No. 17. Tachtigste Jaargang. 1878. Z O K A G 28 APRIL. Leerplicht. giglcfcglijfcgcfie Berichten mr ©ffictëel töcbeeltc NIrdWijk Sluwctim. Kennisgeving. llinnenlund. I I, k t A It V i: IF CO I li A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 O,SS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 265 der gemeentewet Brengen ter algemeene kennisdat bet kohier der plaat selijke directe-belasting voor de dienst van 1878 door den Raad dezer gemeente op, 2-1 dezer vastgesteldweder gedurende 8 dagen na heden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd, binnen welken tijd tegen den aanslag bezwaar kan worden ingebragt bij Gedeputeerde Staten van deze provinciehij ongezegeld verzoekschriftalsmede dat het kohier der belasting op de honden voor 1878 evenzeer door den Raad in die vergadering vastgesteld met, bepaling van 1 Augustus 1878 als dag, voor of waarop de aanslag in eens moet zijn betaald op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 April 1878. l)e Secretaris NUHOUT van der VEEN. Kostelooze Bezichtiging op Zondag, 5 Mei e.k., 's namiddags van 1 tot, 4 uren. Toegangskaarten te verkrijgen ter vergadering der Com missie van Toezichtden 2 Mei, 's namiddags van 2 tot 3 urenin bet stadshuis. Bezichtiging tegen 10 cents de persoon op Zondag, 12 Mei e.k., 's namiddags van 1 tot 4 uren. Bezichtiging tegen 25 cents de persoon eiken Maandag en Vrijdag, s namiddags van 1 tot. 3 uren. Aan belanghebbenden wordt berigt. dat, de BADINRIG- TINH in het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis van af heden, alle dagen uitgezonderd Zondaggeopend zal zijn van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. Zij, die van deze inrigting voor een enkel bad gebruik ■willen maken moeten voorzien zijn van een door den bin nenvader van het Gasthuis aftegeven kaartje. PUL1C1 K. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Poücie liet navolgende voorhandenalseen blauw kinderschoentie. Verder zijn aldaar inlichtingen te beko nen omtrent een dacon met gouden dop en étui en een kinderzakjeinhoudende 62% cent. Lijst, van brieven, waarvan de geadresseerden unbekend zijn, verzonden gedurende de 2». helft der maand Maart 1878. Neeltje Muilboom. Ainsterda J. Dries, Schiedam; Mevr. J- TronroiPotmaUtrecht; P. Kiestemaekers Dijck. Van de Hulpkantoren: Dirkshorn Heemskert.Barsingerhorn. Heer Hugo Haard, T. van Terienen WarmeDhuizen. PettenC. HanriAmsterdam. De tijden liggen verre achter ons. waarin de vader onbeperkte macht had over zijn kindwaarin het kind als het eigendom des vaders werd beschouwd over welks krachten en vermogens, over welks leven en gezondheid, over de vruchten van welks arbeid hij eigenmachtig beschikte. Toch blijft de zorg voor hunne kinderen aan de ouders overgelaten. Aan eene opvoeding van staatswege, als in het oude Sparta wordt in onze tegenwoordige maatschappij niet ge dacht. Te recht. Aan niemand beter dan aan de ouders kan het welzijn hunner kinderen worden toe vertrouwd Hunne liefde zal waken voor hun gezond heid en hen hunne lichaamskrachten en geestver mogens leeren oefenen en inspannenom hen in staat te stellen later voor eigen onderhoud te zorgen en op hunne beurt nuttige leden te worden dier- zelfde maatschappij, waarin zij zijn opgegroeid Tot dat doel zullen de ouders gaarne alle krachten in spannen en zich zeiven ontzeggen, wat ten nutte van hunne kinderen kan worejen aangewend. Maar ook op dezen regel bestaan uitzonder ingen Bij sommigen van ons geslacht is helaas, de zelfzucht sterker dan de ouderliefde en bij anderen is de nalatigheid of het onverstand zoo groot, dat de kinderen er het slachtoffer van zouden worden, wanneer geen andere macht tusschen beide kwam. Daarin heeft onze burgerlijke wet de natuurlijke roeping der ouders tot een plicht gemaakt, eu schrijft ons burgerlijk wetboek voor „De ouders zijn verplicht hunne min derjarige kinderen te onderhouden en op te voeden." Wanneer er soms gevonden worden die het leven of de gezondheid hunner kinderen door verwaarloo- zingmishandeling, onthouding van het noodige voedsel in gevaar brengen, dan verheft de staat zijn treffende hand Evenmin duldt de staat, dat jeug dige kinderen tot arbeid worden gebezigd waartoe hunne krajhten ontoereikend zijn, op een leeftijd, waarin lichaam en geest op andere wijze geoefend moeten worden, wil men niet dat reeds in het kind de man of de vrouw bedorven wordt Maar als lichamelijke verwaarloozing verboden en onthouding van het noodige stoffelijke voedsel straf aar is, als her ernstig gemeend is met dat voorschrift onzer wet: „De ouders zijn verplicht hunne minderjarige kinde ren te onderhouden en op te voeden mag het dan iemand vrijstaan, zijn kinderen het geestelijk voedsel te onthouden en hen in volslagen onkunde te laten opgroeien wanneer althans de gelegenheid om hen te laten onderwijzen voor hem niet ontbreekt? En die gelegenheid bestaat in ons land overal en voor iedereen. Voor den arme, den onvermogende en den minvermogende, evenzeer als voor den gegoede. De openbare school staat voor allen open. En daarom heeft dan ook de algemeene vergade ring der vereeniging „Volksonderwijs" laatstleden Dinsdag met bijna algemeene stemmen haar leed wezen betuigd dat de leerplicht niet in het wets ontwerp tot herziening der wet op het lager onder wijs is opgenomen en de toepas.-ing er van daarin evenmin is voorbereid Moet dat leedwezen door pas gedeeld worden? Wij betwijfelen het zeer. Voor- 5 O eerst lette men op het tweeledige der verklaring Men betreurt te gelijk dat. de leerplicht in het wets ontwerp niet is opgenomen en niet wordt voorbe reid. Ons komt het voor, dat het een het ander uitsluit. Is er nog voorbereiding noodig, dan is dadelijke invoering onmogelijk En dat voorbereiding noodig is wordt eigenlijk do< r niemand ontkend. De commissie, in het jaar 187é door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen benoemd om de werking der wetten op het lager en het middelbaar onder wijs te onderzoekenzegt daaromtrent in haar ver- slag: „Op dit oogenblik echter zal een wet op den leerplicht nog niet in al haar omvang uitvoerbaar zijn. De toestand der schoollokalen is daartoe op veel plaatsen te gebrekkig, het aantal scholen te gering, en het onderwijzend personeel nog te weinig talrijk Indien dus leerplicht bij de wet werd ge decreteerd dan zou er altijd een termijn moeten aangewezen wordenbinnen welken alles gereed moet zijn om de wet in volle kracht te kunnen doen werken Intusschen is het wenschelijkdat reeds zoo spoedig mogelijk in die richting maatregelen worden genomen." Na dien tijd is de toestand niet veranderd. Wy kunnen daarom de verklaring van de vereeniging „Volksonderwijs" niet anders opvatten dan in dezen zin, dat zij zou wenschen dat in de nieuwe wet een tijd bepaald werd, waarop de leerplicht zou worden ingevoerden waarop daarvoor natuurlijk dan ook alles gereed zou zijn Dat zulk een bepaling in het oniwerp niet voorkomt, behoeft naar onze meeuingechter door niemand ernstig betreurd te worden. De rechterlijke inrich ting van den heer Godefroy heeft als behoorlijk afgekondigde wet in het Staatsblad gestaan en de dag van haar invoering was bepaald maar toen die dag naderdebleek het dat voor de invoering niet alles gereed was; er werd een latere dag bepaald en toen die maatregel nog eens herhaald was, werd eindelijk de geheele wet buiten werking gesteld. Zoo zou het ook met den leerplicht kunnen gaan De wetgever heeft het wel in zijn macht te bepalen, dat op een zekeren tijd het aantal en de ruimte der schoollokalen voldoende zullen wezen, maar niet, dat ook het onderwijzend personeel toereikend zal'zijn om den leerplicht in te voeren. Er blijft dus niets over dan die invoering mettertijd mogelijk te maken Op het oogenblik is het aantal onderwijzers nog on voldoende voor de werkelijk schoolgaande kinderen ook zonder leerplicht. Er is echter meer. Het lager onderwijs is op zich zelf reeds een onderwerp van wetgeving van groot gewicht en van belangrijken omvang, en de leerplicht is een zeer betwist punt. Zou het nu verstandi» zijn, het tot stand komen van een goede wet op het lager onderwijs afhankelijk te maken van het ver schil van meening in de Staten-Generaal omtrent den leerplicht? Een wetsontwerp waarin het was opgenomen, zou bij de eindstemming door een moge lijke vereeniging van minderheden gevaar kunnen loopen. Ons komt het voor, dat een Minister, die niet alleen veel wil voorstellen maar ook veel wil tot stand brengen een onderwerp als de leerplicht in een afzonderlijk wetsontwerp moet regelen, te meer, omdat zulk een onderwerp niet in een enkel artikel kan geregeld worden Vrijstellingen toch moeten er zijn, en die te regelen, met andere woor den te zorgen dat gestraft wordt en ook alleen gestraft wordt opzettelijk schoolverzuim, schoolverzuim zonder werkelijke redenen van verhindering, is geen gemakkelijke laak Tot nog toe heeft men de kin deren beneden de twaalf jaren niet onttrokken aan den veldarbeid. Wil men die uitzondering hand haven omdat de hulp voor kinderen in sommige streken van ons land daarbij gedurende een zekeren tij 1 des jaars onmisbaar is, dan zou de school gedu rende dien tijd moeten stilstaan of althans vrijstel ling van schoolbezoek moeten gegeven worden. In het verslag van de Nutscommissie werd dan ook in overweging gegeven, dat de regeering of het school toezicht naar gelang van plaatselijke omstandigheden, voor elke gemeente afzonderlijk gedurende eeu zeker gedeeite van het jaar het wettelijk voorschrift geheel of gedeeltelijk buiten werking zou kunnen stellen, of wei dat in de wet een minimum van schooltijden bepaald zou worden, door de gemeentebesturen, onder goedkeuring van Gedeputeerde staten, over het school jaar te verdeelen. Deze en andere punten vereischen voorafgaand onderzoek en nauwkeurige overweging Hoe zal men b v. handelen ten aanzien van een zeer gewone reuen van schoolverzuim, als vader en moeder beide buiten s huis werken, of wel de vader weduwnaar is, en het oudere kind moet te huis blijven om op een jonger broertje of zusje te passen? Wat zal het zijn, als de reden van het thuisblijven wor t gezegd te bestaan in ongesteldheid, hoofdpijn, maag pijn buikpijn, koortsachtigheid, verkoudheid enz Te beslissen, dat er leerplicht ingevoerd zal worden, is zeer eenvoudig; maar een wetsontwerp samen te stellen, waarin de zaak naar redelijkheid en billijkheid on praktisch-uitvoerbare wijze woidt geregeld, schijnt ons minder eenvoudig. Men wil ouwiliigen en on verschilligen dwingen; maar dan zorge men ook, dat de wee voor dezen geen wassen neus, en te gelijk voor den welgezindeeerlijke en waarheidlievende geen last en geen plaag worde. Een onderzoek hoe dergelijke wetten in andere lauden werken, eu ot het beoogde doel er althans voor een goed dee door bereikt wordtkomt ons daarom vóór alles noodig voor. Met het bezwaar, dat den Minister blijkt terug te nouden van de invoering van deu leerplicht, kunnen wij echter niet instemmen. „De Slaat" lezen wr in de Memorie van Toelichting „heeft niet het ree bi' aan de ouders de keuze der school te outnemen en zoolang dus de tegenstand tegen de openbare schuo gaande wordt gehouden moet van het nemen van at oende maatregelen worden afgezien." Die zoo redeneert, heeft geen kans het nemen van eenigen afdoenden maatregel te beleven. Maar de Minister schildert den tegenstand tegen de openbare school sterker en anders dan hij zich openbaart. Zeker, duizenden in den lande verlangen zoo mogelijk voor hunne kinderen onderwijs, dat geheel is doortrokken en wordt beheersebt door een bepaalde godsdienstige richtingdat de openbare school nu eenmaal niet geven kan. Maar dat er in ons land ernstige ge moedelijke ouders zouden gevonden worden die eenigen prijs stellen op onderwijs, en die, wanneer er geen bijzondere school bestaatwaarin het door hen verlangde onderwijs wordt gegeven, en zij niet in staat zijn om hun kinderen zeiven te onderwijzen, of door anderen huisonderwijs te doen ontvangen hen liever van alle onderwijs verstoken zouden laten dan hen naar de openbare school te zenden, dat is de ondervinding leert het gelukkig niet waar. Verkiezingen. Te Zevenbergen is bij de nieuwe ver kiezing van een lid der 2' Kamer geene voldoende meer derheid verkregen en moet herstemd worden tusschen de lieeren v. Diepen en v. d. fferk, die 550 eu 549 st. bekwamen. De heer Wijnmalen had 470 st. Benoemingen enz. Aan mr. P. C. bn. Nahuys is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris des Konings in Overijsel. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot gewone hoog leeraren aan de universiteit benoemd: in het roroeinseh recht en zijne geschiedenis dr. Max Cohnhoogleeraar te Zurich, in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen dr! P. D. Chantepie de la Saussaye Dz., predikant te Hemmen. Bevolking Het, bevolkingscijfer van Nederland bedroes op 1 Jan. 3,9J4,792 van Noordlitflland 654,797 respectie- velijk 37,976 en 20,257 meer vrouwen dan mannen; in NoordbrabantLimburg, Gelderland, Overijsel en Drenthe hebben de mannen de meerderheid, in de overige provinciën de vrouwen. De grootste gemeenten telden: Amsterdam 302,266, Rotterdam 142,585, 's Gravenhage 107,897, Utrecht 67,341 Groningen 41,1,3, Leiden 40,977, Arnhem 38,680 Haarlem 3569.', Maastricht 29,578 Leeuwarden 27 545 Dordrecht 26962, Tilhurg 26,884, Delft, 24,959,'s Herto^en- bosch 2-4,878, Nijmegen 23,859, Schiedam 22,333, Zwolle 21,886 en Helder 21,738 inwoners. In Noordholland telden voorts Haarlemmermeer 13,602, Zaandam 12,801 Nieuwer- amstel 12,716, Alkmaar 12,613, Hoorn 9922, Hilversum 8148, Texel 6340, Enkhuizen 5604, Edam 5482. Velsen 5024, Purmerende 4932, Zijpe 4890, Sloten 4228, Beemster 4155, Bloernendaal 3946, Beverwijk 3701 Wormerveer 3653, Weesp 3626. Huizen 3604, Aalsmeer 3577, Assen- delft 335! Terschelling 3332, Schagen 3100 en Heemstede 3042 zielen. Belastingen. Eene den 25 te 's Gravenhage gehouden buitengewone vergadering der Holl. Maatschappij van Land bouw heeft na uitvoerige discussie beslist, dat eeue herziening der grondbelasting noodzakelijk is, en eene motie aangenomen, strekkende om het hoofdbestuur te machtigen, bjj de regeering aan te dringen op gelijktijdige afschaffing der mutatie- en ohhgatierechlen. Voorts is beslist, dat eene herziening van het kadaster gepaard behoorde te gaan met eene herziening van de opbrengst der ongebouwde eigendom en. De vereeniging tot, ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft den 15 een adres aan de 2«. Kamer gerichtwaarin zij uitvoerig hare meenin" te kennen geeft over het aanhangig ontwerp tot herzieningen de belastbare opbrengt der ongebouwde eigendommen. Een afdruk van dit adres ligt aan het bureau dezer Courant voor belangstellenden ter lezing. Spoorwegen. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten de 2' Kamer bij adres te verzoeken alsnog onver anderd aan te nemen de onteigeningswet voor den spoorwe" Leeuwavden-S'avoren (dus zonder de door de Kamer bij de motie Sickesz verlangde ombuiging langs Bolsward), er. om de raden van de bij den noordhollandsch-friesehen spoor weg betrokken gemeenten uit te noodigendit verzoek te ondersteunen. Militaire Zaken. Ter uitvoering van liet kon. besluit van 13 Aprilregelende de opleiding van onderofficieren en mindere militairen tot officier, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de Militaire School te 's Hertogenboseh bestemd is tot ople.ding tot officier bij de wapens der infanterie en eavallerie. die te Haarlem (Kampen) tot, opleiding tot. officier bij het wapen der infanterie en de militaire administratie. Stoomvaart. Uit het verslag der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" blijkt, dat het dividend over 1877 7 pCt.. bedraagt. Van de 16 reizen, waarover de afrekening liep, bedroeg de uitvoer per reis telkens 63 last meer dan het vorige ?aar, Van de geldleening a f 3,500,000 is 43,0,000 afgelost! Het voorschot van prins Hendrik a f 400,000 is geheel afgelost. Alles getuigt van den toenemenden bloei dezer Maatschappij Scheepvaart. Bij kon. besluit van 21 April is eene staatscommissie benoemd tot onderzoek van den toestand van het Zwolsche Diep en tot het voordragen van middelen ter verbetering van dat vaarwater. Het „Rijnvaart comité" te Amsterdam heeft een adres, ter beurze en elders voor belangstellenden ter teekening gelegd aan de 2'. Kamer gerichtmet het verzoekde regeering krachtig te willen steunen in alles wat tot de spoedige uitvoering zal kunnen bijdragen van de voorgedragen m uwe en verbeterde waterwegen tusschen Amsterdam en de groot,e rivieren. Verkeer. Den 23 is tusschen den Haag en Schevenin- gen een goedgeslaagde proeftocht gedaan met een door stoom in beweging gebrachten tramwagen. Landbouw. Door de Afdeelingen lJsel-Oever en Over- Veluwe van de Geldersche Maatschappij van Landbouw zal, in het Oranje-Park te Apeldoorn, op 56 en 7 Juni e.k! eene tentoonstelling van zuivel en werktuigen tot zuivelbe reiding, en op 6 Juni e.k. eene tentoonstelling van paarden, rund- en wolvee worden gehoudendie zeer belangrijk beloott te zijn daar de regelings-eommissie door eene aan zienlijke subsidie van het, gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eenigen tijd in het buitenland met zulke uitnemende resultaten to»paste, en hier nou minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot, zuivelbereiding, waaronder ook de metbode-Swartzin werking gesteld te exposeeren. Ook zaldoor de uitgeloofde prijzen voor zuivelproducten van iedere provincie afzonderlijk deze ten toonstelling een juist overzicht, geven van de mate van ont wikkeling, die deze industrie over geheel Nederland bereikt heeft. Het provinciaal bestuur van Gelderland verleende daarentegen eene geldelijke bijdrage uilsluitend ten behoeve van de tentoonstelling van paarden en rundveeals een bewijs van zijne belangstelling in deuit de inzendingen op deze tentoonstelling te blijken resultaten van de meerdere zorg, die in den laatsten tijd aan de veredeling van het ras van paarden en rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den heer W P. Pook van Baggen te Apeldoorn, secretaris der regelings-eom issie. Kerkelijke Zaken. Ds. L. 22. Oldeman te Scheimerhorn heeft voor het beroep naar Ursem bedankt, ds S. J. Dekker, te Broek op Langedijkvoor dat naar Middelstum. Vervolg der Wekeljksche Berichten in het Bijblad. .Ssf AÏ>9-fHcUWiJ. Z- M. heeft den heer JJMolenaarop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2"> luitenant bij het corps ge vormd uit de scberpschutters-vereeniging alhier, en als kapi tein bij het 3' bataljon rustende schutterij in Noordholland. De heeren dr. J. D. Boekedr. D. A Kerkhoff en dr. H. W. Waalewijndirecteur en leeraren aan 's Rijks hoogere alhier, zijn benoemd tot leden der te Amsterdam zitting te houden commissie, beiast met het afnemen van de eindexamens der h. burgerscholen in Noordhollaud. [Voor zitter dezer commissie is dr. D. van hunkeren Matthesdi recteur der li. b. s. te Amsterdam en de overige leden de heeren mr. JDomelaNigxirediuis.12. JIJzerman en T. H. Boer, leeraren aan gemelde school; dr E. van der Pen, directeur, dr. J. H. Gallee en A. van der f oortleeraren aan de h. b. s. te Haarlem A. Peltdirecteur der h. b. s. te Zaandam, Yaux en G. B. van Kempen, leeraren aan de h. b. s. te Amsterdam en W. 2V. Dingerleeraar aan de handelsschool te Amsterdam], Het kiescollegie der herv. gemeente heeft, ter voorziening in de steeds voortdurende predikants-vacatureeen nieuw drietal gevormd: bestaande uit de heereu H. v. d. Hagt te Genemuiden F. v. Spall te Leimuiden en P. Bartstra te Klundert. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 24 April 1878. No. 4. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Wellan, T. L. Koorn en Stuart. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. F an Gedeputeerde Staten 2. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot voldoening van f 10625,37% uit den post voor onvoor ziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1877. 3. Brief, ten geleide van liet goedgekeurde raadsbesluit tot het aangaan eener nieuwe huurovereenkomst met het Rijk betreffende de bij de Regtbank en het kantongeregt in gebruik zijnde lokalen. Nos. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Verslag omtrent den toestand van het armwezen over 1877. 10 Weezen en verlaten kinderen, waarvan 3 door loopend en 7 tijdelijk, werden bedeeld; 25 eigen armen, waarvan 11 doorloopend en 14 tijdelijk, behalve 4 a 5 in het Diakoniehuis verpleegde personen 100 22. C. armen beneden den leeftijd van 60 jaren, aan wie door het R. C.pa- ro.hiaat armbestuur onderstand werd geweigerd, waarvan 36 doorloopend en 61 tijdelijk De toestaud van het armwezen verbeterde wederom en kan vrij gunstig genoemd worden. 5- Verslag omtrent den foest.and van het burgerweeshuis over 1877. Van de 48 op 31 December 1876 aanwezige weezen verlieten 2 meisjes wegens het bereiken van den 18jarigen leeftijd het gesticht: 1 jongen en 1 meisje, beiden be-tedelmgen, werden slechts opeenomen. Aan arbeidsloon werd ingebragt 637,56. De gezondheidstoestand was zeer gunstig: de ziekenzaal kon geheel ongebruikt blijven. Aan het R. C. weeshuis werd uitgekeerd f 865,77op 31 Decem ber 1877 werden daar 23 weezen verpleegd. De inschrijving der ingezetenen tot dekking van het tekort bragt, f 2250,4-5 op: de raming bedroeg 2221.27. De dienst 1877 sluit met een batig saldo van 2 11 14,53 door de hoogere arbeids- looneude meerdere opbrengst der itischrijvingen en tiet niet toenemen van het getal weezen met het, aantal, waarop gerekend was bij het opmaken der begrooting. 6. Deelt de Voorzitter mede, dat reeds in handen der vaste commissie van financiën zijn gesteld om berigt en raad de rekening van regenten van het burgerweeshuis en van de dienstdoende schutterij over 1877. Nos. 4, 5 en 6 voor kennisgeving aangenomen. fan Burgemeester en Wethouders 7. Brief, ten geleide van het procesverbaal van kasverifi- catie bij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief, waarbij wordt gewezen op het onhoudbare van den toestand van het Doelenveld en op het wensehelijke dat daarin verandering kome. Op sommige plaatsen bestaat toch volstrekt, geene afscheiding tusschen de particuliere erven, aan het Doelenveld uitkomende en dat veld, en op andere plaatsen eene onvoldoende of in slechten staat verkeerende afscheiding, Eene behoorlijke afscheiding zal dus gemaakt moeten worden, waarvan de kosten komen voir de helft voor rekening der gemeente en voor de wederhelft voor rekening van de eigenaren der erven. Onder laatstgenoemde personen zullen zich waarschijnlijk verscheidene bevinden, die wel be reid zullen zijn daartoe over te gaan, doch op de goedkoopste manier. Het belang der gemeente brengt echter mededat zulks op afdoende wijze geschiedt door eene houten schut ting, hoog 2.10 Meter en daarom achten Burg. en Weth. het beter, niet met de eigenaren in overleg te treden, maai de schutting te zetten voor rekening der gemeente overeen komstig hare wenschen. De kosten worden geraamd op 665,—. Zij verzoeken eene beslissing te nemen en zoo de Raad zich met vorenstaand gevoelen vereenigt, magtiging te verleenen, tot, de uitvoering van dat werk overtepaan. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand om l-erigt en raad. 9. Voorstel der plaatselijke schoolcommissie om eene door haar wenschelijk geachte uitbreiding van het gymnastiek onderwijs of bij verordening tot stand te brengen of haar magtiging te verleenen, om zulks in overleg met, den onder wijzer te doen. Geste d in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 10. Brief van den heer P. Rentmeester, houdende berm, dat hij de betrekking van Regent van het Elisabeth's Man nen- en Vrouwen-Gasthuis met ingang van 18 April 1.1. nederlegt. Den heer Rentmeester een eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin aan de gemeente bewezen diensten. 11. Verzoek van den beer fV. F. Stoel, om vergunning tot het leggen van een stoepsteen voor het in aanbouw zijnde huis nabij het Ritsevoort in het Kennemerpark, tot het 'aan leggen van een paar bloemperken met gras op den gemeente grond voor dat perceel, tot het, plaatsen van eenig opgaand hout voor het naast zijn perceel gelegen pakhuis van Balder en tot het leggen van stoepstukken voor twee percelen gebouwd in het Kennemerpark nab\j net "'WerstraatL

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1