No. 32. Negenenzeventigste Jaargang. Z O N D A G 12 AUGUST U S. De Oorlog. 1877, (Officieel (Beixsltc S&tcfcclijfeschc Berichten. Binnenland. 41 it M A A C ff'i .IM is-g-rs» :- Deze Courant wordt wekelijks uitgegeten en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f O, *83, franco per post f O afzonderlijke n ©turners 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. nnssinEBuxscrairs De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant toehoort een bijbladbevattende wekelijkse/ie berichten C O L O R .4 I» O R E V E K. BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noo- digt. bij deze de ingezetenen urr tui üc meest murelpke waakzaamheid ten aanzien van den COLORADOKEVER, met dringend verzoek om zoodra insecten gevonden worden, met de ter inzage liggende beschrijving en teekening over eenkomende daarvan onmiddellijk aan de gemeente-secretarie kennis te gevenliefst met een exemplaar van het insect ten einde daarvan aan Z. Ex. den minister van binnenland- sche zaken mededeeling te kunnen doen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 17 Julij 1S77. A. MACLA1NE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat zij heden vergunning hebben verleend aan J. GIJS- BERS tot het maken van een Bakkersoven in het perceel aan de Paardensteeg, Wijk B, No. 415, en aan S. BRANDS, Slagter te Zuid-Scharwoude, tot hpt vestigen eener Slagterij, aan de AchterhouttilWijk B, No- 529 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 6 Aug. 1877. l)e Secretaris NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOPD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het voljaarsch kohier van het Patentregt over het dienstjaar 1877/78 op den 7 Augustus 1877, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rjjks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn,, den 9 Aug. 1877. A. MACLAINE PONT. STEDELIJK MUSEUM. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon, op Zondag "12 Augustus 1877, van des namiddags 1 tot 4 ure. SOLLICITANTEN naar de betrekking van in de vrowcelijke handwerken aan de openbare tusschenschool te Alkmaar, op f 150,jaarwedde, benevens 20der schoolgelden voor dat onderwijswelke percentsgewijze be looning heeft bedragen over 1875 60,0(5 en over 1876 58,84, worden verzocht zich vóór 14 Augustus 1877 schrif telijk te wenden tot Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. Zij die in aanmerking weiischen te komen voor BRUG- OPHAALDER bij de ijzeren ophaalbrug in de Kanaalkade, in de plaats der Bokkesluis komendeworden verzocht zieh vóór 31 Augustus 1877 schriftelijk te wenden tot Burge meester en Wethouders. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1° helft der maand Juli 1877. C. Smit, van Dijk, Mej, H. Honijk, Gebrs. Rjjnveld, Ver laat de Rudder C°., AmsterdamG. Mentink Buurn V. Deker, Nieuwe NiedorpH. Smit, Valburg; J. Tidder, Oldebroek. Van de Hulpkantoren Dirkshorn Brunik Amsterdam. HeiloJ. üuinmeyer, de Stolpen. feiten, Diena Verborg, Amsterdam. SchermerhornP. Visser, Leiden. Schoorldam, G. de Wolf, Schagen. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een hoofdstel en een bok. Zijn de kansen gekeerd, en beginnen thans de Tur ken de overwinnende partij te zijn? Er zijn er die het beweren; maar in elk geval is die bewering voor barig. Iri Azië hebben de Russen moeten opgeven wat zij gewonnen hadden, Aanvankelijk ging alles voorspoedig, en wij begonnen ons hier in westelijk Europa een bijzonder ongunstig oordeel te vormen omtrent de Turksche strijdkrachten en haar aanvoer ders. Thans strekken de Turken hun verkenningen tot op Russisch grondgebied uit. De aanval in Azië is alzoo mislukt. En hoe staat het op dit oogenblik in Europa? Ook daar scheen aanvankelijk de voor spoed onafscheidelijk van de Russische wapenen. Bijna zonder tegenstand trokken de troepen van den Czaar over den Donau, spoedig daarop ook over den Bal kan, en de dag scheen reeds te naderen waarop Adrianopel gevaar zou loopen. Thans zijn de Russen nog wel over den Donau, maar zij worden aan weers zijden door sterke Turksche legers bedreigd. Een zeer ernstige poging om den vijand aan de westzijde terug te drijven is mislukt; de Russen hebben de Turken niet uit hun stellingen te Plevna kunnen verdrijven, met hoeveel volharding de aanval ook tel ken male werd hervat, en die mislukte poging kostte hun een aanzienlijk verlies, hetzij dan van 7, van 8 of van 10 duizend man. Staat zij nog ten zuiden van den Balkan, of is het bericht waar, dat zij zich ge heel naar de noordzijde hebben teruggetrokken, en en zelfs den belangrijken bergpas, die hun den toe gang verleende, hebben prijsgegeven Als deze woor den zullen gelezen worden, zal die vraag wel geen vraag meer zijn. Spoedig zal daarenboven een veel belangrijker beslissing vallen. Tot nog toe heeft er namelijk geen ernstige botsing tusschen de beide le gers plaats gehad. De Russische veldtocht scheen wel een onafgebroken zegetocht te worden, een mi litaire wandeling naar Konstantinopel. Ongetwijfeld is het Russische leger na den overtocht van den Donau met grooten spoed vooruitgedrongen. Zeer voorzichtig heeft men niet gehandeld, en de neder laag te Plevna is de straf voor deze vermetelheid. Maar die nederlaag heeft nog niets beslist. Zij is voor de Russen een ernstige les geweest, een waarschuwing dat het met het zegevierend voorwaartsrukken gedaan is. Maat meer ook niet. Hebben de Russen de Tur ken niet uit hunne stellingen kunnen verdrijven, de Turken hebben het op hunne beurt tot nog toe niet gewaagd de Russen aan te tasten. Men mag aanne men dat de Russen eiken dag gebruiken tot het sa mentrekken van een grooter aantal troepen. Ook de Turken versterken zieh met alle macht om den Rus sen op dit punt weerstand te bieden en hen zoo mo gelijk terug te drijven. Men heeft dus allen grond om te verwachten, dat in Bulgarije, tusschen den Donau en den Balkdn, een grooto slag zal geleverd worden, die beslissend kan zijn voor den geheelen oorlog. Het blijft dus voor het oogenblik nog mogelijk, dat de spoed om voorwaarts te dringen en zich door de passen van den Balkan een weg te banen niet zoo onverstandig is geweest, als men geneigd zou zijn na de nederlaag te Plevna te gelooven. Kunnen de Rus sen zich handhaven in de bezette puntendan is het mogelijkook al hebben zij tbans eecige dagen noo- dig om hunne krachten te verzamelen tot het terug werpen van de Turksche legers, die ben dreigen af te snijden van die tijdelijke Donau-bruggen, waarover hun troepen, leeftocht en alle oorlogsbehoeften moe ten worden toegezonden, dat de spoed waarmee zij tot over den Balkan zijn doorgedrongen, geen slechte tactiek is geweest, en dat zelfs het verlies te Plevna geen te duro prijs voor de verkregen voordee- len is. Eerst later zal kunnen beoordeeld worden of hier met te veroordeelen lichtvaardigheid is gehan deld en of misschien het geheele leger aan gene zijde van den Donau in groot gevaar heeft verkeerd. Een gewaagde onderneming is in den oorlog zeker niet af te keuren, als de kansen van te winnen het gevaar van te verliezen overtreffen. De haast waarmee de Russische regeering na de nederlaag te Plevna een nieuwe lichting van 180000 heeft bevolen, en van elke nog niet gemobiliseerde legerafdeeling onmid dellijk een divisie naar het Donau-leger heeft geroe pen, geeft intusschen grond voor de meening, dat het gevaar in Bulgarije niet gering is en er dus zeer veel is gewaagd. Maar al moge de Russische taktiek voor een ge wonen oorlog verdedigbaar zijn en misschien later zelfs verstandig blijken, in dezen oorlog verdient zij afkeuring. Rusland weet hoe de verhouding is tus schen de verschillende rassen in Europeesch Turkije. Het verklaart zelfs den oorlog te voeren in het belang der Christen-bevolking. Het weetwelke gruwelen er onder de Bulgaren zijn aangericht, toen zich een begin van opstand openbaarde of scheen te openba ren. Zoolang de Turken de zegslieden zijn wiiarop men zich ten slotte moet beroepenheeft men geen recht om de Russische troepen zeiven te beschuldi gen van wreedheden en onmenschelijkheden jegens de Turkenmaar de Russische aanvoerders hebben toch gezienboe licht de Bulgaren geneigd zijn tot weer wraak, al moge die zich in de meeste gevallen slechts bepalen tot hel plunderen van de huizen der Turken en de ontwijding hunner moskeeën. Bij al die we tenschap was de grootste behoedzaamheid in het voor waarts trekken dure plicht. Rusland heeft hier niet alleen met de Turksche legers te doen maar bovenal met de bevolking van de landstreken die het bezet Zelf roept het baar op tot een nieuw burgerlijk en staatkundig leven en belooft haar de heilige rech ten harer nationaliteit te waarborgen. Het verklaart dus aan de Bulgarendat zij niet langer onderdanen zijn van de Porte, het ziet zich alom als bevrijder begroet en de bevolking zich haasten om zich te ont trekken aan het Turksche bestuur. En al gebeurt er nu ook niets meer, al plegpn de Bulgaren geen weerwraak door plundering en moord, Rusland weet, dat die afval reeds genoeg is om de bevolking aan de zwaarste straffen en de afschuwelijkste mishande lingen aan marteling en doodslag bloot te stellen wanneer de Turken in de eenmaal door de Russen bezette streken als overwinnaars terugkeeren. Daarom had het niet dan langzaam en regelmatig moeten voorttrekken geen stap voorwaarts doende zonder de meest mogelijke zekerheid te hebben dat het niet weer terug zal moeten gaan geen punt bezettende dan om het te behouden. Zoodra het den afval van de bevolking, wier bevrijder het zich noemt, goed keurt en aanmoedigt, laat het de verplichting op zich haar te beschermen. Duizendmaal is het gezegd, dat een oorlog met Turkije tot vreeselijke moordtoo- neelen aanleiding kan gevendaarom moet die oor log gevoerd worden op eene wijze, waardoor dit afgrijselijk mishandelen en bloedvergieten dit moor den branden en plunderen zooveel mogelijk wordt voorkomen. Hoe rustiger en gelijkmatigerhoe ze kerder en beslister de Russen voortrukken hoe min der de gevreesde gevaren zullen zijn. Niets is daar entegen meer geschikt om de gemoederen telkens in heftige beweging te brengen dan een afwisselende krijgskans. Nu eens brengt de tijding van de snelle vorderingen van den vijand het volk tot wanhoop dan weer slaat het op het bericht van onverwachte overwinningen tot overmoed en uitgelatenheid over. Zoowel de eene als de andere aandoening kan treu rige uitbarstingen van woede tegen de weeriooze in gezeten ten gevolge hebben. Manneer Rusland mocht blijken de taak, die het uit eigen vrije beweging op zich genomen heeft, te licht geacht te hebben en niet bekend te zijn geweest met de krachten van zijn tegenstander, of wanneer het niet in staat blijkt te zijn om die taak met vaste hand en binnen een betrekkelijk korten tijd te ver vullen, is het aansprakelijk voor al de ellende die van zijn tekortkomingen het gevolg is. Een werk als waar toe Rusland zich heeft opgemaakt, mag alleen onderno men worden met besliste, indrukwekkende overmacht, die den vjjand tot onderwerping noopt en tot berusting in het blijkbaar onvermijdelijke. Men mag een bevol king als de Bulgaren tegenover hun Turksche mees ters niet wagen aan onzekere oorlogskansen en aan het gevaar van de weerwraak van een gehoond en verbitterd gezag. Het is hier geen gewone oorlog. Niemand mag hier tussehenbeide treden dan die in staat is het groote werk behoorlijk en spoedig te volbrengen. Die daartoe niet bij machte is, behoort zich te onthoudenopdat niet het kwaad verergere in plaats van te verbeteren. Daarom behoort ieder zijn eigen krachten zoowel als die van zijn tegenstan der te kennen. Rusland heeft een zware verantwoor delijkheid op zich genomen. Aan tekortkomingen ontbreekt het nu reeds niet. Spoedig zal het blijken of dit rijk opgewassen is voor de roeping die het zich toekent, en of het den dank verdient van het volk, ter wille waarvan het in de eerste plaats voor geeft te handelen. Staten Generaal. Bij de 2" Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging door de wet van een gedeelte der overeenkomstenmet de Ned-Indiscke Spoorwe"-Maat schappij geslotenbetreffendea. de overdracht San den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg aan den Staat voor 5,000,000; b. wijzigingen in de concessie voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Samarang naar Djokjokarta en Willem I; c. de versmalling van het bestaande sP°°r op den spoorweg van Samarang naar Djokjokarta en Willem 1; d. de concessie aan de N.-I. S.-Ml voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen van Djokjokarta naar Magelang en Tjilatjap en van Soerakarta naar Madioen. Verkiezingen. Bij de stemming voor 3 hoofdingelanden van den polder de Schermeer, op Woensdag 11 werden 243 stemmen uitgebracht. Geen der candidaten 'verkreeg de volstrekte meerderheidzoo dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. Groot Cz., die 121 on de heer K. Reine, die 38 stemmen verkregen;'tusschen de heeren 6. Vlaanderen met 97 en G. van der Oord met 35 en tusse'nen de heeren D. Admiraal met 57 en A". Zuurbier met 43 stemmen. Benoemingen. Tot inspecteur van den waarborg der gouden en zilveren werken bij het dept. van financiën, te vens belast met de controledienst bij het waarborgkai'toor te 's Gravenhage, is benoemd de beer P. H. Vreede, tiians essayeur van de waarborg te Leeuwarden. Aan P. Honig is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Z. en N. Schermer, en in ziin plaats benoemd C. Olij Pz. Aanbestedingen. Den 23, ie Amsterdam, door de Holl Spoorwegmaatschappijhet maken van werken in de Stads- Ilietlanden en langs de Nieuwe Vaartten behoeve van eene goederen-stationaan L. Hollander, te Capeile a. d. IJselen A. v. d. Meulen, te Hardinxveld, voor f 145,428. Den 28, door de directie der Amsterdamscke Kanaalmaat schappij het onder profiel brengen en onderhouden van ka naaldijken in het voormalig westelijk IJ, ter lengte van ruim 25000 ellen, aan C. Bouterse, te Amsterdam, voor f 150.425. Den 31, door de commissie van toezicht over het gesticht Meerenberghet bouwen van een blok van 2 woonhuizen op de gronden van het gestichtminste insclir. M. Mulder, te Haarlem, voor f 18,570. Den 2 Aug., door het prov. bestuur van Noordholland het doen van stroo- en helmbeplantingen in de Rijksduinen onder Petten en Schoorl, minste inschr. S. Blom. te Groet voor f 4349. Den 8, door het prov. bestuur van Groningenhet maken van een kanaal ter vereeniging van het Winschoter- met het Ilorensche diepten zuiden van de kom der gemeente Gro- ningen, minste inschr. L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor f 621,142. Bouwwerken. Te Sneekwaar men sedert 1873 door de exploitatie der faecale stoffen in eigen beheer een batig saldo van p.m. f 8000 verkregen heeft, is door den gemeen teraad besloten tot den aanleg van gemetselde bakken en tot overdekking der verzamelplaats, hetwelk, met inbegrip van walbeschoeiing enz., f 19U00 moet kosten. Kunst. Voor het prachtige schilderijenkabinet der familie v. Loon te Amsterdam is door den heer Rothschild 1% mil joen betaald. De onderhandeling over den verkoop is zoo spoedig at'geloopen dal pogingen van particulieren om den kunstschat voor Nederland te behouden te laat zijn gekomen. Beesten. Te Utrecht is eene commissie benoemd om po gingen aan te wendenten einde den 300™ verjaardag van de Unie van Utrecht in 1S79 feestelijk te vieren. Het 25jarig bestaan der Eriesche Maatschappij van Land bouw is den 8 te Sneek gevierd door de opening eener tentoonstellingmatinee musicale. keuring van ohaispaarden, uitréiking van zilveren gedenkpenningen aan de oprichters uitvoering eener cantatediner, concert en bal. Den 9 had eene groote harddraverij plaats. Te Assen is den 9 het volksfeest gehoudendat bij gele genheid van het landbouw-congres zou hebben plaats gehad. Het programma bestoud uit: geeostumeerde optocht, voor stellende ruim 60 van de merkwaardigste personen uit de vaderlandsehe geschiedenisringrijden met paard en cliais en bal. De Amsterdamscue Omnibusmaatschai-pij heeft den 8 een nieuwen paardenspoorwegvan het Leidscheplein naar den Amstelveenschen weg, feestelijk geopend. De Maat schappij bezit thans 40 omnibussen, 30 tramwagens, 310 paarden en 8 groote st-allen met kantoren enz. Het XIIIe Nederl. Nationaal Zangersfeest, tevens viering van het 25jarig bestaan van den Nederl. Zangers- bond, is te Nijmegen met belangstelling en bijval gehouden. Het XIV» zal te Deventer plaats hebben. Het hoofdbestuur is gemachtigd om aan een onzer componisten op te dragen, eene compositie voor mannenkoor en orkest te schrijven voor het gedicht David" van J. Hofdijken daaraan eene belooning van f 500 toe te kennen. Gieten. Wijlen de beer^. A. Hafkenscheid te Amsterdam heet aan het gesticht „de Voorzienigheid" f 1000 vermaakt. Roode Ivruis. De hollandsche ambulance is te Alexan- dropol, in den Caucasus, aangekomenom zich van daar verder te bewegen in de richting van het tooneel van den oorlog. Zij bestaat uit eene hospitaaltent voor 20 bedden met tocbe- kooren, en H) kleine tenten voor 2 a 3 personen, ten einde het personeef en de lijders aan eene besmettelijke ziekte zoo noodig te kunnen afzonderen. De overige voorraad, in 175 kisten gepakt, bevat de apotheek, instrumenten, verband-, levens- en ververschingsmiddelen. Het personeel is samen gesteld uit een chef-arts, die in den servisclien oorlog aan 't hoofd eener ambulance stond,' 3 candidaten in de genees- en heelkunde en 3 barmhartige zusters, die ook fransch en duitsch spreken. Bovendien is aan de expeditie toegevoegd een „artelschik," d. i. een lid der Vereeniging, die solidair verantwoordelijk is voor alle schade, die ten gevolge van onachtzaamheid of kwade trouw zou kunnen worden geleden. De omvang van den tegenwoordigen oorlog en het groot 'aantal der gewonde krijgslieden maken het hoogst wensche- lijk, dat de liefdadigheid der nederlanders zich aan het Roode Kruis niet onbetuigd zal laten. Rampen. In den nacht van 5—6 Aug. is te Vlissingen brand ontdekt in een met. stroo geladen waggon, welke brand oversloeg tot de groote goederenloodsen galerij tusschen de aanlegplaats cier mailbooten op Engeland en de havenstation. Door krachtige hulp is genoemde station behouden gebleven, maar de loods, waarin verfwaren, katoen, zijde, tapijten en scheepsbenoodigdheden, een groot gedeelte van den overdekten gang en 9 waggons zijn verloren gegaan. De schade wordt op 80- a f 100,000 geschat. Een nabij de station Amsterdam van den Holl. Spoorweg den 8 s avondsstilstaande volkstrein is aangereden door den laatsten trein van Haarlembetgeen een vrij hevigen schok veroorzaaktewaardoor enkele reizigers lichte kwet suren bekwamen. In den nacht van 910 zijn vele polderkeeten verbrand in de indijking te Nieuwendarn. De oorzaak was het om vallen kreeg daarbij zwaar verwond. De drijvende stoomspuit Jan van der Heyde van Amsterdam hielp den brand blusscben. Rechtszaken. De onlangs door het gerechtshof te Arn hem wegens vergiftiging zijner vrouw tot levenslange tucht huisstraf veroordeelde kastelein Thuis is den 4 in het tucht- nuis te Leeuwarden overleden. Overleden den 2 teSleeuwijk, H.Jj.k erschoor v. Sleeu- wijklid der 1" Kamer, oud 86 jaren. KoLONiëN. De gouverneur van Curapao heeft eene com missie benoemd tot het inzamelen van liefdegaven en het aankoopen van levensmiddelen voor de mingegoede ingeze tenen^ van het eiland Aruba, waar door het geheel mislukken oogst en gebrek aan werk de nood hoog geklom- eener peterolielamp. Bij het redden van een kind een polderjongen de deur op zijn been en werd hij O P TTüPnm»i/i 1 Irt J 1 i 7 van den men is. Staats-loterij. Trekking der 5' klasse. 2" week. No. 17084 f 15000, No. 2746,-2875, 3450, 4208, 8078, 11807, 13259, 13285, 13620, 13958, 14310 f 1000. Oudcarspel 3 Aug. De dag van heden was voor de oudkar- spelsclie schooljeugd niet alleen maar, behoudens enkele uit zonderingen misschien, voor de geheele gemeente een feestdag. De afdeeling' Oudkarspel van Volksonderwijs n.l. had den schoolkinderen een feest bereid. 's Voormiddags te 10 uren kwamen de kinderen in de soboollocalen bijeen vanwaar ze zich onder geleide hunner onderwijzers naar de kolfbaan begaven. t Bestuur van Volksonderwijs en eene daartoe benoemde commissie waren reeds aanwezig en verwelkomden hen bij monde van den heer Weisenborn, secretaris der afdeeling. Het gebruik van versnaperingen't. uitvoeren van zang en dans, een paar wandelingen, telkens afgewisseld door de voorstellingen van JanKlaassen, die met luide hoera's werden begroetdeed den dag spoediger eindigen dan velen aange naam was. t Zeker is 't, dat hij bij velen aangename herinneringen achtergelaten heeft. Van de 41 candidaten voor het hier gehouden eindexa men der hoogere burgerscholen zijn 8 afgewezen. Het di ploma werd verleend aan DieperinkKloosKruimel, Mul ler, Peters, v. Raadshovenv. Rugvenden Texde kogel. Wakker en Wethmanallen van Amsterdam Hoogvliet, van Hoorn en Post ma, van Haarlem A. Couvée, J. Couvée, v. Gel dervd. Harst, ItzigheineKamp, Koopmam v. Roekeren, NetscherüurieuRudolph SijthoJ, de Waal en v. Wetering, van Leiden CosterHamburger, HuiskenJanzenKroon en kisser, van Alkmaar. Op het drietal ter vervulling der vaceerende predikants plaats bij de herv. gemeente zijn geplaatst de heeren J. C. deman, te Benschop, P. C. v. Oosterzeete Heinoen Troostenburg de Bruynte Serooskerke. Wijlen mej. N. Dunnebier, echtgenoot van den heer A. J. Birger Ohlmann, alhier, heeft aan de armen der herv. gemeente te Beemster een legaat van 4000 besproken.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1