t No. 4. Tachtigste Jaargang. 1878, V ZO NDAG 27 JANUARI. De hoop op vrede. ©fficiccl (Bebceltc Vrijdag. 1 Februari 1878 te Alkmaar de eerste Kaas- en Graan- en Zaadmarkt zal worden gehouden. de Vaart doorue Brus bij de Appeisteesr, wegens herstelling, tot nadere aankon diging, GESLOTEN is. Turk (ge. S&lckclijköchc fócriclUcit (■rielicnluiiil. Jugczoubcu Stukken. jStabs-fltcuujg. Ij I .flBF L k II Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f 0,@S, franco per post 0,H&. afzonderlijke nummers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. --'-'AR 1A t De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende vervolg der weke!ijksche berichten en verslag van den gemeenteraad BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat ieder bevoegd is zich van de dienst bij het brandwe- zen vrij te koopen tegen betaling van 3.*óór de lo ting in de maand Februari en van 6, na de loting in de maand April ek. Burgemeester en fk ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 16 Jan1S78. !>e Secretaris NU HO UT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat op Burgemeester en ff ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 22 Jan. 1878. »e Secretaris NUHOUT vak der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat Burgemeester en Ik ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 23 Jan. 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis va» de belanghebbenden dut zij bij hun besluit' van 22 Januari jl. gunstig hebben beschikt op het aan hen ingediende verzoek van D. BOS en Cie-, kooplieden te Alkmaar, om vergunning tot het op risten van een stoommeel- en oliefabriek op het erf van het perceel aan het Noordhollandsch Kanaal, wijk E, No. 329, naast het graanpakhuis. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Jan. 1878 De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend dat de landmeter van bet kadaster 1» Èebruari a s. een aanvang zal maken met het opnemen der kaaastrale veranderingen dienst 1879. Alkmaar Be Burgemeester voornd 24 Jan. .878. A. MACLAINE PONT. SOLLICITANTEN naar de betrekking van 3™ HULP ONDERWIJZER aan de openbare burgerschool te Alkmaar, OD f 650,jaarwedde, met vooruitzrgt op eene verhooging van f 50*per jaar gedurende 3 jaren worden verzocht hunne stukken vrachtvrij intezenden aan het Gemeentebe stuur aldaar voor 5 Èebruari 1878. REKENINGEN wegens leverantiën enz. ten dienste der gemeente Alkmaar, over 1877, worden ten spoedigste in gewacht bij den gemeente-architect of ter gemeente secretarie Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van 10 cents verkrijgbaar de verordening, regelende bet, gebruik der ge meente-wateren en bet, op dat gebruik uitteoefenen toezigt. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet, Commissariaat van Polirie het navolgende voorhandenalse<.n kraagje met knoop en een paar wollen handschoenen Verder zijn aldaar inlichtingen te hekomen omtrent en stalen tabaksdoos en een porlemomaieinhoudende eenig geld. Wanneer wij ons afvragen wat er in de laatste dagen al zoo is voorgevallen, in welk opzicht de afgeloopen week van belang was voor de geschiedenis van den dag, dan wenden wij als naar ouder ge woonte onzen blik naar het oosten Hét innemen van Adrianopel door de zegevierende Russen kon digt ons een nieuw tijdperk van den strijd aan CM' het oosterseh vraagstuk zijn oplossing genaderd is wie zal het durven voorspellen? Te vergeefs trachten wij in den ochtendnevel van den aanbrekenden da geraad het liefelijk beeld van den vrede te ontdekken Waar wij ook vragen, nergens vinden wij een ant woord Zoowei de vredesvoorwaarden van Rusland als de houding van de overige europeesche mogend heden, vooral van Engeland, zijn tot nog toe geheel onbekend. Met belangstelling volgen v\ij den loop der gebeurtenissen en zien wij de oplossing van bet vraagstuk te gemoet. En niet zonder reden - want is die oplossing ook niet voor ons vaderland van het grootste gewicht? Wel is waar is onze verhou ding tot de beide oorlogvoerende partijen een andere en de belangstelling bier te lande geringer dan ten tijde van den fransch— duitschen oorlog. De koorts achtige haast waarmede toen de laatste nieuwstij dingen werden terhand genomen getuigden er van dat de uitslag van den oorlog voor ons in zekere mate een levenskwestie geworden was Er werd gemompeld van voorstellen, die Frankrijk aan Pruisen had gedaan tot uitbreiding van beider grenzen; men meende, dat de hebzucht van onze, groote naburen zich uitstrekte tot de monüen van Maas en Rhijn Duitsche dagbladen hielden bespiegelingen over het voordeel, dat een inlijving van Nederland aan Pruisen brengen zou het was dus geen wonder, dat de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk bij ons de grootste belangstelling opwekte. Van levensgevaar voor Nederland is thans geen sprake; maar het valt niet te ontkennen, dat de belangen van onzen handel en onze nijverheid in hooge mate gebaat zulien zijn bij het sluiten van den vrede in het oo.-ten. Volgens de laatste sta tistieke opgaven bedroeg de waarde van onzen in- en uitvoer van en naar Rusland 67,83(5,OOU d w. z ongeveer het twintigste gedeelte van den geheelen in-en uitvoer van Nederland in het jaar 18/5 De han del opKaeinRusland en Eumeme, waar icor cnze markt van granen, huiden en talk werd voorzien, heeft natuurlijk door de blokkade van de Zwarte Zee en van de monden van den Donau veel schade geleden Ook de brom en van Turkije's Nijverheid hebben opgehouden te vloeien, de rozentuinen der Bulgaien zijn verwoest, door gebrek aan handen ging de graanoogst van het vorige jaar verloren en de we vers van de kostbare tapijten z ,n uitgetrokken tot verdediging van hun vaderland Ken groote ver mindering van ors verkeer met de Levant zal ii de eerstvolgende jaren daaruit ontslaan. Een groot nadeel voor ons, dat niet in cijfets kan worden uitgedrukt, vloeit verder voort uit den onzekeren politieken toestand waarin Europa op he; oogenblik verkeertverhooging van het risico en verflauwing van den ondernemingsgeest moecen hei noodzakelijk gevolg daarvan zijn. Nog op een andere omstandigheid willen wij hier wijzen; denederlandsehe expeditie naar de IJszee is niet alleen van weten schappelijk belan zij wordt tevens ondernomen met het doel om een handelsweg te openen van Nederland naar Siberie; maar zal deze echt nationale onder neming vruchten afwerpenzoolang de vrede niet gewaarborgd isen Ruslands beste krachten aan iandnouw en nijverheid onttrokken worden? Wij zien dus, er bestaan redenen genoeg om ook voor Nederland den v.ede in het Oosten wenschelijk te maken. Zonder twijfel verlangt ook Rusland zei. naar dien vrede, maar onder voorwaarden, die een voldoenden waarborg opleveren voor de veiligheid en de oecouomische ontwikKeling van de zuidelijke provinciën. Times' correspondent uit Bucharest meldt, dat zelfs het zegevierende leger vredelievend gestemd wordt: de opperbevelhebbers vreezen, dat hij het aanbreken van een warmer jaargetijde een erger vijand dan de Turken de Typhus zal komen opdagen. De vraag naar geneeskundige hulp wordt dage lijks grooter, zonder dat de Regeering in staat is daaraan te voldoen. De Turksche gevangenen be vinden zich door de koude in een betreurenswaardigen toestand en sterven hij honderden Dit moet op den duur ook gevaarlijk worden voor de gezondheid van het Russische leger. Waarom zoo vraagt men za men dit gevaar niet trachten te vermijden door het sluiten van den vrede die Rusland zal bevrijden van den last waaronder het tegenwoordig gebukt gaat 'r Want waarlijk ook de zegevierende partij moet dat voorrecht duur betalen. Doch tevens, vraagt men welke voordeelen Rusland genieten zal van de opof leringen t-n ontberingendie het zich gedurende de laatste maanden heeft getroost. Rusland wenscht de voogdij af te schudden van Europa, waaronder het sinds 1850 is geplaatst, het verlangt het recht waarop ieder Nederlander aanspraak maakt; het wil heer en meester zijn in eigen huis en hof en zich vri| kunnen bewegen waarheen het wil Het wil niet langer opgesloten zijn in de Zwarte Zee. Die wensch is zeker zeer natuurlijk en zou ook slecht bevredigd kunnen worden, wanneer de beide oorlogvoerende partijen onmiddellijk met elkander kon den onderhandelen. Doch Engeland en Oostenrijk hebben verklaard geen vrede te zullen erkennen die huiten hun medewerking gesloten wordt. Enge land vreest door zijne ligging in een staat van af zondering te graken en zijn trots komt op tegen het denkbeeld dat zijn raad en tussehenkomst niet meer gevraagd zullen worden bij het regelen van de zaken op het vasteland van Europa. Bij de opening van het Parlement heeft Lord Beaconsfield in een lange rede trachten te bewijzen dat op het oogen blik Engeland nog niet gpisQ.eerd is, dat dus de tijd tot handelen nog niet gekomen is, maar dat hij re kent op den geldelijken steun der afgevaardigden, wan neer de eer van de kroon en de belangen van het Rijs in gevaar komen. De bewering, dat de vrijheid van Rusland op de Zwarte zee voor Engelands handelsbelangen gevaar lijk kan zijn, heeft iü Groot-Brittannie zeif de grootste tegenspraak opgewekten de beschouwingen die omtrent dit punt zijn gevoerd, zijn wel in staat om den angst te stillen van hen, die volgens de Satire in ,.de Economist" meenen, dat Rusland zijn strijd krachten zal verzamelen in de Perzische golf om vervolgens met platboomde vaartuigen een inval te beproeven in Britsch lndië. Het is dus niet te gewaagd als men verondersteltdat de vrees voor Éngeland's eer de Regeering deed besluiten protesi aan te teekenen tegen een vrede, die door Rusland en Turkiie buiten medeweten van het overige Europa gesloten wordt. Het kan niet ontkend worden, dat door dit protest een nieuw gevaar ont-taatdat den vrede bedreigt en steeds in omvang toeneemt naarmate het zege vierende leger verder voort rukt en Rusland daardoor minder geneigd wordt zich aan de inmenging van andere fetaten te onderwerpen. Met recht waarschuwt daarom de Russische offi- ciëete pers tegen een overdreven optimisme ten aan zien van den nabij zijnden vrede. - Hoe langer de wapenschorsing achterwege bl ijlt, hoe grooter het ge vaar wordt van verwikkelingen met andere mogend heden En Rusland's belang verbiedt den Czaar in een wapenschorsing toe te stemmen en daardoor den Turken tijd tot verademing te geveiizonder nat tevens de grondslagen voor den vrede worden vastgesteld. Komt er vrede, dan zal het dus spoe dig zijn Elke vertraging vermeerdert het gevaar voor het voortduren en zeil voor hes uitbreiden van den krijg. De Porte, zegt zij, is tot, het nemen van het, initatief aange spoord door graaf Derby, niet om aar, de oorlogvoerende partijen «Tegenheid tot toenadering te geven maar om Engeland van den aanvang af nan de onderhandelingen te doen deel nemen. Een wapenstilstand kan niet gesloten worden dan nadat men net. omtrent de vredes-preliminairen eens is ge worden Nu verklaart, het Londensche Kabinet, dat het al leen een inet deelneming van Europa tot stand gekomen vrede kan toelaten. Hieruit volgt dat zelfs de onderteeke- ningder vredes-preliminairen door de Porte geene waarde zou hebben. Immers de toestemming der Porte is niet bindend als Europa haar nietig kan maken. Deze stand van zaken wordt nog sclierp- r afgeteekend door de verklaring der En- gelsclie Regeeringdat, zij Ru lands vredes-voorwaarden wil afwachten, om daarnaar hare aanvragen om geld aan het Parlement te regelen. Zoo zou. i- dien de thans aangewen de poging mislukte, wederom Engelands houding den wa penstilstand en den vrede onmogelijk maken en de rampen in het Oosten doen voortduren. Het Journal de St- Petersbourg waarschuwt tegen over dreven hoop op spoedigen vrede, waarLoe zij aanleiding vindt in de liouding van Engeland. Er moet door de Turksche gfooten in de tegenwoordige tijds omstandigheden gestolen zijn op eene schaal, die alle be grip te boven gaat In de Kamer is dienaangaande reeds een en ander uitgelekt. Voor de stukken van Krupp werd altijd meer betaald dan door anderen, maar dan nog .werd, meer dan het, dubbele van hetgeen betaald is, aan den Staat in rekening gebracht. Diepen indruk heeft de ontdekking van de gepleegde oneerlijkheden en de afkeuring van het be leid van zaken op de sedert, afgetreden ministers niet, gemaakt. Bij een diner, door graaf Zichy gegeven, waren de beeren in de meest vroolijke stemming. Noch aan den Grootvizier, noch aan Makmoed Damad-Pacha kon men bespeurendat het er pas in de Kamer zoo gespannen had. Edhem bassa bleef tegen zijne gewoonte tot 11 uren en op het verzet tegen de Ru-sen doelende liet hij zioh ontvallen «C'est fini mainte>,ant,e De minister van Buitenlandsche Zaken, Server bwssa heeft, n-dat de Sultan tot onderhandelen met. Rusland besloten hadde ambassadeurs van Engeland en Oostenrijk Lij zich genoodigd en hen verklaard dat de Porte, wegens de onmogelijkheid van verder verzet wegens de weigering der mogendheden om aan Turkije's verzoek om bemiddeling ge hoor te geven, besloten had gevolmachtigden naar het, Rus sische hoofdkwartier te zenden. Bij de aldaar te voeren onderhandelingen zou de Porte alleen hare eigene belangen in het oog houden en des noods bet, halve Rijk opofferen om de andere helft t,e redden. De twee ambassadeurs hadden toen aan hunne Regeeringen een telegrafisch verslag van dat, onderhoud gezonden. Eenige «ren later kregen zij uit, Londen en Weenen last, om der Porte mede te deelendat Oostenrijk en Engeland geenerlei vredesverdrag erkennen zouden dal. in strijd was met, de verdragen van 18.56 en 1871 en zonder medewerking der mede-onderteekenaren van die verdragen gesloten was. Nader is geblekendat aan sluiting bij Engeland van Oostenrijk niet is te wachten. Russisch-Turksche Oorlog. Van het oorlogstuoneel is nog vernomendat Philippopel door de Russen is bezet, en dat ook Adrianopelna door de Turksche troepen te zijn verlaten door de Russen is bin nengetrokken, waar de bevolking lien met vreugde heeft, ontvangen waarvoor zij wel reden vond in de gedragingen tiarer weggezonden beschermers en wegens de wanordelijke tooneeien in de stad. Alles vlucht thans naar Konstantinopel en het is niet onmogelijk dat de Russen door den loop der omstandigheden gedrongenzich verplicht zullen zien tijdelijk Konstantiuopel te bezetten. Nopens de vredesvoor waarden is het volgend telegram van Reuter bekend. De Porte heeft de vredesvoorwaarden ontvangen. Zij zijn hard. Daaronder komt voor eene zware vergoeding van oorlocs- kosten en bezetting van een gedeelte des lands totdat de geheele som betaald zal zijn. De Porte neemt de voor waarden in overweging; zij heeft nog geen besluit genomen. Het schijnt zeker te zijndat zij de voorwaarden zal aan nemen. Deze zijn aan de ambassadeurs niet bekend. Een nieuw ministerie is gevormd ten gevolge van oor logszuchtige demunstratiën jegens Turkije. Het bestaat uit, de heeren Koumondouros voorzitter en Binnenlandsclie Za- kMiDelyannisBuitenlandsehe Zaken en Eeredienst; Pourn balixMarine; PapamichalopoulosFinanciën en Justitie; Petmezas Oorlog, Uit Konstantinopel verneemt, men, dat de Turksche ge zant te Athene den Grieksehen minister vau Buitenlandsehe Zaken om ophelderingen ge raagd heelt aangaande de onder st! uning, di de opstand in Tkessalie althans zijdelings uit Griekenland ontvangt. De minister Komouniouros heeft Donderdag in de Kamer, het programma der nieuwe Regeering mededeelende, gezegd: De omstandigheden zijn hachelijk maar het, ministerie is besloten eene staatkunde van handelen te volgen de rech ten der Hellenen te verdedigen en de vrijmaking onzer in slavernij verkeerende broeders te bevorderen. De minister eindigde 'met voorzichtigheid aan te bevelen. (iliiiK'iilitiiid. Staten-Generaal. De Eerste Kamer heeft met 24 tegen 5 stemmen het wetsontwerp tot herziening der kiestabel aan genomen en is daarna op reces gescheiden. Kerkelijke Zaken- Door de Synode van het Hervormd Kerkgenootschap zijn benoemd tot professoren in de theolo gie aan de universiteiten: te Utrecht dr. Gunning, predi kant te 's Gravenhageen dr. Lazwder, pred. te Leeuwar dente Groningen dr, Uo/stede de groot. pred. te Kampen, en dr. Kruff, pred. te Leeuwarden te Leiden ds. Goossen, pred. te Schiedam (hij loting tegen dr. hoeh, t.e 's Herto- genboseh) en dr. Acquoypred. te Zalt-Bommel. De lessen aan de theologische school te kampen zijn her vat niet is 4 studenten. Aardrijkskundig genootschap. In de vergadering van 19 dezer, te Atusterda gehouden, is medegedeeld, dat in o'erleg met den minister van marine, de luiteiant ter zee eerste klasse Cornelissen benoemd is tot chef der Sumat.ra- expedit.ie in plaats van wijlen Schouw-Sardvoort. De definilleve toestemming van den minister wordt nog verwaehl. De heer Cornelissen zal 9 Maart a.s naar Indie vertrekken. Visscherijen. Te Nieuwediep zijn den 19 en 22 dezer 4 sloepen met veel kabeljauw aangekomen. De 5 pinken te Zandvoort ter vcekoop aangeboden zijn door ingezetenen dier gemeente aangekocht Hoorn, 23 Jan. Het gaat met de vissckerij thans hier zeer slecht- Er wordt bijna niets gevangen. Overleden te Leiden, 19 Januari, dr. J. P. Uoffman, hoogleeraar in de Chineesche en de Japansche taal. in den ouderdom van 73 jaren; te Utrecht,, dr. P. P. k er me uien. bi bliothecaris van 's Rijks Universiteit, in den ouderdom van 63 jaar; den 23, dr. P. uleeker, in den ouderdom van 59 jaar. De wetenschap heeft door zijn dood een groot verlies geleden. Vervolg der Wekeljksche Berichten ii/ hel Bijblad PER TELEGRAAF. De vredesvoorwaarden zijnOorlogsschatting van 500 ruillioen en bezetting van Batum Kars en Erzerum tot de «heele afdoening; «peiling van de Dardanellen en den Bos porus voor de Russische oorlogsvloot; autonomie van Bulgarije, bezuiden den Balkan, onder een Cnrislengouverneur. wiens benoeming aan de goedkeuring der mogendheden onderwor pen is; vorming van een Bulsraarsch vorstendom, begrensd door den Balkan onafhankelijkheid van Serviëmet wijzi ging zijner grenzen Montenegro krijgt AiUivarieen deel van het Seutarimeer, Niksic en Spuzeen gedeelte van het Russische leger trekt Konstantinopel binnenwaar de defi nitieve vrede geteekend wordt. Andermaal hebben wij te Heilo het genoegen gehad een volksvoordracht, van den alge.«een geachten Weleerw. Heer IkM- de kries te kooren, die op uitnoodiging van eenigen tot ons kwam. Hoe ook de stormwind loeide, liet hield velen niet terug den begaafden redenaar te komen hoorenhet, locaal van den heer IJ. Schipper was door de hoorders dan ook wel bezet,, bij het, optreden van den redenaar was aller aandacht op hem gevestigd om de woorden, die van zijne lippen vloeidenop te vangen. En waarheid is hetdat de redenaar zoodanig heeft ge sproken dat vaders en moeders, ouden van dagen en jeug digen van jaren wel voldaan naar hunne woningen terug keerden want daar werden woordeu van levenswijsheid gehoord. Daarvoor brengen wij den geachten spreker hier openlijk onzen welgemeenden dank. Heilo. W. S. Dinsdagavond heeft onder een vrij talrijk gehoor van leden en geint.roduceerden in de zaal Diligentia eene muzikale uit voering van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij van Toonkunst plaats gehad. Woensdag en Donderdag werden de deuren der schouw burg geopend. Wie van een zedescliildering houdt, ging Woensdag en die de voorkeur geven aan een gedramatiseerd verhaal zijn er Donderdag heen geweest. Mogelijk zijn er ook anderendie beiden gaarne zien. Met het, oog op dezen zullen de ondernemers in hun belang handelen door de voor stellingen wekelijks te doen geven in plaats van op twee achtereenvolgende avonden na een veert iendaagsche rust. Nemen wij eerst ter hand het stramien waarop de historie van deu Duivelsbeuvel is geborduurd Een ronde zeeman manslag plegende ter wraak van de geschonden eer eener beminde zuster en een chirurgijn in wiens hand het lancet een gevaarlijk wapen is, als hij met, een rijken graaf eene wandeling doet,twee moordenaars dusmaar door onge- lijken hartstocht gedreven, en beslemd om in het eind elkander in den weg te wezen met het gevolg, dat laatst genoemde den eerste onverhoeds aanvalt,en verwondt, maar waarop deze met een juist van p s aangebracht, geweer er in slaagt den vluchtenden ex-chirurgijn doodelijk te treffen als zijne tegenwoordigheid tot goed einde der historie over bodig is. Eerst Frankrijk en later Martinique is net terrein der gebeurtenissen. Uit, eerstgenoemd rijk zijn mede op bet eiland aangekomen, thans als echtgenoot, van den gouverneur, de beminde van den verslagen graaf, alsmede haar zoon van geheime geboorte, doch omtrent, wiens bestaan de moeder onkundig is. Onder providentieele omstandigheden was hij door den zeeman als zoon aangenomen. De jonkman erlangt de betrekking van secretaris bij den gouverneur, ten wiens huize een nichtje, een wees, verblijf houdt, naar wier lia'd de voormalige chirurgijn onder den weidschen titel van rid der dingt. Ziedaar de verwikkeling, en teveus den weg getoond langs welken de secretaris ten huwelijk 2al gaan met een gevangenis als pleisterplaats en den duivelsheuvel in het verschiet,waar de echo van een knallend geweerschot het. begin van het einde dezer dingen aankondigt. Vooropgesteld dat Louis Bouwmeester een verdienstelijk acteur is, die zich van zijn rol als zeeman voortreffelijk heeft gekwetenen dat het overige personeel blijkbaar met veel goeden wil ernstig studeert, moet daaraan worden toegevoegd de opmerking, dat de persoonlijkheid van dezen en genen niet in overeenstemming was met de rol die moest vervuld worden en ook dat, de heer Bouwmeester Junior, die door zijne grappige manier van doen het publiek lachen deed moet, inzien, dat, zal hij eenmaal waarachtig kunstenaar zijn, hij zijn ideaal hooger moet stelLn. Is het looneelstuk van Donderdagavond eene schepping, met feiten aan de verbeelding ontleend anders is het met dat van Sardou dat gevloeid is uit eene pen die het wer kelijk leven zoo getrouw weet te schetsen. Hetgeen Sardou doet beseffen, het zware juk der slavernij van bpt zedenbe derf, te hespreken is niet mogelijk zonder vraagteekens t,e plaatsen en woorden uit te laten Maar Sardou opent de oogen voor de maatschappelijke gebreken zonder dat, iemand er aanstoot in vinden kan En als zijn letterkundige arbeid op het. tooneel wordt gebracht door het Rotterdamse!] tooneel- gezelschap is dat eene aanbeveling te meer om daarmede kennis te maken. Fernande in haar deerniswaardig lijden Clotildedoor gekrenkt vrouwelijk gevoel in een furie ver keerd en die gewroken ophield te haten Pommerol met zijne geestige opmerkingen en practiscli vernuft Georgette in hare vermakelijke jaloerschheid André als een sprekend bewijs, dat de naïviteit meer in eere komt, naarmate de ervaring heeft teleurgesteldallenop de affiche daartoe aangewezen, in vereeuiging of afzonderlijk hebben het niet laten ontbreken aan medewerking hunnerzijds ter karakler- leekening en handeling, zooals die door Sardou zullen be oogd zijn. lïet wrak van het schip Johanna P'etronellakapitein Hildebrandt, te Noordwijk gestrand, heeft met, de lading cement, in publieke veiling opgebracht 159 en de inventaris f 11 >10. Commissarissen der Nieuwe Courant, die te Rotterdam zal verschijnen, hebben de betrekking van hoofdredacteur van dit blad den heer M. Cohen Stuart alhier aangeboden. In het, begin van Februari as-, zullen de rederijkers kamer Bilderdijk en het muziekgezelschap Concordia alhier, gezamenlijk eene uitvoering geven ten voordeele der nage- laten betrekkingen van de verongelukten met, de loodskot- ter No. 8. Bilderdijk en Concordia, vertrouwende, dat ze door gezamen lijk te werken iets goeds zullen kunnen doen hooren, koes terende hoop, dat ze lot het, beoogde doel ruime medewer king zullen ondervinden. Lijsten van inteekening zullen daartoe aan de huizen der ingezetenen worden aangeboden. In de vergadering der Evangelische Maatschappij van Vrijdag 25 j.l„ die, weinig begunstigd door weg en weder, uit, een kleiu maar belangstellend publiek bestond, dat voor een deel zelfs uit omliggende gemeenten was gekomen, trad de heer fkM- de krtesvan Oudorp op met een voor dracht over het hocg belang der opvoedingen de dure verplichting om zich daaraan, bet eerst, in hunnen naasten

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1