i If U H A 11 rat JL 2 No. 44. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZO NI) A G tx N O V E M B E R. Groote Paardenmarkt te Alkmaar, Groote koemarkt, ■111 I 1 4 't èMIO Officieel (Qcbccltc OI'i1(mIU£ 14 November 1877 11 'oenk<!;3££ 22 Novemb r 1877. De PASPOORTEN van do dienst der Schutterij alhier, zijn voor de daartoe geregtigden ter gemeent8-secretarie ver krijgbaar. ÊSUckcltjfcschc föcrichtcn IDuütMeSalasid S$el$ie. i<'rank r||k. Gniot BtriUonje <*n Ierland. Bltisland. i'urklie. Biinnenland. 11 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal &,H5, franco per post f <tr*40, afzonderlijke nonimers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSlïER ZOON De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. 9 g.gff .■qnCTBWiBW BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aleemeene kennis: dat bij gelegenheid der groote veemarkt, op Maandag 5 November 1877, de gewone Maan- dagsche markt voor vette Kalveren Schapen en Varkens zal worden gehouden aan de Gedempte Nieuwesloot, nabij de Kanaalkade. Burgemeester en W eihouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 27 Oct 1877 De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de PASSAGE langs de Kanaalkade over de gewezen Bokkesluisnu ijzeren ophaalbrug, zoowel voor rijtuigen ais voetgangers, geheel HERSTELD is. Burgemeester en Ik et houders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUrlOUT van der VEEN. Alkmaar1, 3 Nov. 1877. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gezien hun besluit van 1 December 1874 No. fi (Gem. blad No 13); Herinneren belanghebbenden, dat bet volgens (lat besluit niet geoorloofd is, onaangespannen rijtuigen te laten staan in de llouttil, Paardensleeg en Pieter straatzijnde aan de politie opgedragen tegen de overtreders van dat verbod onmiddelijk proces ver baal optemaken Burgemeester ea Wethouders voorn AlkmaarA. MACLAINE PON 1. 3 Nov. 1877. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Overtuigd, dat door de ingezetenen van Alkmaar met leedwezen en deelneming is vernomen de ont zettende ramp, welke den 23 September jl Cura qao en Bonaire heeft getroffen en dat ook een ieder alhier bereid zal worden bevonden, het zijne bij te dragen, om m de aldaar heerschende nood te helpen voorzien; Gelet op het beroep op de wel.ladighei 1 van het Nederlandsche Volk, door het Centraal comité voor de noodlijdenden op Curaqao en Bonaire gedaan en te toonéu dat Curaqao, door eeuwenoude banden aan Nederland gehechtdoor liefde tot Koning en Nederland uitblinkende, niet te vergeefs oin hulp naar het Moederland heeft uitgezien; Maken bekend, dat op Woensdag 7 November a. s. aan de huizen der ingezetenen eene C03!©©t<* voor die noodlijdenden zal worden gehouden, waar van de opbrengst onmiddelijk aan het genoemde Hoofd-comité zal worden overgemaakt. Burgemeester en W et houders voorn Alkmaar, A MACLAINE BONT. 3 Nov. 1S77. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Policie is het navolgende voorhanden, als: 8 zakken erwten, 4 ledige zakken, een mans- en een vrouwenhoedeen wandelstokeen sleutel, een geh<eide kinderhandschoen, een streng dun touw en een moirée kinderboezelaar. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1® helft der maand October 1877. H. Lobach AmsterdamG. H. Heger, HaarlemA. van Zanlen, Vlissingen. Van bet. Hulpkantoor te Oudcarspel, Wed. J. A. Heen- keman Amsterdam. De onderhandelingen n.et Oostenrijk over het nieuwe han- delst.raot.aat zijn afgebroken, daar geen van beide partijen iets wiide laien vallen van hel geen zij in het belang van haren handel meende te mogen eischen. Pruisen. l)e minister Camphausen heeft den 25 den voor zitter van het Huis van Afgevaardigden een kon. besluit van 8 April overhandigdwaarbij aan prins Bismarck eeu verlof wordt verleend en tevens medegedeeld dat, hij (Camp- hausen), als ondervoorzitter, waarnemend voorzitter van het pruisische ministerie was. Bij de beraadslagingden 26 in het Huis over de aan den minister Eulenburg en prins v. Bismarck verleende ver loven gevoerdheeft de waarnemende minister-president Camphausen op den voorgrond gestelddat laatstgenoemde, door het, verlof aan te nemen in plaats van het verlangde ontslag, den lande en den Koning een nieuwe dienst be wezen had. Met prins v. Bismarck, zeide hij, waren de mi nisters het eens ten aanzien van de kwesliën rakende het birnenlandsch staatsbeleid. Wanneer wij, zoo ging hij voort, naar uw oordeel voor ouze taak niet meer opgewassen zijn, geeft het ons te kennen en wij zullen bereid wezen om voor anderen plaats te maken. Ook de minister Friedenthal betuigde, dat de leden van het bewind het, onderling en met prins Bismarck eens warenen dat het werk der hervorming van het binnenlandsch bestuur niet zou gestaakt worden. De woordvoerders der fortschrittspartij bleven niettemin bewe ren dat er een omkeer in de binneulandsche staatkunde der regeering had plaats gegrepen, en dat prins Bismarck het struikelblok voor verdere hervormingen was. Zij konden niet gelooven dit redenen van gezondheid graaf Eulenburg bewogen hadden oin zijn ontslag aan te vragen. Den 27 is het voorstel der fortschrittspartij, waarvan het eerste gedeelte ingetrokken was, verworpen; daarvoor stemden, behalve de leden dier partij, alleen de polen. Een voorstel van de cen- trumspartij betreffende eene wet op de organisatie en de verantwoordelijkheid van het ministerie is met 217 tegen 132 st. verworpen. Den 27 is te Berlijn overleden de genl. v. Msliszewski sedert 1848 gouverneur van het invaliedenhuis. Geboren in 179(1, trad hij in 1804 als korporaal in dienst en woonde hij de veldtochten van 1806 en 1813 bij, maar tengevolge van bekomen wonden moest hij toen de actieve dienst verlaten. Beueren. De aartsbisschop van Munchen, msgr. v. Scherr, is den 24na een langdurig lijden, in den ouderdom van 73 jaren overleden. Op het vatieaansche concilie behoorde hij tot de oppositieen nog 3 dagen vóór de afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid smeekte hij den Paus van die verkondiging af te zien. Maar toen het leerstuk afge kondigd was, boog hij als alle andere bisschoppen het hoofd. De notaris Simons, van Luik, thans voortvluchtig, wordt beschuldigd in zijne betrekking, door middel van valsehheid in openbare geschriften gelden te hebben verduisterd tot een gezamenlijk bedrag van 85.918 fr. De bureaux van de linkerzijde des Senaats hebben, met het oog op de verkiezingen voor de Algemeene Raden, den 23 wederom een manifest tot de kiezers gericht. Door de rechtbank van S. Etienne is zekere Taravellier, aldaar, een kleermaker, tot 6 dagen gevangenisstraf en 500 fres. boete veroor, eeid wegens beleedigiugen tegen den Pre sident der Republiek. Hij had zich namelijk verstouteen prospeclus te verspreiden in den vorm eener parodie op het bekende manifest van laatstgenoemde. Daarin las men o.a. de volgende zinsneden: „Burgers van S. Etienne! Gij wordt geroepen om een kleed te koopen voor den winter. Ik ver lang op uwe keus geenerlei druk uit te oefenenmaar ik wenScb u in allen deele in te lichten. Ik heb eene aan merkelijke hoeveelheid vesten in mae-mahonschen vorm. Gij kunt er U niet in vergissen het huis staat onder de hoede van een spuitgastdiezioh sedert 4 jaren aanstellende als een soldaat, tot de voorbijgangers schijnt te zeggen; Ik ben er, ik blijf er. Men zal u zeggen dat ik een kwakzalver ben. Gij zult het niet gelooven. De verkoop is besloten, ik zal dién doen eerbiedigen," enz. De heer Gambetta heeft den 25 te Chateau-Chinon (Nièvre), waar eene herstemming voorde Kamer moest plaats hebben, eene redevoering gebondenwaarin hij betoogdedat de gematigdheid van een rcpublikeinsch gouvernement eu cl* bevestiging der Republiek een ieder zou veroorloven om het vaderland goed te dienen. Deze toenadering zou mogelijk wordenals de hartstochten bedaard waren. Gambetta zeide, dat hij geen vijand was van de personendie Erankrijk re"eerenhij was de vijand van niemand. Spreker besloot met te zeggendat de nieuwe meerderheidzonder den wettelijken weg te verlaten, het gezag van Frankrijk zou weten te doen gelden. De gewezen President der Ver. Statengenl. Grantis den 22 met zijne echtgenoot en zjjnen zoon te Parijs aan gekomen en door den amerieaanseken gezant en vele aanzien lijke personen verwelkomd. Den 25 bracht hij den maarschalk de Mac Mahon een bezoek, waarbij geen woord gewisseld werd dewijl zij elkanders taal niet verstaan. Den 3 Oet. is een lSjarig werkman, bij bet boren van een put te Conchesdoor eene aardstorting in eene nauwe opening opgesloten geraakt en eerst na 19 dagen daaruit verlosttoen men in den steenachtigeil bodem een tweeden put geboord en daaruit een zijgang naar zijne gevangenis gegraven had. Men had hem van kleederen en voedsel kun nen voorzien en zijne kameraden hadden hem elkander af lossende trouw gezelschap gehouden. Zekere Brulet is te Parijs tot 4 maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete veroordeeld omdat hij, door eenige agenten opgebracht, hen met scheldwoorden overladen en o. a. ge zegd had, dat „Mac-Mahon erger dan een idioot, dat hij een schavuit was." De Franqais, het orgaan van derf hertog de Broglie, zegt naar aanleiding der in omloop gebrachte denkbeelden be treffende eene schikking tusschen den President der Repu bliek en de meerderheid der Kamer: „De maarschalk de Mac-Mahon heeft met voorbedachten rade den lande drie beloften gedaan, welke het land als ernstig gemeend heeft beschouwd: 1° tot, 1880 toe op zijnen post te zullen blijven; 2° zieh niet te zullen leenen tot een werktuig van het ra dicalisme; 3° de getrouwe ambtenaren te zuilen beschermen. Derhalve moeten zijdie op eene verzoening bedacht zijn indien zij ten minste niet alle gevoel voor de eer van het Hoofd van Staat verloren hebbenbuiten die drie punten om de voorwaarden tot èene schikking zoeken en vinden." Maar aangezien de verbonden groepen der linkerzijde om trent de tweevoudige kwestie van het afzetten der ambte naren en de onderwerping van den President aan den wil der Kamer volstrekt onhandelbaar zijnacht genoemd blad eene schikking onder de tegenwoordige omstandigheden volstrekt onmogelijk. Te Tarijs zijn 6 eskimo's, 3 mannen, 1 vrouw en 2 kleine meisjes, met een aantal zeehonden ijsbeeren en sleehonden aangekomen. Zij hebben in den Acclimntatietuin hunne hutten opgeslagen. Bij de herstemmingen voor de Kamer op den 29, zijn 11 conservatieven en 4 republikeinen verkozen. In 3 kiesdis tricten hebben de republikeinen zich onthouden, bewerende, dat aldaar reeds bij de eerste stemming republikeinen ver kozen waren. De stembureaux hadden toen de stembriefjes van onwaarde verklaard, waarop de namen der repubhkeinsche candidatendie de meerderheid verwierven over die der conservatieven waren geplakt. De Ka ner zal dus vermoede lijk de laatste stemming ongeldig verklaren. De prefect der Vendée deelt bij circulaire eene depeche van het, ministerie medewelke de beweringals zou de maarschalk het tegenwoordige kabinet voor een ander uit het linkereen trim willen doen plaats makenvoor onwaar verklaart. De bonapartistisehe Pays bericht„Zaterdag (27 October) heeft de ministerraad eene vrij bewogen zitting gehouden. De maarschalk verklaarde, dat hij besloten was den weg der verzoening en der schikkingen in te slaan. De heeren de Broglie en de Fourlou hebben dit besluit ondersteund, waar tegen een ander minister zich echter verzettedie tot den maarschalk zeide: „Mijnheer de President! gij zuit liet ge wicht moeten dragen van uwe vroegere verklaringen." Dit gezegde heeft, zooals n e i begrijpen kan, een zekere opschud ding veroorzaakt." I' ÏJnivers zegtdat die minister het rechte woord heeft gesproken. Het is onbetwistbaar, meent zij, dat voor den maarschalk lechts een eenige weg open staat, die namelijk„welke hem overeenkomstig zijne belof ten tot het einde toe van den eenmaal ondernomen veidtoc it voert". In t'én woordvervolgt het bladde zoogenaamde politiek van verzet is niet alleen de eenige welke hij met eere voeren kan, zij is ook de alleen mogelijke „tenzij men onder de mogelijkheden de oneer des maarschalks opneme gansch zijn verleden verloochenende om zich, in plaats van te strijden tot de uitvoering van het programma der radi calen te leenen.' Bij besluit der Koningin is de zitting van het Parlement tot 19 Dee. verdaagd. De president en de secretaris eener vereeniging tot stich ting van arbeiderswoningen zijn den 25 wegens bedriege- lijke handelingen ten nadeele dezer maatschappij, tot 18 maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. Zij hadden huizen en terreinen doen aankoopen en dezen eeni- gen tijd later voor een aanmerke'ijk hoogeren prijs door de vereeniging laten overnemen. De genl.-majoor Bartung heeft zieh den 25 in het ge rechtshof te Moskou doodgeschoten onmiddelijk nqdat de jury hem in het proces van Santleben aan verschillende mis drijven schuldig verklaard had. H(j heeft een briefje ach tergelaten, waarin hij zijne onschuld betuigt. Mehemet-Ali is definitief benoemd tot bevelhebber over het leger in de Herzegowina en Bosnië. De Porte laat ten zuiden van Montenegro bjj Podgoritza, alle beschikbare troepen onder Moufti bassaden comman dant in Albanië, samentrekken, en versterkt ook ten noor den van het Vorstendom hare tegen Montenegro gerichte strijdmacht en heeft daartoe Faizy-bassa met zijne aan de servisehe grenzen bijeengetrokken troepen afgezonden. 120 Bulgaren van Philippopel zijn naar Koutalna verbannen. Notabele russen hebben den beer Layard een adres aan geboden waarin dank wordt betuigd voor Engelands sym pathie. De succursale van de Ottomanische Bank te Alexandrie heeft documenten naar Londen gezondenwelke op mach tiging van den Sultan door den Khedive zijn geteekend en waarbij de jaarlijksche betaling van 280,000 p. st. ten be hoeve der turksche leening van 5 miljoen wordt verzekerd. De troepen van het garnizoen van Konstantinopel zijn naar het oorlogstoaneel gezonden en vervangen door eene burgerwacht, Bumelie. Het fort Nicolaas in den Schipkapas wordt door de turken uit nieuwe batterijen mortieren beschoten. Reouf bassa meldt uit Sciiipka van 29 Oct.: De buigaren hebben de versterkingen van Maraguedik aangevallen, maar zij zijn teruggeslagen. De cireassische cavallerie heeft 1500 buigaren verslagen die Tekikoovassi verdedigden zij ver loren 600 dooden en 1120 stuks vee. Bulgarije. Sedert genl Gurko de cavallerie in den omtrek van Plewna commandeertis geen konvooi binnen die stad gebracht,. Den 24 heeft hij na een allerheitigsten strijd van 10 uren, met zijn detachement, waaraan een ge deelte der garde was toegevoegd, gezamenlijk omstreeks 14000 man, sterke turksche stellingent,ussehen Gorni-Dubniken Te- lieh veroverd. Hij nam stelling op den straatweg naar Sofia en versterkte die stelling, door nieuwe versterkingen aan te leggen. Achmed Ewsi-lassade chef van zjjnen staf80 turksche officieren, ongeveer 3000 soldaten en een geheel regiment cavallerie zijn krijgsgevangen gemaakt. 4 Kanonnen, een groot aantal geweren en patronen zijn in handen der russen gevallen, maar hun verlies bedroeg 17 gesneuvelde en 67 gekwetste officieren en 2400 gesneuvelde en gekwetste manschappen. De turken moeten minstens 4000 man aan dooden en gekwetsten verloren hebben. Het groote aantal turksche gesneuvelden hoewel zij het voordeel hadden van door hunne verschansingen gedekt te zijn, wordt hierdoor verklaard dat de russische soldaten eerst geen pardon wil den geven, omdat de turken tot 2 malen de witte vlag uit gestoken en, toen de russen daarop naderden, een moorddadig vuur heropend hadden. Den 28 dezer omsingelden de gardetroepen onder generaal Gurko de versterkte turksche stelling bij Telich op den Leir- weg naar Sofia en openden uit 72 kanonnen een bombarde ment. Nadat dit 3 uren was voortgezet, kapituleerde het uit 7 bataljons en artillerie met 3 kanonnen bestaande gar nizoen en legde de wapenen neder. Het werd aangevoerd door Ismail-Hakki-bassa, niet te verwarren met, den in Azie bevelvoerenden generaal van dien naam. Aan omstreeks 300 man gelukte het te ontkomen; de overigen, waaronder de genoemde generaal en ruim 100 officieren, bevinden zieh voorloopig in eene redo'te bij Gorni-Dubnik maar zullen vrijgelaten worden. 7smail-bassa eeht°r en eenige officieren hebben verklaard, liever in gevangenschap te blijven. Prins Albrecht van Saksen-Altenburg werd bij de vermeestering van Telich gekwetst. Een kogel doorboorde zijnen zilveren sigarenkoker en bracht den prinsdie niettemin in het gelid bleef, eene kneuzing toe. Volgens een turksch bericht zijn den 22 's nachts 160 turken tusschen Rustschuk en Pyrgos over den Donau ge trokken en na eenige russische wachtposten verslagen te hebben, naar Rustschuk teruggekeerd Soliman-bassa meldt van den 25st,enDe russen hebben gelijktijdig onzen rechter vleugel bij Yovan Chiftlik en onzen linkervleugel met. eene aanzienlijke krijgsmacht aan gevallen. 6 Bataljons, ééne batterij en een regiment cavallerie van de russen trokken naar het dorp Tehova. 6 Andere bataljons drongen 4 compagniën onzer jagers tot Yovan Chiftlik terug. Aangerukte versterking herstelde den vori- gen stand van zaken. De algemeene veldslag eindigde tegen den avond met, liet terugtrekken van den vijand over de gausche linie. Hij verloor 800 dooden en vele gevangenen. Aan onze zijde telde men 14 officieren en 120 man ge sneuvelden en 00 gekwetsUn. De aanval der russen op So- lenieh is afgeslagen. Genoemde „algemeene veld:lag" wordt door de russen slechts als eene verkenning op groot# schaal der turksche stellingen achter de Lom aangemerkt, welke te staan kwam op een verlies van 4 officieren en 300 man. Tot de gesneuvelden behoor prins Sergei Maximilianowitz (van Leuchtenberg), lid der keizerlijke familie. Soliman-bassa meldt, dat zijne troepen de muzel.nanscLe gevangenen in het dorp Eantour bevrijd hebbendie tot hetzelfde lot bestemd waren als honderden muzelmannen te Kabapelicour, welke aan de buigaren zijn overgeleverd, die hen vermoord hebben De overste Slaniceanu beeft den 31 eene verkenning ge- gedaan in de richting van Vadin, bij Rahova. De redoute bij Vadin werd na een kort bomb irdement geno i.en en door twee compagniën roumanen bezet. De vijand vluchtte op moeilijke wegenlangs den rechteroever van den Donau, naar Rahova. Hjj heeft aanzienlijke verliezen geleden. Krijgsbedrijven in Azie. Turksclie berichten. Massoum, 15 Oet. Verkenningen, heden van onzen rechter en linker vleugel uitgezondenhebben bij Igdyr en Tehariki dubbel sterke vijandelijke corpsen ontmoet. De russen werden ge slagen en verloren 70 dooden. Ons verlies was onbeteeke- nend. 21 Oct. 2 Bataljons russen, gesteund door cavallerie, hebben Dedebok bij Thirsoudere aangevallenzij werden teruggeslagen met een verlies van 200 dooden en 400 ge kwetsten; wij telden eenige gekwetsten. Gauedsjor, 21 Oct. Heden rukte de vijand, van Kara-Orgha komende, op naar Vinzikoi en viel ons aan. Na een strijd van 4 ursn hebhen wij den vijand verslagen en nagezet tot Molidourin. De nacht belette ons, ons verlies op te maken. Wij zijn vervol gens naar onze stellingen te Gauedsjor teruggekeerd. Erzerum 28 Oct. Moukthar-bassa heeft de russische voorhoede voor Kecheszor verj iagd en haar tot op den weg naar Midlidouz nagezet. Ismail-bassa ontmoette op zijnen terustoeht bij D.libaba russische cavallerie die een aanval deed op de karavanen munitie; de aanval werd afgeslagen door At'hï, ed-be Een russiscb detachement is t.e Sarika- Matéh gel levende voorhucde staat te Alidliduuz; ïergu- kasoff staat voor Bayazit.Den 27 's avonds heeft de ver eeniging van Ismailbassa met Moukthar-bassa met 46 ba'aljons plaats gehad. Na de vereeniging heeft Moukthar zijne troe pen teruggetrokken tot Koprukoi, op den weg naar Erzerum, waar hij de hem vervolgende russische troepen in, eene zeer sterke stelling afwacht. De russen waren te Azap3 uren van daar, gekampeerd. Russische berichten. Het detachement van genl. Tergu- kasoff hetwelk sedert 18 Oct. den op Erzerum terngtrek- kenden lsmail-bassa vervolgde, bevond zich den 25 bij Karakilissa in het gezicht van de achterhoede des vijands wiens hoofdmacht zieh dien dag naar Zeidikan terugtrok. Den 22 is uit Tikma een afzonderlijk detachementonder genl. Heymann, achter Soghanlu naar Khorassan en Koprikoi gezonden, het welk zich later bij Hassen-Kaleh bij genl. Ter- gukaso/j heeft aangesloten. De kolonne van genl. Dewel is (de datum wordt niet gemeld) door de achterhoede van Ismail van de hoogte van Alikotschak met kanonvuur be groet. De duisternis en nevel beletten Dewel, den vijand bij den rechterflank om te trekken. De russen verloren 5 man en eene kist ammunitie vloog in de lucht. Kourouk- Darab30 Oct,. In Kagisman is een ruhsisch bestuur in gevoerd. De den 25 aangeknoopte onderhandelingen be treffende de overgaaf van Karawaartoe een turkscli par lementair in het russische kamp was gekomen, zijn afgebroken. De stad wordt geblokkeerd en het bombardement is weder aangevangen. Bericht uit Erzerum31 Oct., aan de Daily Telegraph Het turksche leger is gisteren van Hassan-Kaleh terugge trokken. De achterhoededie te Hassan-Kaleh gebleven was, is in den nacht door eene aanzienlijke russische krijgs macht geheel van de hoofdmacht afgesneden; 2 bataljons zijn krijgsgevangen gemaakt. Het verlies der russen is waar schijnlijk onbeteekenend. Het turksche leger heeft thans eene sterke defensieve stelling bezet bij Deve-Boyounop eene hoogte ten oosten van Erzerum. De correspondent der Telegraph is door de russen gevangengenomen maar nage noeg dadelijk weder in vrijheid gesteld. Montenegro. Vorst Nikita is naar Orjalouka vertrokken om de montenegrijnsche operatiën te hervatten. &l»aii}e. Het regeeringsblad van 16 Oct. behelst een besluitvol gens hetwelk alle coupons van de binnen- en buitenlandsehe schuld, de spoorweg-obligatiën en de aflosbare 2 p.e bin nen- en buitenlandsehe schuld mogen worden afgeknipt en ter betaling aangeboden. Prins Hendrik is den 31 naar Luxemburg vertrokken waar hij den winter zal doorbrengen. Staten-Generaal. De begrooting der Landsdrukkerij voor 1878 is geraamd op 247.146, die voor de Rjjksge- stichten Ommersphans en Veenhuizcn op/535.275, zijnde respectievelijk f 12.175 en f 12.330 minder dan voor 1877. Benoemingen, enz. De minister van binn. zaken heeft den hoofd-ingenieur bij de staatsspoorwegen A. Jv. Prehn, op zijn verzoek, met 1° Nov. ontheven van de leiding van den aanleg van den spoorweg ZaanstreekPurmerende HoornEnkhuizen, en met die taak belast den ingenieur J. D. Evers. Aan C. II. Moens is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Castricumen in zijne plaats tot burgemeester benoemd jr. mr. J. W. G. Boreel. Bij besluiten van 2 Nov. heeft Z. M. op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de ministers Heemskerk, v. Erp Taalman Kip v. Lijndenv. Sandenburg v. d. Heim v. d. Does de Ikiüebois, Alting Mees en Beijen, en tot ministers benoemd de heeren mr. IV. bn. v. Heeckeren v. Keil, directeur van het kabinet des Konings, buit. zaken, mr. H. J. Smidl, lid der 2®. Kamer, voor Assen', justitiemr. J. Kappeyne v. d. Coppellolid der 2®. Kamer voor Haarlem, binn. zaken, jr. H. O. IVichers kapt.-luit. ter zee, chef der afd. materieel bij het dep. van marine, marine, mr. J. G. Gleichmanse- retaris-directeur der Ned. Bank, financiën, mr, J. P. H. de Roo v. Alderwereldtmajoor, oorlog, mp. P. P. v.' Bosse, oud-minister, koloniën. Aasbestedingen. Den 26, te Zutfen, door de Ned. Westf. Spoorweg-maatschappij, het maken van het gedeelte aardebaan van den Berkel tot den staatsspoorweg, aan A. S. Schaafsmate Harlingenvoor 52,400; het maken van gebouwen, ook voor de douanen, op het station Winters wijk aan C. ter Haar, aldaar, voor f 30,980; te Deventer, hpt slechten van een gedeelte der wallen tusschen de Brink en Bergpoorten en het maken van exercitievelden op de ge reserveerde terreinen van de voormalige vestinggronden aan A. Feherwee voor 16,500, Den 29, te Goudaliet bouwen eener nieuwe r. c. kerk aan den Kleiweg, minste insehr. W. L. Leibbrandte Am sterdam, voor 109,123. Bouwwerken. B. en W. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteldin de Stads-Rietlanden eene algemeene slachtplaats en veemarkt te vestigenwaarvan de kosten geraamd zijn op R miljoen. De opbrengst der ex ploitatie wordt op t 195,000 geraamd, en het terrein der tegenwoordige veemarkt bij de Lepelstraat kan bij verkoop tot bouwterrein op f 637,000 geschat worden. Een aantal vleesohhouwers hebbenbij adres aan den raad de oprich ting van het slachthuis afgekeurd als strijdig met hunne belanden, en eveneens de verplaatsing van de veemarkt naar de afgelegen Rietlanden, waarop zij verklaren geen inkoopen te zullen doen. Geschenken. Bii gelegenheid van de serenade der am- sterdamsche studenten aan den oud-hoogleeraar IVxüeumier, heeft deze in zijne toespraak tot de jongelui gezegd dat lig het hem toegekende wachtgeld f 2500 's jaars gedurende 5 jaren) afstond voor de bibliotheek der universiteit., opdat hij zoodoende nog iets nuttigs voor de jongelui kon uit werken. Ook gevoelde hij zich te jong en te krachtig om op zijnen leeftijd op kosten van de stad t.e leven. Rampen Den 27 is een, aan een due d'alve vastge maakte schuit., waarop eene locomobiel met heistelling, bij de s(uizen van bet Noordzeekanaal, door het zakken van het water gekanteldwaardoor de geheele stelling met locomo biel in de diepte verdween. Het ainericaansche driemastschip D IV. Chapman, geladen met bronolie, bestemd naar Bremen, is den 31 op de Zui- derhaaks gestrand en verbrijzeld. De sleepboot Stad Amster dam stoomde in allerijl naar de strandingsplaats en beeft met een boot de 17 schipbreukelingen gered. Een urker vischsehuit is nabij A eland verongelukt, waarbij de 4 opvarenden (3 gehuwden) zijn omgekomen. Den 29 is te Weerselo liet gemeentehuis afgebrand. Veepest. De minister van binn. zaken heeft bekend ge maakt, dat de veepest in Duitschland weder uitgebroken en dien ten gevolge de in- en doorvoer van rundereu en schapen uit dat K ij k verboden is. Misdrijven. Een koper- en blikslager van Almelo Arendsheeft den 25, te Hengelo, zijn' vader bezoekende en in hevigen twist vindende met zekeren Bertholtlaatst genoemde de deur uit gewerkt waarbij deze dermate be klemd geraakte, dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Rechtszaken. De heer Oostmeijer, kleermaker te Am sterdam, huurder van eene muuroppervlakte (ter adverteering) van een door de Omnibus-maat,schappij aangekocht en gesloopt huis aan liet Sophiaplein (bij den Munttoren), heeftaan gezien het hem in huur toekomende en staande gelaten ge deelte muur gedurende de jongste studeuteufcesteu omverge-

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1