No. 33. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. Z O N I) A G 19 A U G U S T U S. TurkenRussen en Bulgaren. JU Ifl' 1 t 'I (DfCicicel <*5cï*ccllc Huiland. föcricfitcn Frankrijk. Turk lie. Griekenland. Stliineitiaiirï. CO l! 4 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f franco per post f O,SO afzonderlijke notnmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag den 22 Augustus 1877,'s namiddags ten 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Juli 1877. J. Drukker, Mej. B. AlbersMej. C. EligJ. G. Ooy- man, Amsterdam; N. Hebbeling Atjeh Gerritsen Eist Wed. Mereks, 's GravenhageJ. v. d. Molen, de Lemmer; W. Brons, Oude Niedorp. Briefkaart, SchuringAlkmaar. Latere berichten hebben maar al te zeer bevestigd, dat de Russische legeraanvoerders zich aan onvergeef lijke lichtzinnigheid en in dezen oorlog meer dan ooit af te keuren overmoed hebben schuldig gemaakt, toen zij te spoedig vooruitdrongen en niet bij machte bleken om zich overal te handhaven waar zij de Tur ken hadden verdreven. Zoowel in Azië als in Europa is de weerwraak van de teruggekeerde oude meesters verschrikkelijk geweest. En al moge dit alles ten be wijze strekken van de stellingdat deze landen en volken niet langer onder de Turksche heerschappij gelaten mogen worden, het kan de handelwijze der Russen niet verontschuldigen. Zij wisten met wie ze te doen hadden, en hadden daarnaar hun maatrege len moeten nemen. Mogen de ontzettende les en liet verscherpte gevoel hunner groote verantwoordelijkheid hen voor het vervolg tot dubbele voorzichtigheid drin gen! Geeft het lange uitstel van een nieuwen aan val bij Plevna of Rasgrad grond voor het vermoeden, dat die voorzichtigheid van nu af aan voor zal zitten bij de beraadslaging over alle verdere plannenWij willen het aannemenen verheugen ons daarom in den betrekkelijken wapenstilstand, die de oorlogvoe rende partijen in staat stelt alle versterkingen te doen aanrukken om daarna tot een beslissend treffen te komen. Ook de Porte zal zich dien tijd ten nutte maken maar het is waarschijnlijk dat Rusland een af doende overmacht zal kunnen bijeenbrengen om de Turken uit hunne sterke stellingen te kunnen ver drijven. Want wij hopen zeer, dat de Russen in de zen oorlog zullen overwinnen. Wij weten wel, dat men ons met kennelijk verwijt zal vragen, of wij dan zulke groote vrienden van de Russen zijn, of wij de geschiedenis van Polen hebben vergeten, en kinder lijk genoeg zijn om vertrouwen te stellen in de betui gingen van inenschlievendheid en z chtmoedigheid van de Russische regeering. Al deze vragen zouden wij kunnen beantwoorden met even zoovele ten aan zien van de Turken; maar op deze wijze wordt het groote belang, waarom hier gestreden wordt, schro melijk miskend. Wjj begrijpen niet, hoe men hier kan spreken van Russen en Turken vrienden. Het geldt hier iets ernstigers dan de zeer kortston dige en altijd zeer duur gekochte vreugde over de ze gepraal op zijn vijandenhet geldt het lot der bevol king van het Balkan-schiereiland; en als men dit in het oog houdt en zich laat beheerschen door de eene of andere onredelijke voorliefde of ingewortelden af keer, dan kan het onzes inziens niet twijfelachtig zijn, wat men moet wenschen. Een Engelsche correspondent van de Times geeft een verhaal van het voorgevallene bij de vermeeste ring van den Sjipka-pas; waar de Turken tweemaal de witte vlag toonden en tweemaal op verraderlijke wijze hun woord braken. Hij hoopt dat alle Turken vrienden in zijn vaderland zijn verslag zuilen lezen. Zijn verhaal van de verminking en den moord der Russische gekwetsten die na den eersten mislukten aanval den Turken in handen vielenis afgrijselijk toen hij bij de mishandelde lichamen stond de hoofden lagen afzonderlijk op een hoop vroeg hem een jong Russisch officier, of hij de Engelsche cor respondent was, en of hij de hoopen hoofden reeds gezien had. De correspondent antwoordde dat hij ze nog niet had gezien, en ontving daarop de aanma ning om de handelingen zijner „vrienden'' toch wat beter na te gaan. Een staf-officier berispte daar over zijn jongen wapenbroeder, maar verontschul digde znn gedrag bij den Engelschman met deze woorden: „Gij kunt niet begrijpen, hoe bitter wij door dit schouwspel gestemd wordenen alle officie ren gelooven, dat deze oorlog nooit zou zijn uitge broken en Bulgarije reeds vrij zou zijnals Engeland had willen medewerken." De correspondent maakte op dit treurig slagveld een treffende vergelijking tus- schen de Turken en de Russen. Het gedrag van de eersten had hen naar zijne meening doen kennen als wilden, even wreed als die van Afrika of Indiëhun wreedheid was geheel zonder aanleiding en zonder doel. Zij werd gepleegd op vijanden, die in goed vertrouwen op hun witte vlag tot hen gekomen en door hen verraderlijk neergeschoten waren. Zij werd gepleegd door geregelde Turksche troepen Het was de woestheid en het overleg van den aap of den idioot. Trouwensjhet terugwijkend voorhoofd, de kleine schedel en de rollende oogen, die de correspondent bij de Turksche troepen opmerkte, gaven hem den indruk van woestheid en sluwheid. Weinige schre den van de verminkte lichamen der vermoorde Rus sen, waren de Russische heelmeesters bezig met de wonden te verbinden van de wilden, die hun broe ders hadden vermoord, en Russische soldateo ston den er om been, om hen te beschermen ook tegen de verontwaardiging in hun eigen gemoed. Dit was ge^n schouwburgvertooning, zegt de correspondent; niemand wist, dat er een correspondent kon zijn om cr melding van te maken; maar de indruk was groo- ter dan eenig op het effect berekend tableau kon maken. Aan de eene zijde beschaving, ruw zoo men wil, maar toch beschaving, gegrondvest op de voor schriften van het Christendomaan de andere zijde barbaarscheid en meer dan beestelijke woestheid van wreede menschen. Het bitter gevoelwaarvan de Russische stafoffi cier sprak openbaart zich in veel sterkere mate bij den Bulgaar, die eeuwen lang de mishandeling der Turken heeft gevoeld openbaart zich in onmeêdoo- gendheid en wraakzucht. En ofschoon dit nu niet anders mogelijk is, ofschoon dit een bewijs is van de felheid der onderdrukkingen de geschiedenis met schier wiskunstige zekerheid leertdat de wraakzucht van den bevrijde tegenover zijn vroegeren heer een juiste maatstaf is voor de mishandeling die hij een maal heeft moeten ondervinden meenen oppervlak kige menschen in het gedrag der Bulgaren een grond te vinden voor de beweringdat zij niet veel beter zijn dan de Turken en eigenlijk niet beter verdienen dan aan hun lot te worden overgelaten. Wat de bedoelde correspondent van de Times over dit punt schrijft, komt ons voor weinig vatbaar voor tegenspraak te zijn Dat deze gruwzame oorlog mocht eindigen schrijft hij en de Turken voor altijd verhinderd mochten worden gebied te voeren over Christenen. Maar het is zeer zeker, dat voor het tegenwoordige de Bulgaren niet geschikt zijn om over de Turken te regeeren want de behandeling die zij eeuwen lang hebben onder vonden heeft hare sporen van verwildering achter gelaten en men zou ondervindendat een bestuur van wreede meesters alleen zou worden vervan gen door een bestuur van wreede slaven. Op het oogenblik dat de Turksche onderdrukkers een huis of de door hen bewoonde wijk van een dorp verlaten, staat een drom Bulgaren gereed om te plunderen. Wanneer de verontwaardigde Russische officieren hen wegdrijven zeggen zij dat zij slechts het hunne te rug nemen maar van wet of recht hebben zij niet het minste begrip, Hoe zou het ook mogelijk zijn bij mensehen die geen van beide ooit hebben leeren kennen Als de Turken op den grond liggen willen de Bulgaren hen vertrappen; en hun verwondering dat de Russen de krijgsgevangenen niet dooden is gelijk aan de verbazing van menschen, die, blootge steld aan het dagelijksch gevaar van kruipend gedierte, een vreemdeling het leven van een brilslag zien spa ren en haar laten ontsnappen. Voor hen bestaat de eenige hoop op de vrijheid in de uitroeiing van hun meesters, hun eenig begrip van rechtvaardigheid in de toeëigening van het goed des meesters tot vergoe ding van hetgeen hij hun heeft afgenomen. Waar wij het Bulgaarsche legioen ontmoeten, plundert het de Turken, en wekt het de onontwikkelde kozakken op om hetzelfde te doen. Dezen morgen onderzoch ten de Russische officieren hier te Kezanlik de Turk sche huizen, en vonden er 20 plunderaars, waaron der 19 Bulgaren en één Kozak, en later, ontdekkende dat dezelfde Bulgaarsche soldaten bezig waren een Turksch militair magazijn te berooven, dreven dezelfde officieren hen met de karwats weg. Dit heb ik zelf gezien, en ik hoor ieder oogenblik uitdrukkingen van verontwaardiging over het plunderen en voornemens om er een eind aan te maken door, zoo noodig, de plunderaars dood te schieten. De correspondent gelooftdat de Russen er niet altijd in zullen slagen grove vergrijpen en wandaden te voorkomen, waardoor de goede naam van het Russische leger ongetwijfeld schade zal lijden; maar, wat er ook moge gebeuren, zegt hij, dit verschil be staat er tusschen de Russen en Turken, dat de Rus- sche officieren hooge eischen stellen, wenschen te handelen als een beschaafd volk, en hun manschap pen van buitensporigheden terughouden. De Turk sche officieren daarentegen hebben of geen invloed, of gebruiken dien ten kwade. Het streven van den een is te stijgen en te verheffen, dat van den ander stil te staan en anderen laag te houden. vervatte lasteringen tegen de lasthebbers des landsde be dreigingen tegen zijne instellingen liet aanplakken. Hij ver zekert den minister, dat de eensgezindheid van de groepen der linkerzijde onverbrekelijk blijften dat zij des te gema tigder maar ook des te vastberadener zullen zijn, naarmate de regeering meer gewelddadig te werk gaat. De chocolade-fabrikant en oud-Afgevaardigde Menier, die den minister de Fourtou wegens lastering der linkerzijde ver- volgtis den 9, dus. terstond na het pleidooi van zijnen advocaatals maire van Noisiel ontslagen. iemand, die bij eene terechtzitting „leve de Keizer! leve Napoleon 1Fhad geroepen, is tot 2 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Het vonnis, waarbij de gérant der Mot d'Ordre tot 2 ja ren gevangenisstraf en 4,000 fr. boete veroordeeld was we gens een voor de goede zeden kwetsend artikelis in hooger beroep tot 3 maanden gevangenisstraf en de helft der boete verzacht. De republikeinsche rechtsgeleerde commissie heeft een ad vies openbaar gemaakt betreffende de moeilijkheden, uit de ontbinding der Kamer voor de Algemeene Raden bij hunne aanstaande, den 20 te openen najaarszitting voortgesproten. Volgens dat advies belmoren de bedoelde lichamen bij de opening der zitting eene verklaring aan te nemen den on- wettigen toestand betreurende, waarin zij huns ondanks ge bracht zijn. „Zij zijnop het huidige oogenblik de eenige op het kiesrecht steunende autoriteit; eene wet, tegen avon- tuurbejagers uitgevaardigd, heeft van deze autoriteit het laatste bolwerk onzer vrijheden gemaakt." De berichten omtrent het vertrek der keiz. garde naar het oorlogstooneel zijn voorbarig. lsmail-bassa is op russisch gebied doorgedrongen. Zijne voorhoede drong de russisehe voorposten terugmaar kon den aanval der russisehe dragonders niet weerstaan en liet 20 dooden op het slagveld achter. De russen verloren in deze betrekkelijk kleine botsing 6 officieren. De regeering heeft met den'heer Paliakoff eene overeen komst gesloten voor het aanleggen van eenen spoorweg van Bender naar Galatzdie binnen 3 maanden gereed moet zijn. De adml. Tchickatshoff heeft met de Popofjski en 2 kanon- neerbooten eene kleine vloot van weinig diepgaande stoom- t.ransportschepen drijvende batterijen en kanon neer boo'en voor de dienst op den Donau bestemdover de Zwarte-zee naar die rivier geleidzonder dat een turksch fregat3 pantserschepen en eene kanonneerbootdie voor de Sulina- monding lagen, iets van de zaak bemerkt hebben. Hij is 's nachts naar Odessa teruggekeerd. De heer Thiers is den 9 te Dieppe aangekomen. Eene talrijke volksmenigte wachtte hem aan de spoorwegstation op en begeleidde hem naar zijn hotel, roepende „leve Thiers leve de republiek Gambetta heeft Ordinaire doen schrappen van de lijst der republikeinsche candidaten voor de aanstaande verkiezingen wegens een vonnis te diens laste van de rechtbank te Lyon. Ordinaire komt tegen dien vijandigen maatregel in verzet in eene brochurewaarin bij Gambetta„den voormaligen zigeuner van het studenten-kwartier", voorstelt als een sluw en zelfzuchtig man, verteerd door eerzucht, in schijn de zaak van het volk toegedaan, maar werkelijk alleen zijne eigene verheffing bedoelende. De Onionbet orgaan van den graaf v. Chamlordbehelst het volgende„Somtijds heeft men ons verwetendat wij uitingen onzer critiek ten opzichte van de handelingen der regeering niet hielden binnen de perkenwelke de officieuse organen van het ministerie zouden gewenscht hebben. Wer kelijk zouden wij de verantwoordelijkheid niet op ons kunnen nemen voor een staatsbeleiddat ons maar al te dikwijls tot kinderachtig wordens toe tergend en steeds onbekwaam toe scheen om de onhandigheden en de machtelooze geweldena rijen door doeltreffende besluiten te vervangen Wij willen wel den maarschalk de Mac Mahon te hulp ko men maar wij kunnen zijne raadslieden er niet onkundig van latendat zij .zich zonderling vergissen omtrent het ver trouwenhetwelk zij bij de ware conservatieven genieten." Een vrij groot aantal leden van den Senaat hebben den 9 eene bijeenkomst gehouden, wiarin allergunstigste mededee- lingen zijn gedaan omtrent de vooruitzichten der republi keinsche partij op de aanstaande verkiezingen. Uit een op- gemaakten staat bleek, dat den republikeinen 372 zetels in de nieuwe Kamer verzekerd waren, en dat, al werden'alle nog twijfelachtige districten op rekening der monarchisten overgebracht, deze niet meer dan 161 zetels zouden erlangen. De als officieus aangemerkte Figaro dringt aan op de af treding van den minister de Brogliedewijl deze te doc trinair is om de krasse maatregelen van zijnen ambtgenoot de Fourtou te steunen en na te volgen. Bij schrijven van 30 Juli heeft de minister de Fourtou zijnen ambtgenoot de Meaux in overweging gegevende jaarlijksche departementale landbouwtentoonstellingen, welke gewoonlijk in September plaats hebbentot na de verkie zingen voor de nieuwe Kamer te doen uitstellen. De prefect van Savoye had daartoeden wensch uitgesproken, daar hij vreesdedat de bedoelde volksverzamelingen anders den radicalen goede gelegenheid zouden geven tot politieke ma- nifestatiën en propaganda. De gemeenteraad van Cherbourg heeft met 17 tegen 4 st. geweigerd om gelden toe te staan voor de ontvangst van den 'President der Republiek. Het Senaatslid Feray [die te Bordeaux de vader van het linkercentrum was] heeft den 12 den minister de Fourtou een even breedvoerigen als krassen brief geschreven naar aanleiding van zijn ontslag als maire van Essonneswaarin hij o. a. zegt dat zijn geweten niet, gedoogde, dat hij op de muren van Essonnes de in het Bulletin des Communes door den minister tet een pamflet van de ergste soort verlaagd De Porte heeft van de oostenrijksche regeering de formeele verzekering ontvangen, dat Rusland omtrent Servie geenerlei verzoek tot haar heeft gericht, en zij tegenover dat Vor stendom dezelfde houding als vroeger blijft aannemen. Moukhtar-bassa beeft 28 bataljons zijner geregelde troepen aan het leger in Europa moeten afstaan, die door ongeregelde troepen van liet slechtste gehalte vervangen zijn. Yan meer dan ééne zijde wordt verzekerd, dat de jeugdige Vorst der miridieten den bevelhebber van Podgoritza, Ali- Saïb-bassaheeft aangeboden, hem een corps hulptroepen te leveren en dat de eerste afdeeling van dat hulpcorps reeds te Scutari aangekomen is. Er heerscht groot gebrek aan paarden voor de artillerie, daar de kongaarsehe markt, van waar men de noodige dieren placht te krijgengesloten is. Volgens de Polit. Corresp. hebben' de opstandelingen de Herzegowina, die onder bevel van Despolovic hadden ge staan, zich weder vereenigd onder zekeren Galub en den 12 de turken bij Ornipokok uit eene hinderlaag aangevallen en velen doen sneuvelen. Naar luid van een offieiëel turksch bericht hebben de montenegrijnen den 9 Kolechine op nieuw aangevallen en zijn zij na een levendig gevecht teruggeslagen. Te Konstantinopel komen dagelijks aan en worden voor spotprijzen verkocht vee, graan en andere roerende goederen, die van de buigaren geroofd zijn. Het leger uit Bagdad35Ó00 man sterk is naar Kon stantinopel teruggeroepen; liet zal door de vallei van den Euphraat, derwaarts ko.;,en en door turksche militie vervan gen worden. Krijgsbedrijven in Azie. Een russisch offieiëel bericht van den 9 uit Alexandropul meldtEen tegenover de kolonne van genl. Tergukasof samengetrokken turksch corps heeft den 5 over de gansche liirie een aanval gedaan. Troepen baschi-bozoeks en kurden door 6 bataljons infanterie on dersteund uit Zara en een ander dorp komendedrongen aanvankelijk de russen terugmaar werden vervolgens door de dragonders teruggeslagen. De russen telden 4 gesneu velde en 12 gekwetste officieren. Den 12 zijn russisehe versterkingen, bestaande in 4 ba taljons met ruiterij en geschut en t,e gelijkertijd de door genl. Melikojj afgezonden kolonne te Zaim aangekomen. De cavallerie-schermutselingen duren voort. De russisohe divisie handhaaft zich in hare positiën zoo op turksch als op rus sisch grondgebied. Rumelie. De correspondenten van de Times en de Daily-News melden, dat de turken den 31 Juli, na den aftocht der russen, te Eski-Saghra en in den omtrek de afgrijselijkste wreedheden gepleegdimmers eene algemeene slachting der christen bevolking gehouden hebben waarbij vrouwen noch kinderen gespaard zijn. Oircassiërs bezetten den weg naar Kesanlyk en de turken zetten wachten om de stadopdat niemand ontkomen zou. l)e bijzonderheden van het gruweltooneel verklaart de berichtgever der Timeszijn voor mededeeling niet vatbaar. De notabelendie voor de russen gevlucht waren en zich sedert in de omliggende dorpen met. benden basehi-bozouks hadden opgehoudenkwamen nu weder op dagen. De volgtende aanzienlijke turken Tefik-bey,SadUc-bey, Akif-bey en Dujia-Ahmed hebben bij den moord eene rol gespeeld. Sedik begaf zieh in persoon naar zijne landhoeve en vermoordde eigenhandig een aantal van zijne eigene christen-arbeiders. Het. hospitaal werd met alle daarin ver pleegde rassen en buigaren verbrand en ook de christen ingezetenen die niet op straat werden omgebrachtkwamen in de vlammen hunner woningen om. Men rekent, dat In de stad en het vilajeteen der schoonste en welvarendste oorden van Europa 30 kerken500 scholen en duizenden huizen in brand gestoken zijn en dat het aantal vermoorde boeren en stedelingen niet minder bedroeg dan de voor Plewna gesneuvelde en gewonde russen. Ue namen van ver scheidene onderwijzeressen zijn opgegevendie met hare leerlingen herhaaldelijk geschoffeerd en ten slotte afgemaakt werden. Tot de rijke turksche kooplieden toe anders zoo beleefd en kalmgrepen naar mes en bijl en hielden met moorden niet op tot hun arm afgemat, neerzonk. De ver woesting strekte zich tot de dorpen Bogdan Mahalesi en Rani Mahalesi en vele andere uit, tusschen de 150 en 200 gezinnen bevattende en gelegen aan den spoorweg tusschen Kerinendi en Jeui-Saghra. Nauwelijks 50 personen zijn levend ontvloden en te Gabrova en Selvi aangekomen. Bul gaarsche vluchtelingen schatten bet aantal vermoorden te Eski-Saghra en in het Schirpan-district alleen tusschen de 12- en 15000. 60 Dorpen moeten in de aseh gelegd zijn. Dat de bulgaarsche christenen te Eski-Saghratoen zij zich s avonds hebben zich 8 turksche stoomschepen verscheidene monitors met troepen en bagage in de bescherming der russen veilig waanden de turksche inwoners niet gespaard hadden'wordt in bijzonderheden door een berichtgever der Daily-News verhaald. De russen hebben den pas van Hain-Boghare (een der kleinere Balkanpassen) ontruimd. Bulgarije. Osman.-bassa bij Plewna-Lowatz en Mehemet- Ali bij Rasgrad-üsmanbazar zijn ijverig bezig met het op werpen van nieuwe verschansingen, die knnne stellingen nog ged achter maken. De russen krijgen te kampen met ziekten door het ver zuimen der eenvoudigste maatregelen van voorzorg. Zij be graven hunne doode paarden en runderen niet en zorgen niet voor de verwijdering van den afval van het geslachte vee. Ten gevolge daarvan heerscht zelfs in het keizerlijk hoofdkwartier een ondragelijke stank en laat ook daar de ge zondheidstoestand veel te wenschen over. Uit de toch reeds ongezonde Dobrudscha worden dagelijks ongeveer 100 sol daten naar de hospitalen te Czernawoda vervoerd.. Genl. Krüdener is in zijn commandement door genl. Laltoff vervangen. Den 13 waaronder bij de dorpen Ulmeni en Spartzov op den Donau vertoond. Na een half uur oponthoud keerden zij naar Silistria terug. Prins Hassan van Egypte trekt tegen den muur van Tra janus op, ondersteund duor de vloot, die Kustendje gebom bardeerd heeft. Bij eene verkenning is geblekendat die plaats door de kleine russisehe bezetting ontruimd is. De correspondent der Times te Sehumla meldtdat Soli- man-bassa voorwaarts rukt in de richting van Ilenadoor de bergpassen van dien naam. Volgens rapport van Soliman heeft, de brigade van Rasim-bassa den 11 na een hevig ge vecht de russen uit hunne versterkte positie van Kalofer met verlies van 5(J0 man naar den Balkan teruggedreven. Een berietit uit. Sehumla van den 11 zegt, dat 2000 russen Vaillak nabij Osman-bazar, aangevallen hebben, maar terug geslagen zijn. Roumanie. Tusschen Oltenitza en Tourtoukai steken voortdurend troepen den Donau op schuil on over ter verster king van het russisehe leger. Zware regens en harde wind hebben den Donau op nieuw doen wassen, zoodat het moei lijk is eene nieuwe brug over de rivier te slaan. De russisehe batterijen te Slobozie beschoten den 14 'sa- vonds Rustschuk. Een daar uitgebroken brand dnurde tot middernacht voort. Den volgenden morgen beschoten de turken Giurgewo, maar de russen beantwoordden hun vuur niet. Den 12 trok eene talrijke volksmenigte door Athene, roe- jende leve de oorlogZij hield si i 1 voor de woning van kolonel Coroneo en voor die van den heer Koumondouros. De duitsche vloot is den 12 in den Pyraeus aangekomen. De regeering heeft besloten, de zeemacht op voet van oorlog te brengen. Het door den secretaris-generaal Palascas ontworpen plan daartoe heeft boven dat van den minister van marine de voorkeur verworven. De Koning is den 14 te 's Gravenhage teruggekeerd, en heeft dien dag een bezoek gebracht aan prins Albert van Pruisen op het badhuis te Scheveningen. Den 15 heeft de Koning ten zijnen paleize een diner gegeven ter eere van den prins, die den 16 de residentie heeft verlaten. Statkn-Generaal. Bij de 2e. Kamer is een'wetsontwerp ingediend tot vereeniging der gemeenten Rilland en Bath welke laatste niet behoorlijk in hare behoeften kan voorzien. Stoomvaart. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" voor den tijd van 25 jaren verhuurd een terrein aan het Cbsterhoofd,groot 6000 vierk. ellenvoor f 1200 per jaar. Onderwijs. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten op voorstel van den Commissaris des Koningseen gebouw beschikbaar te stellen voor eene aldaar op te richten Rijks- kweekschool voor onderwijzers. j De algemeene vergadering der Maatschappij t.ot Nut van t Algemeen heeft besloten om ten behoeve der stichting van een Nederlandseh Schoolmuseum uit de algemeene kas eene bijdrage van f 300 te verleenen; en met groote meer derheid aangenomen het voorstel van het dept. Almelo waarbij het hoofdbestuur wordt opgedragen bij de hooge' regeering aan te dringen: 1". dat, aan alle inrichtingen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen (kweekscholen, normaalscholenopleidingslessen) de gezondheidsleer in ver band met de natuurleer van den mensch worde onderwezen 2°. dat op de scholen voor lager onderwijs de kennis en de' algemeene waarheden der gezondheidsleer door de meest ge paste middelen worden bevorderd. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 15 besloten, het aantal openbare burgerscholen ieder met 3 te vermeer deren wegens het groot aantal candidaten voor die scholen. De Maatschappij tot Nut van't Algemeen telt thans 330 departementen en 17279 leden, zijnde 251 leden meer dan een jaar geleden. Kermis. De gemeenteraad van Arnhem heeft afwijzend beschikt op een adres van een groot aantal neringdoenden inhoudende het verzoek om de kermis, tot welker afschaffing in het vorige jaar is besloten dit jaar nog te doen plaats hebben. Aanbestedingen. Den 15, door B. en W. van Rotter dam, het maken van een landhoofd met opritten en andere daarmede in verband staande werken aan den Boompjes voor de in aanbouw zijnde Willemsbrug, minste inschr. M. d. IVegtvoor f 285,990. Te Gorinchem heeft het Rijk voor f 70,000 aangekocht het koffiehuis Oranje bovennaar men wil om daar ter plaatse eene bomvrije kazerne te bouwen en een schietterrein in te richten. Giften. Wijlen de Koningin heeft vermaakt f JOOO aan het luthersche weeshuis te 's Gravenhage, vrij van rechten. Wijlen mej. G. J. E. Lavaleyete Maastricht, heeft ver maakt aan het. r. c. weeshuis f 2500, het armenhuis 2500, S. Vincent,ius f 1500, S. Joseph f 1500 en liet conventje van oude vrouwen 1000. Rampen. Den 8 zijn door het omslaan eener boot waarin zij zieh begeven hadden, op de Noordzee omgekomen personen van de vissckersvaartuigen Anna, van Vlaardingen, en de Proefnemingvan Scheveningen. Een hunner laat eene weduwe met 8 kinderen na. Den 17 is de eerste machinist van de sleepboot Nelly te IJ muiden tusschen de machine geraakt en verpletterd. Rechtszaken. Het gerechtshof t,e 's Gravenhage heeft den 15 P. Bol. timmermansknecht 1 e Alkemadewegens poging tot moord op zijne huisvrouw, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Misdrijven. Den 10 is t.e Almkerk in hechtenis genomen 11. v. Hverdacht van manslag gepleegd te kehben op een 22jarig jongman, die den vorigeu zondagavond bij eene kroeg twist gehad bad, sedert vermist en wiens lijk den 8 uit eene vliet onder Emmikhoven opgehaald was. Zelfmoord. Te Utrecht is den 4 een man gearresteerd, wiens vrouw, nadat hij hevig met haar gel,wist en vervolgens de woning verlaten had, verworgd was"gevonden. Kort te voren was hij uit Amsterdam teruggekeerdwaar hjj eenige dagen met eene andere vrouw had doorgebracht. De gevan gene is echter spoedig weder op vrije voeten gesteld, daar I

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1