van Zondag 9 September 1877. No. 37. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. 1MBER. 12 1 SQSHcfcelijfcscftc Berichten IluHselilaiid IBelgle. Frankrijk. Rusland. («rooi itritlaiife «rn Ierland. Turktfe. 1 Turkse. X T, van de De Rijks-kanselier heeft aan dr. Struck, directeur van liet Rijks-departement voor gezondheid, opgedragen om, met medewerking van den voorzifter van het departement van justitie, een wetsontwerp tegen de vervalsching van levens middelen samen te stellen. Pkuisen. Keizer Wilhelm is den 1 's avonds uk Berlijn vertrokken, om de leger-manoeuvres aan den Rijn te gaan bijwonen. Op weg derwaarts heeft hij den 2 Essen bezocht, waar hij met vaandels en muziek door de fabriekarbeiders begroet weri. Na de godsdienstoefening te hebben bijge woond, begaf hij zich met den heer Krupp naar diens werk plaatsen en de arbeiderskoloniein welke hij door 8000 schoolkinderen, met vaandels, sjerpen en ruikers getooid, begroet werd. Den 30 Aug. is te Antwerpen het congres ter herziening en codificatie van het volkenrecht door den burgemeester de Wael geopend. Het werd den 3 Sept. gesloten. Den 2 Sept. is in alle kerken van Brussel een mandement, van den aartsbisschop van Meckelen afgelezen, waarin ge protesteerd wordt tegen een, ter vervanging van 3 cat.ho- lieke kerkhoven, door de stad te Evere geopend gemeente lijk kerkhof, waarop tnsschen de belijders van verschillende godsdiensten geen onderscheid wordt gemaakt. De oud-ministers Waddington en Christophle hebben rede voeringen gehoudende eerste aan een banketdoor de meerderheid van den Alg. Raad der Aisne den Senate ren en oud-Afgevaardigden van dat departement aangeboden de laatste aan een banket te Messeiin de Orne. Beide gaveneven als heer Thiers te S. Germain ter gelegenheid eener demonstratie van de inwoners ter zijner eere deed hunne verwachting te kennendat de zaak der republiek zou zegevieren. „Zij zeide de heer Thiers, die ofschoon ze niets in de plaats hebben aan te bieden, echter er zich op toeleggen om hare vestiging te belemmerenzijn de ware stokebrandende ware regeeringlcozenaan wie Erankrijk weldra rekenschap za! hebben af te vragen van do zedelijke en stoffelijke schadewelke aten het dit jaar heeft toege bracht." De heer Waddington achtte dat de schade over troffen werd door het voordeel, gelegen iD het algemeen en waardig verzet des lands tegen willekeur, zonder luidruchtige manifestation zonder oproer. Ook de heer Christophle wees er op, dat het land gelooft in zich zelf, aan de heerschappij der wet. De heer Chardoneen tamelijk onbekend Senaatslid der linkerzijde, is voor de rechtbank van Savoye gedaagd we gens hét bijwonen eener particuliere, maar door de overheid als openbare en politieke aangemerkte bijeenkomst. Tegenover den rechter van instructie heeft Lij zich beroepen op de bepalingdat een lid van Kamer of Senaatgedurende de zitting dier lichamen, niet zonder toestemming daarvan ver volgd kan worden, voerende hij aan, dat de zitting van den Senaat bij de ontbinding der Kamer niet geslotenmaar verdaagd is. Tegen de toepassing dezer bepaling schijnt zich te verzetten eene andere, volgens welke de zittingen van Senaat en Kamer te gelijk beginnen en eindigen, zoodat de Senaat, gesteld dat zijne zitting nog voortduurt, niet bij- eengeroepen mag worden om over de vervolging van den heer j tegen Chardon'te beslissen. De regeering de moeilijkheid dezer kwestie inziende, heeft de staking der vervolging gelast. De oud-prefect van policie Léon Renault heeft te Bruney tot de kiezers eene rede gehouden in zeer republikeinschen en anti-ministeriëelen geestwelke de aandacht trekt omdat de spreker als een van de gematigdste leden der linkerzijde bekend staat. Het Journal Officiel heeft een groot aantal benoemingen, afzettingen en overplaatsingen van kantonrechters openbaar gemaakt, waarbij de minister de Broglie, volgens het Jour nal des Débatseen waren verdelgingsoorlog tegen die amb tenaren gevoerd heeftvoornamelijk daar zoodanige over plaatsingen de betrokken personen te gronde richten door verhuiskosten. Te Rennes is de gérant van de Républicain du Finistére tot eene maand gevangenisstraf en 1000 fr. boete, te Nancy zekere Bagard tot twee maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld wegens beleediging van den President der Republiek. De maire van Aulnoy is door het hof van Douai onder aanneming van verzachtende omstandigheden met 200 fr. boete getroffen, omdat hij in Mei 1.1. den maarschalk de Mac-Mahon in eene herberg o.a. voor een „sukkel" had uitgemaakt. De gemeenteraad van Angoulême, door den prefect uit- genoodigd om gelden toe te staan voor de plechtige ontvangst van deu°President der Republiek bij zijne aanstaande reis heeft de volgende motie aangenomen„Na beraadslaging betreurt de gemeenteraad het met algemeene stemmen, geen crediet te kunnen toestaan." Eene inschrijving onder de burgerij tot hetzelfde doel geopendhad den 2 Sept. reeds 8410 fr. opgebracht. Uok te Tours is een in den gemeen teraad gedaan voorstel om 10000 fr. uit te trekken voor de ontvangst van den President niet ondersteund. De prins v. Wales is den 31 te Trouville aangekomen De rechtbank te Nevers heeft, op de aanklacht van 3 oud-Afgevaardigdenhet blad le Nioernais wegens het overnemen der uitvallen van het Bulletin des Communes tegen de 363", schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot eene schadevergoeding van 500 fr. aan ieder der 3 aanklagers. De heer Gamhetta is den 31 verschenen voor den rechter van instructie die hem de gelaakte zinsnede zijner te llij- sel "•ehouden redevoering heeft voorgelezen. De heer Gam hetta heeft gezegd dat hij naar Rijsel was gegaan, met het bepaalde plan om eene staatkundige redevoering te houden, hetgeennaar het hem voorkwam, de omstandigheden ver- eischten.' Hij ontkende, iemand te willen beledigen. Genl. graaf Roguetvroeger aide-de-champ van Napoleon lil, heeft al zijne bezittingen aan den keizerlijken prins vermaakt. Te Nieuw-York is, in de gevangenis, op Si-jarigen leeftijd overleden de oud-apotheker Parisel, die onder de Commune minister van o. werken was en in die kwaliteit het plan be raamde om Parijs door middel van steenolie in brand te steken. Hij was onlangs veroordeeld wegens het doen ver dwijnen van de zwangerschap eener door hem verleide vrouw; voor dergelijk misdrijf had hij indertijd ook voor eene der parijsche rechtbanken terechtgestaan. Saint Genest beweert in de Figarodat de minister de Broglie door zijne aarzelingen de populariteit van Mac-Ma hon, die in de'eerste dagen na 16 Mei groot was nagenoeg vernietigd heeft. Hij beschouwt hem als den boozen genius van den maarschalk en van het ministerie. Op de Corrèze den 20 Ju'i uit Saigon in Cochin-China, vertrokken, is eenige dagen later de cholera uitgebroken, zoodat aan het vaartuigna 30 man van zijne equipage verloren te hebben en een aantal herstellenden aan boord voerende de doorgang van het Suez-kauaal door de gezond heidscommissie moest geweigerd worden. Het is toen naar Thor in de Roode-zee teruggekeerd om aldaar het einde der besmetting een week na het laatste sterfgeval af te wachten. De heer Thiers heeft 5000, Victor Hugo 1000 fr. inge schreven voor het republikeinsche verkiezingsfonds. Eerst genoemde is den 3 Sept. te S. Gerrnain-en-Laye, waar hij sedert eenigen tijd vertoefdeplotseling overleden. Hij was den 15 April 1797 t.e Marseille uil onbemiddelde ouders geboren. Als jong advocaat te Parijs gevestigd, schreef hij eene „Ge schiedenis der fransche Omwenteling," en na 1840, toen hij sedert 1832 minister van binn. zaken was geweest, eene „Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk. De gemeenteraad te Marseille besloot den 4 met alg. st. een te legram van rouwbeklag aan mevr. Thiers te zenden. De République Frangsise verscheen met een rouwrand. l'Univers kondigt het overlijden van den heer Thiers aan zonder een woord van waardeering zijner verdiensten. Zij doet zijne ijdelheid en de zwakheden van den ouden dag uitkomen en betreurt het vooraldat mevr. Thiers geen priester in plaats van den geneesheer heeft ontboden, toen haar eehtgenoot zoo plotseling" en hevig ongesteld werd. Ook verscheidene bo- napartistische organen hebben niets dan smaaadwoorden voor den overledene. Het clerieale Journal de Bruxelles zegt: „zijn dood is voor de tegenwoordige fransche regeering eene groote opluchting." Het lijk van den heer Thiers is den 5 in zijne woning op het S. Georges-plein te Parijs overge bracht, waarvan eene groote menigte zwijgende getuige was. De President der Republiek is den 4 te Boen aangeko men terstond vertrokken om de groote manoeuvres bij te wonen en 's avonds weder naar Parijs teruggekeerd. Het Journal Officie' van den 5 behelst een door den Pre sident goedgekeurd rapport van den minister de Fourtou, waarbij wordt voorgesteld den heer Thiers door de zorg en op kosten van den Staat te doen begraven. „Geschiedschrij ver, redenaar, staatsman heet het in dit rapport in al les nam hij den hoogsten rang in". De Figaro het voor nemen dLr regeering hiertoe meldendevoegde er bij „Erankrijk is die laatste hulde schuldig aan den man die het bestuurd heeft en die, trots zijne daalingen, een groot vernuft, is geweest en eene plaats verdient in het Pantheon van Erankrijks groete mannen." Men zegtdat de republikeinsche partij den heer Grécy oud-voorzitter der Kamer, reeds tot opvolger van den heer Thiers als hoofd der partij gekozen heeft. De heer Gamhetta moet de eerste geweest zijn om het daartoe strekkende voor stel te ondersteunen. In het dept. der Yogeezen is de republikeinsche candi- daat met 1070 st. tot lid van den Alg. Raad verkozen 550 st. op den regeeringscandidaat. De voorganger steeds toe. De gezant doet een beroep op de engelsche liefdadigheid en heeft daarom lord Derby verzocht zijn be richt openbaar te maken. Soukhoum-Kaleh is den 1 Sept. door de russen hernomen. De turken trokken zich op hunne schepen terug. De abcha- sische kust is thans vrij van turksche troepen. De opstand der abchasiërs is door genl. Alchasoff onderdrukt,. van den benoemde was een conservatief. In de jaarlijksche bijeenkomst van de „Home Rule Con federation of Great Britain", die door den lieer Butt gepre sideerd werd heeft de vergadering hare goedkeuring gehecht aan de „krachtige politiek" in den loop van het, jongste par lementaire zittingjaar gevolgd door die leden, die men goed gevonden heeft „dwarsdrijvers" obstructionistste noemen, Voor het fonds tot, ondersteuning der noodlijdenden in Britsch-Indie is reeds 90,000 ingekomen. Ten blijke van den grooten nood dient, dat in het, district Madras in het laatste halfjaar 500,000 inlanders zijn gestorven. Den oud-President der Ver. Stafen Grant is te Edinburg en te Inverness het eereburgerschap aangeboden. Te Bridgend heeft een allerhevigste storm gewoed die zulk eene overstrooming heeft teweeggebracht, dat de stad een geheelen nacht in duisternis heett moeten doorbrengen, daar de gasaanvoer onmogelijk geworden was. Te Bolton hebben 12,000 werklieden in de katoenspinne rijen het werk gestaakt omdat de werkgevers het loon met 5 p.c. hebben verminderd. De lock-out op de scheepstimmerwerven aan de Clyde is nog niet geëindigd, daar de werklieden, ofschoon tot scheids rechterlijke uitspraak besloten ishet werk niet willen her vatten vóór de beginselenvolgens welke die uitspraak zal geschieden zijn voorgesteld. Op vele plaatsen in Engeland en Schotland heeft, de oogst door de hevige overstroomingen en regens zeer geleden. Den 1 Sept. is door minstens 10000 leden van conserva tieve vereenigingen in Lancashire, Yorkshire en Cheshire te Manchester eene bijeenkomst gehouden waarin motion ten gunste der regeeringook wat hare oostersche politiek be treft zijn aangenomen. De raad van bestuur der Trades-Unions te Londen heeft den heer Gamhetta een adres van sympathie gezonden. Te Warrington is den 3 een groote schoorsteen naar be neden gevallen, in eene straat, waar een groot aantal kinderen speelden. Twee of drie zijn onmiddelijk verpletterdvele andere meer of min zwaar gekwetst. De engelsche gezant te Konstantinopelde heer Layard heeft per telegraaf de aandacht van lord Derby gevestigd op de ellende die in Turkije niet alleen door de christenen maar ook door de muzelmannen geleden wordt. Te Adria- nopel zijn ongeveer 13,000 vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen en vele gewonden. Te Philippopel zijn 7 a 8000 vluchtelingen meest vrouwen en kinderen en allen gebrek lijdende. Te Konstantinopel neemt het aantal vluchtelingen Den 26 Aug. heeft de Sultan zijnen verjaardag gevierd. Hij had echter bevolen dat de gebruikelijke feestelijkheden, even als op den jaardag zijner troonsbestijging, den 31, achterwege zouden blijven, even als de plechtige receptiën van ambassadeursministers en andere waardigheidsbekle ders. De daardoor 1e besparen sommen zouden in de krijgs- kas gestori en uitdrukkelijk bestemd worden voor de win- terkleeding der troepen te velde. Tot hetzelfde doel heeft de regeering en in het bijzonder de minister van financiën eene loterij op touw gezet, met 2 miljoen loten van 2 pias ters welke de ambtenaren overal aan den man zullen trach ten te brengen en 100 prijzen. Veertien van deze verze keren den gelukkigen trekkers jaarlijksche pensioenen van 100 tot, 500 piasters; de overige zijn van 1000 piasters in eens. Te Pera is den 2 Sept,, door het hoofd van het ge meente-bestuur, Hamdy-beyen een rijk bankier een groot dansfeest, gegeven in het onder den naam van „Gemeente- tuin" bekende park waarvan de opbrengst voor de gewonde krijgslieden bestemd is. De montenegrijnen zijn uit Nicsic teruggetrokkenaldaar een observatiecorps achterlatende. Het Parlement is tegen 13 Nov. bijeengeroepen. De hulpbronnen der .bosnische opstandelingen zijn geheel uitgeput. De russische regeering heefteven als de Servi sche geweigerd hen te hulp te komen. Essad-bassa is tot ambassadeur te Weenen benoemd en wordt te Rome vervangen door Photiades-bey, thans gezant te Athene. Redif, Abdoul- Rerim, Erchred Mahmoud, de gewezen com mandant van ScutariAhmed-Bandide commandant van Sistova, en Houloussi, de gewezen commandant van Schipka, zijn naar Lemnos verbannenin afwachting van het na het eindigen van den oorlog door den krijgsraad over hen uit te spreken vonnis. Bulgarije. Den 31 hebben de turken van Plewna uit de oostelijk gelegen russische positiën bij Pelischat en Sglaitza aangetast, waarbij van de russen 50 i, van de turken 2000 man buiten gevecht, gesteld zijn. Osman-bassa meldtdat de russen met. inbegrip der van Mersenk gekomen verster kingen, 30000 man telden, en dat de turken na een verwoe den strijd van 2 uren 3 verschansingen vermeest-erd en 1 kanon benevens paarden en wapenen buit gemaakt hebben. De correspondent van de Daily-News echter, zegt van dezen zeer hardnekkigen strijd het volgende: Op één punt verlo ren de russen een hunner redoutes maar bij het naderen I der russische loopgraven werd de turken die den aanval 3 malen herhaalden bij hoopen neergevehlzij moesten af deinzen en de redoute werd zonder moeite door de russen hernomen. Nedsib-bassa is den 30 van Adakoibij Rasgradmet 3 brigaden 2 batterijen 2 escadrons en 1 reservebrigade op gerukt. Hij nam met prins Hassan en den staf positie op een hoogen heuvel, ten noorden van Jenikoi, aan den rechter oever der Lomwelke heuvel de week te voren van de russen genomen was. Deze openden het vuur uit de batttc- rijen achter Sadinnwaar, toen het 2y2 uren later geheel in brand stondNedsib binnenrukte. De russen trokken zich westwaarts naar Karahassan terug en hielden daar krachtig stand. Sabit-bassa viel bij wijze van afleidende beweging Haidarkoi aanniet ver van waar de russen aan hunnen rechtervleugel eene batterij van 3 stukken hadden waarmede zij de aanrukkende turken en egyptenaren hevig bestooktendie echter vlug uitweken en rechts en links op het dorp aankwamen. Nu werd het gevecht algemeen. Karahassan werd 6 malen genomen en verloren en geraakte in hrand, de russen begonnen le wijken, de turken verdub belden hunne aanvallente 5 uren ontruimden de russen Haidarkoi en de turken stormden, na een der 3 kanonnen welke de russen in veiligheid brachten met een bom ge troffen te hebben, links naar Papaskoi, welke plaats mede door de russen verlaten werdonder bedekking van het goed gericht geschut aan alle kanten terugtrekkende [vol gens een ander bericht schijnen de russen te Papaskoi stand gehouden te hebben]. Genl. Leonoffi had met 3000 man infanterie, 500 ruiters en 10 kanonnen 12 uren gestreden tegen 12000 turken 's avonds te 8 uren kwam hij bij de russische hoofdstelling aan, alle gewonden, 400 in getal, met zich voerende. Volgens een berichtgever van de londensche Standard heb ben de russen bij de gevechten van 30 en 31 Aug. aan de Lom 300 tenten3600 geweren4 kanonnen en een groo ten voorraad ammunitie en proviand in handen van de tur ken gelaten. De vluchtende russen hadden hunne ransels weggeworpen. Een gevangen russisch officier schatte het verlies der russen op 8 hoofdofficieren en 2600 manschappen en lagere officieren. Het turksche verlies bedroeg 158 doo- den en 523 gekwetsten. Baker-bassa, de voormalige britsche kolonelhad zich in dezen strijd bijzonder onderscheiden en daarvoor de 23i klasse van de Osmanieh-orde ontvangen. Genl. Zimmerman heeft in de Dobrudscha versterkingen ontvangen en thans ongeveer 50000 man onder zijne bevelen. De turksche bezetting van Silistria heeft eene brug ge slagen naar het tegenover die vesting liggende eiland. Door de roumaniers en de russen worden alle maatregelen geno men om een overgang van den Donau aldaar onmogelijk te maken. De bevelhebber van Rustschuk heeft den 2 Sept. met 6 batal jons een uitval gedaan en 4000 stuks vee buitgemaakt. De russen, aangevoerd door de gents. Imeretinsky en Sko- belet}, hebben den 3 Sept. Lowatz, na een srijdvan 12 uren, in- S genomen, trots de natuurlijke sterkte der turksche stellingen, die nog kunstmatig verschanst waren en hardnekkig verdedigd werden. Een bericht uit Bucharest zegt,, dat, de turken den slag vóór de stad op heftige wijze aanvingen, dat de russen 9 aanvallen afsloegen en de turken in de stad drongen, waar een verschrikke- :ls 0,75, voor elke regel meer 15 lij inzending tot Zaterdag namiddag it eerstvolgend nommer ingestaan; iMnyuuunu iuou uo ivwuuvtup ouioouuuiguuueii. jaij De policie heeft iemand m hechtenis genomen, die be- I niet zal worden gestoord- Als het land aan mijne oproeping met hebben gegevenzal de constitutie onbelemmerd m einde de ontwikkeling der nationale welvaart ■en. De maarschalk heeft te Bordeaux de voor den schouwburg bijgewoond en eenige plaatsen in io.a. Arcachoubezocht. De kreten die men istonden bijna uitsluitend uit het „leve de repu- )e maarschalk is den 12 te Perigueux aangekomen bevolking toegejuicht. Gamhetta is den 11 voor de rechtbauk van het lissement van Parijs gedaagd, als medeplichtig tdrijf van beleediging van den maarschalk-President nistersgepleegd door den uitgever der Répu- ?aisedie de door Gamhetta te Rijsel gehouden in dat blad heeft opgenomen. De advocaat van le ongesteld zijndewerd een uitstel van 8 dagen naar niet toegestaan. De heer Gamhetta is daarop veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ite. Het vonnis is bij voorbaat uitvoerbaar ver- dit stuk komt o.a. voor: „Het in minachting den persoon en de bedoelingen des maarschalks toppunt in de bekende zinsnede: „Indien Erank- uvereine stem heeft doen hooren, moet men zich of heengaan." Die zin bevat eene bedreiging, nging bevat eene beleedigingen die beleedi- edt tegen de eerlijkheidde eer, de waar- derhalve den persoon van den President der Het tweede punt der besehuldiginghoon ïinistersis voornamelijk aangenomen op grond nedenwaarin gezegd werd dat het ministerie idersteunt,die logen en laster verspreiden. De République Frangaise is tot dezelfde straf ver- Ie heer Gamhetta. Beiden zijn onmiddelijk in i(jn. andsehe stoomschip Prins van Oranje, van Rot- Duinkerken, is nabij die stad gezonkende la- zoo spoedig mogelijk gelost, ten einde te be- seiiip weder vlot te maken. oen van Widdin is, wegens de dreigende hou- ■vie op 8000 man gebract.t. oen van Nicsic, met 19 stukken geschut, wa&r- iruikbare maar ook enkele voortreffelijke stalen renheeft zich den 8 bij gebrek aan ammu- nade of ongenade aan de montenegrijnen over- s 400 man troepen en de inwoners verkregen •apenen en bagage terug te trekken naar Gacko. aal waren nog 30 gekwetstendie aan de zorg afdeeling van het Roode Kruis werden toever- urende het geheele beleg had de bezetting 200 len en gekwetsten verloren, adeurs van Duitschland en Erankrijk hebben ende nota's aan de Porte overhandigdbetref- vrije voeten stellendoor den gouverneur van drie, door den turkschen rechter veroordeelde idergaan hunner straf derwaarts gezonden me- ian den moord op de fransche en duitsche con- ca gepleegd. Frankrijk verlangt, dat de schul- gelen te nemen. Beieren der in de Besika-baai liggende britsche een aanzienlijk bedrag ingeschreven ten behoeve i van het turksche leger, heeft, een telegram van rouwbeklag aan mevrouw len. ra verschansingen ter verdediging van Konstan- ;elegd onder bet, toezicht van Blum-bassa ge- ch officier, is zoo goed als voltooid. Zij vormen halven cirkel om de landzijde der stad en tend met zware Kruppkanonnen. 3 hoogte nabij den Schipkapas, welke de russen aanvankelijk geringe krijgsmacht onbezet gelaten or Soliman-bassa met geringe moeite vermees- de alleenstaande bergtop Aikiri-Djebel, welke bergtoppen beheerscht en voor verdediging is door hare steilte en boschrijkheid. Nadat g bekomen hebbende russen haar den 25 vijf viermalen te vergeefs hadden aangevallen zijn in geslaagd, door het naar boven brengen van belangrijkste punten der hoogte te versterken onneembaar te maken. De vermeestering van Lowatz door de russen geweest aan gen!. Skoheleffdie in den avond nige hoogten ten n o. der stad in zijne macht ;enwaardoor de stelling der turken zeer ver- Toen deze den 4 uit Lowatz en van de om zien na een hardnekkig gevecht verdreven wer- •ussische artillerie ten zuiden van Lowatz zich lts weten te verschaffendat den vluchtenden eg naar Sofia versperd was, terwijl de artillerie hun den aftocht naar Plewna afsneed. Zij westwaarts aftrekken en werden een goed eind de russische ruiterij vervolgd. Zij lieten 100 angen. Het verlies der russen bedroeg 1000 ekwetsten. Volgens de Daily News waren de i00, de verdedigers van Lowatz slechts 7000 Den 4 werd een aanval der russen op Lowatz mutseling van 4 uren afgeslagen. Denzelfdcn e turken met eene kleine krijgsmacht Wares in; zij werden ook daar teruggeslagen. Den 5 lorps van Eyouh-bassa, in 2 kolonnes verdeeld, jhe legercorps bij Rustschuk, ondersteund door ostzijde der Lom opgestelde divisie, langs de tan; de hoofdaanval was tegen Kazlewo en Obla- De eerste aanval op Kazlewo had plaats met 18 escadrons en 23 kanonnen. In den loop van ntvingen de lurken versterking. De russische azlewo, 5 bataljons. 8 escadrons en eenige ar- hield zich goed, maar werd na een hardnekkigen iren gedwongenmet groot verlies op Ostriza en. Die bij Oblanowa, insgelijks door eene aan- macht aangegrepen sloeg alie aanvallen af en re stellingen. Op de 2 vleugels der rustschuker aie deden de turken tegen Kadikoi en Popkoi eene :ging. Volgens turksche opgaaf trokken de gesla- wanorde over de Lom naar Bjela terug en werden man huiten gevecht gesteldterwijl het ver- 200 dooden en 700 gekwetsten bedroeg. Ten it gevecht is de kroonprins met zijn leger te en heeft hij eene nieuwe linie van verdediging n de Lom bezetwaardoor hij geen gebruik en van de brug bij Pyrgos, waarover zijn leger i het noodige voorzien werd. de russische troepen 80000 man infanterie vallerie en 250 kanonnen sterkopgerukt ten 'lewna. 's Nachts bivakkeerden zij behalve de nabijheid van de linie der turksche voor- len, zonder opgemerkt te worden, batterijen nwelke Plewna omringen. Den volgenden sn deze batterijen het vuur, 't welk ook den 8 iclit werd voortgezet. Met het aauhreken van •den de batterijen nog dichter hij Plewna ge- nds bezette de linkervleugel (prins Imeretinsky), een verlies van 500 man, de hoogten ten zuiden der

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 7