No. 23. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 9 JUNI. De aanslagen op het leven (les Duitschen Keizers. (Bebcclte glgllckclijfcsche JSericïitcu Bllnaeniauii. getrouw d. HA.4\DAG2en Pinksterdag, van 12 tot 1 uregelegenheid tot aangiften voor den Burgerlijken Stand. itlarKl- cu öcuvabcrictUcn. 4 L k M A A II It A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeten en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal «.«5, franco per post f O.Hfi afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. NATIONALE MILITIE. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR menen mits deze op de verlofgangers der militie te land behoorende tot de ligtingen 1874, 1875. 1876 en 1877, voor zoover zij vóór den eersten April 1878 m liet genot van onbepaald verlof waren gesteldom zich op Vrijdagden 14 Juni 1878, des voor.niddags ten 9% ure, te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzochtgekleed, m uniform en voorzien van al de door hen van het korps mede- gebragte kleeding-en equipëmentst,ukken, benevens zakboek|e 1 Buraemeester en U ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MA CL Al NE PONT. 94 Mei 1878 Secretaris, 24 Mei 18/8. NUHOUT van per VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekkiug van 3en HULP ONDERWIJZER aan de openbare armenschool te Alkmaar, op f 6U0,jaarwedde, met het vöoriiiiztgt op eene ver hooging van f 50,- per jaar, gedurende 3 jaren, als Men gedurende een geheel jaar met ijver, bekwaamheid en ge schiktheid zijne taak heeft vervuld, worden uitgenoodigd zich onder overlegging der bij de wetgevorderde stukken e wenden tot het gemeentebestuur voor 16 Juni ls/s- De verlofgangers der militie Jan Hendrik Winkels, 1. w. te Denekamp en Gerrit Bouwman. 1. w. te Wieriiurerwanrd worden verzocht zich ter gemeentesecretarie aan te melden. P O L 1 C 1 E. Ter terugbekonjng aan het Commissariaat, van Polieie het navolgende voorhandenalseen stuk van een gouden zijnaald, een schaar, een handschoen, een manchet, een zilveren yenningeen rol behangselpapier, een zakinhoudende houten steden en een zilveren Ireipriem, Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een r. c. gezangboekje en een poepenzak. Nog houdt de aanslag van Hödel op het leven van den Duitschen Keizer de gemoederen bezig en reeds knallen de schoten waarmee een ander sluipmoorde naar het gemiste doel tracht te treffen. Bijna had den wij geschrevendat de afschuw van deze treu. rige daden algemeen is. Er bestaathelaas een uitzondering, en de gevolgen daarvan kunnen in Duitschland lang en pijnlijk gevoeld worden. Wat bewoog op nieuw een jongen man, van wien men getuigt, dat hij werkzaam en ordelijk was en gere geld leefde en die noch van wetenschappelijken zin, noch van talent ontbloot scheen te zijn wat be woog Nobiling tot deze schandelijke en onzinnige daad? Want onzinnig is zij bij uitnemendheid. Wie toch kan aannemendatdoor dezen twee-en- tachtigjarigen grijzaard enkele jaren vroeger uit dit leven te doen scheiden dan zonder aanwending van eenig moordtuig waarschijnlijk het geval zal zijn, aan de zaken in Duitschland of in geheel Europa mis schien een andere loop zou gegeven worden? Dat iemand in zulk een onderstelling een schot op Bis- mark lost is te begrijpen; maar nog eens, wie kan zoo iets verwachten van den dood des Keizers? Nobiling was niet onwetend genoeg om zich daarin te kun nen vergissen. Was dan blinde haat tegen de re- geerende Vorsten de drijfveer, en zou de opvolger van Hödel eensdenkend zijn geweest met de Duitsche socialisten in Londen die Hödels poging hebben toe gejuicht, en zoowel den Koningen der volken als den koningen van het kapitaal een gewelddadigen dood toegewenschten? Zoo vraagt men, en het antwoord dat op die vraag zal gegeven worden, kan op de naaste toekomst van Duitschland van be langrijken invloed zijn. Die vraag is toch: zijn de beide aanslagen op het leven des Keizers de rijpe vruchten van de leer der sociaal-democraten? Het kan niemand bevreemden, dat deze onder stelling door de organen der Duitsche sociaal-demo craten en de hoofden en leiders der partij met groote verontwaardiging wordt verworpen. Ook behoeft de oprechtheid van die verontwaardiging geenszins ver dacht té worden. Er is geen twijfel aan, dat de edelslen en invloedrijksten onder hen deze aanslagen van harte betreuren en veroordeelen. Maar wat zal het baten tegenover de toejuichingendie van de Duitsche broederen over de zee worden gehoord Men zal hun antwoorden: ja, hier in Duitschland durft gij niet anders dan instemmen met den alge- meenen kreet van verontwaardiging en afschuw, die uit het volk oprijstwel wetende dat wij hemdie een anderen toon deed hoorenzouden verpletteren; maar hoort eens wat uw geestverwanten in Londen, waar zij zich zonder eenig gevaar geheel vrij kunnen uitenvan de daad van Hödel hebben gezegd hoe zij de vergadering van rustige Duitsche inge zetenen der Engelsche hoofdstadwaarin een adres van gelukwensching met het mislukken van den aanslag aan den Duitschen Kroonprins werd vast gesteld op onbeschofte wijze hebben getracht te verstoren hoe zij de overhandiging van dat adres door ruw geweld hebben gepoogd te verhinderen en bij die gelegenheid lucht hebben gegeven aan hun moordlustigen aard. Men zal hun antwoorden of schoon gij, hoofden en leiders der partij, uwe denk beelden alleen door overreding ingang wilt doen vinden en alle geweldpleging veroordeelt, blijkt het thansdat minder ontwikkelden en minder gedul- digen een anderen weg volgen. Het blijkt hoe ge vaarlijk het is de hartstochten en driften der groote menigte op te wekken en geesten te ontboeien die men niet weer kan bezweren. Gij hebt met vuur gespeeld en niet geluisterd naar onze waarschuwing tegen het gevaar van de vliegende vonken thans is het tijd uw roekeloos spel te verhinderen. Zou er waarheid zijn in deze besehuldiging Dat er altijd eenig gevaar schuilt in de verkondiging van nieuwe denkbeelden die ten doel hebben de bestaande orde van zaken te wijzigen kan niet ontkend wor den. Alle gewetenloozendie doof zijn voor elke andere stem dan die van hun eigenbelangen voor wie de verandering een verbetering zou zijn, sluiten zich bij de beweging aan. Heethoofden, dweepers, die geen flauw begrip hebben van de grondslagen en den samenhang onzer maatschappelijke toestanden en de onschatbare waarde van orde en wet, achten zich geroepen door de eene of andere „koene daad den gang der zaken eeu weinig te verhaasten. Maar ofschoon dit gevaar onvermijdelijk, en de grootste voorzichtigheid daarom strenge plicht is, het algemeen belang vordert ontegenzeggelijk de openbaarmaking en de verspreiding van denkbeelden omtrent mid delen en maatregelen die den bestaanden toestand zouden kunnen verbeteren. Die denkbeelden behoo- ren aan den vuurproef der algemeene beoordeeling onderworpen te worden om na veelzijdig onderzoek door de openbare meening goedgekeurdallengs en met de noodige voorzorgen in toepassing gebracht te worden. Dit is de eenige weg van den waren voor uitgang. Wil men de onafscheidelijke gevaren ver mijden, dan zou men met een volkomen stilstand tevreden moeten zijn. Zoolang de menschen echter blijven denken, dat is zoolang zij menschen blijven, is die stilstand die berusting in het bestaande een voudig een onmogelijkheid. Maar nu is de vraag wordt met de verspreiding van de socialistische en democratische denkbeelden de noodige behoedzaam, heid betracht? De stelling, dat de Staat in het bezit moet komen van alle kapitaal en ieder naar zijn bekwaamheid en geschiktheid de gelegenheid moet hebben om te arbeiden en daartoe een deel van het algemeen kapitaal te gebruiken heeft on getwijfeld aanspraak op ernstige overweging en gezet onderzoek. Zij is er belangrijk genoeg voor. Maar nu doet zich bij deze kwestie een ongelukkig ver schijnsel voor. De voorstanders van de stelling zijn voor het grootste gedeelte lieden die volstrekt geen eigen kapitaal bezitten en bijna alle rijkbemiddelden en gegoeden behooren tot de tegenstanders Ziedaar de deur voor verdachtmaking wijd geopend! Die niet aanstonds willen geloovendat door dit gemeen maken van alle kapitalen de welvaart van allen zou verzekerd zijn wordenzoo zij niet tot de geheel onvermogenden behooren voor ellendige zelfzuch- tigenkoude egoisten gescholdendie geen mee gevoel hebben voor het lijden en de armoede van hun natuurgenooten en zich vet mesten met het zweet en de tranen hunner broederen. Deze ver dachtmaking is ongelukkig bij de sociaal-democraten aan de orde van den dag. De wetenschappelijke mannendie de kwestie onderzoeken en bespreken mogen er zich van onthoudenop de volksbijeen komsten klinken de beschuldigingen tegen de „be zitters" en de „kapitalisteu" luide en onverpoosd en wekken den onverdeelden bijval der toehoorders. Is hier met voldoende behoedzaamheid gehandeld? Is in deze zaak niet voorbarig en haastig uitgespro ken en als aller aanneming waardig verkondigd wat nog groote behoefte had aan grondig onderzoek en ernstige overweging Zijn daar geen doldriftigen geweest, die aanstonds de groote klok zijn gaan lui den, en „land" hebben geroepen, waar zich stippen aan den gezichteinder vertoonen die mogelijk niet anders dan wolkenwellicht donderwolken zullen blijken te zijn? Of is hier niemand te beschuldigen en heeft ook hier de wind gewaaid vanwaar hij wil en waarheen hij wil? Wij wagen ons hier aan geen oordeel maar dat de toondie door de Duitsche sociaal-democraten wordt gevoerd verontrustend isvalt niet te ont kennen. Na den aanslag van Hödel is de Pruisische regeeriug reeds met een wetsontwerp tot hun be teugeling voor den dag gekomen dat verworpen is, maar met de opmerkingdat de bestaande wet aan de regeering voldoende macht gaf om voor de hand having der maatschappelijke orde te waken. Men kan er zeker van zijndat de regeering niet in ge breke zal blijven aan de wet de ruimste en gestreng- ste toepassing te geven. En hoe zal het zijn, als zij misschien na dezen tweeden aanslag nieuwe be voegdheden komt vragen De beide moordaanslagen, zoo kort na elkander op het hoofd van den staat gepleegdkunnen de aanleiding zijn tot groote be perking van de vrijheid tot zeer ougewnnschte re actionaire maatregelen. Niet alleen in Berlijn, maar ook in vele andere steden worden bereids een dertigtal personen in hechtenis genomen. En de openbare meening begint de sociaal-democraten in den ban te doen. Maatschappijen en bijzondere personen, han delaren en industriëelen zenden allen die tot deze richting behooren en bij hen werkzaam zijn uit hun dienst. Men acht staat en maatschappij niet langer veilig tegenover de aanslagen dezer partij en wan neer eenmaal deze vrees zich van de gemoederen meester maaktwanneer misschien wetten gemaakt worden onder den indruk van een dergelijke paniek, dan pleegt men verder te gaan dan noodig en raad zaam is. Seeds beweert het Journal de St. Pétersbourg, dat hier internationale belangen in het spel zijn en de regeeringen der verschillende Luropeesche staten in onderling overleg gemeenschappelijke maat regelen moeten nemen. Dat Hödel en Nobiling den sociaal-democraten bijzonder slechte diensten hebben bewezenis duidelijk. Moge slechts de bur gerlijke en staatkundige vrijheid zelve er geen be langrijke schade door lijden een bij M. A. Wigtman op de Mient ontstanen brand, welke echter door tijdige hulp gebluscht werd, zonder dat de spuiten water behoefden te geven. De heer B. G. de fries van Heyst is benoemd tot curator van de kweekschool der reinonslrantscbe broederschap. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Maandag, 10 Juni. 's namiddags te 6^ uren, in den Stadshoutde navolgende slukken worden uitgevoerd: 1. Marche de processions van Govaert. 2. „Le Retour au Eover," Grande Ouverture van Steenebrugen- 3. „L'Üiseau Vert," Polca de Concert van la Haye. 4. Grande Fantaisie Ctiampêtre „Le Retour du Printemps" van Labory. 5. „Le Réveil du Lion," Allegro dl Mareia „le Rappel" van Kontsky. 6. Cavatine aus der Oper „Der Maienkömg" vznMassini, 7. „Bruder lüstig," Galop van Alihnsr. 8. hantaisie- Burlesque sur TOpéra „Kosiki' van le Cocq. Staten-Generaal- De le. Kamer heeft den 1 Juni een viertal ontwerpen aangenomen, waaronder de onteigeningswet voor den spoorweg ZaandamHoorn en de aanvulling der ijkwet. Den 3 zijn 9 ontwerpen aangenomenwaaronder dat tot het aangaan van eene geldleening ten lasfe van den Staat met alg. st. en dat tot verhooging der iudische begrooting voor aanleg van spoorwegeninvoering van belastingen en kosten voor de bezetting van Alehin met 24 tegen 9 st. Den 4 is het ontwerp tot invoering van een recht van successie in de rechte lijn met l9 tegen 16 st. aangenomen. Belastingen. In eene algemeene vergadering der Frie- sche Maatschappij van Landbouw is besloten zicli tot de liooge regeeriug te wenden, om instemming te be uigfen met het denkbeeld om de rechten van overgang en hypotheek op de ongebouwde eigendommen te doen vervangen door eene geëvenredigde verhooging der grondbelasting op de zelfde eigendommen. In het adres wordt der regeering verzochtbet spoedig tot stand komen eener daartoe strek kende wet zooveel mogelijk te willen bevorderen. Spoorwegen. De gemeenteraad van Rotterdam beeft den 6 de concessie voor den aanleg en de exptoitatie van tram wegen gegund aan de beeren Oervieu Gudlaumeron 0°. te Parijs en E. Otlel te Brusseldie eene storting van f tUi.OOU voor gemeentewerken hebben aangeboden. Nijverheid. Den 4 is in het daartoe door den minister van oorlog afgestane fraai met vlaggenwimpels en groen versierde manége-gebouw, te Leeuwarden, de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunst, door vrouwen ver vaardigd, feestelijk geopend. Landbouw. Op de tentoonstelling te Apeldoorn, den 5 ge opend en den 6 door den Koning bezocht, Zijn voor edammer kaas de volgende bekrooningen verworven: Ie prijs, zilveren medalje R. Klaverte Sijbeearspelextra-prijs, zilv. med. K. Houter Jz., te Schellinkhout, bronzen med. A. Zijp Az., te Lambertschaag. Onderwijs. De gemeenteraad van Hoorn beeft besloten, de onderafdeeling voor oude talen van de h. burgerschool met liet, einde van den cursus op te beffen. Bij de voorjaarsexamens te Haarlem zijn geslaagd 8 van de 50 crmdidaten voor hoofdonderwijzeres22 van de 60 voor hulponderwijzer, J2 van de 40 voor bet fransqh9 van de 26 voor engelsch1 van de 10 voor duitscb, 5 van de 32 voor wiskunde2 van de 9 voor hoofdonderwijzeres, 15 van de 58 voor hulponderwijzeresenz. enz. In hot ge heel zijn van de 576 gevraagde acten 252 verworven en 324 geweigerd. Kerkelijke Zaken. Te Warmenhuizen is beroepen ds. J. G. Hagen, van Mijdrecht. Te Amsterdam is ter gelegenheid van bet 300jarig bestaan der ned. berv. gemeente 16000 gecollecteerd voor den aanbouw eeuer nieuwe kerk. Kunst. In de r. c. pastorie te Akersloot is een portret van Frans Hals ontdekt, den pastoor Nic. Steenius geb. 1005, overl. 1670, voorstellende. Het is zeer geschonden en bevindt zich thans in het bisschoppelijk museum te Haarlem. Aan de Harddraverij te Zuidschermer, den 4 Juni gehouden, waaraan 10 paarden deelnamen, is de prijs behaald door de Keizer van den he"r Jb. Groot, bereden door P. Groot en de premie door de Sultan van den beer Jb. Koningbereden door den Eigenaar. Vervolg der W ekelijksche Berichten in het Bijblad. B U R G E R L IJ K E STAND ONDERTROUWD. 6 Juni. Petrus Augustinus Frangois van Genabeth, te Alkmaar, onlangs te 's Gravenhage en iVilhclniina Hendrika Relck, te 's Gravenhage. 2 3wn\. Johannes Paulus van Franeker en Mijntje Molenaar. Anthonij Hike en Anna IPilhelmina de Ruijter. 6 Jan van der Most en Conradina Philippina Louisa Henriette Ritter. UEBOREN. 30 Mei. Geertruida If outrina D. van Wouter van Haatten en Geertruida Kruijer. Elisabeth D. van Jacob de Veer en Johanna Christina Maria Aveliug. 5 Johannes PetrusZ. van Petrus Leijen en Anna Krom. 6 tt Cornelia Margaretha D. van Matthias Oortmeijer en Grietje van Dijk. AnnaD, van Cornells Zuidams en Antje Plijter. Anna Hendrika, D. van Jocob Schoonhoven en Louise Cathariua Hendriks. 7 Klaartjevan Arend Gerrit Elfrink en Maartje Daan. OVERLEDEN. 1 Juni. Betje Keizer, wed. Eliazar Wolf Vet, 85 j. Lme- rentia Hilaria Schoutenwed. Godefridus Luijckx 63 j. en 5 m. 3 Eldert de Boer, 30 j. 4 tt tfillemina Boschwed. Jacob Mouris Mul, eerder wed. van Jan Blom, 75 j. 5 tt Nicolaas Jacobus, Z. van wijlen Gerrit Hartog en Catliarina Maria Fiket, bijna 5 m. De kerkeraad der berv. gemeente heeft met algemeene stemmen (4 a 5 leden afwezig) besloten, zich tot den Koning om voorziening te weden, ingeval bet, wclsoniwerp van den minister Kapp^yne op bet, lager onderwijs door ite wettige vertegenwoordigers des volks wordt aangenomen. Woensdagmorgen werd de brandweer bijecugeklept wegens Alkmaar 3 Juni. Aangevoerd 303 vette Kalveren f 44 a 100, 29 nuchtere dito f 5 a 17 119 Schapen f 30 a 35 179 vette Varkens 1 0,44 a 0,52 per kilogr., 43 magere dito 17 a 20. 7 Juni. Kleine Kaas (hooi) f 28, (gras) f 29,50, com missie (gras) 1 30,75, middelbare (gras) 31, laagste prjjs (gras) 15, aangevoerd 532 stapels, wegende 127722 klgr., Ter graanmarkt aangevoerd 146 heet., Rogge 8,37th, Gerst f 6,80idem Cbevelier 7,50Haver 4, bruine Boonen f 11,75 a 16,50, Erwten- groene/ 18, grauwe f 23, witte 112. 8 Juni. Aangevoerd 12 Paarden f 65 a 525, 18 Koeien f 195 a 225, 34 nucht. Kalveren /8a 22, 166 Schapen 1 19 a 38, 468 Lammeren fl a 22, 119 magere Varkens F 14 a 22 304 Biggen 3 a 7, 15 Bokken en Geiten f 4 a 12, 2 k. Bokjes 70 et., Boter per kop 80 a 90 ets. Edam 1 Juni. Kleine Kaas f 20 a -29, aangevoerd 84 st. 6 Juni. Aangevoerd 237 st. Boter 1,30 a 1,36, Kip- peueijeren f 3,75 a 4. Enkhuizen 5 Juni. Kleine kaas f 29, aangevoerd 41 st wegende 11983 kilogr., Karweizaad f 21 blauw Maanzaad f f2 a 13, Mosterzaad f 20 a 21 per 50 P. Haarlem 3 Juni. Aangevoerd Witte Tarwe 10,50 a 10,75, Rogge fin 7,25, Gerst Z 6,70, Haver f 4,50 a 5,25 üuivenboonen f 9 a 10. 5 Juni. Kleine kaas f 29, aangevoerd 91 st.. wegende 21876 kilogr.4 Koeien 136 a 2t»0, I Stier, 35 nuchtere Kalveren /6a 12, 67 Schapen f 24 a 36, 293 Lammeren /11a 16. Medemblik 5 Juni. Kleine Kaas f 29, aangevoerd 50 st., Boter per kop f 1,40, Kipeieren f 3,50 Eenden dito f 4 per 100. Punterende 4 J uni. Aangevoerd 239 stapels Kaas, Boter 1,25 a 1,35 perkgr., 285 Runderen, 6 i Paarden, 191 vette Kalveren t 0,70 a 0,90 per kilgr., 135 nuchtere dito /6a 25, 69 vette Varkens U.46 a 0,54 per kilogr., 40 magere dito f 15 a 25, 377 Biggen 4 a 7, 1466 Schapen en Lam. meren. Kippeneieren 3,50 a 3,75, Eenden dito 3.50 p. 100 Schiedam 6 Juni. Moutwijn f 9,50, Jenever 15. Uilgeest 5 Juni. Aangevoerd 3 Koeien f 160 a 285 1 Kalf 9, 30 Schapen fi4 a 31,50, 26 Lammeren 12 a 15, 2 vette Varkens 0,46 per kilo, 24 magere dito 7 a 14, 296 koppen Boter (van 0.65 kilo) 0,80 a 0,92 W,6 20 Kip pen eieren f 3,25 a 3.75 200 Eenden dito f 3,50 per 100. Zaandam 6 Juni. Kleine kaas 29, aangevoerd 100 st. Dikwijls komt de vraag bij ons op boe is het toch mo gelijk dat de arbeiders, die in de open lucht moeten werken en aan alle afwisselingen van ons veranderlijk klimaat zijn blootgesteld, nog gezond blijven Men zou werkelijk gaan gelooven, dat die arbeidende klasse van een ander maaksel ismaar wanneer men de doctoren spreekt en andereu, die met hun gezondheidstoe stand beter, bekend zijn. dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevonden worden die aan verkoudheid, bronchitis, catharren of andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor ben is bet. werkelijk een zegen, dat de teercapsules van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen en die alle borstdranken patés en siropen ver vangendie bij te huis zou moeten bereiden en innemen. Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht, van bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon tccreapsu'cs bevat zestig capsules, zoodat de geheele behandeling slechts 6 a 8 centen d»a"S kost.. Het is zeker, dat zoowel de goedkoope prijs als de uittekende uitwerking dier capsules er veel toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de populariteit, te doen verwerven die bet tegenwoordig in alle hinden geniet. Te verkrijgen in de meeste goede apotheken.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1