Takkebossen. WIJNHANDEL. Uit de hand te koop: Uit de hand te koop: Noodhulp of Dienstbode, VOORHANDEN een nu is met Tuin, waarin wordt uitgeoefend de zaak in Kruidenierswaren en Tapperij, hetwelk een goed burger bestaan oplevert en voor veel uit breiding vatbaar is zeer schoon gelegen voor alle affairesalsook voor heeren renteniers, op den hoek van de Bergerhout en Stationsweg. Franco te bevragen bij J. EMMERIG, te Alkmaar. A w fSkT m Verdronkenoord, D, No. 108, Alkmaar, Champagne Wijnen van het huis Fisse, Thirion O. te Reims, Rusland. T«rk{je. Griekenland. Rontenrfgk-Siongarfic. Ilaüe. Binnenland. eene druk bezochte Herberg, met Btolf'liaun, Inrüdstal, Stalling en volledige» Inven taris en ongeveer 4| hectaren puik best Land, in een zeer welvarend dorp in Noordholland. Adres met franco brieven onder letter C X. aan het ad- Door onvoorziene omstandigheden vraagt Mevronw de weduwe C. J. DE LANGE eene om dadelijk in dienst te treden. Om met 1 Mei a.s. of vroeger in dienst te treden wordt gevraagd een Boerenknecht, goed kunnende melken en met paard en rijtuig omgaan. Adres met franco brieven aan C. BOS te Koedijk. l^ene sedert jaren bestaande Binnenlandsche Ea- Jjbriek van een artikel van dagelijksche en groote consumptie, verlangt, ter vermeerdering van haar debiet, een ffverig aan de Bloemisterij Laat, No. 541, eene schoone partij bloeiende Alalia Indira, diverse Eri cas, Hiasnia's, Hicentru's, Genista's en diverse Klad- en Sierplanten. UEd. Dw. Dienaar, Jb. VAN AMSTEL Jz. Oroge I akkeliussen te koop; te bevra gen bij i*HEEREMANS te Beverwijk. De ondergeteekende bericht, dat hij den Winkel in Kruideniers- en worden afgeleverd in mandjes van 12 flesschen. Prijs per tlesch Prys per flesch. P„„l te Reims. te Alkmaar. Cachet d Or fr. 5,50 3,15. Uarte Blanche 5_ o q0 Carte Noire. 4,50 2'65; Slle<7 Superieur 3,75 2,25. J kle,nere hoeveelheid 25 cents per flesch hooger S. DE LANGE PAz., de aangewezen schepen aan de forten der Dardanellen ge komen, werd aangezegd, dat de commandant dier fori en geene bevelen van de Porie had om de schepen te laten passeeren en dat hij ze dus niet kon laten doorgaan De adml. was daarop met zyne schepen naar de Besika-baai teruggekeerd en had instruc- tiën gevraagd. De Porte maakte bezwaar, omdat het verschijnen der schepen voor zjjne hoofdstad Rusland zon nopen haar te bezetten, maar de minister vertrouwde, dat de moeilijk heid spoedig zou worden uit den weg geruimd. Ook Frank rijk Oostenrijk en Italië hadden de Porte een firman doen vragen voor het passeeren der Dardanellen door oorlogschepen, waarschijnlijk om er, naar bevind van zaken, al af geen ge bruik van te maken. [In het Lagerhuis zijn den li derge lijke mededeelingen gedaan]. Lord Derby heeft den 12in antwoord op eene vraag van lord Granvillegezegd, dat hij hoopte den 14 aan het Huis te kunnen mededeelendat de vloot nabij of voor Konstantinopel was. Voorts deelde hij mede, dat alle mo gendheden de Conferentie hebben aangenomen; alleen omtrent de plaats der bijeenkomst was men het nog niet eensmaar de minister geloofdedat de zwarigheid niet groot was. Omtrent de bewegingen der russische troepen wist hij niets meer dan in prins Gortschakoffs circulaire was medegedeeld. De oostenrijksche gezant te Konstantinopel had een firman voor de komst van oostenrijksche schepen aldaar gevraagd de fransche en italiaanscne gezanten waren tot dergelijke aanvragen gemachtigdmaar schenen daartegen bezwaren gemaakt, althans aan de machtiging nog geen gevolg ge geven te hebben. De President van de »Privy Council// heeft het wetsont werp tot herziening der wet van f 869 ter wering van be smettelijke ziekten van vee (welke alles aan de plaatselijke overheden overliet) ingediend. Daarbij wordt de invoer van vee uit Rusland en van rundvee uit Duitschland en Belgie niet verboden. Het beletten van den invoer uit landenwaar de veepest beerschtwordt overgelaten aan de //Privy Council//. Al het buiteniandsche vee zal in de haven van invoer geslacht moeten worden, met uitzondering van dathetwelk voor de fokkerij of voor tentoonstellingen bestemd is. De wet is voor de eerste maal gelezen. Lagerhuis. Den 6 is met 286 tegen 86 st„ de tweede lezing geweigerd van de iersche Land Tenure Bill van den heer Buttdoor de meeste sprekers niet veel minder genoemd dan een maatregel van verbeurdverklaring en eene poging om den grondeigendom van de eene klasse op de andere over te dragen. Den 7 deelde de minister Northcote mededat Engeland Oostenrijks voorstel tot het houden eener conferentie had aangenomen. Lord tiartington vroeg of de regeering be richten ontvangen had volgens welke Konstantinopel door de russen bezet was of de russen in weerwil van den wa penstilstand op Konstantinopel of Gallipoli aanrukten. De minister antwoorddedat volgens eene depêche van den 5 Fehr. van lieer Layard de russen in weerwil van het pro test van den turkschen bevelhebber sommige punten van de verdedigingslinieniet meer dan 30 mijlen van Konstanti nopel verwijderd, bezet hadden. Volgens eene depêche uit Petersburg van 31 Jan. was de wapenstilstand geteekend en waren er bevelen gegeven om de vijandelijkheden te sta ken. De minister zag geene kans om deze 2 berichten in overeenstemming te brengenhij achtte het mogelijk dat het voortrukken der russen overeenkomstig was met de hem onbekende en ooknaar de heer Layard berichtteaan de Porte nog onbekende voorwaarden van den wapenstilstand. Maar de regeering had aan de russische opheldering ge vraagdmet verwijzing naar eene verzekering in Juli 11. door den Czaar aan kolonel Wellesley gegevenvolgens welke hij Konstantinopel niet zou bezetten louter ter wille van militaire glorie. De heer Forster verklaarde hierop dat de zaken door deze mededeelingen zulk een ander aan zien bekomen hadden, dat hij zijn amendement (tegen de cre- diet-aanvraag van 6 miljoen p. st.) introk. Lord Harting- ton keurde dit goedmaar de heeren Fawcett en Bright vonden het voorbarig daar de heer Layard wel eens meer overdreven verontrustende berichten zond. De heer Bright wilde vooral omdat men zoo vijandig jegens Rusland ge zind was dat de vrede er door bedreigd werdhet debat, verdagen tot men beter ingelicht was. Tijdens hij nog sprak ontving de minister eene missiveinhoudende het bericht door prins Gortscliakoff aan den russischen gezant te Li n den gezonden „dat, geen woord waar was van de geruchten 'waaromtrent opheldering gevraagd was." De minister ver klaarde echter, dat dit bericht de plannen der regeering niet veranderde. De heer Fawcett meendedat de heer torster alsnu op de intrekking van zijn amendement moest terugkomen maar de heer Forster weigerde zulks. De heer Gladstone, den heer Layard niet sparende, stelde verdaging van het debat tot den volgenden dag voor. De mi nister deed een kort schrijven van lord Bgaconsjield voorle zen waarin het bericht van de Daily Newsals zou de eerste minister Turkije ondershands tot, oorlog hebben aan gezet, eene schandelijke leugen werd genoemd, en drong er op aandat het Huis tot de artikelsgewijze behandeling van het oorlogscrediet zou ovrrgian. Met 165 tegen 96 st. werd daartoe besloten, terwijl lord Hartington en onge veer 100 liberale leden niet, mede stemden. Den 8 deelde de minister Northcote de voorwaarden van den wapenstilstand mede, alsook dat eene afdeeling der britscbe vloot naar Konstantinopel was gezonden omin geval van rustverstoring aldaar, het leven en de eigendommen der britscbe onderdanen te beschermen en dat aan de mo gendheden ten stelligste was te kennen gegeven dat de onzijdigheid door dien stap hoegenaamd niet geschonden werd. Voorts verklaarde hij dat de turksche gezant aan lord Derby verzekerd hadvan geen lid der regeering aan moedigingen tot den oorlog ontvangen te hebben. Deze mededeelingen werden met toejuichingen begroet. Bij de artikelsgewijze behandeling van het. credietontwerp verklaarde de minister Northcotetoen lord Hartington gezegd had dat hij zich niet langer tegen het crediet zou verzetten maar nadere inlichting omtrent de verdere politiek der re geering verlangde, dat Engelands politiek ter Conferentie in 3 hoofdpunten kon worden samengevatVerzekering van de vrije doorvaart door de Dardanellen voor den wereldhandel, opdat niet eene enkele mogendheid de zeeëngte kunne sluiten, verzekering van een beter bestuurderonderdanen vanTurkije, verhindering van een aanval tegen Indie over egyptisch gebied. Maar het voornaamste doel was toch het verkrijgen van een duurzamen vredewant de bezorgdheid en de on rust der laatste jaren waren onverdragelijk. De regeering vroeg het credietteu einde aan hare woorden in den raad der mogendheden behoorlijk gezag te kunnen bijzetten. De heer Gladstone keurde het zendm van een deel der vloot naar Konstantinopel en over het algemeen de verdere door den minister uiteengezette politiek goed, maar hij zou tegen bet crediet stemmen, omdat de minister nog altijd in gebreke was gebleven, dat te rechtvaardigen. Bij de stemming verlieten lord Hartington en 40 andere liberale leden de zaalen het credietont.werp werd met 328 legen 124 st. aangenomen. Op bevel van den Czaar is het verbod van uitvoer van granen en andjsre levensmiddelen, alsmede van vellen en an dere soortgelijke grondstoffen uit russische havens ingetrokken. Prins Gortschakoff heeft zich bij uitvoerige notain be ginsel vereenigd met Oostenrijks voorstel tot het houden van een congres, maar aangemerkt, dat juist de belang rijkste punten niet voor het forum van een congres belioo- ren en in het geheel niet voor discussie vatbaar zijn. Betreffende den wapenstilstand heeft de prins den 9 aan den engelschen gezant te Petersburg geantwoord, dat omtrent de militaire demarcatie-lijn eene overeenkomst getroffen is tusschen de turksche en de russische bevelhebbers, en dat dit eene kwestie isdie uitsluitend de oorlogvoerende mogenhe- den aangaat. Den 10 heeft de prins per telegraaf aan de russische ge zanten in het buitenland gemeld datdaar de britscbe en andere regeeringen van de Porte vergunning hadden gevraagd om ter bescherming- barer respectieve onderdanen hare vloten voor Konstantinopel te mogen laten komende russische regeering voornemens wasier bescherming der vele chris tenen die geene onderdanen der groote mogendheden zijn een gedeelte van het rusissche leger Konstantinopel te laten binnenrukken. Het op 31 Jan. te Adrianopel door grootvorst Nicolaas en de turksche gevolmachtigden onderteekend protocol behelst, de volgende puntenVerheffing van Bulgarije tot een au tonoom cijnsplichtig Vorstendommet eene nationale chris telijke regeering en eene uit inboorlingen bestaande milicie, zullende eenige nader aan te wijzen plaatsen door turksche troepen bezet worden; Montenegro, Roumanie en Servie worden onafhankelijk en verkrijgenMontenegro een gebied in omvang gelijk aan het met de wapenen veroverdeRou manie eene voldoende vergoeding van gebied, Servie eene rectificatie der grenzen; Bosnië en de flerzegowina bekomen eene autonome administratie in de andere christelijke pro vinciën van Europeeseh-Turkije worden de noodige hervor mingen ingevoerd; Rusland ontvangt voor de oorlogskosten en zijne overige verliezen eene vergoeding in geld of grond gebieden zijne rechten en belangen in de zeeengten van den Bosporus en de Dardanellen zullen door een overleg tusschen den Sultan en den Czaar beschermd worden. De binnen 3 dagen opzegbare wapenstilstand is door Rus land ook aangegaan voor Roumanie en Serviemaar niet voor Montenegrowaaraan Rusland hem zou mededeelen. Aan de russen werd de bezetting toegestaan van de meeste stellingen in Bulgarije. Rumelie en Tbracie tot aan de ver- dedigingsliniën van Konstantinopeluit welke positiën de turken hunne wapenen langs bepaalde wegen mochten weg voeren; voorts werd de afbakening bepaald van een onzijdig terrein, binnen hetwelk geene versterkingen bezet gehouden, noch nieuwe opgericht mochten worden. De russen namen de zorg op zich voor de turksche gekwetsten. De vertraging van de or.derteekening der preliminairen is toe te schrijven geweest aan den tegenzin der Porte om de autonomie van Bulgarije te erkennen. De turksche on derhandelaars wilden alle andere voorwaarden toestaan maar beschouwden deze als eene bezegeling van den val van bet ottomanisehe Rijk in Europa. Grootvorst Nicolaas echter verklaardede russische voorwaarden met te mogen veran deren en de onderhandelingen kwamen tot een stilstand tot ten laatste de Porte door het voortrukken der russische troepen en de te Konstantinopel heerschende paniek tot toe geven genoopt werd. Server-bassaeen der onderhande laars heeft aan een berichtgever der Daily News verklaard, dat de Porte tot het voortzetten van den oorlog is aange spoord door de uitlatingen van lord Beaconsjield en den ambassadeur Layard; hij, minister van buit. zaken, wist nu wat de vriendschap van Engeland beteekende en verkoos voortaan een bondgenootschap met Rusland boven het ge loof in de engelsche staatkundede engelsche regeering of het engelsche volk. Overeenkomstig de vredesvoorwaarden heft Turkije de blokkade opwaardoor de handel- weder vrij wordt,. De turk n ontruimen SulinaRustschuk ."Silisiria en Widdin; de russen nemen de versperringen van den Donau weg waardoor de vaart op die rivier vrij wordt. De kusten aan de Zwart e-zee, van de russische grenzen tot Baltsehik in gesloten worden aan Rusland gelatende russen bezetten ook de zuidelijker gelegen plaatsen Boergas en Midia [voor den aanvoer van levensmiddelen], de kust der zee van Mar mora van Boyuk-Tscliokmed tot Scharhioi |en die der Aegaei- sche zee van Urscha tot Makri. Het verkeer over de turksche spoorwegen zal voor den handel volkomen vrij zijn en de aanvoer van koopwarenmet uitzondering van ammunitie geoorloofd in de havens. De grieksche patriarch heeft zich in het Parlement be klaagd over de moorderijen, die de circassiërs in 13 griek sche dorpen in den omtrek van Konstantinopel hebben gepleegd. Met Griekenland is een wapenstilstand geslotenonder deze voorwaardendat de eischen der grieken aan het oor deel der Conferentie onderworpen zullen worden, dat het grieksche leger inmiddels in Thessalie en Epirus blijft; dat Turkije zich verbindt de opstandelingen op Creta niet aan te vallen. 2 Russische officieren zijn te Konstantinopel aangekomen, op weg naar Ragusaum den wapenstilstand met Montene gro te helpen regelen. Zij zijn in rijtuigen van den Sultan naar hun hotel gebrachtwaar zij als gasten van Z. H. vertoefden. Biljetten vol hevige bedreigingen tegen den Sultan de ministers en Mahmoud-Damad-bassa gericht, zijn sedert eenige weken te Konstantinopel aangeplakt en telkens door de policie afgescheurd maar in weerwil der strenge straffen, tegen de verspreiding van dergelijke biljetten bedreigd, zijn zij talrijker dan te voren en worden zij steeds door zulk eene groote menigte met instemming gelezendat de policie den moed niet meer heeft om ze af te scheuren. De veiligheid laat in de hoofdstad nog veel te wenschen over, daar de regeering de ontwapening niet heeft durven doorzetten der ongeregelde troependie de bevolking ver ontrusten en de in Bulgarije geroofde goederen voor spot prijzen te koop aanbieden. De grieksche troepen hebben Thessalie ontruimd. Het engelsche eskader is de Dardanellen en de zee van Marinora gepasseerd en den 14 voor Konstantinopel aan gekomen. In Syrië zijn ongeregeldheden voorgevallendie aan het verzet tegen eene heffing van nieuwe belastingen toegeschreven worden. Verscheidene aanzienlijke inwoners van Damascus zijn naar het binneuland verbannen. Roumanie. De Senaat en de Kamer behandelden den 7 in openbare zitting de interpellatie betreffende Bessarabie De ministers Cogolnitscheano en Bratiano legden verklarin gen af, waarbij bevestigd werd, dat door Rusland bespre kingen aangeknoopt waren betreffende den afstand van bet, in 1856 roumaansch geworden gedeelte van Bessarabie, en zulks in ruil voor de Dobrudscha. De beide Kamers hebben daarop met alg. st. eene door prins Demetrius Ghilca voor gestelde Rusiand nadrukkelijk aan zijne vroegere verklaringen herinnerende motie aangenomen, strekkende om 's lands inte griteit te handhaven en elke vervreemding van grondgebied, hetzij in ruil tegen ander grondgebied of voor geld, af te wijzen. Het verlangen der regeering om bij de onderhandelingen te Kesanlyk en te Adrianopel door een bijzonderen gevol machtigde vertegenwoordigd te worden is door grootvorst Nicolaas kortweg afgewezen met de verklaring dat Rusland zelf wel voor zijne kleine bondgenooten zorgen zou. Des gelijks wordt de wensch der regeering om op het te houden congres als onaf hankelijke Staat vertegenwoordigd te worden, afgescheept met, de verklaringdat liet congres juist over de onafhankelijkheid van het Vorstendom zal moeten beslissen. De minister Komoundouros heeft den 11 in de Kamer de gedragslijn .der regeering toegelicht. Zij had het leger te ruggeroepen om den bijstand der mogendheden te verwerven. De Kamer heeft die handelwijze goedgekeurd en is overge gaan tot de orde van den dag. Het oorlogschip Raiser Max is den 12 van Pola naar de Levant gestevend den 13 gevolgd door het gepantserde fregat Habsburg. Oostenrijk Het Huis van Afgevaardigden heeft den 9 bij derde lezing de ontwerpen aangenomen betreffende de schuld van 80 miljoen aan de Bank en aangaande het Bank- statuut. De heeren Giskra Dumla en Herbst hebben eene inter pellatie aangekondigd ten einde aan de regeering te vragen, of de bekend geworden voorwaarden van den wapenstilstand authentiek zijnof zij overeen te brengen zijn met, de be langen van Oostenrijk en zoo nietwat de regeering dan van plan is te doen. Hongarije. De heeren Helfy en Ernst Simonyi hebben den 13 in het Volkshuis interpellatiën aangekondigd en toe gelicht die vrijwel op dezelfde vraag nederkomen namelijk dezeof de regeering de grondslagen van de.i russisch- turkschen vrede kent en die niet nadeelig acht voor de belangen der monarchie en van Hongarije in het bijzonder, en wat de regeering ter afwending van dat dreigende gevaar denkt te doen. Bij kon. besluit is eene commissie van 9 leden benoemd tot opsporing van de oorzaken der in verschillende plaatsen voorgekomen werkstakingen en tot beraming van doeltref fende maatregelen desbetreffende. In ons vorig Nr. is reeds kortelijk het overlijden des Pausen gemeld. Het viel voor den 7 's nam. te 5ji u. Drie of 4 uren te voren verloor de lijder, wien in tegenwoor digheid van alle kardinalen en groot,waardigheidsbekleeders de sacramenten der stervenden waren toegediend door den kardinaal Panebiancozijn bewustzijn. Pius IX {Johan Marie graaf v. Mastai Ferrettï) was geboren den 13 Mei 1792 te Üinigaglia en werd tot, Paus verkoren den 16 Juni 1846. Hij verhief zijn geestelijk gezag hooger dan een zijner voor gangers maar verloor zijne Staten zijne hoofdstad Rome in 1870. De winkels en schouwburgen te Rome zijn gesloten de dagbladen met rouwranden verschenen en de Koning heeft zijne audient.iën gestaakt. De regeering heeft maatregelen genomen om de vrijheid van beraadslaging van het Conclave te verzekeren. Het Conclave zal te Rome plaats hebben. De kardinalen ManningHowardFalloux, Panebianco e. a. wenschten het elders te houden maar de kardinalen Bilio, di PietroI.uca e. a. verzetten zich daar tegen en werden door de fransche en spaansebe gezanten in hun gevoelen gesteund. Eene aan beveling va* Rome in het testament van den ontslapen Paus heeft ten gunste van die stad doen beslissen. De kardinaal-kamerling Pecci heeft de bemiddeling van den franschen ambassadeur ingeroepen tot het afdoen van zaken met de regeering. Het gebalsemde lijk des^Pausen*is in]den avond van den 9 naar de S. Pieterskerk overgebracht en aldaar de 3 vol gende. dagen op een praalbed ter bezichtiging gesteld. Eene ontzettende menigte beeft zich verdrongen om het lijk te naderen en de roode pantoffelswelke het aan de voeten hadte kussen. Volgens den berichtgever der Köln. Zeitung heeft Pius 300,01)0 lira's aan de armen van Rome vermaakt en zijnen opvolger een inkomen van 3% miljoen verzekerdzoodat deze de toelaag der regeering zal kunnen ontberen. Ook voor de nunoiussen zouden de noodige fondsen aanwezig en voor de voormalige beambten en militairen gezorgd zijn. Te GenuaLivorno en Milaan hebben oploopenzoo het schijnt zonder veel beteekenisplaats gehad bij wijze van demonstration tegen de zoogenaamde „waarborgenwet." Te Lungarno (Toscane) is een Ürsini-bom geworpen onder depntatiën van werklieden-vereenigingendie terugkeerden van eene lijkdienst voor Pictor Emmanuel. 5 Personen wer den gekwetst. De dader werd door de policie uit de handen van het volk gered. Verkiezingen. Het hoofdkiesdistrict Alkmaar voor de benoeming van leden der 2'. Kamer is thans verdeeld in de volgende onderkiesdistricten: Alkmaar (gemeenten Alkmaar, Oudorp en Heiio)Texel (Texel en Vlieland), Terschelling, WieringerwaardWieringen, den Helder, de Zijpe (de Zijpe en Callantsoog), Anna Paulovvna, Schagen, Bergen, Sehoorl (Sehoorl en Petten), Warmenhuizen Warruenhuizen en Koedijk), Egmond aan Zee, Egmond-binnenAkersloot, Castricum (Castricum en Limrnen), Harenkarspel (Haren- karspel en St. Maarten), BarsingerhoruNieuwe Ntedorp, Winkel, Uudkarspel (Oudkarspel, ZuidscharwoudeNoord- sckarwoude St. Pancras en Broek op Langedijk), Heerku- gowaard, Olerleek, Schermerkorn en Zuid- en Nourdscliermer. Staten Generaal. Door de regeering is aan de 2C Kamer toegezonden een gewijzigd ontwerp op de beëedigde trans- lateurs. Benoemingen enz. Aan mr. N. P. 0Kien is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Ut recht. B. en W. van Roermonde hebben een hoofdonderwijzer aldaar voor 3 maanden geschorst, met inhouding van be zoldiging, omdat die ambtenaar wordt verdacht medewerker aan de liberale Volksvriend te zijn. 3 Jaren geleden had de gemeenteraad de instructie voor de onderwijzers aangevuld met een artikelwaarbij hun de medewerking aan dagbladen verboden werd. De betrokken onderwijzer heeft „aan den Koning de vernietiging van dat artikel en van het ten zijnen aanzien genomen besluit verzocht. Eerbewijzen. Aan den kapitein van het stoomschip Madura R. Berkelbach v. dSprenckel is eene som gelds en aan de officieren van het indische leger, kapt. N de Marion en 1" luit. E. de Man zijn prachtige gouden horologicn met inscription vereerd door assuradeuren van schip en lading op de reis in den zomer van 1876 naar Java, toen een hevige brand in de aan boord zynde steenkolen door het beleid van genoemde heeren gebluseht werd waardoor een groot aantal mensohenlevens niet het solup en de rjjke lading zijn behouden en aan assuradeuren eene schade van meer dan 2 miljoen bespaard is De bevolking van Amsterdam bedroeg op 31 Dec. 1.1. 302,260 zielen. Posterijen. De postboden ten platten Jandedie tot hiertoe steeds op eigene kosten zich een aangewezen model van buis en pet moesten aanschaffenzullen eerstdaags op 's Rijks kosten van eene andere uniformbestaande in ka potjes en pet, voorzien worden. Kerkelijke Zaken. In de Ned. Herv. Kerk zijn thans 207 vacatures, tegen 193 op 14 Nov. 1876. De vrije gemeente te Amsterdam telt thans 353 leden en 344 begunstigers, door welke voor f 3719,50 aan vaste jaarlijksche bijdragen geteekend en f 3341 in eens gegeven isde benoemde voorgauger, de lieer Hugenholtz Jr., heeft zijn honorarium van 3Ó00 voor het eerste jaar afgestaan voor het fonds tot stichting van een vergaderlocaal. Nationale Kleederdrachten. Te's Gravenhage worden, door de heeren H.ten Kate en P. stortenbeker, kunstschilders, en E. Lacomblébeeldhouwer, verschillende beeldgroepen vervaardigdbestaande uit 24 stuks welke ter aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs onze meest eigenaardige volks drachten zullen vertegenwoordigen. Feesten. De verjaardag der leidsche hoogeschool, thans universiteitisbehalve door het overdragen van het recto raat ditmaal ook gevierd door eene groote cavalcadever schillende nationaliteiten in historische groepen voorstellende, feestmaaltijd serenade enz. De tentoonstelling van friesche oudheden, in 1877 gehoudenheeftbij eene uitgaaf vau f 16,788,59een batig saldo opgeleverd van 17,100, betwelk als fonds belegd zal worden tot het verkrijgen van een gebouw voor een oudheidkundig museum. Aanbestedingen. Te Roermonde, het voltooien van den zuidwestelijken toren der munsterkerkaan M. Pollaertte Maaswielvoor f 9,870. Te Amsterdam, door commissarissen van het Vaderlandsch fonds van 's Lands Zeedienst, het bouwen van eene kweek school voor de zeevaart, aan de IJgracbt, aan D. Ccrlijn en A. J. de Haanvoor 188,200. Den 11, door B. en W. van Amsterdam, het bouwen van woningen voor de ambtenaren van het Oosterdok, minste inschr. R. Cruyff en H. Schoutenvoor 36,937. Bouwwerkbn. Aan den heer v. Lanterente Utrecht is toegekend de eerste prijs, groot f 1000, en aan den heer Kortelingte Deventer, de tweede, groot 300, voor hunne ontwerpen voor het bouwen van een krankzinnigengesticht op den Brinkgreve, bij Deventer; aan J. A. v. Beek, te Utrecht, de premie van f 500 voor het ontwerp van een gebouw ten dienste van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Gieten. Wijlen mej. M. J. v. Kolfschoten, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch 1000 vermaakt. Het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe heeft van mr. J. IPJbn. de Fos v. Steenioijk, te Zwolle eene gift aanvaard van f 2500, onder de daaraan verbonden voorwaarde, dat 160 jaren lang rente op rente zal belegd worden ter oprichting eener paardenstoeterij en tot het uitloven om de 10 jaren van een bijprijs bij den prijs van het genootschap voor de hengsten. Bij den penningmeester der afdeeling Amsterdam der Maatschappij van |Weldadigheid is voor die instelling eene eene gift ontvangen van 4000. Het totaal der ontvangen gelden voor de hulpbehoevenden door den brand te Almkerkop 30 Juni 1877 bedraagt 11,718,17. b Misdrijven. 5. de Witschipper te Opendeis gevan kelijk naar Groningen gebracht, verdacht van zijnen knecht te hebben vermoord. Op een kantoor in de nabijheid van Heerlen (Limburg) zijn 2 valscbe gouden tienguldenstukken ter betaling aange boden. De policie te 's Gravenhage heeft den 13 gearresteerd mevr. P., geb. v.d.S., verdacht van poging om haren echt genoot van het leven te beroovendoor het toedienen van een drankje, vermengd met vergiftige bestanddeelen. In dezeifde stad is ook gevangen genomen eene adelijke dame die, sedert geruimen tijd door haren echt enoot verlaten en van hem van tafel en bed gescheiden door het toezenden van met phosphor vergiftigde lekkernijen had getracht een kind van het leven te beroovendat een vriend waarmede zij een nieuw (huwelijk hoopte aantegaan verwekt had bij eene ongehuwde vrouw; welk kind, waaraan de vader zeer gehecht waszij beschouwde als een beletsel voor de vol voering van haar huwelijksplan. Rampen. Den 11 is te Haarlem het 3jjarig zoontje van een letterzetter, in het huis zijner ouders, aan de Barrevoe- tersteegtijdens de moeder even weg was, levend verbrand. Den 12, 's morgens omstreeks 64 u„ is een roeibootje op Je Maas voor Rotterdamwaarin zich 27 menschen naar eene op stroom liggende stoomboot, begaven om ijzererts te lossen door de brielsehe postboot aangevaren en omgeslagen, zoodat, alle opvarenden te water geraakten Niettegenstaande van alle kanten hulp kwam opdagen en één persoon, Vogel genaamd, alleen 10 man moet hebben gered, zijn er nog 7 verdronken, de meeste vaders van huisgezinnen. Den 12 's morgens te 6% u„ is de postboot van Dirks- land op Helleyoetsluis die waarschijnlijk te zwaar geladen was, op het Dirkslandsche Sas gezonken, waarbij van de 11 opvarenden 9 terstond verdronken zijn. De 2 anderen wer den in hooogt bedenkelijk en toest and gered- Roode Kruis. Het hoofdcomité heeft besloten wederom f 5000 beschikbaar te stellen voor zieken en gekwetsten te Konstantinopel. Noordpool-expeditie. De russische koopman Sibiriakow, te Moskou, die bekostigt der aanstaande zweedsebe noord pool-expeditieheeft aangeboden de f 10000 te schenken, welke nog voor de nederlandscbe ontbreken, op voorwaarde, dat de expeditie ook het bereiken van den mond der Jeniseï tot haar doel stelt. Rechtszaken. De H. Raad heeft verworpen de voorzie ning in cassatie van A. Admiraal, die door het gerechtshof te Amsterdam tot 45 dagen celstraf is veroordeeld wegens het vernielen van een brug die hij wist dat aan een ander toebehoorde. Overleden den 7 te Delftmr. M. M. v. Baumhauer, oud-referendaris bij het dept. van btnn. zakeneen der grondleggers van de moderne wetenschap der statistiek, oud 61 jaren; te Zeist op zijn buitenverblijf Kersbergen, Josua v. Eikvan Amsterdam bekend door zijne philantropische bemoeiingen op velerlei gebied oud 74 jaren. De 2 Zeeleeuwen in den dierentuin te Amsterdam zijn plotseling overleden, Staats-loterij. Trekking der 2» klasse. No. 15395 20(100, No. 2971 f 500O, No. 3860 f 2000, No. 12244 en 9752 f 1500, No 12578,15286, 15795, 16101 en 17390 /1000. Snelpersdruk van Herin". Coster en Zoon

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 6