeger vervallen coupons in 2 p ets geconsolideerden f i

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1