WEEGV GEBR. PA BAÏÏI Muziek voorden 1 Waschmidd A. J. LANDE e. j. c. scii Geijkte lJzer Maten voor o. a. co he Dorschkleeden en Za Muziek voor den Chirurgische Poliklif BALANSEN EN bAüüui. bij 11. WAN DIJK. gden Pinksterdag, 's av< ten huize van P. DE GEUS Dz te Noor PARELWITTE TANDEN GEZOND TANDVLEESCH EBe WELR1EKENDEN ADEM Tan Doos 0,50 Depóth. 'J. BRONGERS G- 84icspiin!Uders Odonlinc voor SCHAPEN en LAM1 van THOMAS BIG fetoomverwertf van wol) Trijp, Tafelkleed en enz. enz. Mantels en Heerenkleedingstuk Chemische Wassehes KOI De Eau de Colo legen veel vennindirdc prijzen te veikrijgen bij Turkije. Ilosiuianie. Italië. !B*pan|e. tcrecnigde Staten. KOOLTUIN. Ie S&aftill S3 cis. 8e I4ajuït 5© cis. KUNSTVER JJDn4ntA,/\ AAfdrVlOn dn Het Bestuur der Algemeene Bewaars brengt ter kennis van de leden der 1 dat de rekening overf8SÏ/ÏS tei van Woensdag 12 tot en met Woensda van één tot drie urenten huize var, P. RENTMEESTER en van den onde Namens het Bes' J. Y A N DER 1 Voorhanden een flinke voorraad klceden, in alle afmetingen, van 1 ellen benevens eene groote partij ür ken in alle kwaliteitenals ook 8, zakken, tot ongekend lage prijzen Alkmaar. J. PORTUIN Bz. Gedurende de 3 Pinksterdag! Op franco aanvrage te bekomen TUIN Bz Kaasmarkt, Alkmaar. Eenige Agent voor Alkmaar en Inrichting voor heelkundige hulp manshuis, Kadijkspleinte Amsterda uren op de werkdagen van 12 tot 1| dagen van 8^ tot 9| uren. Minvermogenden wordeu kostd'. ür. Fj MATEI kleeden enz enz. Japonnen en Mantels, met we gewasschen zonder lostornen en z Monsterboeken liggen ter inzag alle groote plaatsen van Nederlar. De verfgoedèrcii worden met cir Gerepresenteerd te ALKMAAF die de goederen iederen Dinsdag anderen prachtige stalen van gort /S76-" bij J. Biji.oos, G. H VAN DF.it Veen te Alkmaar; W. Mekz en J en verder bij alle vo Een extra-nummer van de GoUe meldde den 30 Mei Wij hebben goede reden om te gelooven, dat de bijeenkomst van het Congres vaststaat. De engelsche en de russische regeering moeten overeengekomen zijnde volgende punten aan de beslissing van het Congres te onderwerpen: 1° Het herstel van 2 bulgaarsche provinciënde eene ten noorden van den Balkan onder een Vorst, de andere ten zuiden van den Balkan, zonder de Aegeïsche-Zee aan te raken, met een christelijk gouverneur en eene regeeringovereenkomende met die der engelsche koloniën. Het Congres zal een en ander regelen. 2° De turksche troepen ontruimen de laatst bedoelde provincie en keeren daarin niet terug. 3» En geland betreurt het afstaan van Bessarabie aan Rusland maar verzet zich daartegen niet. 4° Engeland behoud zich het recht voorop het Congres internationale bepalingen betreffende den Donau ter sprake te brengen. 5° Enge land ziet in het bezit van Batoum door Rusland geene reden tot vriendschappelijke tussohenkomst zijnerzijds. Rusland be looft, zijne grenzen in Azie niet verder te zullen uitzetten 6° Rusland staatop verzoek van EngelandBajazid aan Turkije af. Turkije zijnerzijds staat daarvoor de provincie Kotour aan Perzie af. 7° Rusland belooft de geldelijke schadeloosstelling niet door grondgebied te zullen vervangen. Het Congres zal over de kwestie der betaling discussiëeren. 8° Het Congres beraamt maatregelen om Epirus Thessalie en andere grieksche provinciën te reorganiseeren. 9° Rusland stemt er in toede doorvaart door de Dardanellen en den Bosporus in status quo te laten. 10° Engeland zal aan het Congres voorstellen, dat Europa Bulgarije reorganiseere, en het zal de bezetting van Bulgarije door Rusland en den doortocht der russische troepen door Roumanie ter tafel brengen. Op eene meeting van r. catholieken te Dublin is onlangs beslotenzich tot de regeering te wenden met het verzoek om nadere regeling en hervorming van het hooger en lager onderwjjs in Ierland. Lord Beaconsfield heeft daarop geant woord dat de toestand van de buitenlandsche aangelegen heden hem verhinderde om op dit oogenblik zoo omvangrijke en ingewikkelde zaken ter hand te nemen. De minister van binn. zaken heeft te kennen gegeven dat hij geen grond zag, tusschenbeide te komen ten opzichte van de doodstraf, uitgesproken over Chantrelledie te Edin- burg zijne vrouw vermoord heeft. Yan het den 29 van W ilhelmshaven naar Gibraltar ver trokken duitsch eskaderbestaande uit de pantserschepen Grosser Kur/ürstR'ónig Wilhelm en Preussen, zijn den 81 bij Polkestone, bij goed weder en kalme zee, de beide eersten zoodanig in aanvaring gekomendat de Grosser Kurfürst na 4 minuten zonk en de K'ónig Wilhelm zoo beschadigd werd, dat het voorschip vol water liep en het alleen door het gesloten zijn der waterdichte schotten voor zinken bewaard bleef. Het gezonken schip was een der nieuwste en beste van de duitsohe marine voerde 4 groote kanonnen in de 2 torens en 2 kleinereen had eene equipage van 491 man, van welke door de ter hulp gesnelde stoombooten en vis- schersbooten 23 officieren en 194 man zijn opgevischt. De duitsche kroonprins en de duitsohe ambassadeur hebben zich onverwijld van Londen naar Dover begevenen de engel sche Admiraliteit heeft een bijzonder dok te Portsmouth voor het herstel der schade aan de K'ónig Wilhelm beschik baar gesteld. De vice-adml. Batsch die het eskader com mandeerde, geeft als reden van het onheil op, dat het bevel om de K'ónig Wilhelm te wenden verkeerd verstaan is. Toen de Kur/ürst voor de noorweegsche bark, die het pantserschip in den weg kwamuitweek moest de Wilhelm dezelfde be weging maken en het bevel werd ook gegeven om stuurboord te wenden. De man aan het roer echter verstond het com mando verkeerd en draaide bakboord en onmiddelijk stiet de ram van het schip in de zijde van de Kurfürst. Er zijn eenige depeehes betreffende den opstand in Thes salie en Epirus aan het Parlement overgelegd, waaruit blijkt, dat de engelsche regeering bepaald beloofd heeft om op het Congres te verklaren, dat de opstand alleen ten gevolge van haar verzoek aan de grieksche regeering zoo spoedig geëin digd is. Te Pontrefact is de markt het tooneel geweest van eene zeer groote opschudding. Er was door de liberalen eene meeting op het marktplein aangekondigd om het ontbieden van de indische troepen af te keuren. De conservatieven hebben daarop eene meeting te zelfder plaatse belegd en eene groote verwarring en allerlei vechtpartijen zijn daarvan het gevolg geweest. De patroons in Lancastershire hebben den voorslag om het geschil met de werklieden aan scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen verworpen. Zij beweren, dat het hun, zoo zij niet met groot verlies zullen werken, onmogelijk is anders dan op voorwaarde eener loonsvermindering van 10 p.c. het werk in de fabrieken te laten voortzetten. Den 1 Juni is te Londen het schilderijen-kabinet verkocht, afkomstig van den heer Eugh Munro v. Novar. Er werd voor 44000 verkocht, waaronder eene Madonna van Rafa'èl voor 3000, een riviergezicht van Hobbema voor 2100, een zeegezicht van Ruysdaal voor X 1400. Sommigestukken zijn opgehouden. Graaf Schouwalofi is den 2 uit Londen weder naar Peters burg vertrokken. Hij verliet Lorden met denzelfden trein als de kroonprins en de kroonprinses van Duitschlanddie huiswaarts reisden. De prins bood hem aan den overtocht op de stoomboot te maken die te Dover voor den prins gereed lag. Hoogeriiuis. Den 31 heeft lord Beaconsfield medegedeeld, dat van Staatswege aan de weduwe van lord John Russell aangeboden was, den overleden staatsman in de Westminster- abdij te doen begraven maar dat overeenkomstig uitdruk kelijke wilsbeschikking van lord Russell dit aanbod geweigerd was. Zijn lijk zal diensvolgens te Chenies in Buckinghamshire in het familiegraf worden bijgezet. Den 3 Juni heeft lord Granville de benoeming van lord Beaconsfield en lord Salisbury tot vertegenwoordigers van En geland op het Congres gelaakt wegens de gelijktijdige uit- landigheid van den eersten minister en den minister van buit. "zaken. De regeering verdedigde die benoeming, welke door de omstandigheden gerechtvaardigd werd. In antwoord op eene vraag van lord Grey verklaarde lord Salisbury dat de mededceling in de Globe van den 30 volstrekt niet au thentiek was. Lagerhuis. Den 29 is de behandeling van de wet tegen den verkoop van sterken drank op zondag in Ierland ten einde gebracht. De heer Cf Gorman trachtte nog eene spaak in het wiel te stekenmaar toen hij voorgesteld had de beraadslaging te verdagen stemde hij in zijne opgewonden heid tegen zijn eigen voorstelwaarvan de voorzitter gebruik maakte om zijn voorstel vervallen te verklaren. Het artikel, dat toen nog in behandeling was en waarbij bepaald werd dat de wet bij wijze van proefneming tot 31 Deo. 18S2 in werking zou biijven werd aangenomen. Den 31 bracht de heer O'Conor Power de kwestie van het hooger onderwijs in Ierland ter sprake. Maar toen eene korte discussie daarover had plaats gehaddeelde een der leden van het Huis mededat het Parlementslid Wykeham- jHartin plotseling jn de boekenkamer van het Huis, waar hij bezig was met een brief te schrijven, overleden was. Wel- voegelijkheidshalve werd de zitting daarop verdaagd. Den 3 Juni heeft de minister Northcote medegedeelddat de graaf v. Munster de uitnoodiging overhandigd had tot hrt Congres, tegen den 13 dezer te Berlijn belegd ter beraad slaging over de bepalingen van het verdrag van S. Stefano, met dien verstandedat over den inhoud in zijn geheel vrije discussie wordt toegelaten. De regeering had de uit noodiging aangenomen en vermoeddedat ook de overige genoodigden onder gelijke voorwaarden zouden toestemmen. Engeland zou door lord Beaconsfieldlord Salisbury en lord Odo Russellgezant te Berlijn, worden vertegenwoor digd. Lord Hartington keurde deze keuze af, welke door de regeering verdedigd werd op gronddat alle kwestiën eigenlijk al geregeld en besproken waren, zoodat er op het Congres geene nieuwe moeilijkheden zouden oprijzenwaar over de daaraan deelnemende ministers in een nieuw overleg met hunne collega's in Engeland zouden moeten treden, een verzekering, welke door lord Hartington zeer betwijfeld werd. De heer Ranbury las eenige zinsneden voor uit een door den heer Gladstone in de Nineteenth Century ge schreven artikel over tiet zenden der indische troepen. Hij deelde mededat hij eene motie zou voorstellenom af te keuren, dat een lid van de Privy Council zich op zulk eene wijze openlijk uitliet, daar dit strekken moest om ontevre denheid en opstand in Britsch-Indie te verwekken. Den 4 heeft de minister Northcoteden heer Dilke ant woordende gezegd, dat, daar alleen de onderteekenaren van de tractaten van 1856 en 1871 uitgenoodigd waren, Grie kenland niet uitgenoodigd worden kondat behoorde door het Congres te geschieden. Deze verklaring werd met toe juiching ontvangen. Het aftreden van Sadyk-bassa als president-minister wordt in verband gebracht met den aanslag van Ali-Suavidie den Sultrm genoopt heeft om voor zijne persoonlijke veilig heid bijzondere maatregelen te nemenen dan ook in de eerste plaats het weder optreden van des Sultans zwager, Mahmoud-üamad-bassaten gevolge heeft gehad. Diens benoeming tot minister van oorlog moet buiten voorkennis van den president-minister geschied zijn. Ook wenschte de Sultan het gezag weder in ééne hand vereenigd te zien en alzoo is het grootvizieraat weder ingesteld en de president- minister Sadyk-bassa door den grootvizier Mehemed-Ruschdi- bassa vervangen. De Porte heeft den door engelsche bemiddeling voorge stelden wapenstilstand op Creta niet aangenomenzoodat, de vijandelijkheden hervat zullen worden. Het engelsche pantserscbip Minotaur is vau Port-Said naar Creta gegaan. De russische genl. Schilder-Schuldner, wiens divisie in Juli 1877 den eersten aanval op Plewna deed, die den russen zoo groote verliezen kostteis te Adrianopel op 63jarigen leeftijd overleden. Savtet-bassa is tot grootvizier benoemdin de plaats van Mehemed-Ruschdi-bassa Sav/'et-bassa blijft minister van buit. zaken. Phospor-Mustapha-bassa is tot minister van oorlog benoemd, in de plaats van Mahmoud-Damad. Het besluit, waarbij die benoemingen hebben plaats gehad beveelt de bevestiging aan van de vriendschappelijke betrekkingen met de mogendheden. De Polit. Corresp verneemt, dat de rus sische ambassadeur bezwaren had ingebracht tegen de be noeming van Mehemed-Ruschdi tot grootvizier en de engelsche tegen die van Mahmoud- Damad tot minister van oorlog- Yele leden der Kamer beschuldigen den minister van buit. zaken Cogalniceano openlijkgebruik te hebben gemaakt van zijne ambtsbetrekking om zijne beurs te vullen en hebben daarom reeds dikwijls zijne aftreding verlangd. Thans hebben eenige leden van de Kamer en den Senaat schriftelijk aan de regeering verklaard, dat zij aan de beraadslagingen van het Parlement niet zouden deelnemen, zoolang een man lid der regeering bleef, met wien zij hun geweten verbood het over de levenskwestiën des lands niet konden beraadslagen. Graaf Andrassy heeft in de Delegation ongeveer het vol gende gezegd: „De regeering moet 1 de dekking en het gedeeltelijk gebruik van het crediet van 60 miljoen verlangen, nu het duidelijk geworden isdat de beslissing der vraag of de crisis tot het Congres of tot den oorlog voeren zal niet lang meer kan uitblijven; in geen geval kunnen de noodzakelijkste militaire voorzorgsmaatregelen langer uitge steld worden. De monarchie mag niet in een toestand geraken of daarin blijven, die haar van andere Staten zedelijk afhankelijk maken zou. De monarchie kan op een Congres alleen met evenveel recht en macht als andere mogendheden verschijnen; wij hebben militaire voorzorgsmaatregelen noodig, omdat indien het Congres tot eene europeesche overeen komst voert het oogenblik gekomen zal zijn, dat alle toe standen aan onze grenzen geheel anders worden en er in dit geval nog verwikkelingen kunnen ontstaan, die ook na de rege ling der europeesche belangen onze bijzondere bela»gen in ge vaar zouden kunnen brengen Wij hebben ook voorzorgsmaat regelen noodig voor het geval, dat het Congres geene over eenstemming tusschen de mogendheden ten gevolge had. Eene mededeeling der militaire maatregelen in hunne bijzon derheden zal men niet verlangen. Hun doel is de versterking der troepen in Dalmatie en Zevenbergen, het marschvaardig maken van eenige troepenafdeelingen en het zorgen voor de zekerheid der verbindingen in het geval van een oprukken der troepen." In de begrootingscommissiën der Delegation heeft de mi nister, ten deele in aDtwoord op gedane vragen, nog ver schillende medcdeelmgen gedaan, o.a. het volgende inhoudende: Tegenover Rusland heeft, de regeering hare bezwaren tegen het traet.aat van S. Stefano uiteengezetzij betreffen de te groote uitzetting der grenzen van Bulgarije, zonder acht te slaan op de daarin aanwezige grieksche elementende te lange duur van de bezetting van dat Vorstendomvan de gedeeltelijke bezetting \an Roumanie en van het recht tot het doortrekken van troepenalsmede de grensregeling der kleine aangrenzende Staten, ofschoon de regeering niet tegen eene vergrooting van Servie en Montenegro is. De van Rusland ontvangen antwoorden hebben nog geen der be staande moeilijkheden weggenomen. Duitschland had zich naar alle zijden en niet alleen tegenover Engeland ecu eerlijk be middelaar betoond. Het had de regeering naar het, gescliikste tijdstip voor het bijeenkomen van een Congres gevraagd, en graaf Andrassy had daarop ll Juni voorgeslagen. Duitsch- lands meeningdat vóór die bijeenkomst zekere grenzen zouden worden getrokken tusschen de bij Konstantinopel aanwezige russische en engelsche strijdkrachten, had aanlei ding gegeven tot rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland over dit punt. - De voorloopige on derhandelingen liepen niet vooruit op het Congres en alle vraagstukken zouden tusschen al de mogendheden op het Congres worden afgehandeld. De bezetting van Adakaleh was in overleg met de Porte geschied en zou duren totdat het Congres over de toekomst van dit eiland beschikt had. Oostenrijk. Het Hnis van Afgevaardigden heeft den 3 de wet tot verdeeling der gemeenschappelijke uitgaven met 131 tegen 62 st. bij derde, die betreffende de schuld van 80 miljoen bij tweede en derde lezing met 130 tegen 42 st. aangenomen. Verder heeft het Huis de veranderingen, door het Heerenhuis in de Bankwet gebracht, allen goedgekeurd. Alleen ten aanzien van art. 40 werd met 123 tegen 108 st. de lezing van het Huis van Afgevaardigden behouden. De overeenkomst met de Nationale Bank is bij derde lezing aangenomen met een additioneel artikel van den minister van financiën volgens hetwelk een verzoek om verlenging van het privilege bij beide regeeringen moet worden ingediend. De begrootingscommissie van het Huis heeft het door den heer v. Herbst samengestelde wetsontwerp betreffende de dekking van Oostenrijks aandeel in het crediet van 60 miljoen aangenomen. Het Hui3 heeft den 3 voorstellen der commissie betreffende het tol- en handelsverdrag met Hongarije aangenomen, welke met de besluiten van het Heerenhnis niet geheel overeen stemmen. De militaire bevelhebber te Agram heeft, wegens de talrijke uitspattingen der bosnische vluchtelingen, in de Slavonische en croat.ische grensdistricten het standrecht afgekondigd. Voors hands heeft men allen vluchtelingen de wapenen ontnomen. Den 27 heeft de heer Crispi in de Kamer een voorstel ingediend tot het instellen eener parlementaire enquête naar het financiëele beheer des lands van 1 Jan. 186 L tot 31 Dec. 1877- Het doel des voorstellers is, te doen blijken, dat de vroegere ministers van financiën blootstaan aan ge lijke beschuldigingen als tegen den heer Üepretis worden ingebracht wegens het voorschieten van gelden aan het gemeentebestuur van Elorenee zonder voorafgaande goed keuring van het Parlement. De minister van financiën heeft den 3 Juni in de Kamer den staat van 's Rijks geldmiddelen, blootgelegd. Op de begroo ting voor 1877 wegen de uitgaven en de inkomsten tegen elkander op Op de begrooting voor 1878 is een overschot van 10 miljoen. De ministers zeidedat men van het be houd van den vrede nasenoeg zeker was. De begrooting voor 1879 zou, volgens de berekeningen, eene vermeerdering der inkomsten met ongeveer 00 miljoen aanwijzen. De mi nister maakte gewag van eene financiëele operatie, overeen bedrag van 750 miljoen, voor het bouwen van spoorwegen. Jaarlijks, gedurende 15 jaren, zouden 50 miljoen worden uitgegeven, aflosbaar over 75 jaren. Hij heeft voorts een wets ontwerp ingediend, strekkende om den termijn voor den ge dwongen koers der bankbiljetten tot 30 Juni 1879 te verlengen. De „grève" der gasverbruikers te Barcelona isna om streeks 7 weken geduurd te hebben, in de Cortes ter sprake gebracht. De catalaansche Afgevaardigde Ruis y Jaulet heeft den minister Romero de Robledo geïnterpelleerd over de handelingen der overheid welkedagbladen verbiedende en bevel gevende om de winkels tot 10 uren open te houden, volgens genoemd lid een politiek karakter gegeven had aan eene plaatselijke financiëele kwestie. De minister verdedigde de door den gouverneur genomen maatregelen en spaarde daarbij Barcelona's ingezetenen niet, bewerende, dat van de 13,000 verbruikers niet meer dan 4000 zich tegen de gas- belasting verzetten en dat deze minderheid tot onthouding van gasgebruik enz. de overigen dwong. De oppositie gaf na 's ministers rede ondubbelzinnig hare afkeuring te kennenwaarop de presideerende vice-voorzitter kortweg de zitting te midden van een oorverdoovend rumoer sloot. Tegen deze handelwijze heeft de oppositie in eene afzonderlijke vergadering geprotesteerd, daar aldus aan de heeren Sagasta en Castelar willekeurig het woord was afgesneden. De uiterste rechterzijdede centrums-part jj de republikeinen en de constitutioneelen hebben voorts eendrachtelijk eene commissie van 9 leden afgevaardigd om op de hervatting der discussie aan te dringen, onder bedreiging van zich anders als één man van het verder bijwonen der vergaderingen te onthouden. Genoemde ondervoorzitter, de heer Silvela, heeft zijn ontslag genomen. Na allerlei onderhandelingen van Afgevaardigden der op positie met den voorzitter, is den 27 de discussie hervat waarbij o.a. de heer Castelar het gedrag van Barcelona's ingezetenen met zijne gewone welsprekendheid in bescherming nam, die volgens hem tegenover de willekeurige handelingen der overheid volkomen in hun recht waren en zich binnen de perken der wet hielden. Verdedigd werden de handelingen des gouverneurs van Barcelona, o.a. door den minister Cano- vas del Castillo, die verklaardedat de regeering niet in het minste zou toegevenen de provinciale" en gemeentelijke overheid tegenover het verzet der bevolking tegen de gas- belasting steunen zou. Middelerwijl betalen de gas-maat- schappijen met ettelijke duizenden fr. daags bij dezen lijdelij- ken strijd het gelag. De noodige wijzigingen der stoombooten Columbus en Stale California, om deze in russische kruisers te veranderen, zijn al'geloopen. Den 1 Juni is een orkaan over Richmond, in Missouri, losgebrokenwaardoor de halve stad vernield werd. Het grootste hotel stortte in en allen die daarin warenwerden onder het puin begraven. De balken en steenen werden mijlen ver medegesleeptwaardoor 10 menschen om het leven kwamen en 40 gewond werden. Na eene discussie van 2 dagen heeft de Senaat het ver slag van zijne commissie voor buitenlandsche aangelegenhe den goedgekeurdconcludeerende tot de betaling van de schadeloosstelling van 5,500,000 dollars voor de visscherij in Canada aan Engelandindien na verdere wisseling van stukken de President er van overtuigd is, dat de eer der natie zulks eischt. Bij bet, Huis van Volksvertegenwoordi gers moet de zaak nog behandeld worden. De in Idaho gekampeerde indianen maken zich aan strooptochten schuldig en hebben vele kolonisten om het leven gebracht. Er zijn troepen tegen de roovers opgerukt, maar de genls. M' Dowell en Howard hebben getelegrafeerd, dat de beschikhare 1 roepen niet voldoende zijn om de kolo nisten te beschermen. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft den 5 Juni het onlwerp-tariefdoor den heer Wood ingediend, hetwelk strekte om een zweem van vrijen handel in te voeren en de drukkende rechten te verminderenwaardoor dt fabrikanten zieb besehermen ten koste van het publiek, met 134 tegen 120 st. verworpen. De minister van financiën heeft de amortisatie van 5 mil joen d. aan bonds aangekondigd. Snelpersdruk van Herm". Coster en Zoon, E— Uitsluitend verkrijgbaar bij den Agent N. MON SIEUR kantoor Luttik-Oudorp te Alkmaar. komen'bij N -I STAM, aan den Voorineer alhier; Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 6