Uelgie. Rusland. Roiimaule. Turktfe. Oostenrfjk-llongarlje. Italië. Spanje. l'creenigtle totalen. Itiimenland. iSoefeaanftottbtgittg. 5?ta 5 lottos. Itlarkl- eu lictu tïb e i n hUn ▼an eene gelijke gemengde bevolking ging dat niet aan. Maar de zaak zou ernstig op liet Congres te berde gebracht worden. Lord Delawar wees op het verschil, dat bestond tusschen de termen der uitnoodising tot. het Congres en die van den eisch door lord Uerby op 21 Maart aan Rusland gedaan en die toen door Rusland niet ingewilligd werd deze, dat ieder artikel van het tractaat van S. Stefano voor het Congres zou worden gelegd opdat het Congres dan beslissen zou, welke artikelen de aanneming of bekrachtiging van het Congres noodig hadden. Thans werd in de uit- noodiging alleen gevraagd, of de mogendheden bereid waren, het geheele tractaat aan discussie te onderwerpen en aan die discussie deel te nemen. Lord Delawar was van oor deel, dat in het eerste geval het tractaat nietgelijk in het tweedevoorloopig als geldig werd beschouwd. Lord Salis bury antwoordde dat, het onderscheid tusschen de beide uitdrukkingen waarop de interpellant gewezen had bijna alleen met een microscoop kon bespeurd worden. Maar zoo een van beiden sterker was, dan was hij, in tegen telling met lord üelewar, van meeningdat de termen van de uit- noodiging verder reikten dan die van lord Derby's eisch daar thans ieder artikel van het geheele tractaat in alle op zichten bediscussieerd kon worden, terwijl volgens lord Derby's verlangen er alleen gediscussieerd kon worden over de vraag, of het artikel de goedkeuring van het Congres noodig had. Het Huis is tot 17 Juni uiteengegaan. Lagerhuis. Den 7 werd door den minister Northcote aan den heer Hayter geantwoord, dat de vertegenwoordigers van Engeland op het Congres van instructiën zullen zijn voorzien die door het geheele kabinet zijn vastgesteld en dat voor hetgeen op het Congres beslist zal worden voor zeker, voor zoover Engeland aan de beslissing deel heeft de verantwoordelijkheid door het geheele kabinet gedragen zal worden. Het Huis is tot 13 Juni gescheiden. De vermaarde reiziger Stanley is den 10 te Brussel aan gekomen en heeft zijnen intrek genomen in het paleis. Des avonds werd een groot diner ten hove te zijner eere gegeven. De verkiezingen, den 11 ter gedeeltelijke vernieuwing van Senaat en Kamer, volgens de nieuwe wijze van stemmen, gehouden, zijn ten gunste der liberalen uitgevallen. Niet één der vroegere liberale Kamerleden is niet herkozen en van de 8 nieuwe zetels zijn 6 den liberalen en is slechts één hunnen tegenstanders ten deel gevallen. Te Waremme moet eene herstemming plaats hebben. De Senaat bestond uit 33 clericalen en 29 liberalenthans uit 36 liberalen en 30 clericalen, de Kamer telde 68 clericalen en 56 liberalen, thans 70 liberalen en 61 clericalen. Te Gent en te Antwerpen werd wegens dezen uitslag gevlagd en te Brussel bewoog zieh eene luidruchtige volksmenigte langs de straten. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend en de Koning heeft den heer Frère-Orban met de vorming van een nieuw kabi net belast. Aangaande het in de Polit. Corresp. openbaar gemaakte memorandum hetwelk Turkije bij het Congres wil indienen, zegt het Journal de St. FétersbourgIndien de Porte ter ondersteuning barer wenschen omtrent eene vermindering der verplichtingenaangegaan in het tractaat van San Stefano geene andere argumenten weet aan te voerenschijnt het met hare zaak niet gunstig te staan. De europeesche mo gendheden zullen de oostersche kwestie behandelen uit het oogpunt van een duurzamen vrede en wegruiming van alle oorzaken van tweedracht. Eu daar de regeeringen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om te zorgen voor de veiligheid harer Statenzal het der Porte niet geh kkentusschen haar eene scheuring teweeg te brengen. Het gevoelen der dagbladen dat de Antivari-kwestie verwikkelingen zou kunnen teweegbrengen is eene dwaling. Het Congres zal wel eene oplossing weten te vindendie met de belangen van Oos tenrijk zoowel als van Montenegro overeeustemt. Bij keiz. besluit is het aantal dienstplichtigen, ter aan vulling van leger en vloot, voor dit jaar op 218,000 bepaald. De ministerraad heeft den 5 besloten de heeren Bratiano en Cogalniceano naar Berlijn te zenden om Roumauie om zoo mogelijk ten minste met raadgevende stem op het Con gres te vertegenwoordigen en aan bet, Congres de roumaanseh- russische conventie van 16 April 1877 met eene memorie voor te leggen, waarin de gevaren worden aangetoonddie ▼oor Europa in het algemeen en voor Roumanie in het bij zonder zouden ontstaan, indien Rusland en het nieuwe Vor stendom Bulgarije rechtstreeks aan elkander grensden. Het elfde russische legercorps was den 10 op zijnen den 9 begonnen marsch naar Pitesti reeds tot Bitt.itu en Golest gekomen en daar de russen ook in eenige door de rouma- niërs bezette plaatsen binnendrongen vreesde de regcering voor bloedige botsingen. Om die te voorkomen ontvingen de roumaansche troepen bevelin de richting van Pitesti SurteaArges en Tirgovesti terug te trekken. Door de beweging der russen is het roumaansche leger feitelijk van Bucharest afgesneden. De regeering zal te Petersburg op heldering dienaangaande vragen en zoo er geen of onvol doend antwoord ontvangen wordt, een plechtig protest tegen Ruslands vijandige handelwijze aan alle europeesche mogend heden richten. De Porte zal eene memorie aan liet Congres overleggen, zijnde een terugblik op het tractaat van St. Stefano en de omstandigheden waaronder het gesloten is. Zij beklaagt, zich daarin vooral over de overhaastingwaarmede dat, tractaat gesloten is, de pressie, die op hare onderhandelaren is uitgeoefendde bedreigingen zelfs waaraan zij hebben blootgestaan. Wel geschiedde dat altijd in den beleefdsten vorm maar niettemin werd den turken zoodra zij beden kingen opperden tegen deze of gene vredesvoorwaarde der russen toch niet onduidelijk te verstaan gegeven dat er geen tijd was om bezwaren te makenomdat de russische troepen anders voorwaarts zouden rukken. Die overhaasting had ook ten gevolge gehad dat er bij de bepalingen om trent de nieuwe grenzen van Montenegro vergissingen hadden plaats gehadwant de russen gaven op dat, de montene- grijnen plaatsen veroverd haddendie later bleken nooit in hun bezit geweest te zijnen de turken hadden geen tijd zich van de juistheid dezer opgaven te overtuigen. Evenmin konden zij statistische of ethnografische werken raadplegen waar het de vaststelling der grenzen van Bulgarije betrof. En toch was later, zelfs uit russische werken, gebleken, dat de grenzen van Bulgarije, gelijk die in het tractaat waren getrokken, ten eenemale in strijd zouden zijn met, de nati onaliteit der bevolking. De Porte verklaart, overtuigd te zijndat de Czaar zelf zijne afkeuring te kennen zou geven, indien hij wist, hoe het tractaat van S. Stefano tot stand gekomen was. Een tweedeaan het Congres voor te leggen memorie behelst een overzicht van de hervormingendie de Porte in al hare provinciën wil invoerenhet onderwjjsde rechtspraak, de krijgsdienst, de belastingen en het burgerlijk bestuur betreffende. De heer Mac Gahaneen der correspondenten van de Daily News, die o. a belast is geweest met een onderzoek naar de bulgaarsche gruwelen, is te Konstantinopel aan den typhns gestorven. De hongaarsche en de oostenrijksche Delegatie hebben het voorstel harer commissiën aangenomen waardoor betreffende die posten der begrootingwaaromtrent verschil van ge voelen bestond overeenstemming is verkregen. De zitting der oostenrijksche Delegatie is den 7 gesloten. Graaf Andrassy heeft haar 's Keizers dank overgebracht voor haren vaderland- lievenden ijver. De regeering is thans tot eene gedeeltelijke mobilisatie overgegaan 6 divisiëndeels in üalmatiedeels in Zeven bergen zijn op voet van oorlog gebracht. Ook kruisen oos- stenrijksche sehepen voor de haven van Antivari. Eenige strategisch belaugrijke punten in de zuidelijke Karpathen zullen door de noodige troepen bezet worden. Oostenrijk. Het Heerenhuis heeft zich den 7 met de besluiten van het Huis van Afgevaardigden omtrent de Bankwet vereenigdalleen ten opzichte van art. 45 is het ileerenhuis by zyn vorig besluit gebleven. De wetten be treffende het quotum en de restitutie zijn bij tweede en derde lezing aangenomen. Het, Huis van Afgevaardigden heeft denzelfden dag de wet tot dekking van het crediet van 60 miljoen definitief aangenomen. Het Heerenbuis heeft den 8behalve verscheidene voor stellen betreffende het Vergelijk zooals zij door het Huis der Afgevaardigden waren aangenomenook het ontwerp betreffende de dekking van het crediet van 60 miljoen aangenomen. De Kamer heeft den 7, bij de behandeling van het wets ontwerp tot wederinstelling van een ministerie van koophandel, met, 235 tegen 32 st (20 leden onthielden zich) eene door de regeering goedgekeurde motie van de heeren de Renzis, Comin e. a. aangenomenwaarbij verklaard werddat het besluit van den minister Depretis tot afschaffing van het ge noemde departement onwettig was geweest. De Paus heeft in eene nota aan de groote mogendheden er op aangedrongen dat het Congres zich aan lot der r. catholieken in de landen waarover zal gehandeld worden zal gelegen laten liggen. In de thans eerst openbaar geworden circulaire, in Januari 1.1. door den kardinaal Simeoni aan de mogendheden gericht, betreffende den dood van Koning Victor Emmanuel en de deelneming der Kerk aan zijne uitvaartwordt o.a. uiteen gezet dat krachtens het door den Koning aan den dag ge legde berouw hem eene christelijke uitvaart als particulier niet onthouden werd, onder stellige wei.-ering evenwel van de plechtigheden en eerbewijzen, welke aan eenen catholieken Vorst, in zijne eigene Staten overleden, verschuldigd zouden geweest zijn. Een uit Barcelona naar Frankrijk gaande trein is den 6 bij Moncadaeene station niet ver van Barcelonaaange houden en uitgeplunderd. Een met een geweer gewapende roover ging de waggons rond, den reizigers alles afnemende en hunne kleederen met uitzondering van die der vrouwen, doorsnuffelendeterwijl eene bende van 30 maneveneens met geweren gewapendlangs den geheelen trein de wacht hield. De rechtsgeleerde commissie uit het Huis van Afgevaar digden heeft met 8 tegen 1 st. beslotente adviseeren, dat het 44"te Congres de door de wet aangewezen macht is om betreffende de uitkomst der Presidents-verkiezing uitspraak te doen en dat het Congres niet bevoegd is om het hero penen der kwestie aan eene andere rechtbank op te dragen. Het comité voor het onderzoek van de knoeierijen bij de President-verkiezing in Louisiana heeft reeds allerlei schur kerijen als meineedomkoopingvervalsching van officiëele stukken ten behoeve der verkiezing van den President Hayes gepleegd, aan het licht gebracht en den minister Sherman als een der voornaamste schuldigen aangewezen. De rechtsge leerde commissie schrntter vermijding van verder schan daal het debat over dit alles te willen verhinderen. Verkiezingen. Te Arnhem is bij herstemming tot lid der 2e Kamer verkozen mr. O. v. Rees, met 1201 at., tegen 634 op den heer Cremers. Te Amsterdam is met 443 van de 825 geldige stemmen tot lid der Prov. Staten van Noordholland verkozen mr. J. L. de Leao Laguna. Op dr. C. E. Heynsius werden 240 st. uitgebracht. Staten-Generaal. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de dienst en het gebruik der locaal-spoorwegen. De strekking er van is om den aan leg van min kostbare spoorwegverbindingen tusschen ge meenten te bevorderen door voor zoogenaamde locaal-spoor- wegeubestemd voor vervoer, waarbij de belastingwelke door iedere as op de spoorstaven wordt gebrachthoogstens 10,000 ponden en de sneiheid hoogstens 30 mijlen per uur bedraagtbij algemeenen maatregel vau inwendig bestuur vrijstelling te verleenen van een aantal bepalingen der bestaande wet omtrent het policietoezicht op de spoor wegen van 9 April 1875. Tevens wordt voorgesteld, op spoorwegen waarop geen vervoer plaats heeft dan met eene snelheid van hoogstens 15 mijlen per uur, genoemde wet van 1875 niet van toepassing te verklaren en zulks met het oog op de stoomtramwegen waarvoor de regeering meent, dat, de zorg veilig kan worden overgelaten aan het gezag dat met de politie voor de veiligheid van het openbaar ver keer is belast. Mede is ingediend een ontwerp tot bekrachtiging van den verkoop aan de gemeente Raait e van de voormalige kanton nale gevanrenis met bij behoorenden grond aldaar, voor/1100. De 2e Kamer is den 11 weder bijeengekomen en heeft de beraadslaging over het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs bepaald op den 17. Benoemingen enz. Bij kon. besluiten van 6 Juni is aan mr. C. Focidr. C. Leemans en mr. C. Vosmaer, op hun verzoekeervol ontslag verleend als Rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Marine. 3 Nederlandsche oorlogschepen zijn te S. Do mingo aangekomen, ter zake van het op 6 October j 1. onder beschuldiging van wapens en ammunitie aan boord gehad en aan de opstandelingen geleverd te hebbenin beslag nemen en opbrengen van de met mahoniehout geladen en naar het Kanaal voor order bestemde nederlandsche schoener Havana Packet, en het gevangenzetten van den gezagvoerder en deD stuurman. Spoorwegen. Over den Rijnspoorweg zijn gedurende de Pinksterdagen 25000 personen vervoerdover den Ooster spoorweg 19000, over den Holl. spoorweg en den Noord- hollandscben staatsspoorweg 81000, over de amsterdamsche tramwegen 7100O. Nijverheid. Den 8 is in de groote zaal van het Park te Amsterdam eene tentoonstelling geopend van 7BS voor werpen van kunst en nijverheiddoor amsterdamsche en enkele nieuweramstelsche werklieden in hunnen vrijen tijd vervaardigd. Te Rotterdam werd denzelfden dagin het gebouw der Academie voor beeldende kunsten en technische wetenschap pen eene tentoonstelling geopend van werkstukkenver vaardigd door werklieden en leerlingen van ambachtsscholen in Noord- en Zuidliolland. Landbouw. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal den 19 dezer te Hoorn een belaugrijke wedstrijd gehouden worden van hooibouwwerktuigen waarvoor zijn aangegeven 23 maaima- chines21 naardenhooiharken en 18 booischuddersterwijl tevens een nieuw americaausch hooibouwwerkt.uigde hooi- lader, in werking zal worden gebracht. Den 17 en 18 zullen proeven plaats hebben voor de leden der jury, afgevaardigden van landbouwmaatschappijen en leden van genoemde Veree niging. Veeteelt. Aan inzenders van nederlandsch vee ter parijsche tentoonstelling zijn de volgende prijzen toegekend; Voor stieren: eerste prijs aan de „Vereeniging het Rundvee stamboek"; tweede prijs aan den heer Hulleman te Twisk; derde prijs aan den heer Robert te Parijsvierde prijs aan den heer Klay te Mijdrecht vijfde prijs aan den lieer 'l'e- boven te Mecïielen. Voor koeien: eerste prijs aan den heer Teboven te Mechelentweede prijs aan den heer de Goede te Purmerende; derde prijs aan den heer C. Brantjes te Purmerendevierde prijs „Vereeniging het Rundvee stamboek"; vijfde prijs aan den heer N. Brantjes te Pur merende. Voor schapen: tweede prijs aan den lieer Vas Visser te Doornderde prijs aan den heer Rezelman te Winkel; vierde prijs aan den heer Akkerman te Alkmaar. Onderwijs. l)e kerkeraad der lierv. gemeente te Hoorn heeft een adres aan de 2» Kamer gezonden, waarbijin het vertrouwendat bij de behandeling van het wetsontwerp op het lager onderwijs de rechten en belangen van het gods dienstonderwijs der schoolgaande jeugd niet uit het oog zullen worden verlorenleedwezen wordt uitgesproken over de kunstmatige agitatieonder den naam van volks-petiti- onnement door sommigen in den lande tegen liet aanhangige ontwerp opgewekt. Toonkunst Het groote nederlandsche orkest, onder di rectie van den heer JAl Coenenis den 11 naar Parijs vertrokkenom in het paleis van het Trocadero aldaar 3 concerten te geven. Het bestaat uit het orkest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, versterkt door 17 mu zikanten uit Utrecht en eenige uit Rotterdam en den Haag, te zamen 80 man. Kerkelijke Zaken. Ds. Jentink, te Driehuizen, heeft hel beroep naar Oostzaan aangenomen. Te Eenigenburg is beroepen ds. B. v. Starckenborg v. Straten, van Welsum. De zusters ursulienen uit het klooster te Geilenkerken (Pruisen) zullen zich met October te Helden-Panningen (Limburg) vestigen waar reeds een prachtig gebouw voor haar in or Ie is gebracht. Feesten. De haagsche gemeenteraad heeft, den 6 het 50jarig bestaan van het gemeente-badhuis en tevens het zilveren jubilé van den badarts, dr. Mess, gevierd met een diné in een der zalen van het badhuis. Het nieuwgebouwde badhuis te Vlissingen is met eenige feestelijkheden geopend. Door de ingezetenen van Hoorn is voor feestelijkheden gedurende de aldaar geopende tuinbouwtentoonstelling on geveer 400 bijeengebracht. Te Baarn heeft zich eene commissie gevormd om prins Hendrik eene feestelijke ontvangst te bereiden, wanneer hij, na het voltrekken van zijn huwelijk, met zijne gemalin op Soestdijk komt. Aanbestedingen. Den 12jete 's Gravenhage, het maken van een tijdelijk stationsgebouw op het westelijk gedeelte van het centraal personenstation te Arasterdam, minste inschr. F. K. Osinga voor 73,600. Noordzeekanaal. Den 9 is te IJmuiden binnengekomen het nederl. fregatschip 's Gravenhagevan Batavia, me' 71 palmen diepgang. Geldleening. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 6 besloten tot het aangaan eener 4% p.cts. leening van f 160,000, ter bestrijding der uitgaven voor de stichting van een beurs- en waaggebouw op den afgegraven Wirdu- merpoortsdwinger. Den 20 en 21 a.s. wordt de inschrijving opengesteld in de 4 p.cts. geldleening van 43 miljoen ten laste van den Staat, in schuldbekentenissen van 1000, t 500 en f 100, uit, te geven tegen den koers van 98J p cbij uitloting af losbaar, aan te vangen in 1881 en des verlangd over te schrijven op het Grootboek der 4 p.cts. N. S. Giften. Aan de Maatschappij Caecilia is door wijlen den heer B. Beets vermaakt f 1000 vrij van rechten. Rampen. Den 6 is het. met steen geladen, reeds eenigs- zins lekke schip van schipper G. Kokje tusschen Urk en Schokland door eene bui overvallen en gezonkenwaarbij hijzijne vrouw en zijne dochter zijn verdronken. Eenige visschers die in de nabijheid warenpoogden te vergeefs het vaartuig te naderen en de mensehen te redden alleen ten aanzien van den knecht mocht dit gelukken. Misdrijven. Te Ethen, in Noordbrabant, hebben den 9, 's avonds4 lieden tot den arbeidersstand behoorendein eene herberg hevigen twist, gekregen, ten gevolge waarvan zij de deur werden uitgezet. Daarop begonnen zij op den weg met messen te vechtenten gevolge waarvan een hun ner, een jongmensch van 25 jaren, zoodanige wonden be kwam dat hij door bloedverlies spoedig overleed. De ver moedelijke dader is reeds meermalen in handen der justitie geweest. Hij had den broeder des vermoorden herhaaldelijk gesard over diens bestendige weigering om sterken drank te gebruiken. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft, eene vrouw uit Pernisdie haar kinduit gierigheid om het te moeten onderhoudenlevend onder den grond had gestopt, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, onder aan neming van de bekrompenheid harer geestvermogens als verzachtende omstandigheid. Te Maastricht is proces-verbaal opgemaakt tegen de aan- leggers der processie, welke den 10 van S Servatius uit naar Scherpenheuvel trokin weerwil van de herhaalde sommatie der policie met ontrolde vaandels en hardop biddende. De minister van marine heeft, in overleg met zijnen ambt genoot van justitie, 1 epaalddat, wanneer officieren, die aangewezen zijn om zitting te nemen in een zeekrijgsraad bezwaar mochten hebben om den daarbij voorgeschreven eed af te leggen, zij alsdan met eene belofte zullen kunnen volstaan. Sterkedrank. Het, algemeen bestuur van „Multapatior's Bond" heeft een adres aan den Koning gericht, waarbij de indiening bij de Kamers verzocht, wordt, eener wet tot be teugeling van het misbruik van bedwelmende dranken, vooral door beperking van het aantal drankhuizen. In Pruisen telt men er 1 op de 471, in Engeland 1 op de 170, ia Nederland 1 op de 83 [te Schoort 1 op de 59] inwoners. Per hoofd der bevolking wordt hier te lande jaarlijks ƒ7,50 aan jenever verkwist en nog geen /6,20 aan rundvleesch besteed. Een aantal bewoners van de buurt,waarin het toe vluchtsoord voor honden te 's Gravenhage gevestigd is hebben zich bij adres aan den gemeenteraad beklaagd over de verstoring hunner nachtrust door het geblaf en gekef der honden en verzochtdat het asylmet toepassing der wet op de inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, zoo spoedig mogelijk verwijderd worde. Overleden den 12 in de gevangenis te Leeuwarden Jut, de moordenaar van mevr. v. d. Kouwen en hare dienst maagd. Sedert half-Mei was hij in de ziekenzaal verpleegd. Staats-loterij, Trekking der 2e klasse. No. 19134 f 20'i00, No. 10743 f 5000, No. 16752 r 2000, No. 15098 en 16216 1500, No. 92, 2341, 4570, 7616, 7880 en 9134 f 1000. KoLONiëN. Uit Calcutta zijn met het stoomschip Zanzibar 600 emigranten naar Suriname vertrokken, n.l. 432 mannen, 173 vrouwen en 36 kinderen. Vloed en Ebbe. Vrij naar het hoogduitsch van Wilhelm Jensen, door Hermina. Arnhem, bij P. Gouda Quint. De heer Gouda Quint heeft een goed werk gedaan met het uitgeven van deze vertaling, welke wij als eene aanwinst voor ons romanlezend publiek beschouwen. Jensen blijkt een schrijver te zijndie ten onzent, meer verdient gekend te worden. Aan eene gelukkige gaaf vau compositie paart hij een geestigen verhaaltrant en fijne karakterschildering. Reeds aanstonds boeit hij de belangstelling, en hij weet die tot het laatst toe gaande te houden. „Vloed en Ebbe" speelt in eene duitscbe havenstad en mag zijn ontstaan wel te danken hebben aan de gruwelen, waartegen de heer Plimsoll in het engelsche Parlement zoo krachtig te velde trok het doen verongelukken van hoogverzekerde schepen door hebzuchtige reeders. Jensen doet een tweetal manschappen den hun toe- gedachten dood ontkomen, en een kloek en edel man met goed gevolg tot ontdekking van het misdrijf en tot, redding der betrekkingen van de verloren gewaanden in de bres sprin gen en nevens de bedrijvers van het kwaad en hunne slachtoffers weet hij een aantal personen in even ongezocht als noodzakelijk verband te rangschikken, allen belangwekkend en vol van leven. Wij rekenen tot deze zoo uitnemend ge schetste figuren bovenal den armen geleerde Justus Hattenbach en zijne hem sinds jareu getrouwe verloofde Regine Steenhof, den steeds schijnbaar bedrijvigen redacteurder Voorstad courant Grimpezijnen in statistieken verdiepten medewerker Kevel, diens hupsch en voor de sombere uitkomsten zijner studiën outoegankelijk meisje Lucie Vroolijk, den ouden loods Knoet Lammere, die de lamp in zijne hut deed schommelen om de beweging van een vaartuig na te bootsen, de femelende en liefdelooze leden der Vrouwenvereeniging tot ondersteu ning van eerlijke armoede, mevr. de wed. Zemelen mej. Sophie Zuringom van den snuivenden walvisch kapitein Baldenius en anderen niet te spreken. Maar niet minder flink zijn de hoofdpersonen de koopman Wtsthold (Keslner), de vrouw van kapitein W endeborn, Anna Furstenheim, de reeder en consul Asman en inzonderheid de schuldige en trotsche vrouw van dezeBeate Furstenheimgeteekend. W ij zien hen voor ons optreden en handelen, zoo duidelijk als leefden wij met hen; en als wij het boek toegeslagen hebben blijven de besten van al wie er in ten tooneele gevoerd werden als oude be kenden die wij geacht en lief gehad hebben in onze ge dachten. Eere den schrijver, die zooveel sympathie voor de schepselen zijner verheelding weet op te wekken! Door het kiescollegie der herv. gemeente alhier is, ter vervulling der nog voort turende predikants-vacaturehet volgende drietal opgemaakt J. A. P. Ris Lambers te Bar- neveld, F. J. Heineman te Kethel, P. D. Schouw Santvoort te Leiderdorp. Te Leiden promoveerde heden in de rechtsgeleerdheid, na verdediging van stellingen, de heer F. M. Zonk. Door liet stedelijk muziekcorps zullen op Woensdag, 19 Juni, 's avonds te 7% uren, in den Stadshout, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. Le Verviétois, Pas Redoublé van Reuland. 2. Lust- spielOuverture van Kélar Béla. 3. Le Clairon Pulca de Concertpour Cornet et, Carillon solo van Panne. 4. Grosse Potpourri aus der Oper „Obéron" van Weber. 2. La Paix, Grande Marche pour Proscessions van Labory 6. a. „O sieh mich nicht so lachelnd an" van Nicolaï b „Die Ehre Gottes in der Nat.ur" van Beethoven. 7. „Die Zauberlanterne", Grosse Potpourri van Wagner. 8. Husarenritt van Spindler. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 13 Juni. Nirclaas Bakkumwedr. van Agatha Kooter, le Alkmaar, en Luberta Catharina Caarlste Bergen. GETROUW D. 9 Juni. hredrik Siqmond Godfried, Henning en Eva Koster. Pieter Wayboer en Antje Jans Bos GEBOREN. 8 Juni. Wilhelm Johan, Z. van Heinrich Wilhelm Adolph Imhuiscn en Cornelia de Wit. 9 Gerardus Maria, Z. van Wiihelmus Zweekhorst en Maartje van Straten. 11 W illebrordus en A icolaasZs. van Cornells Mooy en Guurtje Rol. 13 v Grietje, D. van Arie Dekker en Trijntje Klooster. Gerardus HendrikusZ. van Hendrik Swart en Jo hanna Maria Christina Hazes. OVERLEDEN. 9 Juni. Cornelis Johannes. Z. van Jan Bes en Cornelia Jon- gejan, 13 m. Johan Hendrik Zolmer, 60 j. 10 Jacoba Maria Anna, D. van wijlen Johannes Hen- dricus J.ofstede en Johanna Habich14 j. Johanna, van wijlen Jan Arnoldus de Boekhorst en Catharina Visser, 14 j. 11 Jan Brongers60 j. 12 Henri, Z. van J ohan Friedrig Jobst Herman Schilling en Johanna Christina Elsina van Tent, 7 w. 13 e Maria AlidaD. van Heye Kuyper en Elselina Geertruida Elstrodt, 1 j. en 4 m. Castricum, 12 Juni. Van zijne huwelijksreis teruggekeerd, deed heden onze nieuwbenoemde burgemeester, jr. mr. J. W. G. Boreel v. hoogelanden, vergezeld van zijne echtgenoot, geboren baronesse Schimmelpenninck v. d. Oye, en van eenige familieleden, zijne intrede in deze gemeente, waar men zich beijverd had om hem eene luisterrijke ontvangst te bereiden. De jongelieden van beiderlei kunne hadden de kom der gemeente versierd door de oprichting van 5 eerebogen, elk 5 ellen hoog, en door het aanbrengen van guirlandes langs den straatweg over ongeveer 200 ellen lengte. Aan de grensscheiding der gemeente werd het echtpaar opgewacht door de leden van den gemeenteraad, eene eerewacht te paard van 50 jonge lingen ruet banier en het muziekcorps van het le regiment huzaren en bij monde van een der wethouders hartelijk verwelkomd hetwelk door den burgemeester even hartelijk beantwoord werd. Geleid door de eerewacht en voorafgegaan en gevolgd door de rijtuigen, waarin het muzie corps en de leden van den gemeenteraad plaats genomen hadden begaven de burgemeester en zijn gezelschap zich naar het, raadhuis waarin Z Ed. Acht. den gemeenteraad een colla tion aanbood, terwijl de jongelingen en jongedochters in eene der herbergen gul door door hem onthaald werden. Ondanks het ongunstige weder was er eene aanzienlijke menigte ook uit naburige gemeenten, toegestroomd. Moge de band, op zoo feestelijke wijze tusschen de bevolking van Castricum en haar hoofd gelegd, steeds vaster worden, tot bevordering van aller geluk en tot vermeerdering van den bloei der gemeente H Eerlang wordt wederom de jnarlijkscbe collecte gehouden voor het Fouds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst. Blijkens het jaarverslag over 1876 wer den toen gratificatiën uitgereikt aan 323 verminkten en nageblevenen van gesneuvelden, aan 1621 infirmen en aan 324 oud-strijders van Waterloo, te zamen aan 2278 deelge- reehtigden ten bedrage van ruim f 82000, terwijl 10509 uit het fonds werd bijgedragen tot, instandhouding van het invaliedenhuis te Leiden. De uitgaven overtroffen de ont vangsten nier, 1 11,475 en de algemeeue vergadering, den 25 Juli 1877 gehouden, machtigde het hoofdbestuur „om door verkoop van fondsen zooveel noodig te voorzien in het tekort, dat over dit jaar (1877) ontstaan mocht." He-ft de jongste dienst, wat wel vermoedelijk is, geen beter uitkomst opgeleverd dan de vorigedan gaat het fonds zeker met rassche schreden zijnen ondergang te gemoeteene ramp. welke alleen te verhoeden is door milde bijdragen tot de jaarlijksche collecten. Tot die van 1876 leverde het geheele arrondissement Alkmaar slechts f 767.05%, een luttel bedrag tegenover het groot gewicht der zaak tegenover hef groot aantal dergenen die hunne beste krachten voor het vader land geofferd hebben en door wonden of hoogen leeftijd ongeschikt voor deu arbeid en hulpbehoevend geworden zyn. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 12 Juni. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. Heerenhuis, N.z. Oudegracht, sectie A 1727. Sir. H. Sparenbeig f 13500, Huis, W.z. Hoogstraat, A 365. Str. J. JSchrieke 3100,— (Afslag 19 Juni.) Alkmaar 3 Juni. Aangevoerd 303 vette Kalveren f 44 a 100, 29 nuchtere dito f 5 a 17 119 Schapen f 30 a 35 179 vette Varkens 0,44 a 0,52 per kilogr., 43 magere dito 17 a 20. 14 Juni. Kleine Kaas (gras) f 29,50, commissie (gras) 32, middelbare (gras) 32, laagste prijs (gras) 17, aangevoerd 667 stapels, wegende 155321 klgr.. Ter graan markt aangevoerd 53 heet., Tarwe f 8 a 11, Rogge f 7,50, Gerst /6a 6,50. Haver /4a 4,50, bruine Boonen f 14,50, Karweizaad 20, Erwten- groene 18, grauwe 24, witte t 13 15 Juni. Aangevoerd 17 Paarden 95 a 475, 17 Koeien. 170 a 225 26 nucht. Kalveren f5 a 26, 65 Schapen f 19 a 28 98 Lammeren f7 a 18, 113 magere Varkens f 10 a 15 197 Biggen 3 a 7 6 Bokken en Geilen f 4 a 7, 4 k. Bokjes 49 et., Boter per kop 80 a 90 ets. Edam 8 Juni. Kleine Kaas f 22 a 29, aangevoerd 125 st. 29,934 kilogr. 13 Juni. Aangevoerd 205 st. Boter 1,25 a 1,35, Kip peneieren f 3,75 a 4. Enkhuizen 12 Juni. Kleine kaas f 29,50, aangevoerd 37 st., wegende 11529 kilogr, Karweizaad f 21 blauw Maanzaad f 12 a 13 per 50 P., Mosterzaad f 20 a 21 per mud. Haarlem 11 Juni. Aancrevoerd Roode Tarwe f 9,50, Witte dito 10,50,. Rogge f 6,50 a 7,10, Haver f 4,75 5,25 Duivenboonen f 8,50 bruine dito f 6 a 10 Kana riezaad f 9,25. 12 Juni. Kleine kaas 29,25, aangevoerd 135 st., wegende 33123 kilogr. 3 Koeien 290 a 350, 34 nuchtere Kalveren /8a 14, I vet dito f 45, 9 Schapen 18 a 32, 187 Lam meren f 11 a 15, 2 Varkens 22 a 23, 2 Paarden f 70 a 100. Hoorn 13 Juni. Kleine Kaas 30. commissie f 30, mid delbare 29, aangevoerd 431 stwegende 123,915 kilogr. 15 Juni. Aangevoerd 4 heet. Tarwe f 11 1 Rogge f 7, 6 heet. Gerst 7,3 heet. Haver f 6,50op monster verkocht Mosterdzaad f 20,50 Karweizaad f 21,75 2 heet. Erwten: witte groote f 10 550 heet. nieuwe Aardappelen f 4,50 a 7,50, 43 Paarden 60 a 250, 20 Kalveren 10 a 24 125 Schapen 28 a 36, 90 Varkens 15 a 24, 250 Biggen 5 a 10, 1525 koppen Boter 1.40 a 1,60 p. kilogr., 12300 Kippeneieren 3,605600 Eendem dito 3,ÏQ per 100,

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 2