No. 52. Negenenzeventigste Jaargang. 1877. Z O N D A G 30 DECEMBER. Bij het einde van het jaar 1877. ©fftctccl ©cbcellc NATIONALE LUIE. SS!icfïclijïi0chc Berichten 2>uUschlamB Fraukryk. (*ii'uut-3£rUlaic|e en Eerlmnl. iluslnnd. M A HE I. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post f ö,S0, afzonderlijke nemmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. No. 72). Roepen bij deze op: Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1878 hun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle manne lijke geborenen van 1859), om ziekingevolge art. 15 en 21) der aangehaalde wetin het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving begint op 1 Januari 1878 en moet afge- loopen zijn den 31 dier maand behoudens de uitzondering bij art. 20 der gemelde wet omschreven. 'üe inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, op Woensdag den 2'°, Dingsdaq den 8", Vrijdag den llen, Dingsdag den I5'n en Vrijdag den 18 Ja nuary 1878, des avonds van 5 tot 7 ure. De verpiigting tot het doen der aangifte berust op dpn militiepligtige zeivenbij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis op zijn vaderis deze overleden op de moeder, en zijn beide overledenop den voogd. Burgemeester eu Wethouders maken, tot regt verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de vol gende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: yoor ingezetenen wordt gehouden: 1°. hij wiens vader, of is deze overleden wiens moeder, ot zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44); 2°. bijdie geen ouders of voogd hebbendegedurende de 18 maanden voor 1°. Januarij 1878 binnen Nederland verblijf hield; 3». hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf boude. f oor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling beboorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aan zien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerig- keid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1»' van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden de moeder, of, zijn beide overleden de voogd woont 2°, van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lauds wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienstin een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd liet laatst in Nederland gewoond heeft. y oor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van een nederlander, die. ter zake van 's lands dienst, in's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen benwien dit mogt, aangaanuitzoo mo gelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot bet einde van Januari te wacuten terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter inschrij ving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Dec. 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bepalingen van bet reglement op liet beheer en het behandelen der brandbluschmiddelen vastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101); Roepen bij deze op alle manspersonen a. in 1877 20 jaar oud geworden; b. zich, tusschen den ouderdom van 20 en fiO jaren, sedert 1 Eebruari 1877 te Alkmaar gevestigd hebbende: om zich voor de dienst van het brandwezen te doen in schrijventer secretarie der gemeente, op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 urein de maand Januari 1878. Zij berinneren verder belanghebbenden dat Verzuim dier inschrijving indienststelling zonder loting ten gevolge heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Dec. 1877. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Aan belanghebbenden bij de aanbesteding der uitvoering van de gemeentewerken te Alkmaar in 1878, waaronder de bestrating der Breelaanonder Oudorp en bij de aanbe steding van de bestrating van een gedeelte weg onder Ou dorp in verband met die der Breelaanwordt herinnerd dat de billetten ter gemeente-secretarie van Alkmaar moeten ingeleverd zijn voor Donderdag 3 Januari 1S78 's middags 12 uren. De opening heeft plaats 4 Janu ari 1878 's middags 12 uren. Het jaar dat thans ten einde spoedt vond Europa nog in vrede. Bij zijn aanvang waren de vertegen woordigers der mogendheden te Konstantinopel bijeen om een uiterste poging te wagen tot wegneming van de grievendie den oorlog dreigden te doen uit barsten. Men wilde de bevrediging van de noordelijke gewesten van Europeesch Turkije beproeven door aan de niet-Turksche onderdanen van den Sultan een geregeld, billijk en rechtvaardig bestuur te verzekeren. Rusland en Engeland waren nog eenstemmig in het voorstellen aan de Porte van de maatregelendie daartoe noodig werden geoordeeld. Er bestond nog altijd een flauwe hoopdat de vrede bewaard zou blijvenofschoon de waarborgen die men van den Porie verlangde voor de uitvoering der verlangde hervormingen van dien aard warendat een staat die eenigszins prijs stelt op de handhaving zijner onafhankelijkheid zich die nooit dan in den uitersten nood, zal laten welgevallen. Turkije heeft dan ook de voorstellen der conferentie verworpen, en zijner zijds voorstellen gedaan, die zoowel door Engeland als door Rusland onaannemelijk werden verklaard omdat de Porte bleef weigeren de beide waarborgen aan te nemen die de vereenigde mogendheden noodig hadden geoordeeld: de benoeming van gouverneurs over de Turksche gewesten met aanzienlijke Christen bevolking en een instelling van een onafhankelijke commissie van toezicht over de invoering der be loofde hervormingen. Ook na een nieuwe bijeenkomst van de gezanten der mogendheden te Londen en een nieuwen gemeenschappelijken voorslag aan de Porte bleef zij met den meesten nadruk elke besten dige inmenging van vreemde mogendheden in haar eigen zaken verwerpen. De oorlog is gevolgd en wel een oorlog die van zooveel gruwelen van zooveel naamloos lijden en onbeschrijflijke ellende gepaard gaatdat wij, om er in Europa een tegenhanger van te vinden, dien in de geschiedenis van vroegere eeu wen moeten zoeken. En hoever zijn wij thans gevorderdnu het jaar 1878 voor de deur staat? De val van Plevna voor spelt ons de nederlaag van Turkije. Als de oorlog wordt voortgezet blijft dit alleen onzeker, hoelang hij nog zal duren, hoeveel menschelijke ellende en hoeveel verstoring van menschelijke welvaart hij nog zal veroorzaken van hoeveel duizenden hij nog het levende gezondheid of eenige lichaamsdeelen zal oischen eer Turkije weerloos zal liggen aan de voe ten van den overwinnaar en aan zijn eischen zal toe geven. En op het einde van den oorlog is nog geen uitzicht. Zooveel is reeds zeker, dat Turkije zich nog niet weerloos, nog niet overwonnen gevoelt. Wat thans aller aandacht bezig houdt, is de vraag' of Engeland eindelijk ten slotte nog tot de overtui ging zal komen, dat zijn belangen een oorlog met Ëuisland vorderen tot handhaving van het Turksche bestuur in het oosten. Als alles wat van de Engel- sche bemoeiingen te Konstantinopel gezegd wordt waarheid iszal Engeland tot den oorlog moe ten besluiten. Immers beweert mendat de Sul tan reeds tot toegeven geneigd wasen zelfs aan Rusland den vrijen doortocht door de Dardanellen had willen toestaan, doch dat de Engelsche gezant zich sterk daartegen heeft verklaard en de Porte tot volhouden heeft aangespoord. Nog eenshet blijkt niet wat daarvan waar is maar als het waar is, dan zou Turkije voortaan den oorlog althans voor een belangrijk deel ter wille van Engeland voeren, en dan kan ook Engeland niet nalaten, dien odelmoedigen strijder voor zijne belangen met alle krachten bij te staan. Dat het Engelsche Parle ment buitengewoon wordt bijeengeroepen, doet ver moeden dat de Engelsche Regeering een beslissing zal nemen en een beslissing waarvoor bijeenroeping van het Parlement noodig is, kan geen vredelievende zijn. Zij is noodig tot het nemen van maatregelen om zich in den eenen of anderen zin te doen gelden, maar niet om de rol van toeschouwer te blijven spe len. De oorlogspartij in Engeland tracht haar voor deel te doen met te wijzen op een paar handelingen van de Koningin, waaruit baar Turkschgezindheid zou blijken en door het voorbeeld dier Worsten le werken op de gezindheid des volks. Geen wonder, dat de taktiek in Engeland bestrijding en afkeuring ondervindt en dat er verzet wordt aangeteekend te gen deze poging om aldus de Koningin zelve in den strijd te mengen en haar voor te stellen als persoon lijk partij kiezende voor een oorlog tegen Rusland. Maar wel mag het ons verbazen, dat een onzer li berale Nederlandsche bladen dit protest tegen een zoo inconstitutioneel bedrijf zoo vreemd vindt, Het komt ons voor, dat bij alle verschil van gevoelen bij alle verschil van gezindheid in Turkschen of in Russischen zin, de afkeuring van zulk een noodlot tige taktiek althans in alle constitutioneel gezinde organen eenstemmig moest zijn. Bij het einde van dit jaar is de toestand alzoo niet minder gespannen en niet minder verontrustend dan bij het begin. Wat de plannen van de Engelsche Regeering zijn, is nog onzeker, het volk en zijn vertegenwoordiging is verdeeld maar als Engeland mocht besluiten ter wille van de veiligheid van zijn weg naar Indië de Turken bij te staan dan nemen de verwikkelingen grooter afmetingen aanen klimt de vrees voor een meer algemeenen oorlog. Men beweert echter,'dat de Engelsche Regeering voorne mens zou zijn de bijeenroeping van een nieuw con gres te beproeven, om de Oosterscke zaken in onder ling overleg door de Europeesche mogendheden te doen regelen. Of echter de kans op een goeden uitslag beter zou zijn dan een jaar geledenmag be twijfeld worden. Misschien word Turkije handelbaar der bevonden; maar dat Rusland, behalve de eischen die het zou doen hooren ten aanzien van een van de Porte onafhankelijk bestuur voor de niet Mo- hammedaansche bewoners van noordelijk Turkije thans ook vrije vaart door de Dardanellen spreekt van zelf. Bij den aanvang van dit jaar was tusschen Tur kije en het overwonnen Servië een wapenstilstand gesloten die later door een vredestractaat werd ge volgd. Thans heeft Servië op nieuw den oorlog ver klaard. Men vindt dit niet edelmoedig, niet ridder lijk. Alsof in zulke zaken van edelmoedigheid en ridderlijkheid sprake kon zijn Serviëen Turkije zijn sinds eeuweD onverzoenlijke vijanden, en alleen Je Turksche overmacht heeft de Serviërs verhinderd hun oud gebied en hun vroegere zelfstandigheid te herwinnen Daartoe nemen zij de gelegenheid te baat als zij die gunstig achten vooral als de erfvijand in nood zit. Dit hebben alle volken gedaan en zullen alle volken onder gelijke omstandigheden weer doen, zoolang ervoor hen geen ander recht te krijgen is dan wat men oorlogsrecht gelieft te noemen. Servië heeft de wapenen weder opgevat, om bij de vredesonderhande lingen, die toch eenmaal moeten volgen, ook stem in 't kapittel te hebben. Daarvoor heeft het nog wel eenige opofferingen over. En dat is niet onverstandig. Aan Nederlanders die dit zoo afkeuren mag men vragen, of het dan zoo edelmoedig en zoo ridderlijk was dat hunne vaderen in 1813 tegen Napoleon in op stand kwamen toen zijn macht in Rusland en bij Leipzig was gebroken en de Pruisen onze oostelijke grenzen overtrokken. Men weert zich als men kan, en handelt verstandig met zich een stem te ver schaffen bij de regeling van den nieuwen toestand, met te voorkomen dat er buiten ons om over ons beschikt wordt. Het. antwoord van Duitschlaud op de TurkscLe nota is in hoffelijke bewoordingen vervat. Daarin wordt gezegd, dat zoo Duitschlaud niet tusschen beiden wil komende beteekenis daarvan niet is dat het ongeneigd zou zijn om tot herstel van den vrede mede te werken, maar juist in het belang van den vrede moet Duitschland weigeren. Het besluit der Britsche regeering om het Parlement 3 weken vroeger dan gewoonlijk bijeen te roepen, wordt te Berlijn nog niet gelijk gesteld inet het voornemen van Engeland om Rusland den oorlog te verklaren. Volgens den Kreuzzeitung kan men moeilijk onderstellen dat Engeland zijn belang voornamelijk in de bescherming van Turkije ziet. Veel meer waarschijnlijk acht men het, dat Engeland wil deelnemen aan de liquidatie van den Turkschen boedel, Sedert eenige dagen zijn te Berlijn lijsten in omloop bevattende de samenstelling van een kabinetdoch al die combinatiën steunen louter op geruchten, welke allen onge grond zijn. Wel wordt op stelligen toon in de kringen der afge vaardigden beweerd, dat de minister van justitie, de heer Leonhardt zal aftreden doch de aanleiding tot. dit besluit inoet gezocht worden in 's ministers zwakke gezondheid. De voorzitter van het pruissische Huis van Afgevaardigden, de heer von Bennigsen, heeft zich op uitnoodiging van prins Bismarck naar Varzin begeven. De geruchten volgens welke de heer von Bennigsen eerlang minister zal worden vinden daardoor op nieuw voedsel en de nationnal-liberalen blijven hopen, dat prins Bismarck er, hetzij dan wat vroe ger of later, toe zal overgaan om openlijk als „de aanvoerder eener gematigd-liberale, vast om hem heengesloteu Parlements- meerderheid" op te treden. Het bouwen der Duitsche vloot zal, blijkens de ingeko men begrooting bi] den Bondsraadeenige vertraging ondergaanvoornamelijk met het oog op het ontoereikend personeel bij de marine, dat eerst dient te worden uitgebreid. De heer y allier. zal weldra als Eransche ambassadeur te Berlijn oplreden. De benoeming van den heer yallier heeft aldaar genoegen gegeven, Minder ingenomen is men te Berlijn met het leven dig eu vertrouwelijk diplomatiek verkeer, dat sedert eenigen tijd tusschen Parijs en Londen plaats vindthetgeen men in verband brengt met het oostersche vraagstuk. Bij de behandeling van de begrooting der middelen heeft de heer I'rére Orban een amendement voorgesteld tot af schaffing van de belasting op zoogenaamde gemengde paar- deu. Van deze belastingbeweerde hijwerd ten platten lande misbruik gemaakt om het getal kiezers uit te breiden. Dit. amendement is met 50 tegen 29 st, verworpen na de bestrijding daarvan door den minister van finantiën. Bij deze gelegenheid breidden de discussion zich poo zeer uit, dat de voor- en nadeelen der verschillende kiesstelsels ter sprake kwamen. De heer Fuisseaux brak eene lans voor het algemeen stemrecht zonder eenige beperking, üe heer Janson bepleitte algemeen stemrecht voor ontwikkelden en de heer Fiere verdedigde het census-systeem. Donderdag den 20heeft de heer Reyntjes bij de behan deling van de begrooting voor oorlog den Minister inlich ting gevraagd, omtrent de al of niet voldoende sterkte van het leger tot verdediging des lands. Naar zijne meening moest men komen tot algemeenen dienstplicht, zou Beigie behoorlijk te verdedigen zijn. De Minister bepaalde zich tot geruststellende verzeke ringen o. a. dat de mobilisatie in Belgie voortreffelijker was dan in andere landen. De President beperkt zijne bemoeiingen met staatsaange- legenbeden tot de hoogst noodzakelijke en zoekt weinig verkeer met den ministerraad. Volgens sommigen is dit verschijnsel bij den maarschalk een natuurlijk gevolg van de overspanningwaarin hij de laatste maanden heeft geleefd doch ook anderen zien daarin de uitdrukking van wrevel bij den krijgsmandie te laat inzagdat de door hem ge kozen stelling onhoudbaar was. Met wat meer constitutioneel besef, zou Mac-Mahon zich wel gewacht hebben aan raadslieden gehoor te geven die van den President der Republiek den partijganger gemaakt hebben. De nederlaag zijner partij is tevens die van den President geweest. De Kamer is den 21 dezer uiteengegaan om den 2tD Dins dag in Januari hare werkzaamheden te hervatten. Verschillende wetsontwerpen zijn bij de Kamer ingediend; ook zijn door de regeering infusschen maatregelen genomen, om goed te maken, hetgeen sedert lli Mei misdaan was. Zoo is o.a. het willekeurig verbod tot verkoop van sommige daa-bladen op den openbaren weg opgeheven. De onderwij zers, die om politieke redenen sedert 16 Mei ontslagen zijn, zullen sehadeloostelling ontvangen of weder in hun ambt hersteld worden. Voorts moet nog de n inister Burdoux in de Kamer hebben voorgesteld, ten einde onderdrukking van onderwijzers door de prefeeten in het vervolg te voorkomen, de wet van 1850 weer inwerking te brengen, volgens welke de benoeming van onderwijzers der lagere scholén door de rectoren der universiteiten moet geschieden- Vroegere wets ontwerpen betreffende uitbreiding van het aantal schoolge bouwen en het kosteloos onderwijs zijn door dezen minister op nieuw ingediend. Een wetsvoorstel van den minister Dufaure heeft ten in houd amnestie te verleenen voor alle misdaden, wanbedrijven en overtredingen sedert 16 Mei tot 14 Dee. door middel van het woordde drukpers of eenig ander middel van openbaarmaking begaan, behoudens wanbedrijven tegen de goede zeden en eerroof tegen particulieren. In het personeel der ambtenaren is belangrijke verandering gekomen. De Kamerleden WLarcou en Bonnel hebben een wetsvoorstel ingediend strekkende om het ondersteunen van officiëeje candidaten door staatsambtenaren voor het vervolg te verbieden en strafbaar te stellen. De prefectenwier handelingen tijdens de jongste verkiezingen ergernis hebben gegeven zijn verplaatst of ontslagen. Alvorens uiteen te gaau heeft de Kamer de verkiezing van 414 leden bekrachtigd. De verkiezing van 7 leden is nietig verklaardvan 6 is de beslissing verdaagd en over 107 leden moet nog beslist worden. üe Commissie van enquête naar de jongste verkiezingen zet intussehen hare werkzaamheden voort. De Siècle heeft de wenschelijkheid hetoogddat de mi nisters zich vice-ministers toevoegen, hetgeen in den minis terraad een punt, van overweging schijnt te hebben uitge maakt doch tot geen resultaat zou hebben geleid. De om standigheid dat de afdeeling „Bosehwezen" van liet depar tement van finantiën naar dat van L a n d b o u w en Koophandel zal overgebracht worden, heeft de Frangais doen bewerendat zulks met oogmerk om een vice-minister bij dat departement te doen benoemenzou geschieden. Met deze beoogde uitbreiding van excelleutie's is dit blad voor radicale invloeden beduchtweinig ingenomen. Het Journal Officiel bevat een den 20 dezer gedagteekend besluit van den President der Republiekwaarbij de beer Cyprien Girerd tot vice-minister van landbouw en koophandel is benoemd, liij behoort tot de liukerzijde der Kamer. Van 81 der 86 Algemeene Raden is de uitslag der ver kiezing bekend. 45 zijn republikeinsck en 46 conservatief. Men verzekertdat de heer Albert Grévy zich tot deu Minister van oorlog gewend heeft, om een onderzoek uit te lokken omtrent hetgeen uit de provinciën is bekend ge worden over instructien aan het leger op het einde der crisis. Er liepen n.l. den 12 te Parijs geruchten omtrent een coup d' etat. Men vertelde aldaar, dat te Limoges generaal De Latigue, kommandant, van het garnizoen, een twintigtal offi cieren met zorg uitgekozen, bij zich had laten komen en iiun den last had gegeven marscb-compagniën te vormen orn naar Parijs te gaan. Hij zou instructien, onderteekend Ro- chebouët, hebben voorgelezen waarin den soldaten op het hart gedrukt werd niet te letten op de vredelievende hou ding der bevolking en alle gegeven bevelenwelke ook strikt op te volgen. En dit is geen op zich zelf staand feit. Den 12 en 13 is Parijs omringd geweest door een leger, dat gereed stond op te trekken. De verkiezingen voor de gemeenteraden staan thans voor de deur. Zij zullen plaats hebben den 6 Januariop Cor- sico alleen den 13. Zonder twijfel zijn de gemeenteraden in de eerste plaats geroepen tot de behartiging der plaatse lijke belangenmaar daar zij de grootste helft der leden van het kieseoliege voor deu Senaat benoemen, komt bij de verkiezineen voor de gemeenteraden het algemeen belang van de Republiek niet minder in aanmerking. De verkie zing van een derde deel van den Senaatdie in Eebruari 1879 moet plaats hebbenhangt dus voor een groot deel af van de uitspraakwelke men den 6 Januari van het al gemeen stemrecht zal vernemen. Het onderwerp van den dag is de vervroegde bijeenroe ping van het Parlement op 17 Januarihetgeen men in verband brengt met Engeland's houding tegenover Rusland in den oorlog tegen Turkije. Het vredelievende deel der bevolking maakt zich bezorgd over oorlogszuchtige plannen van den minister Beacons/ield en de intriges van zijn woe- ligen aanhang. De Daily Telegraf predikt luide den oorlog tegen Rus land en scheldt allenwelke geacht worden dien niet te verlangen, voor landverraders en lafaards. Ook de Standard is oorlogszuchtig in hare kolommen. De Times tracht de onrust in het landdoor de taal dier dagbladen te weeg gebracht, te temperen en beredeneert, dat, in de hoogernstige kwestiendie thans aan de orde zijnde Regeering de wijsheid en den raad van en aren staatslieden en van groote krijgs- en zeelieden za! inroepen en vindt het. zeer ver klaarbaar, dat bij verschil van zienswijze bij de leden van het Kabinet, de Regeering verlangt het Parlement te raad plegen. Doch de Daily News toont zich weinig gerust. Men kan geen gevoel van veiligheid hebben, zegt zij, wan neer bij eene crisis als de tegenwoordige, een man als lord Beacons/ield de teugels in handen heeft, die niet vreemd is aan de meening, dat het recht tot oorlogs-verklaring bij de koningin berust. En daar zijne bewonderaars hem prij zen als iemand, die altijd verrassende dingen doet, moeten de verstandige lieden, die niet hoog loopeu met. verrassingen op het stuk van staatsbeleidzich wel bezorgd maken. Yan de vervroegde bijeeuroeping der beide Huizen ver wacht de Tijnes in Engeland zelf geen onheil. Doch het blad acht dien maatregel in zóóver noodlottigdat hij de Turken zal vleien met nieuwe (hoewel ijdele) hoop op Brit sche hulp, eu dus hen zal aansporen tot 't voortzetten van hun tegenweer. En wat zal het gevolg zijn van die illusie? Dat ie Konstantinopel de wrok tegen Engelands politiek nog zal toenemen Men heeft beweerd, dat in elk critisch oogen- blik de Porte ibisleid werd door Engeland's houding. Die bewering zal met te grooter bitterheid herhaald worden zoodra het blijken zal dat de bijeenroeping van het Parle ment niet samenhing met een besluit om het Turksche Rijk te helpen handhaven. De oorlogspartij maakt gebruik van de omstandigheid dat in het uitgekomen Ille deel van het leven van Prins Albertden Krim-oorlog en 's Prinsen anti-Russische ge zindheid behandeld wordtom den naam der Koningin in den tegenwoordigen strijd der meeningen omtrent Rusland te betrekken. Men vreest, dat de koningin niet 'staat boven de partijen, maar liet eminente hoofd is der partij, die op dit oogenblik de teugels van het bewind voert, Wat, daarvan wezenlijk is, laat zich kwalijk zeggen, maar dat de Koningin zelve aan die meening voedsel gaf, door een zeer ongewoon bezoek op het landgoed van haren eersten minister, kan niet wel worden weggeredeneerd. De While hall-review beweert dat de Regeering aan het Parlement zal voorstellen Egypte te koopen en dat de Koningin zelve den ministerraad dit denkbeeld in overwe ging heeft gegeven. Lord Ilartington heeft de hoofden der liberale partij uit- genoodigd tot eene bijeenkomstter bespreking van de houdingwelke ten opzichte van het Oosten moet worden aangenomen. De Daily News bevat een uitvoerigen brief van haren cor respondent te Konstantinopel, waarin hij vele bijzonderheden mededeelt omtrent de blokkade van de Zwarte Zee, op grond waarvan hij die eene papieren blokkade noemt. De vereischte van een blokkade is, dat de oorlogvoerende Staat de vijandelijke haven zoodanig met, een gordel schepen omsluit, dat het schip, hetwelk door dat kordon poogde te sluipen ongetwijfeld gevaar liep om gevat te worden. Aan dien eisch voldoet volstrekt de Porte niet. Zij blok keert de Russische havens slechts in naamdoch gebruik makende van den Bosphorus blokkeert ze de geheele Zwarte Zee door een enkel gepantserd seliipwel wetende, dat geen koopvaarder de Russische graanhavens kan aandoen zonder gevaar van bij het terugkeeren in de nauwe straat door een Turksch oorlogschip aangehouden te worden. Dit is nu volkomen onwettig. l)e dwaze Turksche blok kade der Russische havens voldoet niet aan de minste eischen. Het wordt dus tijd, meent de correspondent, dat aan Turkije gevraagd wordt of het al of niet de blokkade handhaait. De opstand in Daghestan verkrijgt meer en meer uitbrei ding. Ook de Tschetschna-stammen nemen thans deel er aan, sedert de beide hoofden der vroegere bewegingUmea Duew en zijn zoon uit de gevangenis ontvlucht en weder de ziel van den opstand zijn. De Grootvorst-Stadhouder heeft thans een corps van 20,000 man bijeengebracht en onder bevel geplaatst van genl. Alchasow. Zijns inziens heeft liij met zulk eene geconcentreerde strijdmacht meer vooruitzicht op succes dan mot, de vroegere kleine troepcnnfdoelingen die door de opstandelingen werden beschouwd als een bewijs

Alkmaarsche Courant | 1877 | | pagina 1