I No. 49. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. ZONDAG 9 E C E M BER. De prjjs van den Oorlog. <5>fftciëcl (Scbceltc. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Aanbestehino. Slffilefcclijfischc Berichten. Binnenland. Jtlarkl- cu fieursbtcicUten. I ALK MA A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,G&, franco per post 0,80. afzonderlijke nwnmers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSHER ZOON. E C(l A T. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Op Donderdag, den 20 December 1877, des namiddags te half drie uren zal onder nadere goedkeuring aan het locaal van het provinciaal bestuur te Haarlem,, namens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan tot de aanbesteding van hst bouwen van eene school en oncLrwijzers- woning te Westgraftdij k, gemeente Graft. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 23 van het bestek. Het bestek en de teekening zijn, tegen betaling van een gulden, te verkrijgen aan het locaal van bet provinciaal be stuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche pas poorten, gevestigd in het raadhuis te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Graft- Gegadigden worden er aan herinnerddat de biljetten van inschrijving uiterlijk vóór drie uren das namiddags van den dag die de besteding voorafgaatin de bus moeten gestoken zijn, zoo als art. 68 411 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester der gemeente Graft en bij den ontwerper van het bestek den heer T. C. VAN DER STERR, provincialen opzichter van den Waterstaat te Hoorn. He aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag vóór de besteding. BURGEMEESTER en WETHOUDERSvan ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is geleerd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van A. C. VAESSEN yinkelier te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene bewaarplaats van petroleum in het perceel aan de Spanjaardstraat, Wijk C. No 465, en dat op Don derdag. den 20™ December 1877, 's middags te 12 uren. ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprigten van die bewaarplaats bezwaren in te dienen. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Dec. 1877. i)e Secretaris. NUHOUT van der VEEN. De navolgende personen worden in bun belang verzocht zich ter Secretarie dezer gemeente (afd. bevolking) annte- melden Anna Rens, wed. Schavemakerlaatste woonplaats Haar lem; Immetje Lakeman, vrouw van A. Koppers, 1. w. Delfs- haven Aijraant.je Leenders 1 w. Anna PaulowraGerrit Dekker 1. w. Hoorn Bernard Hukrlede1. w. Enschedé Jacobus Johannes Nijman, 1. w. St. Maarten; Theodorus van Leeuwen, 1- w. Mijdrecht; Hendrik van Oijen 1. w Hilversum; Aaltje Kroon, 1. w. Bergen; Dina Gesina Pree. sen1. w. HoornMaartje Bakker, 1. w. Barsingerhorn Alida Oudes, 1. w. Blokzijl; Q,. A. Ouerelle, 1. w Amster damTheodorus Mouris1. w. Zevenhoven; Wilhelmina Rob1. w. SchagenEva van Messel, 1. w. Harlingeu Pietro Antonio Bernardo Dominicus Sciaroni, 1. w. Ouden bosch; M. C. T. Porré, geb. Jansen, 1. w. Helder; J. Merz, 1. w Schagen; L. Meuleman, 1-w. Woerden; Pieter Sanders, 1. w. Edam H. T. Hofstee 1. w. RotterdamWilha. van Teffelen, 1. w. Rotterdam. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhandenals 1 vat petroleum3 zakken gerst, 5 mud paardcnboonen, 5 mud erwten. 4 mud tarwe, 1 paar denhuid, 1 mandinhoudende een groote flesch en 1 bus van een rijtuig. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een bruine rozenkrans en een gouden oorbelletje. De invloed der maan op vele aardsehe zaken is, naar sommigen bewerenbij uitstek grootjawij kennen lieden, die volhouden, dat de maan invloed uitoefent op den loop van zaken in den oorlog. Als leeken in de wetenschap der maaninvloeden past het ons tegenover deze bewering nederigheid en eerbied te betrachten, maar in elk geval achten wij ons toch gerechtigd tot de opmerkingdat de halve maan van haar nieuwe en volle zuster op den duur weinig heeft te wachten. Zij heeft dan ook zeker verstan dig gedaan, met niet te veel op hulp van die zijde te bouwen en zich op ondermaansche wijze toe te rusten, om, geheel op ondermaansche krachten steu nende een eventueelen oorlog met haar noordelijken nabuur te kunnen voeren. Haar optreden was zeker verre van ongelukkigmaar al moeten wij haar strij ders -allen lof toezwaaien voor hun dapperheid en volhardingwij moeten tevens bekennendat ook hier, gelijk het in ondermaansche zaken meer gaat, getalsterkte, wetenschap en kennis het ten slotte dreigen te winnen. Al toont de Turk ook nu en dandat nog niet alle kracht hem begeven heeft het is te voorzien, dat de Russische adelaar hem voor goed onder den voet zal krijgen en hem de vredes voorwaarden zal voorschrijven. Om in hoofdzaak te kunnen zeggen, welke die voorwaarden zullen zijn, hebben we slechts te on derzoeken, welke eischen het belang van Rusland medebrengt. Het is een vaste regel, dat overwin naars trachten te krijgen wat ze kunnen dat zij voor hun opofferingen een zoo groot mogelijke vergoeding trachten te bedingen en in het algemeen hun posi tie zooveel mogelijk trachten te verbeteren. Maar te midden van hun zegepraal past hun omzichtigheid. Zij hebben te letten op speciale belangen en de ijver zucht van andere volken, op de voor- en nadeelen, verbonden aan een zachte of harde behandeling der overwonnenen, op de ongelegenheid, waarin zij kun nen komen door een lastig nabuur tot een onhan delbaar onderdaan te maken en op andere zaken meer van staatkundigen dan van krijgskundigen aard. En de vraagwaarin zich voor hen ten laatste alles oplostis deze wat is voor ons zelf het beste Eén ding hebben wij overgeslagenomdat het dit feitelijk altijd gedaan wordt. Wij hebben niet ge sproken van de groote woorden, die den strijd vooraf gaan, van al die weeklachten, voorwendsels, belof ten van dat tot getuigen roepen van God en men- schen van al die heilige zaken en betuigingen van penschenliefde en godsdienstzin. Met die ontboeze mmgen kondigt men een oorlog aan, maar men vergeet haar, zoodra de strijd begonnen is; en gaat men over den vrede onderhandelende overwinnaar eischt alleen wat hij in zijn belang acht. Denkt Rusland er aan zijn grenzen uit te breiden, dan heeft het vooral te letten op het karakter van de nieuwe bevolkingdie het zou krijgen. Het heeft reeds vele volksstammen in toom te houden en daarvan enkelen met moeite. Zou het nu in zijn belang zijn zich met eenige millioenen Turken te verrijken? Het zal zeer zeker deze vraag met ernst overwegen en nog eens overwegenen haar niet dan in den uitersten nood bevestigend beantwoorden. De Turken zijn een volkdat moet heerschenmaar niet onder geschikt kan zijn dat moet overwinnenmaar zich niet aan een overwinnaar kan onderwerpen. Hun zeden zijn met de wetten van elk beschaafd volk ten eenenmale in strijd; terwijl bijv. geheel Europa de veelwijverij veroordeelt, staat alleen Turkije haar voor. Wel heeft Rusland reeds veel Mohammedanen onder zijn gezag, maar niet alle Mohammedanen zijn Turken. Ook wij voeren in onze Oost-Indische bezittingen even als de Engelschen in de hunne over millioenen Mohammedanen heerschappij maar evenmin als men deze lieden met Turken kan gelijk stellen om het enkele feit, dat zij een zelfde geloof als dezen om helzen, kan men het de Mohammedaansche onderdanen van den Czaar. De Russische Regeering heeft alle reden om zich driemaal te bedenkenvoor dat zij een ras, dat gedurende eeuwen gewoon is geweest te heerschen, in haar gebied opneemt. Eeuwen lang heeft Europa zich de vraag gesteld, wat het met de Turken moest aanvangen. Rusland heeft de oplossing daarvan thans met ernst ter hand genomen; maar dat werk is ongetwijfeld niets bij de taakdie het wachtwanneer het zulke lastige kinderenals de Turken zijngeadopteerd heeft. Het kan dit dan ook niet willen dan in den uitersten nood. Bovendien alleen wat het met de Polen ondervond, zal het tot voorzichtigheid stemmen. Het groote voordeel, dat Rusland van dezen oor log ongetwijfeld verwacht, is, dat het bevrijd worde van de knellende boeien, waarin het bij den vrede van Parijs aan zijn zuidelijke kusten werd geslagen Ter wille hiervan zal het waarschijnlijk een vergroo ting van grondgebied bedingen en zich den last van een halstarrige bevolking getroosten. Die eisch ligt in den aard der zaak. Rusland heeft in Europa ter zee weinig goede communicatie met de overige wereld. De zee, die zijn noordelijke kusten bespoelt, kan het slechts voor een zeer klein gedeelte aan zijn handel dienstbaar makenterwijl de andere zeeën, waaraan het gelegen is, door haar ligging gemakkelijk kunnen worden afgesloten. Dan mag het aan een dier zeeën geen arsenalen oprichten, zoodat zijn handel daar geheel onbeschermd moet blijven en zijn marine zich niet kan ontwikkelen. Die zee is de Zwarte Zee. Een eerste vereischte voor Ruslands verderen bloei is dat het daar zijn vrijheid herkrijge, en wanneer het deze in beschei den mate vraagtdan eischt het zeker niets onbil lijks. Een absolute vrijheid te eischen zou niet alleen onbillijk, maar hoogst onstaatkundig zijn. Wie absoluut heer en meester is op de Zwarte Zee, is het ook op den Beneden-Donau. Beschouwde Rusland de Zwarte Zee uitsluitend als zijn goed, het zou dit met de Beneden-Donau evenzeer doen. Tegen dergelijke aanmatigingen zouden zich in de eerste plaats OostenrijkHongarije en verder alle mogend heden, die op de Donau-monden handel drijven, ver zetten. Engeland zou zulk een heerschappij niet dulden, bezorgd als het is voor het lot van Con- stantinopel. Het is waar, dat eene vloot, die uit de Zwarte Zee Constantinopel wil bereikenden Bos porus voor het grootste gedeelte moet doorvaren maar die weg is kortalthans kort genoeg om den edelmoedigen Britschen leeuw ernstige bezorgd heid in te boezemen. Zoover zullen de eischen den Czaar dan ook zeker niet gaanhet zal van hem genoeg zijn, dat zijn Rijk voortaan de gelegen heid hebbe zich aan zijn zuidkant te ontwikkelen. Staten-Generaal. Bij de 2°. Kamer zijn wetsontwerpen ingekomen houdende nadere bepalingen omtrent de verjaring in strafzaken en tot herziening der kiestabel. Den 4 zijn de beraadslagingen over de staatsbegrooting begonnen. Het ministerie werd door de oppositie zeer wel willend bejegendzijne optreding werd als door de eischen van het parlementaire regeeringstelsel gerechtvaardigd geoor deeld. De heer de Casembroot erkende, dat de conservatieve partij geene regeerkracht bezit. Hoofdstuk I (Huis des Konings) werd aangenomen met alg. st. Den 5 zijn met alg. st. goedgekeurd hooldstukken 11, III en IV (Hooge Collegiën van Staat, Buiteni. Zaken en Jus titie). Den 6 is het wetsontwerp, houdende voorziening omtrent het ministerie van waterstaat, met 67 tegen 2 st. aangenomen. De le Kamer heelt den 4 hare werkzaamheden hervat. Benoemingen. Bij kon. besluit is goedgekeurd de be noeming van jr. mr. J. W. G. Boreelburgemeester van Castricumtot secretaris dier gemeente. Tot lid van het Indisch Genootschap is benoemd mr. Ik. v. d. Kaag, lid der 2e. Kamer, te Leiden. De sluismeester op het kanaal door Voorne R.v. d. Velde Smit is benoemd tot sluismeester, waarnemend havenmeester, aan de Willemsluizen op het Noordh. Kanaal. Tot Rijks-ontvanger te Weesp is benoemd jr. v. Spengler, thans te Schagen. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de manschappen van het bataljon mineurs en sappeurs de verbrande Willemskazerne te Utrecht zullen afbreken. Scheepvaart. Bij kon. besluit van 4 Dec. is eene staats commissie benoemd lot het instellen van een onderzoek of de algemeene grondtrekken bij de wet van 24 Jan. 1863 aangegeven voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee alsnog onveranderd gelden en op welke wijze, met behoud ol met wijziging dier grondtrekken, de verbetering van den waterweg zoo spoedig en zeker mogelijk kan worden tot stand gebracht. Het bergloon aan de nieuwedieper vischsloep Pollux toe gekend voor het binnenbrengen van het engelsche schip Springbockbedraagt 4800. Kerkelijke zaken. In eene den 30 te Amsterdam ge houden bijeenkomst is door de aanwezigen, met 140 tegen 19 st., besloten tot het vestigen eener nieuwe gemeente, die den naam van „de Vrije Gemeente" zal dragen. De tegen stemmers waren voor aansluiting bij de remonstrautsclie broe derschap. Genoemde personen hebben met de predikanten Hugenholtz Sr. en Jr. het ned. herv. kerkgenootschap verlaten. Peesten. Te Utrecht heeft zich onder het voorzitter schap van prins Hendrik, eene commissie tot plechtige viering van het derde eeuwgetijde der Unie van Utrecht gevormd. Zij bestaat uit de eerste waardigheidsbeklceders en verte genwoordigers der aanzienlijkste geslachten in stad en pro vincie en beoogt ook de oprichting van een gedenkteeken. Aanbestedingen. Den 4 te Utrechthet verbeteren van het fort aan den Voordorpschen dijk, minste insehr. k. A. J. Taverne, voor 165,600. Door B. en W. van Groningfcn, het bouwen van 2 steigers in het. nieuwe kanaal te Ter Apelaan fPTimmermante A pelvoor f 34559 en E. 11. Kasperste Reiderswolder- pulder, voor 55,900. Den 5, t.e Gorinckem het maken van een verdedigings werk bij Asperen, aan J. N. Daalderop, te Vegliel, voor f 441,500. Den 6, door het prov. bestuur van Noordholland, het leveren van 1405 kub. ellen blauwen hardsteen op het terrein voor het Rijks-niuseüin te Amsterdam; minste insehr. Loris, Gof/in 8f Cie., te Luikvoor 1 127,698. Den 7 te Utrechthet verbeteren van het fort op den Ruigenkoekscken dijk minste insehr. JA. v. Straten, voor f 106,360. Haagsche Bosch. De minister van financiën heeft eene commissie benoemd om advies uit te brengen over den toe stand van het bosehbestaande uit de lieeren P erheulllid van den haagschen gemeenteraad, Witte, liortulanus te Leiden, Boer, inspecteur der Rijks-beplantingenen Zocher, boom- kweeker te Haarlem. Rampen. Op Terschelling zijn den 2 gestrand het en gelsche stoomschip Olymphia, van Croonstad met graan naar Gibraltar, en het deensclie schip Julius, van Umea met teer naar VHardingen van beiden is het volk gered. Den 4 zijn bij den Helder gestrand in het Westgat het nederl. schip Angenietavan Hangö naar Nieuwediep in het Molengat het noorsche schip Pallas, van Borga^naar Slioreham, en op de Zuidergronden het noorsche schip Flora, van Kötka naar Nieuwediep. De Pallas is af- en binnenge bracht, De beide andere schepen zijn vol water door het volk verlaten. De toestand van den dijk van den Tkoornpolder isin weerwil van krachtige inspanningverergerd. De polder is door de bewoners ontruimd. Rechtszaken. De Maatschappij tot Landontginning te Apeldoorn is den 29 Nov. door de rechtbank te Zutfen in staat van faillissement verklaard. De uitgever van het blad de Gelderlander is in rechten betrokken wegens een artikel, waarin de catholieken worden aangespoord zich op geenerlei wijzeook niet door het af staan van loealen intelaten met den verkoop der domein goederen van S. Agatha. De weduwe van den gepens. officier van n. i. leger de Geer Boers is uit het voorarrest ontslagen en naar hare woning te Rotterdam teruggekeerd. De H. Raad heeft den 7 beslist, dat een tusschen neder- landers in Engeland gesloten huwelijk, ook al he°ft, daarvan hier t.e lande de vereischte afkondiging niet plaats gehad in Nederland toch als wettig aangegaan moet worden be schouwd. De rechtbank te Amsterdam heeft den 6 uitspraak gedaan in eene onteigeniugszaak in den Binnendijkschen-Buiten- velderschen polder, betreffende de houtzagerij e. a. van de firma Gritters Doublet. De gemeente Amsterdam had/196,000 aangeboden, en werd veroordeeld tot betaling van f 320,231,50 en van de kosten van het proces. Lijkverbranding. Het hoofdbestuur der "V ereenigmg voor Lijkverbranding te Rotterdam heeft dezer dagen een adres aan den Koning en aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het wijziging verzoekt van het wettelyk voorschrift, dat beveelt, dat elk lijk begraven worde in.dien zin, dat het aan de voorstander? van het verbranden evenzeer vrijsta naar hunne zienswijs te handelen als aan de voorstanders van het begraven. Overleden den 3 te Amsterdam JH. Rennefeld graveur, secretaris van Arti 8f Amicitiaedirecteur der tooneelschooloud 45 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5' klasse2« week. No. 11644 f 50.000, No. 7391 1 10000, No. 11599 1500, No. 138, 845, 2186. 2848, 3312, 3960, 4830, 6304, 9626, 14329, 18653 f 1000. Vervolg der Wekelijksche Berichten in hel Bijblad. Oterleek4 Dec. Heden avond werd alhier en gisteren avond aan den Stompentorenook onder deze, gemeente voor het eerst straatverlichting toegepast. Een woord van dank komt ten deze toe aan het gemeentebestuur, dat, door de plaatsing van een tiental flinke lantaarns, voorzien van petroleumlampen in eene sedert lang gevoelde behoefte heeft voorzien. Een ingezeten. OVERLEDEN. 5 Nov. Johannes Jacobus, Z. van wijlen Johannes Christoflel Lodewijk van Lon en Aaltje Taanman, 16 j. overl. te Amsterdam. 7 Nov. Ant je Konijn, echtgen. van Cornells Lucassen, 34 j. overl. te Leiden. 1 Dec. Daniel CarelZ- van Ahazuerus Pkilippus Burger en Marijtje Blaauboer, ruim 4 m. 3 Jacoba, D. van Louwrens Put en Maria Wardenier, 13 maanden. Fijtje Smit, echtgen. van Jacob Ivangh, 48 j. en 6 m. 4 Nicola Christina Scholteechtgen. van Camillus Eranciscus van Steensel van der Aa, 38 j. Hen- drica Banning, echtgen. van Pieter van Vasen, 77j. Gerardus, Z. van wijlen Simon Kopjes en Margaretha Ewalt20 j., overl. te Bergen op Zoom. 6 r Geertruida CorneliaD. van Jaeobus Hofstede en Anna Maria Bollen 1 j. en bijna 10 m. Elzabeth Hendrica van de Velde, echtgen. van Jacob Post, 64 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 7 Dec. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1. Winkelhuis (Koekbakkerij) w. z. Groot Nieuwland, sectie B 756, Str. D. Wiggers f 2400, 2 Pakhuis, aldaar, 757, Str. A. JM. Kegsper 1230, No. 1 en 2 niet verhoogd, gecombineerd f 3630, Str. H. C. Peereboom 3800, Verhoogd door J. F. de Wijs met 300, 3. Huis (Smederij) hoek Korte Nieuwesloot en Ramen, A 2082. Str. H. Heming1105, Verhoogd door A. Wde Jong met 100, 1 - r 1 T Alkmaar 3 Dec. Aangevoerd 8 Koeien 210 a 26037 vette Kalveren \f 46 a 120, 2 nuchtere dito 17, 1411 Schapen f 26 a 38, 242 vette Varkens 0,46 a 0,57 per kilogr.. 8 magere dito 18. 7 Deo. Kleine Kaas f 36 commissie f 35 middelbare f 37 laagste prijs 1 18, aangevoerd 317 stapels, wegende 80327 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 4139 heet., Tarwe /9a 13 Rogge f 8 Gerst 6,37) a 6,90idem Chev. 7 a 8Haver f 3,25 a 5,50, Paardenboonen f 7 a 7,50, bruine dito f 11 a 13,50, Kanariezaad f 8,75, rood Mosterdzaad 19blauw Maanzaad 12Erwtengroene 12 a 18, grauwe 16 a 21, vale /12 a 17, witte 12 a 14. 8 Dec. Aangevoerd 15 Paarden/ 55 a 175, 10 Koeien 125 a 211, 24 nuchtere Kalveren 13 a 28, 702 Schapen f 18 a 3667 magere Varkens 13 a 25, 182 Biggen f 4 a 9, 13 Bokken en Geiten 3 a 8, Boter p. kop 82) a 90 et. Edam 1 Dee. Kleine Kaas 26 a 35, aangevoerd 35 stapels/wegende 7407 kilogr., 1589 Lammeren 16,50 a 27. 6 Dec. 316 Stukken Boter f 1,20 a 1,30 per kilogr., Kippeneieren f 7,50 a 8. Enkhuizen 5 Dec. Kleine kaas 34,50aangevoerd 16 stapelswegende 4801 kilogr. Karweizaad 23 blauw Maanzaad 12 a 13 per 50 P., Mosterzaad 20 a 21 Erwten- graauwe f 18 a 20, vale 15 a 17, bruine Boonen 13 a 14 per mud. Haarlem 3 Dec. Roode Tarwe f 8,40 a 9,50Witte dito t 9,75 a 11,25, Rogge/6,75 a 7, Gerst 5,80 a 5,90, Haver f 4,25 a 5,25, Duivenboonen fl a 7,75, Paarden dito f 7,35 a 8 groene Erwten f 10,60 a 11. 5 Dec. Kleine kaas 15 a 35 aangevoerd 99 stapels wegende 22293 kilogr. 10 Koeien 200 a 2301 Stier 125, 3 Vaarsen 100 a 120, 2 Graskalveren f 40 a 50, 21 nuchtere 8 a 21, 98 Schapen 20 a 35, 2 vette Varken 50 et. p. P-, 3 Paarden 40. Krommenie 6 Dee. 192 Koppen Boter 1,30 a 1,48 per P., 325 Kippeneieren f 5,50 a 6 per 100. Medemblik 5 Dec. Kleine Kaas f 34,50, Oommissie f 35, aangevoerd 152 stapels, Kippeneieren f 7, Eenden dito 5,75 per 100. Purmerende 4 Dec. Aangevoerd 141 stapels Kaas, Boter f 1,20 a 1,30 perkgr., 231 Runderen, 37 Paarden, 54 vette Kalveren 1 0,70 a 0,90 per kilogr., 73 nuchtere dito 10 a 30, 127 vette Varkens 0,48 a 0,60 per kilogr., 7 magere dito 12 a 20, 191 Biggen 6 a 9, 3301 Schapen en Lammeren, 1500 Ganzen f 2,50 a 2,70, 245 Zwanen /4a 6, Kippeneiren 6 a 7 per 100. Schagen 6 Dee. Aangevoerd 6 Paarden 50 a 15025 magere Geldekoeien /160a 180, 25 vette dito 180 a 260, 14 nuchtere kalveren /6a 201500 vettej Schapen 26 a 39 1650 Overhouders 16 a 26, 22 magere Varkens 13 a 2030 Biggen 6 a 8 50 Konijnen 10 a 75 ets., 150 Kippen f 0,4-0 a 2200 Eenden f 0,75 a 0,90400 kilogr, Boter f 1,13 a 1,33, 25 kilogr. Kaas 35 a 45 per kilogr. 100Ü stuks Kppeneieren /6a 6,50 per 100. Uitgeest 5 Dec. Aangevoerd 131 Schapen f 18,50 a 36,50, 1 Nuchterkalf f 14,50, 2 vette Varkens 25 a 26 per ya kilo, 188 koppen Boter (van 0.65kilo) 0,90 a 1,05 202 Eieren /7a 7,50 per 100. Zaandam 6 Dec. Kleine Kaas f 34,50, verkocht 34 st. Londen 3 Deo. 4700 Runderen 4 6-6 8000 Schapen en Lammeren 5 6-7, 100 Kalveren 4.6-6.2, Varkens 3.4-4.4. 6 Dec. Aangevoerd 1000 Runderen 4 6-6, 2000 Schapen en Lammeren 5.6-6.9, 100 Kalveren 5-6-4, Varkens 3.4-4.6. De luit.-t.-zee 2de kl. J. P. Lubbe Bakker, laatst behoord hebbende tot de rol van Z'. M". stoomschip Batavia, en van Aden den 24 Nov. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Het teekengenootschap Kunst zij ons doelheefttot bevordering van het aankoopen van teekeningen bij kunst beschouwingen besloten den kunstlievenden leden eiken winter een lot aan te bieden voor eene aan te koopen en te verloten teekening. Tot leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool alhier is door Z. M., met ingang van 15 Èebruari 1878, benoemd de heer J. J. Terwente Almelo. Naar wij vernemen zal in de helft van Januari a.s. door een der Amsteröamsche Liedertafels in de zaal van den heer Switzar een concert worden gegeven, ten voordeele van de Sophia-stichtingwaarvan in den loop dezer week eene inteekenlijst zal worden aangeboden. BURGERLIJKE stand. ONDERTROUWD. 29 Nov. Gerrit Butter, wedr. van Trijntje Storm te Alkmaar, en Grietje Blaawwte Koedijk. GETROUWD. 2 Dec- Jacobus Anthonie de Geus en Anna Cathanna Groenland. GEBOREN. T 1 Dec. Jan, Z. van Hendrik van Heerden en Jannetje Bakker. 6 Johan Gerard JosephZ. van Theodoor Kraakman en Anna Bertels. 7 Eisabeth Johanna Emma, D. vanPrans Carel Jaeobus Margad&nt en Geertruida Immetje Cathanna Luoouw. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet, hoe moeilijk gewoonlijk verkoudheden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn vanwege hunne hardnekkigheid, en hoeveel aftreksels, siropen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken om die ziek ten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder, dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ont aardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzendat de zuivere NOORWEEGSCHE TEER, goed toebereid, een bijna won derdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De teer kan niet in substantie gebruikt worden, vanwege zijn onaangenamen smaak en kleverige bestanddeelen. Een pharmacien te Parijs, de heer Guyot, is^ op het denk beeld gekomen, die teer te omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond op in de maag en de teer doet zijn werking. Twee of drie teercapsules, genomen bij het eten. brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat liet gebruik de reeds eenigsziDs gevor derde tering geneest. In dat geval belet de teer de 'decom positie van° de t.uberkelsen met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelenzoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon met teercapsules toch kost slechts twee franken en vijftig centimes en bevat zestig capsules; de geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve Cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, pales en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft, moet men op de drie kleurige handteekening van den heer Guyot op het étiquette letten. Te verkrijgen in de meeste goede apotheken,

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1