No. 19. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG IS§§gfiïÉ^ 12 M E I. (Officieel (Bcbeeltc ëSïckclijkschc Berichten. Herijk van alle Maten en Gewigten Multschland iBclgie. Uc Paspoorten Stedelijk Museum. Luxemburg. Frankrijk. Wt««( ISriMrtnge e» Icrhind. Sfcusland. ECO Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en ia verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post f O,SO. afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. usqti INSCHRIJVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMA AR. Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de Schutterijen; Roepen bij dezeten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijvenop Alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, op 1° Ja nuari) 1878 hun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1853, alsmede hen, die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op 1 Januarij 1.1. hun jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo de geborenen van 'de jaren 1844 tot en met 1852, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om ais ingezetenen te worden be schouwd benevens de gepasporteerde militairendie zich tot dus verre niet voor de Schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen 1 Junij daaraanvolgende, wor dende in een der vertrekken op bet. Raadhuis alhier voor de inschrijving gevaceerdop Dingsdag cn Donderdag van iedere week, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure. Dat een iegelijk zonder onderscheid of hij mogt ver- meenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uit gestotenen te behoorenverpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf nouden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeentewaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig isen bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoendeof alleen rus tende Schutterij bestaatzich te doen inschrijven in de ge meente alwaar zij voor de personele belasting zijn aange slagen en de ambtenaren in die gemeentealwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. En dat eindelijk zij die bevonden worden zicb niet vóór ,1 Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geffiboete verwezen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd, indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder inge zeten dezer gemeentedien het aangaatzich ten behoor lijken tijde tot de inschrijving aanlemeldenten einde de strafop nalatigheid vastgesteld te voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLA1NE PONT. Mei 1878. De Secretaris NUHOUT van oer VEEN. Tegen betaling van f 1,is ter gemeentesecretarie ver krijgbaar het door Burg. en Wet'n. van Alkmaar aan den Gemeenteraad uitgebragte BEREDENEERDE VERSLAG omtrent den toestand der gemeente over 1877. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1°. Iieltt der maand April 187 8. Mej. G. AngcnbergBreetAlkmaar; Kroon, S. Dank, Mej. W. Hoesman, T. Bakker, W. GoverseWed. Groot kerkBlitz, Mej. den Bakker, Amsterdam; van Win- gerde, 's Gravenhage J. Maakal, Hoogwerint; T. Dufourne, Kralingen; L. Zomerdijk, Oudkarspel; R. Groot, Uitgeest; WelinkreilWinkelJ. dc Vries (niet vermeld). te POL.1CI E. Aan het Commissariaat van Policie zijn inlichtingen bekomen omtrent een beleer,brief je een gouden medaljon. een kalverhuideen foute mei 2 haken en een touw met een ketting. 8 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien het k.k. besluit van 11 December 1877 (Staatsblad N° 266), het besluit van de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 6 Maart 1878 No. 49 (Provinciaal blad No. 23), alsmede de kennisgeving van den IJkerchef van dienst te Haarlem van 5 Mei 1878 N». 101betrekkelijk den herijk van de maten en gewigten in 1878 Brengen ter kennis der belanghebbenden dat de gemeenten Alkmaar, waard, Beiloo, Oterleek, Oudorp. en Schoorl voor den herijk zijn zamengevoegd dat die herijk, welke kosteloos geschiedt, zal plaats hebben in een lokaal der burgeravondschoolboek Doelenstraat en gedempte Nieuwesloot te Alkmaar, voor de te Alkmaar wo nende neringdoenden op 21, 22, 23, 27, 28 en 29 Mei, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 15 Juni e.k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, en bovendien op dezelfde uren voor de ingez. der gem. Akersloot en Bergen op 24 Mei, Heerhugowaard en Heiloo 25 n e Oterleek en Oudorp 31 „nu n Koedijk en Limmen 1 Juni. nu u u St- Pancras en Schoorl 14 De belanghebbenden worden tevens herinnerd 1». dat de maten en gewigten behoorlijk schoongemaakt en droog ten herijk moeten worden aangeboden, zullende zij, indien dit niet bet geval mogt zijn onherijkt worden teruggegeven 2°. dat de niet juist bevonden gewigtenvoor zoover zij daarvoor vatbaar zijn, op verzoek van de belanghebbenden aan het kantoor kunnen worden gejusteerd tegen beta ling volgens een vast tarief ten bate van het Rijk, vast gesteld bij kon. besluit van 16 October 1869 (Staatsblad No. 160) en 3°. dat ieder verpligt is zijne maten en gewigten vóór 1 Oc tober e.k. te doen herijken en dat voor ben, die van deze zitting geen gebruik hebben gemaakt, nog de gelegenheid openstaat om aan deze hunne verpligt,ing te voldoen op 1 en 2 Juli, als wanneer daartoe zitting zal worden gehouden in het IJkkantoor in bet Pand te Haarlem, van des voor- raiddags half 10 tot des namiddags huif 4 uur, zoo mede na 18 Juli in datzelfde lokaal, op iederen Maandag en Donderdag, van des voormiddags iü tot des namiddags 2 uur. Belanqhebbenden worden dringend verzocht riet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten en gewigten enz. ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en ff ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Mei 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De Keizer heeft den Gzaar van Rusland de pruisische orde pour le mérite verleendmet de beeltenis van Frederik den Groote versierd, eene hooge onderscheiding, tot dusver alleen te beurt gevallen aan den kroonprins en prins Fre derik Karei, na den veldtocht van 1866, toen de Keizer zich door de prinsen en generaals heeft laten bewegen om ook aan zijn eigen ordeteeken dat versiersel toe te voegen. De overbrenging der orde is geschied door den erfgroot- hertog van Mecklenburgmet eeu eigenhandigen brief des Keizers waarin gezegd wordt: ..Mijn leger zal trotsch zijn, deze orde op de borst van U.M. te zien." De Keizer beeft met, de plaatsvervanging van den Rijks kanselier voor buit., zaken de minister v. Biilow, voor marine den minister v. Stoschvoor telegraaf- en postdienst den postmeester-generaal beiast. Rijksdag. De 2 eerste zittingen na bet Paaschrecès telden minder dan de helft der Afgevaardigden zoodat de Rijksdag geene wettige besluiten kon nemen. De Kamer heeft den l 'Mei besloten.de op bet wetsvoor stel van den heer Woeste, tot. verhooging van het tarief der militaire pensioenen met '/s volgens den heer Frére Or- ban enkel eene manoeuvre met het. oog op de aanstaande verkiezingen beproefd door den minister Malou inge diende amendementenstrekkende tot verhooging der op centen van de personeele belasting, naar de centrale afdeeling te verzenden. Den 2 werd gelijk besluit genomen ten aan zien der amendementen van den heer Thonissenop bet ontwerp betreffende het gebruik der vlaamsche taal in admi nistratieve stukkeudie de Prov. Staten en de gemeentera den in dit opzicht geheel vrij laten en aan geenerlei voor schriften binden wil. l)e regeering heeft bij de Kamer een wetsontwerp inge diend, waarbij een crediet van 6 miljoen fr. wordt aange vraagd ter oprichting en meubileering van schoolgebouwen. Reeds in 1873 werd voor dezelfde zaak een crediet van 20 miljoen toegestaan; welke som in vijf jaren tijds op verschil lende wijze verbruikt is. Daarvoor zijn 750 gebouwen ge sticht., scholen met of zonder onderwijzerswoning en afzonder lijke onderwijzerswoningen, voorts 3Ö1 schoollocaleu vergroot of verbeterd en 703 gemeubeld. Er blijft echter nog veel te doen. De provinciale gouverneursdes geraadpleegd o t ramen de kosten voor de uitvoering der bestaande plannen Akersloot Bergen Heerhugo- ,q en enten u £uj eQ om dje mt. Koedijk, Limmen, St. Pancras I 1 upsnn^icrpn hppftF Hp rP J„incr het PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennisdat het kohier der plaatselijke directe belasting voor deze gemeente, dienst 1878, zooals het door den Raad. op 24 April j.l. is vastgesteld, en door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie op den 8 dezer is goedgekeurdop heden aan den Gemeenteontvanger ter invordering is afgegeven. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd. AlkmaarA. MACLAINE PONT. 11 Mei 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. der Nationale Militie van manschappen uit deze gemeente zijn voor de daartoe geregtigden ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Bezichtiging leien 10 cents de persoon op Zondag, 12 Mei e.k., 's namiddp L van 1 tot 4 uren. Bezichtiging gen 25 cents de persoon eiken Maandag en Vriidac. 's n-qs van 1 tot 3 uren. voering te bespoedigen heeft de regeering het crediet van 6 miljoen aangevraagd, welke bij wijze van subsidiën en van voorschotten zullen worden gebruikt. Het bureau der Kamer van Afgevaardigden beeft aan prins Hendrik een telegram gezonden ter betuiging vau in genomenheid met zijn aanstaand huwelijk. Dc prins heeft daarop geantwoord „lk gevoel mii diep getroffen door de loyale en vaderlandscbe gezindheiddoor u in naam der Kamer ter gelegenheid mijner aanstaande echtvereemging met prinses Maria Elisabeth van Pruisen uitgesproken. Weest overtuigddat de prinses uw land zal liefhebbeu gelijk de overledene het heeft liefgehad. Deze dierbare herinnering zal haar in de liefde tot uw land ten voorbeeld strekken". Den 30 April heeft de koetsier van een omnibus te Parijs op den Boulevard des Italiens een pak gevondenwaarin voor 500,000 fr. aan banknotenwelke hij terstond aan zijnen chef ter hand stelde. Spoedig daarop is de eigenaar opgedaagd. Daags vóór de opening der tentoonstelling heeft boven Parijs een hevig onweder gewoedwaardoor belangrijke schade aan het pas aangelegde plantsoen toegebracht werd. In den nacht is dit zoo goed mogelijk hersteld. Kort vóór de openingsplechtigheid had men weder een donderbui te verdurenmaar vervolgens werd het prachtig weder. De gekeele bezettingen van Parijs, Vineennes en Versailles, te zamen 80000 man, waren van het Eiysee tot het Trocadero en het Champ de Mars geschaard. De aanwezige vorstelijke personen waren de prins v. Wales, de hertog v. Leuchtenberq (Rusland)de hertog v- Aosta (Italië)dc aartshertog Leopold (Oostenrijk),- prins Hendrik der Nederlanden, de kroon prins van Denemarken, Koningin Isabella, Koning Frangois d'Assise en don Carlos. Door de ontzettende volte werd de stoet zeer belemmerd en zelf in tweeën gescheiden waardoor het vele Senaats- en Kamerleden onmogelijk wa3 zich weder bij den trein te voegen. In verschillende groote steden is de opening der tentoon stelling feestelijk gevierd als eene zegepraal der republikeinsche zaak. Het post,-congres is den 2 Mei in eene der zalen van het Paleis-Bourbon te Parijs geopend door den minister van financiën, die beantwoord werd door den zwitserschen gezant, dr. Kern. De heer Cocheryvice-minister van financiën werd bij acclamatie tot voorzitter en de heer Besnier, admi nistrateur der posterijen in Frankrijktot ondervoorzitter benoemd. 's Avonds werd bij den minister van landbouw een groot feest gegevenwaartoe alle te Parijs aanwezige prinsen genoodigd wareu. Den 3 hebben de engelsclie inzenders ter tentoonstelling den prins v. Wales een banket aangeboden bij welke ge legenheid deze eene warme lofrede op Erankrijk gehouden en een dronk op „Frankrijks uitvoerend bewind" ingesteld heeft. 2 Onlangs wegens medeplichtigheid aan woelingen der Internationale gevatte personen zijn de een tot 2 jaren de ander tot 13 maanden gevangenisstraf en ieder tot 500 fr. boete en 5 jaren policie-toezictit na het eindigen der gevan genisstraf veroordeeld. De commissie voor de Tuilerien heeft besloten tot den wederopbouw van het paleis voor eeue som van 4 miljoen fr. en tot.de inrichting ervan als een museum voor moderne kunst te adviseeren. Den 5 hebben wederom in 8 arrondissementen verkiezingen plaats gehad in 6 waarvan de republikeinen hebben geze gevierd en wel ter vervanging van leden der rechterzijde. In de 2 andere zjjn bonapart,isten verkozen een wiens ver kiezing vernietigd was en een ter vervanging van een over leden geestverwant. Tot dusverre zijn 38 republikeinen in plaats van niet, toegelaten monarchalen verkozen en slechts 5 monarchalen, wier verkiezing nietig was verklaard, herkozen. Op een den 6 bij den minister van buit. zaken gegeven feest, heeft het zeer de aandacht getrokken, dat de, prins v. Wales en de kroonprins van Denemarken een langdurig onderhoud hebben gehad met den heer Gambetta. Den 7 heeft de minister een diner van 62 couverts gegeven ter eere van prins Hendrik der Nederlanden. öenaat. De heer Bérenger heeft met eenige andere leden van verschillende partijen een voorstel ingediend strekkende om het artikel van het B. W„ waarbij het onderzoek naar het vaderschap verboden wordtte wijzigen en dat onderzoek geoorloofd te verklaren: 1°. in geval van schaking, ver krachting of verleidingwanneer het tijdstip der verkrach ting enz. met dat der conceptie overeenkomt2°. in geval van het bezit van staat volgens art. 321 van het B. W. De actie tot het onderzoek kannaar de bedoeling der voorstellersalleen door het kind of in naam van het kind worden ingesteld en het recht daartoe zal 6 maanden na de meerderjarigheid verjaren. Gedurende de minderjarigheid des kindskan de actie alleen worden ingesteld op advies van den familieraad en met aanwijzing van een bepaaldelijk met de vertegenwoordiging des kinds in dezen belasten voogd. Den 7 is het door de Kamer aangenomen ontwerp van den minister de treycinetbetreffende de overneming door den Staat van som nige spoorwegen van locaal belang, in behandeling genomen. Het werd in het breede best,reden door den oud-minister Butfet en met vuur verdedigd door het bonapart,ist-ische lid Hubert-Delisle. Kamer van Afgevaardigden. Den 2 is de verkiezing van een lid der rechterzijde nietig verklaard en de beer de Cassagnac tot, de orde geroepenomdat bij opmerktedat de vrijheid der drukpers, even als alle andere vrijheden in den mond der republikeinen niets anders was „dan eene sombere spotternij en eene vermetelde leugen". Den 3 is het vroeger door den Senaat goedgekeurd wets ontwerp tot verbooging der pensioenen van de weduwen en weezen van krygs- en zeelieden, van tot j- van bet maximum waarop de man of vader aanspraak badaangenomenen bovendien met 360 tegeu 164 st. een amendement van den heer Maigne, strekkende om voor de pensioenen der weduwen en weezen van onderofficieren en soldaten te land en ter zee minima te stellen van 333 tot 400 fr. De minister van marine wierp alle verantwoordelijkheid af ten aanzien van een ontwerp, „door bet, parlementaire initiatief begonnen en vol tooid". en op voorstel van den voorzitter werd besloten het, ontwerp naar de begrootingscommissie te verzendenopdat deze oordeelen kon, in hoever zij met de financiëele gevolgen daarvan genoegen kon nemen. Den 4 werd de verkiezing van de heer Léon Renard met eene meerderheid van ruim 100 st. vernietigd, in strijd met de slotsom van het deswege uitgebrachte rapport. De commissie voor het door de Afgevaardigden van het dep', der Seine ingediende voorstel om den Alg. Raad van dat departement onder het gemeene recht te brengen en met de overige lichamen van dien aard gelijk te stellen heeft den 4 den minister van binn. zaken daarover gehoord, die zich in beginsel er mede vereenigdemaar de wensche- lijkheid van sommige wijzigingen betoogde. Den 5 is met alg. st. aangenomen een door de heeren Gambetta en Proust ingediend wetsontwerpstrekkende tot aanmerkelijke verhooging van de pensioenen der. officiereu te land [voor 2"> luit. met nagenoeg de helftvoor divisie- generaal met ongeveer 1/5, tussehenliggende rangen naar evenredigheid] en verhooging der stort,iug van 2 tot 5 p.e. Een amendement om de storting op den ouden voet te hou den werd met 319 tegen 118 st verworpen. Den 7 is wederom de verkiezing van een lid nietig verklaard. De Koningin heeft aan den heer Gathorne Hardyminis ter voor lodie, deu titel van burggraaf verleend, zullende hij voortaaD keeten vicount. Ganbrooke. Te Manchester is den 30 April, terwijl de heer Bright op de groote liberale meeting in Free Trade Hall sprak eene con servatieve meeting van 7000 werklieden in de open luebt in tegenovergestelden geest gehouden. De minister Cross heeft den 2 Mei te Preston nogmaals het woord gevoerdter wederlegging der beweringen van de heeren Bright en Chamberlain in hunne jongste redevoeringen. Hij ontkende, dat, zooals de heer Bright gezegd had, herstel van het turksehe Rijk het doel der regeering was. Lord Salisbury's nota gaf daartoe geene aanleiding. De britsche belangen waren in de tractaten van 1856 en 1871 vertegenwoordigd. Engeland kan niet toelaten, dat Rusland handeltalsof die niet bestonden. De regeering wil gaarne toegeven dat groote veranderingen hebben plaats gegrepen en dat de omstandigheden feitelijk zeer gewijzigd zijn. Groote veranderingen moeten dan ook in de tractaten van 1856 en 1871 gemaakt worden. De gevoerde oorlog moet natuur lijk wei degelijk zeer in aanmerking genomen worden: Rus land moet voor dien oorlog vergoeding hebben, en het doel der britsche reaeering is volstrekt, niet de onafhankelijkheid en de ongeschondenheid van het turksehe Rijk; het geheele tractaat van San Stefano behoeft niet ongedaan verklaard te worden. Maar dat tractaat bedreigt de in de tractaten van 1856 en 1871 vertegenwoordigde britsche belangen. In 1871 is eene declaratie bij de tractaten gevoegd, zoo uit drukkelijk als die in geen tractaat, ter wereld gevonden wordt. Heeft Engeland nu geen recht te eiseben, dat men zich daaraan boude De regeering wenscht eene vredelie vende oplossing en streeft daarnaar nog op dit oogenblik met alle macht. "Voorzorgsmaatregelen zijn geene bedrei gingen. Men zou het der regeering met recht hoogst euvel geduid hebbenzoo zij niet op alle eventualiteiten ware voorbereid geweest. Zij wenscht den vrede, maar de minister zeide ten slotte, er zich van overtuigd te houden, dat, indien de regeering gedwongen werd om den oorlog te ver klaren ten einde de eer der natie te handhavende natie haar steunen zou. Denzelfden dag is te Birmingham eene talrijke bijeenkomst gehoudenten einde te protesteeren tegen den oorlog en aan te dringen op toepassing van art. 23 van het parijsche tractaat van 1856waarin wordt aanbevolen dat, Staten tusschen welke ernstige geschillen mochten ontstaanzoo mogeljjk de toevlucht zullen nemen tot, de goede diensten van eene bevriende mogendheid eer zij de wapenen opvatten. Er werd eene motie in dien geest aangenomenwaarin her innerd werd aan de goede vruchten die de toepassing van het beginsel van scheidsrechterschap bij internationale ge schillen reeds herhaaldelijk gedragen heeft, onder anderen hij het Alabama-geschil. Verder werd in die motie verklaard, dat geene regeeriug, die bet tractaat van Parijs mede-onder teekend heeft, zich gerechtigd kon rekenen om tot den oorlog over te gaaneer zij volgens het bedoelde -23ste artikel ge handeld heeft. 's Avonds werd in dezelfde stad nog eene openbare mee ting ten gunste van den vrede gehoudenwaarop motiën werden aangenomen in den geest van die der bovengenoemde bijeenkomstwaarin de politiek van oorlogzuchtige demon stration werd afgekeurd, op het honden van een europeesch Congres werd aangedrongen en waarinzoo het Congres niet samenkwamscheidsrechterlijke tnsschenkomst gevraagd werd. Tot eene petitie aan het Lagerhuis in dien trant werd besloten. Te Liverpool had den 3 eene bijeenkomst van werklieden ten gunste van den vrede plaatswaarin heftige brieven van de heeren Gladstone en Bright werden voorgelezen. De heer Stanhope, vice-minister voor Indie, heeft in eene redevoering in het Birkenhead-Theatre de regeering verde digd en de oppositie van vijandschap tegen de regeering be schuldigd. Voorts heeft hij beweerd dat lord Beaconsfield op dit oogenblik liooger dan ooit bij de natie staat aange schreven, en in bet licht gesteld, dat de regeering eenvoudig verhinderen wil, dat Turkije geheel onder de macht en den invloed van Rusland kome. Zij zou de tractateu handhaven, al stond zij alleen. Zoo zij alleen mocht blijven staan, dan had de houding van de heer Gladstone, die tot wantrouwen jegens Oostenrijk opgewekte, daaraan zeker schuld. De politiek der regeering achtte hij volstrekt niet in strijd met de zorg voor een goed bestuur van de christelijke bevol kingen in Europeesch-Turkije en strekkende tot handhaving van Engelands eer en belang. In de Memorial-Hall te Londen werd den 4 eene talrijke bijeenkomst van landbouwers gehouden waarin motiën wer den aangenomen tot protest tegen de oorlogstoebereidselen die heeten in het belang van den vrede gemaakt te worden. Verder werd verklaard dat zoo de regeeriug weigerachtig bleef te beproeven om het geschil met Rusland door een Congres of door scheidsrechterlijke beslissing uit den weg te ruimen, en zoo daardoor oorlog ontstond, de aanwezigen zich verbonden om hunne landbouwdistricten aan te sporen, geen deel aan den oorlog te nemen en zich niet voor de krijgsdienst aan te meldenmaar bendie den oorlog ge maakt haddendien ook zeiven te laten voeren- Eene dergelijke bijeenkomst werd den 4 te Leeds door afgevaar digden van een aantal Trade-Unions gebondenwaarop een brief van den heer John Bright voorgelezen werd, die o. a., om afschrik van den oorlog onder de tegenwoordige om standigheden te wekken, aan de redevoering van den afge treden lord Derby van 8 April herinnerde, aan welker inhoud hij zooveel mogelijk algemeene bekendheid wenschte gegeven te zien. Op eene meeting van werklieden te Edinburg werd op denzelfdeu dag eveneens geprotesteerd tegen de oorlogzuchtige houding der regeering Te Preston werd eene conservatieve werkliedenelub geopend bij welke gele genheid de procureur-generaal de regeering vertegenwoordigde en eene redevoering hieldwaarin hij den oorlog van Rus land tegen Turkije onrechtvaardig en het tractaat van S. Ste fano onbestaanbaar met de britsche belangen noemde. Hij beweerde, dat de vastberaden houding der regeering strekte om den oorlog te voorkomendaardoor toch zou Rusland er toe gebracht kunnen worden om op de door Engeland gestelde voorwaarden aan het Congres deel te nemen. Te Acrington zijn 24 liberalen [tegenstanders van den oorlog] tot leden van den gemeenteraad verkozen. 18000 Londensche dames hebben een adres aan de Ko ningin geteekendwaarin de handhaving van den vrede verzocht wordt. Lagerhuis. Den 6 heeft de minister Nortlicote in ant woord op vragen van lord Hartington bet volgende mede gedeeld. Levendige onderhandelingen zijn en worden tusschen Engeland en Rusland gevoerd. Eene discussie daarover zou thans in strijd zijn met, Eugelands belangen. De onderhan delingen betreffende de onlusten in Tbessalie loopeu ten einde. De minister hooptedat de rust aldaar weldra her steld zou zijn. Tot bet zenden van indisehe troepen naar Malta was sedert geruimrn tijd besloten. Eene vroegere mededeeling daarvan was onnoodig. De discussie daarover zou het doelmatigst bij de behandeling der daarop betrekking hebbende crediet-aanvrage kunnen plaats hebben. De minister gaf voorts den wenscb te kennen dat het niet aanwezige lid voor Birmingham John Bright], dat hem buiten bet Huis beschuldigd had van bet Huis bedrogen te hebbendie beschuldiging in het Huis zou herhalen in een vorm die het den minister mogelijk zou maken daarop te antwoorden.— De heer Pawcett, ofschoon den minister niet beschuldigende van bet Huis opzettelijk misleid te hebben beweerde dat in elk geval hij en wel 100 leden met hem feitelijk door den minister misleid waren toen deze vlak vóór liet reeès verklaardedat de politiek der regeering geene verandering had ondergaanterwijl het ontbieden der indisehe troepen wel degelijk eene verandering van politiek was. Spr. alsmede de heeren Campbell en Harcourt keurden dien maatregel onraadzaam enals zonder voorkennis van het Parlement genomen inconstitutioneel. De minister, nader antwoor dende oordeelde bet ontbieden der troepen te zijn eene verplaatsing van het eene deel van het Rijk naar bet andere, waarvoor geene vergunning noodig was en waarover de re geering zich niet bad uitgelaten omdat zij geene discussie wenschelijk achtte eer de noodige maatregelen genomen waren. Het overbrengen van indisehe troepen naar Enge land zou echter zonder toestemming van bet Parlement niet geoorloofd zijn. De politiek der regeeriug was niet veran derd gelijk zij reeds vóór bet reces verklaard had, streefde zij naar eene "reedzame oplossing der moeilijkheden. Er was geene reden om te meenendat zulk eene oplossing thans minder waarschijnlijk was dan vroeger; maar de hoop kon teleurgesteld worden en daarom waren maatregelen van voorzorg noodig. In beginsel is beslotendat de uitspraak in processen wegens politieke aanslagen of aanslagen tegen personen in de uitoefening van hun ambt voortaan niet door gezworenen zal geschieden. De maatregelen tot uitvoering van dit besluit, zijn in overweging. Aan de centralisatie der poli tieke processen in de hoofdstad zal een einde gemaakt worden Genl. Trepoff «ordt om redenen van gezondheid als commandant van Petersburg ontslagenen bij zal door een jeugdig, bekwaam, doortastend generaal vervangen worden. Grootvorst Nicolaas is den 4 te Petersburg aangekomen. Het Journal de St. Pétersbourg wijst, op tegenstrijdigheden in de redevoering van den minister Hardydie o.a, gezegd beeft, dat Engeland de declaralie van 1871 verdedigt, vol gens welke geene der mogendheden zonder toestemming der andere onderteekenaars tractaten schenden mag, en tevens, dat Engeland zijne vloot door de Dardanellen zond om zijn recht te conslateeren, om in de turksehe wateren zijne schepen te doen vertoeven. Het blad beweert, dat, Engelands politiek 3 phasen heeft doorloopen eerst trad zij voor engel che toen voor europeesche, nu voor mohammedaansche belangen in de bres. Het, blad betoogt voorts datals een door 0 mogendheden gesloten tractaat, gedurende 20 jaren door een barer zoo geschonden wordt, dat, het den onwil van Europa opwekt, Jan slechts 2 gedragslijnen voor de andere mogelijk zijn. Of zij vc.reenigen zich om den overtreder tot nakomen te dwingenot' zij handelen niet en beschouwen zich van hare verplichtingen ontslaeen Tot, de eerste gedragslijn heeft Rusland de mogendheden herhaaldelijk aangespoord Engeland alleen heeft zich daartegen verzet. Nadat het mislukken van de Conferentie te Konstantinopel feitelijk de tweede gedragslijn had doen volgen, stond het Rusland vrii.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1