van Zondag 17 Februari 1878. i\o. 8. Tachtigste Jaargang. 1878. Officieel («edecHc. Jugeaouöcn Stukken. Haydn's Jaargetijden. ISoek Itroorileelingcn, SSÜlckcltjkschc iScricïttcu SSuitscliInnd IBcljrle. F ra ia kr lik. («root Bkrlttanfe en Ierland. A L Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 0,6&, franco per post f O,HO, afzonderlijke nummers 5 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. G C A De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Alkmaarsche Courant GEDEPUTEERDE STATEN der provincie Noordholland. Gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 (Stbl. n°. 57). betreffende de maten, gewigten en weeg werk tuiden, waarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit van 29 November 1871 (Stbl. n°. 143); Gelet op het Koninklijk besluit van 11 December 1877 (Stbl. n". 266), waarbij onder anderen is bepaald dat in het jaar 1878 aan den herijk, bedoeld in art, 15, lett. a. der genoemde wet, zijn onderworpen de maten en de gewigten, en voorts dat die herijk zal geschieden binnen het tijdvak dat aanvangt op 1 Januarij en eindigt op 1 October van dat jaar; Hebben goedgevonden I, te bepalen dat de herijk der bedoelde maten en ge- wigten in de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben als volgt in de gemeente Oostzaan: op 19 Maart, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot. 4 ure; in de gemeente Zaandam: van 20 tot. 23 en van 26 tot 30 Maarten speciaal voor de hectoliter oliematenvan 2 tot 5 Apriltelkens van des voormiddags 9 tot des na middags 2 ure; in de gemeente Koog aan de Zaan: van 9 tot 13 April, en, speciaal voor de Yj hectoliter oliematenop 15 en 16 April, telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure in de gemeente Zaandijk: op 18 en 19 April, en, speciaal voor de hectoliter oliematen, op 23 en 24 April, telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Wormerveerop 25, 26 en 30 April en 1 Meien, speciaal voor de hectoliter oliematenop 2 en 3 Mei, op uren die door den ijker vooraf tijdig aan bet gemeentebestuur zullen worden opgegeven; in de gemeente A rommenieop 6 7 en 8 Meiop uren die door den ijker vooraf tijdig aan liet gemeentebestuur zullen worden opgegeven in de gemeente Assendelft: op 9 en 10 Mei, op uren die door den ijker vooraf tijdig aan bet gemeentebestuur zullen worden opgegeven in de gemeenie Westzaan: op 13, 14 en 15 Mei, op uren die door den ijker vooraf tijdig aan het gemeentebestuur zullen worden opgegeven in de gemeente Uitgeest: mede voor de ingezetenen van Heemskerk en Castricum (welke gemeenten met Uitgeest voor den herijk worden zamengevoegd), en welvoor de inge zetenen van Litgeest op 16 Mei, voor de ingezetenen van Heemskerk op 17 Mei, voor de ingezetenen van Castricum mede op 17 Mei, telkens op uren die door den ijker vooraf tijdig aan de betrokken gemeentebesturen zullen worden opgegeven in de gemeente Egmond aan Zeemede voor de ingezetenen van Eg mond binnen (welke gemeente met Egmond aan Zee voor den herijk wordt zamengevoegd): op 18 Junij, op uren die door den ijker vooraf tijdig aan de betrokken gemeente besturen zullen worden opgegeven in de gemeente Schermerhornmede voor de ingezetenen van Zuid- en. Noordschermer (welke gemeente met, Schermer horn voor den herijk wordt zamengevoegd): op 19 Junij, op uren die door den ijker vooraf tijdig aan de betrokken ge- meentebesturen zullen worden opgegeven in de gemeente Zuidscharwoude: mede voor de ingezetenen van Broek op LangedijkEoordscharmude en Oudkarspel (welke gemeenten met Zuidscharivoude voor den herijk wor den zamengevoegd), en welvoor de ingezetenen van Zuid- scharwoude en Broek op Langedijk op 20 Junij voor de in gezetenen van A oordscharwoude op 21 Junij voor de inge zetenen van Oudkarspel op 22 Junij, telkens op uren die door den ijker vooraf tijdig aan de betrokken gemeentebesturen zullen worden opgegeven in de gemeente Beverwijk: mede voorde ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin (welke gemeente met Beverwijk voor den herijk wordt zamengevoegd), en welvoor de ingeze tenen van Beverwijk op 25 en 26 Junij, voor de ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin op 27 Junij telkens op uren die door den ijker vooraf tijdig aan de betrokken gemeente besturen zullen worden opgegeven in de gemeente Zeizen: op 28 Junij, op uren die door den ijker vooraf tijdig aan het gemeentebestuur zuilen worden opgegeven in de gemeente Bloemendaalen wel te Overveen: op 3 Julij, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Spaarndamop 4 Julij, van des voormid- dags 10 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Raarlemmerliede en Spaarnwoudeen wel te Halfwegmede voor de bewoners van de buurt, genaamd ,,de Lijnden," gelegen onder de gemeente Haarlemmermeer (welke buurt met de gemeente Raarlemmerliede en Spaarn woude voor den herijk wordt zamengevoegd): op 5 Julij op uren die door den ijker vooraf tijdig aan de betrokken gemeentebesturen zullen worden medegedeeld in de gemeente Haarlemmermeerte Hoofddorpvoor de bewoners van dat dorp, op 10 en 11 Julij, te Aieuw Vennep, voor de bewoners van dat dorp en van het dorp Abenes, op 12 Julij, telkens op ureu die door den ijker vooraf tijdig aan liet gemeentebestuur zullen worden opgegeven in de gemeente Bermebroek: op 16 Julij, van des voor middags .10 tot des namiddags 1 ure; in de gemeente Heemstede: op 17 Julijvau des voormid dags 10 tot, des namiddags 3 ure. II. de besturen der biervoren genoemde gemeentenon der herinnering aan de circulaire van 10 Januarij 1872 n°. 66 (provinciaal biad n\ 99), uit te noodigen hunne in gezetenen met bet bepaalde sub. 1 voor zooveel hunne gemeenten betreft bekend te makenen er voor te zorgen dat de belanghebbenden aan liet tijdstip van den herijk tijdig worden herinnerd, opdat zij aan hunne verpligtingè.n behoorlijk kunnen voldjen. Gegeven te Haarlem, den 23 Januarij 1878. Gedeputeerde Staten voornoemd R e l l Voorzit ter. H. Jacobi Griffier. Ruim 23 jaar geleden werd hier ter stede door de zang- vereeniging onder directie van den beer A. Otto Haydn's beroemd oratorium „de Jaargetijden" uitgevoerd, en, boewei in Januari 1870 door de liedertafel Arion, met medewerking van bet, dameskoor, onder directie van df-nlieer Ad. Smabers, de eerste drie gedeelten ervan nogma ls ten geboore gebracht, zijn verdient dit kunstwerk te zeer de volle waardeering van ieder, die in de muziek niet slechts een bron van genot maar ook van veredeling en verheffing des geraoeds ziet dan dat de ondergeteekeude vreezen zou, een geheel overbo dig werk te doen, door in de volgende regels eenige bijzonder heden over die kunstschepping en zijnen maker medetedeelen- H A Y D N. Jozef Haydn, liet, oudste van de twintig kinderen waar mede de echt. zijns vaders, een eenvoudig wagenmaker ge zegend was, werd den 31 Maart 1732 te Rohrau, een dorpje in Neder-Ooslenrijkgeboren. Hoewel reeds in zijn prille jeugd zijn groote muziekale aanleg niet onopgemerkt bleef, en hij tot op zekere hoogte bij zijne «riilieën door verschillende personen werd voortge holpen blpef zijn leven toch tot, op zijn 28'jaar een voortdu rende strijd tegen armoede en gebrek. Eerst zijne benoeming tot directeur der kapel van Vorst Ester/ia:,in 1760, maakte niet alleen aan zijne brnodzorgen een einde, maar gaf hem de gelegenheid, gedurende de dertig jaren welke hij in deze betrekking werkzaam was zijne muziekale talenten in de meest verschillende richtingen t,e ontwikkelen, en de muziek-litterat.uur te verrijken met de vele symphonieën en kwartetten welke alleen reeds voldoende geweest zouden zijn, hem als een kunstenaar van den eersten rans?als een baanbreker in een geheel nieuwe richting vooral op bet gebied derinstrumentaal-muziek, te kenmerken. Meer nog dan in zijn vaderland werd hjj in Engeland ge waardeerd. Zijne twee kunstreizen naar Londen in 1791 en 1793 konden ware triomftochten genoemd worden. In het, laatstgenoemde jaar werd hij zelfs ..honoris causa" tot, dokter in de muziek aan de Universiteit te Oxford benoemd. Ook uit, een finantiëel oogpunt waren deze reizen naar Londen van het hoogste beiang voor hem, daar zij aanleiding - dat hij het verdere gedeelte van zijn leven rustig en zonder geldzorgen in zijn geliefde woning met tuin inleen der voorsteden van Weenen kon slijten. Daar was het, dat hij zijne beroemdste werken de oratoriën: „de Schepping" en „de Jaargetijden" schreef, en liet is zeker niet onverdiendwanneer aan Engeland voor zijne waardeering van den meester, een deel wordt toegekend van den dankdie in 1 tiart van ieder muziekliefhebber moet opwellen voor de wording dezer heerlijke toonscheppingen. Niet alleen toch zijn de onvergankelijke frisehheidde belooverende liefelijkheid, de opgewekte vrolijkheid, welke vooral in „de Jaargetijden" bijna uit ieder onderdeel u tegen- klinken alleen met het zorgenvrije, genoegelijke leven, dat de vriendelijke grijsaard 1) in zijne woning in de voorstad Gumpendorf leidde overeen te brengenmaar zoowel van „de Schepping" als van „de Jaargetijden" bracht hij de tekst uit Engeland mede. De eerste was oorspronkeliik voor Han del bestemd geweest, de laatste is ontleend aan „the Seasons" van Thomson. In 1801 werd „de Jaargetijden" het eerst uitgevoerd in het paleis van den Vorst, von Scharzenberg door liet, dilet tanten-gezelschap „Adeliges Liebhaberconeert". Geen zijner werken werd reeds bij Haydn's leven zoo algemeen gewaar deerd als dit,. Het, mag" met recht de kroon op zijn kunste naarsloopbaan genoemd worden. Elf maanden heeft hij er aan gewerkt en de breede rei zijner toonzettingen, die o a. niet minder dan 118 symphbniëon, 83 kwartetten en 24 trio's omvatte, daarmede waardig gesloten. In bet jaar 1808 viel Haydn bij een bijzonder goed ge slaagde uitvoering van „de Schepping", welke bij zelf bij woonde de schoonste belooning ten deeldie den kunste naar hier op aarde is weggelegd. Niet alleen toch mocht bij toen in de ondubbelzinnigste blijken van ingenomenheid door het, talrijke publiek de bewijzen zien, hoezeer dit zijn werk waardeerde; maar de indruk, die het majestueuze „Es werde Licht" op den 76jarigen componist, maakte, was zó<5 over weldigend dat hij tot tranen geroerduitriep „Nicht von mir, von dort kommt Alles Het was alsof met, de voleinding dezer beide meesterstuk ken zijn schoone taak hier op aarde was afgedaan den 31™ Mei 1809 maakte de dood een einde aan zijn welbesteed leven. Alkmaar, 15 Februari 1878. J. D. BOEKE. 1) Haydn was 67 jaar oud toen bij „de Schepping' toen bij „de J aargetijden" componeerde. en 69 De meer juiste waardeering van het groote belang van goed teekenonderwijs beeft bet gebrek doen gevoelen aan geschikte voorbeelden. Vooral hier te lande was de voorraad daarvan al zeer geringwaarom het, dan ook eene goede gedachte was van de commissie der tentoonstelling van Kunst toegepast op Nijverheid, in 1877 te Amsterdam ge louden, om door eene prijsvraag daarin zoo mogelijk verbetering te brengen. Van de ter mede ünging ingezonden platenverzamelingen, werd die van den heer Anth. Grolman door de internationale jury met eene eervolle vermelding en door de nationale jury met, eene zilveren medalje vereerd. Op flinke schaal uitgevoerd, goed van teekening en met breeder lijnen dan de meeste soortgelijke voorbeelden, zijn zij uitstekend voor liet klassieaal onderricht geschikt en mag dus de uitgave als eene werkelijke aanwinst op dit gebied worden beschouwd. Dat de uitgever ruime deelname in zijne onderneming zal vinden kan dan ook zeker geacht worden. Pruisen. Het Heerenhuis heeft den 7 het wetsontwerp betreffende het gebruik van dwangmiddelen door de com missarissen die bisschoppelijke goederen van vacante dio- eeesen bekeerenaangenomen het Huis van Afgevaardig den bij tweede en den 9 bij derde lezing de wet tot uitvoe ring van de wet, op de rechterlijke organisatie, waarna het voor onbepaalden tijd is uiteengegaan. Het „stadtgericlit" te Berlijn heeft, dezer dagen de vraag, of liet verdunnen van melk met water eene vervalsching L in den zin der wetbevestigend beantwoord. Rijksdag. Bij de opening, op den 6, waren geene 50 Afgevaardigden tegenwoordig, maar in de onmiddelijk daarop gehouden vergadering 216; de begrooting was reeds inge komen. Den 7 is op voorstel van den heer Windthorst van de centrumspartij het gekeele bureau „ter tijdsbesparing" bij acclamatie herkozen. De liberale en conservatieve partijen zijn het, den 8 eens geworden over eene gemeenschappelijke interpellatie aan den Rijks-kanselier, waarbij gevraagd zai worden of en wanneer de Rijks-kanselier voornemens is, den Rijksdag mededeelin- gen te doen omtrent den stand der oostersche kwestie en üuitschlands houding dienaangaande. Elzas Lotharingen. De Keizer heeft kwijtschelding van straf verleend en schorsing der strafvervolging gelast ten opzichte van alle dienstplichtigen, die zich aan de kriigs- dienst onttrokken handen, indien zij zich vódr 1° Sept. e.k. nog vrijwillig aanmelden. Den 7 heeft de Kamer, met 57 tegen 48 st., terwijl 2 leden zich onthielden het artikel van het wetsontwerp be treffende het notariaat verworpen waarin het beginsel der voorgestelde hervorming werd uitgedrukt. Den 12 stelde de heer üumortier voor, den 14, ter gele genheid der lijkdienst voor den Paus in de Se Gudule, geene zitting te houden. De heeren JottrandHergè en Janson kwamen hiertegen met nadruk op, daar de Kamer als politiek lichaam niets met 's Pausen dood te maken had, te minder omdat hij den dood van Koning Pictor Emmanuel geen voor stel van dien aard gedaan was. De heer Frere Orban zeide dat het niet aangingeene manifestatie voor den Paus te doen op het oogenblik zelf, dat de roornsche pers van zijnen dood gewaagde tusschen 2 dieven, den overleden en den pas gekroonden Koning. Daarentegen verklaarde de lieer W as~ seigemet instemming der heeren Woeste en Dumortierdat men geenerlei manifestatie bedoeldemaar dat de leden der rechterzijde alleen in de gelegenheid wenscliten te worden gesteld om hunne vereering voor Pius IX met hunne parle mentaire plichten in overeenstemming te brengen. Ten slotte werd met 38 tegen 33 st. eene door den heer Frere voor gestelde en door den heer Jacobs eenisrszins gewijzigde mo tie aangenomen, dus "luidende: „Overwegende, dat een groot aantal leden liet verlangen heeft te kennen gegeven om de zitting van donderdag niet bij te wonen, ten einde aan de lijkdienst voor de nagedachtenis van Pius IX deel te nemen, besluit de Kamerdat zij dien dag niet zal bijeenkomen." Claude Bernard, de bekende physioloogis den 10 over leden. Den 10 is te Bordeaux bij herstemming tot lid der Kamer gekozen de beer Caduc„gematigd radicaal", en zulks in plaats van den ultra-radioalen Mie. Koning Humbert van Italië beeft aan maarschalk Mac- Mahon den koppel pistolen toegezonden door zijnen vader gedurende den veldtocht, van 1859 gebruikt.. Genl. de Ladmiraultdie wegens zijnen hoogen leeftijd als gouverneur van Parijs aftreedt,wordt vervangen door genl Aymard. Senaat. Den 7 is, op nieuw, maar te vergeefs, gestemd ter benoeming van een onafzet.baar lid in de plaats van wijlen den genl. d Aurelle de Baladines. Ditmaal bekwam de herto0" Decazes 122, de heer Lictor Letranc 127 van de 278 st! Het door den minister Say ingediende, door de Kamer aan- genomeu wetsontwerp, volgens hetwelk gedurende de afwe zigheid der Vertegenwoordiging geene buitengewone eredieten meer mogen geopend worden, werd, overeenkomstig zijn verlangen met 116 tegen 135 st. naar de begroot,ingscom- nnssie (welker meerderheid tot de linkerzijde behoort) ver wezentegen het gevoelen van den heer Buffet, die het naar eene bijzondere commissie wilde verzendenwijl het, z. i. eene bij uitnemendheid politieke strekking had. Den 9 iszonder eenige oppositiebesloten op den dag van s Pausen uitvaart geene zitting te houden, en is het door de Kamer aangenomen ontwerp betreffende den staat van beleg spoedvereischend verklaard. Den 11 zijn tot voorzitters der afdeelingen 5 leden der linker- en 4 der rechterzijde verkozen. De leden der rech- terzijde lieten zich in de afdeelingen met nadruk uit tegen de wetsontwerpen betreffende de amnestie voor de drukpers delicten gedurende het bewind van den 16 Meien betreffende den staat van beleg. Het eerstezeiden zijveroordeelde den Senaat, die immers zelf voor de ontbinding der Kamer r,ad gestemd, het laatste maakte den President der Republiek weerloos. In de openbare zitting werd het wetsontwerp om den beroemden physioloog Claude Bernard op staatskosten te doen begraven en daarvoor 10000 fr. uit, te trekken, spoed vereischend verklaard en vervolgens met alg. st aangenomen, en werd het voorstel van den heer Schoelcher tot afschaffing van de bastonnade in de bagno's overeenkomstig de conclusie der commissie verworpen. Met bet, oog op de verkiezingen voor de Kamer, welke den 3 Maart in 16 arrondissementen moeten plaats hebben heeft de minister de Marcere eene aanschrijving aan de pre lect,en gericht, waarin hij met nadruk in naam der regeering het, stelsel der officiëeie enndidaturen verwerptbenevens de practijkenwelke het. noodzakelijk met zieh brengt. De stipste onzijdigheid, zegt hij, onthouding van elke handeling, welke in de oogen der kiezers eenige voorkeurder regeering zou kunnen aanduiden is onontbeerlijk. Kamer van Afgevaardigden Den 7 is de begrooting van oorlog afgehandeldeene verkiezingwaarvan de com missie de vernietiging voorstelde, goedgekeurd en eene andere niet 296 tegen 189 st. vernietigd. De minister Say diende een wetsontwerp in om de regeering te machtigen eene door annuïteiten in 75 jaren amortisabele 3 p. els. schuld aan te gaan en eene eerste uitgifte te doen van 331 miljoen voor de overneming van de lijnen der kleine spoorwegmaatschap pijen. Het werd door de meerderheid met toejuiching ont vangen en naar de begrootingscommissie verwezen. Den 8 is bet wetsontwerp van den lieer Bardoux betreffende den staat van beleg met zitten en opstaan goedgekeurd, nadat de rapporteur verklaard baddat bet, daarin bepaalde ook op Algiers van toepassing zou zijn. Daarna vcreenigde de Kamer zich ook met het wetsvoorstel betreffende de col portage. Op voorstel van den heer de Kerjégu en „zijne cutholieke vrienden" werd besloten om geene zitting te hou den op den dag, waarop te Parijs de lijkdienst voor den Paus zou plaats hebben De rechterzijde en een deel van het, lin- kereentrum stemden er voor, met Ganibetta onthield zich bet overige van het linkercentrumen de uiterste linkerzijde stemde tegen. De heer Jules Ferry verklaarde, dat hij en zijne geestverwanten het voorstel goedkeurendevolstrekt niet geacht wilden worden, zich ook met de toelichting van den heer de Kerjégu te vereenigen. De verkiezing van den heer Monteils werd goedgekeurd, niettegenstaande het hem betreffende rapport tot verdaging en een nader onderzoek concludeerde; en die van den beer Godelle, advocaat-generaal bij het hof van cassatie, met zitten en opstaan nietig verklaard. Den 9 geschiedde hetzelfde ten aanzien van 2 bonapartisten. Den 11 isnadat, liet voorstel betreffende de begrafenis van den lieer Cl, Bernard spoedvereischend was verklaard de begrooting van marine behandeld. De rapporteur der commissie meendedat er ten aanzien van het materiëel achteruitgang dreigde en dat er genoeg betaald, maar van bet geld niet genoeg partij 'getrokken werd, waarom hij eene enquête noodig achtte. De minister nam op alle punten de geleverde critiek niet aanmaar stemde toe in de enquête waartoe hij eene commissie zou benoemen. Bij een geschil tusschen den minister en de commissie omtrent de bezoldi ging van den hoofdaalmoezenier der vloot, door de laatste geweigerd, kreeg de minister ongelijk. Een amendement tot verbooging van het loon der werklieden in de arsenalen werd door de voorstellers ingetrokken, toen de minister eene verhooging van 5 p.c. beloofd had. Den 12 heeft bet ultramontaansche lid graaf de Mun tot de regeering eene vraag gericht omtrent de beleedigingen waarmede sommige radicale organen volgens hem den over leden Paus overlaadden; beleedigingen, waarop zeker artikel van het vroegere orgaan des heeren üuportalde Réveil, thans gelijk het verzekertdoor Rochefort „geïnspireerd," de kroon had gezet door zijnen hoon en laster uit te braken tegen de Kerkhare leerstellingen en hare dienaren. Spr. kon niet gelooven, dat de regeering van een landwaarvan de groote meerderheid der bevolking catholiek isbet mis kennen der gerechtigheid en het honen der catbolieken straffeloos zou toelaten. De minister de Marcére antwoordde bij afwezigheid van zijnen ambtgenoot Dufauredat de re geering volstrekt niet van zins wasschandelijkheden of delicten te gedoogenwat het artikel betrofwaarover de heer de Mun zieh beklaagdehet O. M. bij de rechtbank der Seine had er werkelijk een delict in gezien en de recht bank der Seine zou er kennis van nemen. De begrooting van koloniën werd zonder verzet aangenomen en daarna overgegaan tot die van onderwijs. Den 6, 's morgens te 6 uren beeft op de Theems eene botsing plaats gehad tusschen de stoomboot Mount Stewart en de stoomboot Holland, komende van Rotterdam. Laatst genoemde zonk spoedig daarna maar de passagiers werden gered. De gunstig bekende teekenaar van carieaturen George Cruiks- hank is te Londen overleden; hij was in 1792 geboren. Den 6 heeft in Exeter-Lall te Londen eene groote con servatieve meeting plaats gehad waar een votum van ver trouwen in de regeering uitgebracht is. Te Walworth heb ben de 2 liberale Afgevaardigden voor die plaats hunne kiezers toegesproken maar zoodra zij verklaard hadden de regecring niet te kunnen steunen in hare crediet-aanvraag weigerden de vergaderden langer naar hen te luisteren. De Morning Postde Morning Advertiser en de Daily Te legraph van den 7 bevat'ten zeer hevige artikelen, naar aan leiding van liet geruchtdat de russen naar Konst.antinopel vooruitrukten. Op de beurs heerschte eene volslagen paniek de engelsche staatsfondsen daalden 1|, de russisctie fondsen 3 p.c. Rondom bet. Parlementsgebouw stonden duizenden om de regeering blijken van goedkeuring te geven. Het op Trafalgar-square bijeengekomen en, van eenevaderlandsche liederen zingende, volksmenigte gevolgd, naar Westminster getrokken studentencorps eischte toegang om vertri,uwen in de regeering te betuigen. Slechts eene deputatie kou in liet voorportaal toegelaten worden en had daar een onderhoud met den minister Cross die zijnen dank betuigde voor het in de regeering gestelde vertrouwenmaar de menigte ver zocht uiteen te gaan. Aan lord Beaconsjield werden, toen hij zich naar het. Parlement begaf, ovatiën gebracht. Met genoegen zag men den prins». Ik ales en den hertog». Cam bridge zicli naar het Hoogerhuis begeven. Den 9 is er in Cremorne Gardens te Londen, onder voor zitting van sir CouttS Lindsay, eene groote meetinz gehouden, waarop minstens 5U00 personen tegenwoordig waren en eene krachtige motie ten gunste van de buitenlandscbe politiek der regeering werd uitgebracht. Dergelijke bijeenkomsten zijn ook te Manchester en te Oxford gehouden. De Times van den 12 deed uitkomen, dat zoo de rassen Konstantinopel bezetten, alles afhing van den aard dier be zetting; het was de groote vraag, of zij een geheel tijdelijk karakter droeggelijk het bezetten van Parijs door de duit,sobers. In dat geval geloofde de Times niet, dat daar door de door Engeland reeds in Mei aangegeven grenzen overschreden zouden worden. Het bezetten van Konstantinopel door de russen achtte de Times overigens eene geheel onnoo- dige demonstratie. Zij meendedat de britsehe regeering in elk geval scherp zou moeten toezien en zoodra de door haar gestelde grenzen overschreden werden snel en stout zou moeten handelen. De toon der conservatieve bladen was zeer oorlogzuchtig. 4 Gepantserde schepen van het Kanaal-eskader hebben per telegraaf last bekomen om naar Gibraltar te gaan en daar nadere bevelen af te wacbten. Te Portsmouth en Sheerness wordt op de werven en in de arsenalen over den gewonen tijd gearbeid en zijn vele werklieden bijgebuurd, om de voltooiing der op stapel staande oorlogsvaartuigen te bespoedigen. Hoogerhuis. Den 8 verklaarde lord Derby, dat de re geering niets bekend was van de voornemens der andere regeeringen. Hij wist alleendat eene mogendheid binnen 48 uren vergunning bad gevraagd om hare schepen de turksche wateren te mogen doen binnenloopen. Het binnenloopen der engelsche vloot in de turksche wateren was evenmin eene aanmoediging voor Turkije als eene daad van vijandschap jegens Rusland, en was ook niet als een eerste stap tot een oorlog te beschouwen. Hij hooptedat het Huis over dezen maatregel tevreden zou zijn, en verzekerde, dat geene afwijking hoegenaamd van de sedert lang ontwikkelde en steeds in acht genomen politiek beoogd werd. Lord Granville, de aanvoerder der oppositie, gaf zijne goedkeuring van de politiek der regeering te kennen. Den 11 is de regeering geïnterpelleerd over de vraag, of de flrman houdende vergunning voor de engelsche vloot om door de Dardanellen te gaaninderdaad geweigerd was. Lord Derby antwoordde, dat den admiraal der vloot, met

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5