J L No. 31. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONOAG 5 AUGUSTUS. OSJES. 3t. een uu maar ten lasti JACOBS epen om en in een ap Zatui ïtbank te dien dag MOZK8 ikelier te ichtbaren ter-Com- Procureui or, LKMAN (Officieel (Scivccltc ER, Vlotbrug, geurig, lan Stof- pensteeg. "dam Voordam, 12 uren, gevonden alsook alien. 8 uren, n. min G uren, C I. O li A I) O K E V E Si. s 9 uren. ftft LATIJ^MCHË KCIHmVl Ie Alkmaar. pil ran aag en ler es. ei- »nt tn, de ee- 2£ilcfcclt jfcschc Berichten Ilultschlaml Frunkryii. llritlanje eia Ierland. Tus*k||e. K C 11 n A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f O,SS, franco per post f 8®, afzonderlijke naimners S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1*5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdagnamiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. J De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noo- ligt bij deze de ingezetenen uit tot de meest inoselijke vaakzaamheid ten aanzien van den COLORADOKEVER, net dringend verzoek om zoodra insecten gevonden worden, net de ter inzage liggende beschrijving en teekening over- lenkomende, daarvan onmiddellijk aan de gemeente-secretarie tennis te geven liefst, met een exemplaar van het insect ;en einde daarvan aan Z. Ex. den minister van binuenland- icbe zaken mededeeling te kunnen doen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd, 17 Julij 1877. A. MACLA1NE PONT. P U B L 1 C A T IE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR trengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd iet aan ben ingediende verzoek met de bijlagenvan BRANDS Slagter te Zuid-Sckarwoudeon> vergunning ;ot bet oprigten van eene Slagterij in het perceel aan de ichterhouttu Wijk B No- 519, en dat op Maandag, den i™ Augustus 1877, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize •elegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die lagterij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. !S Juli 1877. l)e Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat eene tweede uppletoire gemeente begrootingdienst 1877. beden door ben den gemeenteraad aangebodengedurende de eerstvol- ;ende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter lezing 1 nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling fier kosten. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Aug. 1877 De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR trengen ter algemeene kennisdat de passage over de Bok- esluis tot nadere aankondiging gesloten blijft. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Aug. 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. f 5* ijn te be- SOLLICITANTEN naar de betrekking van Onderwijzeres sr alhier. de vrouwelijke handwerken aan de openbare tusschenschool Alkmaar, op f 150,jaarweddè, benevens 20°/' der jchoolgelden voor dat onderwijs, welke percentsgewijze be loning beeft bedragen over 1875 60,06 en over 1870 f 58,84 worden verzocht zich vóór 14 Augustus 1877 schrif- 'elijk te wenden tot Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. STEDELIJK MUSEUM. Bezichtiging tegen 10 cents per persoonop Zondag 12 Augustus 1877, van des namiddags 1 tot 4 ure. Ouders of voogdendie hunne zonen of pupillen met den ianvang van den nieuwen cursus, Maandag, den 3 September |877 uitsluitend het eenige tijdstip van toelating') bet onder lijs op de Latijnsche School verlangen te doen volgen, rorden uitgenoodigd naam en ouderdom dezer jongelieden iiterlijk vóór den 12 Augustus 1877 aan den ondergeteeken- len op te geven. Aan bendie noch een bewijs van vroe- (ere toelating tot eenige Nederlandsche Latijnsche School if Gymnasiumnoch een getuigschrift kunnen overleggen jat zij ten minste het onderwijs op de laagste klasse eener •upenbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg hebben -ijenoten en dus tot de tweede klasse bevorderd zijn", zal de lag van het examen ter toelating tijdig worden medetredeeld. Dr. J. J. DE GELDER, Rector der School. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan bet Commissariaat van Policie imrhandeu bet navolgende gevondene, alseen r. c. kerk- bekjeeen grijze handschoeneen kraaqje met rood knoopje tn portemomaieeen kinderzak met 2 hallen en een zakdoek. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een End {reu), een spoormandje met drie mutseneen zwart boeze- ar, een kurketrekkereen kindersjaaleen sigarenpijpje, n portemomaie, een boezelaar en een baleinen zweep. :len ens len, ider Het eer laar ïng srt. er en or- M- De onlangs gevormde vereeniging voor den uitvoer van wets- Jalsche steenkolen beeft getracht de aandacht der regeering j vestigen op de vraag, of niet de onzijdige kollandsche Wen Vlissingen eene geschikte kolenstation voor binnen- ji uitiooponde schepen zou zijnen voorgesteld om door tmiddeling van soliede duitsche huizen in eenige zeehavens, s Vlissingen, Lissabon, Cartagena, Catania, wellicht pk Alexandriegroote depóts van steenkolen te vestigen. De Nordd. AUgem. Zeitung verklaart het bericht onjuist, |s zou een algemeen verlof aan duitsche officieren verleend !n om in turksclie dienst te treden. Elke voorkomende nvraag wordt afzonderlijk onderzocht en naar gelang der istandigkeden daarover beslist. Pruisen. Wegens het uitbreken van de veepest in de :eits Beuthen is de uitvoer van rundvee uit Silezie verbo- in en die van de veemarkt te Berlijn geschorst. De onderaardsche telegraaflijn tusscheu Berlijn en Mainz t1 den 23 voltooid met liet leggen van den kabel in de ier te Mainz hetgeen met eenige plechtigheid plaats had. odra de verbinding met Hamburg en Kiel voltooid is men de lijn tot Keulen en Straatsburg voortzetten. De Keizer en de Keizerin van Brazilië hebben den 23 te buien enkele merkwaardigheden bezichtigd en de voorstel- ig van Gounods „Pausf" in het zomert,heater bijgewoond, en 24 zijn zij per spoortrein naar Bazel vertrokken. Te Miiiheim zijn wederom coloradokevers gevonden, op n aardappelveldniet ver van dat, waar zij het eerst ont- ikt en uitgeroeid wareu. Men heeft het veld in brand ge- iken met nog meer voorzorgen dan de eerste maal. Saksen. Te Würzen zijn ongeveer 140 personen ziek worden ten gevolge van gebruik van vleesch eener zieke e. Naar de verklaringen der geneeskundigen leden zij en aan bloedvergiftiging. Zeven zijn er reeds overleden, f twee slachtersdie de koewetende dat zij ziek was jor een spotprijsje hadden gekocht, zijn gearresteerd. De minister van financiën Caillaux heeft de tot zijn depar- aent, behoorende hoofdambtenaren aangeschreven om aan nne ondergeschikten voor te houden, dat zij wel vri] zijn te stemmen wien zij willen, maar dat bet hun niet vrij af, aan de bestrijding der officiëele eandidaten deel te tiennocli eene zoodanige houding aan te nemen als der oppositie gelegenheid geven zou om van den invloed hunner ambtsbetrekking gebruik te maken. De graaf v. Chambord beeft den Paus een brief geschreven, waarin hij betoogtdat het Vaticaan de conservatieven in bun geheel niet langer mag ondersteunendaar alleen de bonapartisten met den buit zullen wegloopen. Eij hoopt daaromdat de Paus zijnen invloed op de fransche catho- lieken zal gebruiken om hun de verplichting te doen inzien tot het bevorderen van de candidatuur uitsluitend der leden van zijne partij. De bisschop van Nevers is den 23 door eene beroerte ge troffen en plotseling dood gebleven. De bonapartistisfihe Bays raadt de regeering ten sterkste aan, onverwijld den staat van beleg af te kondigen, om de .onedele pers te muilbanden, welke de eenvoudigen verbijs tert en de kwaadwilligen versterkt in hunne kwaadwillig heid Niet om de Mot d'ordre en Lanterne te onder drukken welke uwe Leste bondgenooten zijnen die men zou moeten uitvindeu, zoo ze niet bestonden; maar om de République Lrangaise, DébatsTemps, AIXme. Siècle, kortom al de bladen tot zwijgen te brengenwelke zich u in den weg stellen en spaken steken in uwe wielen." De ontslagen schoolmeester Autier, die deu II April in de openbare zitting van den Algemeenen Raad in bet depar tement der Dröme den prefect en den secretaris trachtte te doorstekeneerstgenoemde gevaarlijke wonden toebracht en bovendien in de daarop ontstane worsteling nog 2 led en van den Raad kwetsteis door het hof van assises tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld. Vóór eenigen tijd beeft zekere weduwe Gras te Parijs een werkman Gaudry genaamd door trouwbelofte overgehaald haren minnaar, zekeren Bené de la Roche, vitrioololie in het aangezicht te werpenopdat dezeblind gewordengeheel van haar afhankelijk worden mocht en zij aldus uit zijne middelen en later als zijne erfgename zou kunnen leven. Vrouw Gras is thans tot 15 jaren dwangarbeid, Gaudry tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij besluit van 23 Juli is de radicale gemeenteraad van Marseille ontbonden en sedert vervangen door eene half uit bonapartistenhalf uit legitimisten bestaande regeerings- commissie. Een legitimistisch advocaat is tot maire benoemd. De bonapartistiscbe Gaulois verklaart onbewimpeld, dat de conservatieve unie „dood" is en voorspelt haar eene „onme telijke nederlaag" bij de verkiezingen. De iegitimistische llnion werpt, de verantwoordelijkheid daarvoor terug op de bonapartistische partij; door zoodanige, met voorbedachten rade voorbereide nederlaag zou het Keizerrijk zegt dat blad, „zijne aanspraken hebben vernieuwd op de openbare vervloe king door eene nieuwe, kalm overlegde en op huichelachtige wijze volvoerde misdaad." De gemeenteraad van Bourges opgeroepen zijnde tot eene vergadering om te stemmen over de vereisebte gelden voor de ontvangst van den maarschalk Mac Mahon, zijn de repu- blikeinsche leden niet opgekomen zoodat de raad onvoltal lig was. Om in de leemte te voorzien is eene inschrijving in de stad geopend. De maarschalk is den 28na het kamp van Aver en de daar gevestigde school ter opleiding van onderofficieren be zoekt te hebbente Bourges aangekomenwaar de vlaggen waren uitgestoken en bij zich terstond naar de hoofdkerk en vervolgens naar het gouvernementsgebouw begaf Op de toe spraak van den mairedieomringd van de maires uit het departement, hem ontving, antwoordde hijdat zijne zoozeer miskende bedoelingen geene andere warendan handhaving van den vrede buitenslands, van de orde binnenslands; eer biediging der constitutie aan het hoofd der mannen van orde uit alle partijen; overwinning van het radicalisme. Hij zou zijne taak voltooien met behulp van de mannendie de ge trouwe medestanders zijner politiek waren geweest, en "hij vertrouwde dat de natie, door de keuze van hare nieuwe lasthebbers, een einde zou willen maken aan den strijd. Na de receptie der autoriteiten bezocht de maarschalk eenige militaire inrichtingen en 's avonds bood hij den civielen en militairen overlieden een maaltijd aanterwijl de stad geïl lumineerd en een vuurwerk afgestoken werd. Den 29 heeft de maarschalk eene wapenschouwing gehouden en 's avonds is hij weder naar Parijs vertrokken. De Raad van State heeft een besluit der departementale commissie van Seine en Oise nietig verklaardwaarbij de wettelijkheid in twijfel getrokken werd van de verdaging der verkiezingen voor de Alg. Raden. 8 Artilleristenden 28 in bet fort op deu Mont-Valérien bij Parijs bezig met bet ledigen van oude obussenzijn door het ontploffen van het vatwaarin zij het buskruit verzameld hadden en Jat een hunner bezig was te sluiten, omgekomen. De uitgever van de Courrier de France is tot eene maand gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeldwegens bet, beleedigen van regeeringsambtenarenen de Mot d Ordre tot eene Joete van 5000 fr-, wegens liet opnemen van arlikeis van Roche/ort. Zekere Lanoureuxeen handelsreizigerdie aan eene openbare tafel zich minder eerbiedig over den Pre sident der Republiek had uitgelatenis door de rechtbank van Oarpentras tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Havre is door de politie beslag gelegd op alle dagbla den vlugschriften enz., welke in de kiosken te koop worden geboden en zulks zonder onderscheid van kleur. Volgens verschillende bladen had namelijk de prefect gedraald met de gevraagde maandelijksche vergunning aan de eigenaars der kiosken te verleenendie hierop te goeder trouw hadden geanticipeerd. De politiebeambte trok met een rijtuig rond, waarin zijne handlangers, door eene menigte volks aangegaapt, de pakken dagbladen opstapelden. Al de werklieden-vereenigiugen te Lyon zijn door den prefect ontbonden. Te Toulouse is den 29 met groote plechtigheid op een van de pleinen der stad een fraai bronzen standbeeld onthuld van Germaine Cousin, eene arme herderin, die 200 jaren geleden op 22jarigen leeftijd overleed, bij wier graf groote mirakelen moeten geschied zijn en die vóór een tiental jaren heilig is verklaard. Er Is een omgang gehouden, waaraan 3000 in het wit gekleede meisjes deelnamen, en 's avonds is de stad geïllumineerd geweest. er moorden werden gepleegd. De turksche ministers ant woordden dat niet Turkijemaar de Czaar een godsdienst oorlog begeerde. Wat de bijzonderheden aangaat wordt vermeld, dat 1500 gezinnen te Ardler van honger in de bosschen omgekomen zijnwaarin zij door de kozakken waren verdrevendat tusschen Tirnova en Kesanlyk een aantal vluchtelingen waaronder vrouwen en kinderen, door buigaren vermoord en dat omstreeks 200 mannen vrou wen en kinderenop karren naar Varna vluchtende door russische ruiters achterhaaldgruwelijk mishandeld en om gebracht zijn. De heer Layard verklaart vele berichten van dien aard zonder eenigen twijfel overdrevendoch andere maar al te aannemelijk. De engelsche militaire attaché bij Moukhtar-bassagenl. Kemballtelegrafeert, dat de berich ten betreffende te Ardahan door de russen gepleegde gruwe len onwaar zijn maar hij bevestigt het vermoorden van de russendie zich te Bajasid hadden overgegeven, en van de ar meenische inwoners dier stad door de kurden. Eene depeche van een niet genoemden engelschen consul van 14 Juli zegt, dat de russen de buigaren tot bet plegen van wreedheden opwekken. Den 24 berichtte de heer Layard, dat de Sul tan hem verzocht hadde Koningin te smeekeuharen invloed bij dén Czaar t,e gebruikenten einde aan de gru welen een einde te makenen dat de van turksche zijde gedane mededeelingen voor een groot deel bevestigd werden door de berichtenvan engelsche consulsdagbladcorres pondenten en uit andere bronnen ontvangen. De bekende ko lonel Wellesley daarentegen beroept zich op bet getuigenis van 2 engelsche dagbladcorrespondenten, die met uitbundigen lof van de goedhartigheid der russische soldaten spreken. De konstantinopolilaansche berichtgever der Times zegt omtrent de berichten der gepleegde gruwelen," dat vele verzonnen of overdreven ziju. Voor zoover zij waar zijn noemt bij als de schuldigen eensdeels turksche ongeregelde troepen, ten anderen teruggekeerde bulgaarsche uitgewekenen. De beer Gladstone betoogt in de Nineteenth Century ten aanzien der gruwelen van bulgaarsche en russische zijde dat het zwaartepunt dezer kwestie gezocht moet worden in hetgeen de russische regeering doen zal. Bij de turksche in 18/6 kwam het aan op de rechtsweigering, welke er op volgdede kwade .behandeling der welgezinden en de be looning en bevordering aan de boozen in verhouding tot hunne boosheid geschonken, van w°ge de Porte. Indien de russische regeering zich tot dezelfde schuld verlaagdever diende zij dezelfde en grootere schande te beloopen. In het arsenaal te Woolwich heerscht groot,e bedrijvigheid, wegens het daar ontvangen bevel om de reserve uit te rusten. De nationale vereeniging tot het verleenen van hulp is uitgenoodigdeen gelijk getal ambulances naar bet russische en naar bet turksche leger te zenden. De minister van marinevroeger van financiënWard Hunt is den 29 op 52jarigen leeftijd te Homburg onverwachts overleden. Aan een den 25 te Bradford gehouden banket, ter gele genheid der onthulling van een standbeeld voor Cobden heeft John Bright elke poging om de russen te beletten Kon- stantinopel te naderenafgekeurd. Eene dergelijke poging zou eene europeescbe coalitie uitlokkenterwijl Engeland zonder bondgenooten is. Aan het banket der vischkoopers- vereeniging te Londen, den 25 gegeven bij de benoeming van lord Harrington tot eerelidverklaarde deze zich evenzoo tegen eene overhaaste inmenging van Engeland in den oorlog. De diplomatieke correspondentie betreffende de door rus sen gepleegde wreedheden is aan het Parlement overgelegd. Eene depeehe van graaf Derby aan den engelsehen gezant te Petersburg behelst de rapporten der engelsche consuls waarin verslag wordt gedaan van door russen bedreven ver schrikkelijke wreedheden en de vrees voor weerwraak wordt te kennen gegeven. Eene depeche van den heer Layard aan graaf Derby meldtdat de Sultan overtuigd isdat Rusland tot het uitroeien van alle muzelmannen besloten beeften dat de Sultan zich niet verantwoordelijk stelt voor mogelijke weerwraak. De beer Layard deed opmerkendat op de Porte eene zware verantwoordelijkheid zou rusten indien De romanschrijver Samuel Warren is den 29 te Londen in 70jarigen ouderdom overleden. Lagerhuis. Den 24 is, naar aanleiding van het voorstel van een der vice-ministers van koloniën, den heer Lowther, otn over te gaan tot de arl.ikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp rakende Zuid-Africa, over het confederatie-plan beraadslaagd. De heer Lowther ontkende dat de regeering dit plan aan de koloniën wilde opdringen en verzekerde dat integendeel de KaapkolonieNatal en de Oranje-Vrij staat confederatie verlangden. De heer Forster sprak ten gunste van het ont werp eu keurde, even als de heer Cowende annexatie van de Transvaal onvermijdelijk in het belang van inboorlingen en blanken. Eenige iersche leden bestreden het ontwerp, en een hunner, de heer O'Donnellnoemde de annexatie eene cm ad van onrecht en trouweloosheidwelke het Huis onge daan moest trachten te maken. Hij beval eene scheidsrech terlijke uitspraak van Rusland aan. Dén 25 heeft de heer Whalley gevraagd of de regeering aan Rusland heeft doen weten wat haar tot gewapende lus- schenkomst zou^ noodzakenten einde Rusland in de gele genheid te stehendes verkiezende onderhandelingen over zulke punten te openen en den oorlog te voorkomen. De minister Northcote zeide, dat hij het niet gepast achtte hierop te antwoordenals hij iets mede te deelen had, zou hij het uit eigene beweging doen. Den 26 is op voorstel van den minister van financiën be sloten, de verdaagde discussie over het gedrag' van den heer Parnell van de lijst der aan de orde zijnde zaken te schrap pen. De minister was het met lord Uartington eensdat het onverstandig wezen zouin de behandeling van zijne voor stellen omtrent het tegengaan van de opzettelijke belemme ring der werkzaamheden door de iersche leden genoemde persoonlijke kwestie te mengen. Met 200 tegen 55 st. werd de tweede lezing geweigerd van het wetsontwerp ra kende het universitair onderwijs in Ierland. De oud-minister Lowe en andere leden hadden bezwaar tegen de instelling van een roomsch college bij de dublinsche universiteitwaar voor voorgesteld was ongeveer 440,000 uit te trekkeu en datnoodwendig afhankelijk van de roomsche feestelijk heid niet kon samenwerken met een collegedat het vrije onderzoek wilde. Den 27 is met 282 tegen 32 st. goedgekeurd het door den minister van financiën ingediende, door eenige iersche leden fel bestreden en door de heeren Gladstone en Harlington zeer ondersteunde voorstel tegen de „dwarsdrijvers", strekkende om voor den nog overigen tijd der loopendè zitting te bepalen, dat wanneer zoowel in volle vergadering als in comité eenig lid 2 malen tot de orde geroepen en verklaard is, dat hij het gezag des voorzitters niet eerbiedigt zonder beraad- slaging, doch nadat het betrokken lid ter rechtvaardiging gehoord is zal kunnen worden gestemd over eene motie om zoodanig lid verder liet woord te ontnemen. SliiKhsiifl. De regeering neemt uitgebreide maatregelen ter bescher ming der Oostzee-kustendoor het opwerpen van verschan singen het plaatsen van gepantserde batterijen en het leggen van torpedo s. Onder de kooplieden heerscht ten gevolge dezer maatregelen groote ontsteltenis. Den 21 verschenen turksche vaartuigen aan de kust van de Krim tegenover Alusehta. Tegen middernacht gingen russische vrijwilligers in booten op verkenning uitde turken schoten op hen, maar zonder hen te raken, en zonden daarop stoombarkassen naar den oeverdie echter voor het geweervuur der russische infanterie terugweken. De turksche vaartuigen voeren daarop zeewaarts. In Azie hebben de turken eenige plaatsen op russisch ge bied bezet,voornamelijk in de richting van Erivan, en Moukhtar-bassa strekt zijne verkenningen tot over de russische grenzen uit. In eene bijeenkomst der booge geestelijke en wereldlijke waardigheidsbekieeders is de vraag behandeld, of de groene vlag van den Profeet zou worden ontplooid, welke alle mu zelmannen verplicht tot verdediging' des geloofs uit te trekken. Het meerendeei der aanwezigen was daarvoor gestemd, maar de Sheikh ul-Islam was er tegen, wegens de gevaren [gods dienstoorlog], die er uit zouden kunnen voortspruiten. Als- toen is eene proclamatie aan de ottomanen te Konst.antinopel uitgevaardigd, die hen aanspoort, vrouwen en kinderen voor het vaderland i.i den steek te laten. Abdoul-Kenm en Redif-bassade afgezette en ter verant woording geroepen opperbevelhebber eu minister van oorlog, zijn bij hunne komst te Konstautinopel door bet volk uitge jouwd. De Skeik-ul-Islam is afgezet en vervangen door Cara- efjendi. Op Candia is de christelijke bevolking tegen de turksche overheid opgestaan. Bij Retkymo heeft reeds meer dan één bloedig gevecht plaats gevonden. De montenegrijnen hebben deu 24 de buitenforten van Nicsie bezet en den 27 bet bombardement der stad van alle zijden geopend. De gouverneur van Bosnië beeft eene locale militie ge vorderdwaarbij alle muzelmannen van 17 tot 00 jaren moeten dienst nemen. Die militie zal voor een deei ook uit bereden corpsen bestaan. De kosten worden uit eene gedwongen leening, van elk distriet in Bosnië geheven, bestreden. De vroegere exareb van Bulgarije is in hechtenis genomeu en in een fort geïnterneerd. De minister van buit. zaken Arifi-bassa heeft aan de am bassadeurs bij de groote mogendheden de volgende mede deeling gezonden„Eene divisie van onze troepen deed van Plewua uit een aanval op de russendie bij Lowatz ver sterkte stellingen hadden bezet. De vijand werd geslagen eu nam de vlucht in de richting van Selwi. Onze troepen drongen als overwinnaars in de stad binnen en bevrijdden ruim 170 muzelmannen, die daar door de russen geboeid gevangen werden gehouden. Van de bevolking vernam men de bitterste klachten over de behandeling, die zij gedurende de aanwezigheid der russen van dezen ondervonden hebben," Arifi-bassa heeft, zijn ontslag gevraagd; dit is aangenomen en Sever-bassa is tot minister van buit. zaken benoemd. Krijgsbedrijven in Azie. Eene depeche van Moukhtar-bassa uit Kars meldt, dat de russen den 26 met 10 regimenten ruiterij, 16 bataljons voetvolk eu 7 batterijen artillerie trachtten Ani (de oude hoofdstad van Armenie) te bezetten, en dat een onweder een einde maakte aan den slagdie 5 uren geduurd bad en onbeslist bleef. Bulgarije. Grootvorst Nico/aas heeft een rapport aan den Czaar gezondenwaarin hij vraagt hoe de Porte kan weten, welke wreedheden door de buigaren bedreven zijn daar de' turksche overheden op de nadering der russische troepen allerwegen de vlucht namen. Hij ontkent niet dat de sedert eeuwen onderdrukte buigaren hunne wraakzucht in vele gevallen niet hebben kunnen bedwingen, maar ten stelligste, dat russische soldaten zich aan wreedheden hebben scbuldt0, gemaakt. De Grootvorst moet aan 16 krijgsgevangen turksche officieren gevraagd hebben, waarom toch de turksche soldaten de gekwetste en gesneuvelde russen, in strijd met het ver langen der Porte, verminken; en de officieren zouden daarop geantwoord hebben, dat liet leger intertijd uit Konstantinopel last ontvangen had om de vijanden te verminken en dat dit bevel nooit was ingetrokken. De 2 turksche monitors, die bij Nieopolis ka handen der russen gevallen zijn, zijn met uit Kroonstad ontboden ma- rozen bemand om tegen de turken dienst te doen. Bij Schoumla moet een voorpostengevecht hebben plaats gehad, dat groote uitbreiding verkreeg en met den terug tocht der russen eindigdemaar den turken een hunner beste generaals kostteAziz-bassadie zich ten vorige jare ook in den serviscken veldtocht onderscheidde. l)e russische generale staf concentreert alle legercorpsen aan de Jantra. Grootvorst Nicolaas is met zijn stafleBjela aangekomen. Genl. Gurko heeft zijne vooruitgeschoven posfen ingetrokken en versterkt zich in de passen van den Balkan. De strijd bij Plewna tusschen Osman-bassa (met, 30000 man uit Widdin opgedaagd) en genlKriidener is ook na den 19 en 20 voortgezet en wederom geëindigd met de nederlaag der russen die bunnen vijand op dit punt te gering acht ten. Den 22 werden zij door de inmiddels tot 28000 man versterkte turken onder Osman-bassa op nieuw aangevallen en geslagen. Den 27 heeft een zijner bevelhebbers, Adil-bassa, de 5 uren zuidelijker gelegen stad Lofteha of Lowatz, welke de russen na krachtigen tegenstand der inwoners bezet hadden, na een strijd van 6 uren hernomenvolgens zijne opgaaf zijn de russen deels in de richting van Nieopolis, deels in die van Tirnova gevlucht. Den 30 en 31 hebben de russen onder Krüdener (6 divisiën of: 60000 man infanterie 3 re gimenten cavallerie en 50 stukken zeggen de turksche be richten) de turksche liniën en versterkingen ten oosten van Plewna aangevallen, maar werden zij op nieuw teruggeslagen. Op den eersten dag werd tot 10 uren 's avonds gestreden.' Osman-bassa meldt, dat de tweedaagsc.be strijd eindigde met een volkomen nederlaag der russen, die 8000 dooden, J6000 gekwetsten en een grooteu voorraad wapenen en ammunitie vetlorcn, terwijl de turken een betrekkelijk gering verlies leden omdat zij zich tot verdediging bepaalden. Het russische hoofdkwartier is van Tirnovawaar het wegens de nadering van talrijke turksche strijdmachten niet veilig scheen geacht te worden, naar Bjela overgebracht. Mehemet-Alide nieuw benoemde ópperbevelhebber ten noorden van den Balkanis uit Maagdenburg afkomstig en heette Julius Detroit, toen bij 30 jaren geleden in turksche dienst trad; hij is nog niet ouder'dan 50 jaren. Hij heeft genl. Streefeer, een voormalig duitsck officier, met het opper bevel over de artillerie van zijn leger belast. De russische kroonprins een gedeelte van het belegerings corps van Rustschuk afgezonden hebbende om den aanval tegen Omer-bassa te ondersteunen, heeft de bevelhebber der stad, Achmed-Eyoub-hassa, den 29 een krachtigen uitval on dernomen waardoor eeu belangrijk gevecht ontstond, dat ten nadeele der turken uitvielbedragende bun verlies 30 kanonnen, J0 vaandels en 5000 gevangenen. Rumelie. De over den Balkan getrokken russen hebben den 27 bij Karabounar, een kruispunt van belangrijke wegen, aan Soliman-bassa eene nederlaag toegebrachtwelke echter zijne voorhoede moet betroffen hebben daar hij zijne voor naamste krachten bij Adrianopel verzameld bad en aldaar door 20000 man, hem van Varnagezonden, versterkt werd? De russen die daaromstreeks 5 bruggen van den spoorweg tusschen Jamboli en Philippopel vernield hebben, zouden bij voornoemde gelegenheid 10 kanonnen vermeesterd hebben. Den 31 heeft Soliman zieb bij Jeni-Saghra met Reouf-bassa vereenigd om den russen onder genl. Gurko het hoofd te bieden. De consuls te Adrianopel hebben bij den gouverneur eene nota ingediend, waarbij wordt aangedrongen op de handha ving der openbare veiligheid. De italiaansche consul heeft zijnen landgenooten aangeraden de stad te verlaten. De fransche consul te Kavalla, de grieksche te Burgas en de fransche en italiaansche te Gallipoli hebben hunnen am bassadeurs te Konstantinopel verzochtoorlogschepen naar de genoemde plaatsen te zenden, wegens de opgewondenheid der muzelmansche bevolking. Servie. De Skupschtina heeft met eene meerderheid van 108 stemmen de begrooting goedgekeurd. De minister van financiën heeft, een wetsontwerp ingediend ter bekrachtiging van eene leening van 2 miljoen ducaten met buitenlandsche bankiers gesloten, onder waarborg van de opbrengst der mijnen en bosschen. Roumanie. In verschillende districten heerscht de veepest. De vierde roumaansche divisieonder bevel van genl. Manu, is den 29 den Donau overgetrokken en beeft Nieopolis bezet. Genoemde bevelhebber moet uit bet russische hoofdkwartier

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1