TAB. JOH. C Schild erski 2 a 3 Schilder! 2 Schilders 3000,- J. D e k r De beste Raaskle H. B. KUYT en Als Stoffeerders bevel Zaadmarkt. H Specialiteit in een nieuw Burgt Schilderskn 2 a 3 Sehildei D. GEERL1NG, Boterslraal, FNIDSEN. verkoopt alle soorten vat reerende in prijs en h attent op zijne Var in a Aan bovengemeld adre Sig MAC Rusland. Turkye. Servië. Oostenriik-Hongarffc. Zwilscrlund. ItaSle. Portugal. ïcreeiiigde Stalen. Kraxiüe. Er wordt ter overname aangeboden met Restaurant voor/3000, de Kalverstraat. tiet huis is voor Brieven franco onder letters tl It, b delaars M. SCIÏOONE VELD Z straat 2, Amsterdam. is ontegenzeggelijk de Beensclu sens Laboratorium, verk anderen bij J MA REES te Alkn derdags te Schaven. WESSANEï HOEDENFABRIKANT Zeedfjk, ItO, lllSTï berichten aan het geachte publiek v omstreken dat zij Maandag as. hier - met eene prachtige sorteering Hee Hoeden (Pluche de Lyon) eu a Heeren-, Jongeheeren- en Kinder- hocden en Sltroolioedcn, i en prijzen. Zijn te spreken en te ontbiede TWÏSK in het logement het W ap te Alkmaar. Men wachte zich voor bedr zelf in persoon. De onderget zijne geachte b dat hij verl Boekenlaan naar de Korte hoek Ramen Hij hoopt door et als Metselaar zich ieders datie waardig te maken. I Aan hetzelfde adres TE HUUR of TE gevraagdbij A YENEET te hout- en marmerschilderen b< vast geplaatst worden, tegen hi kunnen dadelijk gepla bij J. REEVERS, Mr. Sch li I L i w. A. VAN BOMMEL, V op Langedijk, vraagt ten spoe knechts tegen hoog loon. k. Mr- s vraagt ten spoedigste en voor kunnen tegen hoog loon gepl KARELSSchilder aan den IEMAND, in de provincie Friesland, biedt aan tegen billijke provisie bovengenoemd artikel in commissie te koopen H II hier op reflecteerende, gelieven hunne brieven franco in te zenden bij de Tit.geve rs. dezer .Courant, onder het motto Dekriet den 30 te Bradford op eene meeting van 4000 a 5000 menschen eene redevoering uitgesprokenwaarin hij als het uitgangspunt der regeering bij de regeling der oostersche kwestie heeft aangegevendat het tractaat. van S. Stefano geenerlei grondslag voor een duurzamen vrede oplevert en dat de helangen van de muzelmannen en der grieken evenzeer bescherming eischen als die der slaven. Als het tractaat maar preliminair isgelijk Rusland zegt dan moet het, om tot een blij venden vrede te leiden, in zijn geheel aan de bestaande tractaten getoetst worden. Enge land heeft in alle werelddeelen zijne belangen. Zulk een groot Rijk kan traelatendie het eenmaal heeft helpen maken niet maar ter zijde laten schuiven. Het beeft recht te eischen, dat al de daarmede in verband staande kwestiën op een Congres behandeld worden. De door Engeland geno men maatregelen bedoelden geen oorlogmaar het nemen van voorzorgen. De regeering was vast besloten de tot nu toe gevolgde beginselen te blijven volgen. Den 30 is te Manchester, onder voorzitterschap van den heer John Brighteene door meer dan 1500 afgevaardigden bijgewoonde vergadering gehouden van de liberale vereeni- gingen in Noord-Engeland. Er werd eene reeks van motiën met alg. st. aangenomen, waarin de oorlogzuchtige politiek van bedreigingdie de regeering volgdeen de ontbieding van indische troepen terstond na het uiteengaan van het Parlement, ten sterkste afgekeurd werden als gevaarlijk voor den europeeschen vrede en onnoodig voor de britsche belangen; waarin verklaard werd, dat de regeering, waarvan lord Beacons field het hoofd is, een noodlottige hinderpaal is voor den europeesehen vredede onafhankelijkheid der verdrukte bevolkingen in bet Oosten en eene voortdurende bedreiging van de eer, de belangen en de vrijheden van Engeland. Ten slotte werd het in de motiën wenschelijk genoemd, dat, zoo men het over het Congres niet eens worden konde regee ringen van Rusland en Engeland hare toevlucht zouden nemen tot „de goede diensten van eene bevriende mogend heid", waarvan protocol 23 van het tractaat van Parijs spreekt. In geen geval moest de oorlog verklaard worden zonder dat de britsche natie hare stem daarover had uitgebracht. 's Avonds hield de heer Bright op eene groote meeting eene lange redevoering, waarin hij protesteerde tegen de zoogenoemde pogingen om den vrede te bewarendie de regeering in het werk stelde en ontzaggelijk veel ge'eken op stappen tot den oorlog. De bewering van den minister llardy, volgens welke in Engeland een ministeriedat den oorlog wilde, ondenkbaar was, achtte hij zeer ongerijmd en in stnjd met de feiten daar lord Carnarvon en lord Derby kennelijk alleen wegens de oorlogzuchtige politiek der regeering afge treden zijn. Zoo Engeland in den oorlog de bovenhand behield, zou de regeering der Porte hersteld worden. Moest daarvoor zooveel bloed worden gestort? Wederoprichting van Turkije, dat is het doel der regeering. Daarvoor oorlog te voeren, zou een gruwel zjjn. Voor de britsche belangen is het van weinig beteekenis, of Bulgarije iets grooter of kleiner is en of Rusland Bessarabie terugkrijgt. De heer Bright deed uitkomen, dat de minister Hardy zelf gezegd had, dat de machteloosheid van Turkije een gevaar was voor de en- gelsche belangen in Euiopa. Volgt daaruit niet, dat de engelsche regeering Turkije weêr machtig maken wil Eene schandelijke misdaad zou het zijn, daarvoor oorlog te voeren. Van verbreking van het evenwicht van macht in de Mid- dellandsche-zee kan geen sprake zijnals het waar was, dat Engelands vloot machtiger was dan die van alle mogend heden te zamen. Roepende over gevaar, dat lndie en het Suez-kanaal van de zijde van Rusland bedreigtgaat men thans door datzelfde Snez-kanaaldat de russen in liezen oorlog zelfs niet genaderd zijn, indische troepen tegen Rus land voeren. De heer Bright meende, dat de oorlog in het algemeen een spel isdat de volkenzoo zij wijs waren hunne Koningen en Koninginnen en ministers niet naar willekeur zouden laten spelen. Maar een oorlog als deze zou bijzonder schandelijk en onchristelijk zijn. Inderdaad meende de heer Brighttusscben christendom en oorlog heeft de britsche natie thans te kiezen. Dienzclfden avond sprak het liberale Parlementslid Cham berlain in dergelijken geest op eene groote meeting te Brierley- Hill. Hij ontkende niet, dat er gevallen zijn, waarin oorlog moet gevoerd worden; maar hij ontkende ten sterkste, dat er thans voldoende redenen zijn om een oorlog met Rusland te voeren. Alles zou neerkomen op pogingen om Turkije te herstellen. In eene den 2 Mei te Prestonaan een diner bij de opening eener conservatieve club, gehouden redevoering heeft de minister van binn. zaken, de lieer Crossaangedrongen op de handhaving der Verklaring van 1571. De oorlog, zeide hij zal door geenerlei daad van Engeland uitgelokt worden. Enkele artikelen van het tractaat van S. Stefano zijn onschuldig, maar het tractaat in zijn geheel is verder felijk. Op eene conferentie zullen wij Europawaarschijn lijk ook Ruslandweten te overtuigendat het tractaat gewijzigd en op de tafel der conferentie nedergelegd behoort te worden, ten einde onderzocht te worden. Wij erkennen de plaats gehad hebbende veranderingen, maar wij hebben bet recht ze te bediscussiëeren. De regeering heeft andermaal een reuzenschip te Belfast aangekocht, dat binnen kort met het voorgaande van stapel zal loopen. Elk dezer beide schepen kost 95,000. Zij zouden met het zestal, onlangs door Chatham en Sheerness afgeleverdvoor de Oostzee bestemd zijn. Koloxicn. De eerste afdeeling der naar Malta bestemde troepen7000 man in 23 troepenschepen door 1 oorlog schip begeleid, is den 30 van Bombay vertrokken. De inlandsche troepen toonen veel geneigdheid om naar Europa te paan. Toen dezer dagen uit het 15" regiment te Madras vrijwilli gers gevraagd werden, meldden al de manschappen zich aan, hoezeer dit regiment eerst 6 weken geleden van eene drie jarige dienst in Burmah was teruggekomen. De agitatie over de nieuwe drukperswet in Britsch-Indie is zeer tot bedaren gekomen, nu de regeering aan de locale besturen beeft gelast, die wet niet toe te passen zonder hare voorkennis. De scheepvaart te Petersburg is den 27 hervat. Grootvorst Nicolaasdie wegens redenen van gezondheid het opperbevel nederlegtis tot generaal-veldmaarschalk be noemd. Genl. Todtleben vervangt hem in het opperbevel met prins Rmeretinsky als chef van zijnen staf. Omtrent het britsch-russische geschil berichtte het Russisch Agentschap den 25, dat de duitsche ambassadeurs nog geene formule voor de uitnoodiging tot het Congres ontvangen haddendewijl die formule eerst op de voorloopige confe rentie zou worden ontworpen. Uit Petersburg werd aan verschillende couranten het volgende bericht. 23 Ap Polit. Corrcrp.Sedert de kabinetten van Londen en Petersburg instemden met Duitselilands voorstel om de russische troe pen en de britsche vloot op evenveel uren van Konstanti- nopel terug te trekken met onzijdigverklaring der ontruimde stellingenhebben de onderhandelingen eene ongunstiger wending genomen deels ten gevolge van Engelands voort gezette krijgstoerustingendeels door de bezwaren die van engelsche zijde bij de regeling der bijzonderheden van de ontruiming geopperd werden. Die bezwaren werden aan vankelijk uit den weg geruimd door een nieuw voorstel van het berlijusche kabinet tot. regeling van het aantal uren die voor bet weder bezeiten der ontruimde stellingen noodig zoulen zijn. Maar plotseling kwam Engeland toen met de bedenkingdat zijne vloot niet door de Dardanellen kon teruggaan, omdat slecht weder en andere moeilijkheden bij de doorvaart eventueel meer tijd zouden vorderen. Daar door is Engeland van het reeds aangenomen begins :1 weder afgegaangelijk het van het evenzoo aangenomen beginsel der bijeenkomst eener prelimiuaire conferentie is teruggetreden. 25 April, Times: Nadat Engeland de aanvankelijk voorden grondslag van het Congres voorgestelde formule verworpen hadis eene nieuwe ontworpennamelijk dezedat de mogendheden de bestaande traelaten in bun verband tot bet verdrag van San Stefano in overweging zullen nemen. Oos tenrijk daarentegen tracht eene oplossing te verkrijgen op den grondslag van aequivalenten elke mogendheid namelijk zou zich voor den vermeerderden invloed van Rusland op gepaste wijze schadeloosstellen. 28 AprilTimes.- Er is iets waars in het geruchtvolgens hetwelk prins Bismarck zijne taak van bemiddelaar zou hebben nedergelegd, dewijl het gelijktijdig terugtrekken der krijgsmachten uit, den omtrtk van Konstantinopel in beginsel was aangenomen en hij gelooftdat de onderhandelingen over de bijzonderheden beter rechtstreeks kunnen plaats hebben. Rusland is bereid de onderhandelingen rechtstreeks voort te zetten, het wenscht eene vreedzame oplossintr en is bereid elke schikking aan te nemenwaardoor het hoofddoel van den oorlog verzekerd en Rusland eene matige schadeloosstelling toegestaan wordt. Wat de annexatie van Bessarabie betreft, zou Rusland zich met liet door russen bevolkte gedeelte t,e vrede stellen. Eene vreedzame oplossing is intusschen alleen dan mogelijkals de onderhandelingen het punt, van de voorlegging v; n het geheele tractaat van San Stefano aan het Congres vermijden, want daarin ziet Rusland eene vernedering. De S. Petersburgsche Courant verzekert, dat het. O. M. in hooger beroep gekomen is van de uitspraak der jury, die Vera Sassoulitsch onschuldig heeft verklaard. De heer Layard heeft den 26 voorgezeten in eene versa- dering van ambassadeurswaarin zekere door de consuls voorgestelde besluiten zijn aangenomen strekkende om de Porte uit te noodigenhare toestemming te geven tot, het verhoogen der invoerrechten in Konstantinopel met 20°/o ten einde geld beschikbaar te krijgen om den terugkeer der derwaarts gekomen uitgewekenen naar hunne woonplaatsen gemakkelijk te maken. De russen dringen op nieuw aan op de ontruiming van Schoumla en Varna, waarmede de turken geen haast schijnen te maken. De Daily News zegt, dat de Porte de overgaaf van deze vestingen en van Batoum alleen bewilligd heeft ten gevolge van het voorttrekken der russische troepen tot, Konstantinopel, en dat zij door Engeland, nu de verwijdering dezer troepen wordt voorgesteldaangemoedigd wordt om de overgaaf niet 1e doen alvorens de vraag van vrede of oorlog beslist is. 1500 Landbewoners zijn in den omtrek van Batoum bijeen gekomen met het doel om zicü tegen hare bezetting en die der provincie Lazistan door de russen 1,e verzetten. Den 29 hebben bij Konstantinopel vechtpartijen tusscken russische en turksche soldaten plaats gehad waarbij 80 man gekwetst werden. De minister van oorlog heeft het gaan van russische soldaten over de demarcatielijn verboden. Moukhtar-bassa heeft in het ministerie eene plaats gevonden als grootmeester der artillerie. De geruchtendat de Sultan en zijne omgeving russisch- gezind zijnhebben bij de bevolking en het leger veel ontevredenheid verwekt. Aanplakbiljetten dreigen den Sultan met algemeenen opstand, zijne verjaging van den troon, bet terugroepen van Midhat-bassa enz., indien hij bet. wagen durfdeeen bondgenootschap met der turken ertelijken vijand aan te gaan. Het, door Engeland en Rusland in beginsel aangenomen voorstel van Duitschland, om de wederzijdscie zee- en land machten terug te trekken schijnt, in de uitvoering trestuit te zijn op bezwaren der Porte, die de gevraagde toezegging niet, wilde geven, dat partijen hare ontruimde position weder zouden kunnen innemen iudien het Congres vruchteloos afliep. De Porte moet van bet, standpunt uitgaan dat de zee van Marmora en de Dardanellen en het thans door de russen bezette gebied haar onbetwistbaar eigendom zijnen dat zij hare reeds verkorte souvereiniteitsreohten geheel zou prijsgeven indien zij niet vrij bleef om de bewegingen van vreemde strijdkrachten binnen hare grenzen toe te laten of te verhinderen. Bulgarije. De Ie Konstantinopel gevestigde berichtge ver van de Daily News noemt het onzinden opstand in Rumelie aan wreedheid of plunderzucht der buigaren te willen toeschrijven. De opstandelingen hebben zich, toen de russen hunne voormalige woonplaatsen kwamen bezeDen, vereenigd in eene streekwaar de russen nooit geweest zijn en waar de bevolking voor het, overgroote gedeelte ii uzelmansch is. De buigaren nu zouden zich wel wachten om de turken te gaan aanvallen in eene streek waar deze de meerderheid hebben; alleen verlaten dorpen en achter blijvers durven zij aan. Volgens dezen berichtgever is Soliman-bassa de hoofdschuldige door zijn dwaas bevel indertijd aan de motiammedaanscke bevolking gegeven om Bulgarije te verlatentoen zijn leger voor de russen moest terugtrekken. Die vluchtelingen vonden in het gebergte een onderkomen bij de muzelinansche bevolking, maar deze kan hen op den duur niet onderhouden. Toen de vrees voor de russen eenigermate begon te bedarenbegonnen de vluchtelingen uit hunne schuilhoeken te komen endoor de overblijfselen van Solimans leger versterktstrekken zij hunne plundertochten nu reeds tot de buurt var. Philippopel en Adrianopcl uiten zelfs zouden zij reeds het, russische kamp bij eerstgenoemde stad overrompeld, 1000 man gevangen genomen 4 kanonnen en een groot aantal geweren buitge maakt hebben (p) Acht of tien dorpen zijn door de pomaken (mohammedaansche buigaren] verbrand. De genl. Leschjanin is den 25 van zijne zending naar Petersburg te Belgrado teruggekeerd en heeft een vleiend schrijven van den Czaar aan Vorst Milan overgebracht, waarin de dapperheid van het Servische leger len volle ge waardeerd en voor de diensten van dat leger gedankt wordt, met de verzekeringdat Servie's wensclien zooveel mogelijk vervuld zullen worden. De Czaar I ewilligt in het vergroolen van Servie's grondgebied met het door de serviërs veroverde en nog door hen bezet gehouden district V ran ja. De hongairsche en de oostenrijksche ministers zijn den 27 te Weenen bijeengekomen, om te overleggen, op welke wjjze het ooatenrijksch-hongaarsehe Vergelyk nu nog gere geld zal kunnen worden. Men verzekertdat zij het eens geworden zijn. Oostenrijk. Van bet 78 huizen tellende moravisehe dorp Zdiar zijnin een uur tijdsdoor een feilen brand 53 woningen met de daarbij behoorende schuren en stallen in de asch gelegd waarbij niet alleen een groot aantal stuks vee. maar ook 6 vrouwen en 3 kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Het kanton Waadt heeft het kanton Lucern uitgenoodigd om eene conferentie der roomsehe kantons te beleggenten einde het, artikel der Bondsconstilutiehetwelk godsdienst vrijheid waarborgt, geheel Zwitserland door te doen eer biedigen. De Groote Raad van Genève heeft 2 jaren geleden op voorstel van den Staatsraad eene wet aangenomen, waarbij het burgerlijke gezag gemachtigd werd om zonder vergun ning van de rechterlijke macht zekere particuliere eigen dommen te onteigenen welkenaar men meende toebe hoorden aan verbannen geestelijke corporatiënen aan die wet is uitvoering gegevenofschoon de verbeurdverklaarde gebouwen enz. niet aan hunne philanthropisehe bestemming werden onttrokken. De eigenaren echter, hetzij zij dien titel met recht droegen of wel de stroomannen waren van de bovenbedoelde corporatiën [2 buitenlanders], kwamen bij dete Lausanne zitting houdendeBonds-rechtbauk in verzet en eindelijk is thans uitspraak gedaan de geneefsche wet is krachteloos verklaard in zoover het goed recht dier eigenaren om zich te verzetten erkend en het kanton naar de burgerlijke rechtbank te Genève verwezen wordt. Op Goeden Vrijdag zijn te Milaan 4 zelfmoorden beproefd of gepleegd door 2 vrouwen en 2 mannen. Alleen de laat ster. zijn in hun opzet geslaagd. De Diritto zegt,dat, Italië noch alleennoch met andere mogendheden het kabinet te Londen heeft uitgenoodigd om zijn programma voor de regeling der oostersche kwestie openbaar te maken [De officieuse russische Nord zegt,, dat het italiaansche orgaan waarschijnlijk met, woorden speelt, en acht de onderstelling geoorloofd dat de tegenspraak meer den vorm dan den inhoud betreft]. Te Pavia is den 28 een standbeeld onthuld van den be roemden natuurkundige Polta, waarbij de minister-president, Cairolieene improvisatie hield. Den 30 is te Rome een congres geopend van vertegen woordigers der italiaansche republikeinsohe vereenigingen en clubs. Meer dan 400 daarvan waren door 125 afgevaardig den vertegenwoordigd. In de Nuova Antologia komt een artikel voor van den oud-minister Bonghi ten antwoord op de vroeger vermelde artikelen van prins Jerome Napoleon en den hertog de Gram- mont. De schrijver komt daarin tot de slotsom dat de in 1868 en 18(i9 gevoerde onderhandelingen, wat prins Napo leon ook beweren moge, mislukt, zijn, voornamelijk omdat Italië in geen bondgenootschap treden wildedat eene rechtstreeks vijandige strekking hebben kon tegenover Duitsch land. De onderhandelingen van 187U mislukten, wat ook de heer de Grammont nioge zeggen, vooral omdat Italië den staat van zaken niet van dien aard achttedat daardoor zijne tusschenkomst in den oorlog gerechtvaardigd werd. In geen geval echtermeent de lieer Bonghihadden de onderhandelingen in de genoemde jaren baar beslag' kunnen krijgen zonder dat aan Liet nationale verlangen ten aanzien j van de romeiusebe kwestie voldoening ware geschonken. In antwoord op eene interpellatie hebben de ministers Corti en Cairoli den 1 Mei in de Kamer de verspreide ge- 1 ruchten betreffende eene bemiddeling van Italië in de oos- stersehe kwestie tegengesproken. Zij verklaarden, dat, geenerlei mededeeling aan Engeland was gedaan en dat Italië zijne onzijdigheid handhaafde. j Den 24 April heeft de Pairskamer het wetsontwerp goed- gekeurd strekkende om het lager en normaal onderwijs te i hervormen en op ruimer grondslagen te vestigen; eene her- vorming, welke aan den minister van binnenl. zaken te danken is en reeds in Maart 1876 door de Kamer werd aangenomen. De nieuwe wet verdeelt, het, lager onderwijs in ei genlijken uitgebreid lager onderwijs en verplicht tot het ontvan gen daarvan de kinderen tusschen 6 en i2 jaren. Inspecteurs zullen benoemdprijzen en voordeelen van verschillenden aard ingevoerd worden, en de gemeentebesturen zullen op grooter schaal dan tot dusver hunne medewerking aan do zaak van het onderwijs hebben te verleenen. Den 6 April is in een opzettelijk daartoe gebouwd am phitheater bij de stad San-Antonioin Texas, ten aanzien van 5D00 toeschouwers, een gevecht gehouden tusschen eene leeuwin en een stier In twaalf minuten tijd was de eerste door den laatste die haar tweemaal op de horens nam en in de lucht slingerde afgemaakt. Den 7 is te Nieuw-York wegens het uitgeven van een valschen wisselin hechtenis genomen de in 1874 afgetreden gouverneur van Zuid Carolina Franklin J. Mo ses Jr. Tijdens zijn gouverneurschap had hij eene losban dige levenswijze leidendemet behulp van- een neger, die ontvanger te Orangeburg wasgenoemden Staat grof bestolen zoodat een bevel van gevangenneming tegen hem werd uitgevaardigd; maar hij ging den sheriff, die 't ten uitvoer wilde leggen met 2 compagniën kleurlingen te keer en wist een bevel tot gevangenneming van den sheriff te verkrijgen. Na zijne aftreding verviel hij van kwaad tot erger, met de beruclitste personen verkeerende. Naar New- York gevlucht,, wist de daar gevestigde agent van Zuid- Carolina hem te doen vatten. Den 10 is te Bath, in den Staat Nieuw-York, een krankzinnigengesticht, afgebrand, waarbij 15 personen, en onder deze 10 vrouwen, zijn omgekomen. Te South-West-HarbourMountdesert, 'in den Staat Maineis den 30 de stoomboot Cimbria van Hamburtr aan gekomenmet de duitsche equipage van 110 koppen en ais passagiers 60 officieren en 600 matrozen der keiz. russische marineonder bevel van graaf Greifenburgin de oiolf van Finlandingevolge bevrachting door een russisch agent aan boord genomen. De scheepspapieren zijn door de auto riteiten in orde bevondenwapens of ammunitie schijnen althans niet zichtbaar, niet, aan boord te zijn. De kapitein zegt, dat hij de plaats zijner bestemming niet kent en in- struetiën afwacht. De aankomst der Cimbria is in geheim schrift getelegrafeerd aan den admL Lessowski te Petersburg. De regeering heeft tot, eene nieuwe uitgifte van 150 mil joen fr. papiergeld besloten uit vrees, dal de inkomsten der provinciën ten gevolge van de droogte onvoldoende zullen zijn. Snelpersdruk van Hernia- Coster en Zoon is wederom op nieuw ontvangen eene groote col lectie Behangselpapier, Randen en Schoorsteenstukken, voor civiele prijzen. D Wormerv er. Aanstaande week VerscllC WR^SBRTER lies %'rfjdags te spreken te Alkmaar in de Jager. Dienstbiljetten en verdere inlichtingen zijn te be- komen bij N. J STAM aan den Voormeer alhier. Snelpersdruk van Herm1- Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 6