No. 30. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. De monarchale republiek. ZONDAG 29 JUL I. ©fficiccl (Sefrcelle BEKENDMAKING. latijwsche school Ie Alkmaar. ^©tckcltjfcscïie ftcrichtcn Kol «Ie. Frank rifk. Geroot Kritlanje en Herland. Rusland. Turkse. t L k M A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,S3, franco per post afzonderlijke nwamers 3 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. NT. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbendendatwegens het nemen van deuren uit de doorvaartsluis te Buikslootde scheepvaart door die sluis op 27 Juli e.k. eenig oponthoud zal kunnen ondervinden. HaarlemDe Commissaris des Konings voornd., 21 Juli 1877. RÖELL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALOcZaR brengen ter algemeeue kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. G1JS- BERSBroodbakker te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van een Bakkersovenin het perceel aan de Paar- desteeg, wijk B, No. 115, en dat op Üingsdag den 31 Juli 1877 s namiddags ten een ureten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van dien Bakkersoven bezwaren intedienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Juli 1877. De Secretaris, NUHOUT van der YEEN. PUBLICATIE? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van S. BRANDS, Slagter te Zuid-Scharwoude om vergunning tot het oprigten van eene Slagterij in het perceel aan de AchternouttiiWijk B No. 529, en dat op Maandag, den 6'" Augustus 1877, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die slagterij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Juli 1877. l)e Secretaris NUHOUT van der YEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 1 Augustus 1877, 's namiddags ten 1 ure. A amens den Woor sitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Ouders of voogden, die hunne zonen of pupillen met den aanvang van den nieuwen cursus, Maandag, den 3 September 1877 uitsluitend het eenige tijdstip van toelating) het onder wijs op de Latijnsche School verlangen te doen volgen, worden uitgenoodigd naam en ouderdom dezer jongelieden uiterlijk vóór den 12 Augustus 1877 aan den ondergeteeken- den op te geven. Aan hendie noch een bewijs van vroe gere toelating tot eenige Nederlandsche Latijnsche School of Gymnasium noch een getuigschrift kunnen overleggen dat zij ten minste het onderwijs op de laagste klasse eener openbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg hebben genoten en dus tot de tweede klasse bevorderd zijnzal de dag van het examen ter toelating tijdig worden medegedeeld Dr. J. J. DE GELDER, Rector der School. POLICIE. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als een breikous met pennen en een bal saijeteen manchet, een contra-boekje ten name Jac. de Pisser en een verlofpas. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zilveren naaldenkokertje, een ijzeren muilkorf, een blauwe zijden parasol, een breikous met pennen, een krat van een wagen, gemerkt C. v. d Pol, een doosjeinhoudende vier oorringetjes en een glazen oorbelletjeeen portemonnnaieinhoudende eenig geld en een gouden oorbelletje. De geschiedenis kent de aristocratische, de demo cratische en de oligarchische republiek. Thans spant de regeering van Frankrijk al haar krachten in om daar te lande een nieuwe soort van republiek te vestigende monarchale republiek. De volksverte genwoordiging is in dit iand der revolutiën en staatsgrepen ontbonden en tot nog toe schijnt men het er niet over eens te zjnwanneer men het volk in de gelegenheid zal stellen een nieuwe Kamer van Afgevaardigden te kiezen. De raadslieden van den President bijken van oordeel te zjndat dit geen haast heeften dat het volstrekt geen kwaad kan het land eenige maanden te doen regeeren door een volkomen onverantwoordeljkeeigenmachtige regeering, die is begonnen met de wettig gekozen vertegenwoordigersdie over haar handelingen en beginselen een veroordeelend vonnis hadden" uitge sproken naar huis te zenden. De tjd van deze tusschenregeering van maarschalk Mac-Mahou wordt besteed om zoo mogelijk de kiezers geheel onder die invloeden te brengen die hen zullen leiden in de door de regeering gewenschte richting. In de eerste plaats komen daarvoor natuur! jk de prefecten de maires en alle verdere rijksambtenaien in aanmerking. Met de prefecten schijnt men ongeveer gereed te zjn. Dagelijks worden nog nieuwe maires benoemd, en ambtenaren van allerlei soort, op wie de regeering niet volkomen gelooft te kunnen vertrouwerT, ver wijderd en door anderen vervangen. Tot de leeraren aan de inrichtingen van onderwijs wordt dit zuive ringsproces voortgezet. De prefecten vaardigen cir culaires uit, waarin de ondersteuning der verschillende ambtenarenvan elk cp zijn eigen terrein wordt ingeroepen om de candidaten wier verkiezing de regeering wenschelijk acht, te doen zegevieren. Wie daartoe niet wil medewerken is geen dag zeker van het behoud van zijn betrekking. De andere macht in den staat, waarvan de regeering haar werktuig tracht te maken, is de dagbladpers. Drukpersver" volgingen zijn aan de orde van den dag, en ten op zichte var, de verkoopers en rondventers van dagbladen op de openbare straat en de koffiehuizen en vereeai- gingen waar dagbladen ter lezing liggen maakt de regeering van haar bevoegdheid zoodanig gebruik dat de stem der oppositie zooveel mogelijk wordt gesmoord en aan de vrienden der regeering uitslui tend het woord wordt gelaten. Evenals onder het keizerrijk blijft Parijs in deze zaken nog een betrek kelijke groote mate van vrjheid genieteD, maar doet de druk in de provinciën zich in al zijn zwaarte gevoelen. In Frankrijk zijn dergelijke zaken niet vreemd. W ij zijn er allengs aan gewoon geworden maatre gelen van deze soort door de regeering te zien aan wenden om een begeerd doel te bereiken. Het tweede keizerrijk heeft ons van zoovele ongerechtig heden getuigen doen zijn, dat daarbij onze verbazing en verontwaardiging niet zoo groot zijn, als anders waar schijnlijk het geval zou wezen Het openbaar geweten verliest door het schouwspel van zoovele onbehoorlijke en onrechtmatige handelingen allengs iets van zijn fijngevoeligheid ongetwijfeld tot groote schade van onze politieke en maatschappelijke belangen. Het gaat hier als op elk ander gebied. Evenals de zwen- delarij en het beursspel in de laatste jaren ontegen zeggelijk groot nadeel hebben toegebracht aan de eerlijkheid en de nauwgezetheid op het gebied van den handel en de ondernemingen van nijverheid, zoo moeten ook dergelijke praktijken van corruptie, het overtreden van wettelijke bepalingen of althans het scharrelen met de wet, de ongelijkmatige toepassing en het misbruik maken van deze of gene bepaling in strijd met den geest en de blijkbare bedoeling der wet allengs de eerlijkheid en de onpartijdigheid in de politiek en in de uitoefening van openbare ambten en bedieningen bij alle partijen ondermijnen. De invloed der slechte voorbeelden is voor 't minst even sterk als die der goede. Daarom is dan ook het kwaad door Mac-Mahon en zijn raadslieden, leiders of werktuigen in Frankrijk gestichtonaf hankelijk van den uitslag hunner onderneming, reeds zeer groot, en de invloed van dit slechte vtTorbeeld, hetzij de staatsgreep gelukt of mislukt, wordt niet zoo licht uitgewischt. Zooveel is zeker, dat een ver zoening van de verschillende politieke partijen in Frankrijkin den zin van eene trouwe aanneming van den door de geschiedenis en den wil des volks verkregen toestand en een onpartijdige en nauwge zette toepassing der wetten, voor de eerste jaren weer onmogelijk is gemaakt. Het gezegde van Thiers „de republiek is de regeeringsvorm die ons het minst verdeelt," moge door haar negatief karak ter een niet zeer krachtig punt van aaneensluiting hebben aangegeven, het was althans iets, in de te" genwoordige omstandigheden ongetwijfeld het beste en voldoende voor elk eerlijk gemoed, dat zich de treurige ondervinding van de laatste jaren wilde ten nutte maken en ter wille van zijn fel geteisterd va derland vóór alles rust en inwendige vrede beo-eerde, in afwachting of de republiek aan de rechtmatige eischen die men haar mocht stellen zou voldoen, en van den toestand die langs den wettigengeleide lijken weg, zonder geweld, bedrog of misleiding, zich zou ontwikkelen. Maar wat willen Mac-Mahon en zijn partij dan ei genlijk f Op die vraag wordt geen antwoord ge geven en kan ook geen antwoord worden gegeven dat een ernstig man kan voldoen. Of hecht nog ie mand eenige waarde aan de bewering, dat deze"ver- krachting der wettelijke instellingen des lands, deze verstoring van den inwendigen vrede en verontrus ting van de geheele maatschappij de handhaving van wet en orde ten doel heeft F Hier handelt geen partij, maar een coalitieeen monsterverbond van Bona partisten, legitimisten en Orleanisten. Wat elk dezer drie partijen begeert, is voor niemand een geheim; maar geen van drieën kan haar bedoelingen, haar wetischen en verwachtingen uitspreken zonder het verbond zelf in gevaar te brengen en de noodzakelijke eendracht te verstoren. Die eendracht blijkt reeds moeilijk genoeg te handhaven. Terwijl toch de baron Tristan Lambert een circulaire aan de kiezers zendt, waarin hij zich bereid verklaart den maarschalk trouw te zullen bijstaan in het bewaren van den vrede bui ten 's lands en de orde binnen 's lands tot aan het einde van het tijdperk waarvoor hem het president schap is opgedragen, tot 1880 alzoo, doch tevens te kennen geeft, dat hij alle krachten zal inspannen om tegen dien tijd krachtens een zuivere (F) volksstem ming als definitieven regeeringsvorm het herstel van het Keizerrijk te bewprken, schrijft daarentegen de markies de Franclieu, dat de ware Katholieken en koningsgezinden met grooten weerzin getuigen van de uitsluitende benoeming van vurige ijveraars voor het keizerrijk tot prefecten aan de republiek de voor keur geven boven het Keizerrijk, en zich daarom verplicht achten het ministerie te bestrijden. De Bonapartistende eenigeu die bij slot van rekening voordeel kunnen genieten van dit schoone verbond, meeuen het ij:er te moeten smeden terwijl het heet is, en stellen daarom hier en daar reeds bij voorraad candidatenzonder in overleg te treden met de bond genooten of de aanbeveling der regeering aftewachten. Heen wonder dat zij tot de orde worden geroepen. Bij de aanwijzing der candidaten, op wie de verbon den partijen hare stemmen zullen vereenigen zal de strijd tusschen de gealliëerden het hevigst zijn. Elke partij zal natuurlijk voor zich de grootste voordeelen willen behalenen daarom zullen wij misschien nog van vreemde tooneelen getuigen zijn Evenals in Nederland bij de verkiezingen conser vatieven, antirevolutionairen en ultramontanen in sommige districten hierin overeenstemmen dat zij de liberalen willen weren vereenigen zich in Frankrijk Bonapartisten, legitimisten en Orleanisten om de republikeinen te weren. Gelukt de toeleg, dan zullen de vroegere bondgenooten onderling vechten om den buit. Voorloopig is echter elke strijdleus verboden behalve den naam Mac-Mahon. De Minister de Eourtou schrijft aan de prefecten, dat de candi daten, die prijs stellen op de ondersteuning der re geeringin hunne manifesten aan de kiezers de noodzakelijkheid van de handhaving der eendracht tusschen de verschillende fractiën der conservatieve partij niet uit het oog moeten verliezen; met andere woorden dat zij hun politieke gevoelens moeten ver zwijgen en zich moeten bepalen tot eenige algemeen heden, waarover geen verschil van gevoelen mogelijk is. at het regeeringsorgaan le Frangais daarom trent aanbeveeltis merkwaardig. „Alleen de naam van den maarschalk moet het punt van vereeniging zijn," zegt dit dagblad. Alleen de naam. „Het moet het streven zijn van al onze bondgenooten, te handelen zooals hijte spreken zooals hij. De can- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. didaten der regeering mogen geen andere verklarin gen geven dan die de maarschalk reeds heeft gegeven en die hij zal geven daags voor de verkiezingen." Ziedaar de hooge roeping der volksvertegenwoordi gers te doen wat de maarschalk doet, na te zeggen wat hij goedvindt hun voor te zeggen. Maar zou het dan niet eenvoudiger zijn de Kamer thuis te laten en de regeering tot 1880 op te dragen aan Mac- Mahon met onbeperkt gezag P Frankrijk is een re publiek maar een republiek van een zeer bijzonder soort een monarchale republiek. Een kwart-eeuw geleden bestond in Frankrijk een dergelijke republiek ouder het presidentschap van Louis 'Napoleon. Wel dra verdween echter de republiek en de monarchie bleef over. Het een is met het ander on vereenigbaar. Gelukt de toelegdan verdwijnt weldra de republiek en in de plaats van Mac-Mahon komc Napoleon IV t Is echter ook mogelijk dat de republiek blijft maar dan verdwijnt Mac-Mahon. Gelukkig nog maar, wanneer daarover de stembus beslist, en de bajo netten niet een woordje mee spreken. Tc Soignies is de heer Pennartde eandidaat der libera- lea, tot lid van den Senaat verkozen met 17 st. boven zijn tegenstander Baatardt. De heer de la Roche had bij zijne onlangs vernietigde verkiezing eene clericale meerderheid van 150 st. verworven. Diens voorganger, de heer fVincqz was een volbloed liberaal. De bonapartistische Payshet blad van den welbekenden Puul de Cassagnaeis hoogst verbolgen omdat de heer Tripier i prefect van het dep. der Oisehet gewaagd heeft, haar te gelijk met een zestiental radicale bladen uit de spoor wegstation van Beauvais te verbannen. Zij beweertdat dit alleen geschied is ter wille van den hertog v. Aumale en dreigt een veldtocht tegen de orleanisten te zullen openen in geval de niet te dulden" maatregel wordt gehandhaafd. Onder de handelingen der overheid waaromtrent men zich van republikeinse' e zijde als daden van louter willekeur beklaagtmag een verbod aan de schoolmeesters van som mige kantons der Vendee worden vermeld. Deze heeren waren sedert lang gewoon hunne halve vacantiedagen bij beurten in elkanders woningen door te brengen en zijn thans door den prefect uitgenoodigdzich te onthouden van^cleze bijeenkomsten welke zegt hij „hen op noodelooze kosten jagen en hen aan onaangename uitleggingen zouden kunnen blootstellen." De weduwe van den bekenden schrijver Esquiros ligt thans ziek in eenhospitaal te Marsedie. Daar zij in behoeftige omstandigheden verkeert, hebben een groot aantal republi- kernen haar eene buitenplaats aan de kust aangeboden waar zij op hunne kosten door een bekwaam geneesheer zal worden verzorgd. De republikeinsche rechtsgeleerde commissie heeft 2 nieuwe adviezen gereed gemaakt. Het eene betoogt, dat elk der 363 recht heeft om den minister Fourtou wegens laster aan te klagenomdat hij verantwoordelijk is voor de aanvallen, in het officiëele Bulletin des Commynes tegen de leden der linkerzijde gericht. Dat Bulletin pleegt in de verschillende gemeenten aangeplakt te wordensommige maires hebben bloeide aanvallen zoo afkeurenswaard gevondendat 1 ~le het blad geknipt hebben en alleen de werkelijk oincièe e berichten van het Bulletin hebben aangeplakt. Het andere advies betwist de wettigheid van het besluit der regeering om de verkiezingen voor de Algemeene Raden tot October uit te stellen. De minister Fourtou moet voornemens zijn om de plaats van rechtsgeleerd raadsman van zijn departement onvervuld te latennadat hij geen der voornaamste advocaten bereid gevonden heeft opvolger van den heer Mimerel te zijndie £eeae andere reden ontslagen is dan wegens zijne repu blikeinsche gezindheid. Bn. Rothschild heeft 500,000 en de heer Dreyfus 200,000 fi. aan het verkiezingsfonds van het rechter centrum gegeven. De 2 eerste officiëele candidatenwelke dezer dagen be steld zijnvinden afkeuring bij de bonapartistendieper zich over beklagen dat er reeds van het stellen van candi daten spraak is voordat de verkiezingsperiode is geopend en voor dat het bonapartistische comité er in gekend is. Reeds verscheidene malen dat prefecten boek verkoopers vervolgd hebben ter zake van ongeoorloofde colportageis door de rechtbanken beslistdat al wie een behoorlijk pa- tent als boekverkooper bezit alle gedrukte stukken verkoo- pen mag. Dergelijk vonnis van de rechtbank te Montpellier is echter m hooger beroep vernietigd en de betrokken boek verkooper tot eene boete veroordeeld. Intusschen hebben de rechtbanken van Toulouse en Murat weder in tegenover gestelden zin beslist. Als een staaltje van de handelingen der regeering deelt liet Journal des Debats mede, dat in Pas-de-Calais zijn ont slagen de Senator Huguet als rcaire van Boulogneeen inspecteur van het lager onderwijs omdat hij zich 'niet met de staatkunde wilde inlaten, een verdienstelijk policie-com missaris omdat bij te gematigd van karakter was, en een ontvanger der registratie omdat een spotprent op de regee rmg in zijne woning was gezien terwijl een brievenbestel ler gesehorst is omdat hij redevoeringen van republikeinsche Afgevaardigden van een zijner vrienden mede naar huis genomen had. Het officiëele Bulletin des Communes kondigt bijna met zoovele woorden aandat de regeering de nieuw gekozen Kamer wederom ontbinden zal, indien zij geene meerderheid voor het ministerie- Broglie-Fourtou oplevert. De regeering heeft besloten, de garnizoenen van Malta en Gibraltar onverwijld te versterken. De Euphrates is den 2b met 1500 man troepen naar Malta vertrokken de Croco dile de Malabar en 2 andere schepen zullen weldra volgen met een gelijk getal troepen. De man en vi-ouw, die den 28 Mei in een klein scheepje van INew-Bedfordin Massachusetts, naar Engeland waren vertrokken, zijn in den nacht van den 21 behouden aan- gekomen. Hoogerhitis. Den 19 heeft lord Beaconsfield de door bet Bagerhuis afgekeurde benoeming van denlieer Pigott tot controleur der landsdrukkerij verdedigd en verklaarddat hij er niet toe besluiten kon om het door dien lieer aange boden ontslag aan te nemen. Naar aanleiding van vragen van lord Strafheden over de door russen gepleegde wreed heden verklaarde lord Derbydat er, naar het schijnt, wel wreedheden jegens de turksche bevolking, maar niet door russische soldaten bedreven zijn. Hij vermoedde, dat de berichten zeer overdreven waren, gelijk dat ook ten vorigen jare liet geval was geweest met de bulgaarsche gruwelen. Lagerhuis. Den 16 is met 156 tegen 152 st. aangeno men eene motie van den heer Rolinswaarbij de door lord Beaconsfield, tegen het advies van de commissie voor de de partementen van Staat, gedane benoeming van den heer Pigott tot controleur aan de landsdrukkerij werd afgekeurd. Het Huis heeft een wetsontwerp verworpen van het ier- sche Md Sullivanhetwelk liet sluiten der kroegen des za terdag-avonds reeds te 6 uren voorschreef. Den 19 deelde de vice-minister Bourke mede, dat de rap porten betreffende de wreedheden derrussen op dezelfde wijze zouden onderzocht worden als met die betreffende de gruwelen in Bulgarije is geschied. Den 20 is eene motie van den beer O'Connor Power, ten gunste van liet ontslag der 6 reeds 11 jaren gevangen zijnde feniansondersteund door de heeren O'Gorman, Pease en Butt, eenigermate ook door den heer Gladstone, die hen reeds genoeg voor hun misdrijf gestraft oordeelde, en be streden door den minister van oorlog, den procureur-gene- raai en lord Hartingtonmet 233 tegen 77 st. verworpen. De minister Aorthcote heeft den 23 ter beantwoording van de geruchten betreffende het afzenden van troepen, ge- zegddat de regeering meende, bij den tegenwoordigen onzekeren stand van zaken in de Middellandselie-zeehet garnizoen van Maltha voltallig te moeten maken. Dit was de reden voor bet afzenden van troepen en het eenige ant- wooid dat de minister geven kon. Door sommige leden werd een zeer scherp oordeel geveld over de pogingen, on langs door eenige weinige iersche leden met goed gevolg aangewend om het behandelen van sommige wetten onmo gelijk te maken. De heer Butt, het hoofd der home-rulers, verklaarde zelf, dat hij niet dan met schaamte van die ver spilling van den kostbaren tijd kon gewagen. De iersche leden verdedigden heftig hun gedrag. Den 24 is met alg. st. een voorstel van den heer Bartte- lot aangenomenwaarbij liet votum tot berisping der regee ring wegens de benoeming van den heer Pigott tot chef der landsdrukkerij wordt te niet gedaan. KoLONiëN. De berichten uit de door hongersnood be zochte districten Madr s en Mysore luiden zeer ongunstig, daar er bijna in het geheel geen regen valt en er veel kans bestaat, dat ook dit jaar de oogst mislukken zal. De regee ring te Madras onderhoudt 1^ miljoen al of niet tot arbeid geschikte personen en in de „kampen van onderstand" is de sterfte zeer groot. De stad Eupatoria heeft bij het bombardement door 4 turksche pantserschepen betrekkelijk weinig geleden, maar de batterijenwelke haar moesten verdedigenwerden zoo deerlijk gehavenddat de russen hun vuur moesten staken de turksche schepen naderden daarop meer de kust en ver- meesterden of vernielden de vaartuigen, die onder bescher ming der batterijen gevlucht waren. Vóór het bombardement van Eupatoria had het turksche eskader eene verkenning naar Sebastopol gemaakt. Een tweede eskader, mede van 4 schepen kwam 2 dagen later op de reede ten anker, tot groote schrik der aanwezige koopvaardijschepen, die allen onder de forten bescherming gingen zoeken. Te Odessa verbetert men de oude en maakt men nieuwe versterkingenen worden de vuurtorens 's nachts niet ont stoken. In eenige dorpen van het Terek-gebied is op de militie geschoten. 2 Russische compagniën zijn door de turken overvallen Het werd noodig geacht de kolonnc; van Dage- sthan weder op de hoogten van Andea samen te trekken ten einde de troepen in het Terek-gebied te ondersteunen. Het bericht van het overtrekken van den Balkan is te Petersburg met een plechtig Te Deum in de hoofdkerk gevierd. Den 15 zijn te Adrianopel een honderdtal buigaren aan- gebrachtdie als spionnen gevangengemaakt waren. 80 An- deren waren reeds met eene stoomboot aangekomen en allen zouden voor een krijgsraad terechtstaan. De bevolking van Konstantinopel is hoogst verbitterd tegen Madmoud-Damad-bassagrootmeester der artillerie en zwager des Sultans dien zij voor al de rampenwelke turkije treffen, verantwoordelijk stelt. Vooral ergert zij zich aan de weeMedie hij ten toon spreidtterwijl het volk in de grootste ellende verkeert en honger lijdt en het leger zelfs aan het noodigste gebrek beeft. Hij laat thans 3 villa's t® ge'\jE de eene nog prachtiger dan de andere aan den Bosporus bouwen en de onzinnige overdaad die aan het hot heersclitwordt uitsluitend aan zijuen invloed toege schreven. De uit Azie gekomen zeybeksdie nabij de hoofdstad een kamp betrokken haddenplunderden en roofden op klaarlichten dag in de straten van Konstantinopelen toen sommigen zich bij het hoofd der policie gingen bekla gen, kregen zij ten antwoord: „Die arme kerels komen uit het binnenland van Azie en zijn niet op de hoogte van onze beschaafde begrippen; ga hun dus uit den weg en sluit uwe deuren goed als zij naderen." Nadat de itafiaansche vice-consul door hen uitgeplunderd, eeu duitsch officier mishandeld, de engelsche club bestolen, een franschjourna list bijna geworgd en een oostenrijkscli onderdaan beroofd was, hebben de ambassadeurs gezamenlijk vertoogen bij de Porte ingediendmet dit gevolgdat de zeybeks naar het oorlogstooneel gezonden zijn. Hobert-bassa heeft eene audiëntie bij den Sultan gehad en is door deze gemachtigd om met de vloot in de Zwartë-zee te ondernemen wat hem goeddunkt. Hij is met 2 gepant serde schepen vertrokken om het bevel over de vloot van Rassan-bassa over te nemen. De britsehe ambassadeur heeft volgens vele bladen op zijne vraag of de britsehe vloot in den Bosporus mocht binnenstoomen van den Sultan het volgende antwoord be komen „Wij kunnen de Dardanellen niet openstellen dan voor eene mogenkeiddie onze bondgenoot en de vijand der russen is. Vraagt gij als zoodanig den doorgang Neen M elnuwij kunnen ons niet opofferen voor engelsche be langen en u te Konstantinopel ontvangen alleen om eene zaak te verdedigen die de onze niet is." De nieuwe minister van buit. zaken Ariü-bassa heeft eene circulaire aan de turksche ambassadeurs bij de groote mo gendheden gericht, waarin, op grond van de ingekomen rapporten des opperbevelhebbersernstig geklaagd wordt dat de russen in de dorpen, die zij bezetten, bulgaarsche inwoners in hunne dienst nemenaan wie de taak wordt opgedragen om met hulp der kozakken de muzelmansehe bevolking uit te roeiende woningen in de asch te leggen, vee en inboedel mede te nemen. Daardoor ontstaat aller wegen in het Rijk eene verbittering onder de muzelmannen, welke het ergste doet vreezen, zoodat het de Porte moei lijk zal vallen hare muzelmansehe onderdanen te weerhouden van hetzelfde te doen als de russen. De Porte heeft een rapport doen opmaken omtrent de door de russen in Bulgarije gepleegde gruwelen, volgens hetwelk te Batak, Balovan, Raba-Bouras, Kestanbol, Chems en Tonndscha, te zamen 4770 zielen tellende, slechts 17 den dood ontkomen en in de dorpen, die door de bewoners op 's vijauds nadering verlaten waren, 820 huizen verbrand zijn. In omstreeks 50 dorpen met gemengde bevolking had de mnzelmansche zich aan de russen onderworpen [Wellicht heeft, die der overige dorpen zich tegen de russen verzet en is zij daarom als vijand behandeld]. Mehemet-Ali is naar Schoumla vertrokken ten einde Ah- doul-Kerim-bassa in het opperbevel te vervangen; bet jacht, dat hem naar Varna brengt, moet Abdoul-Kerim en den

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1