tiroot lirittönfe »u Ierland. Sftusiaiitl. Sur Mie- OoNtcnrjjk-Sloiijsaryc. &passs|e. EgJÏ»«e- Xuid-lS'i'ica. lerceiiigdc SitaSess. Ecuador Chili. SSInnesilüiiMi. op ééne plaat aanbieden, maar de krachtens een decreet van 1852 aan den prefect van policie gevraagde vergunning ie geweigerd. Te Londen is een daglooner, wegens het mishandelen van eene kattot eene boete van 40 sb. en eene maand dwang arbeid veroordeeld. De heer WH. Smith, secretaris bij het dept. van financiën, is tot minister van marine benoemd, in de plaats van wijlen den heer Ward, Hunt, en opgevolgd door den heer Arthur Stanley. De minister van binn. zaken heeft een brief aan den lord-mayor van Londen gerichthandelende over maat regelen tot het tegengaan van het koopen en stelen van ita- liaansche kinderen met het doel om die tot straatbedelaars af te richten. De heer Cross toont aan, hoe de „padrones dezer kinderen vervolgd en zij zeiven naar ambachtsscholen gezonden kunnen worden den lord-mayor uitnoodigende om instruction daartoe aan de policie der City te doen toekomen. Nadat, vruchteloos eene belooning van 1500 was uitge loofd voor het ontdekken van den moordenaar, die den heer Young op zijn eigen goed te Castlerea doorschoten had, heeft de lórd-luitenant van Ierland volkomen kwijtschelding van straf toegezegd ingeval een medeplichtige den dader aanwijst. Lord Burghley, een conservatiefis te Northampton tot lid van het Lagerhuis verkozen. Te Londen is eene turksche leening gesloten van 2 ya mil- jojn p.st. De Koning van Denemarken is den 14 te Londen aange komen ten einde zijne dochter, de prinses v. Wales, te bezoeken. Den 14 is de zitting van het Parlement door den lord- kanselier namens de Koningin gesloten. Ten aanzien van den oorlog in het Oosten werd niets nieuws gezegd. Van de afkondiging der britsche souvereiniteit in de Transvaal werd verhaalddat zij het gansehe gewest door met geest drift begroet en ook door de hoofden en volksstammen der inboorlingen met kennelijke voldoening vernomen was. Den 15 is in een der waggons van den spoortrein tusschen Plymouth en Bristol een eotorado-kever ontdekt, fn dien waggon was den 23 de americaansche mail vervoerd. De metselaars te Londen hebben eene werkstaking begon nen, wegens de weigering der werkgevers om den arbeid een half uur later te beginnen en bet loon met een penny te verhoogen. De sedert Mei werkstakende scheepstimmerlieden aan cte Clyde hebben besloten, nu de werkgevers genoegen hebben genemen met eene beslissing door scheidsrechtershangende 'die beslissing het werk te hervatten. Hoogerhuis. Den 8 is voor de tweede maal een wets ontwerp gelezen, strekkende tot wering en uitroeiing van schadelijke insectenden 9 voor dc tweede maal dat be treffende de oost-indische leening van 5 miljoen, ter bestrij ding van den hongersnood. Den 9 zijn ook goedgekeurd de door bet, Lagerhuis in het wetsontwerp betreffende Zuid- Afriea gemaakte wijzigingennadat lord Carnarvon ver klaard had, dat de'Transvaal tot een geregelden staat vau zaken was teruggekeerd, bet, engelscbe bewind er overal met gen ciën de hartelijkste ingenomenheid was begroetenz. Lord Évenham heeft den 9 zijne aangekondigde motie be treffende de oostersehe kwestie ingetrokken. Lord Beacons- field betuigde hem daarvoor dank en voegde er bij dat de regeering bij den aanvang van dezen wreeden en verwoestenden ooriog eeue staatkunde van stipte maar voorwaardelijke on zijdigheid aankondigde. Lord Derby herinnerde ^zijne in zijne depeche van 0 Mei genoemde voorwaarden. Ruslands antwoord daarop was van verzoenenden en vriendschappelij- ken aard, en er was geene reden om aan Ruslands eerlijke nakoming der voorwaarden te twijfelen De handuaving dier voorwaarden was de grondslag voor de staatkundige gedrags lijn der engelscbe regeering. Lagerhuis. De heer Bentinckdie aangekondigd had dat hij de aandacht van het Huis wenschte te vestigen op de omstandigheden, waaronder dit, zijne zittingen stond te sluiten en met name op lord Derby's nota van 6 Mei, heeft den 9 daarvan .afgezien op het verzoek van den minister Northcote, die eene" bespreking dor oostersehe kwestie op dit oogenblik nadeelig verklaarde voor de openbare dienst. De vice-minister Bourke verklaarde, dat er geene onderhandeling plaats had tusschen Engeland en Oostenrijk over eene mobi lisatie van het oostenrijksche leger, voor het geval, dat Roumanie of Servie aan den oorlog mocht deelnemen of dat de russische troepi.n Servie zouden bezetten. Het bekende lid Whalleydat ondanks de vermaningen des voorzitters over niet aan de orde zijnde zaken bleef doorsprekenis krachtens de onlangs tegen de iersche dwarsdrijvers inge voerde bepalingen tot zwijgen gebracht. Den 10 heeft de lieer Monk gevraagdof de regeering een tijdelijk bezetten van Konstantinopel door de russen (volgens hein niet alieen waarschijnlijk maar voor de beslechting van het oostersehe vraagstuk noodzakelijk) voldoende zou achten om een einde te maken aan de vriendschappelijke betrekkin- tusschen Rusland en Engeland. De minister van finan- verklaarde op deze vraag niet te kunncu antwoorden. De heer Bowycr, liberaal, en de oud-minister Forster waren het met den beer Wolff, conservatief, eensdat de regeering op deze vraag het stilzwijgen moest bewarenzou zij niet den schijn op zich laden van Rusland een wenk te geven om tegen Konstantinopel op te rukken of inbreuk maken op hare onzijdigheid. De heer Forster verklaardedat de oppositie de overtuiging erlangd haddat de regeering voornemens was, bij eene politiek van strenge onzijdigheid te volharden. De minister zeide dank voor liet vertrouwen van het Huis verklarende dat het staatsbeleid der regeering volledig was uiteengezet iu lord Derby's bekende depeche welke door Rusland in bevredigenden toon beantwoord was [Lord Derby verklaarde daarin, dat Engeland niet onver schillig zou kunnen blijven wanneer Konstantinopel „van meester veranderde'', en prins Gortschakoff antwoordde „zonder den loopnoch den afloop des oorlogs te kunnen vooruitloopeu," dat eene verovering van Konstantinopel niet in de bedoeling lag van den Czaar]. Den 11 heeft de beer Fawcett ophelderingen gevraagd om trent de politieke gedragslijnwelke de regeering voortaan in het Oosten dacht te volgen. Indien de regeering zich verplicht mocht achten, vijandelijk tegen Rusland op te treden behoordenaar het gevoelen van den heer Fawcett, het Parlement bijeengeroepen te worden. Voorts vroeg deze, of de heer Laya'rd geprotesteerd had tegen het zenden van Chefket-bassa, 'hen aanstoker der bulgaarsclie gruwelen, als bevelhebber naar Batoum. De minister Northcote zeide dat hij daaromtrent geen bericht had ontvangen maar dat, de britsche gezant telkens geprotesteerd had als de Porte aan Chetkel eenig commando had willen opdragen; en hij verklaardedat de regeering zich volkomen bewust, was van hare const,itutioneele plichten en daarvan niet zou afwijken- KoLomëu. De turksche gezant bij den Emir van Afgha nistan is den 9 te Bombay aangeko» en en door vele invloed, rijke muzelmannen met geestdrift begroet. Op bijzonder verzoek van dea grootvorst en de generalen staf is hovel gegeven tot het mobiliseeren van nog 2 divi- siën grenadiers en 1 divisie cavallerie, die vroeger onder het corps grenadiers werd medegerekend. De oogst is fabelachtig rijk uitgevallen en de hoedanig heid der granen voortreffelijk; maar er zijn geene handen om de volle aren van de velden te halen. De krijgsraad, voor welke Abdoul-IierimRedif-bassa en andere bevelhebbers wegens plichtverzuim of nalatigheid te rechtstaan, is den 15 onder het voorzitterschap van Namyk- bassa bijeengekomen. De regeering blijft voortgaan met in de moskeeën van Konstantinopel tot kalmte en verdraagzaamheid aan te spo ren, en houdt overigens de aandacht der bevolking bezig met tooneelvertooningen en spijsuitdeelingen. Eiken avond wor den in de armste wijken van Skutari en Stamboul op kosten van den Sultan geld en levensmiddelen uitgereikten eiken avond geeft het bureau van Qedik-bas'a's schouwburg 30 vrijkaarten uit om ook de onbemiddelde zonen der geloovi- geii in de gelegenheid te stellen, het nieuwe drama: „De val van Soukoum-kaleti" te zien vertoonenhetwelk een belangrijken opwekkenden invloed op de gemoederen uitoe fent en steeds daverende toejuiehingen inoogst. Bij keizerlijk besluit zullen alle individuen onder de wape nen geroepen worden, die tot dusver van (Je dienst waren vrijgelootbenevens degenendie nog niet waren opge roepen om bij de reserve te worden ingelijfd en eindelijk de jongelieden die den leeftijd voor de conscriptie nog niet geheel hebben bereikt. Zijdie hunnen tijd reeds hebben uitgediend doch hun veertigste jaar nog niet hebben bereikt, zullen nationale garden vormenwelke in geval van nood naar den oorlog kunnen worden gezonden en andere welke uitsluitend tot handhaving der binnenlandsche rust bestemd worden. Alle buigarendie bij bet algemeen bestuur, te Konstan tinopel of in de provinciëneen post van vertrouwen be kleedden zijn door de regeering ontslagen. Edhem-bassa heeft den engelschen gezant beloofddat de vonnissen van den krijgsraad tegen de buigaren in Ruuielie niet uitgevoerd zullen worden voordat daarvan te Konstan tinopel kennis is genomen. Te Salonica is de staa+ van beleg afgekondigd. Het aantal der circassiërsdie naar Turkije wenschen te verhuizenbedraagt een miljoen. De heer Christiesde servische agentheeft den 20 aan de Porte verklaard, dat Servie geene kennis draagt van het aan Rusland toegeschreven plan ora een deel der russische armee door Servie te laten trekken. Hij ontkendedat Servie besloten zou hebben aan den oorlog deel te nemen. De montenegrijnen hebben in den laten avond van den 19 het laatste buitenwerk van Niesioop den berg Tsehadjelitza, met, storm vermeesterd en 's nachts fle stad bezet. De Porte heeft het onverwijld coneentreeren van 50.000 mustehafiz van de tweede klasse te AdrianopelSofia en op andere punten van Bulgarije bevolenom als nieuwe reserve te dienen. De Sultan heeft, bevoleneen tweede reserve-leger uit 60.000 anatolische mustehafiz te vormendat te Kon stantinopel georganiseerd wordt. De nieuwe leening is door tusschenkomst, der „Banque Ottomane" tot, stand gekomenwelker hoofddirecteur zich met dat doel naar Londen begeven had. Het bedrag is no minaal 3 miljoen p. st., waarvan de Porte 2% miljoen in handen heeft gekregen. Bulgarije. Volgens den berichtgever der Times te Sohuaila, is de turksche ruiterij, welke de verkenning naar Kustendje deedin noordwestelijke richting voorwaarts rukkende gestuit op eene bende buigarenonder aanvoering van een pope, welke 35 muzelmannen had gevangen gemaakt. Deze waren met knuppels geslagen en op andere wijze mishandeld en vervolgensin groepen aan hunne kinderen vastgebonden, verdronken. De russische verliezen in de 2 gevechten voor Plewna hebben tusschen de 8- en 10000 man bedragen, waarvan de helft gesneuveld of ernstig gewond. Omstreeks 5000 gewon den zijn in de hospitalen te SistovaSimnitza en ïurnu- Magarelli ondergebracht. Van de 200 tot het Roode Kruis behoorende personen zijn 40 omgekomen terwijl zij gewon den verzamelden. Hoe ontzaggelijk de turken Plewna ook versterkt hebben, bevindt Osman-bassa zich niettemin in een moeilijken staat aangezien de talrijke ruiterij der tegenover hem staande 80000 russen zijne gemeenschap met Sofia ten eenemale af gesneden heeft en de convooien van munitie en levensmid delen onderschept. Den 14 hebben de russen eene nieuwe brug over den Donau bij Pyrgos (rechteroever z.w. van Rustschuk) voltooid. Het vuur tusschen Rustschuk en Giurgewo is den 15 hiermede geëindigd, dat de batterijen der turken tot zwijgen werden gebracht. 8 Turksohe schepen hebben den 17 troepen in de Dobrud- scha aan land gezet. llumelie. Sedert den 4 zijn duizenden vrouwen en kin derendie aan de slachting te Eski Saghra ontkomen, of liever bij het uitroeien der mannelijke bevolking gespaard waren in deerniswaardigen toestandvele uitgeput en ge wond onder geleide te Karahounar aangekomenwaar slechts ééne put voor 16000 soldaten is en dus geen water genoeg was om de dorst der ongelukkigen te stillenzij zijn naar Adrianopel, Philippopel en Konstantinopel opgezonden. Een turksch bericht zegtdat een corps ruiterij onder Ibrahim-bossauitgezonden om de turksche bevolking van Kesanlyk te verlossen dat doel bereikt heeftwaarbij 200 buigarendie weerstand boden gesneuveld zijn, en een aan val der russische ruiterij met verlies harerzijds van 250 manafgeslagen werd. De turken hebben den 18 een vruohteloozen aanval op den Hain-Boghaz-pas gedaan en den volgenden dag het de- filé geheel ontruimd. Soliman bassa meldtdat eene door hem ter verkenning uitgezonden troepenafdeeling op 4 uren afstands van genoemde pas stuitte op 2000 in sterke posi- tiën verschanste russen endaar het doei der verkenning bereikt wasna een gevecht naar haar kamp terugkeerde. De Scbipka-pas was den 18 door de russen aanmer kelijk versterktmet 28 kannonen gewapend en door een regiment van de 9e. divisie bezet, de llain-Bosrhaz-pas waarin eene reeks van geduchte versterkingswerken was aangelegddoor 2 regimenten. Krijgsbedrijven in Azie. De russische opperbevelhebber, genl. Melikoffis in zijn commandement vervangen door prins Mirski. Een der 3 onderbevelhebbersgenl. Oklob- sehio, heeft laatstelijk zijne teruggetrokken stellingen op nieuw vooruitgeschovenDidewaghi bezet en hier en op een paar kleinere plaatsen verschansingen opgeworpen, maar uit deze laatsten is hij door Derwisch-bassuden nieuwen comman dant van Batoumverdreven. Gelijktijdig door de russen aangewende pogingen om met torpedobooten de Tsehuruksu op te varen zijn mislukt,. Den 17 hebben de russen van Saim uit eene verkenning ondernomen tegen den linkervleugel van Moukhtar-bassa's voortreffelijke stelling bij Kars. Zij braehtten veel artillerie in het gevecht,, onder welker bescherming ongeveer 30000 man voetvolk en 10 regimenten ruiterij voorwaarts rukten. De turken hielden dapper standsloegen de russenwier ver lies ongeveer 1000 man bedroeg, en vervolgden onder Ghari- Mehmed-bassa, den zoon van Suhamyl, hen tot in hun kamp. De turken hebben het russische grondgebiedhetwelk zij eenige dagen bezet hielden, weder ontruimd en wachten een aanval van Tergukasoff' af, die daartoe echter te zwak schijnt. Officiëeie russische berichten melden het volgende omtrent de laatste krijgsbedrijven Om Moukhtar-bassa's aandacht van de beweging van Terqukasoff tegen Ismaïl-bassa af te leiden, richtte op 18 Aug. genl. Melikoff een schijnbaren aanval tegen Moukhtar bassa. Na een tamelijk langdurigen artillerie-strijd en hevige schermuiseliugen met infanterie en cavallerie, die bij Bolschaja en Jagna onder bevel van den overste Komarojf plaats hadden, sloeg de russische voorhoede bij bet dorp Koelwerdan een legerkamp op, terwijl de hoofdmacht naar Kourouk-Darah terugkeerde. Het verlies der russen bedroeg 1 officief en 60 man; 8 officieren en 270 man waren gt.wond. Den vol genden dag rukten de russische troepen uit de kampen van Kadklar en Ani in 5 kolonnen tegen het kamp van Moukhtar op, werd aan beide zijden goed gevochten en trokken de russen tegen den avond in goede orde terug. In den naeht van 1920 Aug. deed genl. Tschawtschawadse met eene kolonne cavallerie een strooptocht naar Bulanock en overviel hij een deel der turksohe ruiterij. De vijand verloor 60 man1 otficier en 6 man werden gevangen genomen. Toen de turksche artillerie vuur ging geventrok de russische cavallerie teruger waren slechts 2 officieren licht gekwetst. Servie. Blijkens de openbaar gemaakte wet op de mid delen voor 1877 zijn de inkomsten geraamd op 7,088,921, de uitgaven op 6,981,580 gulden. Voor de schatting aan de Porte is 225,251 gulden uitgetrokken. De buitengewone uit gaven geraamd op 7,885,742 fr„ zullen gedekt worden door de achterstallige stortingen van de gedwongen leening, door de bierbelasting en door eene verhooging der personeele belasting. Te Jagodin hebben ongeregeldheden plaats gehad. De inwoners drongen op het ontslag van den burgemeester aan. Er zijn vele personen gevangen genomen. De ministers hebben gezamenlijk hun ontslag gevraagd. Dat van den president-minister en van den minister van o. werken is aangenomende overige behouden hunne porte feuilles. De heer Ristic is tot president-minister benoemd. Roumanie. Den 17 is een levendig vuur gewisseld tus schen de rnumanen en de turken bij Korabia. Den 20 bombardeerden 2 turksche monitors en de forten bij Silistria Kalaraschi. Oostenrijk. In Galicie zijn een gewezen russisch officier, een journalist", 2 studenten en 2 werklieden in hechtenis genomen ten gevolge van eene huiszoekingdie gehouden is naar aanleiding van de geruchten, volgens welke anti- russisehe wervingen plaats hadden. Bij den galicischen Landdag zijn petitiën ingekomen waarin aangedrongen wordt op eene demonstratie tegen Rusland bij gelegenheid van het adres aan den Keizer. Zij vinden bij de meerderheid geen bijval. Hongarije. Op vele plaatsen worden ant,i-russische mee tings gehouden. In Croatie worden ettelijke meetings gehouden in anti- turksehen geest. Op eene meeting te Agram is eene motie aangenomen, die door eenige andere meetings reeds is goed gekeurd, waarbij de inlijving van Bosnië en de Herzegowiua bij Oostenrijk verlangd wordt. In de baskisehe gewesten hebben de pogingen der Prov. Staten en van den gemeenteraad van Bilbao om de noodige som voor het vrijkoopen der lotelingen bijeen te krijgen schipbreuk geleden. Intusschen is zulks ten opzichte van een groot aantal hunner door de familiën en de gemeente- teraden hunner woonplaatsen geschied en een 100tal is naar het buitenland uitgeweken. Eene repuhlikeinsche samenzwering, die den 15 moest uit barsten is mislukt. Te Madrid en in sommige provinciën zijn eenige personen in hechtenis genomen. Het fregat Maria de Malnia is den 20 naar het Oosten vertrokken, om de Spanjaarden te beschermen die in Turkije verblijf houden. De nieuwe overeenkomst tusschen den Onderkoning en de engelscbe regeering aangaande den slavenhandelhoudt het voigende in: De uit- en invoer van slaven uit en in Egypte is volstrekt verbodeneven als het verminken van kinderen en .alle handel in deze. Slavenhandelaars zullen voor d en krijgsraad als moordenaars terechtstaan ofvoor zoover zij buitenlanders zijn aan de regeeringen hunner respectieve landen worden uitgeleverd. Engelscbe kruisers zijn bevoegd om slavcuhaalders onder egyptische vlag aau te houden, en egyptische kruisers mogen hetzelfde doen ten aanzien van slavenhaalders onder engelscbe vlag in de egyptische wate ren. De gezagvoerders van zoodanige prijsverklaarde schepen zullen terechtstaan in het land waar zij te huis behooren. Verder verbindt zich de Onderkoning om allen particulieren slavenhandel af te schaffen, binnen 7 jaren in eigenlijk Egypte, binnen 12 jaren in Nigritië en de grensgewesten. Vele vrijwilligers vertrekken van Alexandrie naar Grie kenland de regeering heeft 60 christenen onderdanen van de Porte, teruggehouden. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft van het geld, door Engeland voor de diamantvelden gegeven, 3000 aan den President Brand geschonken en 70,000 bestemd voor de oprichting eener Staatsbank. President Hayes heeft het verkoopen van wapenen aan indianen verboden. De regeering der Sehipperseilanden heeft aan de Ver. Sta ten en Groot-Brittanje verzocht een protectoraat te vestigen. Genl. Gibbon heeft den 9 een hardnekkig gevecht- gehad met de indianen in het territoir Montana. Hij was door genl. Howard, die met 800 man rutterij de roodhuiden in den rug zou vallen, met 182 man uitgezonden om hunne aan dacht af te leiden, maar hij viel hen aan toen Howard nog 60 mijlen ver was en zag zich genoodzaakt om voor de over macht terug te trekken en zich op een heuvel te verschan sen, ze/f lieht gewond en 25 gesneuvelden en 45 gekwetsten tellende Het verlies der indianendie zich voorts terug trokken werd op 100 man geschat. Howard heeft zich den 11 met Gibbon vereenigd. 15 Mexicaansehe stroopers hebben de gevangenis der stad Rio-Grande opengebroken, den aldaar wachthebbenden rechter en 2 cipiers doodelijke wonden toegebracht en 2 gevangen paar dendieven in vrijheid gesteld, waarna zij over de Rio-Grande terugtrokken en aan de hen vervolgende troepen ontkwamen. De regeering en die van Canada zijn het eens geworden eene vereenigde oommissie van 6 leden te benoemen ter re geling van de voorwaarden, waarop de voor de americaansche troepen naar Canada geweken sioux-indianen weder over de grens der Unie zullen worden gezet. De Baltimore- en Ohio-Spoorweg-Maatschappij heeft den minister van oorlog eene rekening aangeboden wegens het vervoer der regeeringstroepen gedurende de groote werk staking tot bescherming van hare lijnen uitgezonden. Daar geene der andere maatschappijen tot iets dergelijks is over gegaan heeft het kabinet beslotenvoorshands af te wach ten of dit alsnog geschieden mocht en dan de zaak te on derwerpen aan het oordeel van den „attorney-general." De stoomboot Denmark, den J0 uit Londen te Nieuw - York aangekomen, is op last van de regeering wegens smok kelarij in beslag genomen. Men beweert namelijkdat op verscheidene vaartuigen vau de „National Line", waartoe genoemd schip behoortvoor meer dan 100,000 dollars aan kant door eenigen van het personeel gesmokkeld is. In verscheidene steden zijn vergaderingen gehouden en motiën aangenomen ten doel hebbende de vorming ecner van de overige partijen onafhankelijke politieke werklieden-partij, die rechtstreeksche vertegenwoordiging der werklieden in het Congresde wetgevende lichamen der Staten en de ge meenteraden intrekking van alle drukkende wetsbepalingen op den arbeid en wetten tot bescherming van den arbeid verlangt. Te Louisville hebben de werklieden bij eene ver kiezing met groote meerderheid de overwinning behaald, en in Ohio hebben zij candidaten gesteld voor het gouverneur schap en de overige waardigheden in dien Staat. Het Senaatslid Morton heeft te S. Eranciseo eene deputatie ontvangen van voorname chineesche koopliedendie zich beklaagden over de geweldenarijen en onrechmatige hande lingen welke hunne laudgenooteu van aliezij den te ver duren haddenzonder dat de regeering hun bescherming verleende. Zij verzochten hem en hij beloofde hun, in het Congres een wetsontwerp in te dienen om het tractaat met China in dier voege te wijzigen, dat voortaan ieder cbineesch immigrant met 190 dollars zou worden belastwaaruit dan de terugtocht van degenen, die naar hun land wilden terug- keerenzou worden bekostigd. De chineezen zijn voor nemens de regeering om eene schadeloosstelling van 100,000 d aan te spreken voor de verwoestingen, gedurende de laatste onlusten in hunne wijk aangericht, De britsche stoomboot John BramaU is den II van Nieuw- haven naar Konstantinopel vertrokken met eene ladiug wa penen en munitie voor de turksche regeering, op 1,200,000 d geschat. is den 26 Juni 11. wederom het tooneel geweest van vulka nische uitbarstigen en verwoestende overst.roomingen. Vooral de sehoone vruchtbare valleien van Chillo en Tumbaco heb ben veel geleden. Er is voor meer dan een miljoen dollars schade aangericht en een groot aantal menschen hebben bij deze ramp het leven verloren. Meer dan 1500 stuks vee zijn verdronken. aangeboden een tusschen Nederland en Zwitserland gesloten tractaat van vestiging eu*handel [Het 22 Nov. 1862 geslo ten tractaat werd 18 Juni '63 door de 2e Kamer verworpen, op grond der minder gunstige verordeningenwaaraan de israëlieten destijds in verschillende kantons onderworpen warenwelke verordeningen vervallen zijn door de zwitser- sehe grondwet van 29 Mei '74], Marine. Den 22 is van 's Rijks werf ie Amsterdam te water gelaten de ram-monitor Draak. Het Stoomgemaal der Graftermeeer, ontworpen door den heer Goldberg te Hazerswoudevervaardigd door de Maatschappij „Ijzergieterij Prins van Oranje" te 's Graven- hageis den 16 in het hijzijn van het polderbestuur en vele belangstellenden beproefd en heeft wat den opvoer van het water betreft de verwachting verre overtroffen. De ge bouwen voor dit waterwerktuig zijn opgetrokken door den aannemer K. Koggen, van Westgraftdijk. Onderwijs. Den 20 is de nieuw opgerichte ambachts school te Utrecht geopend met 29 leerlingen. Giften. Door wijlen den heer J. Jansen is aan het r. c. oude armenkantoor te Amsterdam 1000 vermaakt. De heer E. Huber te 's Graven hage heeft aan de kerk voogdij, de diaconie en het burg. armbestuur te Hardegarijp f 5004 uitgekeerd, ter voldoening aan eene bepaling in het testament, van wijlen mr. U. Ii. Wielinga Huber, die aan eerstgenoemde het buitengoed „Bennemastate" gelegateerd had onder voorwaarde van betaling dier som indien het door den erver afgebroken of verkocht werd. Wijlen mej. Lavaleye te Maastricht heeft aan de S. Mat- thijs-, S. Maarten- en O. L. Y. kerken 15,900 en aan 3 kloosters 24000 vermaakt. Hare nabestaanden waren fabriekarbeiders. Wij,en de_ heer H. E. Verschoor te Sleeuwijk heeft aan de herv. gemeente aldaar vermaakt f 2000 tot verhooging van het predikants-traet.ementen f 1000, door de renten te vermeerdereu totdat het bedrag voldoende zal zijn voor een orgel in de kerk. Geschenken. Bij gelegenheid van het 25jarig huwelijk van den heer H. Wittehortulanus te Leidenop den 18 werd hem namens 225 vrienden en vereerderswaaronder de prinsen Alexander. Hendrik en Frederik, een fraai bewerkt zilveren kistje, een geldelijk geschenk inhoudende, aangeboden. Het bericht, dat een vermogend persoon f 4000 geschon ken heeft tot dekking van het tekort der tuinbouwtentoon stelling te Amsterdam, is onwaar. Mr. J. dc Wal, cmiritus-hoogleeraar der leidsehe hooge- sehoo!heeft bij het overbrengen zijner woonplaats van den Haag naar Deventer, zijne uitgebreide boekerij geschonken aan de Kon. Bibliotheek onder voorwaardedat zij afzon derlijk bewaard en gecatalogiseerd zal worden. Rampen. Den 11 is de reeds tot aanzienlijke hoogte op getrokken koepel van de in aanbouw zijnde r. c. kerk te Eindhoven in beweging geraakt, dadelijk door de werklieden verlaten en sedert gaandeweg gescheurd en gezakt. Te Warffum zijn den 17 twee van 3 vreemde arbeiders die voor het onweder in eene geopende schuur gevlucht warenen 4 vette ossen in de weide door den bliksem ge dood. Tusschen Leens en Ulruin is een jongen, die op een boerenwagen zat, getroffen en gedood. Aan boord van een stoomboot van Groningen naar Lemmer werd een paard door den bliksem gedood. De stoomboot Eten, van de Pacific-Stoomboot-Maatschappij, is den 15 Juli, ten noorden van Valparaiso, vergaan. Een 160tal personen bevonden zich aan boord, van wie 43 drie dagen later de kust bereikten. 20 Anderen vluchtten op eene rotsen het engelscbe oorlogschip Amethyst trachtte hen af te brengenhetgeen door het booze weder onmoge lijk werd gemaakt. De ongelukkigen wierpen zich na lang van het weder en den honger geleden te hebben om aan hunne ellende een einde te makenin zee. Een 3t,al werd opgevischt en men houdt het er voor, dat meer dan 100. personen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. De Koning heeft den 22 de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam bezocht. Prins Alexander is den 22 naar Stuttgart vertrokken. Hij heeft aan den Raad van State een portret van wijlen de Ko ningin vereerd ter plaatsing in de vergaderzaal. Prinses Albert van Pruisen heeft den 22 met hare kinderen Scheveningeu verlaten en is naar Duitschland teruggekeerd. Verkiezingen. De Prov. Staten van Noordbrabant heb ben tot lid der K Kamer verkozen mr. P. J. A. Smitz, te Eindhovenmet 50 van de 57 stemmen. Staien-Generaal. Aan de 2e. Kamer is tergoedkeurin. 19—20 gezinnen Aug. zijn te Brakel 6 huizen, 4 hooibergen en eene schuur In den nacht van bewoond door 9 afgebrand. Te Heinkenszand is den 18 een kind van omstreeks 7 maanden dat door de moeder onbedachtzaam in de nabij heid van een mierennest op den grond neergezet en daar eenigen tijd alleen gelaten waszoodanig door de mieren gebeten, dat, het binnen weinige uren een lijk was. Marktwezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om de groote najaarspaardenmarkt af te schaffen en de groote voorjaarsmarkt te houden op zaterdag vóór palmzondag. Tentoonstelling van Kunst-nijverheid te Amster dam. Op de kwartjesdagen15 en 22 dezer, heeft het aantal bezoekers ongeveer 10000 en 8000 beloopen. De Om nibus-maatschappij vervoerde den J5 28000 personen. De tentoonstelling is in de eerste 6 weken bezocht door 160849 personen. Harddraverijen te Oterleek door paarden uit de ge meente. 20 Aug., 8 mededingersprijs (kristallen azijnstel met zilver gemonteerd) grijze bles van R. C. Groot in de Schermeer, I". premie Goliath, van C. Kalis, in de Scher- meer 2". premie paard van K. Bommezij (pikeur diens zoon). 22 Aug., 7 mededingers van zessen klaar, prijs (2 kristallen karaffen met zilver gemonteerd) zwarte merrie van G. C. Vis ser (pikeur T. Punt), 1». premie bruin paard van K. Schoon, in de Schermeer, 2'. premie Goliathvan CKalis (pikeur J. Groot). Den 23, te Purmerende24 mededingers. Prijs, f 250, Wilhelmina, van J. SYhemate Snetk 1« premie, f 100, Slimme Jan, van P.v. Santen, te Rotterdam, 2' premie, f 50, Alexander, van C. Broers, te Bennebrcek. Staats-Loterij. Trekking der 5''. klasse 4'. week, No. 20179 lnOO en premie van/"SQOOO, No. 10993 10000, No. 3937 t 2000, No. 17610 1500, No. 2035,2414, 3020, 3446, 3938, 4370. 4908, 7977, 8206, 8720, 9613, 12660 13726, 14828, 14951, 15235, 16579, 17746, 1S048, 19540, 19892, 19943, 20006, 20625 en 20871 f 1000. De heer Switzar beeft voor 4 avonden der kermis, 27 tot 30 dezer, geëngageerd het zeer gunstig bekend rotterdamsch „Feestgebouw-gezelschap", onder directie van den heer Sluyter, dat laatstelijk te 's Gravenhage en te Haarlem zoo grooten bijval heeft verworven. De talrijke artisten waaruit dit gezelschap bestaat onthalen hunne bezoekers zoowel op muziek en zang, als op acrobatische oefeningen, en zorgen dus voor eene aangename afwisseling. De heer Switzar rekent gewis op eene groote opkomst van het publiek in zijne onlangs gerestaureerde zaalom in staat te zijn de belangrijke kosten zijner onderneming goed te maken. De heer van Leuven (Café Centralbelooft het publiek evenals ten vorigen jareaangename dagen met. bet, door hem geëngageerd gezelschap, onder directie van den heer B. G. v. Kurowskyterwjjl de heer van Tellingen voor af wisselende voordrachten in zijne fraaie gedecoreerde zaal Diligerdia zal zorg dragen. De heeren Mays en Dassysteunende op steeds overal behaald succeszullen ook zeker hunne besle krachten in spannen om ook hier dien lof te verdienen; de heer Spriet geeft ruet zijn nieuw gezelschap komieke scènesoperet tes en ballet pantomimes ten beste. Een helderziende somnam bule een groot wassenbeeldenspel en menig ander kermis vermaak wachten op een talrijk bezoek. Even talrijk zijn de gelegenheden tot het nemen van ver- verscbingen en voor den danszoodat wie van de kermis genieten kan en wil keus in overvloed heeft, A s. Maandag27 Aug., 's namiddags te 1 ure zal in de luthersche kerk de openbare promotie plaats hebben van de leerlingen der latiinsbhe school, bij welke gelegen heid de tot de lioogeschool te bevorderen leerlingen der 4". klasse K. M. de Vries v. Heyst en IP. F. A. Verlioeff eene declamatio zullen voordragen. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 26 Augustus, 's namiddags te 1| ure, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. BeverlooMarche Militaire van Steenelrugen2. Flan- dre au Lion grande ouverture van Gevaert3. La Rou lette Polca Mazurka van Faust4. Grande Bouquet de Mé- lodies de l'Opéra „l'Ombre" van Floitow5. La Garde de la Reine Marche Militaire van Krein6. a. O Isis, bas aria aus der Oper Zauherflöte van Mozartb. Jiigerchor van Carl; 7. Rataplan, Concert Polca van Gung'l. 8. Grande Fantaisie de l'Opéra „le Petit Faust" van Hervé, GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 22 Augustus 1877. No. 12. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig mei kennisgeving wegens uitstedigheid de heeren Wellan, Coster, V onk en T. L. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 2