L i\o. 34. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG De voljaars-patentcn Paardenmarkt te Alkmaar, 26 AUGUSTUS. ©fftctëcl Ocb^celtc Jagerijj langs het Noordhol- landsch Kanaal. «lienst 1899/98, kunnen van den 27 Augustus tot en met den 8 September 1877, des morgens van 9 tot 2 ure ter Secretarie worden afge haald. Maandag 3 September 1877. Naar aanleiding van de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid. ©ülckcltjfcscfic Bcutcfttcn Ifeiïitscfiland. Helgie. Frankr(jk. 4 AM Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 O,SS, franco per post f ft,HO. afzonderlijke notnmers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERH'. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een bijblad bevattende adverientiën. De COMMISSARIS des KONINGS in Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbendendatte beginnen met 14 October aanstaande, de tegenwoordige jaagdienst langs het Noordbollandsch Kanaal wordt OPGEHEVEN, en dat van dien tijd af het jagen van schepen en houtvlot tenbij wijze van proef, voorloopig aan de particuliere nij verheid wordt overgelaten onder gehoudenheid zich daarbij te gedragen naar de bepalingen van art. 56, tweede zin snede art. 59 art. 60 en art. 61 van het bij koninklijk besluit van 16 Juni 1867 (Staatsblad No. 56) vastgesteld reglement van politie voor het Noordhollandsch Kanaal. HaarlemDe Commissaris des Konings voornoemd, 23 dug. 1877. R o e l l. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat de gemeente- begrooting, dienst 1878, heden door hen den gemeenteraad aangebodengedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en in af schrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten" Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A, MACLAINE PONT. 21 Aug. 1877. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het voljaarsch schattingskohier voorde Rijks Perso- neele belasting over de dienst 1877/78 op den 20 Augustus 1877 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 21 Aug. 1877.A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de doorvaart bij de vroegere BOKKESLU1S weder GEOPEND is. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Aug. 1877 De Secretaris, NUHOUT van deb. VEEN. STEDELIJK MUSEUM. Kostelooze Bezichtiging op Zondag, 2 September, van 1 tot 4 uren. Toegangkaarten te bekomen ter vergadering der commissie van toezicht, op het stadshuis, Donderdag, 30 Aug., van 2 tot 3 uren. Met het oog op den internationalen wedstrijd bij gelegenheid van de tentoonstelling van kunst toege past op nijverheid, die thans de belangstellende Ne derlanders en menigen belangstellenden vreemdeling aanspoort tot een bezoek aan de hoofdstadheeft de Amsterdamsche architect J. R. de Kruyff in het vo rige jaar een boekje geschreven, dat zeer zeker de aandacht verdient van allen wien de Nederlandsche kunst-nijverheid ter harte gaat. Wij kunnen niet anders dan onze lezers er op wijzen en de lezing ervan aanbevelen. Wanneer de schrijver beweert, dat in onze eeuw, de kunst-nijverheid in verval is geraakt, zal hij wel niet veel tegenspraak ontmoeten. Ongelukkig zal men hem evenmin kunnen tegensprekenwanneer bij zegt, dat zij vooral in Nederland sterk is gedaald In de volgende korte zinsneden spreekt bij zijn oor deel uit: „Als alie volken, die in hunne geschiedenis een tijdperk van ongekende machten luister kunnen aan wijzen, mogt ook eenmaal Nederland zich verheugen in den bloei der nationale kunstindustrie. Daarvan was zij oorzaak en gevolg tevens. Den rijkdom van onze volksinstellingen dankte zij baren oorsprong: het volk dankte zijne welvaart aan bare ontwikkeling. De tijden zijn veranderd en daarmede het wezen van onze nationale kunst-nijverheid. De periode van bloei maakte plaats voor een tijd perk van verval. Ten slotte ontaardde het verval in onmacht. Waar eenmaal levenwekkend handelsverkeer was, groeit het gras op de stratensympathie voor de volkskunst vond haar graf in onverschilligheid!" Van de verschillende oorzaken van dit verval acht de heer de Kruyff de voornaamste het naturalismus en de mode. Van het natuealismus zegt hij het volgende „Het is de roeping der kunst, de natuur te idéali- leeren De beeldhouwer, wanneer hij een jongeling in de volle schoonheid zijner natuurlijke ligchaamsvormeu uit het marmer wil te voorschijn roepen, zal er maar Belden in slagen, een model te vinden, dat hem alle doelen in den meest volmaakten toestand vertoont. IAfwijkingen van het idéaal, dat hem voor oogen zweeft, 1 herstelt hij daarom zelf. Heeft hij eene Godin te IBeitelen met fiere, zelfbewuste, als door een hooger r geest bezielde trekken, waarvoor hem het geschapen 6 0 IJ A r De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. mensehbeeld het voorbeeld weigert, dan vult zijne fantasie het ontbrekende aandat ishij idéaliseert de natuur. De kunstschilder, die een zoelen zomeravond op het doek wil voorstellen, ontleent daartoe de motieven aan den indruk, die de natuur maakte op zijn ont vankelijk gemoed. De herinnering aan het genot» wat hij bij de daadwerkelijke beschouwing van het landschap smaakte, vormt de basis van zijn beeld. Uiterst zelden evenwei zal het landschap in allen deele aan het idéaal, dat hij zich van zijn onderwerp vormde, voldoen. De hoornen ter_linkerzijde acht hij niet geheel in harmonie met de overige plantengroei, de voorgrond is te dor, het verschiet te veel gebroken, de eene partij te sterk verlicht, de andere te donker met één woord: zijn voorbeeld is niet „artistiek ge- cotnposeerd." Welnu, hetgeen ontbreekt, dat zal zijne fantasie aanvullen: hij idéaliseert de natuur. De kleinkunstenaar, de dékorateur of ornamentist, die getrouw aan de wetten van symétrie en evenwicht, in ruwen vorm een meubel heeft ontworpen en het nu met een of ander plantenmotief wil verlevendigen, kan daartoe de vormen, zoo willekeurig als ze in de natuur voorkomen, niet gebruiken. Ook deze, zullen ze in harmonie zijn met het overige, hehooren aan die zelfde wetten van symetrie of evenwicht te vol doen. En dus rangschikt hij de bladeren in dien geestmaakt ze grooter of kleiner, ontneemt ze alle toevallige vormverandering, dat is: hij idéaliseert ze voor z ij n doel. In de Leer van het ornament noemt men dat „styliseeren" en het aldus hervormde planten-motief: een gestyliseerd ornament. In tegenstelling daarvan noemt men het „n a t u- ralistische" ornament: het zoodanige, dat, als naar de natuur gefotografeerd, volkomen aan het or ganische voorbeeld gelijk is. Een bloemruiker, als trouwe nabootsing der natuur, in alle toevallige vorm- en kleurafwijking der détails daarmee geheel overeenstemmende, kan onmogelijk eene passende versiering zijn voor eenig voorwerp wat men zorgvuldig getracht heeft een vorm te geven, die aan de eischen van symétrie en evenwicht be antwoordt. De bloesemsdie een boomtak versierenbehooren in harmonie met het materiaal vervormd te worden, wanneer de tak als vierkant bezaagd hout in het meu belvak zjjn toepassing vindt. Dat gebiedt de „Har monie". En de Harmonie is het voornaamste element der schoonheid. Bovendien ligt juist de groote aantrekkelijkheid van kunstbeoefening in „het scheppen Het bewust zijn zeit iets te hebben voortgebracht, dat zijn voorbeeld in de ons omringende natuur niet heeft, verheft ons gemoedstreelt onze ijdelheid en geeft ons het besef van eigenwaarde. Dat scheppingsvermogen is de voornaamste factor van het genot, dat de kun stenaar smaakt. „Nabootsing" is geen kunst! Zij vereischt de samenwerking niet van de edelste gemoedsaandriften. Zij vraagt slechts vaardigheid. Kunst, zooals we gezien hebben, is de vrucht van van den inmgen bond tusschen het schoonheidsgevoel en de fantasie. Waar één van beide factoren werkeloos is, houdt de zamenstelling op, kunst te zijn. Welnu: de natuuruabootsing maakt de fantasie overbodig en herleidt de hulp van het schoonheids gevoel tot een minimumde kunstwaarde van het resultaat is dus ongeveer gelijk nul." Wat hij in dit opzicht van onze dames-handwerken zegt, waaraan hij te recht grooten invloed toeschrijft op do ontwikkeling der kunst-nijverheidverdient bijzondere vermelding: „In kleur en vorm de natuur nabij te komenmoge uitvoerbaar zijn, ze te verbeteren is onmogelijk, wanneer er n.i. sprake is van eenvoudige nabootsing. Een bouquet, met de naald achteloos op een kanapé- kussen geworpen, moge ons voor een wijle bekoren, bij volkomen gemis aan plantengroei in onze woon kamers, bij een vergelijking evenwel met natuurlijke bloemenverdwijnen al zijne aanspraken op onze sympatie. Smoushondjes zijn heusch allerliefste diertjesmaar als ze van de ooren tot het einde van den staart sijstc- matisch in ruitjes zijn uitgeteld en met dito gequa drilleerde poesjes elkaar de melkkeurige wol uit een bakje Jop mijn voetekleed betwisten dan ligt ons de bede op de lippen: Verlos van die natuur ons, HeéT, En geef ons Kunst en Waarheid weêrl Het naturalismus verjaagt den zin voor den schoon en zuiver geteekenden omtrek, voor de détailvormen van een artistiek gestyliseerd ornament, voor de rusrige kleurenharmonie van een rijthmisch verdeeld patroon. Het naturalismus doet de fantasie en het schoon heidsgevoel van zijne beoefenaars tot een steeds lager peil dalenen onberekenbaar treurig zouden werke lijk de gevolgen zijn, als niet nu en dan het verdreven werd door een anderen parasiet van den goeden smaak: ()de Mode." En van de Mode eindelijk heet het: „We hebben gezien, hoe reeds in de vorige eeuw zich deze door den invloed van de Fransche Kunst op die van het overige Europa begon te vertoonen. Doch toentertijd waren de overleveringen aan de goede Kunstbeginselen nog krachtig genoeg om ze binnen de perken te houden van de „Rede". Toen echter later de aandrift om het schoone voort te brengen door verwaarloozing van de opvoeding van het schoonheidsgevoel was verloren gegaan, stelde men zich tevreden met het nieuwe! Die zucht nu, steeds wat nieuws te willen maken, verdoofde alle Kunstzin en de Mode drong zich in hare plaats. Niet meer om een sehoonen vórm was het voortaan te doen, maar om een zoogenaamd „nieuw denkbeeld": haute-nouveautó! Het kon natuurlijk niet missen, of de grootste on zin moest hiervan het gevolg zijnde reeds vermelde cigaren-lokomotieven b. v. behooren vooral ook onder deze rubriek. Vóór alles werd het streven de zaken voor te stel len in een ander materiaal, dan waarvan ze ge maakt waren. Zoo zien we porceleinen theekopjes en eierdopjes als mandewerk of als kuipersvaasjes ge fatsoeneerd, goud- en ziiversmidswerk, ivoren en hou ten luxe-artikelen als leder-vlechtwerk voorgesteld met gespengaten en strikkenwerkelijk bedriegelijk dus prachtig nagemaakt, ijzeren meubels in den vorm van rottingriet, enz. Het porcelein werd als glas behandeld, het glas als poreelein, het hout als mandewerk of metaal, het goud en zilver als hout, en alle verdere combinaties meer, die tusschen een paar dozijn grondstoffen mo gelijk zijn, waren de eene na de andere aan de beurt. Op voorwaarde evenwel, dat, wanneer de vol gende nieuwe snuifjes kwamen, de vorigen als sma keloos verworpen, [zonder pruttelen naar de logeer kamer zouden verhuizen. Een artistiek gedacht en uitgevoerd voorwerp uit vroegeren tijd werd als geheel onbruikbaar beschouwd. Dat was ouwerwetsch en niet in harmonie met de vrolijke stemming van de moderne zaken. Natuurlijk: in zulk eene omgeving kon van harmonie wel geen sprake zijn. Drie maanden later evenwel volgde de alleen-zalig makende lieveling de ouden naar den zolder: 't was „uit de Mode." De Mode vertrapte alle plantjesdie nog tusschen het onkruid van het naturalismus groeiden, en als ze niets meer te bederven had, streden ze onderling om de heerschappij. Het naturalismus dolf dan meestal het onderspit, maar de stengels van het misgewas groeidenhelaas, weer even snel aan, als ze afgeslagen waren en meer dan ooit richtte het zijne verwoestingen aan. De Mode en het Naturalismus zijn de hoofdoorza ken van den toestand van verval onzer hedendaag- sche Kunst-Nijverheid!" Bij een volgende gelegenheid hopen wij een over zicht te geven van de middelen tot herstel die de schriiver aanbeveelt. De onderhandelingen over het duitsch-oostenrijksche han- delstractaat zijn hervat. Een speciale gezant uit China is te Berlijn aangekomen ten einde tot eene schikking te komen omtrent de kwestie der chineesche zeeroovers die in den herfst van het vorige jaar den kapitein en den stuurman van den duitschen schoener Anna vermoord en dat schip geplunderd hebben. Voorts zal hij trachten een blijvend bureau van legatie te Berlijn te vestigen. - 7 Chineesche officieren zijn bij het duitsche leger aangekomen om in de krijgsdienst onderricht te worden. Pruisen. De Keizer is van ziju verblijf in bet buiten land op bet kasteel Babelsberg teruggekeerd waar de Kei zerin reeds eenige dagen vroeger aangekomen was. In het district Targauniet ver van de saksische gren zen is de coloradokever op een aardappelveld ontdekton- middelijk zijn dezelfde maatregelen als te Miilheim tegen de verdere verspreiding van het kwaad genomen. Een sneltrein van Koningsbergen naar Berlijn is den 9 bij Bromberg gederailleerd, doordien ten gevolge van eene wolk breuk een groot gat in den weg was gespoeld. 5 Of 6 passagiers, de machinist en de stoker hebben bij dit ongeluk bet leven verloren. De vergadering van landhuishoudkundigen in de Rijnge westen heeft aan het ministerie van landbouw verzocht om opheffing van het verbod van invoer van vee uit Nederland, Belgie en Luxemburgdewijl vele plaatsen bij gemis aan de noodige weiden geene eigene veefokkerij kunnen hebben en de landbouwers aldaar, bij gebrek aan nederlandsch vee, van alle zijden vee van minder hoedanigheid moeten aanvoeren. Prins Bismarck is den 20 uit Varzin te Berlijn aange komen. Den 21 begaf hij zich naar Babelsberg. De vertoogen van Saadullah-bey over de russiscbe gruwe len zijn door het berlijnsche kabinet zeer ongunstig ontvangen. Wurtemberg. Het 400jarig bestaan der universiteit te Tubingen is den 8, 9 en 10 met groote plechtigheid gevierd. Den 9, den eigenlijken feestdag, was de koninglijke familie aanwezig en opende de Koning de plechtigheid met eene feestrede. Prof. Zotter, uit Berlijn bracht den gelukwensch der duitsche universiteiten over, prof. Zimmermann dien der duitsche universiteiten in het buitenlandprof. de Geer, uit Leiden, dien der nederlandsche en Scandinavische. Hamburg. Het laboratorium van C. Berlchoh een half nur buiten de stad is den 8 in d-e lucht gevlogenwaarbij zijn omgekomen de eigenaar, zijne 3 kinderen en 4- werklieden Hessen. De regeering heeft geweigerd om dr. Moufang. domkapitulariste erkennen als waarnemend bestuurder van bet openstaande bisdom Mainz. Viering van den 300'° verjaardag van Rubens te Antwerpen. 18 Aug. Begroeting der leden van het litterarisch congres door den burgemeester op bet stadshuis. Uitvoering der cantate „Vlaandrens Kunstroem," muziek van Benoit, woorden van de Geyter, door de leden der verschillende zangvereeni- gingen en de leerlingen der gemeentelijke scholen, te zaraen ruim 1000 zangers, met, begeleiding van orchest, carillon en bazuinen op de Place Verte, voor Rubens' standbeeld. Taptoe met fakkellicht. 19 Aug. Officiëele opening van het congres. Opening eener tentoonstelling van paardenrundvee en voortbrengselen van den landbouw. Opening eener tentoon stelling van Rubens' werken en afbeeldingen daarvan. Groote processie, waarvoor een altaar op de Place de Meir was op gericht. Internationale zangwedstrijdvoorafgegaan door een optocht der mededingende gezelschappenin de neder landsche afdeeling werden de prijzen behaald door: 1 Cecilia ven den Haag, 2 Breda's Mannenkoor van Breda, 3 Zanglust en 4 Kunst en friendschap, beiden van Amsterdam. Wed strijden van band- en voetboogschutters, kegelaars en benge laars. Eeestmaal van ongeveer 600 couverts in het beurs gebouw. door de stad den leden van het congres aangebo den. Pête champêtre door de Société Royale d'Harmo- nie. 20 Aug. Onthulling van een marmeren borstbeeld van Rubensin de vestibule van het schilderijen-museum. Zangwedstrijd. Roeiwedstrijd op de Schelde. De historische optochtdoor de rederijkerskamer „de Olijftak" georgani seerd moest wegens een geweldig onweder en plasregen uitgesteld wordentoen de regen 's avonds ophield had echter de algemeene illuminatie plaats. 2L Aug. Optocht, zoo even genoemd. Opening eener tentoonstelling van schilderijen van oude meesters. Volksspelen, assaut, roei- wedstrijden op de Schelde rijk aan triumfen voor ne derlandsche vereenigingen. Concert in den zoölogjschen tuin. Opvoering van Mertens'Zwarte Kapitein'. Illumina tie van de nieuwe stad (het park en de boulevards). I)e burgemeester de ffael bood op eene soireenamens den Koning, den heer de Jonge v. Ellemeet de Leopoldsorde aan. 22 Aug. Bedevaart naar Putten, in Noordbrabant, ter onthulling van het gedenkteeken voor Jordaens G. de Pape en A. v. Stalbemt. Aldaar overhandigde de heer de Jonge van Ellemeetvoorzitter der monument-commissieden heer de ffael het officierskruis van de Eikekroon. 23 Aug. Slui- ting van het litterarisch congres Harrdraverijop holland- sche wijze, met 15 deelnemers; de winners waren de Dobel van Boste Zevenhuizen bereden door A. Bos, gouden medalje van den graaf v. Vlaanderen en 10 0 fr„ Cornelia, van IVüoonte 's Gravenhagebereden door A. Bos, 80o' fr., Charles, van A. Vermeulen, te Standaarbuitenbereden door JKlomen400 fr., en Viornovan IV. Barendrecht, te Barendreebt, bereden door J. de Boer, 300 fr. De stad was gedurende de feesten bijzonder rijk versierd. Het aantal vreemdelingen werd op 80000 geschat. Het gemeentebe stuur had zelfs scholen ter hunner huisvesting afgestaan. Ook de gemeenteraad van Saint-Lo heeft met 11 tegen 4 st. geweigerd, gelden toe te staan voor het ontvangen van den President der Republiek. De raad bestaat uit 23 leden. Zoowel daar als te Cherbourg heeft de maire de bevolking uitgenoodigd om door middel van inschrijvin gen het noodige voor illuminatiën enz. bijeen te brengen. Te Cherbourg (bijna 100,000 inwoners) is in weinige dagen 12000 fr. voor dat doel bijeengebracht. De minister van onderwijseeredienst en schoone kunsten heeft zijne goedkeuring gehecht aan een voorstel van den heer Krantzcommissaris-generaal voor de groote tentoon stelling van 1878, om daaraan te verbinden eene „muziek- tentoonstelling" en daarvoor 250,000 fr. af te zonderen, ten einde de groote zaal van het paleis op het Trocadero in te richten voor groote concerten met name die van een groot orgel te voorzien en daarin sommige werken van jonge fransche meesters e. a. ten gehoore te brengen. Bij besluit van den President is een bedrag van 1% mil joen bepaald voor de belooningen, bij de groote tentoon stelling van 1878 toe te kennen door eene internationale jury van 650 leden (300 franscken), met 325 plaatsvervan gende leden (150 franschen). Verscheidene invloedrijke bonapartistenmet den heer Rouher en genl. Fleury aan het hoofd, zijn ter gelegenheid van den 15 Augustus naar Ckislehurst vertrokken. Eene mis op dien dag in de S. Augustinus-kerk te Parijs werd bijgewoond door een aantal bonapartisten, die bij het uit gaan eene ovatie brachten aan den heer de Cassagnac. De maarschalk-President, vergezeld van zijn zoon Emma nuel, genl. d'Abzac, den minister de Brogliee.a., i3 den 16 te Evreux aangekomen en heeft aldaar op de toespraak van den adjunct-maire, die hem verzekerde van de gehecht heid der normandiscke bevolking „welke hartelijk naar het einde van de tegenwoordige crisis uitziet" aan den republikeinsche regeeringsvorm het volgende geantwoord „Terecht zijt gij van meening, dat de constitutie niet be dreigd wordt door hem, aan wiens hoede zij is toevertrouwd. Zij wordt slechts door degenen bedreigd, wier leerstellingen alle belangen verontrusten en die beginselen ingevaar brengen, welker handhaving voor eiken vorm van regeering evenzeer noodwendig is. Ik wenseh de tegenwoordige crisis te zien eindigen. Zij zal ophouden, zoodra door de wijsheid des volksdoor de verkiezing van nieuwe mandatarissen, de een oogenblik verstoorde overeenstemming tusschen de verschil lende openbare machten zal worden hersteld." De president van den Arrondissements-Raad gewaagde in zijne toespraak van het „radicaal charlatanismemaar de voorzitter der rechtbank van koophandel drong aan op het eindigen der crisis, dewijl geene bestendigheid kon worden verschaft dan door eene regeeringwelke steunde op een door kiezers sa mengesteld Parlement,. De maarschalk antwoordde „wat de bevolkingen begeeren is werkelijk bestendigheiden juist om die voor het vervolg te verzekeren heb ik aan eene on vermijdelijke, maar voorbijgaande crisis de voorkeur gegeven boven de verlaging van het gezag tegenover de buitensporige aanspraken van eene der beide Kamers." Den 16 vertrok de maarschalk naar Caen. Bij de receptie op den 17 hield de maire Bertauld, een persoonlijk vriend van den President maar een der invloedrijkste leden van het linkercentrum van den Senaateene zeer kleurlooze toespraak, 's Avonds waren de publieke gebouwen en verscheidene huizen verlicht. Over S. Ló, waar de straten met groen en vlaggen ver sierd warenbereikte de maarschalk den 18 Cberbo urg. De president der rechtbank van koophandel te S. Lö had volgens het gebruik, zijne te houden rede aan den prefect ter inzage gezonden, in welke rede hij in bezadigde bewoor dingen op de nadeelen weeswelke voor handel en nijver heid uit de langdurige politieke crisis voortvloeienen den maarschalk uitnoodigde om daaraan zoo spoedig mogelijk een einde te maken. De prefect zond het stuk terug met het berichtdat in gemeen overleg besloten wasalle toe spraken achterwege te laten. Zeer verwonderd was derhalve de president, toen hij zelf gezwegen hebbende, den maire en den voorzitter van den Alg. Raad het woord hoorde voeren. Te Cherbourg heeft de maarschalk het eskader in oogenscbouw genomen, bij zijne aankomst en zijn vertrek met 21 kanon schoten begroet wordende. Vervolgens is hij op een dijk ooggetuige geweest van eenige proefnemingen met torpedo's en daarop heeft hij het ailoopen van de Fulminant bijgewoond. Den 20 is hij naar Parijs teruggekeerd. Onder het personeel der rechterlijke ambtenaren hebben zoo vele veranderingen plaatsdat het Journal des Dèbats het vermoeden uitspreekt, dat de minister de Broglie van lieverlede de magistratuur wil maken tot het gedweeë werk tuig van een gezag met ruim geweten. Bij gelegenheid van een landbouwfeest te Chinonin Tou- rainehield de prefectde heer de hadaittac wegens zijn heulen met carlisten minder populair, aan een banket eene redevoeringwelke d.oor kreten ter eère van de Republiek werd gestoord. Zekere opschudding ontstondiemand riep: „Leve de Koning!" en de heer Joubertbroeder van het gewezen republikeinsche Kamerlid gaf hem een klap in het gezicht. Men ging in verwarring uiteen. Tegen den heer Joubert is eene gerechtelijke vervolging ingesteld. De rechtbank te Versailles heeft zich den 16 onbevoegd verklaard in zake het geding van den heer Menier tegen den minister de Fourtou, wegens beleediging van de republikein sche leden der ontbonden Kamer in het Bulletin des Communes. De uitgever en de drukker van dat orgaan door den beer Menier mede in de zaak betrokkenzijn deswege niet aan sprakelijk gesteld. De heer Gambetta heeft aan een hem te Rijsel aangeboden gastmaal eene breedvoerige politieke redevoering uitgesproken, in welke hij beweerd beeftdathadden de verkiezingen van 1S76 Erankrijk van de aanhangers der Bourbons verlost, die van 1877 het zouden bevrijden van het clericalisme en het bouapartisme. De heer S. Genest Bucheronwenscht in de Figaro, dat de staat van beleg afgekondigd en den minister van oorlog Berthaut een militaire hooge raad ter zijde gesteld of dat hij door den genl. Canrobert vervangen zal worden. De Mx- niteur (het orgaan van den minister Decazesbestrijdt dit ver langen en wijst den genl. Ducrot aan als den ingever der aan vallen. van eerstgenoemd blad tegen den minister Berthaut. De Lanternede Petit Parisien en de Mot d'Or.dre zeggen, dat de Figaro dien minister bestrijdt omdat hij een eerlijk man isen den genl. Canrobert verheffen wijl hij bonapartist, is die op 2 Dec. 1851 franseh bloed op den boulevard Mont- martre deed vloeien. De administratie van de Répubttque Franqaise wilde haren abonné's de photografiscbe portretten der 363 Afgevaardigden

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1