No. 35. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 2 SEPTEMBER. De voljaars-patenten Paardenmarkt te Alkmaar, ©fftctëel ©elrcelte Jagers langs het Noordhol- landsch Kanaal. dienst 1839/98, kunnen van den 27 Augustus tot en met den 8 September 1877, des morgens van 9 tot 2 ure ter Secretarie worden afge haald. Maandag 3 September 1877. Burger-Avondschool. S!Stekelijlc0c(te Berichten Bultschland. Belgie. Frankrijk. Ürool Brittanje «11 Ierland. Turkije. tl, kitlAA II 8 C III C 0 I A INT Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f 0,8 0, afzonderlijke nammers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever» HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De COMMISSARIS des KONINGS in Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbendendatte beginnen met 14 October aanstaande, de tegenwoordige jaagdienst langs het Noordhollandsck Kanaal wordt OPGEHEVEN en dat van dien tijd af het jagen van schepen en houtvlot ten, bij wijze van proef, voorloopig aan de particuliere nij verheid wordt overgelatenonder gehoudenheid zich daarbij te gedragen naar de bepalingen van art. 56, tweede zin snede art. 59 art. 60 en art. 61 van het bij koninklijk besluit van 16 Juni 1867 (Staatsblad No. 56) vastgesteld reglement van politie voor het Noordhollandsch Kanaal. Haarlem, De Commissaris des Konings voornoemd, 23 dug. 1877.RÓell. C O L O It A I) O K E V E IC. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noo- digt bij deze de ingezetenen uit tot de meest moeelijke waakzaamheid ten aanzien van den COLORADOKEVER, met dringend verzoek om zoodra insecten gevonden worden, met de ter inzage liggende beschrijving en teekening over eenkomende daarvan onmiddellijk aan de gemeente-secretarie kennis te gevenliefst met een exemplaar van het insect ten einde daarvan aan Z. Ex. den minister van binuenland- sche zaken mededeeling te kunnen doen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 17 Julij 1877. A. MACLA1NE PONT. K N N 1 S G E V I N G. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het suppletoir kohier van het Patentregt over het 1». kwartaal der dienst 1877(78 op den 27 Augustus 1877 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van Tiet Bestuur voorn., den 28 Aug. 1877. A. MACLAINE PONT. "VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Dinsdag-den 4 September 1877 's namiddags ten 1 ure. Namens den Yoorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Inschrijving van leerlingen op Woensdag, 5 September a.s., des avonds te 7 uren, in het gebouw der Burgeravondschool, in de Doelenstraat. De Directeur, H. W. WAALEWIJN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Augustus 1877. Mej. T. de Wit, Alkmaar; P. van Kooten, Amsterdam; W. Adolf, Schagen; K. Wijnen, Zaandam. Van de Hulpkantoren Heer Hugo Waard, M. van der Willige Vlaardingen. de BruinCallantsoog. Hoogwoud, D. Waagenaar, Wijdewormer. Briefkaarten, F. E. van der Werf, Wed. Bnrger- VogelezangWed. Boom Amsterdam. De regeering heeft eene nota aan de Porte gezonden waarin geprotesteerd wordt tegen de gruwelen der tnrkscbe soldaten jegens russische gewonden en gevangenen, en aan gemerkt, dat Turkije's toetreding tot de conventie van Ge neve dien Staat ook bindt jegens de onzijdige mede-onder teekenaren zoodat ieder van die het recht heeft om op getrouwe nakoming der overeenkomst aan te dringen. De regeering heeft de overige europeesche mogendheden in overweging gegeven, dergelijke stappen te Konstantinopel te doenen heeft van allewelke met de Porte in betrek king staan kennis gekregen dat hare vertegenwoordigers gelast zijn, zich bij de door Duitschland ingediende verloo- gen aan te sluiten. Pruisen. Aan het ministerie van binn. zaken is een ont werp betreffende de begrafenissen gereed gemaakt. Volgens dat ontwerp zullen de thans in gebruik zijnde begraafplaatsen niet onteigend maar niet meer vergroot of door andere van dezelfde soert vervangen worden. Nieuwe begraafplaat sen zullen niet meer kerkelijk maar gemeentelijk zijn. De regeling van alles wat de wensehen en eischen der kerkge nootschappen betreft wordt aan de gemeentelijke overheid overgelaten. Prins Bismarck is den 23 met zijne familie \an Berlijn naar Gastein vertrokken. Den 22 is in eene kolenmijn nabij Marten een brand uit gebroken waarbij 15 inenschen zijn omgekomen. Den 26 is op den Buksberg bij Harzburg eene hooge zuil van wit graniet onthuldwelke prijkt met Bismarcks beel tenis en de opschriftenWij gaan niet naar Canossa. Op- gerichtdoor duitsche mannen en vrouwen. Uit dankbaarheid en vast vertrouwen. Saksen. Behalve op het stuk grond te Schildau, waar de colorado-kever gevonden werd zijn nog op 6 akkers in den omtrek van een kwartier gaans kevers en veoral larven aan getroffen. Den 26, 's avondsis te Antwerpen de historische optoeht voor de tweede maal gehoudenwaarbij door bengaalsch en electrisch licht fraaie effecten verkregen werden. Een laatste omgang op den 27 werd door den regen verhinderd. Echter werd 's middags een zeilwedstrijd op de Schelde gehouden entoen de regen 's avonds ophield de cantate van Benoit voor de tweede maal ten gehoore gebracht en een vuurwerk aan de Schelde afgestoken. De heer Krantz, commissaris-generaal voor de groote ten toonstelling van 1878heeft aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden kennis gegeven, dat het paleis op liet Cliamp de Mars den 15 Sept. in hoofdzaak voltooid zal zijn. zoodat de buitenlandsche bouwmeesters en commissiën in de haar aangewezen gedeelten den arbeid kunnen aanvangen. Den 19 hebben de minister de Fourtou en Brunet uitvoe rige redevoeringen gehouden de eerste bij het leggen van den eersten stein voor eene brug te Neuvie, de laatste aan een banket van 200 personendoor eenige leden van den Alg. Raad te Tulle georganiseerd. De heer de Fourtou trachtte de daad van 16 Mei en de politiek van het tegen woordige bewind te verdedigen en ontkende dat dit cleri- eaal gezind was het wilde de godsdienst geëerbiedigd en de priester vrij in de kerk hebben doch niet dulden dat hij zich mengde in de aangelegenheden van den Staat. De mi nister ontkende, dat de regeering een terugkeer tot een vroegeren staat van zaken bedoeldezij droeg de banier van het Frankrijk van 1789, en wilde in dit moderne Frank rijk de orde zoowel als de vrijheid doen heerschen [Het Journal des Débats noemt dit alles zeer mooi, maar de han delingen van het bewind in volkomen strijd met deze ver zekering].Ook de heer Brunet kwam, even als zijn ambt genoot, op tegen de aan het kabinet gegeven benaming van „ministerie der pastoors." De zitting der Algemeene Raden is den 20 inhetgeheele land geopend. In ongeveer de helft der Raden waarin de republikeinen de overhand hebbenheeft menin weerwil van de uitnoodiging der regeering om de zitting ais eene buitengewone te beschouwen en terstond weder te sluiten zonder tot de verkiezing van nieuwe voorzitters en onder voorzitters over te gaandie verkiezingen gedaan en mon deling of schriftelijk geprotesteerd tegen de verdaging van de driejaarlijksche vernieuwing van de helft der leden. Hier en daar hadden eenigszins heftige tooneelen plaatsgingen prefecten de zaal uit enz., maar over het geheel is alles rus tig afgeloopen. 17 Leden van den Alg. Raad van la Manche hebben een protest gericht aan hunnen voorzitter, ter zake zijner te S. Lo aan den maarschalk gegeven verzekering, dat de Alg. Raad hem ondersteunen zou in zijnen strijd tegen de radicale be ginselen. Tegen anti-sociale beginselen willen zij helpen strijdenmaar daartegen is de strijd van het tegenwoordige ministerie niet gericht. Zij, die op dit punt verwarring zoeken te stichten maken zich schuldig aan eene af te keuren partij-manoeuvre. De 5 te Toulouse gevestigde vrijmetselaarsloges zijn geslo ten als beschuldigd van politieke vereenigingen uit te maken. De jeugdige Fitalis, de moordenaar der weduwe Boyer, is te Marseille onthoofd in tegenwoordigheid eener groote. menigte, waaronder vele vrouwen, die in hare woede her- haaldelyk getracht heeft, door het cordon militairen om het schavot heen te breken. Reeds 41 oud-Afgevaardigden der Kamer en Senaatsleden uit de linkerzijde zijn om allerlei redenen als maires ont slagen. Het gemeentebestuur van S. Etienne heeft met 26 tegen 4 st. een erediet van 15000 fr. voor het bezoek van den maarschalk de Mac Mahon geweigerd. Cherbourg verlatende, is de maarschalk uitgeleid door eene ontzaggelijke menigtedie telkens de kreet „leve de repu bliek aanhief. Volgens de Bien Public werd ook druk de Marseillaise gezongen en na elk couplet „leve Thiers!" geroepen. In la Manche is de maire Savary afgezetmaar bij ver vangt nu als eerst ingeschreven lid van den Raad zich zei ven aangezien de prefect te vergeefs getracht hadden adjunct-maire te bewegen hem te vervangen. Het Journal Officiel meldt, naar aanleiding der bewering van den Moniteur TJniversel van 17 Aug., als zou de pole miek van de Figaro tegen den minister van oorlog door den genl. Ducrot ingegeven zijn, dat die generaal terstond een rechterlijk onderzoek verzocht had om de juistheid dezer bewering te toetsenmaar dat de minister hem uitgenoodigd had om geenerlei acht te slaan op eene klaarblijkelijke ten eenenmale ongegronde aantijging. De Moniteur TJniversel verheugt zichdat de regeering blijkens de mededeeling van het Journal Officiel, zich borg stelt voor het tucktbesef van den genl. Ducrot, hetwelk de taal van onvoorzichtige vrienden in twijfel had doen trekken. De Moniteur zegt, nooit iets lichtvaardiglijk te beweren, maar zich niet te kunnen verantwoorden dan door personen in de zaak te betrekkendie voorshands niet in het debat kunnen gemengd worden zonder groot nadeel voor de zaak, welke het blad wenscht te dienen. De France geeft te kennen dat de schrijver der artikelen in de Figaro eenvou dig gedreven werd door een persoonlijken wrok tegen den minister Berthaut, wegens eene hem geweigerde rangsverhoo- ging. Een redacteur van de Figaro, tevens luitenant bij de reserveis wegens zijn aandringen op het nemen van reactionaire maatregelendoor den minister van oorlog met 30 dagen arrest gestraft. Zekere Magerl, een weener jongmensch, 4 jaren geleden door de „Banque de Paris et des Pays-Bas" in dienst ge nomen is den 20 te Parijs wegens het verduisteren van eene som van 559,000 fr„ meest aan beursspeculatiën zoek ge maakt, tot, 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hjj had zijne boeken op zoo ingewikkelde en stelselmatige wijze ver- valsckt, dat het bedrog slechts door een toeval, gedurende zijne vacantieontdekt werd. De jury nam verzachtende omstandigheden aan. De ministerraad beeftbesloten eene rechtsvervolging In te stellen tegen Gambetta, wegens zijne den 15 te Rijsel gehouden redevoering, waarin hij den maarschalk Mac-Mahon heftig heeft aangevallen. Zoowel hij als de gérant der Ré- publique Frangaise zijn tegen den 31 voor den rechter van instructie van de rechtbank der Seine gedaagd. De Koning van Nederland heeft den maire van Bagnères de Luchon (Opper-Garonne), waar Z. M. onlangs eenigen tijd doorbracht, 5000 fr. doen toekomen voor de instellingen van weldadigheid der stad. De bijdragen voor de republikeinsehe propaganda beloopen reeds 202.164 fr. Daarvan schonk de heer Menier 100.000, de heer Dubochet, directeur der gasmaatschappij25000, de oud-Afgevaardigde Genty (een voormalig bonapartist) en 10 dagbladen, waaronder Siècle, Journat des Débats en Temps, elk 2000 fr. Bij het op 12 Mei met den Koning van Dahomey gesloten tractaat, wordt den britschen onderdanen vrijheid van handel, bescherming en veiligheid verzekerdde uitvoer van slaven afgeschaft, de boete van 500 okshoofden palmolie verminderd tot 400, voor de helft terstond en voor de wederhelft binnen 1 jaar te leverenen bepaalddat geen britsch onderdaan verplicht zal zijn eenige plechtigheid bij te wonenwaarbij mensckenoffers plaats hebben. Tegen 3 agenten van de geheime policie te Londenbe schuldigd van verstandhouding tot hun eigen voordeel met boosdoenersis van overheidswege een gerechtelijk onder zoek begonnen. Naar aanleiding van hetgeen daarbij aan het lieht is gekomen, heeft de minister van binn. zaken eene commissie van enquête benoemdwier taak het iseen uit voerig rapport uit te brengen omtrent de werking en het gehalte der geheime policie. De Koningin en de prins v. W ales hebben elk 500 ge schonken aan het te Londen opgerichte fonds ter ondersteu ning der noodlijdenden in Britsch-1 ndie. Reeds zijn door den lord-mayor 12000 derwaarts gezonden. Zekeren heer Cavilldie ten vorigen jare eene vruchte- looze poging deed om het Kanaal over te zwemmen heeft haar den 20 herhaald, 's Namiddags tegen 4 uren verliet hij het fransche strand en den volgenden morgen te 4 uren was hij nog maar 50 ellen van de britsche kust verwijderd, maar de zee zoo onstuimig gewordendat hij aan boord moest gaan van het schipdat hem gevolgd was. De heer Gladstone heeft op zijn landgoed te Hawarden bezoeken ontvangen, den 18 van de leden der Liberale Vereeniging van Salford ongeveer 2000 in getalen den 20 van eenige duizenden liberalen. Beide keeren hield hij toespraken. Op eene den 21 te Manchester gehouden meeting is eene motie aangenomenverklarendedat het de plicht der re geering is om, des noods op kosten der schatkist, voldoende maatregelen te nemen tot leniging van den nood in Britsch- Indie. Den 21 is te Dublin onder voorzitterschap van den heer O'Sullivan, eene groote meeting gehouden ter eere der Par lementsleden Biggar en Parnell (beruchte „dwarsdrijvers") en eene motie aangenomen waarbij hen uit aanmerking der- vergeefscbe pogingen, in de laatste jaren aangewend om voor Ierland heilzame wetten door het Parlement te doen aanne men dank betuigd werd voor den moed en het beleid in het, afgeloopen zittingjaar betoond. KoLONiëN. Het Parlement van Nieuw-Zuid-AVallis heeft motiën aangenomenwaarin het wenschelijk geacht wordt dat de britsche regeering het traetaat tusschen China en Engeland zoodanig wijzigedat maatregelen van uitsluiting der chineezen of beperking der immigratie mogelijk worden. De regeering heeft den in Queensland aangenomen maatregel, waarbij een zeker hoofdgeld van alle chineezen werd geëiseht, met haar veto getroffen. De toestand in Britsch-Indie blijft treurig. In de straten van Bangalore worden dagelijks 20 menschen dood gevonden. Het verzoekschrift uit Bosnië aan den Czaar gericht, waarin aangedrongen wordt op vereeniging van dat gewest met Servie telt 4260 onderteekeningen. Het centrale comité der Roode Halve Maan had den 15 Aug. reeds 12 groote hospitalen gesticht of overgenomen. Te Adrianopel zou voor den omtrek een „vliegend lazareth" worden ingericht, aangezien daar reeds 2438 zieken waren. Nadat de meeste christelijke dames aldaar bij de nadering der russen gevlucht warenheeft zekere mevr. Camara zich aan het hoofd gesteld van eene uit grieksche en mokamme- daansehe vrouwen bestaande vereeniging, en voorziet zij met moed en beleid in de dienst der lazaretten. Abdul-Kerim en Redif-bassa zijn in het gebouw van het dept. van oorlog geïnterneerd. De herzegowiner opstandelingen hebben den 22 het aan de oostenrijksche grens gelegen fort Drono aangevallen, doch zijn na een gevecht van verscheidene uren moeten aftrekken. Den 23 werd gemelddat sedert drie dagen een moordda dige strijd gevoerd werd tusschen de turken en de opstan delingen onder Golub en Rabic. In 19 distrieten van Thessalie is de staat van beleg af gekondigd. De grootvizier heeft last gegeven om eene turksche ver taling der conventie" van Genève onder de troepen uit te deelenten einde nieuwe inbreuken op hare bepalingen te voorkomen. Moustapha-bassa, gouverneur van Tripoli, een voortreffelijk vestingbouwkundige, maar om zijnen opvliegenden, ruste- louzen aard te Konstantinopel onder den bijnaam van „Phos phor" bekendis benoemd tot minister van oorlog en van binn. zaken. Mahmoud-Damat-bassa blijft grootmeester der artillerie. Ahmed-Vefik is benoemd tot gouverneur van Adrianopel. De voormalige minister van buit. zaken, Safvet- bassa, is benoemd tot minister van justitie in de plaats van Hassin-bassa die president van den Senaat geworden is. De Porte heeft eene nota gezonden aan haren gezant te Londen, waarbij Engelands aandacht gevestigd werd op de wapeningen van Griekenland en verklaard werddat de tur ken in geval een opstand mocht uitbrekennaar Athene zouden gaan om het kwaad bij den wortel uit te roeien. Engeland richtte vertoogen aan Griekenland. De grieksche regeering heeft thans eene nota aan de Porte gezonden waarin zij hare vreedzame gezindheid betuigt en belooft zoo noodig met de turksche troepen te zullen samenwerken om de rooverijen te onderdrukken. De leening is nog niet gesloten. De Ottomaniscke Bank heeft een syndicaat gevormd met het doel om de regeering een voorschot van 1 miljoen p. st. te verschaffen op de op brengst der leening. Krijgsbedrijven in Azië. Den 25 's ochtendsheeft de turksche rechtervleugel den russischen linkervleugel bij Kou- rouk-Darak aangevallen en getracht dien om te trekken. Be schermd door hun belegeringsgeschut, dat eene moorddadige uitwerking had, bestormde de turken de hoogten van Kystyl- Tepe en bleven daar, in weerwil van de dappere pogingen, der russen om de stelling te hernemenmeester. Hunne poging om ook Kourouk-Darak te vermeesterenwaarom tot 's namiddags 5 uren onafgebroken gestreden werd, mislukte echter, hoewel zij op hel punt geweest zijn om ook hierin te slagen. De russen hadden reeds hunne tenten op wagens geladen en waren gereed om te vertrekkenmaar hunne uit stekende krijgstuchtde bekwame leiding hunner officieren en de dapperheid der soldaten hebben hen voor eene vol komen nederlaag bewaard. Moukhtar-bassa, wiens paard gekwetst werdmeldt, dat het verlies der turken 1200, dat der rassen 3000 a 4000 man bedroeg, dat Ali-bassa licht gekwetst en dat genl. Zorovayoft, die de russisehe ruiterij aanvoerde en 3 andere generaals gesneuveld zijn. De russen geven onder hunne gewonden op de gefils. Tschawtschawadse en Kamarofr en de kolonel Barjatinsky. Het verlies der hoogte bij Kystyl-Tepe erkennende melden zij dat de aanval overigens alom afgeslagen is en dat de turken met groot ver lies naar hunne vroegere positie in de richting van Aladscha teruggetrokken zijn. De grootvorst heeft den 26 het kamp der russen bezocht en werd bij zijne aankomst luide toegejuicht. Bulgarije. In het hoofdkwartier van den Czaar, ter zake van de verpeste lucht door het onbegraven laten van men schen- en dierenlijken te Bjela, thans te Gorni-Stouden gevestigd, is ter eere van den verjaardag van den Keizer van Oostenrijk een groot gala-diner gehoudenwaarbij eerstge noemde een dronk heeft ingesteld op het voortduren van beider goede verstandhouding. In een rapport van kolonel Wellesley van 6 Aug. zegt dezedat hij op grond van inlichtingen, van geloofwaardige russen en engelschen ontvangen, overtuigd is geworden van de volkomen ongegrondheid der besehuldigingenvolgens welke door de russen wreedheden zouden zijn gepleegd. Vol gens den genoemden engelschen militairen attaché is de rus sisehe soldaat allerminst tot wreedheid geneigd. Menigten van muzelmansche vluchtelingen bivakkeeren op verscheidene plaatsen in het oosten van Bulgarije. Te Eski- Dschoumaja alleen zijn 15000 gezinnen. De overheid kan tot hunne ondersteuning weinig doen. Den 21 zijn de turken van Lowatz tegen Selvi opgerukt en hebben zij een geweervuur tegen de russische voorhoede geopend. Den 22 zetten zij hunnen marsch voort en be zetten de russisehe troepen eene positie te Selvi. Langs de Lom, in den omtrek van Eski-Dschoumaja is het volgende voorgevallenden 22 viel eene aauzienlijke macht van Mehemed-Ali Arablar aan en drong zij 2 russische bataljons terug, maar het Safia-regiment hernam de verloren stelling. Den 23 en 24 werden hernieuwde aanvallen afge slagen maar 's namiddags van den 24 moesten de russen voor de overmacht op Sultankioi aftrekken. Volgens turk sche opgaaf hadden zij zware verliezen geleden en verschei dene kanonnen verloren. Prins Hassan, de aanvoerder der egyptische hulptroepen is den 25 met zijn geheelen staf uit Varna te Sehumla aan gekomen. Rumelie. Soliman-bassa berichtdat hij den 19 te Ke- sanlyk aangekomengeregelde ruiterij en circassiërs tegen de 3 tusschen die plaats en het dorp Schipka gelgerde es- eadrons kozakken deed oprukkendie zich na een verlies van 10 man in hunne verschansingen achter Schipka terug trokken. Het dorp werd voorts door de turken bezet, die in de kerk 60 kisten met getrokken geweren vonden. Soliman verzekertdat de buigaren te Kesanlyk 250 huizen, 4 mos keeën en de mokammedaansche school in brand hadden ge stoken, maar dat het vuur door de turksche troepen gebluscht werd. Den 21 heeft Soliman-bassa met 40 bataljons de russisehe stellingen in den Scbipka-pas 10 malen achtereen aangevallen; met verlies van 200 man sloegen de russen hem af; van eene door de turken opgerichte batterij van 3 stukken werden 2 door het russische gesehut zoo beschadigd, dat zij in den afgrond stortten. Den 22 liepen de turken herhaaldelijk met versche troepen stormzij werden telkens met groot verlies hunnerzijds afgeslagen, terwijl het verlies der russen minder was dan den vorigen dag; de turken vielen slechts met ge weervuur aanmaar richtten 2 verdragende batterijen op en rukten in loopgraven vooruit, 's Nachts openden zij het vuur uit die loopgravenwaarop niet door de russen geant woord werd. Den 23 sloegen de russen ettelijke woedende aanvallen der turken van 3 zijden te gelijk ondernomen met groot verlies af; zij waren een tijd van munitie voor hun geschut en van water voor de soldalen verstoken, daar de toegang tot, beiden door den vijand afgesneden was. Nog bij tijds arriveerden door genl. Radetzky den 22 afgezonden versterkingen: de eerste hulp bestond uit scherpschutters op kozakkenpaarden en 's avonds kwam eene geheele brigade scherpschutters met 6 stukken. Zij namen terstond deel aan den strijd en vermeesterden stormenderhand eene hoogte op dm rechterflank. Het wanhopig gevecht duurde tot mid dernacht en werd toen alleen met het geschut voortgezet. Den 24 was de russische machtdie aanvankelijk slechts 3000 man telde, tot 13000 aangegroeid. Er werd weder levendig gevochten en de linkerflank der turken, welke met 2 stukken de russen in den rug dreigde te vallen, uit hare positie verdreven. Het aantal gekwetsten der russen gedu rende den 4daagscheu strijd bedroeg 27 officieren en 900 sol daten die naar Gabrowa zijn gebracht Den 25 werd de pas hevig met kanonvuur bestookt en zijn verscheidene krach tige aanvallen door de russentea koste van 30 officieren en 400 soldaten aan gesneuvelden en gekwetsten, afgeslagen. De genl. Doroschinskydie tot dien tijd de verdediging be stuurd had, behoorde tot de gesneuvelden. De strijd duurde tot 's avonds 10 uren en werd des nachts vernieuwd. Den 26 en een deel van den 27 onderhielden de turken een niet sterk geweervuur tegen den pas. Zij nestelden zich op de omringende hoogten. Zij losten elkander gedurig in den strijd af, voerden water en leeftocht, patronen en bergge- schut op lastdieren aan en dwongen op plaatsendie niet voor lastdieren toegankelijk zijn, buigaren tot het aanvoeren van wat zij noodig hadden. Achter de bergen verscholen hielden zij zich buiten het bereik der russische batterijen. Sedert bleef het rustig op den pas en voor de russen onzeker, of de turken een nieuwen aanval voorbereiddenterugtrokken of bedacht waren op het verder omtrekken hunner stelling. Soliman-bassa berichtte den 28, dat hij voortging den vijand in te sluiten, dat het artilleriegevech! voortduurde en de voorposten geweerschoten wisselder.. Andere berichten meld den dat de turken van hunne linkerflank tirailleurs uitge zonden haddendie eenige punten aan den weg van den pas naar Gabrowa bezetten en van daar op de gewonden vuurden, die langs dien weg vervoerd werden. Van 21 t.ot 28 Aug. be liep het aantal gekwetste russen 2633, waaronder 98 officieren. Servie. De wet betreffende de gedwongen leening is in het regeeringsblad afgekondigd. Daar van de in 1876 be sloten leening van 12 miljoen fr. nog geen 3 miljoen ge plaatst is, moet nog dit jaar het overige worden verkregen. De termijnen van betaling zijn op 27 Oct. en 13 Januari vastgesteld. Den 22, 's Vorsten geboortedag, is te Belgrado eene parade en in de hoofdkerk eene godsdienstoefening gehouden, bij welke de metropolitaan eene rede hield, Servie's aandeel aan de bevrijding der christenen in het lieht stellende en te kennen gevendedat het tijdstip voor eene vernieuwde ver vulling van Servie's roeping niet meer ver was. Ten paleize werd een feestmaal van 250 couverts gegevenaan 't welk de Vorst zeidedat Servie bereid was tot opofferingen ten bate van de christenendie zuchtende waren onder een uitheemsch juk. De tegen den 22 voorbereide onafhankelijkheidsverklaring van het Vorstendom is ten gevolge van diplomatieke ver toogen achterwege gebleven. De kolonels Iiorvatovic en Leschjanin, benevens de gewezen minister Nicotic zijn tot generaals benoemd. Volgens de Polit. orresp. worden de voorbereidende maat regelen tot het mobiliseeren van 2 legercorpsen bespoedigd en de in het voorjaar ontslagen vreemde officieren weder in dienst genomen, en zijn te Belgrado russische toelagen tot een bedrag van 320.000 ducaten ontvangen [volgens den be richtgever der Times is dit het laatste gedeelte van de verleden jaar door Servie in Rusland gesloten leening]. Hetzelfde blad meldtdat in een den 26 onder voorzitting van den Vorst gehouden ministerraad besloten is tot samenwerking van liet Servische met het russische leger in Bulgarijeterwijl het bevel over de verschillende corpsen opgedragen werd aan Horvatovic, Nicotic, Leschjanin, Alimpic, Pratic en Vlajkovic. Het ministerie zou eene verzoening van alle partgen beproe ven en slaagde men daarin plaats maken voor een coalitie kabinet. Vóór de oorlogsverklaring zou de Skupschtina in buitengewone zitting bijeengeroepen worden. Eene te Belgrado vertoevende bosnische deputatie onder handelt met den minister van oorlog over het vormen van bosnische vrijcorpsen onder Servische officieren en servisch opperbevel, en over het zenden dezer corpsen naar de leger kampen der bosnische opstandelingen. Roumanie. Wegens de talrijke ongelukken op de spoor wegen is eene overeenkomst met de russische regeering ge sloten volgens welke de spoorwegmaatschappij voor eiken soldaatdie op hare lijnen omkomt4000 fr., voor eiken officier 12000 fr. betalen zal. De russen nemen maatregelen voor een winterveldtocht. Eene brigade van bet roumaansche leger met eenig ge schut is in den nacht van den 23 bij Coraina over den üoi au gegaan, om er een versterkt bruggehoofd te vestigen, Zoodra de brug aldaar voltooid is, zal de Yorst met bet gros van bet leger volgen. Spanje. De Keizer van Brazilië is den 23 van Madrid vertrokken naar Lissabonom vaD daar naar zyn Rijk terug te keeren.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1