H T van Zondag 9 Juni 1878. No. U. Tachtigste Jaargang. .1 J. Vervolg der Wekelijksche Berichten lluïtschland Frankrijk. fvrwot EiriUanfe en Ierland. tiun|c en Ierland. :l il I Bijblad van do Alkinaarsrhe (lonranl Eeesten. Het 25jarig burgemeesterschap van den heer A. Zijp Mz„ te Abbekerk en Lambertsehaag, is den 27 Mei en volgende dagen onder groote belangstelling der gemeen tenaren met veel luister en vreugde gevierd. Den 3 is in de toepasselijk gedrapeerde Hooglandsehe kerk te Leiden een muziekfeest gegeven, gewijd aan de na gedachtenis van H. M. de Koningin. Door een orkest van 75 personen en een zangkoor van 120 dames en 100 heeren vrerden de Eroica-symphonie van Beethoven en et Requiem van Brahms ten gehoore gebrachl, en door prof. Rawcenhojf werd eene redevoering gehouden. Den 4 is te Rotterdam het 25jarig bestaan der inrichting voor doofstommen-onderwijs aldaar gevierd. Het schuttersfeest, door de vereeniging „Oranje Nassau", te 's Gravenhage verleden jaar aan schutterijenleger en weerbaarheids-corpsen aangebodenmaar toen wegens het overlijden der Koningin uitgesteld, is den 4 aangevangen. Aanbestedingen. Den 31door het bestuur van den Zuid-Wijkermeerpolder, het hardmaken van 7350 ellen weg, minste inschr. J. Oldenburgte Bergen, voor f 18000. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 31 met alg. st. besloten om al de gronden, die ten gevolge van de opheffing der vesting beschikbaar zijn gekomen en niet door het ministerie van oorlog aan zich zijn gehouden, van het Rijk over te nemen. De koopsom bedraagt 72000. Monument voor de Koningin. De geldenwelke bij de hoofdcommissie zijn ingekomenvertegenwoordigen niet een zoodanig bedrag, dat daarvoor een kinder-ziekenhuis op groote schaal kan worden gebouwd en geëxploiteerd. De hoofd-commissie stelt zich echter voor, aan het strand bij Scheveningen een gebouw te doen verrijzenbestemd tot opneming van zieke kinderen ian minvermogenden uit alle oorden van ons vaderlanddie de zeelucht en het zeebad behoev ;n. Armenverzorging. Op de deswege door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgeschreven prijsvraag zijn 17 antwoorden ingekomen, die geen van allen de bekrooning f 1000) zijn waardig gekeurd. Gieten. Wijlen de heer Josua v. Eikden 7 Jan. op zijn buitenverblijf te Zeist overledenheeftvrij van rech tenvermaakt aan de diaconie-scholen der herv. gemeente te Amsterdam 5000, de christelijke armenscholen onder beheer van mr- P. J- Teding v. Berkhout /300Ü, de Société des Missions te Parijs f 2500, de vereeniging voor gods dienstig bezoek te Amsterdam de bewaarschool in de Kei zerstraat aldaar, de herv. diaconie te Zeistde christ. school aldaar en de N. en Z. H. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen elk f 2000het asyl Steenbeekde ver eeniging voor de verbreiding der waarheidde vereeni ging voor christ.-nat. schoolonderwijs, de broedergemeente te Zeist voor de zending in Surinamede utreciitsche zen- dingsvereenigingde inrichting Bethanie te Zeistde dia conessen-inrichting te Utrecht, de school voor havelooze kinderen te Amsterdam en de inrichting voor behoeftige blinden aldaar elk f 1000. Wijlen mej. E. Capadose heeft aan de port. israël. gemeente te Amsterdam 1000 en aan het oudevrouwen- en zieken huis en de bewaarschool van die gemeente elk f 500 gele gateerd. Rechtszaken. Te Westgraftdijk is in hechtenis genomen de failliet verklaarde Sdie zijn huisraad bij een bloedver want zijner vrouw in eene naburige plaats verstoken had. Toen men later ook zijne vrouw kwam gevangen nemen is, deze in den regenbak gesprongen en verdronken. De brievenbesteller te Utrechtdie zich eenige maanden geleden schuldig maakte aan het openen van en het zich toeëigeuen van geldswaarden uit aan zijne zorg toevertrouwde brieven, is den 4 door het hof te Amsterdam tot 2 jaren celstraf veroordeeld. Overheden den 30te DordrechtO. B. 't Hooft v. Benthuizen, oud-lid der 1". Kamer, oud 75 jaren. Den 6 te Rotterdam, Jean Pjldging, directeur der hoog- duitsche opera oud 45 jaren. üuitschlands vertegenwoordigers bij de mogendheden onderteekenaren van het tractaat van Parijs hebben den 3 de uftnoodigingen overhandigd tot deelneming aan een Congres, dat den 13 te Berlijn zal bijeenkomen en waarvan de deel- nemenden toestemmen in eene vrije discussie over den geheeien inlioud van het tractaat van S. Stefano. Al de regeeringen hebben de uitnoodiging aangenomen. Pruisen. Den 2 Juni is weder een aanslag op het leven van den Keizer gepleegd. Terwijl Z. M. in een open rijtuig uitgereden was viel uit de tweede verdieping van het huis nr. 18 Onderdelinden een schot, dat den Keizerin de wang trof. Hij bedekte de bloedende wond met een zakdoek maar onmiddelijk viel een tweede schot, waardoor een aantal hagelkorrelshoewel door helm en mantel in hunne kracht verminderdin het lichaam drongen. De Keizer bleef kalm, gaf last om te keeren en bereiktedaar de krachten hem schenen te begeven door zijnen lijfjager ondersteundwel haast het paleiswaar de spoedig aanwezige geneesheeren hulp boden. De menigte drong het huis nr. 18 binnen en trapte de gesloten deur van het vertrek des moor denaars open. De hotelhouder Holtfeuer ontving een revol verschot in den halsen daarna richtte de moordenaar het wapen tegen zich zeiven, waardoor hij ernstig aan het hoofd verwond werd. Een jong officier sloeg het hem uit de hand en toen werd men den misdadiger meester, zijnde de philo sophise doctor Nobiling 30 jaren oud, zoon van een pachter der domeinen in Posen en sedert eenigen tijd tot de sociaal democraten behoorende. Hij had zich bediend van een ge weer met 2 getrokken loopen, met hagel nr. 3 en 4en heeft bij zijn verhoor verklaard dat hij sedert 8 dagen het voornemen gekoesterd had om den Keizer te dooden, omdat hij dit in het belang van den Staat wenschelijk achtte, en alleen door staatkundige beweegredenen tot zijne daad gedreven was. Toen de gekwetste heer Holtfeuer uit het huis gedragen werdhield het volk eerst dezen voor den moordenaar en kon hij slechts met moeite tegen de woede der menigte beschermd worden. De toestand des Keizers boezemt geene bezorgdheid in. Z. M. is aan den rechterarm door 7 hagel korrels gekwetstaan den linkerarm door 20in den rug door 5, aan de linkerwang en het voorhoofd door 8 korrels. Een der hagelkorrels is in het polsgewricht gedrongen, toen de Keizer den arm ophief om als naar gewoonte den groet der voorbijgangers te beantwoorden. De beroemde heel meester prol. Esmarck uit Kiel is den 6 te Berlijn aange komen om de geneesheeren bij te staan. De Nordd, Zeitung meldt, dat hobiling eerst wel ontkend heeft met anderen in betrekking gestaan te hebben, maar later bekend heeft, dat hij met de" sociaal-democratie in betrekking stond en zelfs dat hij tot de uitvoering van den aanslag was aangewezen. Zijne medeplichtigen nader aan te wijzenheeft hij deels geweigerd, deels was bij daartoe niet in staat.. Hij bevindt zich in zoo bedenkelijken toestanddat er geen nader ver hoor heelt kunnen plaats vinden. Toen hij te Halle stu deerde, wekte hij door zijne overdreven denkbeelden dikwerf den spot zijner medestudenten op. Zijne dissertatie werd aldaar niet wetenschappelijk genoeg gekeurdwaarom hij zeer verstoord vertrok en later t.e Leipzig promoveerde. Op beide plaatsen hield hij in studentenvereenigingen soci alistische redevoeringen. Bij wijze van proef op het statistiek bureau te Berlijn geplaatst, werd hij als onbruikbaar weg gezonden. Sedert leefde hij aldaar van zijn eigen middelen. Ook zijne moeder, die met. een gepensioneerd majoor hertrouwd is, woont te Berlijn. De deelneming der bevolking was zeer groot; de theaters zijn gesloten en het paleis was voortdurend door eene talrijke volksmenigte omringddie de uit het paleis komende per sonen niet doorliet, voordat, zij geruststellende berichten omtrent den Keizer vernomen had. De menigte werd echter op een eerbiedigen afstand van het paleis gehoudendaar de Keizer voor alles rust noodig had. Daarom heeft Z. M. de Keizerin en de Groothertogin van Baden, die uit Karlsruhe overgekomen zijn, en den kroonprins met zijne gemalin, die onmiddelijk uit Londen zijn teruggekeerd, slechts enkele oogenblikken mogen zien. Voor het handhaven der orde was de policie voldoendedaar hare bevelen overal bereidwillig werden nagekomenenkele liedendie zich oneerbiedig of vijandig jegens den Keizer uitlietenzijn door de veront waardigde burgers aan de policie overgeleverd. Ook moet eene vrouw in hechtenis genomen zijndie voor het huis des moordenaars stond en hem de nadering des Keizers door een schijnbaar afgesproken teeken aanduidde. Prins Bismarck en graaf Schowcaloft zijn den 3 te Berlijn aangekomen. Laatstgenoemde is den 4 met den russisehen gezantOubril naar Petersburg vertrokken. Dadelijk na de aankomst van prins Bismarck te Berlijn is onder zijn voorzitterschap een ninisteraad gehouden en den 5 is hij door den Keizer ontvangen. Graaf Otto zu Stolberg-IPernigerodeduitsch ambassadeur te Weenen, is tot vice-president van het ministerie benoemd. Te Posen is een letterzetter in hechtenis genomen, die op straat, zijn leedwezen over het mislukken van den aanslag op den Kei zer betuigde. Bij zijn verhoor verklaarde hij dat gemeend te hebben, want hy haatte den Keizer. Hij had wel geen moed hem te vermoorden maar velen zijner geestverwanten bezaten dien; binnen een jaar zouden alle leden der dynastie ver moord zijn en dan zouden de sociaal-democraten heerschen. Te Berlijn hebben huiszoekingen plaats gehad in het so ciaal-democratische „Arbeiterbildungs-institut," zoowel bij den eigenaar Korner als bij den directeur Milkevoorts in de bureaux der Berliner freie Presse en in de woningen van SchapiraRackoio, Most en Auer. Vele papieren zijn in be slag genomen. In onderscheidene steden hebben, naar aanleiding van den moordaanslag op den Keizerarrest,atiën plaats gehad. De berlijnsche Post behelsde den 5 een particulier telegram uit Weenen. volgens hetwelk de socialisten te Londen blijk baar vooraf kennis droegen van den aanslag. Graaf Andrassy had den 4 aan eenige leden der Rijksraad-Delegatie verhaald, dat hij vernomen had, dat engelsche „detectives den dag te voren de engelsche regeering kennis gegeven haddenhoe er onder de socialisten groote beweging heerschte en gewich tige gebeurtenissen ophanden schenen te zijn. Bij besluit van 28 Mei is wederom aan 22 veroordeelden wegens den Commune-opstand gratie verleend. De honderdste verjaardag van Pollaire's overlijden tevens de dag, waarop Jeanne d'Are den brandstapel beklom, is op Hemelvaartsdag te Parijs op verschillende wijs gevierd. Het voornaamste feest had plaats in den Gaite-schouwburg, waar de heeren SpulierDeschanel en I' ictor Hugo redevoe ringen hielden. Alle plaatsen en het geheele tooneel waren bezet. Het gebouw was schitterend verlicht en tropheeën van driekleurige vlaggen versierden het tooneel, in het midden waarvan een borstbeeld van Voltaire in terra cotta op een met bloemen getooid marmeren voetstuk stond. De redevoering van Hugo bestond in eene lofrede op Poltaire die „den arbeid des Evangelies aanvulde door den arbeid der wijsbegeerte en in een pleidooi voor waarheidvrede, verdraagzaamheid en vergevensgezindheid. Zij lokte levendige toejuichingen uitvooral eene zinspeling op de amnestie. Telegrammen kwamen uit Nancy, Bordeaux, Napcis, Christiania en an- 'dere plaatsenwaar ook gedachtenisvieringen werden ge houden. Voorts werd er eene collecte gehouden voor de betrekkingen der politieke gevangenen. De toegangsgelden zijn aan de parijsche armen gegeven. Ook in Meijers ame- ricaansch circuswaar het comité van den heer Mevder zijne feestviering hield, is door 3 sprekers het woord ge voerd en voorts het standbeeld onthuldhetwelkhad de minister de Marcere het besluit van den gemeenteraad niet vernietigdde fontein op het plein van het Chateau d'Eau had moeten vervangen, 's Avonds is in het, Theatre Pran- cais voor een uitgelezen publiek P oltaire's „Zaire' ver toond, waarbij de vermaarde tooneelspeelster Sarah Bernhard de hoofdrol vervulde. Terwijl Pictor Hugo zijne rede hield, stroomde, ondanks den regen, eene groote me nigte naar de Nötre Dameom eene dienst ter eere van Jeanne d'Arc bij te wonen. De kerk was donker gemaakt kaarsen brandden voor de altaren en in rouw gekleede dames luisterden naar den prediker. De dienst werd geleid door den kardinaal-aartsbisschop van Parijs. De versiering van Jeanne d'Arcs standbeeld met bloemen was door de re geering verboden. De hertogin v. Chevrcse en graaf v. Puiseux zijnten gevolge van dit verbod den 1 Juni met 50 pakken bloemkransen te Dorarémy aangekomenj waar de bloemen in de kerk en in Jeanne d'Arcs huis werden nedergelegd. Ook daar had de maire een openbaren omgang verboden.In de hoofdkerk te Orleans is msgrDupanloup voornemens, 12 geschilderde vensters te plaatsen, tatereelen uit het leven der Maagd voorstellende. Te Constantinein Algiershebben den 30 botsingen plaats gehad tusschen de israëlietische bevolking en het garnizoen, waarbij vele joden gewond en ettelijke winkels geplunderd zija. De bisschop van Orleans heeft een uitgebreiden brief aan Pictor Hugo geschreven, naar aanleiding van zijne jongste rede over Poltaire, waarin de prelaat tal van aanhalingen doet uit des dichters vroegere werkenten bewijzehoe volkomen hij zijne eigene gevoelens ten dezen heeft verloo chend. De vergelijking tusschen P oltaire en Jezus Christus, door den redenaar gemaaktnoemt de bisschop razernij en den eerbiedvoor laatstgenoemde door den heer Hugo be tuigd verklaart hij voor den terugstootendsten vorm der godslastering. „Vergun mij", zoo eindigt msgr. Dupanloup, „vergun mij het u te zeggen met den treurig ontroerden eerbieddien mijn leeftijd den uwen verschuldigd isgij zijt een schip zonder ballastdoor den wind dezer eeuw her- en derwaarts gedrevengij waant bij de glorie aan te landen en zoo ik vreeze zult gij stranden bij het medelijden". De gérant van het ultra-radicale weekblad Les droits de l'homme Boldtreis weder tot twee maanden gevangenisstraf en 4000 fr. boeteeen redacteur van dat bladwegens be- leediging van den President der Republiek en andere hooge ambtenaren, tot één jaar gevangenisstraf en gelijke boete veroordeeld. Senaat. De slotsom van het verslag der commissie belast met de enquête naar de oorzaken van den gedrukten toestand van handel en nijverheid luidt aldus; „De Senaat noodigt de regeering uit om voorloopig de kwestie der handels-tractaten aan te houden en de bestaande tractaten te verlengen tot na de invoering van het nieuwe algemeene tarief, hetwelk provisioneel op alle landen zal worden toe gepast, die Erankrijk op den voet van meest begunstigde natie behandelen. De Senaat wenschtdat de rechten welke de fransche industrie beschermen, niet zullen worden verlaagdmaar integendeel verhoogdten bate van de noodlijdende takken van nijverheid. De Senaat vestigt de aandacht der regeering op den staat der koopvaardij en dringt er op aandat de daarmede in verband staande kwestiën in den loop dezes jaars zullen worden beslecht." Den 3 zijn achtereenvolgens goedgekeurdhet ontwerp ter voltooiing van de krachtens de wetten van December 1875 begonnen spoorwegwerken het ontwerp tot overneming van ettelijke lijnen in het westen en dat betreffende de daar mee in verband staande amortisabele 3 p.e. schuld. Voorts is het ontwerp tot verhooging der pensioenen van officieren en onderofficieren in behandeling gekomen en in strijd met de daaromtrent door de Kamer genomen beslissing en ondanks het verzet des ministers van financiëndie verlangdedat men dan ten minste de pensioenen naar evenredigheid ver lagen zou, met 175 tegen 102 st. een amendement aange nomen strekkende om de korting van het tractement van 5 op 2 pet. te brengen. Met 142 tegen 114 st. werd voorts uitgemaaktdat de pensioenen desniettemin zouden blijven zooals de Kamer die bad vastgesteld. Den 4 is met 175 tegen 74 st. het gewijzigde wetsontwerp betreffende de pensioenen der officieren aangenomen. Kamer van Afgevaardigden. De minister van oorlog heeft geweigerd met de commissie in gedaehtenwisseling te treden over een verzoekschrift van den wegens het in De cember te Limoges voorgevallene ontslagen commandant Laborderestrekkende o.n wijzigingen te verkrijgen in de bepalingenrakende de lijdelijke gehoorzaamheiddoor mi litairen aan hunne meerderen verschuldigd. De minister meentniet naar aanleiding eener petitie uitgenoodigd te kunnen worden om in dkcussie te treden over beschuldi gingen door zijne ondergeschikten tegen hem gerichten zou het wijzigen van de militaire wetgeving wat betreft de beginselen van subordinatie een noodlottigen slag voor de krijgstucht achten. Den 31 is het verslag omtrent het reeds een jaar geleden met Italië gesloten bandelstractaat rondgedeeld. De slotsom strekt om de bekrachtiging er van te verdagen en de regee ring uittenoodigen de onderhandelingen met het kabinet te Rome te heropenen, ten einde ettelijke bepalingen, waartegen in het verslag ernstige bedenkingen worden ingebracht, gewij zigd te krijgen. De ministers van financiënvan buit. zaken en van koophandel hadden zelfs nog op Hemelvaarts dag pogingen bij de commissie aangewend om haar van hare conclusien te doèn terugkomenin dier voegedat de re geering zou gemachtigd worden om het tractaat te ratifi- ceerennadat de artikelen betreffende garens en geweven goederen daaruit verwijderd waren en onder bedingdat de overeenkomst niet langer dan 2 jaren van kracht zou wezen. Maar de commissie had met alg. st. dit voorstel verworpen. De regeering heeft niettemin haar transaclie-voorstel bij de Kamer ingediend en de commissie heeft er zich in zooverre mede vereenigddat het tractaat niet 2 jaren bindt maar ten allen tijde kan worden opgezegd, mits een jaar te voren kennis gevende (zooals ook tegenover Engeland en Belgie het geval is). Den 4 Juni werd op voorstel van den heer Peulery beslotende discussie tot den 6 te verdagenniet tegenstaande de minister van buit. zaken tot meer spoed drong, ten einde de Senaat den tijd zou hebben om op zijne beurt het tractaat te behandelen. Voorts werd wederom de verkiezing van een lid der rechterzijde nietig verklaard. Lord John Russell is den 28 in den ouderdom van 86 jaren, overleden. Reeds op zijn 21e jaar was hij Parle mentslid en sedert 1835 herhaaldelijk minister, ook 2 malen eerste minister. Hij behoorde tot de liberale partij en heeft een belangrijk aandeel gehad in de groote hervormingen der laatsté 50 jaren. De kamer van koophandel te Manchester heeft den 29 na discussie over het, zenden van indische troepen door bet Suez-kanaal eene motie aangenomen, volgens welke het noodig wasin aanmerking genomen het bijzonder karakter van het Suez-kcnaal en zijn gewicht voor den handel, dat alle re geeringen de strikte onzijdigheid van het kanaal in vredestijd waarborgden. oor elke regel meer 15 tot Zaterdag namiddag nd nommer ingestaan -1I Uiuuillg vmi UC11 HiJAOUaj; ingonuiuvu- T nieuwe bewind want voor het ministerie-Malou I dat, de verantwoordelijkheid der regeering voor de handha- was de uitslag dezer verkiezingen reeds voldoende ving der orde niet meer gedekt is door de indiening van mticïvvjii leverde hem het volk overde Kerk leverde hem God uit Under dien man waren rechteer en vaderland te gronde beslist den bo< één voor allen ;ed met voeten en dejrechtvaardigheid en roem onzer vlagde waardigheid vrijheid der burgers. De voorspoed t menschelijk geweten van bet spoor, beeft dat alles geduurd- Gedurende gij eeu paleis en verkeerde ik in bal- Ik beklaag u." letterzetters te Parijs is met hun aguay d'Hilliers is den 6 overleden 83 jaren. stiscken publicist Paul de Cassagnac is d, wegens een artikel in de Pays over n den Keizer van Duitscbland, waarin party in Erankrijk medeplichtig noemt want aan den bedrijver daarvan en rede over Poltaire onder de tot moord telt. rseillaise kondigt aan dat het inter- wertdieden-congres te Parijs den rorden en 1U dagen duren zal. 1U Juni is de Scbach van Perziete sn 10 ontving hij een bezoek van den ek en begaf bij zich vervolgensin et een gevolg van 4 personennaar .e tentoonstelling bezocht door 18 2,249 te cijfer, dat in 1867 bereikt werd, de Vereeniging van Letterkundigen ternationaal letterkundig congres ge iler dier vereeniging Edmond About. van Hannover George P is den 12 dert eenige jaren woondena eene ige uren te midden van zijn gezin ingen leeftijd overleden. Als hertog iair van Engeland. ïjn bij St. Helens (Lancashire) heeft plaais gehad, waardoor 180 van 'ders zijn omgekomen, spreekt de geruchten tegen als zou daauslag met duitsche socialisten ie gestaan hebben en als zou de ber- mden uit onderricht zijn geworden ische policie bevond zich op den dag te Londenniet omdat de duitsche ar ook was maar met de opdracht eiesteisel in bijzonderheden na te gaan. dat er eeue socialistische partij, en s Louden schuilt. Dat is voldoende onlangs op audentie bij den kroou- res vau te Londen wonende duitsche rkandigen. Hij werd in de nabijheid hötel door eene opgewonden bende en, waarbij de kreet: „Weg melden andard, zou aangeheven zijn. Bij die tot eene schermutseling tusschen de ;n werd eeu kieermaker verwond door aat bekenden vischkooper, die ten deeld is om een borgtocüt van oC 20 erder ordelijk gedrag gedurende 6 eene openbare meeting gehouden door leer van Malthus, naar aanleiding van loekhandelaar Irueloveonlangs ver- n gevangenisstraf, wegens de uitgave uzedeiijk boekgetiteld„De bevol- ant en de heer Bradlaugh (de uitgever .y) waren andermaal de hoofdsprekers bleekdat de zich noemende mal- om de opgelegde geldboeten voor beide Reeds zou zesmaal het benoodigde m ea eeu fonds zijn opgericht om den familie schadeloos te stellen. Honderd itie van die strafmet 8U00 onder zijn reeds aan den minister verzonden, den 8, vergezeld van zijnen geheirn- rrynaar Berlijn vertrokken, ter bij- es. Aan de station van Charing-Cross menigte toegejuicht. Van Dover naar vertocht met eene speciale stoomboot, see he.n niet weinig van zijn streek, jdepark te Londen, onder voorzitting laming eeue monstermeeting van af- irankin gemeenschap met leden van pengehouden. De grijze kardinaal eid voor het eerst vergezeld door zijne "ke, lijfwacht, naar Indie bericht gezondendat de weede indisch troepen-contingent voor ig 18. eeniging te Liverpool heeft de verte- Engeland op het Congres zooals die nsfield plaats hebben zalals eene be- ioneele vrijheid afgekeurd, blijven de werklieden en de patroons ijf op hun stuk staan. Te Blackburne op eene meeting, die 12,000 personen om toe te gevenmet groote meerder- rstellen om te onderhandelen over eene it loon tot 71 in plaats van tot 10 pc. ;ing der patroons van haren kant afge- ïkele werkplaatsen hebben de arbeiders er patroons het werk hervat. Beach, den 12 bij een banket van con- nliain het woord voerendeverklaarde Congres is toegetreden op den grondslag 3 circulaire van lord Salisbury Engeland ragendat der Porte de noodige onaf- ;elaten om hare function van Souverein elt mede, dat zij eene achtste Walter- iftzoodat thans in den tijd van één aren van de courant kunnen worden xemplaren worden, naar zij mededeelt, en verzonden. 6 werd door lord Shaftesbury gevraagd wel voor de armeniërs zou gezorgd t bij monde van den ex-pat.riarck van ■ver geklaagd hadden dat zij in het ,uo niet dan ter loops vermeld werden minste waarborg voor de wegneming den. Lord Salisbury verzekerdedat Jongres ter sprake zou komen hij wees het tractaat van S. Stefano, waarin de mingen aan de armeniërs te zullen geven lallen der kurden te zullen beschermen. deed verder uitkomendatdaar de al vermengd waren mei andere rassen je 1 ijk was om voor hen te dom wat men inciën in welke het christelijk element ■entoon had. Voor zulke provinciën kan men geldende staatsregeling maken, In het geval

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5