No. 24. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 16 JUNI. dDfficiëel ©ebcelle Een niet minder gewichtige kwestie dan de Oostersche. S&lckc(tjkschc tëcvichtcu iïulisclilaiid Frankrijk. Iiiroul Iftritlunje en lerlaud. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,«5. franco per post t O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers RERM«. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingeschrevenen vonr de Schutterij van dit jaar: dat de alphabet ische naamlijst van de personen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemenvoor een ieder ter visie ligt ter gemeen te-secretarievan heden tot den dag der lotingdes morgens van 9 tot 2 uur, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst, eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die daarop nog zouden hehooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan de Com missie van art. 11 bij de loting kennis te geven; met last zich op Dingsdag 95 Juni e.k., namiddags ten 6 ure, te bevinden op het Raadhuis dezer gemeente, ten einde aldaar voor den dienst der Schutterij te lotenen redenen ran vrij stelling hebbendedie alsdan op te gevenalsmede om t e bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd, voor zooveel noodisruiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het Bestuur der Gemeente. Burgemeester en IVethouders voornoemd, AlkmaarA. MA CL A INK PONT. 13 Juni 1878. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengenin voldoening aan bestaande voorschriften ter ken nis van belanghebbenden datter verkrijging eener betere rooijingslijndoor hen aan den gemeenteraad een voorstel is ingediend tot ruiling van gemeentegrond aan de Vrou wenstraat, met grond van de wed. J. Schermer en mede eigenaren aldaar. Burgemeester en IV etliouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PON1. 13 Juni 1878. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 19 Juni 1S78. 's namiddags te 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Ploris Stam, 1. w. te Koedijk en Jan Ton 1. w. te Scher- merhornworden verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. P O L 1 C 1 E. Ter lerugbekoming is aan het Commissariaat, van Policie het navolgende voorhandenalseen koperen bus van een rijtuigeen knipmes en een grijzen handschoen. Verder zjjn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een sigarenkoker met zilver gemonteerd, een portemonnaie, inhou dende eenig geld en twee stukken nieuw touw. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden unbekend zijn. verzonden gedurende de 2". keilt der maand Mei 1878. H. J. Stork, W. van Zijl, Mej Russelman Amsterdam; J. Kossen, Barsingerhorn JKooymanv Borger; EL Viszer, Haarlem; J. Hennenaaii, Schagerbrug J. Kooy IJ muiden; W. Stammenes Zijpe. Van de Hulpkantoren Petten, H. Visser, Haarlem. Schoorldam, Gerper, Amsterdam. Oostersche kwestie heeft opgehouden de De al- Nu gemeene aandacht geheel in beslag te nemen de vrees voor een nieuwen oorlog verdwenen is bekommert men zich er minder om, hoe de grenzen van Bulgarije getrokken, de belangen der Bulgareu ten zuiden van den Balkan geregeld, de Roeme- niers, Bosniërs en Montenegrijnen tevreden gesteld zullen worden, of Griekenland uitbreiding van grond gebied zal verkrijgen, hoeveel Turkije aan Rusland tot vergoeding van oorlogskosten zal betalen en wat dies meer zij. Men laat ministers en diplomaten naar Berlijn trekken en wacht rustig af, wat na eenige dagen van hunne beraadslagingen bekend zal worden. Andere belangrijke gebeurtenissen houden intusschen de aandacht bezig. Frankrijk geniet de voldoening zijner welgeslaagde wereldtentoonstelling en verklaart met geen ander oogmerk aan het congres te zullen deelnemendan om door de oplossing der bestaande geschillen den vrede te bevestigen en daarom ongenegen te zijn er eenig ander vraagstuk ter sprake te brengen, dan die in verband staan met den Russisch-Turkschen oorlog. Het verlangt niets dan rust en daardoor de gelegenheid om zich geheel aan de werken des vredes te kunnen wijden. Van rust en vrede blijven echter de vijanden der republiek voortdurend afkee- rig; zij blijken de hoop niet te hebben verloren van een omkeering in den bestaanden toestand te zullen kunnen bewerken en toonen geen spoor van ver flauwing in moed en ijver. Dat hun pogingen, na al hetgeen reeds is voorgevallen en na de onder vinding die de Maarschalk-President in dit opzicht heeft opgedaaneenigen kans van slagen zouden hebben mag echter wel zeer onwaarschijnlijk ge noemd worden. In Belgie juicht de liberale partij met al de op gewondenheid die daar dergelijke gebeurtenissen pleegt te vergezellen in de overwinning bij de ver kiezingen behaald. De helft der leden van den Senaat en de Kamer der Afgevaardigden trad af en de kiezers doen de meerderheid der clericalen in beide takken der vertegenwoordiging plaats maken voor een meerderheid der liberalen. Is dat de vrucht van een verandering in de verhouding der partijen of van de gewijzigde kieswet, waarin bepalingen zijn opgenomen tegen knoeierijen en belemmeringen van de vrijheid der kiezers? Wat zou het lot der cle ricalen zijn geweest, vraagt men reeds, wanneer beide Kamers waren ontbonden en voor het geheele cijfer der leden nieuwe verkiezingen waren uitge schreven? En men vraagt reeds te gelijk of niet het nieuwe bewind zal doen wat men beweert dat het oude niet durfde en de kiezers ook over de andere helft der leden zal doen beslissen? Het nieuwe bewind want voor het ministerie-Malou was de uitslag dezer verkiezingen reeds voldoende om onmiddellijk zijn ontslag te verzoeken. Frère- Orban is met de samenstelling van een r.ieuw mi uisterie belast. Misschien zal dit nieuwe liberale bewind belangrijke maatregelen voorstellen en zien aannemen. Men spreekt reeds van een nieuwe wet op het onderwijs. Belangrijker nog maar van geheel anderenvan zorgwekkenden aard bij uitnemendheid, is de bewe ging in Duitschland opgewekt door de herhaalde aanslagen op het leven des Keizers. De gevangen nemingen blijven aan de orde van den dag. (In ins laatste opstel maakte een curieuse drukfout van tal van personen een dertigtal). De Rijksraad heeft op voorstel van Pruissen met algemeene stem men tot ontbinding van den Rijksdag besloten en onder den verschen indruk van de beide moordaan slagen wordt het verkiezingswerk begonnen, dat voor geheel het Duitsche rijk zijn vertegenwoordiging moet aanwijzen. Een verkiezing onder zulk een overweldigen indruk is een hoogst bedenkelijke zaak Mogen de weken, die nog voor den verkiezingsdag moeten verloopen, de Duitsche natie tot kalmte en voorzichtigheid brengenopdat ook nog aan iets anders worde gedacht dan aan het verpletteren der sociaal-democraten. De verbittering tegen de verstoorders der maat schappelijke orde neemt intusschen eer toe dan af Er wordt letterlijk een kruistocht gepredikt tegen de sociaal-democraten, die den Duitschen naam hebben onteerd. De Kölnische Zeitung bevat een artikel aan alle werkgeverswaarbij zij worden aangespoord om geen aanhangers van deze partij onder hunne werk lieden te dulden. Men trachte hen van het ver keerde en misdadige hunner leerstellingen te over tuigen, en, geven zij daaraan geen gehoor, dan gebruike men dwang, dan stelle men hen tegenover de behoefte aan brood, tegenover de eischen van hun maag. Geen weekheid, geen teergevoeligheid, zegt het blad, maar krachtige daden en des noods onverbiddelijke hard heid. De staat, de maatschappij is in gevaar en om dat gevaar af te wenden is een eendrachtig hande len van alle werkgevers in Duitschland groote en kleine, noodzakelijk. Men volge het voorbeeld van hen die men gaat bestrijden en vorme een band die goed ingericht en goed bestuurd worde en zijn vertakkingen over het geheele Duitsche vaderland uitspreide. Men verbinde zich tot trouwe opvolging van hetgeen het algemeen belang eischt en gunne geen enkelen sociaal-demoeraat werk en brood. De tijdelijke verslapping van handel en nijverheid, zegt de Kölnische verder, maakt dit plan thans gemakke lijk uitvoerbaar; maar al mocht er ook hier en daar een algeheele werkstaking het gevolg van zijn, waar door ook de werkgever belangrijke schade zou lijden, toch houde hij vol, want wanneer slechts door allen dezelfde gedragslijn wordt gevolgd en de werkman die door den een wordt weggezonden niet bij den ander werk vindtdan moeten de verbonden werk gevers ten slotte zegevieren op de verbonden arbeiders. Zoover is het dan in Duitschland gekomen. In derdaad een treurig blijk van den ongelukkigen socialen toestand. De regeering acht het noodig, de sociaal-democraten buiten het gemeene recht te stellen en afzonderlijke wetten uit te vaardigen tot hunne beteugeling. De burgerij bedreigt hen met den maatschappelijken ban. De plannen der regee ring vinden wel bestrijding bij de liberalenmaar het is niet onmogelijk dat de natie bij de verkie zingen voor den Rijksdag de regeering zal steunen. Hoever de werkgevers zullen gaan, is nog onzeker. Of de maatregelen die de regeering wenscht, in de gegeven omstandigheden volstrekt noodig zijn, valt hier in Nederland bezwaarlijk te beoordeelen. Maar hoe is het zoo ver gekomen? Is de regeering is de wetgeving, zijn de maatschappelijke verhoudingen in Duitschland in dit opzicht zonder schuld? Mogen althans andere staten, die zich in gelukkiger om standigheden kunnen verheugenwaken en nauw lettend acht geven op den maatschappelijken toestand in hun eigen landop de levensomstandigheden, de denkwijze en de gezindheid van de behoeftigen en minvermogenden, opdat de onzinnige en wanhopige denkbeelden, waartegen men zich in Duitschland wil ook bij hen geen ingang vinden. wapenen, Bij kabinetsorder des Keizers en Konings van 4 Juni door' de chefs van het, civiele en militaire kabinet, de heeren IViImo'vski en v. Albedyllgeverifieerd en door den Rijks kanselier gecontrasigneerd, wordt den kroonprins de leiding der opperste regeerings-aangelegenheden opgedragen voor den tijd, dat de Keizer en Koning verliinderd zal zijn. zich daaraan te wijden. Bij order van 5 Juni aan den Rijks kanselier en liet, pruisisctie ministerie, verklaart de kroonprins de plaatsvervanging des Keizers en Konings te aanvaarden met last, daarvan afkondiging te doen in het Staatsblad des Rijks en in dat van Pruisen. Eenige leden van den Rijksdag, die den 21 Mei niet, voor de wet tegen de socialisten gestemd hadden hebben in de National Zeitung de volgende verklaring geplaatst,: „Den 2t Mei gingen vele Afgevaardigden van de onder stelling uitdat de aanslag van Bódel als de daad van een nietswaardige geene verdere gevolgen zou hebben en dat, de aanvulling van eenige leemten in het stratwetboek het dreigend gevaar zou tegengaan. Die onderstelling is nu vervaden. De voorbereidende maatregelen van Nobiling zijne verbin dingen met het buitenlandhet stelselmatige van zijnen moordaanslag, de verbreiding der laagste gevoelens in ruime kringen des volks, het vermetele bedreigen van hoogge plaatste personen dat alles opent onze oogen voor eene mate van verdorvenheiddie op den grondslag van gelijk recht voor allen niet tijdig en afdoende bestreden kan worden. Integendeel, tot redding en genezing van de maatschappelijke orde moeten nu buitengewone maatregelen genomen werden." Bij den Bondsraad is een voorstel van Pruisen tot ont binding van den Rijksdag ingekomen. Het. doet uitkomen, dat de verantwoordelijkheid der regeeriug voor de handha ving der orde niet meer gedekt is door de indiening van liet door den Rijksdag verworpen ontwerp tegen de sociaal democratische buitensporighedennu er een tweede aanslag op den Keizer heeft plaats gevonden. De regeering is van raeeningdat zij in de richting, door dat wetsontwerp aangeduidverder moet voortgaanmaar kan er niet op rekenendat eene tweede indiening betere kansen hebben zou. De regeering heeft principiëele bezwaren tegen den wegdien de sprekers in den Rijksdag haar hebben aange wezen met belofte van ondersteuning bij indiening van wets ontwerpen van dien aard. De regeering wii niet de wette lijk» vrije beweging in het algemeen beperken maar alieen da sociaal-democraten treffen, d. w. z. tien, die de bestaande rechtsorde bedreigen. Het voorstel is door prins Bismarck onderteekend en reeds den 11 door den Bondsraad met alg. st. aangenomen. Bij keiz. besluit van den 11 zijn de verkiezingen voor den Rijksdag tegen 30 Juli uitgeschreven. Pruisen. De Keizer heeft den 9 voor het eerst opgezeten en neemt, steeds in beterschap toe. Dien dag is in alle kerken te Berlijn eene dankdienst voor zijne redding gehouden, en overal waren de kerkgebouwen bijna te klein om de samen gevloeide menigte te bevatten. Het stedelijk bestuur was in de Petrikerk vereenigd en is na afloop van de godsdienst oefening naar den kroonprins gegaan, om dezen ,..el 's Keizers aanvankelijke genezing geluk te wenschen en hem den afschuw der burgerij over den aanslag van Nobiling te betuigen. Uit allerlei plaatsen verneemt mendat fabrikanten en werkbazen hunne werklieden ontslaanindien deze leden van socialistische vereenigingen zijn en hun lidmaatschap niet willen laten varen. Personen die in het openbaar zich oneerbiedig over den Keizer uitlaten of hun leedwezen over het mislukken van Nobilings aanslag uitsprekenbehoeft de politie niet op te sporen; de omstanders brengen hen onge vraagd naar het politiebureau. Zoo te Berlijn als elders zijn in het geheel 40 a 50 dergelijke personen in hechtenis genomen en velen van hen zijn reeds wegens majesteitsschen nis veroordeeld, sommigen zelfs tot vijf jaren gevangenisstraf. Onder de veroordeelden zijn 2 op badplaatsen vertoevende nederlanders waarvan de een 1& jaar vestingstraf, de andere 2% jaar cellulaire gevangenisstraf heeft beloopen. De be handeling dezer processen geschiedt met, gesloten deuren en de woorden, waarvoor de beschuldigden veroordeeld worden, zijn volgens de dagbladen te ruw en te gemeen om weer gegeven te worden. In den avond van den 6 is de groote stoom-katoeuspinnerij van de firma G. van Belden Sf Cie. te Gronau afgebrand Den 11 heeft de Keizer een bezoek van prins Hendrik der Nederlanden ontvangen. Lord Beaconsfield is den 11 te Berlijn aangekomen en heeft zich terstond naar prins Bismarck begeven, bij wien hij i y2 uur vertoefde. De engelsche heeren hebben in het Kaiserhof hunnen intrek en aldaar 47 kamers in beslag ge nomen Graaf Andrassy en prins Gortschakojf hebben in de hotels hunner ambassades verblijf gekozen de fransche en italiaansche heeren zijn in het „Hó el Royal" afgestegen. Den 13 is, nadat den vorigen dag verschillende bespre kingen hadden plaats gehad, de eerste zitting van het Congres gehouden in het sedert eenige dagen gereed gekomen en in dienst gestelde paleis van den Rijkskanselier, die op voorstel van graaf Andrassy t,ot voorzitter werd verkozen, „niet alleen om de diplomatieke gebruiken te volgenmaar ook als er kenning zijner uitstekende verdiensten" zegt de Rbln, Zeitung. Rusland is vertegenwoordigd door prins Gortschakuff en de ambassadeurs Schouwalo/J en v. Oubril, vergezeld door bn. Jomini enbn. Fredericks-, Turkije door Karalheodori-effendion dersecretaris van buit.-zaken, geul. Mehtmed-ali-bassa en den ambassadeur Saadullah-bey-, Duhschland door prins Bismarck, den vice-minister v. Biilow en prins Hohenlohe, ambassadeur te ParijsEngeland door lord Beaconsfieldlord Salisbury en den ambassadeur Odo Russell, vergezeld door den oudsten zoon van lord Salisbury en geul. Simmons-, Erankrijk door den minister IV addmgton den ambassadeur S. Vallier en den hei-r Besprez-, Oostenrijk-Hongarije door graat Andrassy, den ambassadeur Karolyi en bn. Haymerle-, en Italië door den minister Corti en den ambassadeur haunayAls secretaris van bet Congres fungeert de geheimraad v. Radowitz, bijge staan door graaf Herbert v. Bismarck en den franschen se cretaris van legatie de Mouy. Behalve de genoemden telt het Congres ouder zijn personeel nog 4 russen, 5 turken, 5 duitschers13 engelscben5 franschen en 4 italianen. Ministers van Servie, Roumnnie, Montenegro en Griekenland vertoeven te Berlijn om de belangen dier Staten voor te staan en zoo mogelijktot bijwoning van liet Congres ver zocht te worden. Na den afloop der zitting namen deleden van het Congres met de voornaamste personen uit hun gevolg deel aan een diner van 160 couverts bij den kroonprins, die reeds den II een plechtig gehoor verleend had aan de fransche gevol machtigden. Saksen-Coburg-Gotha. Het gemeentebestuur van Gotha heelt het soeiaal-democratische congresdat aldaar in deze maand zou worden gehouden, verboden. Het, artikel in de Droits de V homme waarom de gérant, en een redacteur tot gevangenisstraf en boete veroordeeld zijn was „Zeven jaren later" getiteld en gaf een voor liet leger zeer aanstootelijk verhaal van de onderdrukking der parijsche Communegevolgd door een aanval tegen het op port uuisme van GambettaSpuiter, RancChallemel-Lacour en Naquetdiewelvoldaanzich die onderdrukking niet willen herinneren, zich niet beijveren voor de amnestie, daardoor medeplichtig worden „aan de i moord op groote schaal, waartoe men in 1871 in naam der openbare orde overging", en verdienen om in 1880 door de kiezers naar het particuliere leven teruggezonden te worden. Het post-eongresden 2 Mei te Parijs geopend, waaraan 49 afgevaardigden van verschillende Staten deel namen is den 4 J uni met, eene uitvoerige rede van den franschen vice- minister Cochery gesloten. Het volgende congres zal te Lissabon gehouden worden. De gemeenteraad van Marseille heeft eene som van 1600 fr. bestemd om op alle monumenten en openbare gebouwen, de kerken daaronder begrepen het opschrift„Vrijheid Gelijkheid en Broederschap" aan te brengen. Victor Hugo heeft op den breedvoerigen brief van msgr. üupanloup over zijne redevoering omtrent Voltaire een kort antwoord openbaar gemaakt, waarvan het einde luidt als volgt: „Gij wilt, mijnheer! mij de les lezen. Met welk recht? Wie zijt gij? Ter zake! De zaak is deze: Wat is uw ge weten en wat is het mijne? Laten wij vergelijken. Mijnheer! Erankrijk heeft juist eene beproeving doorstaan. Erankrijk was vrijeen man overrompelde het bij nachtwierp het ter aarde en knevelde hot. Indien men een volk kon om brengen zou die man Erankrijk hebben omgebracht. Hij heeft het in zoover dood gemaakt, dat hij er over heerscben kon. Hij begon zijne regeeringindien het dan eene regee riug wasmet meineedverraad en moord. Hij heeft haar voortgezet door onderdrukking dwingelandij despotisme door eene onbeschrijflijke parodie van godsdienst eu gerech tigheid. Hij was monsterachtig en nietig. Men zong hem het Te Deum toe, het Magnificat, Salvum facGloria tibi enz. Wie zong dal alles? Ondervraag u zeiven. De wet leverde bent het volk overde Kerk leverde hem God uit. Onder dien man waren rechteer en vaderland te gronde gegaan. Hij trad den eed met voeten en dejeehtvaardigheid en de eerlijkheid en den roem onzer vlag, de waardigheid der menschen en de vrijheid der burgers. De voorspoed diens mans bracht het, menschelijk geweten van het spoor. Negentien jaren lang heeft dat alles geduurd. Gedurende dien tijd bewoondet gij een paleis en verkeerde ik in bal lingschap. Mijnheer Ik beklaag u." De werkstaking der letterzetters te Parijs is met hun toegeven geëindigd. De maarschalk Baraguay d'Hilliers is den G overleden in den ouderdom van 83 jaren. Tegen den bonapartistischen publicist Paul de Cassagnac is eene vervolging ingesteld, wegens een artikel in de Pays over den moordaanslag tegen den Keizer van Duitscliland, waarin hij de republikeinsche partij in Erankrijk medeplichtig noemt aan die misdaad of verwant aan den bedrijver daarvan en Victor Hugo met zijne rede over Voltaire onder de tot moord drijvende republikeinen telt. De ultra-radicale Marseillaise kondigt aan dat het inter nationaal socialistisch wertlieden-congres te Parijs den 2 Sept. a.s. geopend worden en 10 dagen duren zal. In den nacht van 9-1U Juni is de Öctiach van Perziete Parijs aangekomen. Den IÜ ontving hij een bezoek van den President der Republiek en begaf bij zich vervolgensin europeesche dracht, met een gevolg van 4 personen, naar de tentoonstelling. Den 1U is de parijsche tentoonstelling bezocht door 182,249 personen. Het hoogste cijfer, dat in 1867 bereikt werd, was 172,000. Den 11 is het door de Vereeniging van Letterkundigen te Parijs ontworpen internationaal letterkundig congres ge opend door den voorzitter dier vereeniging Edmond About. De blinde ex-Koning van Hannover George V is den 12 te Parijswaar hij sedert eenige jaren woondena eene ongesteldheid van weinige urente midden van zijn gezin zacht en kalm op 59jangen leeftijd overleden. Als hertog v. Cumberland was hij pair van Engeland. In eene steenkolenmijn bij St.. Helens (Lancashire) heeft den 7 eene ontploffing plaats gehadwaardoor 180 van de 230 aanwezige arbeiders zijn omgekomen. De Baity Telegraph spreekt de geruchten tegen als zou Nobiling bij zijnen moordaanslag met duitsche socialisten te Londen in verbinding gestaan hebben en als zou de ber- lijnsche polieie van Londen uit onderricht zijn geworden de president der berlijnsche policie bevond zich op den dag van den aanslag nog te Londenniet omdat de duitsche kroonprins toevallig daar ook was maar met de opdracht om het londensche policiestelsel in bijzonderheden na te gaan. Het blad bestrijdt niet, dat er eene socialistische partij, en eene gevaarlijke ookte Londen schuilt. Dat is voldoende gebleken toen dr. Juch onlangs op audentie bij den kroon prins gingom een adres van te Londen wonende duitsche uandwerkslieden te overhandigen. Hij werd in de nabijheid van het gezantschaps-hótel door eene opgewonden bende socialisten lastig gevallen, waarbij de kreet: „Weg met den Keizer," volgens de Standard, zou aangeheven zijn. Bij die gelegenheid kwam het tot eene schermutseling tussehen de londensche duitschers en werd een kleermaker verwond door een als sociaal-democraat bekenden visehkooper, die ten gevolge daarvan veroordeeld is om een borgtocht van at 20 te stellen voor zijn verder ordelijk gedrag gedurende G maanden. Den 7 is te Londen eene openbare meeting gehouden door de aanhangers van de leer van Malthus, naar aanleiding van het vonnis over den boekhandelaar Irueloveonlangs ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens de uitgave van een zoogenaamd onzedelijk boek, getiteld: „De bevol- kingsleer.' Mevr. Besant en de heer Bradlaugh (de uitgever van Fruits of Philosophy) waren andermaal de hoofdsprekers en uit hunne vertoogen bleek, dat de zich noemende mal- thusianeu bereid waren om de opgelegde geldboeten voor beide uitgaven te betalen. Reeds zou zesmaal het benoodigde bedrag zijn ingeschreven en een fonds zijn opgericht om den boekuandelaar eu zijne familie schadeloos te stellen. Honderd verzoekschriften om gratie van die straf, met 8oOO onder- teekeniugen voorzien zijn reeds aan den minister verzonden. Lord Beaconsfield is den 8, vergezeld van zijnen geheim- secretaris Montagu Corrynaar Berlijn vertrokken ter bij woning van het Congres. Aan de station van Charing-Cross werd hij luide door de menigte toegejuicht. Van Dover naar Calais deed hij den overtocht met eene speciale stoomboot, en bracht de woelige zee he.n niet weinig van zijn streek. Den 10 werd in Hydepark te Londen onder voorzitting van den kardinaal Manning eene monstermeeting van af schaffers van sterken drankin gemeenschap met leden van matigheidsgenootschappengehouden. De grijze kardinaal was bij deze gelegenheid voor het eerst vergezeld door zijne nieuwe 250 man sterke, lijfwacht. De regeering heeft naar Indie bericht gezondendat de uitrusting van een tweede indisch troepen-contingent voor het oogenblik onnoodig is. Eene werkmansvereeniging te Liverpool heeft de verte genwoordiging van Engeland op hel Congreszooals die nu door lord Beaconsfield plaats hebben zalals eene be dreiging der constitutioneele vrijheid afgekeurd. In Lancastershire blijven de werklieden en de patroons nog steeds beiden stijf op hun stuk staan. Te Blaekburne hebben de arbeiders op eene meetingdie 12,1)00 personen teldeeene motieom toe te gevenmet groote meerder heid verworpen- Voorstellen om te onderhandelen over eene vermindering van het loon tot 7} in plaats van tot 10 pc. zijn door de Vereeniging der patroons van haren kant afge wezen. Slechts in enkele werkplaatsen hebben de arbeiders op de voorwaarden der patroons het werk hervat. De minister Hicks-Beach, den 12 bij een banket van con servatieven le Cueltenham het woord voerendeverklaarde dat Engeland tot het Congres is toegetreden op den grondslag der beginselen van de circulaire van lord Salisbury Engeland zou er voor zorg dragendat der Porie de noodige onaf- hankelijkbeid werd gelaten om hare function van Souvereiu te kunnen uitoefenen. De Daily News deelt mede, dat zij eene achtste Walter- pers heelt aangeschaftzoodat thans in den tijd van één uur 104,U0Ü exemplaren van de courant kunnen worden gedrukt,. 120,009 Exemplaren worden, naar zij mededeelt, met de ochtend-treinen verzonden. Hoogerhuis. Den G werd door lord Shaftesbury gevraagd of op het Congres wel voor de armcniërs zou gezorgd wordendaar dezen bij monde van den ex-patriarch van KoHStantinopel er over geklaagd hadden dat zij in liet tractaat van S. Stefano niet dan ter loops vermeld werden zoodat zij geen de minste waarborg voor de wegneming hunner grieven hadden. Lord Salisbury verzekerdedat hunne zaak op het Congres ter sprake zou komen hij wees op een artikel van het tractaat van S. Stefano, waarin de Porte belooft, hervormingen aan de armeniërs te zullen geven en hen tegen de invallen der kurden te zullen beschermen. Maar lord Salisbury deed verder uitkomendat daar de armeniërs geheel en al vermengd waren mei andere rassen het natuurlijk onmogelijk was om voor hen te doen wat men doen kon voor provinciën in welke het christelijk element beslist den boventoon had. Voor zulke provinciën kan men één voor allen geldende staatsregeling maken. In het geval

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1