i\o. 45. Negenenzeventigste Jaargang. 1877, ZONDAG Groote Paardenmarkt te Alkmaar, Groote Koemarkt, n ««csistlag November 1877. 11 NOVEMBE R. Een liberaal ministerie. 11 (Officieel (öcbciiiic. ^¥ocat£><lih£g 14 November 1877. Ue PASPOORTEN van da dienst der Schutterij alhier, zijn voor de daartoe geregtigden ter gemeente-secretarie ver krijgbaar. SSUckdijfesche Berichten. Binnenland. j^tafes-lüicuvnö. iflarffï- cu Beursberichten.- 4 L k II l 4 ii S II li C O IJ B A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f O.Htt afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM'. COS'IiEll ZOON. Bij deze Courant bekoort een bijblad. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gezien hun besluit van 1 December 1874 No.fi (Gem. blad No. 13); Herinneren belanghebbenden, dat het volgens dat besluit niet geoorloofd is, onaangespannen rijtuigen te laten staan in de Houttil, Paardensteeg en Pieter straat zijnde aan de politie opgedragen tegen de overtreders van dat verbod onmiddelijk proces-ver haal optemaken Burgemeester en. Wethouders voorn AlkmaarA. MACLAINE PONT. 3 Nov. 1877. De Secretaris, NU HOUT VAN DER YEEN. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van 5 cents verkrijgbaar het gemeenteblad No. 44behelzende de door den gemeenteraad 24 October 1877 vastgestelde en 7 November 1877 afgekondigde verordening tot wijziging van de art.t. 5, 6 en 9 der politieverordening op het bouwen en sloopen. p o L i c 1 E. Ter terugbekoming aan het Commissariaat van Polieie is het navolgende voorhandenalseen portemonnaie nieuic De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. jVerder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een munibillet, vier stuks goud-en. zilvergeld, een gouden medaillon, in bet laatst van Augustus gevonden, een bont zakje en eek krat van een wagen. te Alkmaar gevonden een beurs met zilveren knip waarin eenig v Aan den eisch van ons constitutioneel regeerings- stelsei is voldaan: er is een ministerie opgetreden, dat door voor- en tegenstanders erkend wordt de richting te vertegenwoordigen van de meerderheid in de beide Kamers der Staten-Generaal. De bewinds lieden genieten bij het vertrouwen der Kroon, tevens het vertrouwen van de meerderheid der Volksverte genwoordiging. Zulk een ministerie kan inderdaad regeeren en belangrijke zaken tot stand brengen; maar voor de taak, die het nieuwe ministerie wacht, is ook een krachtige parlementaire steun onmisbaar, want, verkeert het kabinet-Kappeyne, wat de samen stelling der Staten-Generaal betreft, in een bijzonder gunstigen toestandde tijdsomstandigheden waaron der het optreedtleggen het een zware taak op de schouders. Wij voeren een kostbaren oorlog, waarvan het einde in den laatsten tijd door het afgetreden bewind wel binnen een niet te ruim tijdsbestek werd voor speld maar niet met eenige zekerheid kon worden bepaald. Belangrijke algemeene belangen wachten op voorziening. Tot de eerste plichten van het nieuwe bewind behoort ontegenzeggelijk de herziening onzer wet op het lager onderwijs, die zonder offers van de schatkist bezwaarlijk zal tot stand kunnen komen. Het nieuw departement van waterstaathandel en nijverheid vindt zich geplaatst tegenover groote eischen van onzen handel en onze scheepvaartgrootsche plannen zijn op dit gebied uitgewerkt of voorbereid, en men wacht een beslissingmen hoopt op verwe zenlijking; aan het hoofd van het departement van oorlog is de man geplaatst, van wien met meer recht dan van eenig ander de regeling onzer levende strijd krachten mag worden gevraagd. Wij erkennen allen onze weerbaarheid is onvoldoende; de oefening, de strijdvaardigheid van dat deel des volks, dat bij een vijandelijken aanval de wapenen moet voeren hetzij als vrijwillige legermacht, als militie, als schutterij, of onder welken naam ook, is gebrekkig of ontbreekt geheel. Ben nieuwe regeling van al onze strijdkrach ten tot één bruikbaar geheel, mag niet worden uitgesteld. Het is onnoodig te herinneren, wat er te doen is tot verbetering en vereenvoudiging onzer rechtsbe doeling en tot betere behartiging van al die deelen dei- staatszorg, waaraan onze tegenwoordige maatschappij behoefte heeft. Er is reeds herinnerd aan de redevoe ring waarmee het hoofd van het tegenwoordig Kabinet voor een drietal jaren het onlangs afgetreden bewind heeft begroeten zij die deze redevoering hebben herlezen, zullen in de overtuiging zijn bevestigd of tot de overtuiging zijn gebracht, dat hij het gebied waarover naar de eischen van onzen tijd de staat zijne zorgen behoort uit te strekkenniet binnen enge grenzen beperkten voor de wijze waarop de staat zich van die taak behoort te kwijten, geen ge ringe eischen stelt. Hij wees er op, hoe de moderne levensbeschouwing het volksbelang leert stellen als het hoogste doel van den staathoe van den staat alleen moet en kan uitgaan wat onontbeerlijk is, zal het volk voortdurend toenemen in kennisin zedelijkheid en in rijkdom, en hoe, als onvermijdelijk gevolg daarvan, de taak van den staat zich voort durend hoe langer hoe meer uitbreidt, en zich niet mag bepalen tot de voorziening in de behoefte van het hedenmaar evenzeer heeft te zorgen voor de toekomst. Hij noemde het te recht eene groote moeilijkheid voor een kleinen staat, aan al die eischen te voldoenmaar de moeilijkheid mocht ons niet af schrikken om te doen wat noodig is ook al moet daarom de staatsdienst de beste krachten in beslag nemen, en den ambtenaren bij een werkkring, die al hun krachten eiscbt. een aan hun werk geëvenre- digde bezoldiging worden toegekend. Terwijl in zoo velerlei behoeften moet voorzien wordenis echter de bodem van de schatkist zicht baar, en worden er belastingen geheven die een ge streng onderzoek naar haar recht van bestaan en de billijkheid barer grondslagen niet kunnen verdragen. Daarenboven staan wij op een keerpuntwat onze financiële verhouding tot Indie betreft. In plaats van ons de beschikking over miljoenen te laten tot voorziening in de behoeften van Nederlandroept thans Insulinde onze hulp inen wij mogenons de vrijmoedigheid herinnerende waarmede wij jaren lang uit de Indische kas hebben geput, niet doof blijven voor die roepstem nu eindelijk de tijd gekomen is, om Java zijn lang ontbeerde spoorwegen te geven. Moeilijke taak voor onzen nieuwen minister van Fi nanciën Hij vooral hebbe den moed om als her vormer op te treden hem schrage de krachtige steun van een Vertegenwoordiging, die overtuigd is dat de tijd van op zich zelf aanbevelenswaardige verande ringen en nuttige wijzigingenvan onderzoeken en overwegen voorhij isen men den moed behoort te hebben om van woorden tot daden te komen. „Onze voorgangers" zeide de Heer Kappeyne nu drie jaren geleden „hebben onder de leiding van Thorbecke de constitutioneele staatsinstellingen veroverdzij hebben dit niet gedaan zonder harden kampzij hebben daartoe noodig gehad onwrikbare standvastigheid en uitnemend Beleid.."De taak die thanshet nieuwe liberale ministerie wachtis van een anderen aard maar misschien niet minder gewichtig en niet minder zwaar. Het heeft een meer derheid in de beide Kamerszooals in vele jaren geen Nederlandsch ministerie heeft gehad. Toch zal er ook thans een harde kamp gestreden moeten wor den. Ook dit ministerie zal noodig hebben een on wrikbare standvastigheid en een uitnemend beleid. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer is ingekomen een wetsontwerp van den afgetreden minister van financiën strekkende om de bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen, anders dan voor staatsrekening, alsnog te blijven schorsen voor onbepaalden tijd totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn voorzien. "Voorts zijn ingediend wetsontwerpen tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Zutfen van de beschikbare ves- tinggronden, en tot afstand aan de gemeente Venlo van geslechte vestinggronden. Verkiezingen. Te Ursem is met alg. (36) st. tot hoofd ingeland van het Geestmerambacht herkozen de heer J. Rugter. Benoemingen. De waarneming der betrekking van di recteur van bet kabinet des Konings is opgedragen aan mr. J. F. Alewijnsecretaris bij dat kabinet. Bij besluit van den 5 heeft de Koning ingesteld een de partement van waterstaathandel en nijverheiden tot mi nister van dat departement benoemd mr. J. F. Roetert Tak v. Poortvliet, lid der 2e. Kamer voor Zutfen. Tot het nieuwe departement zullen behooren de waterstaatde spoorwe gen de posterijen de telegrafiede openbare middelen van vervoer, de scheepvaart, de Iiijn-. Maas- en Scheldevaart de zeevisicherijende stoomtoestellende inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken het ijk- wezen, het mijnwezen en de octrooien. Tot secretaris-generaal 'bij bet nieuwe departement is benoemd de heer J. F. Boo gaard, referendaris. Tot president van den H. Raad is benoemd mr. J.l). Ik. Pape, thans vice-president; tot vice-president mr. C. R. Goc- kinga thans raadsheer. De opzichter 8e kl. bij 's lands bouwwerken in N. Indie P. Koot is bevorderd tot de 2e klasse. Tot candidaat-notaris is, na afgelegd examen in Noord holland toegelaten de heer R. v. Twuyvervan Zuidsehar- woude. Handel. De minister van koloniën heeft op de adressen tot het brengen van verandering in het stelsel der koffie veilingen geantwoord, dat het in 's lands belang onraadzaam istot wekelijksehe veilingen over te gaan, doch dat de re geering eene andere verbeteringwaarvoor da bestaande wijze van veiling wellicht vatbaar zal worden bevonden in overweging neemt. Onderwijs. De gemeenteraad van Goes beeft op voor stel van 2 leden besloten, aan kinderen van goeden aanleg en minvermogende ouders kosteloos middelbaar onderwijs te verschaffen. B. en W. van Groningen hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, aan het op te richten provinciaal fonds ter on dersteuning van behoeftige studenten jaarlijks 500 te schenkenen om door pnvaat-doeenten onderwijs te doen geven in vakken, die aan de universiteit van Rijkswege niet worden gedoceerd, waarvoor jaarlijks f 6000 beschikbaar te stellen. l)e gemeenteraad van Velsen heeft met alg. st. afwijzend beschikt op het, dringend verzoek van een aantal ingezetenen van IJmuiden, tot oprichting van eene lagere school aldaar. Den 2 is de fraaie nieuwgebouwde school voor kosteloos onderwijs te Krommenie feestelijk ingewijd. De minister van financiën heeft aan den gemeenteraad van Nijmegen gemeld dat het Rijk een stuk groods der voor malige vestinggronden buiten verkoop wenscht te houden tot stichting van eene Rijks-kweekschool voor onderwijzeressen. Eeesten. Den 2 is te Amsterdam bet lOOjarig bestaan der Maatschappij Felix Mentis gevierd. Na eene korte wel komstrede van den voorzitter, den heer Braskamp, werd eene feest-ouverture van JB. v. Bree, onder de leiding van den directeur Verhuistuitgevoerd, hield professor Jorissen eene feestrede en werd eene feestcantate uitgevoerd, woorden van J. J. Ij. ten Kate, muziek van Fr. Coenen. Den volgenden avond werd bal en souper gegeven. Aanbestedingen. Den 30, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaatschappij, het maken van een gemetseld gebouw en het uitvoeren van herstellingen en veranderingen aan de beslaande gebouwen op bet terrein der werkplaatsen te Haarlem, minste insckr. J. v. d. Kamp, te Leiden, voor 65.741. Den 31. te 's Grave-nhagehet uitvoeren van baggerwerk tot verruiming van het Mallegat, onder Dubbeldam, minste inschr. A. k olker, te Sliedreeht., voor f 150.000; te Weesp, bet verbeteren van het fort. Nieuwersluisminste insckr. L. J. v. d. Steenhoven 8f Co., te Dordrecht, voor f 201,792. Den 1 Nov., te Tiel, het maken van een inundatie-kanaal van de Waal naar de Lingeminste inschr. Jkiegering, te Groenlo voor f 497.900. Den 2 te Leeuwarden, het verlengen van den stroomlei- denden dam op de Bollen voor Harlingeneenig inschr. 1). kotteer, te Dordrecht, voor 31,200. Den 3, te Zwolledoor de commissie tot verbetering van arbeiderswoningen, het bouwen van 25 woningen, op een terrein buiten de Sassenpoortaan J. Willighavenvoor f 28,888. Den 8te Amsterdamdoor het hoofdbestuur van bet Ned. Tooneelverbondhet bouwen van eene tooneelschool met woning, op de Schans bij de Raampoort, minste inschr. A. Groenhof en A. G. Raak, voor 18,900. Kanalen. De minister van binn. zaken heeft aan Ged. Staten van Eriesland berichtdat een kanaal van Stavoren naar Sneek van niet genoegzaam algemeen belang is om den aanleg door bet Rijk, al ware het met een provinciaal sub sidie van 5 tonte rechtvaardigenmocht een of meer der betrokken gemeentebesturen zelf den aanleg ter band nemen, dan zal het verleenen van en Rijks-subsidie in overweging kunnen genomen worden. Te Hoorn is eene commissie gevormd om in het voor malige recktsgebouw een „Westfriesch museum" te stichten, waarin de schilderijen en andere voorwerpen van geschied kundige of kunstwaarde, aan de gemeente toebehoorende of door particulieren af te staan, zullen worden bijeengebracht. Gieten. Aan de diaconie der ned. herv. gemeente te Amsterdam is gelegateerd: f 1000 door wijlen den heer A. Ravesteynf 2000 door wijlen mej. B. A. A. Wachtels en f 4000 2% p.c. N. S. door wijlen den heer T. Schaap. Wijldb de heer J. A. P. JV. Bordens te Amsterdam heeft aan het r. c. oude armenkantoor 3000 en aan het r. c. oude mannen- en vrouwenhuis „S. Jacob" 10000 gelegateerd.; wijlen mej. de wed. R. Schooneveldgeb. v. d. Eeze aan de diaconie der herv. gemeente te Deventer f 1000; wij len mej. A. Vastwijk aan het S. Bartkolomeus gast- en ar menhuis te Weesp f 1000. Directeuren der Zuidhollandscke Maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebben, door tussckenkomst van onzen gezant te Parijs van iemand die onbekend wenscht te blij ven 10,000 f'r. ontvangen ten behoeve van het onder hun beheer staande Weldadig Zeemansfonds van wijlen mej. I. M. de Raath. Aan de „christelijke school voor kinderen uit den werken den st.and" te Haarlem is eene gift van 50000 geschonken. Vroeger was er eene van 60000 ontvangen. Geschenken. Dr. J. W. Gunning heeft eene kostbare en merkwaardige verzameling japansche munten, door hem voor wetenschappelijke diensten van de japansche regeering ont vangen, aan het japansch museüm in den dierentuin te Am sterdam afgestaan. Rampen. Den 1 Nov. 's avonds, is op het noorderstrand van Terschelling gestrand en wrak geworden het noordscke barkschip Deodatha Rorten, waarvan de 10 opvarenden door de reddingboot van Midsland behouden zijn aan wal ge bracht. Misdrijven. Te Amsterdam is de heer de Geer Boers gep. officier van het o. i. legeraan arsenic(?)vergiftiging gestorven na het gebruikvan wijnhem uit Rotterdam toe gezonden. 2 Vriendendie insgelijks van den wijndoch in mindere hoeveelheid gedronken haddenzijn ernstig ziek geworden. De vrouw van den overledenedie te Rotterdam gescheiden van hem en niet onberispelijk leefdeen haar broeder, o. i. ambtenaar met verlof, zijn in hechtenis genomen. Tegen G. J. Busbroekdirecteur der Maatschappij voor dienstpersoneel „Nijverheid" te Amsterdam en Arnhem, is, ter zake van bedriegelijke oplichting van vele personen die zich ter bekoming van betrekkingen bij hem hadden doen inschrijven bevel tot gevangenneming verleend. Rechtszaken. Door de engelsche regeering is aan de onze uitgeleverden den 30 gevankelijk naar den Haag gevoerd een nederlander, JC. Klijbergte Londen gevestigd, waar hijonder valsche voorgevenszijn werk maakte van het lokken van meisjes naar bordeeien in Frankrijk, Belgie en ons land, dikwijls onder gebruikmaking van valsche stukken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 1 Nov., wegens den diefstal van olie uit de fabriek van de heeren Alberdingk 8f Zonen aldaar, veroordeeld den meesterknecht tot 2 jaren en 2 knechts ieder tot 1 jaar celstraf, en den opkooper Rang jas tot 5 jaren gevangenisstraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft, Janna v. Tongerendag loonster, huisvrouw van R. Roskamte Twellobeschuldigd van vergiftiging van haren echtgenootvrijgesproken, op gronddat niet is gebleken welke hoeveelheid phosphor in den toegedienden pannekoek is aanwezig geweest. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 5 A-, landman te Bergen, wegens het wegbreken van een vonder, toegang gevende tot een overpad op zijn landveroordeeld tot 45 dagen celstraf. Het bof nam aan dat bij wist, dat de von der een ander toebehoorde. Het gerechtshof te Arnhem heeft 2 personen, een opper man cn een tabakswerker veroordeeld wegens verzet tegen de polieietijdens het kermis-opstootje aldaar, den een tot 1%, den ander tot 1 jaar eenzame opsluiting. Het prachtige landgoed Grande Suisses met zijne talrijke landerijen gelegen onder de gemeente Meerssen en toebehoorende aan den heer Regoutis door kloosterzusters uit Heythuyzen aangekocht. Overleden den 6te 's Hertogenbosch in 61jarigen ouderdom na langdurig lijden mr. J. B. C. J. C. C. M. bn. v. Rugenpoth tot den Beerendauw, raadsheer in het ge rechtshof aldaar, kamerheer des Konings in buiteng. dienst, bekend door zijne anti-ultramontaanscke artikelen in nde Gids.« Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijblad. Diligentia. Natuurkundige Foordragten. Vijfde serie. 18761877. Beschreven door P. A. Raaxman Jr. 's Gravenhagebij H. C. Susan C. Rz. De beer Raaxman stelt op nieuw het groote publiek in staatdeelgenoot te worden van het wetenswaardigedat door bevoegde personen des winters in Diligentia te 's Gra venhage wordt medegedeeld. Wij hebben meermalen hulde gedaan aan de juistheid en helderheid zijner verslagen, die meer dan een opmerkzaam toehoorder verraden. Wat hij vernam begreep hij zoo volkomendat hij 't in beknoplen en aangeuan en vorm tot bet begrip van anderen kon over brengen. Daarom mogen zijne verslagen een uitgebreiden kring van lezers vindenvooral van hendie er prijs op stellen, van do vorderingen en ontdekkingen der natuurwe tenschappen kennis te nemen, en van hen, die overtuigd zijn, dat niemand voor deze wetenschappen onverschillig mag wezen, zal hij in onze dagen op den naam van beschaafd mensch aan spraak kunnen maken. De inhoudsopgave moge het bewijs le veren, welke belangrijke onderwerpen in den vorigen winter den heer R. stof voor zijne verslagen hebben opgeleverd -dr. L. Breekrode, Uver de agregatie-toestanden der stof, opgehelderd door het koolzuur in den gasvormigen vloei baren en vasten toestand; R. Witte, Over varens; dr. F. J. DupontOver het ruggemergdr. HarmsOver de hersenen; dr. J. C. v. DooremaalOver het dierlijk magne tisme; dr. P. f2. Brondgeest, Over den invloed van de lucht- drukking op liet leven van den menschprof. D. Grothe Over de maan; jr. dr. R. J. G. Everts, Over het leven in de eenvoudigste vormen; kapt. P. v. d. BurgOver staal- bronsdr. A. Brester Jz., Over de fotografie. Den 3 heeft de examen-commissie te Haarlem de acte voor bet fransch verleend aan mej". M. C. J. de Gelder en M. S. Bourdrezde laatste hulponderwijzeres aan de open bare armenschool. Het concert, den 8 door het Park-orcbestonder di rectie van den heer Stumpjfmet medewerking van de gun stig bekende artisten, de heeren J. C. üudoetc en P. Iro- schartgegevenheeft den toehoorderswier aantal veel te gering 'wasze«r voldaan. Bood het geheel veel schoons inzonderheid het keurig, fijn geacheveerde vioolspel van den heer üudock verwierf welverdiende toejuiching. In de ouverture van Gade werd de harppartij noode gemistdoor dit gemis ontstond hier en daar eene leemtewelke door de piano vervuld had kunnen worden. De rederijkerskamer Bilderdijkdie op zich genomen hadden tweeden avond der volksvoorlezingen te vul len is daarin uitstekend geslaagd en heeft groote voldoening van hare moeite gehad. Voor een bijzonder talrijk gehoor, dat haar werk zeer waardeerde, voerde zij dinsdag-avond op „De militaire Willemsorde" (met medewerking van mej. Manheim en de jongejuffr. Roek) en het blijspel „De drie hoeden." Werd veler aandoening opgewekt door eerstge noemd stukde dwaze toestandendie in het laatste voor komen veroorzaakten groote pret. De heeren Burggraaf cn v. d. Berg, die de hoofdrollen vervuldenwisten ernst eu scherts uitstekend te vertolken. De collecteden 7 langs de huizen gehouden ten be hoeve der noodlijdenden door den orkaan op de eilanden Curapao en Bonaire, heeft 270,32 opgebracht. STAN I). Maria Engelina Jel- 9 9 BURGERLIJKE ONDERTROUWD. 1 Nov. Willem Vasbinder, wedr. van mers, en Jansje Purmer. 8 Jacobus Smit en Jannetje Maria W'illebrands. Roe lof Kuyper, wedr. van Dirkje de Groot en Elisabeth Bierman, wed. Jacob Stokkink. Pieter Roos, wedr. van Neeltje Ploeger, te Alkmaar en Grietje Exalto te Amsterdam. Dirk Kos, wedr. van Maartje Blom, te Alkmaar, en Maria Ruiberta Sluiter, te Zoelen. Franciscus Jo hannes Qüaxwedr. van Petronella Teilemante Alkmaaren Cornelia Gerarda Langerakte Reeu- wijk. Jan Koopman, te Alkmaar, en Helena Mak, te Hoogwoud. GETROUWD. 4 Nov. Rubertus Franciscus van der Pol en Carolina Johanna Clasina Franse Klaas Lingerak, laatst wedr. van Maartje Slovesen Anna Smit, wed. Willem Vinke. Rermanus de Jong en Maria Gerardina Vleesman. Frans Hendrik van den Brink en Barendina Hierop. GEBOREN. 2 Noy. CornellsZ. van Dirk Rooderwijn en Wijnanda Keeser. 3 u Maria Margaretha, D. van Hendrik Segaar en En gelina Blom. 4 n Jan Herman, Z. van Jan Esselman en Geertruida Smidt. 5 Cornetis Petrus Johannes, Z. van Anthonie Arzbach en Maria Elisabeth Eiene. A icolaas Johannes, Z. van Hendrikus van de Kamer en Jacoba Weijers. Adolf Riqardus AssuerusZ. van Adolf Rigardus Mulder en Maria Gesina Schermer. 6 e Adam, Z. van Willem Klokkemeijer en Jansje Walch. 8 Antonie WillemZ. van Arnoldus Bezaan en Geer truida Grada Diepering. Simon, Z. van Dirk van den Burg' en Aagje Dik. Simon, Z. van Dirk Jupijn en Maartje Dubbeld. Wijnand, Z. van Pieter Rolie en Maartje Kossen. OVERLEDEN. 4 Nov. Hendricus Jacobus, Z. van Pieter Hemmelder en Bregje Verwer, 12 w. 5 Christiaan Hendrik Schroder, 69 j. en 11 m. 6 n Wilhelmus Petrus JosephZ. van Thomas Michiel Kronenburg en Johanna Theresia Cremer, 7 d. üina Johanna, D. van Petrus Obee en Dina Johanna Janssens, 3 m. 7 Carolina Hendrika, D. van wijlen Petrus Johannes Wigtman en Elisabeth Jacoba Magnus, 20 j. en 10 m. 9 n Anlonius Jacobse 47 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 8 Nov. Door den Notaris H. J. DE LANGE. HuisZ.z. LangestaaatA Str. Z. Holtsmuller j f 6000. (Afslag 15 Nov.) Alkmaar 5 Nov. Aangevoerd 40 vette Kalveren f 40 a 105, 2 nuchtere dito 17 227 Schapen f 24- a 34. 26 vette Varkens f 0,48 a 0,56 per kilogr. Op de groote najaars-veemarkt waren aangevoerd 4370 stuks hoornvee. 9 Nov. Kleine Kaas f 36,50, commissie f 37,50 middel bare f 39 laagste prijs 119, aangevoerd 465 stapels, wegende 110931 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3506 heet., Tarwe t 9,50 a 12,50, Rogge f 8, 50 a 9, Gerst f 6,50 a 7, idem Ckev. 7,50 a 8Haver f 3,50 a 5,50Paarden- boonen f 7,50 a 7,75, bruine dito f 12,25 a 14, Kanariezaad f 9,50, rood Mosterdzaad ƒ20 a 21,50, geel dito /21,5o, Karwei- zaad 23, blauw Maanzaad 10 a 11 Erwten: groene 12 a 19, grauwe f 17 a 21, vale t 12 a 18, witte 12 a 14, 10 Nov. Aangevoerd 16 nuchtere Kalveren f 11 a 26. 22 Schapen t 17 a 28 3 Geiten 3 a 5, 38 magere Varkens 16 a 22, 9 vette dito 59, 153 Biggen f 4 a 9, Boter per kop 105 a 115 ets. Edam 1 Nov. Aangevoerd 212 Lammeren 16,50 a 24,50, 3 Nov. Kleine Kaas 29 a 35 aangevoerd 87 stapels 8 Nov. 267 Stukken Boter f 1.50 a 1,54 per kilogr. Kippeneieren 6 a 8. Enkliuizen 7 Nov. Kleine kaas 35,50, aangevoerd 20 stapelswegende 5400 kilogr. Karweizaad f 23blauw Maanzaad f 11 a 12 Mosterzaad 19 a 20,50 per mud Erwten- graauwe f 18 a 20, vale 15 a 17,50, bruine Boonen f 13 a 14,50. Haarlem 5 Nov. Roode Tarwe 9,25 a 11,75, Witte dito 9,50 a 12,25, Rogge f 7 a 7,15, Gerst f 0,75 a 7,35, Haver f 4,50 a 5, groene Erwten ƒ10,15 a 10,50, 22 Var kens 52 a 60 ct. per P., 73 Biggen 7 a 13. 7 Nov. Kleine kaas 17 a 35 aangevoerd 102 stapels wegende 24688 kilogr. 43 Koeien f 200 a 230 2 Stieren 90 a 110, 16 Vaarzen 120 a 160, 4 Graskalveren 50 a 6011 nuchtere dito 6 a 12 20 Schapen 20 a 26-7 vette Varkens 50 a 52 ct. p. P. Medemllik 7 Nov. Kleine Kaas 35,25 aangevoerd 35 stapels, Boter 1,74, Kippeneieren 6, Eenden dito 5,50 per 100. Punterende 6 Nov. Aangevoerd 198 stapels Kaas, Boter ƒ1,50 a 1,57T per kgr., 4)3 Runderen, ,26 Paarden, 79 vette Kalveren 0,70 a 0.90 per kilogr., 76 nuchtere dito 14 a 28 158 vette Varkens 0,48 a 0,69 per kilogr. 10 magere dito 12 a 20, 410 Biggen 4 a 7, 1769 Schapen en Lammeren, 360 Ganzen/2,50 a 2,75, 65 Zwanen 4 50 a 6, 75 mud Appelen 6 a 8, 87 mud Peren t 5 a 7 p'er mud, Kippeneieren 6 a 7 per 100. behagen 8 Nov. Aangevoerd 8 Paarden 40 a 209 10 Stieren 160 a 190, 153 magere Geldekoeien 140 a 220, 50 vette dito f 200 a 360, 60 Kalfkoeien ƒ190 a 240, 120 Yaarsen 90 a 140, 60 Graskalveren 45 a 75, 5Ü0 Si'

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1