No. 15. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 14 APRIL. Groote Koemarkt te Alkmaar, Groote Paardenmarkt l)c Luie van Itrechl. 'j ©ffictccl (ScbccHc Do houders van de 1 Januarij 1878 verschenen coupons Ns 17 18 en 21a. der leening 1872, ten laste der gemeente ALKMAAR worden verzocht die t e n spoedigste ter betaling aan te bie den ten kantore van den Gemeente ontvanger alhier. MAANDAG 15 APRIL 1878. WOENSDAG 17 APRIL 1878 SOckclijkschc Berichten Iliiiiienland. Slabö-ilictiwa- Jtlachl- c« fisursbkrtchlm. ll ALKMAABSCnE COURANT Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,U&. franco per post O.HO afzonderlijke nummers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten êen dag vroeger. Bij ileze Courant behoort een bijblad, bevattende wekelijksche berichtenadvertentiën enz. Da Commissaris des Konings in Noordholland Brengt ter kennis van belanghebbenden 1 dat bet verkeer over den westelijken dijk van Met Noordhollandsch Kanaal tusschen de schutsluis te Pm-merend en de daar bezuiden gelegen deuren-ligplaats gedurende eemge dagen (vermoedelijk van 18 Apn tot 2 Me. aanstaande) zal gestremd zijn. doch dat het verkeer gedurende dien tijd kan plaats hebben door middel van de pont over het, Noord hollandsch Kanaal bij de A.nsterdamsche poort aldaar 2 dat de scheepvaart door de groote opening der sluis te Punterend op den 24 April e.k en eemge volgende dagen belemmering zal ondervinden, daar bij het verwisselen der deuren slechts'nu en dan kan worden geschut Haarlem, tie Commissaris aes Aomngs voorna 8 April 1878. R E L L. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art 264 der gemeentewet Brengen ter algemeene kennisdat net kohier der plaatselijke directe belasting en dat der belasting op de honden, dienst 1*78, op heden door hen voorloopig vastgesteld, tot en met Dingsdag 16 April as, van des morgens 9 tot des namiddags 2 uur, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd Bezwaren tegen d^n aanslag kunnen tot en met 16 April 1878, op ongezegeld papier, bij den ge meenteraad worden ingeleverd Burqemeester en Wethoudevs voovnoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 9 Avril 1 h78 t)e Secretaris 2 April lb/8. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMA AR brengen ter algemeene kennis dat hij gelegenheid der Groote Veemarkt op Maandag 15 April e"k. de gewone Maandagsclie Markt voor Ve te Kalveren, Schapen en Varkens zal worden gehouden aan de Gedempte Nieuwesloot, nahij de Kanaalkade. Burqemcester en ff et houders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Alkmaar, 6 April 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 5 der verordening op het beheer en behandelen der brandbluschniiddelen van 6 Maart 1872 (Ge.n. ko. 1 1). Brengen ter algemeene kennisdat ieder zich in den loop dezer maand van de dienst bij het hrandwezen kan vrijkoopen tegen betaling van zes gulden, ten kantore van den gemeente ontvanger Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Anril 1878 t)e Secretaris 11 April NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken heleend dat, op de gemeente-secretarie gedurende drie maanden voor den daarop regthebbende beschikbaar is eene som van f lo,50, zijnde de opbrengst van eene op lieden in het openhaar verkochte schuitliggende in het water bij Klein Hargen, welker opruiming door hen aan den onbe kenden eigenaar was gelast bij aanplakking van dien last. ter plaatse waar die schuit zich bevindt en aan het stadhuis, en afkondiging daarvan in de Alkmaarsche ourant. Burgemeester en W et houders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Anril 1878. l)e Secretaris, 1 1 NUHOUT van der VEEN. F O L 1 C 1 E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden als een vrouicenlaars en tu>ee ^Verder zijn aldaar inlichtingen te hekomen omtrent twee r C. kerkboekjes, een gouden oorhangertje, een goud belletje, een knipmes een paardendek, een zweep, een wit zakje inhoud bokkings, een fanlasiehoed, een vrouwenzak en een portefeuille. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijr» over de maanden Januari, Februari en Maart verzonden geweest n&tir DuitschlandB. Harskamp, Kenlen, Steinberg, Ptorzheim Mevr. Wessels, Dresden. EngelandMis9 Thompson, Edinburgh. Over Engeland: A. P. W. ImminkSimons-baai. Oost IndieG Lee huis. Patti. Een grijsaard zijn einde voelende naderen alzoo verhaalt ons de fabeldichter der oudheid riep zijn zonen tot zich toonde hun een bundel pijlen en verzocht hun te beproeven of zij dien pijlbundel konden breken. De een na den ander spande daartoe zijn krachten indoch te vergeefs. Eindelijk neemt de stervende den bundel terug, scheidt de pijlen van een en verbreekt ze elk afzon derlijk met zijn zwakke handen Ziedaar 2egt hij wat Eendracht vermag Eendracht heet de band die de pijlen te zamen hield en haar onbreekbaar maakte. Nu die band verbroken is, bezwijkt de eene pijl na de andere. Ofschoon zijn dunne haren reeds vroeg waren ver grijsd en de zorgen voor heel een volk zijn voor hoofd diep hadden gegroefd, een zwakke grijsaard was de vijfenveertig jarige Willem van Oranje aller- minst, toen bij werkte aan den band die de Neder- landsche provinciën moest verbinden in den strijd voor voor eigen vrijheid en onat hankeiijkheid. Ziel en lichaam waren beide even gezond en krachtig en voorspelden een lang en vruchtbaar- leven maar van nabij omgaven hem steeds de schaduwen des doods door het staal of bet lood van den sluipmoor denaar. Door de Gentselie bevrediging had hij alle Nederlandsehe gewesten vereenigd op den breeden grondslag van volkomen godsdienstvrijheid; maar dweepers en ijveraars aan weerszijden, verstoorden weldra dit schoone werk. In het zuiden vielen ver schillende gewesten van het Gentsche verdrag at. Tweedrncht, naijver en wantrouwen dreven de voor malige bondgenooten uiteen. De buitenste ring muur, de alle Nederlandsehe provinciën omsloot, brokkelde aan de zuidzijde weg, een tweede enger linie van defensie werd noodigde Unie van Utrecht werd gesloten. Wat was die Unie? "Wat was baar doel? De inleiding van het staatsstuk geeft ons bet antwoord, zeggende: „dat die van het Vorstendom Gelder en Graafschap Zutfen die van de Graafschappen en Landen van Holland, Zeeland, Utrechten deFnesche Ommelanden tusschen de Eems en de Laauwers. ge zien hebbende dat sedert de Gendsche Bevrediging de Spanjaards met Don Jan van Oostenrijk en an deren hunner hoofden getracht hebben de Neder landsehe gewesten te overbeeren en van een te schei den, tot derzelver uiterste bederf, raadzaam gevonden hebben zich nog nader en bizonderer met eikanderen te verbinden. Dat zij echter hiermede niet voor hebben de algemeene Unie of Vereeniging bij de gemelde Bevrediging beraamd te verlaten, maar de zelve veeleer nog meer te sterken, zich te bekwamen tegen hunne vijanden te verdedigen en verdere on derlinge verwijdering te voorkomen.'' Daarom kwa men zij overeen om „ten eeuwigen dage vereenigd te blijven, op gelijke wijze alsof zij maar ééne Pro vineie waren", maar „onverminderd nogthans eene iegeüjke Provincie en de bijzondere Steden Leden en Ingezetenen derzelven, hunne bijzondere Privile giën Vrijheden, Voorrechten, loffelijke en welher- brachte Gewoonten en alle andere Gerechtigheden waarin zij eikanderen niet- alleen niet hinderen, maar ze'fs handhaven en beschermen zullen, des noods met lijf en goed" Volgens den inhoud van de akte zelve gold de vereeniging dezer gewesten de gemeen schappelijke verdediging tegen alle geweld hun onder den naam des Konings of van zijnentwege aange daan Zii verbonden zich tot het gezamenlijk voeren van den oorlog en stelden daartoe hoofdbeginselen vast, ook omtrent het heffen van eenige algemeene belastingen tot dat doel, maar overigens bleven de verschillende gewesten vrij in hun eigen huishouding, ook op het stuk van den godsdienst, alleen onder deze voorwaarue dat „elk vrijheid van godsdienst behoude, en men niemand terzake van den godsdienst acliterhale of onderzoeae, gelijk reeds bij de Gendsche bevrediging vastgesteld is.' De Unie van Utrecht was alzoo een onderling verbond van verschillende, overigens volkomen zelf standige Nederlandsehe Provinciën, tot een bepaald doel. Zij was geen staatsregeling, geen constitutie, en niet bestemd om liet te zijn. loch is zij het allengs, bij gebreke aan andere bepalingengewor den. Men heeft in haar raad en voorlichting ge zocht omtrent zaken, in welker regeling zij nooit had getracht te voorzien, en haar willen doen beant woorden aan een doeldat bij haar outwerpinu door niemand was beoogd. Vandaar dat zij door velen is en nog wordt miskend. Dat een Unie, die bestemd was om binnen de grenzen der pacificatie van Geut en zonder zelts dit ruimere verhond te verbreken zich onderling te verbinden tegen den gemeenschap- pel ijken vijand, terwijl het gezag des Konings van Spanje als heer dezer lanoeu nog met was afgezwo ren, terwijl de toekomst nog geheel 111 nevelen was gehuld, en het nog voikomen onzeker washoe hun bestuur ten slotte zou worden geregeld, ot de regeering misscnien aan den een of anderen machtigen buiten- landsehei. Vorstzou worden aangeboden,ol welhchteen Willem van Oranje met het hoogste gezag zou wor den bekleed, dat die Unie ook later, toen men openlijk den Spaanscben Koning had afgezworen en een vrije zelfstandige Republiek had gegrondvest, gedurende meer dan twee eeuwen, hij gebrek van nadere regeling heeft moeten dienst doen als grond wet van de Republiek der Vereemgde Nederlanden, die zitting haü onder de groote mogendheden van Europa en haar gezag deed gelden in alle wereld- Streken, dat is ongetwijteld zeer verkeerd geweest Het ontbreken van een nadere en betere regeling van de onderlinge verhouding der verschillende staats machten en het mislukken van de pog.ngen om daar'oe te geraken zijn een uron gew orden van groote rampen en groote gevaren, en hebben bijgedragen tot den onder gang der eenmaal zoo geduchte en beroemde Republiek Maar dat mag niet aan de Unie en haar ontwerpers worden geweten Als men onze tegenwoordige grond wet, zooals die in .848 is herzien, een eeuw lang onveranderd liet, zou zij ongetwijfeld een oorzaak van verdeeldheid, misnoegen, machteloosheid, stil stand en achteruitgang woiden; maar dat belet niet, dat die grondwet zelve en de mannen die haar tot stand brachten aanspraak hebben op onze waardeering en onze dankbaarheid. Hetzelide geldt van de Unie van Utrecht en haar ontwerpers. Het getuigt van gebrek aan historischen zin, wanneer men be ang- rijke gebeurtenissen met weet te beoordeelen naar de tijden en omstandigheden waaronder zij plaats hadden en geen recht laat weervaren aan hetgeen op zich zeil allen lof en ieders dank verdient, omdat men het te lang onveranderd liet. Dat lang en te lang onveranderd laten van het werk is misschien het grootste bewijs van zijn oorspronkelijke voortref felijkheid. Voor den tijd waarin de Unie werd gesloten, was de band die de Nederlandsehe provinciën omsloot, eng genoeg Eendracht heeft haar sterk gemankt in den zwaren strijddien zij te voeren hadden Zij was voldoende om haar te doen overwinnen Waarom dan meer van eigen zelfstandigheid prijs gegeven? Wie zal eenheid begeerenals eendracht voldoende is? Het is van ouds een sterk sprekende trek van ons volkskarakter, dat wij gaarne meesters zijn in eigen huis, en een afkeer hebben van cen tralisatie. Het gevaardat het zelfbestuur dezer gewesten na den dood van Willem I onder Leicester heeft geloopen bracht er daarenboven veel toe bij om onze Hollanders tot groote omzichtigheid te no pen, evenals liet voorbeeld van andere volken, waar bij sterker centralisatie de vrijheid onderging in het eenhoofdig gezag. Onze vaderenzegt de Groot hebben het gezag onder velen verdeeld, wat voor de vrijheid veiligermaarzoodra de vijand rust laat voor de eendracht gevaarlijk is. De Unie van Utrecht blijft dus een verstandige, zeer gelukkige, in haar gevolgen voor de vestiging onzer nationale onafhan kelijkheid zegenrijke uolititieke gebeurtenis, die waar- dig is herdacht en door een gedenkteeken in duur- ',ame herinnering gehouden te worden. In haar wortelt inderdaad de tegenwoordige Nederlandsehe Staat. De rijke, merkwaardige geschiedenis der ge- uniëerde Provinciën is onze geschiedenis, en wij zou ten aarzelen den dag te herdenken waarop vóór Irie eeuwen de band om de pijlen werd gelegd omdat volgende geslachten te lang hebben gedraald met de hervormingen aan te brengen die hun tijd eischtet? Zoo onbillijk zal het Nederlandsehe volk niet oordeelen. hoofdpuntenwaarover het hoofdbestuur zijne afkeuring te kennen geeft. Mej. A. H. Jacobs is den 3 door de te Utrecht zitting houdende geneeskundige staat:co nmissie tot, arts bevorderd. Zij is de eerste vrouw in Nei'crland, die het. diploma erlangt. Kerkelijke Zaken. Den 7 is de nieuwe reinonStrantsche gemeente te Arnhem, reeds meer dan 7<)0 leden en een JOOtal begunstigers teliende, ingewijd en drL. H. Slotcmaker als haar leeraar bevestigd. De plechtigheid had plaats in de groote zaal van het Nutsgebouw en geschiedde door prof. Title. j o n i Te Groningen heeft zich op het initiatief van ds. B. C. J Mosselmanseene commissie gevormd om het verlaten van het ned herv. kerkgenootschap en de vestiging eener remon- strantsclie gemeente voor te bereiden. Vervolg der H ekelijksche Berichten in het bijblad Oude Medorp, 11 April. Den heer A. Wonder, burge meester alhier, was beden eene aangename verrassing bereid. Het polderbestuur vereerde lieiii een gouden horologie met toepasselijke inscriptie ter herinnering aan zijn SUjang jubilé als secretaris van den polder, en uit erkentelijkheid voor de nauwgezetheid en den ijver, waarmede de jubilaris die be dekking steeds had vervuld. Groet, gem. Schoort, 9 April. J.l Zaterdag vierde de heer A'. Schippers liet feest zijner 2..jarige ambtsvervulling als hoofdonderwijzer alhier onder talrijke blijken van deel neming der bevolking, zooals bleek uit het vlaggen van pieest alle woningen het aanbieden van fraaie en kostbare geschenken en het opgaan van velen naar het in een feest- locaal herschapen schoolgebouw, werwaarts de jubilaris door lieeren burgemeester en wethouders geleid en waarin hij door een der oudste jongens, een der oudste meisjes, den burge meester en den heer Etancken namens ambtgenooten uit den omtrek. onder overreiking der geschenken hartelijk gelukgewenscht werd. Na afloop dezer plechtigheid ver eemgde zich tal van gasten aan een genoegelijken disch terwijl de schooljeugd twee dagen later feest vierde met een rijtoer in 28 rijtuigen over Bchoorl en Koedijk naar Bergen, eene wandeling door het schoonste gedeelte van dat dorp en onthaal in het schoolloeaal na de terugkomst alhier. De Koning heeft zich den 10 naar het Loo begeven. Prinses Mar ahne is den 9 naar Wiesbaden vertrokken. Staten Ueneraal De 2' Kamer heelt den 9, na ver werping van een viertal amendementenniet, 41 tegen 25 St.. Hanvenomen het ontwerp betreffende de bedelarij, inhoudende de vervanging van sommige artikelen van het, Wetb. v. Strafr. door de volgende bepalingen: „Hij, die bedelt, wordt, gestraft met eene gevangenisstraf van zes dagen tot, drie maanden. Niet strafbaar is hij, op wiens aanvraag om onderstand door het in artikel 22 der wet tot regeling van het armbestuur aangewezen bestuur afwijzend werd beslist, wanneer de recliter oordeelt,, dat die aanvraag viel in de termen dier bepaling. De rechter kan gelasten dat landloupers en be delaars die wegens landlooperij of bedelarij reeds zijn ver oordeeld geweest, na bet einde der gevangenisstraf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zullen worden overgebracht,. Het verblijf van veroordeelde landloupers en bedelaars in een bedelaarsgesticht of werkbuis kan telkenmale den tijd van drie jaren niet te boven gaan. Veroordeelde landloopers en bedelaars, welke vreemdelingen zijn. kunnen ten allen tijde op last der regeering over de grenzen worden geleid." Daarna zijn aangenomen ontwerpen tot onteigening van grond voor eene zeltregistreerende peilschaal te Westervoort (49 tegen 5 st.), lot onteigening voor den aanleg van een grindweg onder W addmxveen tot bekrachtiging van eenige artikelen der overeenkomst met de Holt. Spoorwegmaat schappij be:reftende de exj loitatie van het baanvak Zaandam Amsterdam (52 legen 2 st.) Den 10 is met 54 tegen 9 st. goedgekeurd liet ontwerp tot wijziging der wet op hei, honger onderwijs. Daarna heeft de heer v- Kerkwijk de regeering geïnterpelleerd over de overeenkomst met Rotterdam betreffende de brug aan de Koninvshaven en afgekeurd. dat liet contract gesloten was loader voorbehoud van de goedkeuring der wetgevende macht De minister van waterstaat, verdedigde het, contract: de financieele lasten konden uit de begrooting gekweten worden en de 100,0Ü0, aan Rotterdam voor onderhoud uitbetaald, wa3 eene wettige schuld, uit het, contract van 1869 voortspruitende. De lieer v. Stolk verdedigde mede het, contract,. Door den heer v. Kerkwijk werd vervolgens eene afkeurende motie voorgesteld gelijkluidend aan de in Dec. omtrent het contract met de Maatschappij „Zeeland" aangenomeue. De behandeling dezer motie is tot een nader te bepalen dag verdaagd. Dtn 11 is de onteigeningswet voor den spoorweg Amers foort—Nijmegen met 5.} tegen 14 en die voor den spoorweg Dordrecht-Kestaren met alg st,. aangenomen. De beraadsla ging over die voor den spoorweg Stavoren—Leeuwarden is geschorst, ten gevolge der aanneming, met 34 tegen 31 st. van een motie van den heer Sickest, waarbij eene ombuiging langs Bolsward weusrbelijk wordt verklaard. Na aanneming met alg st. van het omwerp tot overschrijving van posten der begrooting van binn. zaken van 1877 op 1878 (uitgaven voor kuntvcorwerpen) is de Kamer op reces gescheiden. Benoemingen. Tot president van den H Raad mr. C. H. Gockmgathans vice prestot vice-pres. mr F B. Coninck Lie/sti gthans raadsheer; tot raadsheer jr. mr. J W. H. Rutgers v. Rozenburgtot vice-pres. van den Raad van Ned.-Indie h M. Andrée Willens, thans lid tot lid mr. S. E. Nederburgh, laatstelijk resident van Cheriton. Eerbewijzen. De abonnenten van den Kon. Holl. Schouw burg ;e 's (jraveuliage hebben den 9, 1oen de Medea en het nieuwe stuk van den heer J. Gram „Patiënten" werden op gevoerd aan mevr. Kleine een gouden en aan de dames Albregt en Stoeit zilveren lauwerkransen vereerd. 's Rijks Middelen hebben in de eerste 3 maanden dezes jaars opgebracht f 21,922,214, tégen t 2l.367.t-6t in het eerste kwarlaal van 1877 Het 3|1S der raming beloopt. 23,597.206. Onderwijs, Het centraal bestuur van liet Algemeen Nederlandscb Werkliedenverbond heeft, de i'. Kan er bij adres verzochthet aanhangige wetsontwerp op liet lager onderwijs niet aan te nemen, dan na er m gebracht te hebben: 1. leerplicht, 2. kosteloos onderwijs, 3. voorbe reidend onderwijs en 4. herhaliugs en voortgezet, onderwijs. In eene door genoemd bestuur uitgeschreven, den 31 te Amsterdam gehouden vergadering van werklieden die door ruim 400 personen werd bijgewoondis eene motie aange nomen tot goedkeuring van het verzonden adresen een adres van adhaesie door 316 personen geteekénd In eene den 7 April te Rotterdam gehouden, door hetz lfde bestuur belegde bijeenkomst van werklieden is een dergelijk adres aan de 2e. Kamer vastgesteld. r In het prae-advies van het hoofdbestuur der Vereeniging //Volksonderwijs» over het aanhangige schoolwetontwerp werden verschillende bezwaren tegen dat voorstel, behoudens instemming met de leidende beginseleningebracht. Het gemis van het voorbereidend onderwijs, bet met-vaststellen tan het aantal kweekscholen, die te lage minimum-cijfers der bezoldigingenbet geisis van den leerplichtziedaar de Den 11 April is te Krimpen a/d Lek op de werf van de kh. J. en A". Smit te water gelaten de stoomboot Zijpe I, bestemd voor de vaart tusschen Alkmaar en de Oude Sluis, waarvoor voorlonpige concessie is verleend aan de heeren Stoel, v. Haaften, de Goede en Pot. Ds de Gaay Fortman heeft voor het beroep naar de lierv gem. alhier bedankt. BURGERLIJKE stand ONDERTROUWD. 12 AprHendricus Wil'ndus Adrianus Hohmann en Alijda Elisabeth Hamers, beiden te 's Hertogenbosch, laatst- gen. on 1. alhier. Ié u Gerrit Gelder, te Alkmaar, en Elisabeth Hos, te Akersloot. Theodoras Groen en Barbara Johanna Hazes. Jacques Pieter Lubbe Bakker en Ru- dolphine Rietberg. Jan Jansen en Ma ijtje Hojf. Murk O zing awedr. van Luutsche Groenland, te Urk onlangs alhier, eerder te Noordsoliarwoude en Jansje Bos, wed. Jacobus Volraat te Purmerende. GETROUW D. 7 Apr. Gerrit van Egmond en Trijntje Valentijr.. OEBOREJN. 5 Apr. CornellsZ. van Arie de Jong en Maria Bek. Aicolaas Gerardus, Z. van Gerrit Hendrik Meyroos en Rensje van de Poll Casper GeorgeZ. ven Adrianus Einwacliter en Geertruida Krijt. 6 Catharina, D. van Jacob de Koning en Guurtje Groenveld. Pietje HillegondaD. van Hendrik Jan Teerink en Petronella Hillegonda Schuit Jacoba JohannaD. van Gerrit Oudliofl en Maria Wilhelmina Lingerak. 7 Dorothea Cornelia Catharina, D van Cornelis Petrus Rijkenberg en Mina Henderica Sprenkeling. 8 Elisahetti Johanna Maria en WillemD. en Z van Vmcentins Johanues Klaverweijden en Johanna Martina Vest er. 9 Philippus Petrus, Z. van Pieter de Munk enNeeltje Bussen. 10 - Theodoras Gerardus, Z. van Gerrit Buijsman en Engelina Schoen. Josephina 1). van Doris Dos- nian en Agatha Stadsvoort,, wonende te Gouda. |1 Bernard Herman, Z. van Bernard Hermann Witten- berns en Johanna Margaretlia Keys per. Maria Catharina Francina, D. van Josephus Petrus Nicolaas Cornells Mans en Maria Jurriana Meijer. Anna, D. van Israël Cohen en Vrouwtje Langedijk. 12 a Elisabeth, D. van Louis Room en 'Dieutje Pot. OVERLEDEN. 6 Apr. Murtir.us van Amsterdam. 7 Engelina Barendina Meijer, eclitgen. van Leotiardus Ewalt, 35 j. Maria Catharina, D. van Cornelis Moerbeek en Maria Elisabeth Orbons9 d. 8 Klaas Bol61) j. 9 Leentje Hamburger, 27 j. V E1LUNGVAN VASTE GOEDEREN. 10 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis, z.z. Heul, Sectie A 2520, Str. J, J Tesselaar f 2100. 2. Dito aldaar, 2519 Str. J. D. Tander 2300,— (Afslag 17 April.). de Pol24 j. en 6 m., wonende te Alkmaar 8 April. Aangevoerd 2 Koeien f 310, 154 v. Kalveren f 42 a 116, 33 nuchtere dito f 4 a 14,1 Ezel f 35, 12 Schapen f 36 a 44125 vette Varkens 0,40 a 0,58 per kilogr. 12 April. Kleine Kaas f 37, commissie 32mid delbare f 33, laagste prijs 18, aangevoerd 146 st., we gende 30922 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 937 beet. Tarwe 9 a 12,50. Rogge 8,12 a 8,37, Gerst 6 10 a 7, idem Ckevelier 'f 8,25 Haver t 3,75 a 5, Puar- denboonen f 7,60, bruine dito 12 a 14, blauw Maanzaad f 9,50, Erwten: groene/ 12 a 18, grauwe 18 a 22vale f 14 a 18. 13 April. Aangevoerd 11 Paarden 95 a 700, 3 Koeten 16" a 190, 83 nuclit. Kalveren t 4 a 21 1032 Schapen 23 a 38, 4 Lammeren f 12, 176 magere Varkens 14 a 2221 I Biggen 4 a 95 Bokken en Geiten f 4 a 11 4 k. Bokjes 25 a 40 ct Edam 6 April Kleine Kaas slapelswegende 584 kilogr. 11 April. Aangevoerd 403 st. Boter 1,14 a 1,20, Kippeneijeren 3 a 4. Enkhuizen 11 April-Karweizaad /23 a 23.50, blauw Maan zaad 17 per 50 P., Mosterzaau 21, Erwten grauwe f 12 a 13, vale II a 12, bruine Boonen 12,50 a 13 per mud,, Boter per kop 75 a 85 ct. 23 a 31 aangevoerd 5

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1