No. 48. Negenenzeventigste Jaargang. 1877 ZONDAG 2 DECEMBER. (Officieel (öcbceltc. Scliiittcrü le Alkmaar. 2©lckclijfc0che Berichten. |3olittck (ftucrsicht. IKinueuland. .Stabs-flicunjSL L i: (i i] A NT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f 0,65, franco per post O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSHER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende vervolg der wekelijksche berichten en verslag van den gemeenteraadl. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gezien hun besluit van 1 December 1874 No. 6 (Gem. blad No. 13); Herinneren belanghebbenden dat het volgens dat besluit niet geoorloofd isouaangespannen rijtuigen te laten staan in de Houtiil, Paardensteeg en Pieter straatzijnde aan de politie opgedragen tegen de overtreders van dat verbod onmiddelijk proces-ver baal optemaken Burgemeester en Wethouders voorn AlkmaarA. JVlACLAINE PONT. 3 Nov. 1877. De Secretaris NU HOUT VAN DEK VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gezien art. 54, 3 lid, der wet van 29 Juni 1851 (Staats blad No. 85), Brengen ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 28 November 1877, den heer J. C. VONK (die als lid van dien Raad zijn ontslag had genomen, op 17 Juli jl. is herkozen en op 28 November beëedigd en als zoodanig als lid dier com missie was afgetreden), beeft herbenoemd voor 1877 als lid der vaste commissie voor de verordeningentegen welker overtreding straf is bedreigd. Burqemeester en tf ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. oq Am 1877 We Secretaris. 2J Nov. 18//. muhouT van dek VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van havenmeester te Alkmaar, op f 250,— jaarwedde en op zoodanige instruct ie als de Gemeenteraad zal vaststellen worden verzocht zich schriftelijk te wenden tot het Gemeentebestuur van Alkmaar, vóór of op 10 December 1877- SOLLICITANTEN naar de betrekking van 2'. helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool te Alkmaar, aan welke betrekking eene jaarwedde van f 40,— verbonden is, worden verzocht zieb schrifte lijk ter gemeente-secretarie aanteraelden voor of op 10 cember 1877. De- Aan de Schutters wordt bij deze kennis gegeven, dat het schieten met de kamer-schietcilindersweder een aanvang neemt op Donderdag, den 6 December a. s., des avonds te 7 uren en wekelijks zal plaats hebben in de Schuttersdoelen, welke oefening zeer wordt aanbevolen. Alkmaarlie Majoor-Commandant der Schutterij 29 Nov. 1877. H. P. IBINK MELENBRINK. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand November 1877; J. B. Romp, J. Erigerio, Mej. M. Hoehrat, Amsterdam, Pater, Dirkshorn; Wed. J. Leere, Heerewaarden; Duinker. Nieuwediep; J. van der Vaart, Oudcarspel; Wernink, Utrecht; D. Ablo WeespercarspelN. AlbersZaandam S. Vries, de Zijpe. Van de Hulpkantoren Koedijk, A. Draak, Amsterdam. Obdam, A. Pool, Haringhuizen. Oudcarspel, HolsaifelAmsterdam. Schoorldam J. Kuyvis, Amsterdam. Wognum, van BulingBennebroek. Briefkaart, 3. RuisschenAmsterdam. P O L I C IE. Aan het Commissariaat van Policie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een snuifdoos een gele doek met franje een zak uien een sleuteleen portemonnaieeen zwart boeze laar, een oorbelletje, een portemonnaie en een zwart vest. gelijk het deedtoen het nog niet uit zijn dwaling was geholpen en gaf zoodoende dan ook te kennen, dat het zich ten slotte bitter weinig bekommerde om de gevoelens der natie. De Kamer, een uitvloeisel van het algemeene stemrechtdat de politiek van het Gouvernement veroordeelde, strijdt voor een tegen overgestelde politiekdie de meening der Fransche kiezers uitdrukt. Zij put haar kracht uit de bron waaruit zij voortkwam. Zij roept het Gouvernement toe Gij zult besturen gelijk wij willen want wat wij' willen wil bet Fransche volken dit alleen heeft over zijn eigen lot te beslissen. Maar wanneer gij uw persoonlijken wil doorzet tegenover dien der natie dan schept gij een persoonlijk gouvernementdat wij verwerpenomdat het naar onze innige overtui ging in strijd is, met den geest onzer Constitutio- neele wetten. Ziedaar het standpunt der Kamer. Neemt men dit nu in aanmerking, dan kan men haar om haar handelwijze van 24 November 11. ook moei lijk lastig vallen. Immers het nieuwe Ministerie dat zij voor zich kreegmocht belangrijk van het vorige verschillenhet was toch niets anders dan een uitvloeisel van het persoonlijk gouvernement welks recht van bestaan zij juist ontkent. Het be staat uit mannen wier politieke gevoelens evenmin strooken met die der Kamer als die van de Broglie en de zijnen en bovendien weet men zeer goed dat elk hunner voor zich niets liever wenscht dan dat Frankrijk eens ophoude een Republiek te zijn. Daarenboven wordt dit wantrouwen gevoed door het verleden der nieuwe raadsleden van den Presi dent, dat voorwaar niet geschikt is om sympathie te vinden bij de meerderheid der Kamer. De Voor zitter van het Kabinet, de generaal Griraandet de Rochebouët, was een van hen, die den coup d'éta.t van 2 December hielpen slagen, en voor de bij die gelegenheid bewezen diensten met het commandeurs kruis van het Legioen van Eer werden begiftigd terwijl bet verleden van den Minister van Binnen- landsche Zaken, Welche, dezen alle aanspraak geeft op den titel van politiek avonturier. Onder Thiers toch nam hij, hoewel oud-bonapartist, de Republiek eerlijk aan; na 24 Mei 1873 schaarde hij zich onder de vanen der reactie, in 1876 werd hij weer repu blikein terwijl hij sinds 16 Mei 1.1. zich de tevre denheid van de Tourtou trachtte waardig te maken. Men zegtdat Mac Mahon na het aannemen der motie van 24 November geen duim breed van zijn weerstands-politiek zal afwijken. De gebeurtenissen van de laatste dagen leveren voorzeker geen bewijs voor het tegendeel. Immers niettegenstaande de Kamer uitdrukkelijk heeft verklaard met het tegen woordige Ministerie niet in betrekking te kunnen tredenmaakt dit geen aanstalten om heen te gaan. Dit was trouwens te denken. Het nieuwe Kabinet zou al uit mannen van een uiterst naïeve natuur hebben moeten bestaan, indien het van de Kamer een andere boodschap had verwacht dan die, welke het nu gekregen heeft. Wij voor ons schrijven het die verwachting dan ook niet toe. Maar doen wij dit niet, dan moeten wij ook aannemen, dat in het enkele optreden dezer Ministers hun ernstige wil lag om te blijven al vonden zij tegenstand bij de Kamer En zonden zij in dat geval werkelijk geloofd hebben verzoening te kunnen brengen? Hoe dit ook zijdit althans is zeker, dat de banier van het persoonlijk gouvernement tot nu toe ont plooid blijft. Zal zij voor langen tijd ontplooid zijn, of zal zij weldra worden ingehaald Ziedaar vragen, waarop de toekomst alleen kan antwoorden. Elk der strijdende partijen in het Oosten spant steeds al haar krachten in om voor zich aan ling van Duitschland ten behoeve van een wapen stilstand verwacht met het plan om den vrede tus- schen Rusland en Turkije te sluitenzonder tus- schenkomst van anderen. Dit bericht verdient alle aandacht, te meer daar Lord Derby bij de zoo even vermelde gelegenheid tevens verklaarde, dat Engeland zijn bemiddeling zou aanbiedenwanneer het het oogenblik daartoe gekomen achtte. Nu zou het vol strekt niet onmogelijk zijndat met den val van Plevna ook de Engelsche Regeering meendedat het oogenblik daar was. Mocht dit vermoeden waar heid behelzenen men te Keulen goed zijn inge licht, dan zou men misschien eens een edelen wed ijver tusschen Engeland en Duitschland kunnen waarnemen in het aanbieden van hun bemiddeling. Maar dan wenschen wij ook van harte, dat de strijd- voerende partijen het spoedig eens mogen worden over de vraag wie als bemiddelaar zal optreden althans dat een verschil van gevoelen op dit punt geen aanleiding worde tot het voortzetten van den oorlog. NASCHRIET. Nadat het bovenstaande reeds geschreven washeeft de telegraaf uit Parijs een drietal hoogst belangrijke tijdingen gebracht. Een eerste bericht meldt, dat Mac-Mahon met den heer Jules Grévy een langdurig onderhoud heeft gehad een tweede, dat de President der Republiek den Presidenten van Senaat en Kamer heeft medege deeld, dat de veiligheid der Volksvertegenwoordiging geen gevaar loopt; een derde, 30 November te middernacht verzonden, dat de mogelijkheid van een schikking grooter wordt. Bevat het eerste bericht een op zich zelf staand feiten is het dus geen onvolledige editie van het tweede, dan zou het verre van onwaarschijnlijk zijn, dat de Maarschalk zijn weerstands-politiek wil laten vareneen vermoeden, dat in het laatste bericht slechts bevestiging vindt. Hoe en wanneer zal de tegenwoordige crisis in Frankrijk eindigen? Ziedaar een vraag, welker be antwoording een ieder sinds dagen zoektmaar tot nu toe niet heeft mogen vinden. Toen het bekend werd, dat het Ministerie van 16 Mei 11. zou heen gaan meenden sommigen dat het begin van het einde was aangebroken maar ook van die meening is het thans geblekendat zij een illusie was. Mac Mahon heeft afscheid genomen van zijn vrien den, die gedurende zes maanden de zedelijke orde in Frankrijk hebben trachten te herstellen en nieuwe raadslieden gekozendie zich achtereenvolgens aan Senaat en Kamer hebben voorgesteld als mannen wier hoofddoel is verzoening tusschen de zoo scherp tegenover elkander staande partijen te brengen. Zij zijn niet gekomen om de voetstappen van hun voor gangers te drukken en de daden van dezen te ver dedigen maar om door een behoorlijke vervulling hunner bestuurstaak een herstelling van de overeen stemming tusschen de openbare machten mogelijk te maken. Hoe roerend ook hun woorden en hoe lof felijk ook hun bedoelingen zijn tegenover de ver stokte meerderheid der Kamer hebben zij niet mogen baten. Op het liefderijke woord der Ministers is de meest stellige verklaring der Kamer gevolgd dat zij met dit Ministerie niet in betrekking kan treden. Heeft de Kamer hiermede overeenkomstig haar plicht en waardigheid gehandeld? Toen het Gouvernement van den Maarschalk met toestemming van den Senaat tot de jongste ontbin- ding der Kamer beslootmeende het teekenen waar te nemen die aanduidden dat de bestaande Kamer niet de uitdrukking was van de meening van het Fransche kiezersvolkalthans wij willen aannemen dat men dezen eenigen grond voor een ontbinding aanwezig achtte. De Kamer werd ontbonden, en na een ongekend hevigen verkiezingsstrijd besliste het algemeene stemrecht dat de meening van het Gou vernement des Maarschalks op verkeerde gronden steunde. Dit kende nu het gevoelen van Frankrijk maar niettegenstaande die kennis bleef het besturen, nog de bloedige worsteling een bevredigend einde te ma ken. Stonden beider kansen langen tijd gelijkhet kan moeilijk meer geloochend worden, dat de Russen thans in het voordeel zijn. Wat den oorlog in Azië betreft, zal wel niemand dit beweren tegenspreken. In Europa echter achten enkelen de kansen voor de Turken nog verre van hopelooshoewel naar onze bescheiden meening een groote mate van optimisme voor dit gevoelen een eerste vereischte is. Te Plevna is het leger van Osman-pacha geheel ingesloten. Het door Mehemet-Ali te vormen leger is nog verre van gereed, en komt het eens klaar, dan zal het, alvo rens aan dat van Osman de hand te kunnen reiken, een geheele reeks van Russische verschansingen op den weg van Sofia naar Plevna met goed gevolg moeten bestormen. De Shipka-pas blijft in Russische handenterwijl een eerste krachtig optreden van het leger van Suleiman-pacha in het Oosten van Bulga rije een voor de Turken slechten afloop heeft gehad. Houdt men hierbij in het oog, dat het Russische leger voortdurend met versche, geoefende troepen werdt versterkt, terwijl Turkije's nieuw te werven troepen geheel ongeoefend zijn, dan dunkt ons de bewering, dat de Sultan overwonnen dreigt te wor den niet te gewaagd. Dit gevoelen vindt ook steun in berichten uit Weenen, waar men meer en meer tot de overtuiging zou komen, dat wanneer Plevna zal zijn gevallen, vredesonderhandelingen tusschen de oorlogvoerenden zullen worden aangeknoopt. Blijken deze berichten waar te zijndan behoeft men voor een gewapende tusschenkomst van Enge land ook niet meer te vreezen althans Lord Derby antwoordde dezer dagen aan een deputatie, die een lans kwam breken voor de Engelsche belangen in het Oostendat er voor de Engelsche Regeering geen enkele reden bestond om van haar onzijdig' heidspolitiek af te wijken zoolang niet Konstanti- nopel of Suez werd bedreigd. De taal der Engel sche bladen die na de inneming van Kars bij hun Regeering op nieuw op tusschenkomst in het Oosten aandrongen, blijkt op de Engelsche bewindslieden dus weinig indruk gemaakt te hebben. De Kölnische Zeitung verneemt nog uit Weenen dat men daar na den val van Plevna de bemidde. Br. Burgers, de voormalige President der Zuidafricaansche Republiekheeft in het N. v. d. D. een brief geplaatst, waarin hij de beschuldigingen, tegen hem ingebracht, ver van zich werpt„in het bewustzijn dat hij tot het laatste zijn plicht heeft gedaan", en met een beroep op de verslagen van den Volksraad tegenover en in verband met het Blauwe- boek van den heer Shepstone. Wat het jaargeld betreft, dat hij van Engeland zou ontvangen, verklaart hij, „dat dit geheel onwaar en van allen grond ontbloot is." Staten-Generaal. De 2'. Kamer heeft den 23 ook de hoofdstukken I en II der indisehe begrooting (Middelen in Nederland en Middelen in Indie) aangenomen, beiden met alg. st. Den 29 zijn aangenomen eenige wetsontwerpen tot nat.u ralisatietot afstand van grond, tot nadere tijdelijke voor ziening omtrent het muntwezen en tot wijziging van ver schillende hoofdstukken der staatsbegrootingalsmede de begrootingen van den arbeid der gevangenen en der Rijksge stichten Ommerschans en Veenhuizen; bij laatstgenoemde ver klaarde de minister van justitie de wettelijke regeling der bedelarij zoo dringend noodig te achtendat hij dit onder werp speciaal wenscht te regelen. Den 30 zijn aangenomen de ontwerpen tot verhooging van hoofdstuk V 1877, betreffende de verandering van de grenzen van Maassluis en Maasland met 49 tegen 7 st.; de ver- eeniging van Rilland en Bath en de bekrachtiging van de provinciale belastingen. Dat van Friesland werd aangenomen met 49 tegen 7 st., dat van Limburg met 46 tegen 9 st. Bij het laatste bestreden de heeren Gratama en v. Eek de post subsidiën voor den bouw van kerken en pastoriën. De minister, de lieer Kappeyne beloofde in het vervolg te zullen nagaan of er redenen bestaan, die bij uitzondering dergelijke uitgaven wettigen. Verkiezingen. Tot leden der 2e Kamer zijn gekozen te Haarlem Wde Meyiermet 785 van de 1137 geldige stemmen; te Zutfen mr. C. J. Sickeszmet 1403 van de 2669 geldige stemmen (bn. Schimmelpenninck v. d. Oye, 1262); te Leeuwarden het afgetreden lidde minister de Boo v. Alderwerelt met 1079 st. (de heer Kerdijk 288, de heer de min Lohman 240). Te Assen moet herstemd worden tusschen jr. IK. A. v. d. Eeltz518 en mr. J. IK. J. bn. de Kos v. Steenwijk, 333 st. Op de heeren Bibbits en Lohman waren 115 en 101 st. uitgebracht. De benoemden en de op bet dubbeltal te Assen geplaatsten zijn liberalen. Benoemingen. Tot secretaris-directeur der Nederlandsche Bank is benoemd mr. B. P. G. Quack, thans hoogleeraar de rechtsgeleerdheid te Utrecht. Militaire zaken. Bij kon. besluit van 27 Nov. is het departement van oorlog verdeeld in 8 afdeelingent. w. secretariaatgenerale stafinfanterie artillerie, cavallerie, genie, geneeskundige dienst, intendance. Scheepvaart. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 28 eene oppervlakte gemeentewater met ondergrond in het IJ aan de heeren C. en J. v. Lindern, te Alblasserdam, in huur afgestaan tot oprichting van een droogdok. Kerkelijke Zaken. De minister van biun. zaken heeft het voorstel der Synode tot bezoldiging van hoogleeraren, ten behoeve der opleiding van leeraren voor het, herv. kerk genootschap aan de universiteit te Amsterdam, van de hand gewezen. Aanbestedingen. Den 28te 's Gravenhagehet uit breiden der Oranje-kazerne, minste inschr. Ph. Verbrngge, te WaddinXveen voor f 39,478. Den 29 door het prov. bestuur van Noordkolland het driejarig onderhoud van a. de Pettemer zeewering, b. de Heldersche zeeweringc. de duinen op Vlielandminste insehr. a. S. Blom, te Schoorl, voor f 8398, b. Gebr. Janzen, te Nieuwediep ,t voor f 5878 c. K. H. Piasier, te Texel voor r 5847 alles per jaar. Den 36 te Utrechthet verbeteren van het fort aan de Gagel, minste insehr. IK. A. G. Jansen, voor f 172,900. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 29 met groote meerderheid aangenomen het voorstel van B. en W., tot oprichting van gemeentewege van eene openbare slacht plaats en eene veemarkt in de Stads-Rietlanden. Gieten. Voor de noodlijdenden op CurayaoBonaire en Aruba is bij het dagblad de Tijd ruim 15000 ontvangen. Roodb Kruis. Het bulletin van het hoofdcomité d. d. 28 Nov. meldtdat weder f 10000 is beschikbaar gesteld 5000 voor Rusland en /5000 voor Turkije; dat de nade rende winter het noodig beeft gemaaktde hollandscbe am bulance in den Caucasus van Alexandropol te verleggen naar Tiflis waartoe een groot huis met 20 vertrekken een halt uur buiten die stad' aan de Kura gelegen, gehuurd is; dat de hollandscke ambulance, om hare uitstekende inrichting en verzorging der verpleegden waaromtrent in de Golos een zeer loffelijk artikel is opgenomen voor de zwaarste ge kwetsten begeerd en gebezigd wordt; dat geldelijke bijdra gen voor deze instelling steeds gewenscht blijvenen dat krachtige hulp bovendien gevraagd wordtomzoo moge lijk ook zelfstandig onder de nederlandsche vlag in Bulga rije te kunnen optreden. Nog bevat het bulletin mededee- lingen uit Indie en daaronder de vermelding eener bijdrage van f 5400 van den heer Chs. Koeken te Soerabayazijnde f 5000 opbrengst eener door hem uitgegeven kaart van het oorlogsterrein in Atebin, en f 400 rente van dit kapitaal. Rampen. Den 23 zijn gestrand bij den Helder het en gelsche stoomschip Niger, met lijnzaad boekweit en wol van Croonstad naar Londen; bezuiden Zandvoort het duit- sche schip Paul Ernst met graanvan Hamburg naar Landerneauonder Noordwijk het nederlandsche kofschip Rival, met graan, van Groningen naar Londen. De be manningen zijn met de reddingbooten van de schepen ge haald van het tweede schip was de stuurman reeds door de roerpen doodgeslagen. Onder Heemskerk is een wrak en onder Velsen zijn veel noordsche deelen aangespoeld, 's Avonds is voor de kust van Texel een klein schip met man en muis vergaan. Den 24 is door het stoomschip Vesta op zee in ontred derden staat drijvende gevonden en te IJ muiden binnenge bracht het fransche schoenerschip Carnetvan Sunderland met steenkolen vertrokken naar S. Malo en den 23 aange varen door een groot engelsch zeilschipwaarop 4 man der equipage waren overgesprongen, den jongen aan zijn lot overlatende die een zeer bangen naeht doorbracht en in die pen slaap gevallen was toen de mannen der Kesta aan boord kwamen om touwen tot slepen aan het schip te bevestigen. I)en 24 heeftwaarschijnlijk ten gevolge van den hevigen wind der laatste dagen nabij Halfweg (tusschen Halfweg en Amsterdam) eene doorbraak plaats gehad en is de polder weg bij de Braakbrug ingevallen. De treinen op den Holl. spoorweg konden daardoor niet doorrijden. Denzelfden dag zijn te Ave.nkorn afgebrand het huis van schipper Bakker en de broodbakkerij van D. Braknaar men meent ten ge volge van hetvlatn vatten van een vat peterolie. Den 25 is bij Brouwershaven binnengaats gestrand en ver loren gegaan het engelsche schip Empress of Indiavan Pabellon de Pica naar Rotterdam het volk werd gered. Tusschen IJmuiden en Zandvoort strandde en verbrijzelde het door den storm van de haven van IJ muiden en daarna van zijn ankers geslagen duitsche driemastschip Greifswald, met dwarsleggers van Dantzig naar Amsterdam. De reddingboot van Zandvoort wendde vergeefsche pogingen aan om het wrak te naderen en sloeg omwaarbij de zoon van den bootsman verdronk. 5 Man der equipage van het schip zijn door de reddingboot opgevischt, waaronder de kapitein, die onder liet vervoer overleden isde 8 andere mannen zijn verdronken. In den naeht van 25—26 heeft aan de noordkust van Noord-Beveland over 390 ellen eene oeverafsehuiving plaats gehadwaardoor de dijk van den Thoornpolder over 300 ellen lengte werd aangetast. Met kracht van manschappen door klokgelui opgeroepenis men terstond aangevangen met het overgeblevene van den dijk achterwaarts te halen. Den 26 is het loggerschip het Noordenvan de maatschappij het Noorden, te Vlaardingen op de West aan den grond gevaren. De bemanning heeft met eigen boot het schip verlaten doch door te veel volk overladensloeg zij om waardoor 12 man verdronken en slechts 1 gered werd. Het schip is te Vlaardingen door een sleepboot aangebracht en slechts weinig lek. Te Nieuwediep is den 29 door de vischsloep Pollux bin nengebracht het verlaten barkschip Springbock, van Dundee. Misdrijven. Te Delft is den 25 een jongman van 27 ja ren die zijne moeder kwam verdedigen tegen de baldadig heden van 4 in opgewonden toestand verkeerende personen door een hunner, den timmermansknechts H. G. v. G., uit Rotterdam zoodanig mishandelddat hjjna in huis ge bracht te zijn ineenzakte en den geest gaf. v. G. is door de policie gevat. Rechtszaken. De weesjongen te Hoorn die aangeklaagd was van brandstichting in de r. c. kerkis door de recht bank te Alkmaar vrijgesproken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft J. Koch directeur der vereeniging „Spaarkas" te Amsterdamdie door de rechtbank te Heerenveen wegens oplichterij veroordeeld was, vrijgesprokenals zijnde het hem te laste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen. De rekening der nederlandsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia sluit met een eindcijfer van f 234,375,23 in ontvangsten (waarvan f 231,000 door het Rijk bijgedragen) en 233,101,79 in uitgaven, zoodal er een saldo van 1273,44 in 's Rijks kas is gestort. Veevervoer. De minister van binn. zaken heeft de commissarissen des Konings gemachtigd, weder vergunning te verleenen tot in- en doorvoer van schapen uit Duitschland, Staats-lotekij. Trekking der 5e klasse, le week. No. 13108 15000 No. 4223 f 5000 No. 17030 2000, No. 8203 f 1500, No. 805, 3584, 5148, 12444, 14197 en 18433 1000. KoLONiëN. Voor de noodlijdenden door den orkaan op Cur&pao enz. is door het bestuur van Venezuela f 10000 gezonden door den handelsstand te Carraeas eene gelijke som door dien van La Guayra f 1062, door curayaonaars, aldaar gevestigd, f 1350. De heer WSluis te Beemster zalop verzoek, in eene vergadering van leden van de afdeeling Waard en Groet der Holl. Maatschappij van Landbouw, met hunne damesop Maandag, 3 December, des voormiddags te 10 uren, te N. Niedorp te houden, zijne nieuwe wijze van kaasmaken met proeven aantoonenin het belang der zaak kunnen gasten worden geïntroduceerd. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijblad. De najaars-collecte ten behoeve der algemeene armen heeft opgebracht f 171,21. Het kiescollegie der herv. gemeente heeft het navol gende drietal opgemaakt ter beroeping van een predikant v. d. Bagt, te Genemuiden, C. F. Groonemeyer, te Apel doorn en B. J. Swaante Breda. Tot hulponderwijzer aan het huis van verbetering en opvoeding voor jongens is benoemd de heer S. Kis, laatstelijk tijdelijk aangesteld hulponderwijzer aan de openbare burger school alhier. Zeer groot genoegen heeft aan het bijzonder talrijk opgekomen publiek de voorstelling van het blijspel „Be kies vereniging van Stellendijk" verschaft. Inhoud en uitvoering voldeden om het zeerst. Zonder de hulpmiddelen van fraaie costumes of decoratiën te behoeven, gehikt het den schrijver, 4 bedrijven lang de aandacht te boeien en door geestige gezegden zonder tal door kluchtige uitdrukkingen en tafe relen eene opgewekte, vroolijke stemming te onderhouden. Door zijn onderwerp aan onzen tijd, aan onze instellingen teont- leeneu, doet hij ons met belangstelling deelen in de verwikke ling en ontknooping; en mogen wij meenen, dat hier en daar wat sterke overdrijving heerscht, wij spiegelen ons zacht aan an- anderen ja trekken misschien al lachende zeiven wel eens

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1