van Zondag 2 December 1877. No. 49. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. Vervolg der Wekelijksche Berichten. Dnitschla»d Frankryk. Groot EBrUtanfe en Ierland. Rusland. Turkije. rsclie Courant De regeering heeft het voorstel van Oostenrijk-Hongarije, om een handelstractaat op den voet der meest begunstigde natie te sluiten, van de hand gewezen, als onvereenigbaar met Duitscklands economische belangen. Pruisen. In het Huis van Afgevaardigden is den 21 eene interpellatie in behandeling gekomen, waarin de fortschritts- partij inlichtingen vroeg omtrent het indertijd gesequestreerde vermogen van den Koning van Hannover, Geen der ministers 'was aanwezig en een regeeringscommissaris las een weigerend antwoord voor, op grond dat het beheer niet voor rekening der schatkist maar voor die -van den gewezen Koning ge schiedt. De heer Virchow stelde voor, de ministers ie ont bieden waartoe een artikel der constitutie aan het Huis het recht verleent, inaar de voorzitter betoogde, dat het regle ment van orde niet toeliet dat voorstel in omvraag te bren gen omdat het niet geoorloofd isaan interpellation voor stellen te verbinden. "Met 200 tegen 151 st. vereenigde het Huis zich met het gevoelen van den voorzitter. Den 22 werd, bij de behandeling der begrooting van eere- dienstdoor de centrumspartijbij monde van de keeren Reichensperger en Windthorst, aangedrongen op de intrekking der Mei-wetten. De liberaal-catkoiieke Afgevaardigde Petri bestreed de noodzakelijkheid zelfs van eene herziening dier wetten die alleen de rechten van den Staat tegen de aan matiging der Kerk willen beschermen en hoedanige in vele Staten bestaan; hij betoogde dat de strijd niet tegen de catkoiieke Kerk, maar tegen de roomscke curie gevoerd wordt. De minister Folk verklaardedat de onophoude lijke aanvallen der tegenpartij niets zouden uitwerken, daar de regeering over eene intrekking of herziening der Mei- wetten zelfs niet in discussie wil treden en ze daarvoor ten eenemale onvatbaar acht. De Algevaardigde Richter heeft alsnu het volgende voor stel bij het Huis ingediend: „Het Huis van Afgevaardigden moge besluiten, de regeering uit te noodigen, te verklaren: 1. Hoeveel miljoen mark uit de inkomsten van ketinbeslag- genomen vermogen van Koning George van Ilannover sedert 1871 (het sluiten van den vrede met Frankrijk) tot heden is uitgegeven onder den titel van kosten „voor maatregelen ter observatie en afwering van tegen Pruisen gerichte onder nemingen van Koning George en zijne agenten"; 2, of voor uitgaven onder zulken titel ook fondsen ter beschikking van dc verschillende ministeriëele departementenlen zijn gesteld, in het bijzonder van het departement van landbouw." De heer Virchow heeft tevens voorgesteld om het reglement van orde van het Huis in dezer voege te wijzigendat voortaan bij de behandeling van interpellatiën de ministers nitgenoodigd zullen kunnen worden om in het Huis te ver schijnen. De minister Falie heeft den 27 bij de behandeling der begrooting van onderwijs medegedeeld, dat de nieuwe onder wijswet waarvoor hij het ontwerp in het begin van Augus tus geheel gereed hadzooveel overwegingen met zijue ambtgenooten vordertdat de indiening hoogst waarschijn lijk niet in deze zitting zal kunnen geschieden. Blijkens ingesteld onderzoek bestaat er geen gevaar voor vergiftiging van het rivierwater te Keulen, ten gevolge van het zinken van een met 550 vaten rattenkruit geladen vaar tuig nabij Müklkofen. Wurtemberg. Een boerenknecht te Friedberg, 8 jaren ge leden door de jury schuldig verklaard aan het vermoorden van een boschwachter en daarop tot 16 jaren tuchthuisstraf veroordeeld is thans ontslagen, dewijl een anderop zijn sterfbed bekend beeft de ware moordenaar te zijn. De Rappel verzekertdat de republikeinsche meerderheid besloten is om vastberaden de begrooting van elk kabinet uit de minderheid te verwerpen. „Welken glimp de ministers der rechterzijde ook trachten mugen zioli te geven, zij zullen er niet in slagen de groepen der linkerzijde te misleiden en noch haar vertrouwennoch 's lands geld verkrijgen." Het nieuwe ministerie is blijkens mededeeling in het Journal Officiel van den 24samengesteld als volgtgenl. de Grimaudet de Rochebouetoorlog en president van den ministerraadmarkies de Bamevilleoud-ambassadeur, buit. zaken, IVelcheprefect van het Noorder-departement, binn. zaken, Lepelletier, raadsheer in het hof van cassatie, justitie, Dutillenloud-Afgevaardigde financiën Ozennelid van den llaad van State, koophandel, Graeff, inspecteur-generaal van den Waterstaat, o. werken, Fayelid van het Instituut, onderwijsbaron Roussin, vice-adml., marine. Geen hunner is Senateur of Afgevaardigde3 leden bij de laatste verkie zingen als ofïiciëele candidaten de nederlaag. Volgens de Patrie is t.eLyon een genootschap van „sans culotten" tot stand gekomenhetwelk den aldaar tot lid der Kamer verkozen oud-voorzitter van den parijschen ge meenteraad Bonnet-Duverdier tot eerevoorzitter en zekeren Roux tot voorzitter benoemd heeft. Het tegen den gérant der voormalige Motd'Ordre in eer sten aanleg gewezen vonnis is in hooger beroep in dier voege veranderd dat de 6 maanden gevangenisstraf, tot 14 dagen verminderd zijn. De gérant van de Réveil is hij verstek tot 3 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld, wegens de opneming van een artikel van den heer Du-portal [die als Afgevaardigde niet vervolgd kon worden], waarin de Kamer werd aangespoord tot het nemen van krachtige maatregelen, niet alleen tegen de ministers, maar tegen den President; en gezegd werddat menna 3 dynastiën van den troon ge bonsd te hebben zich niet moest laten vermurwen door de eerzuchtige oudemansneigingen van een soldaat zonder pres tige volkomen onwetend van de voorwaarden tot een goed bewind en de eischen van bet, vertegenwoordigend stelsel. Onder voorzitting van den ad ral Touchardden eenigen den 14 Oct. te Parijs verkozen conservatief, is thans ook uit de leden van de rechterzijde der Kamer eene „constitu^ tioneele vereeniging" gevormd. De vice-minister van 'ohm. zaken onder den minister de Fourtoubn. Reille wiens verkiezingofschoon cr geen enkel protest tegen ingebracht en zij met eene meerderheid van ruim 8000 st, geschied was, de Kamer onlangs weigerde te bekrachtigen heeft zijn ontslag genomen. Bn. v. Wtmpfendirecteur der drukpers-aangelegenheden aan het dept. van binn. zaken is tot chei van het kabinet van den minister de Bannemlle benoemd. De Moniteur Universal zegt, dat de maarschalk persoonlijk geneigd is om den constitutioneleenparlementairen weg in te slaan, maar dat invloeden in zijne omgeving ter bestrijding van deze verstandige en rechtschapen bedoeling zoogenaamde verbintenissen inroepenwaardoor men voorgeeftdat hij onherroepelijk gebonden en verhinderd is aan eenige schik king welke ook 1e denken aldusmisbruik makende van zijne edelste gevoelens en zijne teedersfe genegenheden, hen eiken uitweg tot verzoening afsnijdende. De Cassagnac verklaart van liet nieuwe ministeriedat noch de republikeinsche meerderheid noch de conservatieve minderheid, noch de Kamer, noch den Senaat, noch iets ter wereld vertegenwoordigtniets te begrijpen. Iu een later nummer laat de Rappel zich aldus uit: „Het practisch gevolg van de zaterdag .gehouden stemming is dit, dat de nieuwe ministers voor de Kamer als niet, opgetreden zijn. Indien zij, tegen alle verwachting in, aan het bewind volharden zal de Kamer hen behandelen, alsof zij niet be stonden. Indien zij spreken, zal men bun niet antwoorden; indien zij wetsontwerpen indienenzal men er acte van nemen, maar zullen die niet in handen van eommissiën wor den gesteldzij zullen vis niets zijn. De meerderheid is vast besloten, wij kunnen zulks verzekeren, om aldus te werk te gaan. Daaruit vloeit voortdat de regeering gesteld wordt voor het dringend, onontwijkbaar alternatief: van vol doening te geven aan den wensch 'des landsof de Kamer te ontbinden De uitwerking der stemming is dezedat de President, der Republiek, naar dc gebruikelijke uitdruk king, zich niet meer wenden of keeren kan, Hij moet het wetenof hij meê- of heengaan zal. De vrienden van het Elysée beseften zaterdag uitnemend goed dat de crisis tot dit, beslissend punt gekomen was." De Moniteur Universel verzekertdat de maarschalk de Mac Mahon bij eene den 24 's avonds gehouden receptie gezegd zou hebben, dat hij eene wapenschorsing had aangeboden, waardoor de voorbereiding van een vredesverdrag zou worden mogelijk gemaaktmaar datnu de Kamer op deze aanbie ding met eene heftige oorlogsverklaring geantwoord had hij niet anders kon doen dan die aanvaardendaar elke cone cessie thans eene capitulatie zou wezen. Zijne toenadering afwijzende, had de Kamer het hem tot plicht gemaakt, voor zijne waardigheid en zjjne eer, den post van strijd en weder stand weder in te nemen. Den volgenden dag had de maarschalk hetzelfde aan de ministers verklaard. Het const itutioneele rechtercentrum van den Senaatbe kommerd over de uitkomstenwaartoe de tegenwoordige spanning tusschen de staatsmachten zou kunnen leiden heeft den 25 's avonds den heer Batbie naar den maarschalk- President afgevaardigd ten einde er bij hem met eerbied op aan te dringen niet te volharden bij de denkbeelden van verzetdoor de monarchalen en bonapartisten van Se naat en Kamer aangegeven. Het Journal des Débats zegt naar aanleiding van het vo tum der Kamer van den 24: „De waarheid is, dat achter de mannen van heden de mannen van gisteren staandat deze uit achtenswaardig stroo vervaardigde poppen slechts de kwaadstichtende misdadige bent dekken, welke Frankrijk geen rust laatwelke ten allen tijde en in de laatste 6 maanden meer dan ooit alle middelen gezocht en ten uitvoer gelegd heeft om het, geduid des lands tot het uiterste te drijvenwelke de afschuwelijkste aller rollen gespeeld, de Witte kiel over het zwarte kleed gedragen heeft. Zij weten het weldie nood lottige mannendat de Kamer de koorden van de beurs iu handen heeft; zij weten het wel, dat men hun niets zou hebben toegestaan. Zij doen de begrooting aanbieden door ministers die nog kunne melktanden hebben in deti waan, dat men geen kindermoord zal willen aanrichten. Wij zien dagelijks in onze steden kinderendoor hunne ouders uit gezonden om op den openbaren weg te bedelenterwijl deze zeiven aan de hoeken der straten en,achter hunne deur de opbrengst der exploitatie afwachtenom die voor hunne eigene behoefte te gebruiken. Zoo zou men nu ook de begrooting willen doen indienen door ministersdie ons niets gedaan of gezegd hebben maar zoodra men vol ver trouwen die aangenomen hadzou mèn den dag daarna we der slaan tegenover de mannen van eergisteren. Ziedaar wat de Kamerzooeven uit den boezem des lands voort gekomen niet doen kanwat zij zaterdag besloten heeft niet te doen. Het vertrouwen is verloren en moet plaats niakén voor waarborgen. Te Montauban is de zuidelijke afdeeling der „Nationale Evan gelische Conferentie" van predikanten vergaderd geweest ,- waarop met 48 tegen 22 st. terwijl 12 leden zich ont hielden eene motie is aangenomenstrekkende om den minister van eeredienst uit te noodigen, eene nieuwe synode bijeen te roepen, of wel de wenschen der vorige synode uit te voeren, een en ander met het oog op de overbrenging der gemengde prolestantsehe theologische faculteit van Straats burg naar Parijswelkedoor de wijze waarop zij geschied was, noch aan de bedoelingen van de synode der hervormde, noch aan die van de synode der luthersche Kerk naar het oordeel der conferentie geacht kon worden voldaan te hebben. Den 25 heeft de graaf de Dorlodot in het park van liet kas teel te Savigny-sur-Órge (Seine en Oise) eene groote jacht partij gegeven ter eere van den prins v. Oranje. Den 26 is te Parijs de inboedel verkocht van den schilder Courbetdiewegens medeplichtigheid aan het neerhalen van de Vendöme-zuil, tot 6 maanden gevangenisstraf en eene schadevergoeding aan den Staat van 320,000 fr. is veroor deeld geworden. Hij had zijne voornaamste werken en meu belen reeds lang voorde veroordeeling in veiligheid gebracht en de auctie bracht niet meer dan 13000 fr. op, Senaat. Den 24 heeft de nieuwe minister-president de volgende verklaring afgelegd: „Ten gevolge van de jongste debatten in de twee Kamers heeft de President der Repu bliek het bewind toevertrouwd aan mannen, die tot program hebben: buiten den Staatkundigen strijd te blijven. Wij zul len getrouwelijk de wetten des lands in acht nemen en den maarschalk-President de medewerkiug verleenendie luj ons vraagt. Frankrijk heeft rust en kalmte noodig na het lange tijdperk van beroering. Het is in de hoogste mate van belangin dezen tijd des jaars de handelstransactiën gemakkelijk te maken en de wereldtentoonstelling van 1878 voor te bereiden. Wij zullen alle krachten inspannen om de zaken goed te leiden. Dat is voor ons de hoogste plicht en het zekerste middel om de overeenstemming tusschen de openbare machten te herstellen. Wij zullen de republikeinsche constitutie eerbiedigen en doen eerbiedigen, die ons bebeerscht,; de constitutie zal ongeschonden uit onze handen in die van onze opvolgers overgaanwanneer de President der Repu bliek het, oogenblik gekomen zal achten om het beviind toe te vertrouwen aan ministersgekozen uit het Parlement. Tot zoo lang zullen wij alle krachten inspannen om orde en vrede te handhaven. De President der Republiek vraagt n om ons te helpen in dat werk der bevrediging en rekent daarbij op uwe vaderlandsliefde." Deze rede werd door de rechterzijde mét toejuichingen, door de linkerzijde met stilzwijgen beantwoord. Vervolgens is de bonapartist Grand- perretwiens verkiezing tot onafzetbaar Senaatslid wegens eene vergissing bij de stemopneming nietig werd verklaard herkozen met 143 st., tegen 135 op den heer Victor Lefranc en 1 op den heer Andrê. Den 26 heeft de heer Fcray urgentie gevraagd voor zijn voorstel tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van den gedrukteu toestand van handel en nijverheid. De rechterzijde, bij monde van den heer Pouyer-Quertier, en de minister van landbouw eu koophandel ondersteunden het voorstel, dat daarop met alg. st. werd aangenomen. Het nieuwe legitimistisehe lid Lucien Brun beijverde zich te doen uit komen dat met die instemming niet bedoeld werdde lin kerzijde in hare verwijten tegen den 16 Mei gelijk te geven, waarop de heer Cordier, van het linkercentrum, antwoordde, dat ieder in zijn geweten zeker ten volle overtuigd was waaraan hij zich omtrent deze kwestie te houden hadhet kwaad was toegenomen door omstandigheden welker uit werksels eiken dag meer aan het licht kwamenmaar het oogenblik was nog niet gekomen om dit op de tribune te ontvouwen [In de bureaux zijn 5 leden der linker- en 4 der rechterzijde tot de commissie voor het voorstel benoemd. Eenstemmig is het goedgekeurd en tot de instelling eener commissie van 18 leden besloten]. Kamer van Afgevaardigden. Den 20 stelde de heer Marion voor om de vergadering te sluitenvermist er geen geregeld ministerie was. De minister Caillaux protesteerde tegen deze bewering on dc heer Anisson-Dtiperron verzette zieh tegen de schorsing der werkzaamheden, dewijl het verder onderzoek der geloofsbrieven van de tegenwoordigheid van het kabinet niet behoefde af te hangen en bijna al de ver kiezingen van conservatieven nog op afdoeuing wachtten. Met 233 tegen 231 st. werd het voorstel van den heer Marion aangenomenen desgelijks een ander voorstel van den heer Bethmont om den 21 gèene openbare zitting te houdenomdat ook dé vorige Kamer des woensdags niet vergaderde, en ook omdat er geen ministerie was, al be weerde de heer Caillaux het tegendeel. „De tegenwoordige ministers zeide de heer Bethmont onder toejuichingen dei- linker- en. levendige protesten der rechterzijde of liever de mannen die in afwachting van anderen nog op de mi- nistersbanken zittenzijn even onbekwaam om voor 's lands zaken te zorgen als zij onbekwaam geweest zijn om Frank- rijks politiek te voeren." Den 22 en 23 is het onderzoek der geloofsbrieven voort gezet en zijn eenige verkiezingen van conservatieven goed gekeurd. Den 24 is dezelfde verklaring van de nieuwe regeering voorgelezen als in den Senaat. De heer de Marcere verlangde de regeering te interpelleeren over de wording van het ka binet. De minister IVelche wenschte de behandeling dezer interpellatie tot, den 29 of minstens tot den 26 uitgesteld te zien, maar de meerderheid weigerde dit. De heer de Marcere heeft daarop betoogddat het ministeriegeene enkele partij in het Parlement vertegenwoordigende, niets dan het persoonlijk gezag vertegenwoordigt. Het verzet tegen den wil des landszeide hijduurt nu reeds zeven jaren; het eenige middel om het land te bevredigen is de terugkeer tot het parlementaire recht. Spreker bezwoer het ministerie, den maarschalk-President de waarheid te laten hooren en alzoo eene nieuwe crisis aan het land te besparen. Levendige toejuichingen van de linkerzijde en het centrum drukten voortdurend op de woorden des sprekers het zegel. De minister IVelche stelde daarop het constitutioneele recht van den President der Republiek in het licht om zijne mi nisters buiten het Parlement te kiezen. Het ministerie wil vrede en verzoeningen is besloten die taak te vervullen het brengt niemand den oorlog, maar is de dienaar der wet en zal die doen eerbiedigen. De heer Floquet veroordeelde het ministerie omdat het noch de gemoederen zou kunnen bevredigennoch de zaken doen hervatten. De heer Ger main toonde aan, dat de algemeene stilstand van zaken, ja, gedeeltelijk reeds van vóór 16 Mei dagteekende, maar echter door den 16 Mei aanmerkelijk was verergerd, daar het ver trouwen voor onzekerheid plaats gemaakt had en het minis terie niet aan bevrediging dacht, de zaken van den 16 Mei, niet die der natie waarnam. De heer Ferry lichtte namens de vereenigde fraction der linkerzijde de volgende motie toe: „De Kamer van Afgevaardigden, overwegende, dat door zijne samenstelling en zijnen oorsprong het ministerie van den 23 November de looshening is van de rechten dei- natie en die des Parlementsdat het mitsdien slechts de crisis verergeren kanwelke sinds den 16 Mei zoo zwaar op handel en nijverheid drukt- verklaartdat het met dit ministerie niet in gemeenschap kan treden en gaat over tot de orde van den dag." De motie werd met 315 tegen 207 st. aangenomen, nadat een voorstel van den heer Baragnon, omeenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, met 315 tegen 204 st. verworpen was. De .verkiezingen der republikeinen Durand te S. Malo en Durieu te Mauriac waar de stembureauxmet, afwijzing der overplakte stem biljetten, herstemmingen hadden doen houden en de ofïiciëele candidaten Rouxin en Excourbanés verkozen hadden verklaard, werden bekrachtigd, de eerste zonder hoofdelijke stemming, de laatste met 316 tegen 183 st. Den 26 heeft de minister IVelche een wetsontwerp inge diend, strekkende om de hoofdstukken der begrooting, ra kende de in 1878 te heffen directe belastingen, van de overige afgescheiden te behandelen, en hij noodigde de be- grootingxeommissie uit, het onderzoek van dat voorstel te bespoedigen. Niemand der commissie antwoordde, en het ontwerp werd van rechtswege naar de commissie verzon den. Door den heer Bardoux, van het linkercentrum, werden 2 voorstellen ingediendhet een om de wet van 1849 op KJ1 V» O nen komen door een lastig nabuur tot een onhan delbaar onderdaan te maken en op andere zaken meer van staatkundigen dan van krijgskundigen aard. En de vraagwaarin zich voor hen ten laatste alles oplostis dezewat is voor ons zelf het beste Eén ding hebben wij overgeslagenomdat het dit feitelijk altijd gedaan wordt. Wij hebben niet ge sproken van de groote woorden, die den strijd vooraf gaan, van al die weeklachten, voorwendsels, belof ten van dat tot getuigen roepen van God en men- schenvan al die heilige zaken en betuigingen van jnenschenliefde en godsdienstzin. Met die ontboeze- De sluisrneester op tiet Kanaal aoor vooruc jc. v. Smit is benoemd tot sluismeester, waarnemend havenmeester, aan de Willemsluizen op het Noordh. Kanaal. Tot Rijks-ontvanger te Weesp is benoemd jr. v. Spengler, thans te Schagen. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de manschappen van het bataljon mineurs en sappeurs de verbrande Willemskazerne te Utrecht zullen afbreken. Scheepvaart. Bij kon. besluit van 4 Dec. is eene staats commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek of de algemeene grondtrekken bij de wet van 24 Jan. 1863 aangegeven voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zèe alsnog onveranderd geldenen op welke wijzemet behoud of met wijziging dier grondtrekkeu, de B U RU E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 29 Nov. Gerrit Butterwedr. van Trijntje Storm te Alkmaar, en Grietje Blaauwte Koedijk. GETROUWD. J 2 Dec- Jacobus Anthonie dc Geus en Anna Cathanna Groenland. GEBOREN. t 1 Dec. Jan, Z. van Hendrik van Heerden en Jannetje Bakker. 6 Johan Gerard Joseph, Z. van Theodoor Kraakman en Anna Bertels. 7 Eisabeth Johanna Emma, D. van Fr.ans Carel Jacobus Margadant eu Geertruida Immetje Catharina Luoouw. den staat van beleg in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige constitutie, door te bepalen, dat de staat van beleg alleen kan worden afgekondigd bij eene wetbij af wezigheid der Kamer door den President op advies van den ministerraadmet samenkomst van rechtswege der Ka mers binnen 3 dagen, en bij ontbinding der Kamer in geen geval vóór den afloop der nieuwe verkiezingen; het andere tot opheffing der ontduiking, door gebruikmaking van eene niet ingetrokken oudere wetsbepalingvan het art. der wet van 29 Dec. 75 krachtens hetwelk de colportage van een dag blad niet bij regeerings-besluit kan worden verboden. Het eerste voorstel is met 313 tegen 47, het tweede met 317 tegen 4 st. (de rechterzijde onthield zich grootendeels) spoed- eisehend verklaard. Ten aanzien der verkiezing van den oud-minister de Fourtou te Ribérae werd, even als ten aanzien van die van bn. Reille was geschied de beslissing uitge steld totdat de commissie van enquête haren arbeid in de Dordogne volbracht en de ambtenaren in het arr. Ribérae gehoord zou hebben. Den 27 heeft de heer Cochery namens de begrotings commissie verslag uitgebracht over een wetsontwerp regelende een tiental decreten waarbij gedurende de afwezigheid der Kamer supplementaire en buitengewone credieten voor ver schillende departementen geopend zijn. Gp grond van ver schillende bepalingen, deswege nog door de Nat. Vergadering naar aanleiding der misbruiken onder het Keizerrijk vast gesteld betoogde hij, dat de regeering daartoe onbevoegd wasen de Kamer alzoo dergelijke wetsschennis niet kon goedkeuren. 9 Decreten waren gedurende de ontbinding der Kamer uitgevaardigd en gesteld de onvermijdelijkheid daarvan wegens onvoorziene omstandighedenhad de regeering het bijeenkomen der Kamer moeten bespoedigen in plaats van de verkiezingen tot den uitersten termijn uit te stellen. Al weigerde de Kamer hare bekrachtigingzij behoefde de uitgaven zeiven niet af te wijzen indien die werkelijk noodig bleken en er aanvullingscredieten voor ge vraagd werden. De beslissing over de verkiezing van den markies de la Roche Jaquelein, legitimist, werd, ofschoon de betrokken afdeeling de bekrachtiging voorstelde met -259 tegen 240 st. verdaagdop grond van vermoedelijke pressie van overheidswege en daartegen ingekomen protesten. Den 21 is met groote plechtigheid het huwelijk voltrokken tusschen den hertog w. Norfolk, het hoofd van den engelschen adelen lady Flora Hastingseene afstammelinge van den bekenden lord Hastings, gouv.-genl. van Britsch-Indie. Beiden behooren tot de r. c. Kerk. De studenten der universiteit fe S. Andrew hebben tot lord-rector verkozen den liberalen candidaatlord Selborne de conservatieve candidaat was de heer Hardy, minister van oorlog. Uit Australië zijn petitiën gezondenwaarbij de annexa tie verzocht wordt der Nieuw-Hebriedische eilanden die van uit de naastbijgelegen Fidji-eilanden gemakkelijk bestuurd kunneu worden. De franschen hebben hunne bezittingen van Nieuw-Caledonie tot de Lajaliteins-eilanden uitgebreid en schijnen ook het oog op de Nieuwe Hebrieden te vesti gen welke alleen eene prachtige en gewichtige groep uit maken en waarvan de aanwending tot fransche strafkolonie Engeland niet onverschillig kan laten. De londensche metselaars hebben een beroep gedaan op den bijstand van alle Trade-Unions in Groot-Brittanje, om dat zij beweren dat door het in dienst nemen van buiten- landsche werklieden gedurende eene werkstaking een ele ment in den strijd gebracht isdat alle engelsehe werklie den bedreigt en dat allen dus belang bij dezen strijd doet hebben. Te Stirling is een standbeeld onthuld van den schotschen Koning Robert Bruce, waarvoor sedert 1870 bijdragen wa ren ingezameld. Den 24 's avonds is een hevige storm beginnen te woeden, waardoor vele schepen op het strand geworpen zijn; de meeste bemanningen zijn gered, maar hier en daar ettelijke opvarenden omgekomen. De commissie van scheidsrechters heeft de vergoeding, bij het tractaat van Washington, dat den bewoners der Ver. Stalen en van Canada vergunt in de wederzijdsche wateren te visschenaan haar oordeel opgedragentoegekend aan Canada en wel tot een bedrag 5y3 miljoen dollars. Op eene groote liberale meeting, den 26 in de Drill Hall te Londen gehoudenis eene motie aangenomenvolgens welken de liberalen zieh vastberaden verzetten moeten tegen de onzekere en gevaarlijke zoo binneulandsche als buiten- landsche politiek der regeering, door welke Engelands wel zijn en de rust van Europa ernstig bedreigd worden. Lord Derby heeft den 28 in antwoord aan eene deputatie, die verlangdedat de regeering maatregelen zou nemen om Engelands belangen te beschermen en den vrede te doen sluitengezegd dat er geenerlei reden was om van de aan genomen onzijdigheid af te wijken. Konstantinopel verkeerde niet in onmiddelijk gevaarhet kanaal van Suez werd niet bedreigd. Engeland zou zijne bemiddeling aanbieden als het oogenblik daarvoor gekomen zou zijn. De rechtbank heeft nietig verklaard het eenige jaren gele den in Engeland gesloten huwelijk tusschen een portugees en eene portugeesohezijne volle nicht, beiden geboren en domicilie hebbende in Portugal; op grond dat zulke huwelijken volgens de portugeesohe wet zonder dispensatie van den Paus niet geldig zijn. Volgens opgaven der bladen hebben de russen tot half November 67,303 man verloren, waaronder 14 generaals. De verliezen der turken zijn niet bekendmaar het aantal turken die zich thans in russische krijgsgevangenschap be vinden, bedraagt 44,000 man, waaronder 16 bassa's en 500 officieren. Voorts hebben de russen buitgemaakt: 701 kanonnen, 200 vaandels, 2 monitors en 4 stoombooten; de voorraad door hen buitgemaakte ammunitie en proviand wordt op eene waarde van 14 miljoen roebels geschat. Ten gevolge van vertoogen van den britsehen gezant heeft de Porte beloofdde blokkade in de Zwarte-zee door de grieksche schepen te zullen doen in aeht nemen en elke exceptioneele vrijlating te zullen weigeren. Bij irade van den Sultan is de oproeping van 150,000 man bevolen, die als burgerwacht te Konstantinopel eu in de provinciën dienst zullen moeten doenom gedurende de afwezigheid van de geregelde troepen de orde te handhaven. Men ziet zeus uai, u»gcuiu.» c derde tering geneest. In dat geval belet de teer de decom positie van de tuberkelsen met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon met teercapsules toch kost slechts twee franken en vijftig centimes en bevat zestig capsules; de geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven cn een halve cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om ztker te zijn dat men de echte capsules heeft, moet men op de drie kleurige handt.eekening van den heer Guyot op het étiquette letten. Te verkrijgen in de meeste goede apotheken.

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 5